Academic literature on the topic 'Je ·zyki'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Je ·zyki.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Je ·zyki"

1

Szkutnik, Piotr. "Pełnomocnictwo dotyczące dysponowania funduszami propinacyjnymi w Szadku (1862 r.)." Biuletyn Szadkowski, no. 17 (November 20, 2017): 55–64. http://dx.doi.org/10.18778/1643-0700.17.03.

Full text
Abstract:
Zyski z propinacji czyli z produkcji i sprzedaży alkoholi stanowiły jedną z najważniejszych pozycji w dochodach Szadku w XIX w. Wpływy z tej działalności należały do mieszczan-właścicieli, którzy przeznaczali je na wydatki związane z miastem. W 1862 r. 68 mieszczan-właścicieli szadkowskich udzieliło swym przedstawicielom pełnomocnictwa w zakresie zarządzania dochodami z propinacji miasta. Wybrano pięciu pełnomocników i jednego zastępcę określając w dokumencie ich kompetencje. Autografy pod pełnomocnictwem świadczą o tym, iż 73% mieszczan wybierających pełnomocników była piśmienna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Słapczyński, Tomasz. "Refugees and migrants as a subject of rights according to international law and organizations." Przegląd Prawa i Administracji 115 (February 26, 2019): 69–80. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.115.5.

Full text
Abstract:
UCHODŹCY I MIGRANCI JAKO PODMIOTY PRAWA MIĘDZYNARODOWEGOPraca podejmuje próbę ukazania problemu uchodźców i osób migrujących, jako ważny aspekt prawa międzynarodowego, który wpływa na sytuację społeczną, polityczną i ekonomiczną państw. Może to generować zyski i straty dla państw uczestniczących w procesie na różnych płaszczyznach. Razem z imigracją rosną wydatki związane z procesem administracyjnym, ale rośnie także potencjalny kapitał ludzki. Zależy to od polityki państwa — czy potrafi wykorzystać zaistniały potencjał i czy jest to możliwe ze względu na kulturę lub wykształcenie. Czasami zobowiązanie wynikające z prawa międzynarodowego nie wystarcza, aby przekonać społeczeństwo, że przyjmowanie uchodźców jest słuszne. Migracja między państwami jest niejako naturalnym procesem. Jest ona generowana przez różne czynniki. Prawo międzynarodowe pozwala je uporządkować i sklasyfikować tak, aby jednostki, które we własnym kraju napotykają poważne problemy, mogły spróbować żyć gdzie indziej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ługowski, Piotr. "Carlo i Francesco Ceroniowie w świetle nowych źródeł archiwalnych." Biuletyn Historii Sztuki 81, no. 3 (September 2, 2020): 481–97. http://dx.doi.org/10.36744/bhs.483.

Full text
Abstract:
W 2. połowie XVII w. do Warszawy przybyła grupa architektów pochodzących z położonej nad jeziorem Lugano Valsoldy, w północnej Lombardii. Wśród nich znaleźli się Carlo i Francesco Ceroniowie. Postacie te za sprawą badań prof. Mariusza Karpowicza doczekały się samodzielnych opracowań. To on odnalazł w archiwum parafialnym w Albogasio Inferiore ich metryki, ustalił koligacje rodzinne, dotarł do kontraktu Francesca Ceroniego na prace przy kościele sakramentek oraz do testamentu Carla Ceroniego. Badania prowadzone przez autora tekstu dla Słownika architektów i budowniczych środowiska warszawskiego XV-XVIII wieku przyniosły szereg informacji biograficznych. Kwerenda w archiwum parafialnym w Albogasio Inferiore ujawniła nowe dokumenty źródłowe. Odnaleziono pełnomocnictwo Ceroniego dane w 1711 r. przed władzami Miasta Starej Warszawy dla Pietra Martiriego i Carla Antonia Bellottich na występowanie w jego imieniu przed władzami Valsoldy oraz zbiór dokumentów dotyczących konfliktu miedzy Carlem Ceronim a Carlem Fariną. Konflikt ten, o podłożu finansowym, skłonił Ceroniego do wyłączenia w testamencie rodziny Farina z udziału w spadku. Farina, który zabezpieczał w latach 1693-1699 włoskie interesy architekta, zarzucił Ceroniemu niespłacenie całości długu. Ceroni w liście z Warszawy z 16 maja 1714 roku skierowanym do kuzyna, burmistrza Valsoldy, przedstawił argumenty w których wykazał, że dług spłacił, a nawet poniósł szkody na wspólnych interesach z Carlem Fariną. Z tego samego listu wynika, że druga córka architekta, Lucia - wbrew dotychczasowym ustaleniom - dożyła pełnoletniości i w wieku 31 lat wstąpiła do zakonu (zm. 1717). Kwerenda w aktach notarialnych archiwum państwowego w Como pozwoliła odnaleźć kodycyl Franciszka Ceroniego oraz plenipotencję wystawioną przez spadkobierców Ceroniego architektom Carlo Antonio Bay i Giuseppe Rachetti na odzyskanie długów od Zofii i Dominika Combonich. Sześć listów Carla Ceroniego do Samuela Pączkowskiego, administratora dóbr Krasińskich, odnalezionych w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie przyniosło nowe informacje na temat prac prowadzonych w Węgrowie. Listy te każą zweryfikować czas trwania prac przy zespole kościoła i klasztoru węgrowskich reformatów, i wydłużyć je o co najmniej dziesięć lat. Przeprowadzona przez autora analiza źródeł pozwala stwierdzić, iż głównym właścicielem przedsiębiorstwa budowlanego był młodszy z braci Ceronich - Francesco. Carlo i Francesco Ceroniowie dorobili się znacznego majątku, który po ich śmierci przeszedł na własność mieszkańców Albogasio jako Eredita Ceroni. Jeszcze w XIX w. zyski z niego przeznaczane były na potrzeby mieszkańców miasteczka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Je ·zyki"

1

ski, Mariusz Trawin. An outline of Second Language Acquisition theories. Krako w: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Eckel, Bruce. Thinking in C++: Edycja polska. Gliwice: Helion, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Eckel, Bruce. Thinking in C++: Edycja polska. Gliwice: Helion, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Rastorgueva, V. S. Ėtimologicheskiĭ slovarʹ iranskikh i︠a︡zykov. Moskva: Izdatelʹskai︠a︡ firma "Vostochnai︠a︡ lit-ra", 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Panov, Mihail Viktorovic. Trudy po obs emu a zykoznaniu i russkomu a zyku. Moskva: A zyki slava nskoj kul'tury, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Lippman, Stanley B. Podstawy je ·zyka C++. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

¿, Maria Soko. ABC je ·zyka HTML. Gliwice: Helion, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kernighan, Brian W. Je ·zyk ANSI C. 9th ed. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kernighan, Brian W. Je ·zyk ANSI C. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Wittgenstein, Ludwig. Dociekania filozoficzne. 2nd ed. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography