To see the other types of publications on this topic, follow the link: Jakość danych.

Journal articles on the topic 'Jakość danych'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Jakość danych.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Kobus, Paweł. "Problem eliminacji trendów podczas oceny ryzyka produkcyjnego podstawowych roślin uprawnych." Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 101, no. 4 (2014): 97–104. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2014.101.4.57.

Full text
Abstract:
Na podstawie danych dotyczących plonowania roślin uprawnych z wielu lat można potwierdzić występowanie systematycznych zmian w wysokości plonu na poziomie krajowym. W ocenie wielkości ryzyka produkcyjnego ogólną zmienność plonowania pomniejsza się o systematyczne zmiany wynikające z trendów w plonowaniu poszczególnych roślin uprawnych. W pracy podjęto próbę oceny zasadności takiego postępowania. W tym celu wyznaczono trendy plonowania podstawowych roślin uprawnych w Polsce i porównano jakość predykcji plonów opartych na wyznaczonych trendach oraz jakość predykcji plonów bazujących na średniej arytmetycznej. Jako miarę jakości predykcji przyjęto pierwiastek ze średniego kwadratu błędu predykcji. Badania wykazały, że stosowanie funkcji trendu do predykcji plonowania prowadzi przeciętnie do pogorszenia jakości predykcji o około 27%.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Grudowska, Joanna. "O CO TYLE DYMU? KONTROWERSJE WOKÓŁ SMOGU W POLSCE." Studia Humanistyczne AGH 21, no. 3 (2022): 7–25. http://dx.doi.org/10.7494/human.2022.21.3.7.

Full text
Abstract:
W artykule zadano pytanie, jakie problemy społeczne generuje społeczno-technologiczna hybrydalność smogu oraz jakie charakterystyki (przyczyny i przedmiot) mają kontrowersje wokół smogu w perspektywie aktorów publicznych i biznesowych. Kluczowa nie okazuje się problematyczność smogu jako takiego, ale ta, którą generuje angażowana materialność - technologia oraz interesy aktorów i ich funkcjonowanie w ramach różnych systemów wiedzy. Generowanie, udostępnianie i jakość danych na temat czystości powietrza oraz wykorzystywane technologie pomiarowe są przedmiotami kontrowersji społecznych wokół smogu. Analizowane kontrowersje dotyczą następujących obszarów: wiarygodności dostarczanych danych, jakości i obecności infrastruktury pomiarowej, pozycji na rynku informacji o zanieczyszczeniach powietrza oraz różnic w ontologiach i kompetencjach na linii laicy–eksperci. Badanie własne przeprowadzono metodą mapowania kontrowersji na podstawie danych zastanych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kamińska, Anna Małgorzata. "ProBIT – prospektywna metoda tworzenia trawersowalnych indeksów cytowań a współczesne problemy organizacji przestrzeni informacji w tradycyjnych bibliograficznych bazach danych." Zagadnienia Informacji Naukowej - Studia Informacyjne 55, no. 1(109) (2017): 66–82. http://dx.doi.org/10.36702/zin.349.

Full text
Abstract:
CEL/TEZA: Artykuł przedstawia autorską metodę budowy bibliograficznych baz danych, sprzyjającą sprawnemu gromadzeniu danych bibliograficznych o wysokiej jakości, które bez dalszych przekształceń stanowić mogą źródło zaawansowanych analiz bibliometrycznych (również tych, które nie ograniczają się jedynie do prostych zestawień ilościowych wyliczanych na podstawie danych zgromadzonych w układzie relacyjnym, ale takich które wymagają trawersowania po ścieżkach grafów reprezentujących sieć cytowań artykułów, czy współpracy między ich autorami). KONCEPCJA/METODY BADAŃ: Autorka, stojąc przed problemem zgromadzenia znacznego wolumenu danych bibliograficznych do realizacji badań własnych, zapoznała się z szeregiem gotowych narzędzi pozwalających na rejestrowanie danych bibliograficznych, jednak żadne z nich nie oferowało oczekiwanej ergonomii, dbałości o jakość gromadzonych danych ani sposobu ich gromadzenia w układzie umożliwiającym prowadzenie na nich dalszych badań bibliometrycznych. Wyciągając wnioski z negatywnych doświadczeń nabytych podczas pracy z tymi narzędziami, zaproponowała własną metodę, którą przedstawia z wykorzystaniem podstawowych notacji języka UML. WYNIKI I WNIOSKI: Przedstawiona metoda okazała się skuteczna i pozwoliła zgromadzić z autopsji w stosunkowo krótkim czasie bardzo dobrej jakości dane o ponad 36 tys. artykułów i ponad 22 tys. autorów, które bezpośrednio posłużyły do realizacji badań bibliometrycznych, które zostaną przedstawione w osobnej pracy. ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNE: W pierwszej części artykułu zaprezentowano zagrożenia, jakie niesie z sobą gromadzenie danych bibliograficznych w tzw. tradycyjnym układzie. Na konkretnych przykładach, dla wybranych krajowych bibliograficznych baz danych wykazano, że zagrożenia te materializują się w postaci występowaniu szeregu anomalii, które zostały przez autorkę skategoryzowane, a naprzeciw którym wychodzi zaproponowana metoda. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest podniesienie jakości danych gromadzonych w bibliograficznych bazach danych oraz obniżenie kosztów ich gromadzenia poprzez usprawnienie całego procesu. ORYGINALNOŚĆ/WARTOŚĆ POZNAWCZA: W polskim piśmiennictwie bibliologii i informatologii rzadko podejmowana jest tematyka funkcjonowania bibliograficznych baz danych, najczęściej badacze ograniczają się do definiowania„zakresów informacyjnych przetwarzanych danych”. Autorka zwraca uwagę, że na osiągany wynik końcowy (jakość danych, koszt ich pozyskania i możliwości dalszego przetwarzania) w równym stopniu wpływ ma również układ, w jakim dane są gromadzone (model informacyjny) oraz odpowiednia organizacja procesu gromadzenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Saad, Dominika. "Nowe narzędzia i techniki zwiększające trafność badań internetowych." Com.press 4, no. 1 (2021): 106–21. http://dx.doi.org/10.51480/compress.2021.4-1.248.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie nowych technik poprawiających jakość danych uzyskiwanych w badaniach przeprowadzanych online na przykładzie panelu Amazon MTurk. Poprzedzona kwerendą, krytyczna analiza literatury przedmiotu identyfikuje główne źródła zniekształcenia wyników, którymi są: bezrefleksyjność, działalność botów wypełniających ankiety oraz zachowania respondentów, klasyfikowane jako nadużycia lokalizacyjne interfejsu sieciowego IP. Wykorzystane podczas badania narzędzia oraz techniki wskazują na praktyczne sposoby zwiększania trafności uzyskiwanych danych poprzez rozpoznanie wyników zakłócających na poziomie 60%. Analiza otrzymanych danych potwierdza: 1) użyteczność zastosowanych technik kontroli oraz 2) stosowalność zaproponowanego w tekście modelu operacjonalizacji czasu jako istotnego wskaźnika zachowań bezrefleksyjnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jarzmik, Aleksandra. "EGiB – zasady, formy udostępniania oraz jakość danych." Urban Development Issues 66, no. 1 (2020): 163–72. http://dx.doi.org/10.2478/udi-2020-0020.

Full text
Abstract:
AbstraktBaza Ewidencji Gruntów i Budynków, czyli rejestr danych liczbowych i opisowych, wykorzystywana jest m.in. w procesie planowania przestrzennego, ustalania wysokości podatków i świadczeń, a brak zmodernizowanej i aktualnej bazy może pociągnąć za sobą spore konsekwencje zarówno dla pojedynczych zainteresowanych, jak i jednostek samorządu terytorialnego. Od lutego 2019 r. na potrzeby prowadzonych badań pozyskuje się dane z ewidencji gruntów i budynków od 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatów w Polsce. Baza zebranych w tym procesie informacji posłużyła do stworzenia poniższego artykułu. Ukazane w nim zostały procedury składania wniosków wraz z zasadami udostępniania danych. Przeanalizowano również szybkość odpowiedzi w poszczególnych powiatach oraz kompletność udostępnionych danych i ich zgodność z wytycznymi narzuconymi przez Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Dotychczas dane ewidencji gruntów i budynków uzyskano z 378 jednostek samorządu terytorialnego, a średni czas odpowiedzi wynosił 1 miesiąc.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Michalik, Anna, Agnieszka Zwirowicz-Rutkowska, and Maja Wojtkiewicz. "PROBLEMATYKA PRZECIWDZIAŁANIA ZANIECZYSZCZENIOM POWIETRZA W PRACACH PROJEKTOWYCH URBANISTÓW I ARCHITEKTÓW W KONTEKŚCIE WYKORZYSTANIA INFRASTRUKTUR I SYSTEMÓW INFORMACJI PRZESTRZENNEJ." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 16, no. 4 (2018): 263–75. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.450.

Full text
Abstract:
Jednym z zagadnień, aktualnie nagłaśnianych w środkach masowego przekazu w Polsce, a odnoszącym się do planowania przestrzennego, jest zanieczyszczenie powietrza. Przy tworzeniu opracowań projektowych i prób włączenia, przez urbanistów i architektów, dedykowanych rozwiązań służących przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza na każdym etapie prac bardzo ważnym zagadnieniem jest dobór i jakość danych. Czynności w ramach realizacji poszczególnych etapów prac mogą być mniej pracochłonne, a jednocześnie dokładniejsze, jeżeli rozważy się wykorzystanie takich rozwiązań, jak infrastruktura i systemy informacji przestrzennej. Celem artykułu jest analiza, na bazie doświadczeń zawodowych autorów prezentowanej publikacji, możliwości wykorzystania infrastruktury i systemów informacji przestrzennej jako źródeł danych oraz analiz na potrzeby prac projektowych prowadzonych przez polskich urbanistów i architektów, związanych z poprawą jakości powietrza. Celem szczegółowym jest przedstawienie, na podstawie przeglądu literatury, przykładów rozwiązań projektowych, które mogą służyć przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kisielińska, Joanna. "Panelowe klasyfikacyjne modele upadłości ekonomicznej gospodarstw rolniczych." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 4 (September 30, 2008): 259–69. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2008.4.37.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono cztery klasyfikacyjne modele prognozowania upadłości ekonomicznej gospodarstw rolniczych zbudowane na podstawie danych panelowych. Były to liniowa funkcja dyskryminacyjna, probitowy model dla danych połączonych, probitowy model z efektami losowymi oraz sieć neuronowa. Zbliżona ich jakość wskazuje na liniowość sformułowanego zadania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

KALBARCZYK-GUZEK, Ewa. "IMPACT OF MAP DATA QUALITY ON THE USABILITY OF ICT LOGISTICS INFORMATION SYSTEMS." Systemy Logistyczne Wojsk 51, no. 2 (2019): 57–70. http://dx.doi.org/10.37055/slw/129221.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono zagrożenia jakie niesie za sobą nieprawidłowa jakość danych mapowych w organizacjach zajmujących się logistyką w kontekście procesów jakie obsługują. Zwrócono uwagę na problematykę błędnych danych adresowych, zarówno na poziomie strategicznym jak i operacyjnym. Wyszczególniono problemy, z jakimi borykają się firmy logistyczne posiadające bazy z błędnie zgeokodowanymi kontrahentami. Opisano dostępne na rynku metody czyszczenia danych oferowane przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa rynkowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kaczmarski, Michał. "Robotic Process Automation, czyli automatyzacja modeli decyzyjnych z wykorzystaniem botów. Perspektywy i obawy na przykładzie zastosowań w branży farmaceutycznej." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 179 (October 13, 2020): 43–56. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2020.179.3.

Full text
Abstract:
Robotic Process Automation, czyli automatyzacja procesów na podstawie botów, to atrakcyjna propozycja dla organizacji zainteresowanych przyspieszeniem rutynowych procesów gospodarczych oraz poprawą ich jakości poprzez algorytmizację. Automatyzowane procesy, przed ich robotyzacją, angażują zazwyczaj znaczne zasoby ludzkie oraz mnóstwo czasu. Dzięki robotyzacji ludzki potencjał może zostać uwolniony do realizacji bardziej kreatywnych zadań, skraca się czas wykonania rutynowych czynności, poprawia jakość danych, dzięki eliminacji błędów ludzkich, a tym samym jakość decyzji podejmowanych na ich podstawie.Boty to roboty instalowane na komputerach fizycznych lub wirtualnych, zdolne do naśladowania ludzkiej aktywności w oprogramowaniu obsługiwanym wcześniej jedynie przez operatora - człowieka. Celem publikacji jest przede wszystkim przybliżenie czytelnikowi obszarów zastosowania botów w nauce i biznesie. W tekście zawarto również opis przypadku zastosowania botów w procesie detekcji wprowadzania do legalnego łańcucha dystrybucji leków sfałszowanych, jako swoisty proof of concept. Ten ostatni element, tj. monitoring łańcucha dystrybucji leków za pośrednictwem Europejskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków (EMVS) stanowi przedmiot badań oraz działalności zawodowej autora. Początkowo praca z tym systemem odbywała się bez zaangażowania robotów, jednak szybko okazało się, że wolumen danych nie pozwala na analizę opartą wyłącznie na działaniach człowieka. Ponadto czas analiz oraz formułowanie wniosków zajmowało zbyt wiele czasu, aby działania te można uznać za prewencję. Autor postanowił postawić hipotezę, że zaangażowanie robotów informatycznych pozwoli na eliminację powyższych ograniczeń.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hryniewicz, Janusz T. "Jakość rządzenia i sprawność biurokratyczna a polityka spójności na tle tradycji kulturowej Europy Środkowo-Wschodniej." Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, no. 3 (October 2, 2019): 5–28. http://dx.doi.org/10.14746/ssp.2019.3.1.

Full text
Abstract:
Przedmiotem badań była hipoteza dotycząca wpływu polityki spójności na jakość rządzenia i sprawność biurokratyczną na tle uwarunkowań społeczno-kulturowych. Jednostkami obserwacji były regiony i państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Czynniki kulturowe opisano w kategoriach historycznej ewolucji korelatów kapitału społecznego. Obliczenia przeprowadzono w oparciu o międzynarodowe bazy danych dla państw i regionów. Do pomiaru jakości rządzenia użyto wskaźników: QoG (Quality of Gowernace) i regionalnego wskaźnika jakości rządzenia EQI (European Quality Index). Jakość rządzenia mierzona wskaźnikiem QoG jest funkcją kapitału społecznego i wyposażenia w zasoby finansowe administracji publicznej. Zapoczątkowane w 2015 r. w Polsce modyfikacje trójpodziału władzy, nie przełożyły się, jak na razie, na wskaźniki jakości rządzenia. Natomiast na Węgrzech zmiana rządu i późniejszy spadek jakości rządzenia były poprzedzone głębokim kryzysem społeczeństwa obywatelskiego. Polityka spójności została potraktowana jako szczególny przypadek importu kulturowego. Badania regionalne w oparciu o wskaźnik EQI pokazały, że środki polityki spójności przyczyniły się do poprawy funkcjonowania organów administracji publicznej, ale nie wpłynęły na poprawę wskaźnika EQI. Znaczenie zmian czynników społeczno-kulturowych dla poprawy sprawności biurokratycznej jest ambiwalentne. Zmiany czynników zewnętrznych (kapitał społeczny) sprzyjają poprawie funkcjonowania administracji publicznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast styl kierowania będzie stanowił wyraźną barierę wobec tych oddziaływań. Import kulturowy nie spowodował wyraźnych przemian kultury organizacyjnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Jeznach, Maria, and Marek Cierpiał-Wolan. "Szybkie szacunki kwartalnego PKB a jakość i wiarygodność danych." Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician 2014, no. 2 (2014): 1–16. http://dx.doi.org/10.59139/ws.2014.02.1.

Full text
Abstract:
The article presents published by the Central Statistical Office (since 2013), quick estimates of quarterly GDP prepared on the basis of a limited set of information available within a short time after the end of the test period (which complements the still published standard preliminary quarterly estimates of GDP and its components). The projects undertaken by the Polish public statistics both organizational and methodological aim raising the standards of quality flash estimates of quarterly GDP and discusses research on methods for calculating them. There has also been a flash estimate of international comparison of quarterly GDP on the example of the Netherlands, Germany, the United States, Great Britain and Italy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Sądowska, Zuzanna, Jadwiga Biegańska, and Donata Wysocka. "Jakość życia ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów społecznych i przestrzennych w strefie podmiejskiej Bydgoszczy i Torunia." Czasopismo Geograficzne 93, no. 2 (2022): 217–42. http://dx.doi.org/10.12657/czageo-93-09.

Full text
Abstract:
Przebiegający niezwykle dynamicznie w Polsce proces suburbanizacji, niepołączony z odpowiednim planowaniem przestrzennym, oddziałuje zarówno na jakość życia, jak i na pojawiające się w strefach podmiejskich konflikty społeczno-przestrzenne. Celem opracowania jest analiza elementów składających się na jakość życia ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów przestrzennych na przykładzie strefy podmiejskiej Bydgoszczy i Torunia. W warstwie teoretycznej odwołano się do cebulowej teorii szczęścia J. Czapińskiego. Głównym źródłem danych było badanie ankietowe, które przeprowadzono w styczniu 2022 r. na próbie 1121 osób, mieszkańców rozpatrywanego obszaru. W badaniu wykazano, że mieszkańcy strefy podmiejskiej wysoko oceniają subiektywną jakość życia, jednocześnie jednak wskazują szereg sytuacji uznawanych za problematyczne i wpisujących się w potencjalne i realne konflikty społeczno-przestrzenne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Klima, Ewa. "Ludzie starzy w „Diagnozie Społecznej”. Warunki i jakość życia w roku 2000 i 2005." Space – Society – Economy, no. 14 (December 30, 2015): 83–99. http://dx.doi.org/10.18778/1733-3180.14.05.

Full text
Abstract:
Zasadniczym celem artykułu jest prześledzenie zmian kondycji gospodarstw domowych emerytów, w oparciu o dane pochodzące z badania „Diagnoza społeczna”. Przedstawiona jest sytuacja z roku 2000 i 2015. Wydaje się bowiem, że przez ostatnie 15 lat również ta grupa społeczna skorzystała z przemian gospodarczych, a deklarowana sytuacja ekonomiczna, w tym warunki życia, znacznie się zmieniły.Dodatkowo, celem artykułu jest wskazanie na znaczenie publikowania w otwartym dostępie danych pierwotnych, a szczególnie wskazanie na komplementarność badań takich, jak „Diagnoza społeczna” w stosunku do badań prowadzonych przez GUS. Wyniki jednoznacznie potwierdzają poprawę sytuacji ekonomicznej i jakości życia emerytów w ciągu ostatnich piętnastu lat. Okazuje się, że nie jest to grupa najuboższa czy najbardziej dotknięta skutkami reform, jak to się powszechnie uważa. Stopień zamożności, mierzony deklarowanymi dochodami i stopień zaspokojenia potrzeb są relatywnie wysokie.Projekt „Diagnoza społeczna” został stworzony, by badać warunki i jakość życia polskiego społeczeństwa. Od samego początku autorzy publikowali nie tylko wyniki, ale i kompletne bazy danych. Daje to innym badaczom nieocenioną możliwość prowadzenia własnych analiz, a jednocześnie uwiarygadnia wnioski zespołu prof. J. Czapińskiego. Wybór zmiennych i obserwacji do dalszej analizy, przy tak dużej bazie, pozostaje jedynie kwestią wyobraźni i potrzeb. Jako atut „Diagnozy” uznać należy jej komplementarność w stosunku do badań GUS-owskich.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Janc, Krzysztof. "Jakość Internetu w Polsce na poziomie lokalnym w kontekście inteligentnego rozwoju wsi." Przegląd Geograficzny 96, no. 1 (2024): 29–49. http://dx.doi.org/10.7163/przg.2024.1.2.

Full text
Abstract:
Na obszarach wiejskich w Europie zachodzą intensywne procesy przemian, będące wynikiem rozwoju społeczeństwa opartego na usługach oraz gospodarki opartej na wiedzy. W rezultacie, znaczna część wsi doświadcza tzw. „kryzysu wiejskiego”. Jednym z proponowanych rozwiązań tego problemu jest koncepcja inteligentnego rozwoju (smart development), podkreślająca wzrastające znaczenie wiedzy i kluczową rolę technologii cyfrowych w procesach rozwoju. Celem artykułu jest identyfikacja kluczowych cech zróżnicowania przestrzennego jakości Internetu w Polsce oraz wskazanie współzależności tego zjawiska z poziomem rozwoju społeczno-ekonomicznego. Jakość Internetu (zarówno stałego, jak i mobilnego) została opisana na podstawie danych dotyczących prędkości Internetu na poziomie gminnym, a analizy przeprowadzono w kontekście koncepcji inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich. W badaniu zastosowano metodę składowych głównych oraz analizę współczynników korelacji. W wyniku przeprowadzonej procedury badawczej ujawniono istotne różnice w jakości Internetu (stałego i mobilnego) pomiędzy gminami miejskimi a wiejskimi. Jednakże, rozkład przestrzenny zmiennych opisujących jakość Internetu wykazał również obszary o podobnej jakości połączenia, niezależnie od rodzaju gminy. Dodatkowo, analiza korelacji pozwoliła określić wzajemne zależności pomiędzy jakością Internetu a fundamentalnymi cechami opisującymi poziom rozwoju społeczno-ekonomicznego badanych obszarów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Gavryshkiv, Antonina Viktoria. "Oddziaływanie handlu międzynarodowego na środowisko w krajach rozwijających się." Przegląd Prawno-Ekonomiczny, no. 4 (September 24, 2020): 27–41. http://dx.doi.org/10.31743/ppe.9940.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie badawcze, czy zwiększenie eksportu z krajów rozwijających się wiąże się z poprawą jakości ich środowiska. W artykule zastosowano metody krytycznej analizy literatury oraz analizy danych statystycznych. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że jakość środowiska w krajach rozwijających się, uzyskujących wysokie dochody z handlu zagranicznego, może się poprawić w wyniku zastosowania eko-innowacyjnych technologii. Ponadto handel może wpływać pozytywnie na środowisko, ponieważ zwiększenie eksportu maksymalizuje dochód, co z kolei powiększa dochód per capita, a następnie – zgodnie z koncepcją środowiskowej krzywej Kuznetsa – zmniejsza w długim okresie degradację środowiska.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Kłos, Lidia. "Spożycie wody butelkowanej w Polsce i jej wpływ na środowisko przyrodnicze." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy 14, no. 1 (2016): 111–17. http://dx.doi.org/10.56583/br.681.

Full text
Abstract:
Polska wprowadziła wysokie unijne standardy obowiązujące dla jakości wody przeznaczonej do picia. W ciągu ostatnich lat jakość wody dostarczanej wodociągami wzrosła, a pomimo to spożycie wody butelkowanej w Polsce ciągle rośnie. Artykuł porusza kwestie spożycia wody butelkowanej i jej wpływu na środowisko przyrodnicze oraz wpisuje się w kontynuację zagadnienia związanego z jakością wody pitnej w Polsce. W tym celu przedstawiono dane odnośnie spożycia i jakości wody butelkowanej w Polsce w latach 2008–2013 oraz zmiany przepisów prawa w zakresie kwalifikowania wód butelkowanych w Polsce, które są wynikiem dostosowania naszego prawa do wymogów UE. Artykuł ma charakter badawczy. W pracy wykorzystano metodę analizy danych i porównań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Bielak, Jarosław. "Prognozowanie rynku pracy woj. lubelskiego z wykorzystaniem modeli ARIMA i ARIMAX." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, no. 1 (19) (May 13, 2010): 27–44. http://dx.doi.org/10.56583/br.1379.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono metodę prognozowania rynku pracy – poziomu bezrobocia i przeciętnego zatrudnienia – w woj. lubelskim w oparciu o modele ARIMA i ARIMAX. Dodatkowymi zmiennymi egzogenicznymi wprowadzanymi do standardowych modeli ARIMA były szeregi wartości indeksu nastrojów gospodarczych. Pokazano różnice we wskaźnikach charakteryzujących jakość prognoz generowanych przez model ARIMAX i „czysty” model ARIMA. Uwzględniono modele budowane dla danych kwartalnych i dla danych miesięcznych oraz omówiono sposób konwersji kwartalnych szeregów czasowych indeksu nastrojów gospodarczych do szeregów miesięcznych. Wykonano analizę weryfikującą rzeczywistą przydatność takiej metody prognozowania i korzyści płynące z jej stosowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Hardy, Wojciech. "Im wcześniej tym lepiej. O precyzji odpowiedzi na pytania ilościowe w badaniach ankietowych." Gospodarka w Praktyce i Teorii 34, no. 1 (2014): 51–65. http://dx.doi.org/10.18778/1429-3730.34.04.

Full text
Abstract:
Cechy ankiety, takie jak jej długość, trudność, czy jej subiektywnie postrzegana ciekawość mają bezpośrednie przełożenie na jakość otrzymywanych danych. Praca analizuje związek pomiędzy długością kwestionariusza, a precyzją pozyskanych z jego pomocą danych, wykorzystując dane BAEL na temat rozkładu wynagrodzeń w społeczeństwie polskim. Badanie opiera się na naturalnym quasi-eksperymencie, jakim było zwiększenie liczby pytań w kwestionariuszu BAEL między rokiem 2005, a 2006. Analizie poddano wpływ tej zmiany na rozrzut deklarowanych przez respondentów dochodów. Wyniki wskazują na istotny, negatywny związek pomiędzy długością ankiety i precyzją udzielanych odpowiedzi. Uzyskane wyniki są względnie odporne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Laskowska, Elwira, and Kamil Stefański. "Determinanty zróżnicowania regionalnego cen gruntów rolnych w Polsce." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 21, no. 3 (2021): 41–54. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2021.21.3.12.

Full text
Abstract:
Celem badań zaprezentowanych w niniejszym artykule była próba wyjaśnienia regionalnego zróżnicowania cen gruntów ornych w Polsce w 2018 roku w aspekcie uwarunkowań przyrodniczo-ekonomicznych, wynikających zarówno z czynników charakteryzujących wielkość, strukturę i jakość gruntów, jak również poziomu rozwoju gospodarczego i potencjału rolniczego poszczególnych województw. W badaniach zastosowano analizę jakościową i ilościową danych statystycznych GUS. Wyniki przeprowadzonej analizy potwierdziły zróżnicowanie regionalne uwarunkowań przyrodniczo-ekonomicznych oraz poziomu cen i czynszów dzierżawnych na rynku gruntów rolnych w Polsce. Wśród zmiennych wyjaśniających zróżnicowanie cen gruntów znalazły się wskaźniki charakteryzujące jakość zasobu gruntów rolnych, ich dochodowość oraz potencjał rolniczy danego regionu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Surówka, Agata. "Problemy i wyzwania prognozowania produkcji energii elektrycznej z OZE w Polsce w kontekście współczesnych kryzysów." Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy, no. 73 (March 31, 2023): 134–51. http://dx.doi.org/10.15584/nsawg.2023.1.8.

Full text
Abstract:
Bezpieczeństwo energetyczne kraju jest jedną ze składowych bezpieczeństwa narodowego. Obecnie z uwagi na rangę zagadnienia stało się ono źródłem szczególnego zainteresowania. Do działań przyczyniających się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego zaliczyć należy zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Celem artykułu jest podjęcie próby odpowiedzi na pytanie, czy na podstawie ogólnodostępnych danych GUS możemy skutecznie przewidywać kształtowanie się produkcji energii z odnawialnych nośników.Realizacji celu dokonano dwuetapowo. W pierwszym sporządzono prognozy wybranych cech charakteryzujących produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii dla okresu 2021–2023 na podstawie danych z lat 2000–2018, a w drugim dane pierwotne uzupełniono o okres 2019–2020. Jako narzędzia badawcze wykorzystano metodę wyrównywania wykładniczego Holta oraz metodę średniookresowego tempa zmian. Otrzymane wyniki porównano. W toku badania pozytywnie zweryfikowane zostały obie hipotezy: Województwa Polski charakteryzują dynamiczne zmiany w zakresie zróżnicowania produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, co przekłada się na znaczną zmienność pozycji zajmowanych w rankingach dla wybranych cech je charakteryzujących. Dynamiczne zmiany z zakresie produkcji energii elektrycznej z odnawialnychźródeł energii powodują, że sporządzanie prognoz kształtowania się tego zjawiska należy uznać za poznawcze. Otrzymane wyniki pozwoliły ocenić jakość i skuteczność prognoz sporządzanych na podstawie dynamicznie zmieniających się informacji statystycznych. Obliczenia wykonano w programie Statistica. Źródłem pochodzenia danych był Bank Danych Lokalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Ślęzak, Izabela. "Praca nad zaufaniem. Etyczne, praktyczne i metodologiczne wyzwania w relacjach badacz–badani na przykładzie etnografii agencji towarzyskich." Przegląd Socjologii Jakościowej 14, no. 1 (2018): 138–62. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.14.1.07.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza procesu budowania zaufania w relacjach badacza i osób badanych w kontekście jakościowych badań terenowych. Na proces ten składają się trzy subprocesy: minimalizowania poczucia zagrożenia badanych związanego z uczestnictwem w projekcie i budowanie poczucia bezpieczeństwa; pracy nad relacją; definiowania roli badacza. Przebieg tych subprocesów zależy od skutecznego zbudowania przez badacza wizerunku osoby wiarygodnej, z którą można nawiązać autentyczną relację i uzgodnić wzajemne oczekiwania co do swoich ról. Działania te pomagają partnerom interakcyjnym nawiązać bliższy kontakt, co przekłada się na jakość danych gromadzonych w projekcie badawczym. Artykuł opiera sie na analizie danych zgromadzonych podczas wieloletnich badań etnograficznych prowadzonych w agencjach towarzyskich.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Michalski, Tomasz. "Problemy monitoringu sytuacji społecznej na szczeblu lokalnym wynikające z trudności w jednoznacznym definiowaniu wskaźników." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 49 (March 19, 2020): 51–62. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2020.49.05.

Full text
Abstract:
Wyróżniono pięć grup problemów monitoringu sytuacji społecznej na szczeblu lokalnym, wynikających z: (1) problemów czasowych związanych z dopływem danych; (2) małej częstotliwości lub wyraźnej specyfiki procesu; (3) problemów z delimitacją jednostek przestrzennych; (4) problemów z czynnikiem ludzkim; (5) trudności w jednoznacznym definiowaniu wskaźników. W artykule poddano analizie ostatnią z wymienionych grup, wyodrębniając problemy związane z: (1) zmiennością w czasie definicji lub klasyfikacji; (2) trudnościami w operacjonalizacji pojęć; (3) różnicami w liczeniu wskaźników na różnych szczeblach podziału terytorialnego. Zaproponowano rozwiązania mające zmniejszyć negatywny wpływ tych problemów na jakość danych. Częścią wspólną tych rozwiązań jest konieczność dokładnego podawania definicji wskaźników oraz zmian w klasyfikacjach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Vietienė, Inesa, and Daiva Malinauskienė. "Peculiarities of the Collaboration between the Family and the Pre-school Educational Institution: the Qualitative Aspect." Family Upbringing 10, no. 2 (2014): 193–204. http://dx.doi.org/10.61905/wwr/171085.

Full text
Abstract:
We współczesnym społeczeństwie współpraca uznawana jest za wartość oraz inspirację, a zatem jednym z najważniejszych składników współczesnej organizacji edukacji jest działalność oparta na współpracy. Jest to szczególnie ważne w wieku przedszkolnym, aby z powodzeniem można było rozwinąć umiejętność socjalizacji u dzieci i zapewnić im edukację wysokiej jakości. A zatem niezbędne jest wzmocnienie interakcji między dzieckiem, rodziną i instytucją edukacyjną, to jest: rozwinięcie partnerstwa między rodziną a instytucją przedszkolną. Niewiele jest badań naukowych na Litwie dotyczących cech charakterystycznych znaczących i aktualnych dla badania i analizy procesu współpracy pomiędzy rodziną a instytucją przedszkolną, poprzez dyskusję czynników wpływających na współpracę, jak również formy współpracy i sposobów jej realizacji, które zapewniają wysoką jakość tego procesu. Celem badań jest analiza współpracy pomiędzy rodziną a instytucją przedszkolną z perspektywy jakości. Metodami badań są: analiza literatury naukowej, kwestionariusz, statystyczna analiza danych. Analiza wyników wykazała, że jakość współpracy pomiędzy rodziną a instytucją przedszkolną może być oceniania poprzez następującą działalność: mikroklimat instytucji przedszkolnej; wychowanie i naukę dziecka; osiągnięcia wychowania (nauki) dziecka; wsparcie i wspomaganie dziecka i rodziny; zarządzanie zasobami i instytucją. Większość respondentów wskazała, że pozytywny mikroklimat instytucji i pracy zespołowej poprawił wydajność pracy oraz że efektywna współpraca jest podstawą pomyślnej działalności instytucji przedszkolnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Romański, Piotr, Bartosz Pawałowski, Dawid Radomiak, Krzysztof Matuszewski, and Hubert Szweda. "Testy kontroli jakości obrazowania megawoltowego akceleratora TomoTherapy oraz ich ocena w oprogramowaniu ARTISCAN do półautomatycznej analizy obrazów." Letters in Oncology Science 15, no. 4 (2019): 143–49. http://dx.doi.org/10.21641/los.15.4.112.

Full text
Abstract:
Stosowanie megawoltowej tomografii komputerowej (Megavoltage Computed Tomography - MVCT) w aparatach TomoTherapy wymaga testowania poprawności działania systemu detekcyjnego. Prawidłowa praca detektora warunkuje precyzyjne ułożenie chorego na stole terapeutycznym oraz dokładne dostarczenie zaplanowanej dawki do napromienianego obszaru poprzez precyzyjne odwzorowanie kształtu planowanej objętości terapeutycznej (Planning Target Volume - PTV) oraz narządów krytycznych. Kontrola jakości (Quality Assurance - QA) pracy detektora jest zatem niezbędna dla zapewnienia poprawności realizacji planów leczenia. Do analizy danych otrzymanych z testów coraz częściej wykorzystuje się programy komputerowe. Celem niniejszej pracy było uzasadnienie wdrożenia oprogramowania ARTISCAN do półautomatycznej analizy parametrów MVCT oraz wskazanie sposobu wyznaczenia tolerancji i ich ustalenie dla wybranych własności fizycznych opisujących jakość obrazów tomograficznych oraz określenie ich precyzji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Raczkowska, Małgorzata. "Nierówności ekonomiczne a jakość życia w krajach Unii Europejskiej." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 18(67) (December 28, 2017): 146–57. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2017.18.67.30.

Full text
Abstract:
Artykuł podejmuje fundamentalne kwestie odnoszące się do istoty i pomiaru nierówności ekonomicznych. Praca została wykonana na podstawie analizy i syntezy literatury przedmiotu oraz zebranych danych statystycznych. Przeprowadzono analizę poszczególnych wymiarów nierówności ekonomicznych w krajach Unii Europejskiej w 2010 i 2015 roku. Uzyskane wyniki potwierdziły występowanie nierówności ekonomicznych pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Największe różnice odnotowano w poziomie luki płacowej oraz w wartościach współczynnika Giniego. Najwyższe nierówności dochodowe odnotowano w Bułgarii, Rumunii, w państwach bałtyckich a także w krajach południa Europy tj. w Hiszpanii, Portugalii oraz Grecji, natomiast najniższe w Słowacji, Czechach, Słowenii, Szwecji oraz w Finlandii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Hernes, Marcin, and Andrzej Bytniewski. "DATA QUALITY IN INTEGRATED MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 471 (2017): 167–75. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2017.471.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Adamczyk, Jadwiga. "The quality of non-financial information in the perspective of data disclosure." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 63, no. 10 (2019): 147–60. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2019.10.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Jedlikowska, Olga. "Jakość informacji niefinansowych na przykładzie wybranych banków w latach 2018-2020." Studia Ekonomiczne, Prawne i Administracyjne 1, no. 1 (2022): 23–40. http://dx.doi.org/10.24136/sepia.2022.002.

Full text
Abstract:
W ostatnim czasie coraz większego znaczenia nabiera jakość raportowanych informacji. Ra-porty niefinansowe dostarczają danych, które pozwalają podmiotom gospodarczym na podejmowanie decyzji. Banki jako podmioty, które odgrywają wyjątkową rolę w gospodarce są szczególnego rodzaju przedsiębiorstwami jak i instytucjami zaufania społecznego. Dodatkowo grono interesariuszy banków jest liczne, a ich zbiorowość bardzo zróżnicowana. Dlatego tak ważny jest odpowiednio wysoki poziom jakościowy sporządzanych przez nie sprawozdań. Celem artykułu jest analiza informacji niefinansowych publikowanych przez wybrane banki w Polsce w latach 2018-2020. W tym celu dokonano analizy dokumentów prezentujących informacje niefinansowe wybranych banków funkcjonujących w Polsce. Stanowi ona podstawę oceny stosowanych przez banki praktyk dotyczących raportowania niefinansowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Kwiatkowski, Piotr, and Ewa Jurczyk-Romanowska. "A retrospective measure of the quality of family upbringing– a proposition of a new tool." Family Upbringing 28, no. 3 (2022): 13–28. http://dx.doi.org/10.61905/wwr/170322.

Full text
Abstract:
<b>Cel.</b> Artykuł informuje o opracowaniu i wstępnej walidacji nowego narzędzia badawczego Quality of Family Upbringing – Retrospective Measure (QFU-RM) [Jakość Wychowania Rodzinnego - Pomiar Retrospektywny]. Jest ono jednowymiarowe, mimo że integruje dwa aspekty wpływu rodziny na dziecko - właściwości systemu rodzinnego (prężność rodziny) oraz jakość intencjonalnego wpływu rodzicielstwa (autorytatywne rodzicielstwo). <b>Materiały i metody.</b> Początkowa pula 80 itemów została zredukowana do 12 z wykorzystaniem eksploracyjnych i konfirmacyjnych analiz czynnikowych przeprowadzonych na kilku próbach. Indeksy dopasowania danych empirycznych do założonego narzędzia jednoczynnikowego są akceptowalne (można je poprawić przy niewielkich modyfikacjach). <b>Wyniki.</b> Narzędzie jest wystarczająco rzetelne. Nie potwierdzono jego podatności na akceptację społeczną. Jednowymiarowość ułatwia interpretację wyników - pozwala na ogólną ocenę funkcjonalności wychowania w rodzinie bez absorbowania się poszczególnymi aspektami życia rodzinnego. Miara jakości wychowania w rodzinie koreluje z zasobami osobistymi - atrybutami odporności i pozytywnego rozwoju. Wymagane są dalsze działania walidacyjne - należy opracować normy testowe, co wiąże się z koniecznością dostosowania dopasowania do rozkładu normalnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Wolarek, Ada. "Miasto odporne a dostępność piesza. Analiza założeń planistycznych i ich realizacji w wybranym obszarze Nowej Huty." Przestrzeń Urbanistyka Architektura 2021, no. 1 (2021): 47–60. http://dx.doi.org/10.37705/pua/1/2021/004.

Full text
Abstract:
Tematem artykułu jest problematyka pieszej dostępności w kontekście tworzenia miast odpornych. Na podstawie analizy oryginalnych planów Nowej Huty sprawdzono stopień, w jakim pierwotne założenia odnosiły się do tego problemu. Opracowana metoda badawcza pozwala określić skalę oddziaływania danych cech, ich realizację oraz stan obecny. Celem artykułu jest wskazanie obszarów potencjalnych działań na osiedlu Szkolnym, mogących wpłynąć na jakość dostępności pieszej i odporności całej jednostki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Rawski, Kamil L. "Wpływ zielonej infrastruktury na jakość powietrza w środowisku zbudowanym." BUILDER 318, no. 1 (2023): 32–35. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0054.1614.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest analiza aspektów związanych z planowaniem zielonej infrastruktury w miastach. Pod uwagę wzięto w szczególności takie kryteria, których uwzględnienie ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza poprzez usuwanie różnego typu zanieczyszczeń. Praca obejmuje przegląd wyników badań na temat wykorzystania roślin do oczyszczania powietrza na różnych płaszczyznach: poprzez usuwanie szkodliwych związków chemicznych, wychwytywanie cząstek pyłów zawieszonych oraz wpływ na cyrkulację powietrza. Na podstawie zebranych danych opracowano zestaw wytycznych, które docelowo mogą posłużyć jako narzędzie do bardziej efektywnego planowania zieleni miejskiej. Całość została zwieńczona spisem przykładowych roślin, które mogą być wykorzystane do przygotowania optymalnego doboru gatunkowego w zależności lokalizacji projektu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Galiński, Paweł, and Beata Jackowska. "Determinanty samodzielności finansowej powiatów." Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician 2023, no. 7 (2023): 1–24. http://dx.doi.org/10.59139/ws.2023.07.1.

Full text
Abstract:
Samodzielność finansowa jednostek samorządu terytorialnego (JST) oznacza swobodę dysponowania zgromadzonymi środkami publicznymi, co wpływa na jakość życia wspólnoty lokalnej. Celem badania omówionego w artykule jest identyfikacja czynników oddziałujących na prawdopodobieństwo poprawy samodzielności finansowej powiatów. Badaniem objęto 314 powiatów (pominięto miasta na prawach powiatu), dla których uzyskano dane z Banku Danych Lokalnych GUS i z bilansów skonsolidowanych JST opracowywanych przez Ministerstwo Finansów za lata 2019 i 2021. Na podstawie udziału dochodów własnych w dochodach powiatu ogółem wyodrębniono cztery stopnie samodzielności finansowej. Do identyfikacji determinant samodzielności finansowej powiatów oraz do oszacowania prawdopodobieństwa jej poprawy zastosowano wielomianową regresję logistyczną dla zmiennej mierzonej na skali porządkowej. Na podstawie danych za 2019 r. skonstruowano model proporcjonalnych szans, a dane za 2021 r. wykorzystano do weryfikacji jakości modelu. Z badania wynika, że szansa poprawy samodzielności finansowej powiatu zwiększa się wraz ze zwiększaniem się gęstości zaludnienia oraz poziomu przedsiębiorczości mierzonej liczbą przedsiębiorstw przypadających na mieszkańca i nakładami inwestycyjnymi przedsiębiorstw przypadającymi na mieszkańca oraz ze zmniejszaniem się: stopy bezrobocia, liczby uczniów w szkołach ponadpodstawowych przypadających na mieszkańca, odsetka dzieci, na które rodzice otrzymują zasiłek rodzinny, oraz odsetka osób w wieku poprodukcyjnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Błoński, Krzysztof. "QUALITY OF LIFE ACCORDING TO VALUE SYSTEMS. ANALYSIS OF SECONDARY DATA." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 483 (2017): 9–17. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2017.483.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Bednarek-Michalska, Bożena, Piotr Malak, and Veslava Osińska. "Jakość wybranych elementów metadanych stosowanych w polskich bibliotekach i repozytoriach cyfrowych." Zagadnienia Informacji Naukowej - Studia Informacyjne 55, no. 1(109) (2017): 97–123. http://dx.doi.org/10.36702/zin.351.

Full text
Abstract:
CEL/TEZA: Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań nad oceną jakości metadanych w polskich bibliotekach cyfrowych oraz możliwości wykorzystania tych danych do masowego przetwarzania zawartości cyfrowych repozytoriów oraz wyodrębnienia współczesnych prac naukowych. KONCEPCJA/METODY: Badania zostały przeprowadzone hybrydowo – poprzez automatyczną analizę metodami inżynierii lingwistycznej oraz analizę ekspercką. WYNIKI I WNIOSKI: W wyniku przeprowadzonych badań zidentyfikowano szereg nieścisłości i nieprawidłowości występujących w metadanych dla dokumentów w polskich bibliotekach cyfrowych. Wskazano również propozycje poprawy tego stanu. ZASTOSOWANIE PRAKTYCZNE: Wnioski płynące z badań mogą przyczynić się do znaczącej poprawy jakości metadanych i umożliwienia wykorzystania metadanych jako wartościowego materiału badawczego. ORYGINALNOŚĆ/WARTOŚĆ POZNAWCZA: Według najlepszej wiedzy autorów badania tego typu, zarówno w zakresie tematyki jaki i skali, nie były dotychczas prowadzone w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Orwat, Agnieszka. "Przykład zastosowania metody odpornej w modelowaniu finansowych szeregów czasowych." Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, no. 60 (October 21, 2006): 279–88. http://dx.doi.org/10.22630/eiogz.2006.60.49.

Full text
Abstract:
Założenia, na których opierają się parametryczne metody estymacji dotyczące normalności rozkładu populacji oraz niezależności zmiennych, często nie są spełnione w przypadku danych finansowych. Dlatego istotną kwestią jest stosowanie metod estymacji odpornej (robust estimation) na te założenia, a tym samym na jakość obserwacji. Celem pracy jest implementacja metody odpornej do modelowania szeregu czasowego wartości indeksu giełdowego WIG20 o piętnastominutowej częstotliwości notowań w dniu 13.02.2006. Do szacowania parametrów strukturalnych modelu zastosowano estymatory odporne Welscha
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Swoboda, Izabela. "OPAC WWW wizytówką biblioteki. Ocena jakości katalogów komputerowych małych i średnich bibliotek w Polsce." Przegląd Biblioteczny 77, no. 1 (2009): 16–40. http://dx.doi.org/10.36702/pb.568.

Full text
Abstract:
Katalog biblioteczny, jak każdy system informacyjno-wyszukiwawczy, powinien zapewnić użytkownikowi efektywne wyszukiwanie informacji. Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o jakość (rozważaną w kategoriach kompletności i dokładności wyszukiwania informacji) udostępnianych w Internecie katalogów małych i średnich bibliotek, które do automatyzacji procesów bibliotecznych wykorzystują programy; MOL OPTIYUM, LIBRA 2000, PATRON, MAK i SOWA. Ocena została dokonana na podstawie przeprowadzonej przez autorkę analizy 93 katalogów bibliotek szkolnych, pedagogicznych, publicznych i wyższych szkół niepublicznych. Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie, czy dostępne w Internecie katalogi małych i średnich bibliotek umożliwiają efektywne wyszukiwanie informacji, badano czynniki mające wpływ na sprawność tego procesu: jakość danych, zastosowane oprogramowanie oraz ogólnodostępne informacje o systemie i jego zawartości. Wyniki badania wskazują na potencjalnie niską skuteczność analizowanych OPAC-ów w zapewnieniu użytkownikowi kompletności i dokładności w wyszukiwaniu informacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Piekutowska, Agnieszka. "Nierówności na rynku pracy a zróżnicowanie regionalne w Polsce." Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy, no. 73 (March 31, 2023): 92–109. http://dx.doi.org/10.15584/nsawg.2023.1.6.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest wskazanie związku pomiędzy istniejącymi nierównościami na rynku pracy a zróżnicowaniem regionalnym polskiej gospodarki. W opracowaniu przybliżono zagadnienia dotyczące różnic w poziomie rozwoju gospodarczego. Wyodrębniono przy tym regiony najsłabiej rozwinięte. Podkreślono także trwały charakter istniejących dysproporcji, a co za tym idzie konieczność identyfikacji czynników odpowiedzialnych za powstałe różnice. Analiza literatury przedmiotu wskazała, że istotną rolę odgrywają nierówności na rynku pracy. Dlatego też, w kolejnej części opracowania zwrócono uwagę na rolę edukacji w rozwoju gospodarczym. Poziom wykształcenia ludności określa bowiem jakość kapitału ludzkiego i tym samym staje się istotnym czynnikiem rozwoju regionalnego. Przeprowadzona analiza statystyczna potwierdziła, że regiony najsłabiej rozwinięte dysponują niskiej jakości kapitałem ludzkim, co utrudnia zmniejszenie istniejących dysproporcji rozwojowych. Z punktu widzenia zróżnicowania regionalnego istotne okazały się również nierówności w dostępie do ofert pracy. Zapotrzebowanie na pracowników determinuje przy tym natężenie podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON. Pod tym względem również zaobserwowano istotne różnice w skali regionów. Wynika z nich, że regiony najsłabiej rozwinięte mają ograniczony dostęp do ofert rynku pracy, nie tylko ze względu na niską jakość kapitału ludzkiego, ale także niski poziom przedsiębiorczości. W ten sposób, analiza literatury i danych statystycznych pozwoliła stwierdzić, że zarówno nierówności edukacyjne, jak i nierówności w dostępie do ofert pracy pozostają istotnymi determinantami zróżnicowania regionalnego w polskiej gospodarce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

KOSMACZ-CHODOROWSKA, Anna. "Jakość danych w aspekcie integracji z NATO i UE - problemy i proponowane rozwiązania." PROBLEMY JAKOŚCI 1, no. 9 (2018): 103–9. http://dx.doi.org/10.15199/48.2018.9.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Pawłowicz, Joanna. "Wpływ cech fizycznych różnych materiałów na jakość danych uzyskanych ze skaningu laserowego 3D." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 12 (2016): 78–79. http://dx.doi.org/10.15199/33.2016.12.23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Rosińska, Aleksandra, and Paweł Kozłowski. "Skuteczność instytucji referendum lokalnego w sprawie referendów tematycznych w kadencji 2014–2018." Eastern Review 11, no. 1 (2022): 181–97. http://dx.doi.org/10.18778/1427-9657.11.12.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza procesu lokalnego referendum tematycznego pod względem: skuteczności, frekwencji oraz popularności. W artykule wykorzystaliśmy metody: analizy treści artykułów prawnych i ustaw oraz analizę statystyczną danych uzyskanych z banku Głównego Urzędu Statystycznego oraz Państwowej Komisji Wyborczej. Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami udało nam się uzyskać następujące wnioski: referenda tematyczne charakteryzują się niższą popularnością, wyższą skutecznością wobec lokalnych referendów odwoławczych oraz wysoką frekwencją względem wszystkich przeprowadzonych referendów w kadencji 2014–2018. Zasugerowaliśmy potencjalne zmiany, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na jakość procesu i rozwiązać wskazane problemy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Zubańska, Magdalena. "O niezbędności rzetelnej wiedzy kryminalistycznej, czyli rola wyższego szkolnictwa policyjnego w edukacji funkcjonariuszy organów ścigania." Problemy Współczesnej Kryminalistyki 22 (April 14, 2023): 281–94. http://dx.doi.org/10.52097/pwk.5422.

Full text
Abstract:
Wykryte przestępstwo to rezultat żmudnej pracy organów ścigania, jednakże za tym sukcesem stoi m.in. zastosowanie wiedzy kryminalistycznej. W postępowaniu karnym istotną rolę odgrywa m.in. technika kryminalistyczna, gdyż sprzęt, środki, zasoby baz danych i metody badawcze wykorzystywane przez biegłych pozwalają na pozyskanie bezcennej wiedzy o zdarzeniu. Z tego powodu edukacja kryminalistyczna organów ścigania ma znaczenie pierwszorzędne. Dynamiczny postęp zachodzący w kryminalistyce stawia przed dydaktyką kryminalistyczną nowe zadania. Dbałość o jakość dydaktyki kryminalistycznej jest niecierpiącą zwłoki koniecznością. Znacząca rola przypada w tym zakresie wyższemu szkolnictwu policyjnemu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Markowicz, Iwona, and Paweł Baran. "Trade in goods between Poland and EU member states. Quality of Eurostat data." Studia i Prace WNEiZ 54 (2018): 127–38. http://dx.doi.org/10.18276/sip.2018.54/1-10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Żbikowska, Anna, Milena Kupiec, Katarzyna Marciniak-Łukasiak, and Małgorzata Kowalska. "Oleożele – perspektywy ich wykorzystania w żywności." Zywnosc Nauka Technologia Jakosc/Food Science Technology Quality 112, no. 3 (2017): 5–13. http://dx.doi.org/10.15193/zntj/2017/112/193.

Full text
Abstract:
Celem pracy był przegląd danych literaturowych dotyczących tłuszczów strukturyzowanych różnymi żelifikatorami oraz przedstawienie możliwości wykorzystania oleożeli w produktach spożywczych. Technologia otrzymywania żeli lipidowych określana jest mianem oleożelacji. Jest to technika fizyczna niepozostawiającą odpadów. Organożele powstają w wyniku przemian zachodzących pod wpływem wysokiej temperatury. Żelifikatory są substancjami, które umożliwiają wytworzenie oleożeli z tłuszczów ciekłych. Dzięki swoim właściwościom żelującym strukturyzują one oleje roślinne lub rybne, które bardzo często mają korzystny żywieniowo profil kwasów tłuszczowych. W ten sposób uzyskują one delikatną strukturę ciała stałego. Modyfikowane celulozy (np. etyloceluloza) czy lipidy (np. monoacyloglicerole, wosk carnauba i candelilla) są dozwolonymi substancjami dodatkowymi, które mogą być wykorzystane do wytwarzania jadalnych oleożeli. Według danych zawartych w literaturze naukowej perspektywy wykorzystania olejów strukturyzowanych w przemyśle spożywczym są obiecujące. W zależności od rodzaju frakcji lipidowej i substancji strukturyzujących, oleożele mogą znaleźć zastosowanie jako składniki tłuszczowe w różnych produktach spożywczych. Mogą być one np. alternatywą dla typowych tłuszczów stosowanych w produkcji wyrobów ciastkarskich czy cukierniczych i dzięki temu mogą stanowić prozdrowotną alternatywę dla tłuszczów bogatych w niepożądane żywieniowo nasycone kwasy tłuszczowe (KT) czy izomery trans KT. Ponadto obecność oleożeli w żywności, np. w czekoladach nadziewanych, mogłaby zapobiec procesowi migracji składników olejowych i zapewnić jej wysoką jakość i niezmienność w trakcie przechowywania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

KRUSZEWSKI, Mikołaj, Paula RAZIN, Michał NIEZGODA, Ewa SMOCZYŃSKA, and Tomasz KAMIŃSKI. "ANALIZA EFEKTÓW ODDZIAŁYWANIA SYMULATORA NA POWSTAWANIE CHOROBY SYMULATOROWEJ W BADANIACH KIEROWCÓW." Systemy Logistyczne Wojsk 1, no. 44 (2016): 188–201. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0011.7326.

Full text
Abstract:
Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość danych otrzymywanych w badaniach z użyciem symulatorów jazdy może być występowanie choroby symulatorowej u uczestników badań. Nasilone objawy choroby symulatorowej mogą uniemożliwić uczestnikowi badań udział w eksperymentach z wykorzystaniem symulatorów jazdy. Jedną z metod pomiaru oddziaływania tych objawów jest metoda kwestionariuszowa – SSQ (ang. simulator sickness questionnaire), którą zastosowano przy przeprowadzaniu badań w ramach projektu EYEVID. W poniższym artykule przedstawiono wyniki analizy kwestionariuszy SSQ 45 osób (14 kobiet, 31 mężczyzn), uczestników badań w projekcie EYEVID. Wśród osób biorących udział w badaniu odnotowano jeden przypadek nasilenia objawów choroby symulatorowej uniemożliwiający dalsze prowadzenie badań, który opisano osobno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Wojciukiewicz, Kamila, and Paulina Kałucka. "Wiek i stanowisko pracy a jakość życia kobiet." Ogrody Nauk i Sztuk 9 (August 15, 2019): 250–58. http://dx.doi.org/10.15503/onis2019.250.258.

Full text
Abstract:
Cel badań: Celem pracy było zbadanie poczucia jakości życia kobiet w okresie wczesnej i średniej dorosłości, które zajmują stanowiska kierownicze oraz wykonawcze. 
 Metody badań: Przebadano sto kobiet Kwestionariuszem Poczucia Jakości Życia Straś-Romanowskiej i in. (2005). Wyselekcjonowane spośród nich zostały kobiety zajmujące stanowiska kierownicze i stanowiska tzw. wykonawcze. Kolejną zmienną zastosowaną w analizach był wiek osób badanych. Podzielono osoby badane na grupę kobiet poniżej 35 roku życia (wczesna dorosłość) oraz powyżej 35 roku życia (średnia dorosłość).
 Wyniki badań: Analiza uzyskanych danych pokazała, że kobiety zajmujące stanowiska kierownicze odczuwają wyższy poziom jakości życia niż kobiety zajmujące stanowiska wykonawcze, bez względu na wiek. Istotne statystycznie różnice występują w zakresie poziomu jakości życia, tzn. wyższy poziom jakości życia stwierdzono w grupie kobiet młodszych zajmujących wysokie stanowiska. Istnieje istotna różnica pomiędzy deklarowanym poczuciem jakości życia u kobiet we wczesnej dorosłości i średniej dorosłości, które zajmują stanowiska wykonawcze. Drogą analizy porównawczej stwierdzono wyższy poziom jakości życia u kobiet starszych zajmujących niższe stanowiska.
 Wnioski: Wyższy poziom poczucia jakości życia u kobiet zajmujących stanowiska kierownicze może wynikać z lepszej sytuacji materialnej, zatem i z większych możliwości samorozwoju. Wyższy wynik u kobiet młodszych na stanowiskach kierowniczych najprawdopodobniej wiąże się z tym, iż nie muszą one poświęcać się karierze zawodowej, np. kosztem rodziny. Często nie mają jeszcze dzieci, więc całą uwagę mogą kierować na rozwój i aktywność zawodową oraz osiąganie sukcesu w tym zakresie. Natomiast wyższe poczucie jakości życia u kobiet w średniej dorosłości zajmujących stanowiska wykonawcze prawdopodobnie wiążą się z faktem, iż mogą poświęcić swój czas na potrzeby rodziny, wychowanie dzieci i opiekę nad nimi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Łukaszkiewicz, Jan, Beata Fortuna-Antoszkiewicz, and Jakub Botwina. "Społeczne znaczenie zieleni miejskiej podczas pandemii COVID-19. Stan badań." MAZOWSZE Studia Regionalne 47, no. 47 (2023): 9–25. http://dx.doi.org/10.21858/msr.47.01.

Full text
Abstract:
Zdrowa, bujna zieleń jest czynnikiem, który działa odprężająco, kojąco i terapeutycznie na ludzki organizm – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej (soma i psyche). W Europie począwszy od XIX w. zieleń była świadomie wprowadzana do struktury urbanistycznej miast, a działania te intensyfikowano w XX i XXI w., m.in. poprzez odtwarzanie zasobów po zniszczeniach z okresu I oraz II wojny światowej oraz zakładanie w miastach nowych wielofunkcyjnych parków i ogrodów tematycznych. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie badań potwierdzających, że roślinność ma niezwykle korzystny wpływ na stan zdrowotny i jakość życia ludzi, co zostało dobitnie udowodnione podczas pandemii COVID-19. Pandemia ta, oprócz samego chorobotwórczego działania wirusa, przyniosła ze sobą poważne konsekwencje dla jakości życia znacznej części populacji wielu krajów na świecie, zarówno w sferze ogólnej kondycji zdrowotnej, jak i zdrowia psychicznego. Badania obejmują kilka zasadniczych etapów. W pierwszej kolejności określono problematykę i sformułowano główny cel badań. Następnie przeprowadzono kwerendę literatury przedmiotu, aby zgromadzić przykłady dotyczące kluczowej roli parków miejskich, lasów i drzew dla jakości życia w miastach, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19. Wynikiem analizy zebranych danych jest stwierdzenie, że parki, lasy miejskie, zieleń wysoka i itp. mają niezwykle istotne i pozytywne znaczenie dla środowiska miejskiego, ale przede wszystkim dla społeczności miejskiej i jakości życia, zwłaszcza w czasie pandemii. Szczególnie duże znaczenie ma optymalna struktura zadrzewień – nieschematyczna, swobodna, odwzorowująca cechy stylu krajobrazowego, która wpływa bardzo ściśle na jakość wypoczynku. W podsumowaniu przedstawiono syntetycznie kryteria, jakimi powinna odznaczać się zieleń miejska dla wypoczynku i rekreacji, określając zasadnicze przyczyny i problemy związane z utrzymaniem zieleni w miastach, ponieważ aby prozdrowotne oddziaływanie zieleni było skuteczne, musi być zapewnione jej odpowiednie utrzymanie i pielęgnacja. Słowa kluczowe: miasta, zieleń miejska, drzewa, zadrzewienia, komfort wypoczynku, pandemia COVID-19
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Dąbrowski, Marek. "The Quality of Data on Foreign Exchange Reserves and Its Impact on Financial Crises in Emerging Market Economies." Gospodarka Narodowa 277, no. 3 (2015): 49–78. http://dx.doi.org/10.33119/gn/100820.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Biegańska, Jadwiga, Michał Kwiatkowski, and Ewelina Rejs. "KSZTAŁTOWANIE INFRASTRUKTURY SPORTOWO-REKREACYJNEJ W KONTEKŚCIE REALIZACJI ZASAD POLITYKI SPÓJNOŚCI UE NA PRZYKŁADZIE WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 17, no. 2 (2018): 109–18. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.344.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest określenie znaczenia realizacji zasad polityki spójności UE dla kształtowania infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego. Badanie przeprowadzono w oparciu o dane dotyczące zakończonej perspektywy finansowej 2007–2013 i pochodzące z oficjalnych stron internetowych Regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Do analizy włączono ogół inwestycji w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną finansowanych z funduszy unijnych. Z zebranej bazy danych obejmującej 6117 wniosków realizowanych w ramach polityki spójności w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2007–2013 przeanalizowano 227 wniosków związanych z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. W artykule wykazano, że fundusze unijne w istotny sposób przyczyniają się do kształtowania infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, poprawiając m.in. jakość życia mieszkańców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Bielecka-Prus, Joanna. "Badacz jako artysta, artysta jako badacz. Założenia metodologiczne działań artystycznych w procesie badawczym ABR (art-based-research)." Przegląd Socjologii Jakościowej 16, no. 2 (2020): 16–34. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.16.2.02.

Full text
Abstract:
Postmodernizm, podważając założenia epistemologiczne pozytywizmu i hermeneutyki, wywarł ogromny wpływ na metodologię badań jakościowych. Zatarciu ulegają nie tylko gatunki, ale także granice między dyscyplinami, tak jak to jest w przypadku działań artystycznych w procesie badawczym (ABR – art-based-research), w których badacz posługuje się środkami artystycznymi na różnych etapach zbierania, analizy i prezentacji danych. Problem łączenia sztuki z działaniami badawczymi można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. W tym artykule chciałabym skupić się na: 1. Wyjaśnieniu głównych założeń epistemologicznych i metodologicznych badań opartych o sztukę; 2. Omówieniu funkcji ABR w społecznym konstruowaniu wiedzy; 3. Wskazaniu kryteriów, które pozwalają ocenić jakość ABR, oraz trudności, jakie wiążą się z prowadzeniem tego typu badań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Burchard-Dziubińska, Małgorzata. "Dostępność i jakość danych statystycznych niezbędnych do budowania strategii gospodarki niskoemisyjnej w jednostkach samorządu terytorialnego." Optimum. Studia Ekonomiczne, no. 3(69) (2014): 140–55. http://dx.doi.org/10.15290/ose.2014.03.69.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography