Academic literature on the topic 'Infrastruktura drogowa'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Infrastruktura drogowa.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Infrastruktura drogowa"

1

Rokicki, Tomasz, and Stanisław Bereziński. "Drogowa infrastruktura liniowa Nigerii." Ekonomika i Organizacja Logistyki 3, no. 4 (January 28, 2019): 65–75. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2018.3.4.31.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

BARTOSZEK, WITOLD. "Fulfilment of support tasks by Host Nation Support for a purpose of allied forces movement." Systemy Logistyczne Wojsk 55, no. 2 (January 13, 2022): 11–36. http://dx.doi.org/10.37055/slw/145820.

Full text
Abstract:
Jednym z kluczowych obszarów bezpieczeństwa państwa jest bezwzględnie bezpieczeństwo militarne. Jego zapewnienie wymaga szeregu różnorodnych działań o charakterze polityczno-militarnym, wśród których istotna rola przypada na realizację zdolności w obszarze państwa-gospodarza (HNS) dla przemieszczania sił i środków wojsk sojuszniczych na terytorium kraju. Wypełnienie zadań wynikających z obowiązków HNS jest istotne z punktu widzenia obronności kraju, ale także jego postrzegania na arenie międzynarodowej. Jedną z ważniejszych w tym zakresie kwestii jest udostępnianie rejonów, zabezpieczenie materiałowe i techniczne oraz infrastruktury na potrzeby ześrodkowania i zakwaterowania wojsk, co jest realizowane w oparciu o szereg inwestycji infrastrukturalnych. Z perspektywy współczesnych uwarunkowań rozbudowa i utrzymanie właściwej infrastruktury transportowej, przed wszystkim drogowej, wszystkich gałęzi transportu jest niezbędna dla zapewnienia wymaganych warunków przemieszczania się osób oraz przewozu uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wparcia wojsk sojuszniczych, w przypadku pokoju, kryzysu lub wojny. Nowoczesna infrastruktura transportowa - drogowa, umożliwia rozwój polskiej gospodarki i wzmacnia jej powiązanie z gospodarką światową. Jest także ważnym składnikiem bezpieczeństwa w systemie obronnym państwa oraz terytorialnie zrównoważonego rozwoju kraju w obszarze inwestycyjnym. Systematyczna poprawa infrastruktury transportowej - drogowej stanowi jedno z podstawowych wyzwań dla rozwoju państwa nie tylko z perspektywy gospodarczej, ale także odgrywa priorytetową rolę w odniesieniu do bezpieczeństwa i obronności państwa oraz naszych zobowiązań sojuszniczych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Raczyński, Maciej. "BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM – PIESI JAKO NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO." Ogrody Nauk i Sztuk 10 (July 25, 2020): 92–102. http://dx.doi.org/10.15503/onis2020.92.102.

Full text
Abstract:
Cel badań. Celem przeprowadzonych badań było wykazanie obszarów ochrony pieszych pod względem prawnym i technicznym oraz tego, jaki wpływ ma zachowanie pieszych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tekście zostały omówione następujące zagadnienia: piesi, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego; trzy ważne zasady chroniące życie pieszych; zagrożenia dla pieszych i przez pieszych. Metodologia. Główną metodą badawczą wykorzystaną do omówienia zagadnienia bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym jest analiza źródeł prawnych oraz programów telewizyjnych, artykułów oraz dostępnej literatury naukowej. Wyniki badań. Rozwiązania prawne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmujące ochronę pieszych obowiązujące w Polsce należy uznać za wystarczające. Znaczącym problemem jest jednak wciąż nieodpowiednia infrastruktura pieszo-drogowa, która w znaczący sposób mogłaby zmniejszyć ruch pojazdów a uwolnić ruch dla pieszych zwiększając poziom bezpieczeństwa w szczególności w miastach. W konsekwencji zwiększony udział transportu zbiorowego ogranicza ruch innych pojazdów. W artykule wykazano, że lekceważenie przepisów prawa o ruchu drogowym i brak świadomości sytuacyjnej przez pieszych i kierowców pojazdów jest zagadnieniem trudnym do zwalczenia. Bez systemu edukacji i dostosowania treści do poziomu odbiorców nie możemy mówić o długofalowym zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym. Wnioski. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to nie tylko statystyka i przeciwdziałanie wypadkom. Jest to złożony problem, w którym dziedziny nauki takie jak psychologia, socjologia, biologia, prawo oraz techniczne dyscypliny naukowe powinny ze sobą współpracować. W literaturze naukowej, jaki i opracowaniach instytucjonalnych zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, brakuje zajęcia stanowczego stanowiska przez badaczy oraz praktyków zajmujących się tematyka poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Klimkowska, Justyna, and Katarzyna Pawłowska. "Realizacja Regionalnych Inwestycji Terytorialnych na przykładzie subregionu ostrołęckiego." Mazowsze Studia Regionalne 2019, no. 31 (December 2019): 135–47. http://dx.doi.org/10.21858/msr.31.06.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie stanu realizacji projektów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) na przykładzie subregionu ostrołęckiego. RIT to nowy mechanizm finansowania zaproponowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na perspektywę finansową 2014–2020, mający za zadanie wspomaganie rozwoju obszarów wymagających wsparcia oraz wzmacnianie ich potencjałów poprzez rozwijanie funkcji społeczno-gospodarczych. Mechanizm ten powstał w wyniku zmiany w modelu polityki spójności Unii Europejskiej, która ma mieć ukierunkowanie terytorialne. W pierwszej części artykułu przedstawione zostały podstawowe informacje na temat samego instrumentu RIT oraz sposobu jego realizacji w województwie mazowieckim. Następnie zaprezentowano krótką charakterystykę subregionu ostrołęckiego, zawierającą informacje o zidentyfikowanych w Planie Inwestycyjnym dla Miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego potencjałach i potrzebach inwestycyjnych obszaru. W dalszej części artykułu, na podstawie danych pozyskanych z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, informacji zawartych w Planie Inwestycyjnym dla Miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego oraz innych dostępnych źródeł, dokonano podsumowania dotychczasowej realizacji projektów w ramach mechanizmu w subregionie ostrołęckim. Ponadto, porównano subregiony województwa mazowieckiego w zakresie łącznej liczby i wartości podpisanych umów na dofinansowanie zaplanowanych przedsięwzięć. Wyniki przeprowadzonej analizy wykazały, że funkcjonowanie instrumentu RIT przynosi korzystne rezultaty zarówno w subregionie ostrołęckim, jak i w całym województwie mazowieckim. Mechanizm ten wspomaga rozwój obszarów w różnych dziedzinach, m.in.: infrastruktura drogowa, przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą, rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego, infrastruktura zdrowotna oraz ograniczanie niskiej emisji. Działanie mechanizmu w kolejnych perspektywach finansowych z pewnością przyczyniłoby się do dalszego wzmacniania procesów rozwojowych w subregionach województwa mazowieckiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sulik, Paweł. "Zagrożenia pożarowe obiektów infrastruktury drogowej." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 4 (April 5, 2016): 36–37. http://dx.doi.org/10.15199/33.2016.04.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dembińska, Izabela. "Measurement of the Road Infrastructure’s Energy-Intensity – Conception and Methodology Assumptions." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Problemy Transportu i Logistyki 34 (2016): 107–16. http://dx.doi.org/10.18276/ptl.2016.34-10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pawlak, Piotr. "Rozbudowa infrastruktury drogowej, a lokalizacja i rozwój przedsiębiorstw." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, no. 2 (June 30, 2020): 65–82. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.6.

Full text
Abstract:
Przedstawiona w artykule problematyka wiąże się z występowaniem luki badawczej w zakresie prowadzenia rachunku ekonomicznego skutków powstawania nowej infrastruktury drogowej na lokalizację działalności przedsiębiorstw. Temat został przeanalizowany przez autora ponieważ obecnie przedsiębiorstwa rzadko dokonują szczegółowych obliczeń kosztów transportu, nie mówiąc o określaniu redukcji kosztów danego przedsiębiorstwa związanych z modernizacją lub budową nowej infrastruktury drogowej. Celem badawczym przedstawionym w artykule jest określenie tego wpływu. Inwestycje infrastrukturalne są obecnie niezwykle istotne, zwłaszcza dla rozwoju poszczególnych regionów kraju i przedsiębiorstw tam działających. W prezentowanym artykule autor skupia się na przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie Polski Wschodniej. Przy obecnym stanie rozwoju infrastruktury drogowej region ten jest nadal słabiej rozwinięty infrastrukturalnie względem pozostałych regionów kraju. Należy dążyć do tego aby jak najszybciej ukończyć szkielet podstawowej sieci infrastruktury drogowej, ponieważ domykanie sieci dróg ekspresowych i autostrad jest czynnikiem mnożnikowym gospodarczego rozwoju regionów. Pierwsza część artykułu przedstawia pokrótce kwestie związane z inwestycjami infrastrukturalnymi i znaczenie czynnika transportu. W drugim rozdziale zaprezentowano rozważania teoretyczne na temat metod rachunku ekonomicznego skutków inwestycji drogowych dla przedsiębiorstw. Ostatnia część artykułu to element empiryczny, w którym opisane zostały reprezentatywne przykłady trzech przedsiębiorstw. Przeprowadzone badania pokazują, że da się określić szczegółowe wartości redukcji kosztów, które są bezpośrednio związane z działalnością danego przedsiębiorstwa oraz budową lub modernizacją infrastruktury drogowej. Wykazana zależność pozwala na tworzenie indywidualnych rekomendacji praktycznych dotyczących działalności przedsiębiorstwa, jego rozwoju czy lokalizacji placówek w związku z rozszerzaniem bądź relokacją działalności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Tomecki, Marcin. "Odpowiedzialność odszkodowawcza państwa z tytułu rozwoju infrastruktury drogowej." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, no. 3(975) (2018): 145–57. http://dx.doi.org/10.15678/znuek.2018.0975.0309.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Klepacki, Bogdan, and Małgorzata Koper. "Stan i kierunki rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce." Ekonomika i Organizacja Logistyki 2, no. 4 (January 28, 2018): 5–19. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2017.2.4.31.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Klepacki, Bogdan, and Małgorzata Koper. "Miejsce infrastruktury w kształtowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym." Ekonomika i Organizacja Logistyki 3, no. 1 (April 28, 2018): 39–49. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2018.3.1.4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography