Academic literature on the topic 'Inżynieria społeczna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Inżynieria społeczna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Inżynieria społeczna"

1

Mostek-Piątkowska, Paulina. "Kampanie społeczne jako „cząstkowa inżynieria społeczna”." Homo Politicus 11, no. 1 (December 1, 2016): 102–9. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5110.11/2016_103-110.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Madajczyk, Piotr. "Inżynieria społeczna – między biopolityką a etnopolityką." Rocznik Polsko-Niemiecki, no. 24/2 (April 29, 2016): 15–41. http://dx.doi.org/10.35757/rpn.2016.24.14.

Full text
Abstract:
Social engineering comprises two major models of politics: ethnopolitics and biopolitics. Biopolitics aims to create a society whose government does not treat the right to decide about death as the main tool of politics and is responsible for life development and management. The most important task of this government is no longer to receive certain benefits, but to control them and increase their efficiency. Ethnopolitics, in turn, aims to create an ethnically homogenous state, although such projects were sometimes more complicated in terms of the structure of a nation. This article aims to look at the main directions in the development of social engineering projects in Central Europe (Germany), East-Central Europe (Poland and Ukraine), as well as on the border between the latter and Southeastern Europe (Croatia).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Opalska-Kasprzak, Agata, and Wojciech Andrzej Kasprzak. "Inżynieria społeczna jako narzędzie cyberprzestępcy — analiza kryminologiczna i kryminalistyczna." PRZEGLĄD POLICYJNY 4, no. 144 (December 27, 2021): 190–201. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.6778.

Full text
Abstract:
Socjotechnika należy do najstarszych metod pozyskiwania informacji i nadal jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik przez środowiska przestępczości cyfrowej. Skuteczna ochrona użytkowników sieci musi koncentrować się przede wszystkim na samoświadomości zagrożenia i zdroworozsądkowym podejściu do umieszczania wrażliwych danych w cyberprzestrzeni. Wraz z rozwojem nowych usług cyfrowych powstaje szereg nowych zagrożeń, którym należy przeciwdziałać przede wszystkim poprzez wykorzystanie stosowanych zabezpieczeń elektronicznych, realizację kampanii społecznych i akcji wzmacniających świadomość obywateli, a także organizację kursów dla instytucji poszczególnych sektorów gospodarki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Malyshevskyi, Oleh. "The Impact of Education Informatization on the Process of Engineering Educators’ Professional Becoming." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 33, no. 2 (June 29, 2020): 95. http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.2.95-102.

Full text
Abstract:
<p>W artykule podkreślono wpływ informatyzacji edukacji na proces przygotowania zawodowego inżynierów-pedagogów o profilu komputerowym. Potwierdzono, że informatyzacja edukacji odgrywa obecnie rolę społeczno-kulturowego mechanizmu wpływu na kształtowanie się aktywnego, pełnego inicjatywy, mobilnego specjalisty w dziedzinie edukacji zawodowej. Ustalono, że wzrost i złożoność informacji społecznej, gospodarczej i zawodowej wymagają od inżyniera-pedagoga o profilu komputerowym umiejętności szybkiej i skutecznej adaptacji do nowych warunków na rynku pracy. Aktualizuje to społeczne zapotrzebowanie na celowe kształtowanie u przyszłych inżynierów-pedagogów o profilu komputerowym kompetencji informacyjno-komunikacyjnych, które zakładają osiągnięcie samodoskonalenia zawodowego, samookreślenia i samopozycjonowania.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kita, Jarosław. "Wojskowi wykładowcy warszawskiej Szkoły Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii i ich udział w powstaniu listopadowym." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica, no. 104 (August 30, 2019): 81–108. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6050.104.06.

Full text
Abstract:
W czasach Królestwa Polskiego do wybuchu powstania listopadowego ważną rolę społeczną, polityczną, wychowawczą i narodową odgrywała armia. Była ona oczkiem w głowie władz państwowych, a także świadomej narodowo części społeczeństwa. Bycie oficerem dawało prestiż społeczny i umożliwiało karierę, również polityczną. Stąd też młodzieńcy wywodzący się z rodzin elity społecznej starali się zdobyć odpowiednie wykształcenie, aby zdobyć szlify oficerskie. Najlepszą uczelnią wojskową była wówczas Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierii w Warszawie. Jej wykładowcami byli znakomici oficerowie, którzy w zdecydowanej większości mieli dużą wiedzę i doświadczenie wyniesione z ukończonych szkół i uczestnictwa w walkach napoleońskich. W chwili wybuchu powstania listopadowego stanęli oni przed decyzją złamania przysięgi złożonej carowi/królowi. Niemal wszyscy wykładowcy uczelni przystąpili do walki z Rosją w 1831 r. i wykonywali powierzone im obowiązki do końca powstania. Dwaj z nich zginęli w obronie suwerenności Królestwa Polskiego, inni pozostali po klęsce w kraju, składając przysięgę wierności carowi Mikołajowi I. Żaden z wykładowców Szkoły Aplikacyjnej nie udał się na emigrację. W okresie międzypowstaniowym podjęli różne obowiązki, najczęściej usuwając się z życia publicznego. Powstanie sprawiło, że stali się realistami politycznymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Barut, Arkadiusz. "Prawo jako konstytuowanie człowieczeństwa. Koncepcja Pierre’a Legendre’a." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (June 30, 2017): 7–25. http://dx.doi.org/10.31743/sp.3319.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest koncepcja Pierre’a Legendre’a, współczesnego francuskiego filozofa i historyka prawa. Legendre, łącząc nawiązania do psychoanalizy Jacquesa Lacana z analizą historii prawa oraz współczesnej praktyki prawnej, uznaje prawo za zespół symboli, dzięki internalizacji których jednostka uzyskuje podmiotowość jako istota racjonalna i tożsamość jako członek społeczeństwa. Symbole te odzwierciedlają przede wszystkim fundamentalną ludzką kondycję: konstytutywną niemożliwość realizacji pragnienia i konieczność przeniesienia go na sferę języka. Prawo komunikuje w ten sposób znaczenie podstawowych wzorców kulturowych oraz autorytet instytucji społeczno-politycznych, samo zaś, dzięki zakorzenieniu w konkretnej kulturze, może oprzeć się na racjonalnej interpretacji. Według Legendre’a współczesność niszczy tę funkcję prawa, sprowadzając je do metody realizacji pragnień (paradygmat praw człowieka) lub odmiany inżynierii społecznej. Rezultatem jest zanik podmiotowości i więzi społecznej, zaś w dziedzinie prawa jego inflacja i infantylizacja. Ostatecznie społeczeństwo pogrąża się w „naturalności” – agresji i chaosie, maskowanych mitem „zarządzania”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Mocyk, Agnieszka. "Furor scribendi. Waleria Marrené-Morzkowska w swoich listach (próba portretu)." Humanities and Cultural Studies 1/2019, no. 1 (July 11, 2019): 27–35. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.2914.

Full text
Abstract:
Głównym celem artykułu jest przypomnienie polskiej autorki, powieściopisarki, publicystki i krytyczki XIX wieku – Walerii Marrené-Morzkowskiej. Urodziła się ona w 1932 roku w Zbożennej jako jedyne dziecko Adeli z Krasińskich i Jana Malletskiego de Grandville, oficera napoleońskiego, polskiego i rosyjskiego generała, inżyniera. Przyjaciółka Elizy Orzeszkowej, czołowej pisarki ruchu pozytywistycznego, dziesięć lat starsza od niej, Morzkowska próbowała odgrywać analogiczną rolę w polskim życiu literackim i społecznym tamtych czasów. Doskonałym źródłem do poznania osobowości i pasji Morzkowskiej jest jej zachowana korespondencja. Listy przedstawiają ambitną osobę, która odczuwała ogromną potrzebę pisania. Pisarska aktywność Morzkowskiej wynikała z ciągle odczuwanych niedostatków finansowych, ale też z chęci faktycznego wpływania na opinię publiczną. Istotne wydaje się przy tym – wciąż niezaspokojone – dążenie do sukcesu literackiego. Czytelnik listów dowiaduje się także, jak trudno było kobiecie pogodzić rolę matki i żony z rolą działacza i pisarza zaangażowanego społecznie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Maroń, Grzegorz, and Piotr Steczkowski. "Odwołania do chrześcijaństwa w konstytucjach współczesnych państw." Studia z Prawa Wyznaniowego 24 (December 18, 2021): 143–70. http://dx.doi.org/10.31743/spw.12586.

Full text
Abstract:
W niniejszym artykule poddano analizie ilościowej i jakościowej konstytucyjne odwołania do chrześcijaństwa. W ramach przeprowadzonego studium obowiązujących ustaw zasadniczych poszczególnych państw ustalono skalę odniesień do chrześcijaństwa oraz odniesienia te poddano systematyzacji i typologizacji. Tytułowymi odwołaniami do chrześcijaństwa objęto zarówno bezpośrednie wzmianki o chrześcijańskich zasadach, wartościach czy dziedzictwie, jak i odwołania implikatywne, tj. do Boga pojmowanego zgodnie z monoteistycznym trynitaryzmem oraz do poszczególnych chrześcijańskich denominacji, ich wyznawców i kościołów. Ze względu na historyczno-kulturowy, a nie tylko religijny wymiar chrześcijaństwa, odwołania do niego w konstytucjach co do zasady nie przeczą bezstronności światopoglądowej władz publicznych, nie prowadzą do konfesjonalizacji państwa, ani nie naruszają praw wyznawców innych religii i osób bezwyznaniowych. Egzageracją jest odbieranie odwołań tego typu przez niechrześcijan jako działań ich rzekomo społecznie alienujących i wykluczających. Od ustrojodawcy decydującego się na wyróżnienie chrześcijaństwa w konstytucji należy oczekiwać kierowania się wolą suwerena. Inkorporowanie do ustaw zasadniczych odniesień do chrześcijaństwa nie powinno jednak być narzędziem inżynierii społecznej o celach prozelickich.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Żurek, Marzena. "Humanista – inżynier, czyli o społecznym wymiarze informatyki." Dydaktyka Informatyki 13 (2018): 40–46. http://dx.doi.org/10.15584/di.2018.13.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Wiech, Dawid. "Perspektywa genderowa przeciw integralnemu wychowaniu dzieci i młodzieży." Warszawskie Studia Pastoralne 1, no. 34 (January 1, 2018): 227. http://dx.doi.org/10.21697/wsp.2017.12.1.34.13.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia destrukcyjny wpływ perspektywy genderowej na wychowanie dzieci i młodzieży. Zawarte w nim ogólne założenia gender wykazują proces przejścia z konceptualizacji teorii gender do współczesnej ideologizacji. Obecne działania genderowych „inżynierów społecznych” wymagają stanowczej odpowiedzi ze strony rodziców i wychowanków, w celu obrony prawidłowego rozwoju tożsamości młodych ludzi. Powyższe treści przedstawiają wielowątkowo zarysowane zadania dla rodziców i wychowanków, będących odpowiedzialnymi za przyszłość społeczeństwa. Szczególnie ważnym aspektem poruszonego tematu jest wybór dobra prawdziwego w wychowaniu. Następnie troska zarówno o dobro indywidualne, jak i wspólne. Obszernie omówiona więc została społeczna konieczność wychowania integralnego dzieci i młodzieży.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Inżynieria społeczna"

1

Madajczyk, Piotr, and Paweł Popieliński. Inżynieria społeczna: Między totalitarną utopią a cząstkowym pragmatyzmem = Social engineering : between a totalitarian utopia and partial pragmatism. Warszawa: Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Inżynieria społeczna"

1

Karwat, Mirosław. "Inżynieria społeczna. Interpretacja pojęcia." In Polityki publiczne. Wybrane zagadnienia teoretyczne i metodologiczne. Warsaw University Press, 2018. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323532279.pp.113-138.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Chojnicka, Izabela. "Narzędzia inżynierii lingwistycznej w badaniu komunikacji społecznej w autyzmie." In Psychologiczne mechanizmy regulacji z perspektywy zdrowia i choroby, 241–62. Wydawnictwo Liberi Libri, 2020. http://dx.doi.org/10.47943/lib.9788363487423.rozdzial09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography