To see the other types of publications on this topic, follow the link: Infrastruktura drogowa.

Journal articles on the topic 'Infrastruktura drogowa'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 45 journal articles for your research on the topic 'Infrastruktura drogowa.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Rokicki, Tomasz, and Stanisław Bereziński. "Drogowa infrastruktura liniowa Nigerii." Ekonomika i Organizacja Logistyki 3, no. 4 (January 28, 2019): 65–75. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2018.3.4.31.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

BARTOSZEK, WITOLD. "Fulfilment of support tasks by Host Nation Support for a purpose of allied forces movement." Systemy Logistyczne Wojsk 55, no. 2 (January 13, 2022): 11–36. http://dx.doi.org/10.37055/slw/145820.

Full text
Abstract:
Jednym z kluczowych obszarów bezpieczeństwa państwa jest bezwzględnie bezpieczeństwo militarne. Jego zapewnienie wymaga szeregu różnorodnych działań o charakterze polityczno-militarnym, wśród których istotna rola przypada na realizację zdolności w obszarze państwa-gospodarza (HNS) dla przemieszczania sił i środków wojsk sojuszniczych na terytorium kraju. Wypełnienie zadań wynikających z obowiązków HNS jest istotne z punktu widzenia obronności kraju, ale także jego postrzegania na arenie międzynarodowej. Jedną z ważniejszych w tym zakresie kwestii jest udostępnianie rejonów, zabezpieczenie materiałowe i techniczne oraz infrastruktury na potrzeby ześrodkowania i zakwaterowania wojsk, co jest realizowane w oparciu o szereg inwestycji infrastrukturalnych. Z perspektywy współczesnych uwarunkowań rozbudowa i utrzymanie właściwej infrastruktury transportowej, przed wszystkim drogowej, wszystkich gałęzi transportu jest niezbędna dla zapewnienia wymaganych warunków przemieszczania się osób oraz przewozu uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wparcia wojsk sojuszniczych, w przypadku pokoju, kryzysu lub wojny. Nowoczesna infrastruktura transportowa - drogowa, umożliwia rozwój polskiej gospodarki i wzmacnia jej powiązanie z gospodarką światową. Jest także ważnym składnikiem bezpieczeństwa w systemie obronnym państwa oraz terytorialnie zrównoważonego rozwoju kraju w obszarze inwestycyjnym. Systematyczna poprawa infrastruktury transportowej - drogowej stanowi jedno z podstawowych wyzwań dla rozwoju państwa nie tylko z perspektywy gospodarczej, ale także odgrywa priorytetową rolę w odniesieniu do bezpieczeństwa i obronności państwa oraz naszych zobowiązań sojuszniczych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Raczyński, Maciej. "BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM – PIESI JAKO NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO." Ogrody Nauk i Sztuk 10 (July 25, 2020): 92–102. http://dx.doi.org/10.15503/onis2020.92.102.

Full text
Abstract:
Cel badań. Celem przeprowadzonych badań było wykazanie obszarów ochrony pieszych pod względem prawnym i technicznym oraz tego, jaki wpływ ma zachowanie pieszych na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tekście zostały omówione następujące zagadnienia: piesi, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego; trzy ważne zasady chroniące życie pieszych; zagrożenia dla pieszych i przez pieszych. Metodologia. Główną metodą badawczą wykorzystaną do omówienia zagadnienia bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym jest analiza źródeł prawnych oraz programów telewizyjnych, artykułów oraz dostępnej literatury naukowej. Wyniki badań. Rozwiązania prawne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmujące ochronę pieszych obowiązujące w Polsce należy uznać za wystarczające. Znaczącym problemem jest jednak wciąż nieodpowiednia infrastruktura pieszo-drogowa, która w znaczący sposób mogłaby zmniejszyć ruch pojazdów a uwolnić ruch dla pieszych zwiększając poziom bezpieczeństwa w szczególności w miastach. W konsekwencji zwiększony udział transportu zbiorowego ogranicza ruch innych pojazdów. W artykule wykazano, że lekceważenie przepisów prawa o ruchu drogowym i brak świadomości sytuacyjnej przez pieszych i kierowców pojazdów jest zagadnieniem trudnym do zwalczenia. Bez systemu edukacji i dostosowania treści do poziomu odbiorców nie możemy mówić o długofalowym zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym. Wnioski. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to nie tylko statystyka i przeciwdziałanie wypadkom. Jest to złożony problem, w którym dziedziny nauki takie jak psychologia, socjologia, biologia, prawo oraz techniczne dyscypliny naukowe powinny ze sobą współpracować. W literaturze naukowej, jaki i opracowaniach instytucjonalnych zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, brakuje zajęcia stanowczego stanowiska przez badaczy oraz praktyków zajmujących się tematyka poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Klimkowska, Justyna, and Katarzyna Pawłowska. "Realizacja Regionalnych Inwestycji Terytorialnych na przykładzie subregionu ostrołęckiego." Mazowsze Studia Regionalne 2019, no. 31 (December 2019): 135–47. http://dx.doi.org/10.21858/msr.31.06.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie stanu realizacji projektów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) na przykładzie subregionu ostrołęckiego. RIT to nowy mechanizm finansowania zaproponowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na perspektywę finansową 2014–2020, mający za zadanie wspomaganie rozwoju obszarów wymagających wsparcia oraz wzmacnianie ich potencjałów poprzez rozwijanie funkcji społeczno-gospodarczych. Mechanizm ten powstał w wyniku zmiany w modelu polityki spójności Unii Europejskiej, która ma mieć ukierunkowanie terytorialne. W pierwszej części artykułu przedstawione zostały podstawowe informacje na temat samego instrumentu RIT oraz sposobu jego realizacji w województwie mazowieckim. Następnie zaprezentowano krótką charakterystykę subregionu ostrołęckiego, zawierającą informacje o zidentyfikowanych w Planie Inwestycyjnym dla Miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego potencjałach i potrzebach inwestycyjnych obszaru. W dalszej części artykułu, na podstawie danych pozyskanych z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, informacji zawartych w Planie Inwestycyjnym dla Miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego oraz innych dostępnych źródeł, dokonano podsumowania dotychczasowej realizacji projektów w ramach mechanizmu w subregionie ostrołęckim. Ponadto, porównano subregiony województwa mazowieckiego w zakresie łącznej liczby i wartości podpisanych umów na dofinansowanie zaplanowanych przedsięwzięć. Wyniki przeprowadzonej analizy wykazały, że funkcjonowanie instrumentu RIT przynosi korzystne rezultaty zarówno w subregionie ostrołęckim, jak i w całym województwie mazowieckim. Mechanizm ten wspomaga rozwój obszarów w różnych dziedzinach, m.in.: infrastruktura drogowa, przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą, rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego, infrastruktura zdrowotna oraz ograniczanie niskiej emisji. Działanie mechanizmu w kolejnych perspektywach finansowych z pewnością przyczyniłoby się do dalszego wzmacniania procesów rozwojowych w subregionach województwa mazowieckiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sulik, Paweł. "Zagrożenia pożarowe obiektów infrastruktury drogowej." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 4 (April 5, 2016): 36–37. http://dx.doi.org/10.15199/33.2016.04.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dembińska, Izabela. "Measurement of the Road Infrastructure’s Energy-Intensity – Conception and Methodology Assumptions." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Problemy Transportu i Logistyki 34 (2016): 107–16. http://dx.doi.org/10.18276/ptl.2016.34-10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pawlak, Piotr. "Rozbudowa infrastruktury drogowej, a lokalizacja i rozwój przedsiębiorstw." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, no. 2 (June 30, 2020): 65–82. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.6.

Full text
Abstract:
Przedstawiona w artykule problematyka wiąże się z występowaniem luki badawczej w zakresie prowadzenia rachunku ekonomicznego skutków powstawania nowej infrastruktury drogowej na lokalizację działalności przedsiębiorstw. Temat został przeanalizowany przez autora ponieważ obecnie przedsiębiorstwa rzadko dokonują szczegółowych obliczeń kosztów transportu, nie mówiąc o określaniu redukcji kosztów danego przedsiębiorstwa związanych z modernizacją lub budową nowej infrastruktury drogowej. Celem badawczym przedstawionym w artykule jest określenie tego wpływu. Inwestycje infrastrukturalne są obecnie niezwykle istotne, zwłaszcza dla rozwoju poszczególnych regionów kraju i przedsiębiorstw tam działających. W prezentowanym artykule autor skupia się na przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie Polski Wschodniej. Przy obecnym stanie rozwoju infrastruktury drogowej region ten jest nadal słabiej rozwinięty infrastrukturalnie względem pozostałych regionów kraju. Należy dążyć do tego aby jak najszybciej ukończyć szkielet podstawowej sieci infrastruktury drogowej, ponieważ domykanie sieci dróg ekspresowych i autostrad jest czynnikiem mnożnikowym gospodarczego rozwoju regionów. Pierwsza część artykułu przedstawia pokrótce kwestie związane z inwestycjami infrastrukturalnymi i znaczenie czynnika transportu. W drugim rozdziale zaprezentowano rozważania teoretyczne na temat metod rachunku ekonomicznego skutków inwestycji drogowych dla przedsiębiorstw. Ostatnia część artykułu to element empiryczny, w którym opisane zostały reprezentatywne przykłady trzech przedsiębiorstw. Przeprowadzone badania pokazują, że da się określić szczegółowe wartości redukcji kosztów, które są bezpośrednio związane z działalnością danego przedsiębiorstwa oraz budową lub modernizacją infrastruktury drogowej. Wykazana zależność pozwala na tworzenie indywidualnych rekomendacji praktycznych dotyczących działalności przedsiębiorstwa, jego rozwoju czy lokalizacji placówek w związku z rozszerzaniem bądź relokacją działalności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Tomecki, Marcin. "Odpowiedzialność odszkodowawcza państwa z tytułu rozwoju infrastruktury drogowej." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, no. 3(975) (2018): 145–57. http://dx.doi.org/10.15678/znuek.2018.0975.0309.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Klepacki, Bogdan, and Małgorzata Koper. "Stan i kierunki rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce." Ekonomika i Organizacja Logistyki 2, no. 4 (January 28, 2018): 5–19. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2017.2.4.31.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Klepacki, Bogdan, and Małgorzata Koper. "Miejsce infrastruktury w kształtowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym." Ekonomika i Organizacja Logistyki 3, no. 1 (April 28, 2018): 39–49. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2018.3.1.4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Iwiński, Mateusz, Adam Zydroń, Magdalena Antkowiak, and Piotr Szczepański. "The development of road infrastructure and collisions involving animals." Studia i Prace WNEiZ 47 (2017): 207–19. http://dx.doi.org/10.18276/sip.2017.47/3-17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Jankowska, Natalia, and Piotr Modzelewski. "Audyt efektywności kosztowej inwestycji w infrastrukturę drogową w powiatach województwa mazowieckiego." Mazowsze Studia Regionalne 2020, no. 32 (March 2020): 65–92. http://dx.doi.org/10.21858/msr.32.03.

Full text
Abstract:
Celem artykułu było sprawdzenie, czy możliwe jest przeprowadzenie wstępnego audytu efektywnościowego w zakresie pomiaru efektywności kosztowej w obszarze budowy infrastruktury drogowej przez samorządy lokalne, na podstawie informacji publicznej powszechnie dostępnej, bez konieczności zwracania się o dostęp do danych. Audyt efektywnościowy jest instrumentem, który pozwala m.in. na pomiar efektywności kosztowej i dokonywanie porównań pomiędzy jednostkami samorządowymi w zakresie realizacji poszczególnych szczegółowych rodzajów zadań. Przeprowadzenie takiego audytu w pełnej postaci jest jednak zwykle dość czasochłonne, skomplikowane i wymagałoby zaangażowania zespołów eksperckich, którzy musieliby pozyskać informacje wewnętrzne z poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego (JST) na temat kosztów realizowanych inwestycji. Jednakże już wstępne porównania w zakresie wydatków publicznych na podobne lub takie same przedsięwzięcia mogą być bardzo przydatne zarówno w bieżącej pracy samorządów lokalnych, jak i niezwykle użyteczne dla obywateli, włączających się w procesy demokratyczne na poziomie lokalnym. Zasadne byłoby zatem postulowanie, aby już na poziomie powszechnie dostępnej informacji publicznej, niewymagającej specjalnego, zwykle każdorazowego ubiegania się o dostęp do danych, możliwe było dokonywanie porównań pomiędzy np. inwestycjami samorządowymi. Jednakże kluczem i warunkiem koniecznym do dokonania chociażby wstępnego audytu efektywnościowego jest zapewnienie porównywalności przy pomiarze efektywności kosztowej poszczególnych inwestycji. Taki wstępny audyt w zakresie kosztu jednostkowego realizowanych inwestycji dostępny powszechnie dla obywateli czy samorządowców może być następnie traktowany jako punkt wyjścia do dyskusji na forum publicznym, czy też dokonania dalszej, bardziej szczegółowej oceny zasadności dokonywanych inwestycji lub też zestawiania danych nt. efektywności kosztowej z miarami skuteczności wydatkowania środków publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Mrówczyński, Krzysztof. "Stan obecny i plany rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 4 (April 5, 2015): 45–46. http://dx.doi.org/10.15199/33.2015.04.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Klepacka-Sulima, Dorota, and Bogdan Klepacki. "Stan infrastruktury drogowej województw o najniższym poziomie rozwoju w Polsce." Ekonomika i Organizacja Logistyki 4, no. 2 (July 28, 2019): 29–39. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2019.4.2.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Wysokowski, Adam. "Innowacje w infrastrukturze drogowej w aktualnym programie Unii Europejskiej." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 11 (November 5, 2015): 234–35. http://dx.doi.org/10.15199/33.2015.11.71.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Augustowski, Karol. "Wpływ podnoszenia mrozowego na infrastrukturę drogową na północ od Krakowa oraz możliwości przeciwdziałania." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 15 (December 31, 2020): 215–22. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.15.14.

Full text
Abstract:
Procesy mrozowe odgrywają dużą rolę w przekształcaniu powierzchni drogowej zarówno na obszarach wiejskich, jak i w miastach. Stopień tych przekształceń jest różny i najczęściej jest on większy na drogach o niższej kategorii. Pomimo znacznie większej przepustowości dróg krajowych i wojewódzkich większe zmiany zaobserwujemy na drogach powiatowych i gminnych. Wynika to najczęściej z niższych nakładów finansowych na właściwe przygotowanie podłoża przed budową / modernizacją takiej drogi. Współczynnik zniszczeń dla dróg krajowych wyniósł 0,07 dziur w nawierzchni / km, dla dróg wojewódzkich – 0,2, dla dróg powiatowych – 0,73, a dla dróg gminnych – 0,8. By zniszczenia nawierzchni drogowych były niższe stosuje się jedną z kilku metod ograniczających działanie procesów mrozowych. Zalicza się do nich metodę przechwycenia wody, metodę zastępowania materiału, metodę chemiczną, czy metodę czasowego dociążenia / odciążenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Gazińska, Olga. "CHANGES IN ROAD INFRASTRUCTURE IN SMART CITY DEVELOPEMENT MODEL OF SZCZECIN, POLAND." space&FORM 2018, no. 36 (December 31, 2018): 177–90. http://dx.doi.org/10.21005/pif.2018.36.c-05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Filipek, Agnieszka Wioletta. "ZNACZENIE KULTURY BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM." PRZEGLĄD POLICYJNY 134, no. 2 (June 30, 2020): 74–85. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.7389.

Full text
Abstract:
Problematyka bezpieczeństwa na drogach jest zagadnieniem, w zakresie którego poziom postępu w kraju jest ciągle zbyt mały. Wieloaspektowy charakter zjawiska powstawania wypadków drogowych skłania do przemyśleń i analiz dotyczących kulturowych uwarunkowań tej sytuacji. Znaczenie kultury bezpieczeństwa ruchu drogowego uwzględniającej elementy kultury mentalnej i duchowej, włącznie z postawami, zachowaniami, działaniami i współdziałaniami podmiotów oraz elementami kultury organizacyjnej biorącej pod uwagę zasady i normy, a także kultury materialnej dotyczącej m.in. infrastruktury, może odgrywać w tym zakresie niebagatelną rolę, o czym traktuje niniejszy artykuł.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kozłowski, Remigiusz, Szymon WIŚNIEWSKI, and Anna Palczewska. "Możliwości rozwiązania problemów logistyki miejskiej w obszarze infrastruktury drogowej na przykładzie Konstantynowa Łódzkiego." Studia Miejskie, no. 30 (2018): 9–24. http://dx.doi.org/10.25167/sm2018.030.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Biernat, Krzysztof, and Anna Syta. "Analiza wpływu budowy i eksploatacji infrastruktury drogowej na czynniki abiotyczne i biotyczne środowiska." Studia Ecologiae et Bioethicae 6, no. 1 (December 31, 2008): 287–306. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2008.6.1.20.

Full text
Abstract:
The expansion of the road network in Poland and in world constitutes a considerable risk for the natural environment, this article is showing the most important effects of road investments, for example: pollutants of atmospheric air, the noise and vibrations, pollutants of waters and soils, the fragmentation of the space and the decline of the landscape. Everything is leading it for destroying the environment in which we live. Describing all threats to the environment with themselves a structure and an exploitation of roads are bringing which, is practically impossible, the man in the last years very much is interfering in the nature, instead of to protect it for next generations, therefore designers and entrepreneurs should concentrate on eliminating negative effects of construction and the more late exploitation of roads and for improvement in their technical state.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Michliński, Rafał. "Z dziejów wojny polsko-sowieckiej. Uwagi na temat książki: Karol Taube, Figle diablika błot pińskich: ze wspomnień marynarza, ed. i red. Artur Gajewski, Wydawnictwo Napoleon V, Oświęcim 2018." Studia Podlaskie, no. 28 (2020): 267–77. http://dx.doi.org/10.15290/sp.2020.28.12.

Full text
Abstract:
Wojna polsko-sowiecka miała bezpośredni i ostateczny wpływ na kształt granic II RP. Wyjątkowo specyficznym teatrem działań wojennych był Front Poleski. Ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę drogową i kolejową, a także skomplikowaną sieć rzek, bagien i mokradeł działania prowadzone były na rzekach – głównie na Pinie, Prypeci, Dnieprze oraz ich dorzeczach. Bezpośrednim uczestnikiem działań na tzw. Morzu Pińskim był por. mar. Karol Taube, który swe wspomnienia z wojny 1919 i 1920 r. zawarł w książce pt. Figle diablika błot pińskich: ze wspomnień marynarza.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Dziewiałtowski‑Gintowt, Bartosz. "Integracja Ukrainy z Unią Europejską w świetle wybranych projektów Inicjatywy Trójmorza." Wschodnioznawstwo 15 (2021): 11–29. http://dx.doi.org/10.4467/20827695wsc.21.001.14708.

Full text
Abstract:
Inspiracją do powstania niniejszego opracowania była dla autora konferencja pt. „Inicjatywa Trójmorza – mapa drogowa dla Ukrainy”, która odbyła się 27 VII 2021 r. w Kijowie, w siedzibie Ukraińskiego Kryzysowego Centrum Medialnego. Celem artykułu jest przedstawienie projektów zaproponowanych przez stronę ukraińską na wspomnianej konferencji i zestawienie ich z aktualnie realizowanymi priorytetami Trójmorza (Three Seas Initiative – 3SI) z udziałem Ukrainy. Przedstawiciele ukraińskiego resortu infrastruktury zaproponowali listę sześciu projektów kluczowych dla Ukrainy: gazociąg Baltic Pipe, korytarz gazowy Północ‑Południe, Autostrada Czarnomorska, FAIRway – projekt regulacji żeglugi na Dunaju, Cyfrowa Via Carpatia oraz Platforma Cyfrowa dla Monitorowania Baz Hydrograficznych w regionie 3SI. Z kolei projekty współrealizowane przez Ukrainę to: dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i integracja infrastruktury gazowej w regionie 3SI, giełda transportowa w regionie 3SI, budowa drugiego toru kolejowego między węzłami Koper (Słowenia) a Divača (Chorwacja), platforma cyfrowa monitorowania baz hydrograficznych w regionie 3SI oraz Via Carpatia. Porównanie wymienionych grup projektów stanowić ma próbę odpowiedzi na pytanie: Jaki jest rzeczywisty udział rządu w Kijowie w projektach 3SI? Czy zaangażowanie w projekty 3SI finansowane ze środków unijnych jest realną szansą na europeizację Ukrainy, czy jedynie sposobem na budowę własnej infrastruktury gazowej, drogowej, czy cyfrowej? The integration of Ukraine into the European Union in the light of the selected projects of the Three Seas Initiative This paper was inspired by the conference entitled „Three Seas Initiative‑a roadmap for Ukraine”, which took place on 27 VII 2021 at the headquarters of the Ukrainian Crisis Media Center in Kyiv. This article aims to present the projects proposed by the Ukrainian side at the mentioned conference and compare them with the currently ongoing Three Seas Initiative (3SI) priorities involving Ukraine. Representatives of the Ukrainian Ministry of Infrastructure proposed a list of six key projects for Ukraine: the Baltic Pipe gas pipeline, the North‑South gas corridor, the Black Sea Motorway, FAIRway –a project to regulate navigation on the Danube river, Digital Via Carpatia and Digital Platform for Hydrographic Database Monitoring in the 3SI region. In Ukraine, the co‑implemented projects include diversification of gas supply sources and integration of gas infrastructure in the 3SI region, Transport Exchange in the 3SI region, construction of the second railway track between Koper (Slovenia) and Divača (Croatia) hubs, Digital Platform for Hydrographic Database Monitoring in the 3SI region, and Via Carpatia. The comparative analysis of the listed groups of projects presents an attempt to answer the question: What is the actual participation of the Ukrainian government in 3SI projects? Is involvement in 3SI projects financed from EU funds a real chance for the Europeanisation of Ukraine or is it just a way to build its gas, road or digital infrastructure?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Dembińska, Izabela. "ANALYTICAL STUDY OF THE ROAD INFRASTRUCTURE’S LAND CONSUMPTION IN POLAND FOR THE YEARS 2010–2014 – IN TERMS OF THE SUSTAINABLE DEVELOPMENT." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Problemy Transportu i Logistyki 37 (2017): 139–50. http://dx.doi.org/10.18276/ptl.2017.37-24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

GUDZBELER, Grzegorz, Mariusz Nepelski, Alicja Bortkiewicz, prof dr hab Andrzej Misiuk, and Mariusz Dąbrowski. "Bezpieczeństwo ruchu drogowego w zakresie zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów autobusowej komunikacji publicznej." Zeszyty Naukowe SGSP 1, no. 80 (December 21, 2021): 117–44. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.6482.

Full text
Abstract:
Bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych i ofiar, w szczególności śmiertelnych, jest jednym z priorytetów państw na całym świecie. Wskazaną problematykę na poziomie państw narodowych monitorują odpowiednie instytucje, niestety z różnym skutkiem. W Unii Europejskiej dzięki zdecydowanym działaniom ukierunkowanym na bezpieczeństwo ruchu drogowego w latach 2001–2020 liczba śmiertelnych wypadków na drogach zmalała, podobnie jak liczba ich ofiar śmiertelnych. To pokazuje, że konsekwentne i systematyczne wprowadzanie czynników zmniejszających ryzyko zdarzenia drogowego przynosi skutki. Niemniej niektóre ze wskazanych czynników są kosztowne, np. budowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej. Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską polityką zmniejszania liczby zdarzeń drogowych, tzw. „wizją zero”, do 2030 r. wdrażane jest podejście oparte na „bezpiecznym systemie”. Wynika ono z konsultacji eksperckich i tak zwanych dobrych praktyk, co oznacza wprowadzenie wielowarstwowej kombinacji środków ukierunkowanych na zapobieganie zdarzeniom drogowym i ich ofiarom. W podjętych badaniach zwrócono szczególną uwagę na pojazdy komunikacji publicznej, na zdarzenia z ich udziałem. Skupiono się na błędzie ludzkim, błędzie kierowcy, który, jak słusznie zauważyła Komisja Europejska, jest podstawowym założeniem „bezpiecznego systemu”. Jego wyeliminowanie nie jest możliwe, lecz wykształcenie pożądanych zachowań poprzez szkolenie kierowców już tak, w tym odpowiednie podejście do szkolenia kandydatów na kierowców, a także ustawiczne doskonalenie kierowców zwłaszcza zawodowych. W wyniku przeprowadzonych badań została podjęta próba zaproponowania zmian w systemie szkolenia kierowców autobusów, wpływająca na jego usprawnienie i redukcję tzw. błędu ludzkiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Szkołut, Piotr. "PRZEKSZTAŁCENIA OBSZARÓW LEŚNYCH DAWNEJ PUSZCZY OSIECKIEJ W XIX WIEKU." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 8, no. 2 (December 19, 2012): 108–19. http://dx.doi.org/10.35784/teka.2514.

Full text
Abstract:
Historycznie Puszczą Osiecką nazywane były rozległe kompleksy leśne rozciągające się na prawym brzegu Wisły na południe od Warszawy. Za czasów I Rzeczpospolitej obszar ten był intensywnie eksploatowany. Jednocześnie jako Lasy Królewskie podlegał ochronie. Mapy z początku XIX w. potwierdzają istnienie tych dużych kompleksów leśnych. Dopiero w XIX w. lasy znacząco się zmniejszyły głównie za sprawą prowadzonej gospodarki, rozbudowy osadnictwa i rozwoju infrastruktury drogowej. Zmiany te ukształtowały współczesny krajobraz okolic Osiecka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Rolbiecki, Ryszard, and Krystyna Wojewódzka-Król. "Dolna Wisła jako element infrastruktury transportu na zapleczu portu morskiego Gdańsk." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 166 (August 5, 2019): 105–19. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2018.166.7.

Full text
Abstract:
Obecnie w Polsce obsługa portu morskiego w Gdańsku jest zdominowana przez transport samochodowy. Przewozy transportem wodnym śródlądowym w relacjach z tym portem mają jedynie charakter sporadyczny. Droga wodna Wisła, zwłaszcza na odcinku z Gdańska do Warszawy, ma potencjał, aby być ważnym ogniwem systemu transportowego na zapleczu portu w Gdańsku.Zasadniczym celem artykułu jest wskazanie najkorzystniejszego sposobu zagospodarowania drogi wodnej dolnej Wisły. W sytuacji, gdy pojawiają się różne opinie na temat sposobu nadania funkcji transportowej drodze wodnej na dolnej Wiśle, ważne jest, aby wzorować się na doświadczeniach międzynarodowych w przedmiocie rozwoju dróg wodnych. W artykule przedstawiono aktualne problemy rozwoju dróg wodnych w Niemczech, obecny stan transportu na zapleczu portu Gdańsk oraz wskazano na uwarunkowania zagospodarowania Wisły na odcinku Gdańsk–Warszawa.Można wnioskować, że zagospodarowanie dolnej Wisły jest uzasadnione, a najlepszym rozwiązaniem jest jej kaskadyzacja, gdyż tylko taki wariant zapewni tej drodze wodnej parametry klasy międzynarodowej, w efekcie skuteczne włączenie jej w system transportu na zapleczu portu morskiego w Gdańsku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Drewnowski, Arkadiusz, and Krzysztof Małachowski. "Th e impact of road infrastructure development to enhance competitiveness of enterprises of motor transport on the example of the construction of the S3 expressw ay between Szczecin–Gorzow Wielkopolski." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Problemy Transportu i Logistyki 29 (2015): 345–56. http://dx.doi.org/10.18276/ptl.2015.29-24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Gazdulski, Tomasz, and Bartosz Czechyra. "Badania klimatu akustycznego pojazdu szynowo-drogowego w warunkach normalnej eksploatacji." Rail Vehicles, no. 3 (July 2, 2013): 34–38. http://dx.doi.org/10.53502/rail-139367.

Full text
Abstract:
Pojazdy szynowo-drogowe są klasą obiektów technicznych, które coraz częściej występują w parku maszynowym operatorów tramwajowych i kolejowych. Są to zazwyczaj pojazdy specjalnie przystosowane do prac ratowniczych oraz obsługowych dużej infrastruktury. Zadaniem prezentowanego pojazdu jest ułatwienie utrzymania w czystości torowisk i przystanków tramwajowych. Niezależnie od typu pojazdu oraz jego cech funkcjonalnych musi on spełniać wszystkie wymagania ochrony kierowcy w zakresie narażenia na drgania i hałas na stanowisku pracy. Artykuł dotyczy problemu pomiaru hałasu występującego podczas eksploatacji pojazdu szynowo-drogowego. W artykule omówione zostały badania terenowe przeprowadzone na pojeździe szynowo-dorgowym IVECO-eurocargo TC-2 przeznaczonego do oczyszczania torów tramwajowych. Zaprezentowany został badany obiekt oraz metodyka badań stworzona dla tego obiektu. Przedstawiono, także wyniki badań terenowych, które były prowadzone w aspekcie oddziaływania hałasu, występującego wewnątrz pojazdu podczas jazdy oraz postoju na organizm człowieka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Świerczewska-Pietras, Katarzyna. "Stan i ekonomiczne perspektywy rozwoju transportu śródlądowego w układach przestrzennych ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji drogi wodnej E40." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 1 (March 25, 2018): 38–53. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.321.3.

Full text
Abstract:
System transportowy jest podstawowym składnikiem infrastruktury gospodarczej każdego kraju. Do głównych podsystemów transportowych możemy zaliczyć: lotniczy, drogowy, kolejowy, morski, rurociągowy, oraz wodny śródlądowy. Harmonijne współdziałanie tych systemów oparte na zasadach współczesnej logistyki zapewnia właściwy rozwój gospodarczy danego państwa, pozwalając na swobodny przepływ towarów i usług. Celem artykułu jest charakterystyka stanu i ekonomicznych perspektyw rozwoju transportu śródlądowego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem analizy planów rewitalizacji drogi wodnej E40. Opracowanie bazuje na analizie literatury przedmiotu, badaniach własnych, wywiadach bezpośrednich, raportach przygotowanych przez Unię Europejską oraz polski rząd dotyczących planów rozwoju wodnej polityki śródlądowej. Metody i techniki badawcze wykorzystane w artykule to analiza danych statystycznych oraz badania terenowe z zastosowaniem pomiarów batymetrycznych za pomocą technologii GPS. W ramach prac terenowych przeprowadzono badania morfologii dna koryta rzeki Bug na odcinku od przeprawy promowej Niemirów–Gnojno (województwo podlaskie) do punktu rzecznego na wysokości miejscowości Borsuki (województwo mazowieckie).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Martela, Borys. "Wpływ budżetu obywatelskiego na przestrzeń polskich miast." Urban Development Issues 66, no. 1 (November 4, 2020): 173–82. http://dx.doi.org/10.2478/udi-2020-0021.

Full text
Abstract:
AbstraktAnaliza wyników budżetu obywatelskiego na 2017 r. pokazuje, że wśród zwycięskich projektów dominują działania inwestycyjne na terenach ogólnodostępnych. Środki są przeznaczane przede wszystkim na poprawę dostępności i stanu infrastruktury rekreacyjnej, sportowej i drogowej. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się projekty miękkie takie jak organizacja wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych. W rezultacie, choć co do zasady mieszkańcy mogą zgłaszać i wybierać pomysły dotyczące różnych kategorii potrzeb, to budżet obywatelski funkcjonuje przede wszystkim jako narzędzie współdecydowania o przestrzeni naszych miast. W tekście zastanawiam się nad tym, co powyższe wyniki mówią nam o potrzebach lokalnej społeczności. W podsumowaniu rozważam, czy występujący w Polsce model budżetu obywatelskiego umożliwia prawdziwie demokratyczną dyskusję, która pozwala na podejmowanie właściwych decyzji dla rozwoju miast.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Borowska-Stefańska, Marta, and Szymon Wiśniewski. "Dostępność straży pożarnych do miejsc potencjalnych interwencji w powiecie poddębickim." Biuletyn Uniejowski, no. 6 (November 21, 2017): 189–206. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.06.12.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest próba przestrzennego dopasowania lokalizacji i wielkości (wyrażonej liczbą ratowników) jednostek straży pożarnej do miejsc potencjalnych interwencji w granicach powiatu poddębickiego. Do analizy włączono rozmieszczenie w granicach powiatu: ludności, zabudowy, infrastruktury drogowej oraz kolejowej, lasów, zbiorników i cieków. Do każdego z wymienionych powyżej zakresów tematycznych zastosowano złożoną z dwóch etapów metodę określania efektywności funkcjonowania Straży w ujęciu przestrzennym, w taki sposób, aby możliwie najtrafniej uchwyciła istotę badania poszczególnych elementów. W tym celu wykorzystano dane uzyskane z jednostek straży pożarnych oraz pochodzące z Bazy Danych Obiektów Topograficznych. W wyniku przeprowadzenia analiz dotyczących dostępności jednostek straży pożarnej do miejsc potencjalnych interwencji w granicach powiatu poddębickiego należy stwierdzić, że najgorsza sytuacja dotyczy dwóch miast regionu – Poddębic i Uniejowa, na co wpływ ma głównie zbyt mała liczba strażaków, w stosunku do tych obszarów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Biłozor, Andrzej, Małgorzata Renigier-Biłozor, and Natalia Julia Zielińska. "PRZESTRZENNE I SPOŁECZNO-GOSPODARCZE SKUTKI BUDOWY DROGI EKSPRESOWEJ S7 NA ODCINKU OLSZTYNEK – NIDZICA WRAZ Z OBWODNICĄ OLSZTYNKA W CIĄGU DROGI EKSPRESOWEJ S51 – STUDIUM NA PRZYKŁADZIE WSI SUDWA." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 16, no. 1 (May 6, 2018): 5–17. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.3.

Full text
Abstract:
Rozwój transportu samochodowego przyczynił się do budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej. Planowanie nowych dróg, szczególnie szybkiego ruchu, wywiera jednak znaczący wpływ na strukturę przestrzenną terenów niezurbanizowanych. Przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia, którym jest budowa nowej drogi ekspresowej, pociąga za sobą wiele trwałych skutków dotyczących zarówno przestrzeni, środowiska, jak i aspektów społecznych i gospodarczych. Gospodarowanie przestrzenią na obszarach wiejskich wymaga kompleksowego ujęcia elementów struktury przestrzennej z uwzględnieniem wszystkich czynników społecznych, gospodarczych i przyrodniczych. W artykule przedstawiono przestrzenne oraz społeczno-gospodarcze skutki budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi ekspresowej S51 na przykładzie wsi Sudwa. Badania dotyczyły analizy stanu władania i użytkowania gruntów oraz rozdrobnienia i rozproszenia gruntów indywidualnych. Oceniono również wpływ wybudowanej drogi ekspresowej na strukturę przestrzenną wsi Sudwa oraz strukturę przestrzenną gruntów wybranego gospodarstwa. Społeczno-gospodarcze skutki budowy drogi określono na podstawie przeprowadzonych badań sondażowych wśród mieszkańców wsi Sudwa i okolic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Cichy, Rafał, Jarosław Królikowski, and Marian Medwid. "Wymagania dotyczące transportu paliw płynnych techniką bimodalną w Polsce w aspekcie przepisów ADR i RID." Rail Vehicles, no. 4 (November 2, 2012): 28–34. http://dx.doi.org/10.53502/rail-139454.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono wymagania jakie muszą zostać spełnione przez jednostkę ładunkową przystosowaną do transportu bimodalnego (naczepę samochodową do przewozu paliw płynnych przystosowaną do transportu zarówno szynowego jak i drogowego). Przedstawione w artykule wymagania są oparte na obowiązujących przepisach drogowych (ADR) oraz kolejowych (RID). Obecnie kręgosłupem sieci transportu paliw w Polsce jest transport rurociągowy uzupełniony o transport kolejowy. Wykorzystanie typowego transportu kolejowego w postaci wagonów cystern powoduje konieczność przeładunku paliw do magazynu, a w ostatniej fazie do cystern drogowych. Transport bimodalny łącząc w sobie cechy transportu drogowego i szynowego rozwiązuje problem przeładunku. Bardzo dobrze rozwinięta w Polsce sieć dróg spowodowała rozwój sektora dystrybucji paliw za pomocą transportu drogowego. W związku z tym liczba przewoz ów paliw koleją zmniejszyła się pomimo bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury kolejowej na terenie kraju. W kontekście ekonomicznym i ekologicznym bardziej opłacalny jest transport szynowy, dlatego też powinno się dążyć do wzmocnienia jego pozycji na rynku przewozów. Naturalnym pytaniem jest, czy można połączyć transport drogowy i kolejowy dla osiągnięcia jak najlepszych wyników ekonomicznych? Odpowiedzią na nie jest transport bimodalny. W artykule zostaną przedstawione możliwości transportu paliw jego pomocą, zarówno jeśli chodzi o aspekt techniczny jak i przepisy z nim związane.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Wiskulski, Tomasz, and Jan A. Wendt. "Dostępność komunikacyjna z Polski regionów turystycznych wybrzeża Chorwacji." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 30, no. 4 (December 6, 2016): 79–91. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.304.6.

Full text
Abstract:
Sytuacja geopolityczna Chorwacji po wojnie domowej z początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wpłynęła na spadek znaczenia turystyki w gospodarce narodowej. Jednak historia pokazuje, że kraj, gdzie miały miejsce działania zbrojne, potrafi skutecznie wykorzystać daną mu jeszcze raz szansę oraz rozwijać ofertę turystyczną wraz z infrastrukturą transportową, która jest niezbędna do realizacji funkcji turystycznej. Celem pracy jest przedstawienie zróżnicowania stopnia dostępności komunikacyjnej regionów turystycznych wybrzeża Chorwacji dla transportu drogowego jako głównego środka transportu kształtującego ruch turystyczny tego kraju (Kruczek, Sacha, 1996). Ogromne znaczenie dla wielkości przewozów transportem lotniczym ma transport drogowy, gdzie średni czas potrzebny na podróż z Polski do regionów turystycznych Chorwacji wynosi około 14 godzin. W przypadku transportu drogowego ciężko jest mówić o realizacji jednego z postulatów przewozowych dotyczącego bezpieczeństwa, gdyż spadek koncentracji, towarzyszący długiej jeździe, wpływa negatywnie na bezpieczeństwo podróży (Bentkowska-Senator, Kordel, 2008). Z kolei bezpośredniość i relatywna taniość wykorzystania transportu drogowego względem lotniczego pozostają głównymi czynnikami decydującymi o wyborze właśnie tego środka transportu (Serafin, 2015). Natomiast w przypadku przewozów autokarowych można dodatkowo mówić o spełnieniu postulatu masowości, którego realizacja w przypadku transportu lotniczego i samochodowego jest niemożliwa (Pawlicka, 1978; Milewski, 2012).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Chomczyńska, Mariola, and Vladimir Soldatov. "Możliwości wykorzystania substratu jonitowego i archebakterii do wspomagania rozwoju roślin na gruntach jałowych." Budownictwo i Architektura 15, no. 3 (September 1, 2016): 091–98. http://dx.doi.org/10.24358/bud-arch_16_153_08.

Full text
Abstract:
Przeprowadzone badania dotyczyły określenia możliwości wykorzystania substratu jonitowego i archebakterii do wspomagania rozwoju roślin na gruntach jałowych (np. na nasypach dróg, skarpach mostów itp.). Realizacja badań wymagała przeprowadzenia doświadczenia wazonowego z kupkówką pospolitą jako gatunkiem testowym. Na potrzeby eksperymentu przygotowano dwie podstawowe serie podłoży: serię kontrolną – piasek (model jałowego gruntu) i serię stanowiącą mieszaninę piasku i 2% (objętościowo) dodatku substratu jonitowego (nośnik pierwiastków odżywczych roślin). W trakcie wegetacji roślin połowę liczby wazonów serii kontrolnej podlewano wodą wodociągową, natomiast drugą połowę podlewano wodą wodociągową wzbogaconą w archebakterie pochodzące z preparatu komercyjnego Arkea® firmy Archaea SolutionsTM. Analogicznie postąpiono z wazonami zawierającymi mieszaninę piasku z dodatkiem substratu jonitowego. Po zakończeniu doświadczenia stwierdzono, że dodatek substratu jonitowego do piasku korzystnie wpłynął na proces wzrostu i rozwoju roślin istotnie zwiększając wartości parametrów wegetacyjnych. Wbrew oczekiwaniom nie zaobserwowano pozytywnego oddziaływania drobnoustrojów z domeny Archeae na proces wegetacji gatunku testowego. Dodatek substratu jonitowego można polecić jako materiał wspomagający rozwój pokrywy roślinnej na terenach zdegradowanych i obiektach infrastruktury drogowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Jarecki, Stefan Akira. "Konkurencja jako narzędzie osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w transporcie kolejowym." Studia Ecologiae et Bioethicae 19, no. 1 (March 8, 2021): 93–101. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2021.19.1.08.

Full text
Abstract:
Koleje mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju transportu. Ustawodawca krajowy i unijny uznali, że ze względów środowiskowych koleje powinny mieć duży udział w przewozach ogółem. Według UE, konkurencja na rynkach przewozów kolejowych zachęci operatorów do lepszego reagowania na potrzeby klientów, poprawy jakości usług i ich efektywności kosztowej, a tym samym wzmocni pozycję konkurencyjną kolei. W związku z tym prawo UE otworzyło rynki przewozów kolejowych na konkurencję. Celem artykułu jest analiza, czy jest to wystarczające do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju transportu. Skupiam się na istniejących przepisach prawa, ich doprecyzowaniu (interpretacji) i usystematyzowaniu. Dlatego charakter moich badań jest generalnie dogmatyczny. Moim zdaniem, konkurencja w transporcie kolejowym może przyczynić się do wzrostu przewozów kolejowych, należy jednak zapewnić, aby koszty jej wprowadzenia nie przewyższały korzyści z tego tytułu. Ponadto, do osiągnięcia celów polityki krajowej i unijnej w zakresie zrównoważonego rozwoju transportu niezbędne jest zapewnienie równych warunków konkurencji między koleją a mniej przyjaznymi środowisku rodzajami transportu, w szczególności transportem drogowym (zwłaszcza w zakresie opłat za korzystanie z infrastruktury).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Bazeli, Beata, Piotr Gudz, and Monika Adamska. "ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI UNIJNYMI W POLSCE APOWIECIE PILSKIM." Economic innovations 19, no. 2(64) (July 7, 2017): 54–58. http://dx.doi.org/10.31520/ei.2017.19.2(64).54-58.

Full text
Abstract:
Polska jest w UE od 15 lat i efekty przyst?pienia do wsp?lnoty wida? na ka?dym kroku. Wyra?ny rozw?j infrastruktury drogowej nie tylko w powiecie pilskim, ale tak?e w ca?ym kraju, programy wspieraj?ce przedsi?biorstwa i nauk?. To wszystko sprawia, ?e coraz bardziej optymistycznie mo?emy patrze? w przysz?o??. Polska staje si? coraz mocniejszym pa?stwem na arenie mi?dzynarodowej i coraz mocniejszym partnerem w wielu organizacjach mi?dzynarodowych. Zdecydowany wp?yw na to ma tempo, w jakim nasz kraj si? rozwija. Weszli?my w now? perspektyw? bud?etow? i otrzymali?my najwi?ksze wsparcie spo?r?d cz?onk?w wsp?lnoty. Stanowi to kolejn? szans? na popraw? sytuacji gospodarczej naszego pa?stwa, a co za tym idzie, tak?e jednostek samorz?dowych, kt?rych przyk?adem jest powiat pilski. Programy operacyjne stworzone na potrzeby realizacji inwestycji finansowanych ze ?rodk?w unijnych pomagaj? w efektywny spos?b je wykorzysta?. Ich struktura oraz spos?b funkcjonowania s? zgodne ze wszelkimi normami unijnymi i krajowymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Gorzym-Wilkowski, Waldemar Andrzej. "Planowanie przestrzenne jako czynnik kształtujący atrakcyjność rynkową nieruchomości – skuteczny i niebezpieczny." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 71, no. 2 (August 10, 2017): 223. http://dx.doi.org/10.17951/b.2016.71.2.223.

Full text
Abstract:
<p style="text-indent: 0cm;"> <span style="font-family: arial,helvetica,sans-serif; font-size: medium;">Pomiędzy planowaniem przestrzennym a rynkową atrakcyjnością nieruchomości występuje silny związek. Planowanie jest jednym z czynników kształtujących wartość nieruchomości. Dlatego też interesy uczestników rynku nieruchomości rzutują na decyzje planistyczne. W efekcie plany miejscowe wyznaczają przede wszystkim funkcje terenów zgodne z oczekiwaniami właścicieli nieruchomości, dające szanse na osiągnięcie wysokiej renty gruntowej. Mechanizm ten tworzy liczne pozytywne skutki dla całej lokalnej przestrzeni społeczno-ekonomicznej. Jego beneficjentami są nie tylko właściciele nieruchomości, ale także samorządy gminne i w pewnym stopniu całe otoczenie. Dostosowywanie ustaleń planów miejscowych może być jednym z czynników uruchamiających trwałe mechanizmy rozwoju lojalnego. Jednocześnie jednak prowadzi ono do wielokrotnie przesadzonego, wobec realnego popytu, powiększania powierzchni terenów mieszkaniowych. Skutkiem tego jest postępujące rozproszenie zabudowy. Obok skażenia krajobrazu powoduje ono także nadmierne koszty budowy i utrzymania infrastruktury technicznej i drogowej. Oznaczać to może trwałe ograniczenie możliwości finansowania przez gminę niezbędnych inwestycji rozwojowych. Nadmierna powierzchnia terenów budowlanych tworzy również ryzyko kreowania baniek spekulacyjnych. Dalsze wykorzystywanie pozytywnych skutków powiązań pomiędzy planowanie przestrzennym i gospodarką nieruchomościami, a jednocześnie eliminowanie skutków negatywnych, wymaga zapewne zmiany systemu planowania w Polsce. Jednakże nawet w ramach obecnego systemu możliwe jest osiągnięcie pozytywnych efektów przy odpowiednim poziomie wiedzy i skuteczności działań ze strony samorządu gminnego.</span></p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Borucka, Anna, Małgorzata Grzelak, Andrzej Świderski, and Arkadiusz Jóźwiak. "Application of information on road occurrences for the assessment of the social risk of some types of accidents (Zastosowanie informacji o zdarzeniach drogowych do oceny ryzyka społecznego wypadków)." WUT Journal of Transportation Engineering 128 (March 1, 2020): 37–47. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.0507.

Full text
Abstract:
Every year, in the Pomeranian Voivodeship, around 2 600 road accidents occur, resulting in about 140 death casualties and a further 3200 injuries. For many years there has been a noticeable decrease in the number of traffic incidents in the study area, but the number of fatalities is still high. Therefore, it is crucial to research to determine the causes of the above phenomenon continually. The article aimed to assess the social risk of road accidents based on a two-factor model. Traffic events occurring in built-up and undeveloped areas, depending on the date of their occurrence, were analyzed. The number of accidents and participating vehicles related to the average daily traffic volume was adopted as the measure. The analysis showed that regardless of the area, most events occur on Fridays. Besides, the highest volume of traffic is also recorded on these days of the week. As a result of the conducted research, it was found that March and April are the months with the highest social risk regarding road accidents, both in urban and extra-urban areas. Finally, the relative risk of road accidents in built-up and undeveloped areas was compared. On this basis, it was found that the risk of participation in a road accident in the urban zone is over six times greater than the risk of an event occurring in the extra-urban area (even though urban roads represent only 22% of all road infrastructure in the Pomeranian Voivodeship). Każdego roku na terenie województwa pomorskiego rocznie dochodzi do około 2600 wy-padków drogowych w wyniku, których śmierć ponosi ok 140 osób a kolejnych 3 200 zosta-je rannych. Od wielu lat zauważalny jest spadek liczby zdarzeń komunikacyjnych na bada-nym obszarze, niemniej jednak liczba ofiar śmiertelnych wciąż jest na wysokim poziomie. Dlatego ważnym jest ciągłe pro-wadzenie badań mających na celu ustalenie przyczyn po-wyższego zjawiska. Celem artykułu była ocena ryzyka społecznego powstawania wypadków drogowych przeprowadzona w oparciu o model dwuczynnikowy. Analizie poddano zdarze-nia komunikacyjne mające miejsce na terenie zabudowanym i niezabudowanym w zależ-ności od daty ich powstania. Za miarę przyjęto liczbę wypadków oraz pojazdów w nich uczestniczących w odniesieniu do średniodobowego natężenia ruchu na drogach. Analiza wykazała, że niezależnie od obszaru, najwięcej zdarzeń ma miejsce w piątki. Ponadto, w te dni tygodnia odnotowuje się również największe natężenie ruchu. W wyniku przeprowa-dzonych badań stwierdzono, że marzec i kwiecień są miesiącami o największym ryzyku społecznym dotyczą-cym wypadków drogowych, zarówno w obszarze miejskim i pozamiejskim. Ostatecznie dokonano porównania ryzyka względnego powstawania wy-padków drogowych w terenie zabudowanym i nie-zabudowanym. Na tej podstawie stwier-dzono, że ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym w strefie miejskiej jest przeszło sze-ściokrotnie większe od ryzyka powstania zdarzenia w strefie pozamiejskiej (pomimo, że drogi miejskie stanowią wyłącznie 22% całej infrastruktury drogowej na terenie wojewódz-twa pomorskiego).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Ścigała, Roman. "A mining extraction system with advancing longwall as a method of protecting technical objects and an element of rational deposit management." Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management 29, no. 3 (September 1, 2013): 191–208. http://dx.doi.org/10.2478/gospo-2013-0032.

Full text
Abstract:
Streszczenie Podziemna eksploatacja górnicza wywołuje wiele niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, a także może prowadzić do uszkodzeń obiekt|ów budowlanych oraz infrastruktury technicznej. Aby chronić te obiekty, w pewnych sytuacjach wyznaczane są dla nich filary ochronne, w których - jak powszechnie wiadomo - eksploatacja może być prowadzona tylko na specjalnych wamnkach, zapewniających odpowiednią ochronę tych obiektów. Kopalnie z reguły rezygnują z eksploatacji filarów ochronnych, co powoduje określone straty złoża i zaburza racjonalne nim gospodarowanie. Jedną z metod w zakresie profilaktyki górniczej dla obiektów powierzchniowych, która wydaje się być współ- cześnie możliwa do zastosowania, jest eksploatacja systemem ścianowym ze ścianą wyprzedzającą. Pozwala ona na ograniczenie deformacji dla tzw. obiektów liniowych, których typowymi przykładami są: szlaki kolejowe, szlaki drogowe, nirociągi. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że współcześnie praktyczne zastosowanie eksploatacji ze ścianą wyprzedzającą niewątpliwie będzie tnidne w realizacji, z uwagi na wiele niesprzyjających czynników naturalnych i technicznych. Należy tu przede wszystkim wskazać na trudności w prowadzeniu eksploatacji trzech ścian równocześnie z uwagi na zagrożenia naturalne, głównie metanowe oraz tąpaniami. W artykule przedstawiono rozważania w zakresie wykorzystania tej metody eksploatacji do minimalizacji oddziaływania podziemnej eksploatacji górniczej na powierzchnię. Dla celów analiz, przy wykorzystaniu systemu obliczeniowego Wolfram Mathematica, zbudowano model teoretyczny oparty na teorii W.Budryka-S.Knothego zarówno dla stanu asymptotycznego deformacji, jak i dla stanów nieustalonych. Dzięki możliwościom obliczeniowym programu Mathematica, możliwe było przepro- wadzenie wielowariantowej analizy wpływu wyprzedzenia i długości ściany centralnej oraz prędkości postępu frontu na zmniejszenie nachyleń i odkształceń poziomych na powierzchni nad przedmiotową eksploatacją. Dodatkowo rozważania przeprowadzono dla różnych wartości współczynnika prędkości osiadania c, który w pewnym sensie charakteryzuje właściwości górotwoni w zakresie prędkości przemieszczania się niecki obni- żeniowej od stropu eksploatowanego pokładu do powierzchni. Przedstawione w artykule wyniki mogą być pomocne przy doborze odpowiednich parametrów ściany wyprze- dzającej, w przypadku projektowania takiej eksploatacji w filarach ochronnych obiektów liniowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Sobotka, Anna, and Anna Żelazna-Blicharz. "Partnerstwo publiczno-prywatne w realizacji inwestycji publicznych." Przegląd Organizacji, April 30, 2007, 31–34. http://dx.doi.org/10.33141/po.2007.04.08.

Full text
Abstract:
W artykule przytoczono przykłady realizacji inwestycji w formie partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce i krajach Europy (odcinki autostrady A2; usługi w sektorze wodno-kanalizacyjnym w Gdańsku i Sopocie; oświetlenie uliczne w Krakowie; water-front - rozwój stref nadwodnych - sieć miast w regionie Morza Bałtyckiego; infrastruktura drogowa w Słowenii; linia kolejowa Perpignan-Figueras). Przedstawiono także metodę i wyniki analizy ekonomicznej przedsięwzięcia typu PPP na przykładzie budowy hipotetycznej obwodnicy miasta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

BUDZYŃSKI, Marcin, Kazimierz JAMROZ, Stanisław GACA, Wojciech KUSTRA, and Lech MICHALSKI. "NARZĘDZIA ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM INFRASTRUKTURY DROGOWEJ W POLSCE." Journal of Civil Engineering, Environment and Architecture, 2016. http://dx.doi.org/10.7862/rb.2016.71.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Majczak, Paweł. "Prezydent miasta na prawach powiatu jako zarządca dróg publicznych – na przykładzie Wrocławia." Miasto. Pamięć i Przyszłość 3, no. 2 (June 23, 2019). http://dx.doi.org/10.26774/mpp.84.

Full text
Abstract:
Do zarządcy dr.g publicznych należy bardzo wiele zadań, o czym świadczy obszerne, otwarte wyliczenie zawarte w art. 20 – art. 20b oraz art. 20f u.d.p. Mając na uwadze wysoki stopień specjalizacji zadań związanych z funkcjonowaniem dr.g publicznych, ustawodawca zdecydował się na umożliwienie wykonywania zadań zarządcy drogi przy pomocy jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi. Jednostka taka jest szczeg.lnie pomocna w miastach na prawach powiatu, stanowiących aglomeracje o złożonej infrastrukturze drogowej i komunikacyjnej. Ze względu na przecinanie się dr.g r.żnej kategorii na obszarze miasta na prawach powiatu przewidziano rozwiązanie, zgodnie z kt.rym na jego obszarze zarządcą wszystkich dr.g publicznych, z wyjątkiem autostrad i dr.g ekspresowych, jest prezydent miasta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Wójtowicz, Mirosław. "Wpływ stabilizacji politycznej i gospodarczej na rozwój przemysłu samochodowego i motoryzacji w Kolumbii na początku XXI wieku." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 33, no. 4 (December 31, 2019). http://dx.doi.org/10.24917/20801653.334.8.

Full text
Abstract:
Jeszcze w 2000 roku Kolumbia uznawana była za kraj wysoce niestabilny politycznie, w którym od dłuższego czasu trwał konflikt zbrojny między wojskiem a różnymi grupami partyzanckimi oraz handlarzami narkotyków. Utrudniało to rozwój gospodarczy, ograniczało rozwój przemysłu i negatywnie wpływało na zachowania konsumenckie ludności. Zapoczątkowane na początku XXI wieku rozmowy pokojowe doprowadziły do stopniowego ustabilizowania sytuacji wewnętrznej w kraju, co stało się impulsem do przyspieszenia rozwoju gospodarczego oraz poprawy nastrojów konsumenckich. Przemysł samochodowy był jednym z tych sektorów gospodarki, które zyskały zdecydowany impuls rozwojowy. Znalazło to swoje odzwierciedlenie we wzroście zatrudnienia oraz produkcji nowych samochodów, które w latach 2000–2017 znacząco wzrosły. Jeszcze dynamiczniej wzrosła sprzedaż nowych aut, co wiązało się ze wzrostem importu i pogorszeniem bilansu handlowego tego sektora. Głównym celem jest określenie wpływu stabilizacji politycznej i związanej z nią poprawy sytuacji gospodarczej w Kolumbii na rozwój przemysłu samochodowego napędzany wzrostem sprzedaży nowych pojazdów. Starano się również określić wpływ poziomu rozwoju gospodarczego i infrastruktury drogowej na regionalne zróżnicowanie sprzedaży nowych samochodów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Wojtaszak, Andrzej. "Kształtowanie relacji polsko-niemieckich na pograniczu na przykładzie powiatu polickiego." Pogranicze. Polish Borderlands Studies 7, no. 3 (December 20, 2019). http://dx.doi.org/10.25167/ppbs1267.

Full text
Abstract:
Wzajemne relacje polsko-niemieckie po 1990 r. ulegały trwałym przemianom. Stopniowo przystąpiono do budowania dobrosąsiedzkich stosunków w wymiarze transgranicznym. Celem prezentowanego artykułu jest przedstawienie aktywności instytucji z obszaru powiatu polickiego w kształtowaniu dobrych stosunków z sąsiednimi obszarami pogranicza po stronie niemieckiej. Relacje przybierały głównie wymiar kulturalny, turystyczny, oświatowy, dotyczyły także łączenia infrastruktury drogowej i wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa lokalnego i ekologii. Możemy przyjąć, że taka współpraca przyczynia się do lepszego wzajemnego zrozumienia oraz wypracowania wspólnych projektów i określenia możliwych wzajemnych oczekiwań. Pogranicze polsko-niemieckie na tym obszarze charakteryzuje także wzrost osadnictwa polskiego w niemieckich gminach pogranicznych, czemu towarzyszy udział Polaków zamieszkujących na obszarze Niemiec w lokalnych wyborach samorządowych. Ważnymi elementami sprzyjającymi aktywizacji działań na pograniczu są m.in. programy pomocowe UE, np. INTERREG III (2000-2006), INTERREG IV (2007-2013), INTERREG V (2014-2020) objęte koncepcją Europejskiej Współpracy Terytorialnej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Tworzone wspólne programy i przedsięwzięcia sprzyjają ponadgranicznej integracji i zbliżeniu społeczeństw, oraz zmianie wzajemnych ocen i przełamywaniu stereotypów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography