Academic literature on the topic 'Istina'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Istina.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Istina"

1

Milidrag, Predrag. "Suárezove vječne istine i Descartesova Treća meditacija." Obnovljeni život 73., no. 1. (May 23, 2018): 11–22. http://dx.doi.org/10.31337/oz.73.1.1.

Full text
Abstract:
U prvom dijelu rada izlaže se Suárezovo razumijevanje vječnih istina. Tri su momenta relevantna za tumačenje Descartesa: hipotetička nužnost vječnih istina, uloga djelotvornog uzrokovanja i vječne istine o bićima razuma. U drugom dijelu teksta brani se teza da 16. odlomak Treće meditacije (AT VII 42) sadržava dvije suarezijanske vječne istine i da obje tvrde da Bog postoji. Između ostalog, to vodi zaključku da taj odlomak Treće meditacije zapravo sadržava Descartesovu nestvorenu vječnu istinu o egzistenciji Boga (AT I 150).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kalem, Hrvoje. "Nadahnuće i istina Svetoga pisma." Diacovensia 27, no. 3 (2019): 493–513. http://dx.doi.org/10.31823/d.27.3.6.

Full text
Abstract:
Promišljanje o nadahnuću i istini Svetoga pisma neizostavna je tema u gotovo svakom razdoblju crkvenoga učiteljstva i teologije. Prvi dio članka tematizira narav nadahnuća i način na koji se ono tumači upozoravajući na njegovo šire poimanje u kasnijim crkvenim dokumentima: dogmatskoj konstituciji o božanskoj objavi Drugoga vatikanskoga sabora Dei Verbum te osobito u dokumentu Papinske biblijske komisije iz 2014. godine naslovljenom Istina i nadahnuće Svetoga pisma. Riječ koja dolazi od Boga i koja govori o Bogu da spasi svijet. Članak upozorava na važnost nadahnuća kao nosivoga pojma za razumijevanje svetoga teksta kao uistinu Božje riječi u ljudskim riječima. S tom stvarnošću neodvojivo je vezana istina Svetoga pisma. U drugome dijelu članak pojašnjava da je istina koju trebamo tražiti u Svetome pismu te zbog koje ono postoji ona istina koja je u njemu zapisana radi našega spasenja, čime se izriče pozitivan stav glede teme istine Svetoga pisma. Ta je istina sva sažeta i u punini izrečena u osobi Isusa Krista, Očeva objavitelja i Spasitelja čovječanstva. Nadahnuće se pokazuje ao prikladan put za priopćavanje upravo te istine.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Škarica, Dario. "Istina u Akvinca, Merciera i Zimmermanna." Služba Božja 60, no. 1 (March 1, 2020): 5–28. http://dx.doi.org/10.34075/sb.60.1.4.

Full text
Abstract:
Glavna je tema rada Tomin pojam istine, posebno njegova distinkcija između istine uma (veritas intellectus) i istine stvari (veritas rerum). Pritom je veritas intellectus (logička istina) istražena u punom njenu značenju, tj. ne samo kao podudaranje sudova s njihovim objektima nego i kao svrha kojoj sudovi prirodno teže, kao i unutar njezine vlastite svrhe (znanja). Unutar ove rasprave izložene su i neke misli o naravi suda, znatno prožete Tominom distinkcijom između praktičnog i spekulativnog znanja. Nadalje, pokazano je da Tomin termin veritas rerum obuhvaća dva veoma različita pojma istine: prvo, pojam objektivne istine, koji se tiče stvari kao objekata naših sudova i normi njihove istinitosti, i drugo, pojam ontološke istine, koji se tiče stvari u mjeri u kojoj one reflektiraju Božje ideje kao svoje egzemplarne uzroke i norme svoje stvarnosti. Konačno, utvrđeno je da Mercier i Zimmermann sekulariziraju Tomin pojam istine, ali sekularizacijom bitno provizornog karaktera.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Šuran, Fulvio. ""Veritas filia temporis" - Povijest, istina, jezik kao tehnološka konstrukcija." Tabula : periodicus Facultatis philosophicae Polensis; rivista della Facoltà di lettere e filosofia; Journal od the Faculty of Humanities No. 9 (2011): 224–37. http://dx.doi.org/10.32728/tab.09.2011.17.

Full text
Abstract:
U uvodnom će se dijelu raspravljati o problematičnosti samog poimanja istine koja, zavisno o povijesnom razdoblju, doživljava određene suštinske promjene - tako je, na primjer, mitska istina bila shvaćena u vidu ritualne efikasnosti, koja se naknadno pod utjecajem retorike i sofistike pretočila u obliku uvjerljivosti (peitho’) kao učinkovitiji kriterij istinitosti od onog mitsko-ritualnog. Nakon uvodnog dijela uvidjet će se kako tek s filozofijom istina poprima današnji oblik logičke učinkovitosti i razumski apstraktne objektivnosti; oblik koji će naknadno dominirati čitavom zapadnom civilizacijom. Pojavom moderne znanosti, cjelina diskurzivnih osnova koju je utemeljila filozofija, postaje još krutija i određenija u svojoj specifičnosti. U suvremenom, postmodernističkom razdoblju pojavljuje se u svojoj sve izrazitijoj funkcionalnoj učinkovitosti: kao tehološki djelotvorna istina koja zamjenjuje dotrajalo tradicionalno poimanje istine u vidu mitološkog vjerovanja; kao manifestacija bitka ili predodžba ega/Jastva, započinjući tako nama poznat oblik znanja čija artikulacija ne ovisi o znanstvenim poljima, već prvenstveno o oruđu koje ju proizvodi. Danas, znanje sve više odgovara novoj logici konstrukcije i dekonstrukcije, gdje je moguće prisustvovati činjenici prema kojoj se promjenom mjesta mijenja i smisao oruđa, kao i činjenici prema kojoj je svako mjesto otvoreno neizvjesnostima jezičnih migracija i upisu u sve raznovrsnije igre. Istina se, dakle, vrednuje prema svojoj učinkovitosti, koja svoje pravo značenje nalazi u onome što je Nietzsche svojevremeno nazvao voljom za istinom. Radi se o htijenju koje se u potpunosti poklapa s čovjekovom voljom za znanjem, koja mu omogućava da se snađe u svijetu koji za njega nije bio izvorno određen.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Barišić, Pavo. "Truth and politics in the age of digital media." Synthesis philosophica 33, no. 2 (December 28, 2018): 489–501. http://dx.doi.org/10.21464/sp33211.

Full text
Abstract:
Sve snažnijim širenjem sveprisutnih digitaliziranih društvenih medija, istina je u određenom stupnju izgubila na svojoj pouzdanosti i objektivnosti, upozoravaju danas pojedini autori. Kada neko razdoblje ističe u prvi plan napete odnose između istinitosti i laži, ispravnih informacija i lažnih vijesti, stvarnosti i fikcije, onoga što doista jest i zablude, to svjedoči o neprozirnosti i nesagledivosti zamršene igre u koju je zapletena javna komunikacija. Strelovit razvoj novih medija i digitalnih tehnologija uzrokuje dalekosežan proces promjena, osobito u području politike. U svojoj knjizi o »post­istinitoj epohi« Ralph J. Keyes najavio je nastupanje »vremenā sklonih obmanama« (fib-friendly times) u kojima se »izriče više laži nego ikada do sada« (Keyes 2004, 4). Međutim, razmatranja u ovom članku počivaju na nešto opreznijem i kritičnijem pristupu. Ona govore u prilog razumijevanju pluriperspektivizma. Novi mediji zacijelo su donijeli izazove suvremenim komunikacijama. U političkim zbivanjima riječ je svagda o određenim perspektivama i prinosima u stalnom agonu ili nadmetanju za istinom. Pri tome ne postoji posve neutralnih niti nadstranački uzdignutih zahtjeva za istinom, kao što su tvrdili neki filozofi i znanstvenici. Poradi svoje osebujne naravi, istina se može otkriti samo s prijeporom i trudom, a nikada bez sudjelovanja i izvan svake perspektive. Ipak, niti istina propada, niti ulazimo u razdoblje postistine. Štoviše, možemo se i dalje prepirati o pitanju koja je epoha sklonija lažima i lažnim vijestima (fake news). Politika danas nije u težem položaju nego što je bila ranije, niti je u mnogo jednostavnijem položaju u pogledu na istinu. Za politiku istina ostaje potporno tlo i trajno mjerilo za prosuđivanje. Može se raskrivati samo u svojoj pluriperspektivnoj pojavnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Lukin, V. A. "The Concept of Istina [Truth] and the Word Istina in the Russian Language." Anthropology & Archeology of Eurasia 34, no. 2 (October 1995): 67–91. http://dx.doi.org/10.2753/aae1061-1959340267.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jovanović, Jovana. "METAFORE ISTINE U SRPSKOM JEZIKU." Прилози проучавању језика, no. 50 (December 26, 2019): 109–20. http://dx.doi.org/10.19090/ppj.2019.50.109-120.

Full text
Abstract:
Predmet istraživanja jeste ispitivanje konceptualizacije apstraktnog pojma leksikalizovanog kao istina i utvrđivanje pojmovnih metafora kao mehanizama mišljenja. Na temelju postulata kognitivne lingvistike istražuju se osnovni izvorni domeni u kojima se konceptualizuje istina kao apstraktni pojam (entitet, biljka, životinja, osoba i sl.). Istraživanje se obavlja na Elekstronskom korpusu srpskog jezika (SrpKorp), iz kojeg će se ekscerpirati trista različitih primera koji sadrže datu leksemu (posmatraće se minimalni kontekstualni spojevi apstraktne imenice istina sa predikatima fizičke radnje, deskriptivnim pridevima i konkretnim imenicama) pri čemu će se posmatrati i funkcionalnostilska pripadnost izdvojenih primera. Izvršiće se statistička analiza, koja podrazumeva uvid u frekvenciju izvornih domena. Ukazaće se na elemente u konceptualizaciji značenja datog pojma koji otkrivaju osobenosti duha i kulture nosilaca srpskog jezika. Istraživanje počiva na postulatima konceptualne metode, jednog od krucijalnih alata za ispitivanje značenja u kognitivnoj lingvistici.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Urem, Mladen, and Irena Lukšić. "Jednostavna istina: Ruska pripovijetka XX. stolječa." World Literature Today 73, no. 3 (1999): 556. http://dx.doi.org/10.2307/40154980.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Vučetić, Marko. "Konvergentnost vjere i razuma u svjetlu heteroafirmativnosti enciklike Fides et ratio." Obnovljeni život 72., no. 4. (January 22, 2018): 459–71. http://dx.doi.org/10.31337/oz.72.4.3.

Full text
Abstract:
U članku se propituje filozofijski aspekt izgradnje kršćanskog humanizma sadržanog u enciklici Fides et ratio. Analizom odnosa autonomije filozofije i teologije izgrađuje se platforma da se sinteza vjere i razuma ne gleda u svjetlu hermetizma, nego sukladno zakonitosti autentičnosti. Autentična filozofija ne može postati teologijom, baš kao što ni autentična teologija ne može postati filozofijom. Načelom heteroafirmativnosti ostvaruje se sinteza vjere i razuma na način da se istina oslobodi formalističkog i od čovjeka otuđenog oblika stvarnosti. Egzistencijalno je relevantna istina ona koja ne isključuje, koja ima snažne integrativne mehanizme te tako pridonosi osmišljavanju ljudskog života.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Knezic, Branislava. "Istina i pomirenje - analiza slucaja - moguci put razumijevanja." Temida 5, no. 4 (2002): 85–86. http://dx.doi.org/10.2298/tem0204085k.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Istina"

1

Anžela, Prohorova. "Koncepti istina – istinitost – pravednost (правда – правдивость – справедливость) u ruskom jeziku i njihovi ekvivalenti u srpskom jeziku." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2015. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=93132&source=NDLTD&language=en.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ruža, Perunović. "Јеврејски архетип у прози Александра Тишме (романи Књига о Бламу и Употреба човека)." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=100385&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
У романима Књига о Бламу и Употреба човека Александра Тишме доминантне теме јесу рат и судбина човека у рату, а посебно јеврејског човека. Говорити о романима Александра Тишме значи најпре говорити о трагању за идентитетом, о неприпадању и усамљености у свету који се доживљава као непрекидно страдање, као опасност, страховање, као трагање за безбедним местом за живот, да би се напослетку схватило да такво место не постоји, да су свуда само јед и патња. Ликови ових романа живе у тешким ратним околностима, али они носе још теже бреме јеврејске судбине, или у својим коренима једнако проблематичну подељеност, подвојеност између хришћанства и јудаизма. У оба случаја, свесни су своје издвојености, обележености пореклом које свакога часа може бити означено као непожељно за живот у заједници. Стога, стрепња и тескоба стални су пратиоци њихових судбина. У складу са овом поставком, Тишма анализира различите облике преживљавања у ратном и послератном добу (од мирења са злом, пасивности, трпљења, понижења, преко отпора, освете, насиља, све до поражавајућег сазнања да „зло рађа зло”) указујући на феномене времена у којем живимо. Аутор с горчином преиспитује постојање хуманистичких принципа у оваквом свету, као и улогу литературе у читавом процесу. Трагајући у својим романима, пре свега, за истином у свим аспектима живота, Тишма долази до сазнања да су насиље и зло неодвојиви део човекове природе, и то сазнање нуди као датост, као непомериву чињеницу. Улога књижевности јесте да разбија илузије, да подсећа на преживљено, да сведочи о ратним догађајима у светлу уверења да оно што није записано – не постоји.
U romanima Knjiga o Blamu i Upotreba čoveka Aleksandra Tišme dominantne teme jesu rat i sudbina čoveka u ratu, a posebno jevrejskog čoveka. Govoriti o romanima Aleksandra Tišme znači najpre govoriti o traganju za identitetom, o nepripadanju i usamljenosti u svetu koji se doživljava kao neprekidno stradanje, kao opasnost, strahovanje, kao traganje za bezbednim mestom za život, da bi se naposletku shvatilo da takvo mesto ne postoji, da su svuda samo jed i patnja. Likovi ovih romana žive u teškim ratnim okolnostima, ali oni nose još teže breme jevrejske sudbine, ili u svojim korenima jednako problematičnu podeljenost, podvojenost između hrišćanstva i judaizma. U oba slučaja, svesni su svoje izdvojenosti, obeleženosti poreklom koje svakoga časa može biti označeno kao nepoželjno za život u zajednici. Stoga, strepnja i teskoba stalni su pratioci njihovih sudbina. U skladu sa ovom postavkom, Tišma analizira različite oblike preživljavanja u ratnom i posleratnom dobu (od mirenja sa zlom, pasivnosti, trpljenja, poniženja, preko otpora, osvete, nasilja, sve do poražavajućeg saznanja da „zlo rađa zlo”) ukazujući na fenomene vremena u kojem živimo. Autor s gorčinom preispituje postojanje humanističkih principa u ovakvom svetu, kao i ulogu literature u čitavom procesu. Tragajući u svojim romanima, pre svega, za istinom u svim aspektima života, Tišma dolazi do saznanja da su nasilje i zlo neodvojivi deo čovekove prirode, i to saznanje nudi kao datost, kao nepomerivu činjenicu. Uloga književnosti jeste da razbija iluzije, da podseća na preživljeno, da svedoči o ratnim događajima u svetlu uverenja da ono što nije zapisano – ne postoji.
In the novels The Book of Blam and The Use of Man by Aleksandar Tišma dominant themes are war and the destiny of man in war, especially Jewish man. To talk about the novels of Aleksandar Tišma primarily means to talk about the quest for identity, about rootlessness and loneliness in a world that is perceived as constant suffering, as danger, fear and search for a safe place, only to realize that such a place does not exist, that there is only misery and suffering everywhere. The characters of these novels live in difficult war conditions, but they carry an even heavier burden of the Jewish fate, or they have in their roots an equally problematic split – a split between Christianity and Judaism. In both cases, they are aware of their isolation, of being stigmatized by their origin, which at any moment can be declared unsuitable for life in a community. Therefore, anxiety and uneasiness are constant companions of their fate. In accordance with this setting, Tišma analyzes different forms of survival in wartime and in post-war era (from conciliation with evil, inaction, suffering, humiliation, through resistance, revenge, violence, until the devastating knowledge that “evil begets evil”) thus indicating the phenomena of our time. The author bitterly re-examines the existence of humanistic principles in such a world, and the role of literature in the whole process. Searching in his novels primarily for truth in all aspects of life, Tišma comes to the conclusion that violence and crime are inseparable part of human nature, and he presents this insights as a given, as a fixed fact. The role of literature is to shatter illusions, to remind us of things we have been through, to testify about wars in the light of his belief that if things have not been written down it is as if they do not exist at all.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Appel, O. E. (Oona-Emilia). "Opiskelijan istuva arki." Bachelor's thesis, University of Oulu, 2017. http://urn.fi/URN:NBN:fi:oulu-201705181925.

Full text
Abstract:
Tutkielmani yhtenä tavoitteena oli selvittää, mitä haittoja runsaalla istumisella on terveydelle. Lisäksi tarkastelin, miten korkeakouluopiskelijan istumisen määrää ja yhtäjaksoisiin istumisjaksoihin voidaan vaikuttaa oppilaitoksissa opiskelupäivän aikana. Ihmisten fyysinen aktiivisuus on vähentynyt ja runsas istuminen lisääntynyt. Vähäisen liikkumisen ja runsaan istumisen on todettu olevan yhteydessä terveysriskeihin, kuten 2- tyypin diabetekseen, metaboliseen syndroomaan, syöpään, liikalihavuuteen, sydän- ja verisuonisairauksiin ja ennenaikaiseen kuolemaan. Tutkimustuloksien mukaan yksittäisillä liikuntasuorituksilla ja säännöllisellä liikunnalla on merkitystä terveydelle. Kehoa aktivoidakseen riittää yksinkertainen kehon aktivointi, kuten seisominen, joka kuluttaa jopa 50 prosenttia enemmän energiaa kuin istuminen. Aktiivisella elämäntavalla ja pienillä muutoksilla voidaan rakentaa terveempää arkea. Tutkimusten mukaan opiskelijoilla kertyy istumista koulussa, töissä, siirtymisissä ja vapaa-ajalla. Päivittäisen istumisen keskiarvo liikkui noin 9–10 tunnin välillä. Nuoresta iästä huolimatta korkeakouluopiskelijat voidaan katsoa kuuluvan erityiseen riskiryhmään istumisen osalta. Tutkimusnäytön mukaan istumisen aiheuttamilta haitoilta ei voida täysin suojautua liikuntaharrastuksella, vaan istumista tulisi tauottaa. Istumisen vähentämiseen on laadittu suositukset Sosiaali- ja terveysministeriön puolesta. Lisäksi fyysisen aktiivisuuden lisäämiseksi ja tiedon jakamiseksi on kehitelty erilaisia hankkeita ja kampanjoita. Yksilölliseen päätöksentekoon istumisen vähentämisestä vaikuttaa se, minkä merkityksen ihminen sille antaa. Rutiineja voi olla hankala muuttaa, sillä olemme suurimmaksi osaksi mukautuneet sosiaaliseen ja fyysiseen ympäristöömme.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mulazzani, Alberto. "Istant Win e Advertising." Bachelor's thesis, Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, 2016.

Find full text
Abstract:
Obbiettivo della tesi è rendere possibile l'avvicinamento al mondo Smart di tutta una serie di piccoli e medi negozi che non hanno le stesse possibilità delle grandi catene. Si concretizza in un'applicazione: JStoreWin, fondata sul concetto di Istant Win. L'applicazione sarà installata negli esercizi commerciali e permetterà ai clienti di tentare la fortuna per vincere dei gadget offerti da uno sponsor. Nella tesi si parlerà del caso di studio, parlando delle Smart Cities e dei Barcode, passando poi ad una trattazione di tipo più tecnico, analizzando i requisiti dell'applicazione e parlando delle tecnologie scelte per risolvere queste richieste, in particolare Android e Zxing. Si conclude con l'implementazione Android dei requisiti descritti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Matic, Igor. "Digital Divide in Istria." Ohio University / OhioLINK, 2006. http://rave.ohiolink.edu/etdc/view?acc_num=ohiou1150385374.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Appel, O.-E. (Oona-Emilia). "Korkeakouluopiskelijan istuva arki:korkeakouluopiskelijoiden käsityksiä opiskelupäivän aktivoimisen tärkeydestä." Master's thesis, University of Oulu, 2019. http://jultika.oulu.fi/Record/nbnfioulu-201906252625.

Full text
Abstract:
Tiivistelmä. Tässä pro gradu -tutkielmassa kuvataan korkeakouluopiskelijoiden käsityksiä opiskelupäivän aktivoimisen tärkeydestä. Korkeakouluopiskelijoiden opiskelupäivä on istumispainotteinen ja istumisen määrää tulisi vähentää. Tutkielman tarkoitus oli selvittää, miksi opiskelupäivän aktivoiminen on tärkeää korkeakouluopiskelijan mielestä. Tavoitteena on ymmärtää, mitkä tekijät motivoivat korkeakouluopiskelijaa istumisen vähentämisessä. Fenomenografisen tutkimukseni muodosti kaksi haastatteluaineistoa. Tutkimusaineistot kerättiin syksyllä 2016 Oulun yliopiston käytävillä, sattumanvaraisesti valituilta opiskelijoilta. 21 haastattelijana toiminutta luokanopettajaopiskelijaa haastatteli kukin viittä opiskelijaa, jolloin kokonaisaineiston määräksi muodostui 105 opiskelijan haastattelut. Aineistot analysoitiin fenomenografiselle tutkimukselle tyypillisellä aineistoanalyysillä. Tutkimustulosteni mukaan korkeakouluopiskelijat pitivät fyysisen aktiivisuuden lisäämisen opiskelupäivään olevan tärkeää oppimisen ja terveyden edistämisen sekä liikunnan määrän lisääntymisen kannalta. Oppimisen edistämisen kannalta opiskelupäivään lisätty aktiivisuus vaikuttaa korkeakouluopiskelijoiden mielestä keskittymisen paranemiseen, vireystason ylläpitoon, opiskelumotivaatioon sekä yleiseen jaksamiseen. Terveyden edistämisen kannalta lisätty aktiivisuus vaikuttaa korkeakouluopiskelijoiden mielestä yleisesti terveyteen ja hyvinvointiin, selkä-, niska- ja hartiavaivoihin sekä istumisesta johtuviin haittoihin. Lisäksi korkeakouluopiskelijat ajattelevat, että aktiivisuuden lisääminen vaikuttaa liikunnan määrän lisääntymiseen, kehon aktivoitumiseen, vähentyneeseen tarpeeseen liikkua vapaa-ajalla mutta myös innostuneisuuteen liikkua vapaa-ajalla. Tutkimus osoitti, että terveyden edistäminen ei ole ainoa motiivi vähentää istumista, vaan moni opiskelija kokee istumisen vähentämisen vaikuttavan heidän oppimisen edistämiseen.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Vocke, Karolina [Verfasser], and Istvan [Akademischer Betreuer] Heckenberger. "Über Borelunteralgebren von Quantengruppen / Karolina Vocke ; Betreuer: Istvan Heckenberger." Marburg : Philipps-Universität Marburg, 2016. http://d-nb.info/1115332783/34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

ODINI, LUCA. "L'ANTROPOLOGIA DI ANSELMO D'AOSTA TRA FONDAMENTO ONTOLOGICO E ISTANZA TEOLOGICA." Doctoral thesis, Università Cattolica del Sacro Cuore, 2013. http://hdl.handle.net/10280/1808.

Full text
Abstract:
La ricerca si propone, attraverso una lettura ermeneutica storico-teoretica della quasi totalità dei testi anselmiani, di far emergere quale sia la concezione antropologica dell’autore e all’interno di quali linee teoriche possa essere ricondotta. Emergerà come innegabile il riferimento all’impianto antropologico e teologico agostiniano ma sarà altrettanto evidente come Anselmo si ponga in parziale discontinuità con questo nucleo fondativo proponendo notevoli elementi di novità. Lo studio si snoda su cinque capitoli che rispondono al tentativo di mostrare come - pur non potendo prescindere dal fondamento di Dio da cui tutto procede, per poi passare attraverso l’icona del Cristo e della sua incarnazione, fino ad arrivare all’uomo ed essere nuovamente condotti in ultima istanza a Dio – l’impianto anselmiano proponga significativi aspetti di discontinuità con il paradigma di riferimento. Nella parte conclusiva, attraverso una ripresa del Proslogion, si è mostrato come alla luce del percorso compiuto anche l’id quo maius acquisti un significato e una valenza ancor più ricca soprattutto per i suoi riflessi sul versante antropologico che possono suggerire stimoli assai interessanti anche per l’uomo contemporaneo.
The aim of this study is to analyze Anselmo's scriptures, his literary references and anthropological conception through an hermeneutic historical-theoretic approach. The analysis shows an anthropological and theological connection with Agostino's inheritance but, at the same time, it is possible to evidence that Anselmo introduces new elements of reflection. My research is based on five chapters that try to demonstrate the distinctive feature of Anselmo anthropological conception starting from his main philosophical/theological subjects such the foundation of God, the proceeds of everything from Him, the figure of Christ, his incarnation and the human being. In conclusion, the id quo maius acquired an important and renewed meaning -through the anthropological interpretation done - not only for the historical research but for the contemporary man too.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Nguyen, Sophia. "The individual of late modernity in Istvan Anhalt's Foci (1969)." Thesis, University of British Columbia, 2014. http://hdl.handle.net/2429/46283.

Full text
Abstract:
Hungarian-born Canadian composer Istvan Anhalt???s (1919-2012) multimedia work, Foci (1969), was written during a time of rapid technological and social change. Composed for taped and live voices, electronics, and instruments in Montreal amidst the political upheavals of the Quiet Revolution, Foci is a work that exemplifies new directions in musical technique that were being explored in Canada at the time. Foci is also a work that comments on broader cultural developments in a period known as late modernity. Sociologists such as Jock Young and Anthony Giddens have described this period as one that is characterized by an increase in the dissolution of traditional social and personal boundaries, a rise in individual autonomy, and the permeation of anxiety into all spheres of life, which Albert Camus argues is the result of one???s increased awareness of the Absurd. The thesis will explore how Foci can be read as a work that embodies various struggles that the individual of late modernity encounters, including the challenge of creating oneself from a philosophical blank slate (Chapter 2), reconciling traditional notions of religion and faith with late-modern ones (Chapter 3), navigating through interactions with others and groups while balancing the need for individuality and uniqueness (Chapter 4), and finally, confronting the late-modern idea that any singular truth is untenable (Chapter 5). By studying the sociological context of Foci in conjunction with its musical characteristics, an understanding of the work???s place and significance in Canadian music history as well as in the changing social and cultural conditions of the 1960???s is acquired.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Magri, Laura. "Espressione eterologa e purificazione della istone deacetilasi umana 1 (HDAC1)." Master's thesis, Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, 2014. http://amslaurea.unibo.it/7605/.

Full text
Abstract:
La proteina umana HDAC1 fa parte della famiglia delle HDAC (Istone Deacetilasi); questi enzimi, ad azione deacetilasica, catalizzano la reazione di rimozione di un gruppo acetile a livello degli istoni, componenti fondamentali della cromatina, la cui struttura influenza il ciclo cellulare e la regolazione dell’espressione genica. L’importanza della proteina in questione, a scopo terapeutico, risiede nello studio degli inibitori ad essa associati, i quali risultano utili a livello farmacologico, come coadiuvanti nelle terapie per la cura di tumori. La produzione di HDAC1 ha previsto l’utilizzo di due diversi ceppi del batterio Escherichia coli, denominati TOP10 e BW25993, che sono serviti come sistemi “ospiti” per l’inserimento del vettore di espressione pBAD-HDAC1 contenente la porzione di DNA che codifica per la proteina ricombinante. Sono state determinate le condizioni più idonee, per entrambi i sistemi analizzati, in modo da massimizzare l’espressione della proteina indotta mediante aggiunta di arabinosio al terreno di coltura. A seconda della combinazione ceppo-vettore, infatti, il livello di espressione ottenuto cambia significativamente. In seguito, gli estratti proteici totali sono stati sottoposti a purificazione mediante diversi passaggi cromatografici ed è stata determinata la resa finale del processo. La caratterizzazione della proteina ricombinante purificata ha evidenziato una forma aggregata, di tipo ottamerico, che potrebbe influenzare l’attività enzimatica. Per questo motivo sono stati portati avanti numerosi tentativi di dissociazione dell’oligomero incubando HDAC1 con diversi agenti. Un effetto disaggregante è stato osservato solo in presenza di due detergenti, SDS (anionico) e CTAB (cationico), i quali hanno permesso di ottenere la proteina in forma monomerica. Tra i due detergenti, l’SDS è risultato più efficace, mentre per il CTAB si richiedono ulteriori indagini ed approfondimenti. Altri studi, infine, sono auspicabili ai fini di migliorare ulteriormente la fase di espressione, in modo da rendere il protocollo di produzione adatto ad un’applicazione a livello industriale.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Istina"

1

Tomović, Slobodan. Istina o istini. Podgorica: Oktoih, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

M, Kostić Lazo, ed. Istina. Novi Sad: Dobrica knjiga, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Panonski, Vladimir Rešković. Istina. Zagreb: [s.n.], 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Khrut︠s︡kiĭ, Ė. A. Istina. Moskva: Sov. Rossii︠a︡, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Vuković, Ivan. Istina. Novi Sad: Dobrica knj., 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vasil'ev, Yu S. Istina. Leningrad: "Khudozh. lit-ra", 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Istina. Moskva: "Sov. Rossii͡a", 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Nikiforov, Galin. Poslednata istina. Varna: [s.n.], 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bolna istina. Jablanica: Udruženje građana civilnih žrtava rata Jablanica, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Novikova, T. Istina: Povestʹ. Moskva: Izd-vo Prometeĭ, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Istina"

1

Lončar-Vujnović, Mirjana, and Radoje Šoškić. "Vilijam Fokner i „cela istina” o ljudskim bićima u pripovetkama „Voš”, „Ruža za Emili” i romanu Dok ležah na samrti." In Da baštinimo večnost svekoliku, 241–55. Beograd: Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2019. http://dx.doi.org/10.18485/bastina_vecnosti.2019.ch11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Hill, Richard A., David Haffner, and Lilit Voskanyan. "The iStent® MIGS Family: iStent®, iStent Inject®, and iStent Supra®." In Surgical Innovations in Glaucoma, 147–56. New York, NY: Springer New York, 2013. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4614-8348-9_13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Billah, Mohd Ma’Sum. "Islamic Manufacture Financing (Al-Istisna’)." In Islamic Financial Products, 265–77. Cham: Springer International Publishing, 2019. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-17624-2_20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sharma, Rahul, and Avinash Singh. "Installing Istio." In Getting Started with Istio Service Mesh, 99–136. Berkeley, CA: Apress, 2019. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4842-5458-5_3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sharma, Rahul, and Avinash Singh. "Istio VirtualService." In Getting Started with Istio Service Mesh, 137–68. Berkeley, CA: Apress, 2019. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4842-5458-5_4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Sharma, Rahul, and Avinash Singh. "Istio Gateway." In Getting Started with Istio Service Mesh, 169–92. Berkeley, CA: Apress, 2019. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4842-5458-5_5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Billah, Mohd Ma’Sum. "Islamic Manufacture Financing Contract (Aqd al-Istisna’)." In Islamic Financial Products, 279–89. Cham: Springer International Publishing, 2019. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-17624-2_21.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ignatieff, Yurie A. "Slave of Istvan Szabó." In The Mathematical World of Walter Noll, 21–24. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 1996. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-79833-7_3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Larsen, Christine L., and Thomas W. Samuelson. "iStent: Trabecular Micro-Bypass Stent." In Minimally Invasive Glaucoma Surgery, 21–39. Singapore: Springer Singapore, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-981-15-5632-6_3.

Full text
Abstract:
Abstract Within the class of procedures termed minimally invasive glaucoma surgery (MIGS), the iStent Trabecular Micro-Bypass Stent (Glaukos Corporation, San Clemente, CA, USA) is an intraocular implant that resides within Schlemm’s canal and allows for direct bypass of the trabecular meshwork by aqueous fluid. The acceptance of MIGS is growing due to its role in lowering intraocular pressure in mild-to-moderate glaucoma combined with its favorable safety profile. With transscleral glaucoma-filtering surgery, there is an increased potential for significant complications including hypotony, suprachoroidal hemorrhage, and long-term risk of endophthalmitis. By contrast, the iStent minimizes these risks and has demonstrated similarities to cataract surgery in terms of associated complications. Multiple publications have described both the safety and efficacy of the implant. These studies are reviewed in addition to a description of the implantation technique and postoperative management pearls. The second-generation model, the iStent inject, may ease implantation and the use of multiple stents may potentially play a role in more advanced disease.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jojić, Stefan. "Regionalni bezbednosni kompleks Bliskog istoka." In Regionalna bezbednost, 161–85. Beograd: Institut za međunarodnu politiku i privredu, 2021. http://dx.doi.org/10.18485/iipe_regbezb.2021.ch6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Istina"

1

Kožar, Azem. "Historijski apsekti izučavanja rata u Bosni i Hercegovini (1992–1995)." In Međunaordna naučno-kulturološka konferencija “Istoriografija o BiH (2001–2017 )”. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.186.17.

Full text
Abstract:
Proces disolucije Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) na federalne jedinice – socijalističke republike, odvijao se kroz ratne sukobe u posljednjoj deceniji dvadesetog stoljeća. Glavni generatori toga procesa bili su agresivni nacionalizmi koji su ratom nastojali ostvariti svoje velikodržavne projekte, između ostaloga, razgradnjom i podjelom Republike Bosne i Hercegovine. Ipak, uz pomoć međunarodne zajednice, sve bivše socijalističke republike postale su samostalne i nezavisne države – a među njima i Republika Bosna i Hercegovina. Najteža ratna stradanja ljudi i razaranja materijalnih i kulturnih dobara dogodila su se upravo na njenom području (1992–1995), gdje je, po presudi međunarodnog suda u Hagu, počinjen i zločin genocida. Spoznaja historijske istine o uzrocima, toku i posljedicama ratnih stradanja i razaranja u Bosni i Hercegovini je dug, zahtjevan i složen proces. Neki segmenti te istine, između ostalog, obznanjeni su u presudama međunarodnog suda u Hagu te pravosudnih organa Bosne i Hercegovine i zemalja okruženja. To, međutim, nije i ne može biti cjelovita historijska istina, koja mora biti sveobuhvatna, višedimenzionalna, dokaziva i provjerljiva u izvorima historijskoga saznanja. Takva istina je civilizacijski dug građana savremenika, historičara i drugih naučnika, institucija obrazovanja, kulture i nauke svih vrsta i razina, odnosno države Bosne i Hercegovine i bosanskohercegovačkog društva u cjelini. U ovom prilogu se uglavnom govori o dva historijska aspekta od značaja za istraživanja minulog rata: o neophodnosti postojanja, adekvatne zaštite, čuvanja i korištenja primarnih historijskih izvora kao conditio sine qua non za naučnu elaboraciju ratnih zbivanja, i o neophodnosti postojanja školovanih historičara kao nepristrasnih i naučnoj istini posvećenih istraživača.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Vasenin, Valery, Maxim Zanchurin, Andrey Zenzinov, Andrey Korshunov, Maxim Krivchikov, Vladimir Roganov, and Dmitry Shachnev. "Automation in Complex Software Systems Lifecycle for "ISTINA" Data Analysis System." In 2019 Actual Problems of Systems and Software Engineering (APSSE). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/apsse47353.2019.00020.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Krivchikov, Maxim, Dmitry Shachnev, Valery Vasenin, and Andrey Zenzinov. "“ISTINA” Data Analysis System: Cross-Cutting Technologies for Science and Education." In 2019 Actual Problems of Systems and Software Engineering (APSSE). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/apsse47353.2019.00026.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Radušić, Edin. "Pitanje ustanka 1875–1878. u bosanskohercegovačkoj historiografiji: između historijske istine i multiperspektivnosti." In Međunaordna naučno-kulturološka konferencija “Istoriografija o BiH (2001–2017 )”. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.186.06.

Full text
Abstract:
Cilj ovog rada je propitivanje odnosa bosanskohercegovačkih historičara prema postojećim raznovrsnim historijskim izvorima koji donose podatke o uzrocima ustanka 1875–1878, posebno iz perspektive procjene motiva njihovog korištenja. Kao dio istog cilja, procjenjujem da li se, na primjeru definiranja primarnih uzroka ustanka 1875–1878. godine, teži predstaviti nedodirljiva historijska istina ili ponuditi multiperspektivna slika uzroka ustanka. Posebna pažnju posvećujem utjecaju tekstova vodećeg historičara ustanka Milorada Ekmečića, koji je o ustanku pisao u drugoj polovini 20. i na početku 21. stoljeća, na historiografske tokove o ovoj važnoj temi iz prošlosti Bosne i Hercegovine. Kao primarna ciljna grupa određeni su historičari koji u 21. stoljeću djeluju u institucijama u Bosni i Hercegovini, ali i oni koji su svoje bavljenje fenomenom ustanaka počeli na njenim prostorima a nastavili u Srbiji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Vasenin, Valery, Kirill Lunev, Sergey Afonin, and Dmitry Shachnev. "Methods for Intelligent Data Analysis Based on Keywords and Implicit Relations: The Case of "ISTINA" Data Analysis System." In 2019 Actual Problems of Systems and Software Engineering (APSSE). IEEE, 2019. http://dx.doi.org/10.1109/apsse47353.2019.00027.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vasenin, Valery Aleksandrovich, Sergey Alexandrovich Afonin, Andrey Aleksandrovich Zenzinov, Kirill Vladimirovich Lunev, and Dmitry Alexeevich Shachnev. "Mechanisms of «ISTINA» system for intelligent state analysis and progress stimulation for projects in the sphere of science and higher education." In 21th Scientific Conference “Scientific Services & Internet – 2019”. Keldysh Institute of Applied Mathematics, 2019. http://dx.doi.org/10.20948/abrau-2019-48.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bandžović, Safet. "Historija i savremenost: publicistički doprinos Adila Zulfikarpašića procesu kritičkog preispitivanja ratne prošlosti Bosne i Hercegovine (1941-1945)." In Panel razgovor "Adil Zulfikarpašić i liberalne političke inicijative". Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića, 2021. http://dx.doi.org/10.52450/zraz03.

Full text
Abstract:
Period Drugog svjetskog rata na prostoru nekadašnje jugoslavenske državne zajednice, kao i Bosne i Hercegovine, s problemima “zatamnjene prošlosti”, izaziva znatnu pažnju u “historiografiji tranzicije”. Taj dio historije, izložen nerijetko politiziranju, selektivnim shvatanjima i starim matricama, nerijetko se, pogotovo kada je riječ o Bošnjacima, tendenciozno interpretira, sa mnoštvom stereotipa. Adil Zulfikarpašić je ukazivao na to da je nužan konstruktivan pogled na cjelokupnu prošlost Bošnjaka, jer ona nije “crna i neslavna”. Postoje, pak, ne samo u regionalnim naučnim krugovima, otpori prema racionalnim rekonstrukcijama i reaktuelizaciji “kontroverznih” tema, pošto im odgovaraju konzervirane slike, manihejske ocjene i dogmatska terminologija. Odsustvo želje da se to stanje prevaziđe posljedica je diskriminatorskog stava u tim limitiranim historiografijama, pritisnutih tegovima politike i prevaziđenih istraživačkih koncepcija. Generalizacije vode u zablude, kao i nasilno povezivanje deformirane prošlosti sa sadašnjošću i njenim interesima. Brojna pitanja vezana za Drugi svjetski rat, Bosnu i Hercegovinu i bošnjačku poziciju, mimo poratnih ideoloških premisa i “zvaničnih istina”, ostala su marginalizirana. Ta prošlost je složenija od svih istraživačkih modela i ideoloških naklonosti. Zulfikarpašić je uređivanjem Bosanskih pogleda, svojim spisateljskim i intelektualnim angažmanom, uz izdavačku djelatnost Bošnjačkog instituta, dao višestran doprinos multiperspektivnom pristupu ratnoj prošlosti i sagledavanju njenih reljefnih dionica.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Novalinda, Novalinda, and Rahmadhani Fitri. "Kajian Triangle Kawasan Istana Maimoon." In Temu Ilmiah IPLBI 2019. Ikatan Peneliti Lingkungan Binaan Indonesia, 2019. http://dx.doi.org/10.32315/ti.8.c044.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bandžović, Safet. "Nauka i politika: moderna ruska historiografija o Bosni i Hercegovini." In Međunaordna naučno-kulturološka konferencija “Istoriografija o BiH (2001–2017 )”. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.186.10.

Full text
Abstract:
Vrijeme dubokih političkih i socijalnih potresa uvijek donosi preispitivanje i preuređenje predstava o prošlosti, preoblikovanje različitih slojeva svijesti. Nestanak ideološke paradigme, prestanak “partijnosti”, promjena globalne politike i epohalne svjesnosti, umnogome su uticali na povratak “predsocijalističke prošlosti”, njenu romantizaciju i idealizaciju, kao i revizionističku izmjenu društvenih determinanti historijskih interpretacija i sudova u postsocijalističkim zemljama, uz intezivno međudjelovanje politike, nacionalizma i historije u njihovim historiografijama. Ni velike historiografije, poput ruske, nisu imune na zaokrete, pritiske političkih matrica i izmijenjene stvarnosti u odnosu prema vlastitoj, kao i historiji drugih zemalja i naroda i njenom interpretiranju. Znatne su razlike između prethodne sovjetske i savremene ruske historiografije, kao i njihovih obrazaca. U borbi za ovladavanjem historijom klasni i internacionalni princip ustupio je mjesto naglašenom nacionalnom, uz obnovu nacionalnog identiteta “očišćenog od komunizma”. Interesi i politike velesila ostavljaju dubok pečat na historiju i fatum balkanskih naroda. Politički sporovi i pozicioniranja djeluju na historiografije, utiču na izbor i obradu istraživačkih tema. Nestanak jugoslavenske državne zajednice i pojava postjugoslavenskih država na političkoj mapi Evrope usložnili su višeznačne napore niza ruskih historičara za tumačenje njihove prošlosti, ali i savremenosti. Rast ruskog interesa za izučavanje historije Bosne i Hercegovine usko je vezan za političke krize i sukobe na tom prostoru i širi balkanski kontekst. Naučna pozornost posebno je usmjerena na Istočnu (1875–1878) i aneksionu krizu (1908–1909), raspad Jugoslavije i “postjugoslavenske ratove” i zbivanja tokom posljednje decenije prošlog i početkom ovog stoljeća. Među ruskim historičarima izraženo je više pristupa historiji Bosne i Hercegovine, od onog koji je tretira kao historiju države u njenoj složenosti, do onog reduciranog i selektivnog, kroz historiju pojedinih etničkih zajednica na tom prostoru. Svaka historiografija je produkt vlastitog vremena čiji interesi često određuju pitanja koja brojni naučnici postavljaju višeslojnoj prošlosti, ali i odgovore, odupirući se njenim drugačijim percepcijama. Uravnoteženo gledanje na prošlost Bosne i Hercegovine, kao i Balkana u cjelini, veliki je naučni izazov. Istina kojoj se teži je “cjelina”, nije na jednom mjestu i u historiografiji jednog naroda, iziskuje multiperspektivni narativ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Yıldız, Tahir. "Aşırı Yüklemeler Altında Toprakarme İstinat Yapılarının Tasarımı." In 6. Geotechnical Symposium. Istanbul: LookUs Scientific, 2016. http://dx.doi.org/10.5505/2015geoteknik.s056.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Istina"

1

SGC, Servicio Geológico Colombiano. Mapa Geomorfológico aplicado a movimientos en masa escala 1:100.000. Plancha 203 Istmina. Producto. Bogotá: Servicio Geológico Colombiano, February 2015. http://dx.doi.org/10.32685/4.7.2015.528.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Jones, Marcus, and Quincy Law. Measurement of Green Speed with the iStimp Application. Ames: Iowa State University, Digital Repository, 2012. http://dx.doi.org/10.31274/farmprogressreports-180814-1764.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Eidenbenz, Stephan Johannes. ISTI Overview. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), January 2016. http://dx.doi.org/10.2172/1234494.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

SGC, Servicio Geológico Colombiano. Zonificación de la susceptibilidad y la amenaza relativa por movimientos en masa escala 1:100.000. Plancha 203 Istmina. Producto. Bogotá: Servicio Geológico Colombiano, February 2015. http://dx.doi.org/10.32685/4.7.2015.799.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Heither, Craig, Don Brown, and Dave Houg. Intermodal Transportation Planning for the Region 10 ISTEA Planning Area. University of Iowa, May 1995. http://dx.doi.org/10.17077/35cd-1e3g.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

SGC, Servicio Geológico Colombiano. Geología de las Planchas 202 Pilizá, 203 Istmina, 221 Pizarro y 222 Sipí - Departamento de Chocó. Escala 1:100.000. Producto. Versión año 2003. Bogotá: Servicio Geológico Colombiano, July 2003. http://dx.doi.org/10.32685/10.143.2003.127.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Brower, J. C. A case study for comparison of some biostratigraphic techniques using Paleogene alveolinids from Slovenia and Istria. Natural Resources Canada/ESS/Scientific and Technical Publishing Services, 1990. http://dx.doi.org/10.4095/128080.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Coffrin, Carleton James, James Dee Arnold, and Stephan Johannes Eidenbenz. The ISTI Rapid Response on Exploring Cloud Computing 2018. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), December 2018. http://dx.doi.org/10.2172/1485384.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Francois, Marianne M. Theoretical Division Overview WebEx presentation to ISTI Summer Schools. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), July 2020. http://dx.doi.org/10.2172/1637691.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Amai, W., J. Jr Espinoza, and D. R. Fletcher. Software requirements specification for the GIS-T/ISTEA pooled fund study phase C linear referencing engine. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), June 1997. http://dx.doi.org/10.2172/501497.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography