Academic literature on the topic 'Irodalom'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Irodalom.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Irodalom"

1

NÉMETH, Zoltán. "AZ ALÁRENDELT NYELV POÉTIKÁJA MINT A KISEBBSÉGI IRODALOM STRATÉGIÁJA." Hungarológiai Közlemények 23, no. 2 (September 16, 2022): 1–13. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2022.2.1-13.

Full text
Abstract:
Az 1920 után kisebbségiként megjelölt irodalmak – mint a szlovákiai magyar, erdélyi magyar, jugoszláviai magyar stb. – egyik legfontosabb igényévé az önmeghatározás vált. Ebből adódóan a kisebbségiként, nemzetiségiként felfogott irodalom egészére kiterjesztve különféle koncepciók jelentették be érvényességüket. A hídszerep, a kisebbségi messianizmus, a sajátos-speciális határon túli, kisebbségiirodalom-koncepciók, vagyis az évtizedeken át tartó ideológiagyártás nyomán a homogénként elképzelt kisebbségi irodalmak koncepcióinak vitájában kevés figyelemben részesült az irodalom nyelve mint olyan poétikák lehetséges terepe, amely az alárendeltség, a transzkulturalitás, a hibriditás, a dialektus és a pluricentrikus nyelvfelfogás határfeszültségeiből teremt érvényes irodalmi nyelvet. A tanulmány nemcsak kortárs határon túli magyar irodalomba tartozó műveket említ ebből a szempontból, mint például Száz Pál Fűje sarjad mezőknek (2017) című phytolegendáriumát, vagy a „székely nyelven” alkotó szerzőket (Sántha Attila, Muszka Sándor), hanem a felmerülő kérdéseket a kortárs magyar irodalom egészére (Parti Nagy Lajos, Borbély Szilárd) is kiterjeszti, és a posztmodern, valamint a transzkulturális irodalomfelfogások perspektíváján keresztül tárgyalja. Ebből a szempontból sajátos nyelvi agglomerációt képviselnek a bilingvális szerzők, mint Macsovszky Péter, vagyis az olyan művek, amelyeket a „nem magyar nyelven írt magyar irodalom” kategóriájába sorolhatunk. A tanulmány íve tehát a dialektustól a nyelvkeveredésen át az idegen nyelv egyeduralmáig mutat – a magyar irodalom kontextusában.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

MEDVE, Zoltán. "KÁNON, MINORITÁS, IRODALOM." Hungarológiai Közlemények 23, no. 1 (September 15, 2022): 8–30. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2022.1.8-30.

Full text
Abstract:
A minoritás fogalmát, akárcsak a kánonét, „multifokális” és relativizálható voltából adódóan lehetetlen egyértelműen meghatározni. Rendelkezünk különféle kulcsszavakkal és ezek definícióival: az irodalmi kánon esetében mindenekelőtt a világirodalmi, a nemzeti és a privát kánonról, a minoritással kapcsolatban például a Közép-Európában kialakult földrajzi, geopolitikai, illetve etnikai, vallási és nyelvi minoritásról. Konszenzus ugyanakkor egyik fogalommal kapcsolatban sincsen, a határok mindkét esetben legtöbbször összemosódnak és átfedik egymást. A dolgozat középpontjában a kánon és a kisebbségi irodalom, illetve a fenti két fogalom lehetséges korrespondenciái állnak: a minoritás kortárs exjugoszláviai és magyar nyelvű irodalma, valamint a kanonizáció kapcsolatának vizsgálatára tesz kísérletet.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

BENCE, Erika. "„SCI-FI” A HÁBORÚBAN." Hungarológiai Közlemények 16, no. 2 (July 22, 2015): 51. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2015.2.51-65.

Full text
Abstract:
A vajdasági magyar kiadás- és könyvtörténet, a térségi kisebbségi magyar irodalom kezdetei, interkulturális és -textuális kapcsolódásai, műfajközi átjárhatóságai képezik azokat a viszonyrendszereket, amelyek szempontjából igen nagy jelentősége van egy-egy korábban ismeretlen vajdasági magyar könyv és szerző felfedezésének, feltűnésének – függetlenül az adott irodalmi produktum esztétikai kvalitásaitól és művészi értékétől. Ha az irodalom létformáját nem írói opusok lineáris rendjének képzeljük el, hanem események és jelenségek bonyolult szövevényének, akkor ez az újonnan felfedezett és megismert irodalmi esemény és jelenség lényeges momentumokkal szolgálhat a térségi irodalmi összkép teljesebb igényű kialakításához. Tarkó János Amíg a nagy vihar tombolt... című, 1919-ben, Nagybecskereken megjelent regénye is hiányzó adat a vajdasági magyar irodalom történeti, biblio- és lexikográfiai összefoglalóiból, illetve szintéziseiből. Elemzése e dolgozat keretén belül keletkezéstörténeti kontextusának és lehetséges interkulturális kapcsolódásainak feltárására irányul; szükségszerűen reflektál a vajdasági magyar irodalom kezdeteiről szóló polémiára.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Balogh, Magdolna. "Irodalom, globalitás, lokalitás: a kultúraköziség kérdései Közép-Európában." Közösségi Kapcsolódások - tanulmányok kultúráról és oktatásról 1, no. 1-2 (November 29, 2021): 86–96. http://dx.doi.org/10.14232/kapocs.2021.1-2.86-96.

Full text
Abstract:
A tanulmány a kivándorlás és a kultúraköziség kérdéseit vizsgálja közép-európai irodalmi szemelvények segítségével, kiemelve a kortárs kivándorló irodalom legfontosabb témáit. Emellett ismerteti a tárgyalt jelenségekkel foglalkozó irodalom-és kultúratudományi irányzatokat, megközelítéseket, amelyek keretet adnak a konkrét életművek/művek értelmezéséhez.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Radnai, Dániel Szabolcs. "A nemzeti irodalom nagyelbeszélése Mikszáth Kálmánnál." Verso – Irodalomtörténeti folyóirat 2, no. 1 (April 29, 2019): 39–50. http://dx.doi.org/10.15170/verso.2.2019.1.39-50.

Full text
Abstract:
Tanulmányomban azt vizsgálom, hogy Mikszáth Kálmán publicisztikai szövegeiben, valamint a Magyar Regényírók Képes Kiadása (Franklin-társulat) és az Egyetemes Regénytár Almanachja (Singer és Wolfner) Mikszáth által írt előszóiban miképp jelenik meg a magyar nemzeti irodalom képe. Hogyan jelennek meg Mikszáthnál a nemzeti irodalom nagyjai – Petőfi Sándor, Arany János és Jókai Mór –, illetve milyen reflexiók fogalmazódnak meg az írásokban a nemzeti irodalom fejlődését illetően. Hipotézisem szerint Mikszáthnak a magyar irodalom történetét mozaikszerűen megjelenítő nagyelbeszélésének főszereplője Jókai Mór, ő a magyar irodalmi fejlődés kvintesszenciája. A Jókaihoz vezető út kimunkálása azonban lehetőséget ad Mikszáthnak Arany János és Petőfi Sándor Jókai felőli értelmezésére, valamint a magyar populáris regényhagyomány kánonba emelésére.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

NÉMETH, Ferenc. "1919: A KISEBBSÉGI, IRODALMI ÖNESZMÉLÉS ÉVE NAGYBECSKEREKEN." Hungarológiai Közlemények 19, no. 3 (January 28, 2019): 128–38. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2018.3.128-138.

Full text
Abstract:
A tanulmány a bánáti Nagybecskerek példáján, az 1919-es év kulturális/irodalmi eseményeinek, megnyilatkozásainak, jelenségeinek számbavételével, valamint a releváns társadalmi háttéresemények felvázolásával helyezi értelmezési keretbe s mutatja be a kisebbségi vajdasági magyar irodalom kezdeti lépéseit, öneszmélésének első megnyilatkozásait, jellegzetességeit. Az egykori megyeszékhely írói, megfelelő intézményi háttér hiányában, valamint az 1918. december 1-jén létrejött Szerb–Horvát–Szlovén Királyság megszorító intézkedései mellett – nem csekély leleményességgel – műkedvelői körökben, informális asztaltársaságokban tudtak elsőként megnyilatkozni, s e műkedvelői háttérből bontakozhatott ki később a kisebbségi magyar lap- és könyvkiadás és virágozhatott fel a vajdasági magyar irodalom, amelynek egyik fontos tartópillérét éppen a nagybecskereki írók alkották. Nemcsak azért, mert 1919-ben ott látott napvilágot a vajdasági magyar irodalom első regénye (Tarkó János: Amíg a nagy vihar tombolt…), hanem azért is, mert e közösség úttörője volt a kisebbségi magyar irodalmi lapkiadásnak (Renaissance – 1920, Fáklya – 1922) és irodalmi szerveződésnek is (Ady Társaság – 1923).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kelemen, Erzsébet. "A számítógép és az irodalom." Információs Társadalom 9, no. 1 (March 1, 2009): 47. http://dx.doi.org/10.22503/inftars.ix.2009.1.5.

Full text
Abstract:
A technikai médiumokkal bekövetkező változás az írást megfosztja monopolhelyzetétől. A konvencionális könyvnyomtatás uralmát is felváltja a lézeres nyomtatás által demokratizálódott produkció, „az írott szöveg legmagasabb szintű előállítása” (Papp Tibor, Avantgárd szemmel az irodalmi világról, 2008): írók, költők nyomtatásra kész műveket szerkesztenek, s így nemcsak a szerzők, de az olvasók vizuális kultúrája is finomodik. A papír mellett megjelenik tehát egy új mediális jelhordozó hatalom, egy új „üzenetközvetítő”: a számítógép. Az új médium az irodalom perspektíváit is kiszélesíti: felerősödik a vizualitás, színes, dinamikus, hangos művészi alkotások születnek, s egy működő program akár szabályos, klasszikus versformák generálására is képes. A tanulmány szól a számítógépes irodalom történetéről, a világháló által megújult numerikus irodalom új irányairól, s Papp Tibor művein keresztül (elsősorban a Disztichon Alfa 16 billió alkotásával, s a Hinta-palinta című dinamikus költeménnyel) bemutatja a számítógéppel generált irodalmi művek sajátosságait.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pál, Gyöngyi. "A magyar fotóirodalom kartográfiája a posztmédia korában." Per Aspera ad Astra 9, no. 1 (October 24, 2022): 169–78. http://dx.doi.org/10.15170/paaa.2022.09.01.09.

Full text
Abstract:
A tanulmány a „fotóirodalmi” jelenséget vizsgálja, feltérképezve hogyan lépi át a két alapvetően eltérő diszciplína, illetve művészeti ág a saját határait, hogyan hat egymásra vagy olvad össze. A vizsgálat alapját a Magyar Fotóirodalmi Adatbázist (MAFIA) gyűjteménye adja, amely a PIM (Petőfi Irodalmi Múzeum) és a SZTE Klebelsberg Könyvtárak adatbázisainak a szűrésére épült. A kutatás olyan fotóhasználatokra is rámutat, amelyek a fotóirodalom-elméleti és irodalomelméleti művek eddig figyelmen kívül hagytak (filmforgatókönyvek, fotóillusztrált színművek, szerzői kiadványok, verses kötetek, antológiák). Az irodalom mezsgyéjére sorolt műfajokban (gyermek- és ifjúsági irodalom, képregény, dalszöveg, novellizáció, ponyvairodalom) is találunk fotóillusztrált könyveket, és ezek formai és tartalmi szempontból sok hasonlóságot mutatnak a klasszikus irodalmi műfajokban használt fotóillusztrációs gyakorlattal. A szöveg a MAFIA adatbázis 4 fő kategóriája alapján szemezget a gyűjteményben feldolgozott könyvek közül, sorra veszi az illusztráció nélküli fotóirodalmi műveket, az íróportrékat tartalmazó műveket, a képek dokumentum értékére és bizonyító erejére építő fotóillusztrált műveket (önéletrajzi, szociográfiai, történelmi, társadalomábrázoló regények, drámák és színművek, utazási irodalom). Példát hoz továbbá a tanulmány olyan művekre, amelyek nem törődnek a fénykép referencialitásával és a fikcióhoz állnak közel vagy illusztratív jellegűek. A panoráma jellegű körkép végül a fotográfia és az irodalom a posztmédia korában elfoglalt helyének tárgyalásával zárul. Kép forrása: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Szilvássy, Orsolya. "A félelem játszóterén." nCOGNITO - Kognitív Kultúraelméleti Közlemények 1, no. 2 (September 20, 2022): 72–92. http://dx.doi.org/10.14232/ncognito/2022.2.72-92.

Full text
Abstract:
A tanulmány az érzelmi és irodalmi nevelés kapcsolatára fókuszál egy negatív érzelem, a félelem vonatkozásában. Az írás a kognitív gyermekirodalom-kritika nézőpontjához igazodva azon a belátáson alapul, hogy az irodalom által fejleszthető képességek és ismeretek elválaszthatatlanok a valós tapasztalatoktól, továbbá az irodalmi befogadás nemcsak elősegíti a kognitív és érzelmi fejlődést, hanem ez utóbbiak nélkülözhetetlen előfeltétele is. A tanulmány különböző szövegfajták vizsgálatával több példán keresztül azt mutatja be, hogy hogyan megy végbe a „játékos tanulás” irodalmi terepen, milyen tipikusnak mondható technikákkal és stratégiákkal jelenik meg a félelem motívuma és érzése a különböző korosztályokat megszólító gyermek- és ifjúsági irodalmi szövegekben, illetve mivel gyarapodhat általuk a kiskorú befogadó a „félelem játszóterén”. A vizsgálat eredményeként levonható az az általános következtés, hogy a gyermek- és ifjúsági irodalmi szövegek a negatív érzéseket az olvasó korosztály igényeinek megfelelően a művészi ábrázolás bevált technikái révén határok közé szorítják, illetve az irodalom érzelmi literációs funkciója olyan inherens funkció, amely elválaszthatatlan az esztétikai hatástól.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kapás, Judit. "A kultúra szerepe a gazdasági növekedésben: összefoglalás, kritika és továbblépési utak?" Competitio 15, no. 2. (December 15, 2016): 22–44. http://dx.doi.org/10.21845/comp/2016/2/2.

Full text
Abstract:
Az utóbbi két évtizedben egy meglehetősen széles, de szerteágazó empirikus irodalom alakult ki a kultúra gazdasági növekedésre gyakorolt hatásáról. Ez az irodalom exponenciálisan fejlődik napjainkban is, a növekedéselmélet és az intézményi közgazdaságtan érintkezési határán. A tanulmány strukturálja és bemutatja ezt az irodalmat, három fő ágra bontva azt, majd ezt követően összefoglalja az irodalmon belül felmerült kritikákat is. A kritikákban megjelölt két továbblépési út kapcsán a szerző javaslatot tesz a jövőbeli kutatások lehetséges irányultságára. Journal of Economic Literature (JEL) kódok: O43, Z19
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Irodalom"

1

Zágonyi, Ervin. "Kosztolányi és az orosz irodalom /." Budapest : Akadémiai kiadó, 1990. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb388426929.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ferenc, Mak. "A magyar irodalom kialakulása és története a Bácska és a Bánság területén." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2013. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=101365&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Pola veka nakon ukidanja apsolutizma je u mađarskoj književnosti bio period preporoda, razvoja građanstva, kada su širom Mađarske osnivane nove institucije književnosti i naučnog života. U gimnazijama Bačke i Banata su posle 1867. godine omladinu poučavali visokoobrazovani profesori klasične filologije i književnosti, njihove studije sa tematikom iz istorije književnosti i kritičke recenzije dela su redovito objavljivane u školskim biltenima, a njihovi udžbenici i radovi namenjeni široj publici su bili dostupni i brojnijoj čitalačkoj publici. Pažnja nekolicine učenih profesora somborske i pančevačke gimnazije se tada okrenula prema srpskoj književnosti, nastao je ceo niz prevoda srpskih junačkih pesama i srpske romantične poezije, a pojavili su se i prvi tomovi mađarsko–srpskih rečnika. Prvi roman na mađarskom jeziku je objavljen 1868-e godine u Somboru, da bi se nakon toga do 1918-e razvijao i obogaćivao u sve čistijoj estetskoj formi. U lirici se 1880-ih godina javljaju atmosfera, doživljaj života i predela u Bačkoj i Banatu, dok autori istovremeno i naučnih i beletrističkih putopisa otkrivaju lepote i kulturnu baštinu zavičaja, pa i šire: donjeg toka Dunava, Slavonije i Bosne. Mađarska književnost naših krajeva je u prvih pet decenija postojanja od početnih uspeha stigla do generacije Dežea Kostolanjija (Kosztolányi Dezső), čiji su članovi stvorili najveća dela mađarske književnosti XX veka.
The half century following the eradication of absolutism witnessed the renaissance of literature, the era of embourgeoisement, the time when the new literary and scientific institutions were established throughout Hungary. After 1867 young people in gymnasiums were taught by teachers erudite in classical philology and literature; their papers in literary history and analyses were regularly published in the school reports, and their school textbooks and studies written for the general public reached a wide circle of readers. It was at this time that the interest of a number of teachers in the gymnasiums in Zombor and Pancsova was aroused in Serbian literature; consequently, works of Serbian romantic poetry and heroic songs appeared in Hungarian translation one after the other, and the first Hungarian – Serbian dictionaries were compiled. The first Hungarian novel was published in Zombor in 1868, and was followed by several in aesthetically more and more purified form until 1918. Lyric poetry became imbued with the atmosphere, sensation of life and experience of the landscape of Bácska and Bánát, while travelogues, scientific and literary at the same time, revealed the beauties and the cultural history of the homeland and beyond it of the Lower Danube Region, Slavonia and Bosnia. Within the span of fifty years Hungarian literature of our region developed from its initial successes as far as Dezső Kosztolány’s generation whose members created works worthy of being ranked among the best works of 20th century Hungarian literature
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Gabor, Crnković. "A MONARCHIA-IRODALOM SZTEREOTÍPIÁINAK TOVÁBBÍRÁSAI ÉS KULTÚRAKÖZISÉGE A KORTÁRS VAJDASÁGI MAGYAR NOVELLAIRODALOMBAN(STEREOTIPI U KNJIŽEVNOSTI AUSTROUGARSKE, NJIHOVA AKTUALIZACIJA I INTERKULTURALNOST U SAVREMENIM NOVELAMA MAĐARSKE KNJIŽEVNOSTI U VOJVODINI)." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2015. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=97514&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:

Doktorska teza pod naslovom
A Monarchia-irodalom sztereotípiáinak
továbbírásai és kultúraközisége a kortárs
vajdasági magyar novellairodalomban
(Stereotipi u knjževnosti Austro-Ugarske,
njihova aktualizacija i interkulturalnost u
savremenim novelama mađarske književnosti u

Vojvodini se bavi stereotipi u knjiţevnosti

Austro – Ugarske, njihova aktualizacija i
interkulturalnost u savremenim novelama
maĎarske knjiţevnosti u Vojvodini bavi se
proučavanjem vezanim za istorijski period
vladavine Austro – Ugarske Monarhije.
Knjiţevnost iz perioda Monarhije izrodila je
značajne stereotipe. Istraţivanje se u mnogome
zasniva na proučavanju ovih stereotipa. U radu
dokazujem Lacanova teorija odrazapribliţavajući
se nauci imagologije i identiteta.
Doktorski rad proučava i paralelne pojave koje
se javljaju uporedo sa knjiţevnim stereotipima
Austro –Ugarske.
Uzajamno dejstvo identiteta je ključni elemenat
rada koji je usko vezan sa stereotipima.
Pomenute teorijske činjenice praktično
istraţujem u savremenim novelama Janoša
Hercega, Erţebet Juhas, Ildiko Lovaš, Atile
Balaţa, Otoa Tolnaia, Šandora Majorošija,
Ištvana Nemeta, Nandora Giona, Arona Bluma,
Đule Mirniča i Oršolje Benčik.
Rad je i delimično komparatistički osvrt na
austrijsku i srpsku knjiţevnost. Teorijski deo
rada obuhvata tri povezane kategorije:
stereotipija, inagologija i identitet.
Unutar kategorije stereotipa posebno poglavlje
posvećeno je vrstama austro-ugarskih stereotipa
(nacionalni, etnički,s ocijalni, ekonomski itd.)
Oni su u istraţivanju definisani, razvrstani a
objašnjeno je i njihovo poreklo. Rad se bavi i
kratkim, istorijskim pregledom vaţećih
društvenih, socijalnih normi toga perioda koje
neposredno utiču na izolovanost koja je opisana
 u novelama. Upotrebljen je komparatistički stav
u istraţivanju pomenutih stereotipa u novelama.
Istraţivanje ima za cilj da dokaţe da se
savremeni maĎarski pisci iz Vojvodine često
bave aktualizacijom stereotipa iz Austro-
Ugarske knjiţevnosti. Posebno etničkim
stereotipima, stereotipima nastalih tokom
istorijskog suţivota naroda kao i ekonomskim
stereotipima .
Interkulturalnost stereotipa u knjiţevnosti
Austro-Ugarske je takoĎe segment istraţivanja.
Sadrţaj teksta odaje slikovitost, likovni je izraz
jezika. Knjiţevnost i slikarstvo povezani su
intermedijalnom vezom , te se istraţivanje bavi
i likovnim, slikovnim pojavnim oblicima jezika
u novelama.

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Šarolta, Kulčar. "A KÍVÜLÁLLÁS PERSPEKTÍVÁI A KORTÁRS MAGYAR IRODALMI SZÖVEGEKBEN – KOMPARATISZTIKAI ÉRTELMEZÉSEK(PERSPEKTIVE MARGINALNOSTI U SAVREMENIM MAĐARSKIM KNJIŽEVNIM TEKSTOVIMA – KOMPARATIVNA INTERPRETACIJA)." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2019. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=110865&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:

Doktorska disertacija pod naslovom Perspektive marginalnosti u savremenim književnim tekstovima – komparativna interpretacija se zasniva na ciljno izabranim i interpretiranim tekstovima. Interpretacije tekstova se fokusiraju na analizu karaktera i aspekata granične situacije, odnosno na teorijsko razgraničenje stranosti i autsajderstva. Autsajderstvo može da se interpretira kao jedna vrsta zbirnog naziva koji stvara svojevrsni okvirni sistem u kojem reprezentacija i samoreprezentacija igraju istaknutu ulogu. U fokusu istraživanja se nalaze savremeni mađarski književni tekstovi koji su vezani i za književnu tradiciju. Kada je na primer Žigmond Moric 1908. godine napisao novelu pod naslovom Sedam krajcara (Hét krajcár), imao je toliko veliki uticaj na mnoga dela da se shvatanje uloge prosjaka potpuno promenilo, dakle, intertekstualna interpretacija likova prosjaka u savremenoj mađarskoj književnosti postala je neminovna. Disertacija analizira lik prosjaka, skitnice, usvojenog deteta kao autsajdera, a u isto vreme se bavi i pitanjima kao što su krnje porodice, marginalnost, ljudi bez osnovnih egzistencijalnih sredstava, odnosno savremenim teorijskim aspektima istih, a osvrće se i na veze sa svetskom književnošću. Teorijski deo se zasniva na delima autora kao što su Julia Kristeva, Žak Derida, Gordon Vilard Olport, Žerar Ženet, Enike Daraboš, Žuža Tapodi, Slavoj Žižek, Antal Bokai, Ištvan Frid, Vladimir Gvozden i drugi.
Ključne reči: marginalnost, identitet, metalepsa, decentralizacija, intertekstualnost, savremena mađarska književnost,komparatistika.

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Irodalom"

1

Albert, Zsuzsa. Irodalmi legendák, legendás irodalom. [Pécs]: Pro Pannonia Kiadói Alapítvány, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Magyar irodalom Erdélyben ; Irodalmi dokumentumok. Csíkszereda: Pallas-Akadémia, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Bujdosó, Alpár. Vetített irodalom. Párizs: Magyar Műhely, 1993.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Géza, Aczél. Magyar irodalom. [Budapest]: Pannonica, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Magyar irodalom. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Soltész, Márton. Felhasznált irodalom. Budapest: Magyar Írószövetség Arany János Alapítványa, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kaiser, Ottó. Határtalan irodalom: Magyar irodalom a határon túl. Pécs: Alexandra, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Petr, Rákos. Az irodalom igaza. Bratislava: Madách, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Azonosságtudat, nemzet, irodalom. Budapest: Nap, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Bertalan, Pethő. Lét és irodalom. Budapest: Platon Könyvkiadó, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Irodalom"

1

Rudaš, Jutka. "A fordítás(irodalom) és az irodalmi többrendszerűség." In Četvrt veka beogradske hungarologije, 258–71. Beograd: Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2021. http://dx.doi.org/10.18485/25bghun.2021.ch14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Manfrin, Lucas. "Horváth, János: A magyar irodalom fejlődéstörténete." In Kindlers Literatur Lexikon (KLL), 1–3. Stuttgart: J.B. Metzler, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05728-0_9902-1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

"H. LITERATURVERZEICHNIS - IRODALOM." In Die Steuerkonskription des Sandschaks Stuhlweißenburg aus den Jahren 1563 bis 1565, 348–55. De Gruyter, 1986. http://dx.doi.org/10.1515/9783112400449-010.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Balázs, Renáta. "A finn nemzeti irodalom a gimnáziumi tantervekben." In Irodalom és kanonizáció : Tanulmányok a magyartanítás módszertanairól, 81–92. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.46403/irka.2022.81.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kerekes, Pál. "Irodalom a távoli elérésű audiovizuális szövegiség platformjain." In Valóságos könyvtár – könyvtári valóság: Könyvtár- és információtudományi tanulmányok 2020, 299–316. Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Könyvtár- és Információtudományi Intézet, 2021. http://dx.doi.org/10.21862/vkkv2020.299.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Goda, Gergő Gábor. "A fantasy taníthatósága Michael Ende A végtelen történet című ifjúsági regényének kontextusában." In Irodalom és kanonizáció : Tanulmányok a magyartanítás módszertanairól, 167–80. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.46403/irka.2022.167.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bakó, Katalin. "A science fiction lehetséges szerepe az olvasásnépszerűsítésben és a könyvtárhasználat oktatásában a felső tagozaton : László Endre Szíriusz kapitány-sorozatának jó gyakorlatai a ’70-es–’80-as években." In Irodalom és kanonizáció : Tanulmányok a magyartanítás módszertanairól, 125–45. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.46403/irka.2022.125.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

K. Nagy, Emese. "Szépirodalmi szövegek személyre szabott közvetítése tanórán." In Irodalom és kanonizáció : Tanulmányok a magyartanítás módszertanairól, 69–80. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.46403/irka.2022.69.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Herédi, Rebeka. "Az irodalomóra mint a tudásátadás és az interpretálás helyszíne a konstruktivizmus szemszögéből." In Irodalom és kanonizáció : Tanulmányok a magyartanítás módszertanairól, 35–43. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.46403/irka.2022.35.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Urbán, Péter. "Az előzetes tudás szerepe a konstruktivista szemléletű irodalomórán." In Irodalom és kanonizáció : Tanulmányok a magyartanítás módszertanairól, 23–34. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.46403/irka.2022.23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Irodalom"

1

TÓTH J., Zoltán. "IRODALMI MŰVEK A JOGI FELSŐOKTATÁSBAN: A „JOG ÉS IRODALOM” PARADIGMA HASZNOSÍTHATÓSÁGA A JOGÁSZKÉPZÉS SORÁN." In 12th International Conference of J. Selye University. J. Selye University, Komárno, Slovakia, 2020. http://dx.doi.org/10.36007/3730.2020.137.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bitskey, István. "A magyar barokk irodalom kezdete a Pázmány-életmű tükrében." In Zrínyi Miklós és a magyarországi barokk költészet : Tudományos konferencia. Eszterházy Károly Egyetem Líceum Kiadó, 2021. http://dx.doi.org/10.17048/zrinyimiklos.2021.55.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ALABÁN, Ferenc. "AZ IRODALOMÉRTÉS TÁGULÓ TERÜLETEI (Az irodalom kontextusainak és oktatásának alakulásáról)." In 11th International Conference of J. Selye University. J. Selye University, Komárno, Slovakia, 2019. http://dx.doi.org/10.36007/3310.2019.09-24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szabó-Zsoldos, Gábor. "Bantuk, britek, búrok és Afrika déli része a búr háború egyik magyar résztvevőjének szemszögéből." In Idegen hadakban. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.17048/magyarkatonakavilagtajain.2022.51.

Full text
Abstract:
Szakmai berkekben is kevéssé ismert tény, hogy a Brit Birodalom egyik legjelentősebb 19. századi erőpróbája, a búr háború vagy más néven a dél-afrikai háború (1899–1902) számos magyar vonatkozással rendelkezik. A hadi események értékelése kapcsán kialakult közéleti vita búr- és britbarát résztvevői egyaránt előszeretettel szemlélték a búr köztársaságok (Transvaal és Oranje Szabad Állam), valamint a brit erők küzdelmét az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc emlékezetének aspektusából. A brit hadsereg Magyarországon vásárolt, mint utólag kiderült, vélhetőleg silány minőségű lovakat. A botrány a brit és magyar törvényhozásban is komoly viták tárgyát képezte. A 20. századi magyar irodalom nagy alakjai (pl. Ady és Kosztolányi) pedig reflektáltak a búr háborúra. A dél-afrikai frontok és Magyarország közti legközvetlenebb és talán legérdekesebb kapcsolódási pontot viszont a háborút megjárt magyarok jelentik. Közéjük tartozik Péchy Tibor, aki 1896-ban vándorolt ki Transvaalba, majd a háborúban, 1900. január–szeptember közt harcolt a búrok oldalán. A tanulmány bemutatja Péchy nézőpontját, különös figyelmet szentelve annak a kérdésnek, hogy a magyar önkéntes dél-afrikai kézirataiban miként látja az idegen kultúrákat, amelyek képviselőivel a búr háború kitörése előtt és alatt találkozott először.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lőrincz, Gábor, and Béla Istók. "Irodalmi mémek a magyarórán." In A digitális oktatás nyelvi dimenziói : A PeLi II. oktatásnyelvészeti konferenciája. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2022. http://dx.doi.org/10.17048/pelikon2020.2022.137.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kulcsár Szabó, Ernő. "Kánon és befolyás : Az irodalmi autoritás kérdéséhez." In Erőszak az irodalomban. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Líceum Kiadó, 2021. http://dx.doi.org/10.17048/biahangja.2021.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Fehér, Bence. "Modern filológiai teendők a magyar őstörténet középgörög forrásai körül." In Hadak útján. A népvándorláskor kutatóinak XXIX. konferenciája. Budapest, 2019. november 15–16. 29th. Bölcsészettudományi Kutatóközpont Magyar Őstörténeti Kutatócsoport, 2022. http://dx.doi.org/10.55722/arpad.kiad.2021.4.1_23.

Full text
Abstract:
A magyar őstörténet korszakában és térségeiben a legjelentősebb írásbeliség a görög volt. A latin írásbeliség minden tekintetben fejletlenebb volt, a keleti írásoknak pedig nagy hátrányuk volt, hogy alkalmatlanok voltak idegen nyelvű szavak és nevek pontos visszaadására. A görög írásrendszer minden hangot rögzít, sőt a diakritikus jelek még a hangsúlyozásról is adnak információt; bár jelenleg nem világos, mit jelent pl. a végéles hangsúly az Ἀρπαδής vagy a véghajtott a Kαρῆ szón. A források értelmezéséhez a középgörög nyelv fejlődését figyelembe kell vennünk. Viszont az írott szövegben a nyelvi újítások egy része nem látható: az irodalmi stílus végsőkig archaizál (sőt Menandrosz protector saját bevallása szerint atticizál), következésképpen e korszakban diglosszia alakult ki. Az irodalmi források tipikusan az „antikizáló” és a feliratok a „vulgáris” oldalon vannak. Léteznek feliratos források, amelyek a kelet­európai nomád népek történetével állnak kapcsolatban; még a Kárpát­medence „barbár” területéről is vannak példák, a legismertebbek a legnagyobb aranykincsek, a nagyszéksósi és a nagyszentmiklósi feliratai.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

KONCZ-KOVÁCS, Anna. "VALÓS SZEMÉLYEK NEVÉT ÉRINTŐ IRODALMI VONATKOZÁSÚ NYELVI JÁTÉKOK A FACEBOOKON." In 12th International Conference of J. Selye University. J. Selye University, Komárno, Slovakia, 2020. http://dx.doi.org/10.36007/3761.2020.103.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kalcsó, Gyula. "Born digital workflow tervezése a Petőfi Irodalmi Múzeum Digitális Bölcsészeti Központjában." In Networkshop. HUNGARNET Egyesület, 2021. http://dx.doi.org/10.31915/nws.2021.20.

Full text
Abstract:
The Petőfi Literary Museum’s Digital Humanities Centre, established last year, is in the process of creating a digital humanities platform, dHUpla. One of its sub-areas is the planning of the management of born digital materials. The development of a procedure for born digital materials is an urgent need: in addition to the existing collection items in the PIM, it is expected that in the future more and more content of this kind will be created, which will need to be managed professionally. The presentation will describe the research work carried out and the details of the workflow that is being outlined. It will present the workflow developed on the basis of the OAIS model, which covers the process from ingestion of such material to making it searchable and publishable. It covers not only the more manageable text file formats of born digital content, but also the more difficult tasks of emails or social media sites, and how to professionally extract and archive data from external media.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Dobás, Kata, and Júlia Fazekas. "ITIdata – Egy irodalmi adatbázis fejlesztése Wikibase alapon és ennek hasznosítása Kosztolányi Dezső forrásjegyzékénél." In Networkshop. HUNGARNET Egyesület, 2022. http://dx.doi.org/10.31915/nws.2022.27.

Full text
Abstract:
Az ITIdata-projekt célja egy olyan irodalomtudományos adatbázis kialakítása, mely hálózatos formában képes különböző kutatások adatait tárolni, megjeleníteni és rendszerezni. Az adatbázis Wikibase szoftverrel működik, a Wikidata struktúráját veszi alapul, ugyanakkor független tőle. Az adatbázisban tárolt információk SPARQL lekérdezésekkel rendszerezhetők, mely a tájékozódáson túl elősegíti a mostani és a jövőbeli kutatásokat. Az ITIdata specifikációja úgy lett kidolgozva, hogy minél többfajta irodalomtudományos projekt adatainak tárolására szolgáljon, használható legyen könyvtári katalógusok, kéziratgyűjtemények, sajtóbibliográfiák számára egyaránt. Az ITIdata ezentúl lehetőséget biztosít a különböző elemek annotálására, valamint összekapcsolható más digitális rendszerekkel, adatbázisokkal. Az ITIdatába elsőként fölvitt projekt Kosztolányi Dezső folyóiratokban megjelent munkáihoz kapcsolódik. Kosztolányi művei kritikai kiadásának munkálatai 2008-ban kezdődtek el. A forrásgyűjtő munka előrehaladtával kirajzolódott, hogy az életmű jelentős hányada periodikákban lelhető fel. Jelenleg 250 olyan időszaki kiadványról tudunk, amelyben megjelent Kosztolányitól írás, a végső szám valószínűleg ennél jóval nagyobb lesz. Az eddigi eredményekből állítottuk össze a Forrásjegyzék első hat kötetét, amely 11 ezer tételt tartalmaz. Kosztolányi publikálási gyakorlatának jellemzője volt, hogy ugyanazt a művet újra megjelentette másik periodikában, kis változtatásokkal, esetleg új címmel, de nem volt ritka az sem, hogy ugyanaz a szöveg évekkel később ismét napvilágot látott. Ebből következett, hogy egy-egy mű publikálási hálózatának láthatóvá tételéhez adatbázisra volt szükségünk. 2018-tól a Koha könyvtári rendszerben, 2022-től pedig az ITIdatában dolgozunk.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography