To see the other types of publications on this topic, follow the link: Je to potřeba.

Journal articles on the topic 'Je to potřeba'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Je to potřeba.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Čejková, Ingrid. "Vysokoškolský učitel bez učitelského vzdělání: Problém, nebo výzva?" Pedagogická orientace 27, no. 1 (April 15, 2017): 160–80. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-1-160.

Full text
Abstract:
Tento text reaguje na současný celosvětový trend doceňující význam excelentní výuky na vysokých školách, kdy je výuka považována za aktivitu významem srovnatelnou s vědou a výzkumem. Zatímco pro vědeckou dráhu je v České republice mladý akademik připravován již v průběhu studia, na dráhu učitelskou zpravidla není připravován vůbec. Skrze polostrukturované hloubkové rozhovory jsme zjišťovali, jak začínající vysokoškolští učitelé vnímají svou připravenost na výuku, jak se učí vyučovat, jaké vzdělávací potřeby doprovází jejich profesi a jak by si představovali učitelské vzdělávání, které by jim umožnilo stát se kvalitnějšími učiteli. Výsledky výzkumu ukazují, že více než polovina našich participantů nedisponuje žádným učitelským vzděláním a velká část těch, kteří jsou učitelsky vzděláni, toto vzdělání považují za nedostatečné. Nejčastěji zmiňovanou vzdělávací potřebou je potřeba naučit se vést výuku interaktivním způsobem, k čemuž by měl začínajícím učitelům dopomoci například vzdělávací kurz zaměřený na pedagogiku a didaktiku, o jehož podobě panuje mezi našimi participanty jasná představa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Rubina, Aleš, and Petr Blasinski. "TEORETICKÝ VÝPOČET ZDROJE VLHKOSTI V BAZÉNOVÝCH HALÁCH." Czech Journal of Civil Engineering 1, no. 1 (June 30, 2015): 42–49. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2015.vol1.iss1.pp42-49.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá teoretickými metodami výpočtu odparu z povrchu vodní hladiny v bazénových halách. Motivací pro porovnání různých přístupů k výpočtu je potřeba určení produkce vodní páry v objektech bazénových hal, krytých vodních ploch, wellness center apod. Tyto poznatky jsou dále využívány pro potřeby návrhu vzduchotechnických jednotek, které mají za úkol zajistit eliminaci vodních zisků v objektech. V úvodní části článek popisuje obecnou teorii mechanizmu přenosu hmoty nad klidnou vodní hladinou a představuje současné metody pro výpočet přenosu hmoty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Čepický, Jáchym, David Procházka, and Jitka Machalová. "MapServer vs. Mapserver." Geoinformatics FCE CTU 1 (December 17, 2006): 101–11. http://dx.doi.org/10.14311/gi.1.11.

Full text
Abstract:
Můžeme říci, že mapy prožívají díky moderním technologiím svou renesanci. Díky aplikacím, jako je Google Maps či Seznam-Mapy mohou uživatelé sítě náhle pracovat s geoinformacemi způsobem, na jaký doposud nebyli zvyklí - a tento nový způsob je baví.Pro vytvoření obrázku mapy, který je buď zobrazen v GISu nebo v okně prohlížeče je potřeba mít stroj odpovídajícího výkonu a programové vybavení schopné takový obrázek vytvořit.Tento článek se snaží pomoci nalézt odpověď na otázku ,,Jaký mapový server je pro má data nejvhodnější?``.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ježek, Stanislav, and Lenka Beláňová. "Recenze na publikaci Ivany Šnýdrové Psychodiagnostika." TESTFÓRUM 3, no. 3 (February 10, 2014): 26–30. http://dx.doi.org/10.5817/tf2014-3-16.

Full text
Abstract:
Přibližně stopadesátistránková maloformátová kniha s prostým názvem Psychodiagnostika, kterou v roce 2008 vydala Grada, je tak špatná, že by za běžných okolností měla být už dávno zavržena a zapomenuta. Bohužel, psychologie v České republice je malým a pomalým trhem, a tak je kniha používána a citována akademiky z nepsychologických, ale i psychologických kateder, a lze ji najít i v sylabech psychodiagnosticky laděných kurzů v Česku i na Slovensku. Proto je potřeba potenciální zájemce i dnes před knihou varovat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Čamdžićová, Sabina. "Posílení role nezletilého v řízeních péče soudu o nezletilé." Časopis pro právní vědu a praxi 27, no. 2 (July 8, 2019): 243. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-2-5.

Full text
Abstract:
Tento článek se věnuje možnostem plnohodnotného zapojení dítěte do řízení, které se ho dotýká, tj. zejména řízení ve věcech péče soudu o nezletilé, ve kterých se rozhoduje o úpravě poměrů tohoto dítěte. V takových řízeních je nejen třeba umožnit dítěti uplatnit svá garantovaná participační práva, ale současně je potřeba, aby řízení představovalo rychlý, efektivní proces, který bude chránit jednak práva dítěte, ale také rodinný život jako takový, protože je třeba, aby stát prostřednictvím nezávislých soudů chránil práva dítěte v aktuální chvíli, ale také především do budoucna tak, aby rodinná situace kolem dítěte byla stabilizována. Jednou z možných cest jak vést takové řízení, je aplikovat principy interdisciplinární spolupráce a také zajistit účinné zastoupení nezletilého, které mu lépe umožní využít svá participační práva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Švadlena, J., and Š. Borýsková. "Hodnocení materiálů používaných při readjustaci a ukládání daguerrotypií pomocí modifikovaného Oddyho testu." Koroze a ochrana materialu 59, no. 4 (December 1, 2015): 121–27. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0024.

Full text
Abstract:
Abstract Významným nebezpečím pro dlouhodobé zachování historických kovových předmětů jsou nevhodné podmínky uložení a použití materiálů, které mohou být zdrojem polutantů ve vnitřních atmosférách. Materiály navržené pro použití při ochraně a uložení sbírkových předmětů je potřeba dostatečně ověřit z hlediska bezpečnosti pro chráněné předměty, než mohou být tyto materiály s jistotou doporučeny. Jednou ze základních technik používaných pro účely testování nových i ověření již používaných materiálů je tzv. Oddyho test, jehož výhody spočívají v jeho jednoduchosti na experimentální vybavení a možnosti modifikovat tuto metodu pro konkrétní použití. V této práci je uplatněna varianta Oddyho testu modifikovaná pro konkrétní případ – hodnocení materiálů, které se používají při readjustaci daguerrotypií. Vedle běžně používaného vizuálního hodnocení výsledků Oddyho testu byla pro porovnání použita i elektrochemická redukce korozních produktů na exponovaných vzorcích. Výsledky naznačují, že vliv testovaných materiálů je minoritní v porovnání s vlivem stavu povrchu daguerrotypie. Tento závěr odpovídá předpokladům bezpečnosti testovaných materiálů, které se v konzervátorské praxi používají při ochraně archivních a historických fotografických fondů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Vidovićová, Lucie, and Eva Gregorová. "Nová města a staří lidé." Sociální studia / Social Studies 7, no. 3 (July 9, 2010): 81–93. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-3-81.

Full text
Abstract:
Tento článek nabízí přehled současných diskusí o dynamickém vývoji moderních měst, tj. zejména revitalizaci, gentrifikaci a regenreaci fyzického prostředí, a jejich dopadu na kvalitu života starších lidí, kteří žijí v těchto oblastech. Argumentuje, že tyto procesy jsou vysoce normativní a prezentují se jako primárně mladistvé změny. Jako takové mohou být považovány za manifestaci věkové diskriminace či ageismu, neboť starší lidé se zdají být procesem urbání revitalizace znevýhodněni, včetně vyšího rizika vymístění. Přesto je potřeba získat větší vhled do vzájemných vlivů mezi stárnutím a environmentálními/urbáními změnami obecně, chceme-li budovat věkově inkluzivní společnost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kalová, Simona. "Úloha chyb, korektivní zpětné vazby a normy v cizojazyčné výuce s důrazem na výuku angličtiny." Pedagogická orientace 28, no. 1 (April 30, 2018): 72–110. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-1-72.

Full text
Abstract:
Tato teoretická studie se zaměřuje na problematiku chyb a na úlohu, kterou hrají v cizojazyčné výuce, zejména ve výuce angličtiny. Jejím cílem je porovnat poznatky o chybách a korektivní zpětné vazbě z české i zahraniční odborné literatury a vyvodit z nich obecné principy, které by našly své uplatnění ve výuce. Podrobněji je pojednáno o otázkách jazykové normy, s důrazem na specifickou situaci normy v současném anglickém jazyce a její dopady na výuku angličtiny jako druhého a cizího jazyka. Tato problematika, v níž nepanuje v odborných kruzích shoda, představuje jedno z významných aktuálních témat ve výuce angličtiny, ale povědomí o ní v českém kontextu dosud není dostatečné. Po teoretickém vymezení klíčových pojmů chyba a norma v první kapitole následuje ve druhé kapitole přehled vývoje přístupu k chybám v diachronní perspektivě. Závěrečná část shrnuje poznatky nejnovějšího výzkumu o úloze chyb ve výuce angličtiny a naznačuje stěžejní principy přístupu k chybám a poskytování zpětné vazby, které je ve výuce třeba respektovat tak, aby zpětná vazba byla pro učení přínosem, a ne překážkou. Důraz je potřeba klást zejména na volbu vhodných strategií poskytování korektivní zpětné vazby v závislosti na konkrétním kontextu výuky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. "Aktivní stárnutí jako idea, nástroj a kapitál. Kde hledat kořeny úspěchu konceptu aktivního stárnutí?" Sociální studia / Social Studies 11, no. 3 (July 21, 2014): 13–29. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-13.

Full text
Abstract:
V současné gerontologii a dalších příbuzných vědách tematizujících otázky stárnutí pravděpodobně najdeme jen málo tak vlivných konceptů, jakým je aktivní stárnutí. Spojení „aktivní stárnutí“ si vydobylo své pevné místo jako rámec pro široké spektrum témat spojených se životem starší generace (důkazem budiž i název tohoto tematického čísla). Zároveň se stalo významným sloganem zastřešujícím sociální politiku (nejen) stárnoucí Evropy. Tento text se zamýšlí nad tím, jak si vysvětlovat popularitu tohoto konceptu a jeho příbuzných variací ve formě pozitivního, úspěšného či zdravého stárnutí v sociálních vědách i v konkrétní sociální politice. Za cíl si klade snahu odpovědět na to, jaké faktory stojí za úspěchem aktivního stárnutí jako teoretického konceptu a formy sociální politiky. V první části textu je koncept aktivního stárnutí nahlížen skrze perspektivu prací Murray Davis, která se zamýšlí nad kořeny úspěchu klasických sociologických teorií. Druhá část textu poukazuje na to, že důvody úspěchu aktivního stárnutí je potřeba hledat především v nových možnostech, které tento způsob uvažování nabízí pro sociální politiku, práci se seniory a seniorkami i pro seniory a seniorky samotné.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hlaďo, Petr. "Postoje univerzitních studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě měřené na škále Homosexuality Attitude Scale." Pedagogická orientace 25, no. 3 (July 19, 2015): 438–64. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-3-438.

Full text
Abstract:
Cílem studie je zhodnotit postoje studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě a zjistit, čím jsou ovlivněny. V příspěvku je argumentován význam tématu v rámci pedagogiky, podán přehled závěrů vybraných českých a zahraničních výzkumů vztahujících se k problematice postojů heterosexuálů k homosexualitě. Dále jsou prezentovány cíle, metodologie a poznatky z vlastního výzkumného šetření. V závěru jsou prezentována doporučení pro pregraduální vzdělávání budoucích pedagogů a podány návrhy pro další výzkum. Cílem výzkumu bylo zjistit postoje studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě. Použitým výzkumným nástrojem byl dotazník Kiteové a Deauxové – Homosexuality Attitude Scale (Cronbachovo alfa = 0,91). Sběr dat proběhl v říjnu a listopadu 2014. Výběrový soubor je tvořen 1 140 respondenty. Studenti pedagogických studijních programů mají v průměrném hodnocení k homosexualitě poměrně pozitivní postoje (průměrné skóre HAS = 88,77 z teoretického rozmezí 12–105, nižší hodnota indikuje negativnější postoj k homosexualitě). Signifikantně negativnější postoje k homosexualitě byly zjištěny u mužů, studentů nižších ročníků studia a příslušníků římsko-katolické či jiné církve nebo náboženské společnosti. Z poznatků vyplývá potřeba formování postojů budoucích pedagogů k homosexualitě kombinací kognitivně-afektivních intervencí v rámci formálního vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Minárechová, Michaela, and Zuzana Bánovčanová. "Komparácia slovenských a českých školských klubov (družín) s vybranými krajinami." Pedagogická orientace 26, no. 2 (July 1, 2016): 228–51. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-2-228.

Full text
Abstract:
Predkladaný príspevok v prvej časti reflektuje problematiku pedagogiky voľného času, ktorá je aj v súčasnosti nie presne vymedzenou a ujasnenou oblasťou samotnej pedagogiky. Hlavným cieľom príspevku je opísať základné znaky zariadení venujúcich sa starostlivosti mimo vyučovania a porovnať naše (české a slovenské školské kluby detí a školské družiny) zariadenia s podobnými zariadeniami v anglicky hovoriacich krajinách. V ďalšej časti preto príspevok porovnáva školské zariadenia zabezpečujúce starostlivosť o deti v čase mimo vyučovania vo vybraných krajinách (UK – Anglicko, USA – Michigan) so slovenskými a českými školskými zariadeniami (realizované činnosti, časová a priestorová organizácia). Okrem objasnenia základnej terminológie spojenej s uvedenými zariadeniami sa príspevok sústreďuje aj na nariadenia a požiadavky, ktoré sú na ne kladené zo strany jednotlivých štátov. Aj napriek malým variáciám zariadení, môžeme konštatovať, že ich význam a potřeba má celospoločenský charakter. Najmä v našom prostredí považujeme porovnávané školské zariadenia za komplexnejšiu a praktickejšiu starostlivosť o deti v čase mimo vyučovania. Naproti tomu v zahraničí je zase viditeľnejší rozmach súkromnej sféry v oblasti pedagogiky voľného času a v podobných zariadeniach starostlivosti o deti v čase mimo vyučovania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Kostić, Miroslav. "Inovační výkonnost ČR v mezinárodním srovnání Innovation Union Scoreboard v letech 2004–2014." ERGO 10, no. 2 (June 1, 2015): 13–20. http://dx.doi.org/10.1515/ergo-2015-0005.

Full text
Abstract:
Potřeba mezinárodního porovnání inovační výkonnosti se zvyšuje spolu s rostoucím významem vytváření, uplatňování a šíření inovací pro výkonnost a konkurenceschopnost národních ekonomik. Základní analytický nástroj pro porovnání inovační výkonnosti evropských zemí představuje Innovation Union Scoreboard (IUS). Cílem příspěvku je shrnutí vývoje pozice ČR v IUS v průběhu posledních deseti let. Článek se zároveň podrobněji věnuje inovační výkonnosti ČR dle jednotlivých ukazatelů a identifikuje hlavní silné a slabé stránky českého inovačního systému. V souhrnném porovnání států podle inovační výkonnosti je ČR po celé období řazena do třetí ze čtyř výkonnostních skupin, do skupiny tzv. mírných inovátorů. Vývoj inovační výkonnosti ČR vzhledem k průměrné inovační výkonnosti EU lze nicméně charakterizovat jako převážně konvergenční. Hlavní slabiny českého inovačního systému byly identifikovány v nižší dostupnosti finančních zdrojů i kvalifikovaných pracovních sil pro výzkum a vývoj a další znalostně náročná odvětví, jakož i v nedostatečném využívání nástrojů ochrany práv duševního vlastnictví.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Kojecký, Vladimír, Jan Matouš, Zdena Zádorová, Martin Gřiva, Bohuslav Kianička, and Michal Uher. "Vitamin D supplementation dose needs to be higher in patients with inflammatory bowel disease: interventional study." Vnitřní lékařství 65, no. 7-8 (July 1, 2019): 470–74. http://dx.doi.org/10.36290/vnl.2019.083.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Marek, David, Pavla Žížalová, and Ondřej Valenta. "R&D infrastructures supported by the Operational Programme Research and Development for Innovation - human resources sustainability." Ergo 6, no. 2 (December 1, 2011): 3–10. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-011-0007-2.

Full text
Abstract:
Infrastruktury pro výzkum a vývoj podpořené z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - udržitelnost z hlediska lidských zdrojůKvalita výzkumné infrastruktury v Česku byla zatím hodnocena v porovnání s vyspělými "západními" ekonomikami jako spíše podprůměrná. Zároveň je ale zřejmé, že dostupnost špičkové výzkumné infrastruktury je významným faktorem nejen pro kvalitní výzkum, ale i pro mezinárodní spolupráci či spolupráci s aplikačním sektorem. Dosavadní deficit ve sféře výzkumné infrastruktury by měly pomoci řešit současné operační programy a jejich prostřednictvím budovaná nová výzkumná centra. Jaký však bude efekt těchto nových výzkumných infrastruktur, závisí především na schopnostech či možnostech přivést do těchto center kvalitní výzkumné týmy a pracovníky. Příspěvek proto hodnotí z několika hledisek vývoj lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji a dílčí trendy dává do souvislosti s indikovanými požadavky vznikajících center. Analýza ukazuje, že v dílčích oborech se může objevit potřeba počtu nových pracovníků, která překračuje nárůst zaměstnanosti odpovídající současným trendům, a tím ohrozit stávající či nová výzkumná centra, potažmo očekávané dopady spojené s jejich výstavbou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Krčová, Veronika. "Rey-Osterriethova komplexní figura: Recenze metody." TESTFÓRUM 3, no. 4 (September 24, 2014): 22–26. http://dx.doi.org/10.5817/tf2014-4-24.

Full text
Abstract:
Rey-Osterriethova komplexní figura (TKF) je specifický nástroj v tom, že měří více kognitivních funkcí najednou. Je proto obtížné často rozpoznat, o čem zhoršený výkon v TKF vypovídá. Mnoho studií však ukázalo, že TKF poskytuje užitečné informace, zejména při neuropsychologické diagnostice, ale také v oblasti psychologie výchovy a vzdělávání či klinické psychologii. Užitečnost TKF dokládá i poměrně slušný výčet výzkumů v příručce, které ukazují na její užitečnost pro různé diagnostické skupiny. Avšak doporučuji tento nástroj používat vždy společně s jinými diagnostickými metodami.K tomu, aby TKF mohl být kvalitnějším diagnostickým nástrojem v českém prostředí, by bylo potřeba vytvořit kvalitnější manuál, protože ten současný má několik nedostatků. Za prvé je třeba lépe standardizovat skórovací kritéria tak, aby byl ponechán co nejmenší prostor ke zkreslení ze strany hodnotitele. K tomu by bylo vhodné tato kritéria lépe specifikovat a doplnit názornými grafickými příklady pro snadnější hodnocení. Poté by bylo vhodné vypracovat nové normy pro děti i dospělé. V současné době je tento diagnostický nástroj v českém prostředí použitelný spíše s jistým varováním, což dokazuje i to, že v praxi často dochází spíše k posouzení výsledků TKF na základě zkušeností hodnotitele než na základě současných norem. Příručka by si zasloužila také kapitolu o validitě a reliabilitě a kvalitnější informace o výzkumech zaměřených na TKF, kterých bylo provedeno mnohem vice, než je v příručce uvedeno. Co nelze upřít tomuto nástroji, je jeho velmi jednoduchá a rychlá administrace a také nízké náklady.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Žolnerčíková, Veronika. "Prokazování příčinné souvislosti u škod způsobených propojenými autonomními vozidly." Revue pro právo a technologie 11, no. 21 (June 30, 2020): 129–52. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2020-1-6.

Full text
Abstract:
Dnešní silniční doprava funguje díky komplexní sadě pravidel. Klíčovým prvkem je fyzická osoba za volantem, která ovládá vozidlo. Pokud místo fyzické osoby vozidlo kontroluje autonomní systém, může se rozhodovat podobně jako člověk. Zároveň ale komunikuje s dalšími vozidly a okolní infrastrukturou. Představený technologický posun je natolik zásadní, že je potřeba revidovat některé základní právní principy a ujistit se, že budou použitelné i pro autonomní technologie.Takovou revizi vyžaduje například princip prokazování příčinné souvislosti. Stanovení civilněprávní odpovědnosti za škodu způsobenou provozem dopravního prostředku předpokládá prokázání příčinné souvislosti mezi jednáním určité osoby (řidiče) a škodným následkem. U autonomních vozidel by logicky neměla být příčinná souvislosti prokazována ve vztahu k řidiči, ale k jiné osobě (výrobci, provozovateli, programátorovi). Nicméně i tak přetrvává obtíž, že škoda nikdy nebude způsobena jedním jediným vozidlem. Podíl budou do určité míry nést i další vozidla či infrastruktura v kooperativním systému.Článek se zabývá právě touto málo prozkoumanou oblastí a klade si za otázku jakým způsobem prokazovat příčinnou souvislost u multikauzálních škod v kooperativním silničním systému. Článek analyzuje s přihlédnutím k relevantní judikatuře dosavadní přístup k prokazování příčinné souvislosti v českém právu. Následně se zabývá otázkou, zdali by vůbec bylo možné za stávající právní úpravy dosáhnout prokázání příčinné souvislosti v kooperativním systému.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Rajmon, Radko, Miroslava Krejčová, and Jaroslav Petr. "Human in Vitro Fertilization: Lessons from Unrealized Fears and Unexpected Benets." Anthropologia integra 1, no. 1 (January 1, 2010): 7–11. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-1-7.

Full text
Abstract:
Za tři desetiletí se technika in vitro oplození proměnila z oboru, v který věřil jen málokdo, na techniku, která je pevnou součástí moderní medicíny. Obavy, které s ní byly spojovány, se nenaplnily. Naopak, in vitro oplození našlo uplatnění i tam, kde to nikdo nepředpokládal. V kombinaci s předimplantační genetickou diagnostikou se využívá jako prevence dědičných onemocnění. Potřeba oplození in vitro se ukázala i v zemích třetího světa, které se potýkají s důsledky populační exploze.V současnosti se rozvíjejí nové biotechnologie, které narážejí na odpor veřejnosti. Historie se opakuje. Jsou zdůrazňovány především jejich možná i ryze hypotetická rizika a mnohé jejich budoucí přínosy nejsou a za současného stavu poznání ani nemohou být předvídány.Rozvoj in vitro oplození nabízí lekci pro hodnocení nastupujících biotechnologií. Jejich výrazné omezení nebo dokonce zákaz by zjevně znamenaly pro budoucnost lidstva závažná omezení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Zamojska, Eva. "Equality and Difference in Education. Theoretical and Practical Issues in Equity Education – A Polish Example." Pedagogická orientace 26, no. 4 (December 31, 2016): 659–76. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-4-677.

Full text
Abstract:
Studie si klade za cíl zamyslet se nad současným chápáním rovnosti a různosti ve vzdělávání a na základě diskuse výběru odborných textů představit klíčové teoretické a praktické problémy ovlivňující spravedlnost vzdělávání v Polsku. Každý projekt zaměřený na spravedlnost ve vzdělávání musí čelit dialektice rovnosti a různosti ve vzdělávání. V historické perspektivě lze jasně vysledovat evoluci modernistického pojetí rovnosti ve vzdělávání. Základem této evoluce byla změna v chápání různosti: od chápání rovnosti jako stejnosti a důrazu na standardizované praktiky ve vzdělávání (jednotná škola; ačkoliv byla ovlivněna myšlenkou národa – Gellner – a skrytým genderovým, třídním, rasovým a etnickým dělením), přes segregaci a selekci na základě různých rozdílů, až po dnešní chápání rovnosti jako přijímání rozdílů a snahy o rovnováhu mezi citlivostí k rozdílům a spravedlivým přístupem ke všem bez ohledu na tyto rozdíly. Toto poslední pojetí dialektiky mezi rovností a růzností tvoří základ spravedlivého vzdělávání, které je podle autorky jedním z prostředků sociální inkluze. Je ale potřeba diskutovat tři překážky efektivní implementace této myšlenky. Zaprvé, vzdělávání jako oblast (Bourdieu) má specifický charakter. Je těžké sladit nutnost přetvářet lidi v souladu s přednastavenými cíli, testování a hierarchickou strukturu samotného procesu vzdělávání s výše uvedeným chápáním rovnosti. Dalším problémem je neoliberální logika trhu, která prohlubuje třídní rozdíly ve struktuře vzdělávacího systému (tj. rozdělení na státní a soukromé školy) a vytváří rozdíly mezi státními školami („lepší“ a „horší“ školy), a tak vnucuje všem účastníkům vzdělávání, kteří se snažit naplnit dané cíle, rivalitu a extrémní individualizaci (neboli soutěž kulturního kapitálu). Třetím problémem je nesoulad mezi obsahem kurikula a učebnic a diskursem rovnosti. Tento problém je v naší studii ilustrován na příkladu Polska a tamějších výzkumů obsahu učebnic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Richtrová, Barbora. "Mou motivací je základní lidská potřeba mít možnost věci ovlivnit - rozhovor s MUDr. Liborem Černým (nejen) o jeho práci v IPVZ." Listy klinické logopedie 5, no. 1 (June 14, 2021): 65–66. http://dx.doi.org/10.36833/lkl.2021.008.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kavenská, Veronika, and Hana Simonová. "Zkušenost s halucinogenní rostlinou ayahuasca v kontextu šamanského rituálu." Anthropologia integra 5, no. 1 (January 1, 2014): 51–63. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-1-51.

Full text
Abstract:
Výzkum je zaměřen na osoby, které se vydaly do amazonských pralesů užívat přírodní halucinogen ayahuasku v kontextu „šamanského“ rituálu. Tento jev popisovaný antropology od 70. let. 20. stol. jako tzv. „šamanský turismus“ je stále aktuálnější především mezi obyvateli zemí Evropy a USA. Našim cílem bylo zmapovat, jakým způsobem ayahuaskový šamanský turismus probíhá – motivaci osob, které tento druh zkušenosti vyhledávají, přínosy, rizika a následnou integraci této neobvyklé zkušenosti. Sběr dat probíhal v ČR a v peruánské Amazonii na místech známých jako centra ayahuaskového šamanského turismu (města Tarapoto a Iquitos) formou polostrukturovaných rozhovorů, screeningových dotazníků a zúčastněného pozorování. Získali jsme výpovědi 77 osob, které mají zkušenost s ayahuaskou v kontextu rituálu v pralesech Jižní Ameriky, především pak v Peru. Z rozhovorů vyplývá, že hlavní motivací pro užití ayahuasky byla zvědavost a touha po dobrodružství, léčba psychických problémů, potřeba sebepoznání, zájem o psychedelickou medicínu a terapii, spirituální rozvoj a nalezení životního směru. Přínosy byly vnímány především ve vztahu k sobě ve smyslu sebepoznání a sebepřijetí a v rovině duchovní, psychické, somatické a vztahové. Často byl zmiňován životní nadhled, spokojenost a ujasnění si životního směřování. Jako rizika byla uváděna nedůvěra v šamana či organizátora, zkreslení jimi poskytnutých informací a vystavení rizikové situaci. Většina respondentů považuje samotnou zkušenost za bezpečnou a náročné prožitky během sezení s ayahuaskou byly následně hodnoceny kladně ve smyslu zkvalitnění života. Výzkum byl hrazen ze dvou výzkumných projektů UP: IGA (SPP:432101021) a FPVČ (SPP: 452100061).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Hábl, Jan. "“You shouldn’t” Three observations on the necessity of moral education." Pedagogická orientace 24, no. 6 (November 24, 2014): 941–55. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-941.

Full text
Abstract:
Cílem této studie je předložit tři fundamentální důvody objasňující důležitost a potřebu etického vychovatelství – nejen ve školách, ale v principu. Studijní otázka zní: Proč člověk potřebuje jakékoli etické vychovávání? Jednotlivé části této studie budou pojednávat jednotlivé odpovědi, resp. důvody k etické edukaci. Ty pokrývají následující tři oblasti: (1) povaha člověka jako morální bytosti, (2) povaha samotné morální reality, (3) specifická povaha doby, ve které potřebu morálního vychovatelství rozpoznáváme. Z analýzy zmíněných jevů vyplývá argument ve prospěch tradičního etického realizmu, který etickou výchovu nejen předpokládá, ale též umožňuje. Z uvedeného vyplývá závěr, že etické vychovatelství je nejen potřebné a nutné, ale též filosoficky legitimní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Hloušková, L. "Informální učení v kariéře žen." Pedagogická orientace 23, no. 3 (July 19, 2013): 342–63. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-342.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je popsat, jak informální učení ovlivňuje kariérový rozvoj žen. Odpovědi na uvedenou otázku vychází z kvalitativního šetření, které bylo součástí výzkumu podle zadání Centra Euroguidance ČR s názvem: Potřeby dospělých ve vztahu k řízení své kariéry a možnosti jejich uspokojování prostřednictvím služeb kariérového poradenství. Kvalitativní šetření bylo realizováno v duchu biografického výzkumu s využitím metody životního příběhu a pro účely tohoto příspěvku byl sestaven výzkumný vzorek sedmi žen různého věku, stejného stupně vzdělání, s minimálně jednoletou zkušeností v zaměstnání a s různými typy změn v kariéře. Z dat vyplývá, že se ženy učí buď v důsledku tlaku určité situace, nebo tzv. do zásoby. Pokud se ženy učí v důsledku tlaku konkrétní situace, informální učení představuje nástroj uspokojování různých potřeb vnímaných jako deficit. Ženy, které se učily výhradně v důsledku tlaku aktuálních situací, obvykle neplánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobé perspektivě a informální učení se z hlediska řízení kariérového rozvoje stává nástrojem změny aktuálního stavu. V případě, že se ženy učí tzv. do zásoby, snaží se uspokojit potřeby, které lze podle Maslowovy pyramidy potřeb zahrnout do tzv. seberealizačních potřeb. Tyto ženy plánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobém horizontu a informální učení lze v jejich případech považovat za přímý nástroj jejich kariérového rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Ondřejek, Pavel. "Proporcionalita opatření přijímaných ve výjimečných stavech." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 4 (December 14, 2020): 613–29. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-4-4.

Full text
Abstract:
O principu proporcionality se právem hovoří jako o klíčovém argumentu při přezkumu ústavnosti zásahu do základních práv. Nedávné události v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19 ukázaly, že zásahy do základních práv mohou být dlouhodobé, citelné a značně omezující v porovnání s předchozí praxí. Základní tezí tohoto příspěvku je zdůvodnění potřeby argumentace proporcionalitou při přezkumu ústavnosti opatření přijímaných ve výjimečných stavech. Mimo jiné je argumentováno, že požadavek proporcionality jakožto univerzálního kritéria přezkumu ústavnosti posiluje koherenci práva, a tím i předvídatelnost rozhodnutí týkajících se omezení práv, která není v době výjimečného stavu nižší než mimo něj. Příspěvek rovněž naznačuje specifika aplikace principu proporcionality ve vztahu k opatřením přijatým ve výjimečných stavech, konkrétně zvýšenou míru nejistoty, potřebu zvýšené míry zdrženlivosti, jakož i otázky argumentačního břemene při argumentaci proporcionalitou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Navrátil, Jiří, and Pavel Pečiva. "KOMERČNÍ CLOUD, ALTERNATIVA NEBO BUDOUCNOST?" Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 125–28. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_125_128.

Full text
Abstract:
Ve zdravotnictví, stejně jako v jiných oborech, se výpočetní technika a internet staly jejich integrální součástí. Počet aplika-cí, které používají VT, dramaticky narůstá. IS v nemocnicích jsou dnes velice komplexní systémy, které mají své koncové body na každém pracovišti. Umožňují dokonalou evidenci událostí, vý-měnu a sdílení dat i jejich archivaci pro budoucí potřeby. V ne-mocnicích výrazně roste i počet instalovaných diagnostických přístrojů, které poskytují informace v obrazové formě. Data, která představují jeden snímek, jsou dnes několikanásobně větší než v minulosti. Roste i počet vyšetření. Co se dnes jeví jako akutní problém, je nárůst objemu a uchovávání dat. Bude výpočetní technika instalovaná v nemocnicích postačovat na pokrytí stále narůstajících potřeb? Jednou z aktuálních otázek budoucnosti jistě bude, jak zajistit udržitelnost a rozvoj těchto systémů. Nebude jedním z řešení použití externích služeb, např. komerčních cloudů, které nabízejí nejen dostatečné kapacity pro zpracování, ale i uložení dat?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Sobek, Tomáš. "Srovnávat nesrovnatelné." FILOSOFIE DNES 9, no. 1 (September 28, 2017): 3–23. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v9i1.246.

Full text
Abstract:
Tento článek se zabývá problémem těžké volby při srovnávání dvou velmi odlišných alternativ. Takové srovnání můžeme akceptovat jako skutečné dilema, nebo odmítnout jako chybné posouzení, protože se srovnává něco nesrovnatelného. Ale co přesně namítáme, když někoho kritizujeme, že srovnává nesrovnatelné? Co vlastně znamená, když o někom řekneme, že srovnává jablka s hruškami? Ukážeme si, že hlavním zdrojem problému není skutečnost, že se srovnávají položky různého druhu, ale spíše potřeba zohledňovat relevantní kontexty. Náročnost porovnání je úzce svázána s náročností jeho zdůvodnění. Skutečnost, že se srovnává nesrovnatelné, se pak projevuje ve vadách takového zdůvodnění. Zejména v tom, že se nedostává uspokojivá odpověď na praktické otázky, proč se v daném kontextu porovnávají zrovna tyto dvě položky, proč se zde porovnávají podle tohoto a ne jiného kritéria a co z takového porovnávání pro tento kontext vlastně vyplývá. Problém srovnávání nesrovnatelného bude ilustrován na příkladech z estetiky, etiky a teorie práva. This article deals with the hard choice when comparing two very different alternatives. Such a comparison can be accepted as a true dilemma or it can be rejected as a wrong evaluation because it is compared something incomparable. But what exactly do we object to by criticizing someone for comparing the incomparable? What does it mean to say that someone compares apples with oranges? I will show that the main source of the problem is not the fact that items of different kinds are compared, but rather the need to take into account relevant contexts. The difficulty of comparison is closely linked to the hardness of its justification. The fact that it is comparing the incomparable is then reflected in the defects of such a justification. Especially in the absence of a satisfactory answer to the practical questions why just these two items are compared in the given context, why they are compared here according to this and not another criterion, and what follows from such a comparison for this context. The problem of comparing the incomparable will be illustrated by examples drawn from aesthetics, ethics and legal theory.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Janko, Tomáš, Petr Knecht, Silvie Rita Kučerová, and Jan Daniel Bláha. "Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie." Scientia in educatione 9, no. 2 (December 31, 2018): 4–21. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1027.

Full text
Abstract:
Příspěvek objasňuje, jak mohou být poznatky o učení se z obrazového materiálu využity s ohledem na požadavek zlepšování kvality výukových materiálů v geografickém vzdělávání. Cílem narativní přehledové studie je zjistit: a) jak je možné učení se ze zpracování vizuálních geografických informací teoreticky ukotvit, b) jak je možné operacionalizovat geografické vizuálie pro potřeby zkoumání školní výuky zeměpisu/geografie a pro potřeby tvorby učebnic a atlasů, c) zda je možné na základě zmapování dosavadního stavu poznání identifikovat oborově specifická doporučení umožňující srozumitelnou a žákům blízkou statickou vizualizaci geografických jevů. Metodický přístup vychází z rešerše odborné literatury spadající do oblasti kognitivní psychologie a pedagogických věd. Výzkumná zjištění se následně snažíme rozpracovat pro potřeby geografického vzdělávání. V poslední části studie se zamýšlíme, jak mohou být získané poznatky využity ke zlepšování kvality vizuálních prostředků v geografickém vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Sennett, Richard. "Plánování čistých měst." Sociální studia / Social Studies 3, no. 2 (July 19, 2006): 87–96. http://dx.doi.org/10.5817/soc2006-2-87.

Full text
Abstract:
V tomto textu, který je překladem jedné z kapitol jeho práce The Uses of Disorder (1970), Sennett odkazem na konkrétní příklad podporuje tezi o poklesu komplexity sociálních forem v moderní společnosti v důsledku narůstající komplexity a nadměrného řádu, jež se projevuje mimo jiné ztrátou personálních postojů občanů a jejich možností ustavovat fungující komunity. Oním příkladem jsou mocenské vztahy vtělené do procesu městského plánování. Původ moderního urbánního diskurzu spatřuje v rekonstrukci města Paříže, jež probíhala pod vedením barona Haussmanna na konci 19. století jakožto artikulace potřeb rozvíjejícího se průmyslového světa. K hlavním předpokladům této urbánní tradice patří: centralizované plánování celého města a předem určené sociální využití města. Sennett ukazuje na historickou podmíněnost těchto předpokladů, která vedla k dominanci expertního vědění nad potřebami aktuálních obyvatel. V této tradici ústí autorita do pasivity a ne-participace, eliminujíce rozptylující prvky: chyby, anarchii, diverzitu nebo tvůrčí nepořádek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Cvejnová, Jitka. "Jazykové potřeby zahraničních lékařů pracujících v českých nemocnicích." CASALC Review 9, no. 2 (December 20, 2019): 21. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2019-2-2.

Full text
Abstract:
Vedle zahraničních lékařů, kteří vystudovali v ČR lékařské obory, působí nyní v České republice zahraniční lékaři, kteří zde nestudovali především ze zemí bývalého Sovětského svazu. Tito lékaři musí jednak zvládnout lékařskou praxi v nemocnicích, jednak náročné aprobační zkoušky České lékařské komory. Nezbytnou součástí jejich pracovního úspěchu je ovládnutí poměrně rozsáhlé škály řečových dovedností v češtině. Cílem příspěvku je analyzovat jazykové potřeby těchto lékařů v jednotlivých řečových dovednostech pomocí deskriptorů a představit jednotlivé deskriptory tak, aby je bylo možné využít pro tvorbu tzv. modelových scénářů pro výuku lékařů, a to i s ohledem na skutečnost, že se v poslední době výuka podle modelových scénářů prosazuje jako jedna ze základních metod výuky jazyka v pracovní oblasti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Králíčková, Zdeňka. "Úvahy nad českým rodinným právem ve světle stého výročí tzv. manželské novely." Časopis pro právní vědu a praxi 27, S (November 22, 2019): 59. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-s-4.

Full text
Abstract:
Článek je věnován vývoji manželského práva ve světle tzv. manželské novely přijaté před sto lety. Lze říci, že tento zákon z počátku dvacátého století představuje významný počin, který české rodinné právo ovlivnil na dlouhá léta. Byl nastolen správný směr svobodné volby civilní či církevní formy uzavření manželství, došlo k omezení překážek manželství a rozvod manželství se významně zjednodušil. Klade se otázka, jaké jsou potřeby současné české společnosti? Je na místě de lege ferenda zakotvit v rámci legislativního „prorodinného balíčku“ tzv. rozvod u notáře?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Záleská, Klára, Libor Juhaňák, Kateřina Trnková, and Martina Šmahelová. "Uvádění začínajících učitelů v mateřských, základních a středních školách pohledem jeho hlavních aktérů." Pedagogická orientace 29, no. 2 (June 30, 2019): 149–71. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-2-149.

Full text
Abstract:
Adaptace začínajících učitelů na školách není izolovaným procesem. Vý-znamně do ní vstupují kolegové (především uvádějící učitelé) a vedení školy. O jejich působení při uvádění začínajících učitelů však zatím nevíme mnoho. Cílem předklá-dané studie je proto popsat současnou podobu uvádění začínajících učitelů do praxe českých škol a zmapovat potřeby jednotlivých aktérů vstupujících do tohoto procesu. K tomu bylo použito kvantitativně orientované šetření, v němž byly dotazníkem oslo-veny tři skupiny respondentů: začínající učitelé, uvádějící učitelé a osoby odpovědné za uvádění začínajících učitelů, a to v mateřských, základních a středních školách. Vy-brané výsledky prezentují typické znaky současného stavu uvádění začínajících uči-telů, základní potřeby sledovaných skupin respondentů v tomto procesu a vnímanou profesní perspektivu respondentů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Delalande, Hana. "Analýza potřeb studentů odborného francouzského jazyka v přípravě na pracovní stáže ve Francii." CASALC Review 10, no. 1 (September 20, 2020): 139. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-11.

Full text
Abstract:
V příspěvku je představen kontext disertačního výzkumu, jehož cílem je zmapovat náplň pracovních stáží českých a slovenských studentů ve francouzských institucích veřejné správy, identifikovat komunikační situace, do kterých se studenti během stáží dostávají, a definovat úlohy, které musí řešit. Na základě rozhovorů se studenty francouzsko-českého studijního programu ESF MU Veřejná správa (Administration publique) bezprostředně po ukončení pracovní stáže byly v rámci pilotního výzkumu v roce 2018 identifikovány problematické situace a okruhy a analyzovány z hlediska potřeb chybějících v předcházející přípravě. V závěru příspěvku jsou prezentovány možnosti zefektivnění přípravy na stáže a další kroky disertačního výzkumu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Lebedová, Anna. "Návrat zásady superficies solo cedit – zaměření na přechodná ustanovení občanského zákoníku, komparace s řešením německým." Časopis pro právní vědu a praxi 25, no. 1 (April 10, 2017): 93. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2017-1-6.

Full text
Abstract:
Příspěvek je zaměřen na koncepci návratu zásady superficies solo cedit do českého právního řádu. Věnuje se především analýze přechodných ustanovení občanského zákoníku, jež mají za úkol znovuzavedení zmiňovaného principu realizovat. Přístup českého právního řádu je pak porovnáván s řešením, ke kterému bylo přistoupeno v obdobném případě počátkem devadesátých let minulého století v Německu. Příspěvek obsahuje rovněž polemiku s názory řešícími potřebu zakotvení superficiální zásady a její přínos. V souvislosti s uvedeným principem se konkrétně věnuje právu stavby a předkupnímu právu v obou dotčených právních úpravách.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Kouřil, Michal. "Demokracie a sociální konflikt v Barmě." Czech Journal of International Relations 54, no. 1 (March 1, 2019): 41–56. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1594.

Full text
Abstract:
Cílem tohoto článku je zhodnotit jaký vliv měly všeobecné volby v Barmě v roce 2015 na probíhající ozbrojené konflikty v této zemi. Článek vychází z vybraných konceptů teorie vleklého sociálního konfliktu dle Edwara Azara. Tato teorie byla vybrána proto, že jednotlivé etnické ozbrojené organizace vždy akcentovaly potřeby jako je zabezpečení vlastní identity, bezpečnosti a možnosti politické participace. Pro účely tohoto článku byla provedena řada terénních šetření ve vybraných lokalitách v letech 2016-2017. Tento výzkum potvrdil některá předchozí zjištění řady autorů, jež se zabývají daným regionem. Výzkum také ukázal, že stěžejní překážkou ve věci urovnání konfliktů je současná ústava z roku 2008, kterou vydala bývalá vojenská vláda na konci své vlády.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Janko, T. "Reprezentace obsahu: psychologická východiska a didaktické souvislosti." Pedagogická orientace 22, no. 1 (February 21, 2012): 23–40. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-1-23.

Full text
Abstract:
Příspěvek má charakter teoretické přehledové studie týkající se problematiky reprezentace. Reprezentace představuje koncept, který se uplatňuje při analyzování a vysvětlování zákonitostí lidského poznávání, myšlení, komunikování a také učení. V příspěvku jsou nejprve představována psychologická východiska konceptu reprezentace. Objasňováno je pojetí a dělení pojmu reprezentace v kognitivní psychologii. Vymezovány jsou dvě základní formy vnějších reprezentací – jazyková a obrazová. V sociální psychologii koncept reprezentace slouží k vysvětlování toho, do jaké míry je individuální poznání determinováno socio-kulturními faktory. V příspěvku je naznačováno pojetí reprezentací vyplývající z Teorie sociálních reprezentací (Moscovici) a také z myšlenek L. S. Vygotského. Autor usiluje o rozpracování konceptu reprezentace pro potřeby didaktického diskursu. Přitom jsou vymezeny roviny, ve kterých učitel při operování s reprezentacemi během výuky uvažuje. Odkazováno je také k reprezentacím učiva, které hrají důležitou roli při zpřístupňování obsahu vzdělávání žákům.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Borej, Jiří. "ZÁKLADNÍ INFRASTRUKTURA ELEKTRONICKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ ČR." Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 12–17. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_12_17.

Full text
Abstract:
Základní infrastrukturou elektronizace zdravotnictví je myšlen soubor informačních systémů a datových zdrojů, které posky-tují centrálně sdílené služby garantované státem. Článek se od-kazuje na klíčové procesy ve zdravotnictví, jejichž elektronizace tyto služby vyžaduje a uvádí sadu pravidel, kterými se bude rozvoj centrálně budované infastruktury řídit. Cílem článku je znázornit vzájemnou provázanost infrastrukturních služeb a poukázat na potřebu koordinace při přípravě a tvorbě nových elektronizovaných agend a tomu odpovídajících informačních systémů. Důraz je kladen na využívání informačních zdrojů re-sortu zdravotnictví a datové základny České republiky. Infrastruktura elektronického zdravotnictví je sada kompo-nent, které slouží pacientům a účastníkům v systému zdravot-nictví, aby mohli v elektronickém světě využívat elektronické služby a usnadnili si tak komunikaci při zajišťování jejich běž-ných agend, styku s poskytovateli zdravotních služeb a organi-zacemi spravující jejich zdravotní data. Článek uvádí a akcentuje klíčové komponenty architektury, které jsou základem pro rozvoj elektronizace a vztahuje je prio-ritám stanovených akčním plánem elektronizace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Kotherová, Silvie. "Problematika experimentálního výzkumu buddhistických meditací." Sociální studia / Social Studies 12, no. 4 (September 5, 2016): 73–93. http://dx.doi.org/10.5817/soc2015-4-73.

Full text
Abstract:
Meditace jsou od 60. let 20. století stabilní součástí moderního vědeckého výzkumu. V rámci psychologie jsou meditace chápány často terapeuticky, co je spojeno s misijními strategiemi buddhistických skupin směrem na Západ. Tato tendence určila i další psychologický výzkumný program a vedla k „naivní“ psychologizaci a homogenizaci meditací ignorujíc jejich kulturní, historický a náboženský kontext. S tím souvisí i nedostatečné definování pojmu meditace a jeho další uchopování pro potřeby experimentu. Tato studie se snaží představit odlišný přístup k experimentálnímu výzkumu meditací. Ten je založen na důkladnějším vymezení konkrétního typu meditace a jeho prvků a na následném zkoumání jejího efektu na narušení tělesného obrazu sleduje různé intervenující proměnné. Studie se nezaměřuje jen na referování o průběhu a výsledcích experimentu, ale sleduje i mnohá, často nelehká, metodologická rozhodnutí, která je nutno při experimentálním výzkumu (nejen) meditací učinit. Obecně vzato, klíčový je integrovaný interdisciplinární přístup, který spojuje expertízy z různých oblastí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Urbánek, Tomáš, and Jaroslav Gottfried. "Recenze knihy: Bartoš, A., Raisová, M. (2015). Testy a dotazníky pro vyšetřování kognitivních funkcí, nálady a soběstačnosti. Praha: Mladá fronta." TESTFÓRUM 7, no. 12 (September 13, 2019): 1–5. http://dx.doi.org/10.5817/tf2019-12-12444.

Full text
Abstract:
Text je recenzí knihy Testy a dotazníky pro vyšetřování kognitivních funkcí, nálady a soběstačnosti od Aleše Bartoše a Miloslavy Raisové, vydané Mladou frontou. Podobné publikace jsou potřebné a potenciálně užitečné jak pro praktiky, tak výzkumníky. Recenzovaná kniha je ale v mnoha ohledech problematická, především z psychometrického hlediska, které považujeme pro podobný typ publikací za klíčové, a sami autoři tvrdí, že je v knize akcentují. Podle našeho názoru úroveň psychometrických poznatků v této knize odpovídá začátku 90. let minulého století, což v současnosti nelze akceptovat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Rusek, Martin. "Efekt zařazení chemie do kurikula středních odborných škol nechemického zaměření." Scientia in educatione 5, no. 2 (December 22, 2014): 13–29. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.113.

Full text
Abstract:
Příspěvek je zaměřen na efekt, který má zařazení chemie do rámcových vzdělávacích programů pro obory vzdělání středního odborného vzdělávání. Tento efekt je zjišťován jako rozdíl mezi postoji žáků k chemii po ukončení základní školní docházky a po ukončení středoškolské výuky chemie, tedy v prvním ročníku střední odborné školy nechemického zaměření. Zjištěné výsledky jsou propojeny s výsledky dříve provedených výzkumů v této oblasti. Z koncepčního hlediska je nutné podniknout potřebné kroky směrem ke zvýšení kvality výuky chemie na těchto školách, jelikož právě na nich studuje většina žáků středních škol tvořící následně všeobecné mínění společnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Klapko, Dušan. "Prolínání mocenských diskursů v týdeníku Učitelské noviny: sociální inkluze romských žáků v českém školství." Pedagogická orientace 26, no. 2 (July 1, 2016): 202–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-2-202.

Full text
Abstract:
Cílem této výzkumné stati je analýza výpovědí o edukaci romských žáků jako žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí, resp. žáků se specifickými vzdělávacími potřebami. Analýza výpovědí je zaměřena na diskursy utvářející školskou realitu z pohledu týdeníku Učitelské noviny. Výklad je zasazen do kontextu novely školského zákona, zabývajícího se sociální inkluzí. Pro metodologické účely byly použity nástroje diskursivní analýzy. V našem výzkumu jsme dospěli k analýze diskursivních pozic mluvčích, k výčtu mocenských diskursů, k popisu konstrukcí sociálně znevýhodněného prostředí romských žáků a k analýze strategií konstrukcí sociální reality z pohledu mluvčích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Sokolíčková, Zdenka. "A nezapomeňte na pokoru. Spor o postavení člověka v environmentální etice." Sociální studia / Social Studies 10, no. 1 (January 23, 2013): 35–62. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-1-35.

Full text
Abstract:
Zhruba od 60. let minulého století je na poli environmentální etiky živý spor mezi antropocentrickou a neantropocentrickou perspektivou. Volba východiska, které ovlivňuje další formování postoje člověka (kultury) ke světu, je klíčové pro teorii, avšak z hlediska potřeb dnešní společnosti nemá jednoznačné dopady na praxi. Neatropocentrismus (zastoupený Klausem Meyer-Abichem a Holmesem Rolstonem III) i antropocentrismus (reprezentovaný Johnem Passmorem a Günterem Patzigem) se často překrývají ve výchozích motivacích i v návrzích konkrétních opatření. Od konce 80. let byly teoretické rozpory nově reflektovány, například v myšlení R. Attfielda, J. B. Callicotta, či V. Hösleho. Provizorním řešením otázky může být koncepce pokorného antropocentrismu, která člověka chápe jako poznávací epicentrum a zároveň jako subjekt schopný morální reflexe, jež přesahuje lidský horizont.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Valenta, P. "Symbolická moc médií jako pedagogický faktor." Pedagogická orientace 24, no. 2 (May 3, 2014): 244–58. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-2-244.

Full text
Abstract:
Cílem teoretické studie je zmapovat symbolickou moc jako podmínku a zároveň hlavní prostředek edukačně socializačního působení médií. V úvodu studie je stručně představen koncept symbolické moci, z něhož autor vyvozuje existenci specifického „vzdělávacího programu“ médií. V druhé části je diskutována role státu v utváření symbolického prostředí a je argumentováno, že parametry „vzdělávacího programu“ médií dominantně definuje stát jako hegemon symbolické moci. Možnosti vytváření opozičních diskursů potenciálně narušujících symbolickou hegemonii státu a role, kterou v tomto procesu hraje mediální výchova, jsou tématem části následující. Na závěr příspěvku je pak formulována představa mediální gramotnosti jako sociální a občanské kompetence, která jednotlivcům umožní účinněji se zapojit do procesu veřejné komunikace a politického rozhodování. Oproti tradiční představě, že média jsou hegemonem symbolické moci, předkládá příspěvek teoreticky podloženou tezi, že symbolická moc médií je kontrolována státem, který určuje obsah a podoby veřejného diskursu. „Vzdělávací program“ médií je proto nastolován státem a odráží jeho potřeby kontrolovat vědění ve společnosti. S ohledem na tato zjištění by mediální výchova mohla rozšířit současné pojetí mediální gramotnosti o občanský a politický kontext. Pokud jsou média primárně doménou ovládání, vědomosti a dovednosti spojené s médii by měly vytvářet přesnější představu o způsobech uplatňování moci ve společnosti a formách emancipace vůči ní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

PACOVSKÁ, Jasňa, Svatava ŠKODOVÁ, and Václav LÁBUS. "Co lze „vyčíst z ruky” aneb somatické frazémy v proměnách času." Bohemistyka, no. 2 (September 10, 2018): 103–14. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2017.2.1.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá tzv. somatickými frazémy, jež jsou založeny na bázovém lexému ruka. Pro potřeby tohoto příspěvku bylo analyzováno užití jednoho konkrétního spojení, a to v rukou. Jazykový materiál pro excerpci poskytl archiv mluvených pořadů Českého rozhlasu, konkrétně zpravodajské pořady Rozhlasové noviny z roku 1977 a Ozvěny dne z roku 1997; pro porovnání byla využita i data z Českého národního korpusu z týchž let. Cílem je postihnout poměr doslovného a metaforického užití vybrané vazby, kvalitativně analyzovat sémantické profily, v nichž se vyskytuje, a identifikovat případný ideologický podtext.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Džulajová, Olga. "O roli stravy v životě reemigranta. Vliv stravovacích návyků na formování identity československých přesídlenců z Bulharska." Anthropologia integra 7, no. 1 (June 30, 2016): 45–52. http://dx.doi.org/10.5817/ai2016-1-45.

Full text
Abstract:
Text, který držíte v rukou, staví do ohniska svého zájmu stravu a stravování nejen jako ryze biologický akt, jenž je vnímán ´pouze´ jako prostředek k uspokojení základní existenční potřeby člověka, a jako takový je objektivní a unifikovaný pro všechny zástupce lidského druhu, ale poukazuje i na subjektivní, sociálně konstruované vlastnosti stravy a praktiky s ní spojené, jež zaujímají nezanedbatelnou úlohu v každodenním životě lidí. Vycházím zde z myšlenky, že fráze ´Jsme to, co jíme´ není jen prázdná konstrukce, ale sdělení, které v sobě kóduje zprávu – zprávu o tom, že jídlo je kultura na úrovni produkce i konzumace, jelikož je spojeno nejen s faktory ekonomickými či nutričními, ale i se symbolickými hodnotami, které k dané stravě přísluší. Prezentovaný článek se zaměřuje na problematiku stravy ze sociálně-konstruktivistické perspektivy a objasňuje, jakým způsobem a do jaké míry může představovat kultura, odehrávající se na poli stravovacích praktik, prostředek vytyčující hranice mezi ´vlastní´ a ´cizí´ skupinou, posilovat vazby uvnitř jednotky i vědomí vlastní sounáležitosti s ní a vytvářet tak platformu pro etablování specifické skupinové identity.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Pravdová, B. "Já jako učitelka: profesní sebepojetí studentky učitelství v posledním ročníku pregraduální přípravy." Pedagogická orientace 23, no. 2 (May 28, 2013): 174–94. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-2-174.

Full text
Abstract:
Studie vymezuje profesní sebepojetí studentky učitelství v závěrečném ročníku pregraduální přípravy. V textu jsou uvedeny studie věnované problematice sebepojetí a profesního sebepojetí učitele, je doložen význam pozitivního profesního sebepojetí na počátku profesní dráhy a termíny jsou konceptualizovány pro potřebu kvalitativního výzkumu. Obsahová analýza volné výpovědi a hloubkového rozhovoru zaměřená na hledání dominantních aspektů sebepojetí, jeho popis ve vztahu k sebediskrepanční teorii a sledování úvah o možném vývoji profesního Já ukazuje, že nejvýraznějším znakem sebepojetí studentky učitelství jsou obavy pramenící z diskrepance mezi ideálním a skutečným Já, i mezi požadovaným a skutečným Já. Přestože studentka formuluje své učitelské sebepojetí, jeho základy staví na zkušenostech získaných téměř výhradně v roli studenta a žáka. V souvislosti s tímto zjištěním je diskutována otázka, jakým způsobem lze ovlivňovat utváření profesního sebepojetí v rámci pregraduální přípravy studentů učitelství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Rusek, Martin, Iva Bílková Metelková, Vlastimil Chytrý, and Vojtěch Žák. "Standardizace české verze dotazníku DAS." Scientia in educatione 10, no. 2 (January 10, 2020): 44–61. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1406.

Full text
Abstract:
Za jednu z příčin současného negativního postoje žáků k přírodovědným oborům a později i jejich zájmu tyto obory volit jako budoucí profesi, je uváděno pozdější zavádění přírodovědných témat do výuky. Náprava tohoto stavu úzce souvisí s připraveností učitelů na primárním stupni vzdělávání vyučovat přírodovědná témata tak, aby podnítili rozvoj pozitivních postojů u žáků. Podstatnou roli hrají postoje samotných (budoucích) učitelů, které mohou sloužit jako indikátor potřeby změn v této oblasti. Cílem příspěvku je představit českou verzi dotazníku DAS (Dimensions of Attitude toward Science) určeného k zjišťování postojů učitelů na primárním stupni vzdělávání k přírodovědným tématům a jejich výuce. Dotazník obsahuje 28 položek rozdělených do sedmi subškál. Data získaná prostřednictvím tohoto nástroje poskytují celkovou informaci o postoji respondenta, zároveň umožňují vytvoření postojového profilu (vysoký potenciál, slibný, lhostejný a neochotný). Na základě těchto informací je pak možné volit způsoby práce s konkrétním učitelem. Původní verze výzkumného nástroje byla nejprve přeložena, pilotována a následně použita v ostrém šetření. Na základě výsledků statistické analýzy (Cronbachovo alfa = 0,704 pro celý nástroj) je možné českou verzi dotazníku považovat za dostatečně spolehlivou a použitelnou v dalším výzkumu. Vysokou reliabilitu vykazovaly také dílčí subškály nástroje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Marková, Blanka, and Ondřej Slach. "Governance kulturou tažené urbánní regenerace: Případová studie Černá louka v Ostravě." Sociální studia / Social Studies 10, no. 4 (October 25, 2013): 127–43. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-4-127.

Full text
Abstract:
Cílem textu je hodnocení plánovaného projektu kulturního klastru Černá louka na území města Ostravy. Pro potřeby hodnocení byl využit koncept urbánní governance, politických cyklů a kulturou tažené regenerace. Projekt kulturního klastru byl „vlajkovým“ projektem neúspěšné kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a vzhledem ke svému rozsahu a zaměření nepochybně představoval jednu z největších výzev pro město v jeho novodobých dějinách. Z povahy projektu vyplývá společenská relevance pro předložený text, a to i přesto, že projekt nebyl úspěšný, skýtá řadu implikací pro porozumění budoucího rozvoje nejen města Ostravy, ale i dalších měst s podobnou historií v post-socialistickém kontextu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

BOGOCZOVÁ, Irena. "Szkice z dialektologii języka czeskiego 3. Czeska dialektologia od połowy XX w. i jej aktualne zadania." Bohemistyka, no. 2 (September 10, 2018): 144–62. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2017.2.4.

Full text
Abstract:
Článek Česká dialektologie od pol. 20. stol. a její aktuální úkoly je přehledem toho, čím se zabývala česká dialektologie od konce 2. světové války po současnost. Autorka se zaměřuje na významné badatele a jejich díla, na základní úkoly (projekty), na vývoj českého dialektologického myšlení obecně. Okrajově se dotýká nové politické a společenské situace v poválečném Československu, která přinesla změny také na jazykové mapě této země. Z celostních (komplexních) prací autorka upozorňuje hlavně na Nástin české dialektologie Jaroslava Běliče a na kolektivní dílo Český jazykový atlas (díl I–VI). Výběr dílčích témat i literatury zohledňuje do jisté míry potřeby a preference polského bohemisty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Hrdlička, Milan. "Dvě zajímavé marginálie." Bohemistyka, no. 1 (May 8, 2019): 121–24. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2019.1.9.

Full text
Abstract:
V kolokviální češtině se setkáváme s nepříliš početnými případy neopakování předložky ve výpovědích typu Nemám nic proti němu ani ní. I v takových situacích u osobních zájmen dochází ke konsonantické alternaci j – n. Užívání takových spojení nedoporučujeme. Přídavná jména slovesná se tvoří od příčestí minulého nebo trpného. V některých případech, kdy je tvoření možné od obou příčestí, jsou deverbativa po významové stránce synonymní (ochrnutý, ochrnulý člověk), jindy jsou významově odlišena (uznaný gól x uznalý nadřízený). Spolehlivá pravidla vystihující jejich derivaci a významy nejsou pro potřeby jinojazyčných mluvčích formulována. Cizinec se musí řídit územ a jednotlivé lexémy se naučit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Štěpáník, S. "Příklad výzkumu žákovských představ v české syntaxi." Pedagogická orientace 24, no. 1 (February 28, 2014): 111–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-111.

Full text
Abstract:
Cílem empirické studie je popsat výzkum představ žáka střední školy ve vybrané partii syntaktického učiva, konkrétně vztahů v souřadném souvětí, a reflektovat její současné didaktické zpracování v učebnicích i vyučovacím procesu. Jako výzkumný analytický rámec byl zvolen model didaktické rekonstrukce, jak jej popisuje Jelemenská, Sander a Kattmann (2003). Nejprve je představen výzkumný problém v obecné rovině, následuje bližší seznámení s problematikou z pohledu školní praxe. Dále je popsána metodologie výzkumu a jeho výsledky. Závěr tvoří shrnutí a diskuze výsledků a doporučení pro vyučování. Z výsledků výzkumu vyplývá, že tradiční postup při výuce zmíněné problematiky nedostatečně odráží komunikační zkušenosti žáků a jejich dosavadní poznání, neusiluje o její skutečné pochopení a rovněž neodpovídá požadavkům moderní didaktiky českého jazyka, neboť opomíjí komunikační cíl. Rozpory, které panují v této oblasti v akademickém diskurzu, nicméně jsou pro potřeby školské praxe zpřehledněny, se projevily také v myšlení zkoumaného subjektu. Výzkum ukazuje, že zásady fungování češtiny, o jejichž osvojení žáky škola usiluje, jsou snáze uchopitelné za podmínky, že vyučování pracuje s jazykovou výbavou žáků jako rodilých mluvčích a podporuje skutečné pochopení probíraného učiva na základě hluboké kognitivní činnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Scholz, Celestýn, and Petr Starý. "COMMON RAIL INJECTOR LEAK TESTING." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 11, no. 3 (December 1, 2013): 22–28. http://dx.doi.org/10.2478/mecdc-2013-0013.

Full text
Abstract:
SHRNUTÍ Članek popisuje obecne možnosti zjišťovani vnitřni a vnějši těsnosti jednotlivych časti injektoru pro vysokotlaky palivovy system Common Rail. Na konkretnim injektoru Bosch pro motor Cummins se presentuje vlastni metoda měřeni těsnosti trysky, kuličkoveho ventilu a vnitřni časti tyčky ovladajici jehlu trysky. Testovani teto vnitřni časti injektoru je důležite pro ověřeni vlivu uprav, ktere jsou potřebne pro měřeni a vyzkum pohybu jehly trysky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography