Academic literature on the topic 'Kandidáti'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Kandidáti.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Kandidáti":

1

Chytilek, Roman, Otto Eibl, Lenka Hrbková, Jozef Zagrapan, and Jozef Janovský. "Vzhled jako kognitivní zkratka v politickém uvažování: Experimentální studie vlivu stereotypů na hodnocení politiků v prostředí se silnou přítomností politických témat." Sociální studia / Social Studies 11, no. 1 (January 21, 2014): 81–108. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-1-81.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Tento experimentální výzkum navazuje na studie zaměřené na vliv vzhledu kandidáta na volební rozhodování voličů a adaptuje dané téma na české podmínky. Vzhled je důležitým zdrojem stereotypů, jež mohou voliči využít jako informace potřebné k výběru politického kandidáta. Na rozdíl od většiny dostupné literatury není důraz v této studii kladen pouze na vizuální stránku kandidátů, ale především na jejich pozice v politických tématech. Zkoumán je efekt stereotypů spojených s etnicitou, věkem a tělesnou hmotností kandidáta v prostředí bohatém na informace o politických postojích kandidáta. Ukazuje se, že klíčový vliv na volební rozhodnutí mají politická témata, nikoliv vzhled kandidáta. V kontextu volby s přítomností politických témat jako důležitého prvku informovanosti voličů tedy prostor pro působení stereotypů odvozených ze vzhledu politiků výrazně klesá.
2

Radonjic, Zoran. "DA LI JE VOJISLAV KOŠTUNICA ZAISTA POBEDIO U PRVOM KRUGU GLASANjA NA IZBORIMA 2000. GODINE?" Politička revija 64, no. 2/2020 (August 20, 2020): 113–30. http://dx.doi.org/10.22182/pr.6422020.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
U radu se na osnovu analize i upoređivanja javno dostupnih podataka pokušava dati odgovor na pitanje da li je predsednički kandidat Demokratske opozicije Srbije Vojislav Koštunica zaista ostvario izbornu pobedu u prvom krugu glasanja na izborima za predsednika Savezne Republike Jugoslavije 2000. godine. Najpre je dato poređenje zvaničnih izbornih rezultata sa izbornim rezultatima koje su objavljivali stranački štabovi i došlo se do zaključka da se oni međusobno ne slažu samo kod zbirnog broja glasova za predsedničke kandidate, dok su gotovo potpuno istovetni kada se radi o rezultatima koji su objavljivani za nivoe opština i gradova. U drugom delu teksta navedene su i analizirane evidentne nepravilnosti i nedostaci zvanično objavljenih rezultata i to one pravne prirode (kod utvrđivanja rezultata glasanja nisu uzeti u obzir glasovi sa teritorije AP Kosovo i Metohija, jer su rezultati sa biračkih mesta poništeni, a ponovljeni izbori nisu bili sprovedeni, iako je to bila zakonska obaveza) i materijalno-logičke prirode (očigledna prekrajanja rezultata glasanja vojnika na odsluženju vojnog roka i dela albanskog biračkog tela u opštinama Preševo i Bujanovac u korist predsedničkog kandidata Slobodana Miloševića i zamena glasova između predsedničkih kandidata na pojedinim biračkim mestima). U završnom delu teksta, analiziran je ukupni obim i efekat opisanih nepravilnosti na izborni rezultat i došlo se do zaključka da su zvanični izborni rezultati najvećim svojim delom realni i tačni, te da se njihov ishod, izbor Vojislava Koštunice za predsednika SRJ u prvom izbornom krugu, može smatrati i legalnim sa pravnog aspekta i legitimnim izrazom volje biračkog tela.
3

Atlagic, Sinisa. "IZBORNE STRATEGIJE PARTIJA I KANDIDATA ZA PARLAMENTARNE I PREDSEDNIČKE IZBORE 2022. GODINE." Srpska politička misao, specijal 4/2022 (October 7, 2022): 83–103. http://dx.doi.org/10.22182/spm.specijal42022.4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Autor se u radu bavi osnovnim elementima strategija političkih partija i kandidata u kampanji za parlamentarne i predsedničke izbore u Srbiji 2022. godine – tipovima kampanja, pozicioniranjem, okosnicama i sloganima. U analizi propagandnih poruka, govora i tekstova partijskih predstavnika i kandidata, kao i izbornih programskih dokumenata koristi metodu kvalitativne analize sadržaja kao opštu istraživačku metodu. Nalazi da su izborni ciljevi uglavnom realno određeni i da su u opredeljenju za strategiju kampanje partije i kandidati polazili od dugoročnih strategija političko-propagandnog delovanja. Među posebnim okosnicama u kampanji dominantne su političke i ideološke. Korišćeni slogani su u skladu sa okosnicama i najčešće predstavljaju izraz identifikacije sa državnom zajednicom.
4

Galić, Gabriela, and Domagoj Bebić. "Politička komunikacija kandidata na društvenim mrežama na hrvatskim predsjedničkim izborima 2019./2020." Medijske studije 12, no. 23 (July 23, 2021): 78–102. http://dx.doi.org/10.20901/ms.12.23.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Porast „politike usmjerene na kandidata“ utjecao je na promjenu u komunikacijskim strategijama političara koji se sve češće koriste tehnikama privatizacije politike za zbližavanje s biračima. Društvene mreže pokazale su se kao idealan kanal za „smekšavanje“ njihovih imidža. Cilj je ovog rada istražiti jesu li se kandidati, i u kojoj mjeri, na hrvatskim predsjedničkim izborima 2019./2020. koristili društvenim mrežama za privatizaciju, odnosno personalizaciju politike. Metodom analize sadržaja utvrđeno je da su kandidati u svojim objavama u značajnoj mjeri koristili tehnike privatizacije politike kako bi se prikazali kao „jedni od nas“. Pobjedu na izborima odnio je Zoran Milanović koji je u potpunosti vodio personaliziranu kampanju u kojoj je najčešće naglašavao svoj osebujni karakter i svoje privatne osobine.
5

Manow, Philip, and Peter Flemming. "Der Kandidat / die Kandidatin – das gar nicht mehr so unbekannte Wesen." Zeitschrift für Parlamentsfragen 43, no. 4 (2012): 766–84. http://dx.doi.org/10.5771/0340-1758-2012-4-766.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pavela Banai, Irena, Benjamin Banai, and Mladen Mavar. "Omjer širine i visine lica političara i uspjeh na političkim izborima." Psihologijske teme 29, no. 3 (2020): 589–606. http://dx.doi.org/10.31820/pt.29.3.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Prijašnja su istraživanja pokazala da prilikom glasovanja na političkim izborima birači uzimaju u obzir fizičke karakteristike političkih kandidata. Primjerice, birači češće glasaju za političare koje na temelju lica percipiraju kao kompetentnije. Također, kandidati koji izgledaju dominantnije i muževnije imaju veću prednost kod konzervativnijih birača. Budući da se omjer širine i visine lica pokazao prediktorom procjena muževnosti i dominantnosti, cilj je ovoga istraživanja bio ispitati doprinos navedenoga omjera u predviđanju ishoda stvarnih političkih izbora. U tu je svrhu korištena baza digitalnih fotografija lica političkih kandidata za Kongres (Senat i Zastupnički dom) i mjesto guvernera Sjedinjenih Američkih Država, a koji se mogu podijeliti u dvije kategorije ovisno o pripadnosti Demokratskoj, odnosno Republikanskoj stranci. Na temelju prikupljenih fotografija izračunani su omjeri širine i visine lica za ukupno 259 kandidata i 52 kandidatkinje. Nizom linearnih i binarnih regresijskih analiza, uz kontrolu spola kandidata, pripadnosti stranci, tipa izbora te vrste kandidature (reizbor ili prva kandidatura), nije utvrđeno da omjer širine i visine lica predviđa ishod izbora i proporciju osvojenih glasova. U pokušaju objašnjenja neočekivanih nalaza u obzir je uzeto nekoliko aspekata s ciljem pružanja smjernica za buduća istraživanja.
7

Šimac, Miha. "»Bratje Čehi« v ljubljanskem bogoslovju (1885–1897)." Bogoslovni vestnik 79, no. 4 (2019): 955–70. http://dx.doi.org/10.34291/bv2019/04/simac.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
V letih od 1885 do 1897 so v ljubljansko bogoslovje prihajali duhovniški kandidati s Češke in Moravske. Na Kranjskem je namreč duhovnikov primanjkovalo, na Češkem in Moravskem pa je v tem obdobju zanimanje za duhovne poklice cvetelo. Temu primerno so bila češka in moravska bogoslovna semenišča zapolnjena in mladi kandidati so si morali iskati mesta po drugih semeniščih v monarhiji. Tržaško-koprski škof Ivan Glavina (škof v letih 1882–1895) je tako dal pobudo ter povabil češke in moravske kandidate v centralno goriško semenišče ; odziv je bil velik in mnogi so pozneje uspešno delovali kot dušni pastirji v njegovi škofiji. Prošnje mladih čeških kandidatov pa so se znašle tudi v Ljubljani. Prispevek želi na podlagi arhivskega gradiva, časopisnih notic, pa tudi spominov na kratko orisati in osvetliti omenjeno obdobje prisotnosti »bratov Čehov«, ki so bili pozneje vpeti v življenje in skrb za dušni blagor ljudi, v ljubljanskem bogoslovju.
8

Klacar, Bojan. "STRATEGIJE REKLAMIRANJA PARTIJA I KANDIDATA NA PARLAMENTARNIM I PREDSEDNIČKIM IZBORIMA 2022. GODINE." Srpska politička misao, specijal 4/2022 (October 7, 2022): 105–26. http://dx.doi.org/10.22182/spm.specijal42022.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Polazeći od ranijih istraživačkih rezultata, autor ističe važnost političkog reklamiranja, njegovu ubeđivačku, ali i informativnu funkciju. U centru pažnje su reklame plasirane na televiziji i Internetu, kao medijima koji imaju najveći doseg i uticaj na javno mnjenje u Srbiji. Teza je da partije i kandidati sve više prepoznaju uticaj političkog reklamiranja na izbornu odluku što dovodi do većih investicija i podizanja nivoa produkcije. Autor analizira strategije reklamiranja partija i kandidata na dva nivoa. Na prvom nivou, analizira koncept i ciljeve kampanje, tematske i imidž pristupe, kao i ključne poruke. Na drugom nivou, kroz analizu sadržaja različitih spotova, autor konkretno analizira koje strategije su koristile partije i kandidati. Autor navodi da je političko reklamiranje i dalje dostupnije vladajućim partijama i kandidatima, da je veliku integrisanu kampanju mogla da vodi samo vladajuća partija i da su sve partije i kandidati komunicirali aprilske izbore kao presudne, podstičući tako percepciju birača da od njih puno toga zavisi. Vladajuća partija je stvarala okvir predvidljivosti, dok je opozicija pozivala na promene. Spotovi su bili, u proseku, predugi i s manjkom kreativnih rešenja, ali je primetan trend glume u spotovima, korišćenje pristupa „pričanje priča“ (storrytelling) i uska targetiranja (na osnovu ličnosti ili emocija). Posle dužeg vremena, biografski spotovi su opet postali popularni, ali to znači i da je javnost morala da se upozna sa određenim kandidatima s niskom prepoznatljivošću. Iako je okruženje u kome se odvijala kampanja bilo polarizujuće, partije i kandidati su odabrali pozitivne kampanje uz samo šest negativnih spotova.
9

Jurčić, Daniela, and Mijo Zidar. "KORIŠTENJE NOVIH TEHNOLOGIJA U ODNOSIMA S JAVNOŠĆU NA PRIMJERU IZBORA ČLANOVA U EUROPSKI PARLAMENT IZ REPUBLIKE HRVATSKE." South Eastern European Journal of Communication 2, no. 1 (June 30, 2020): 65–75. http://dx.doi.org/10.47960/2712-0457.2020.1.2.65.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Razvojem društvenih mreža, dostupnošću četvrte generacije mobilnih mreža koja jamči izuzetno velike brzine pristupa internetu te aplikacija i hardwarea za snimanje i fotografiranje na pametnim telefonima, stvorili su se uvjeti za potpuno nov pristup odnosima s javnošću, posebice kada je riječ o političkom komuniciranju. Političke stranke, liste, kandidati i politički subjekti općenito polako prestaju ovisiti o tradicionalnim medijima poput radija, televizije ili tiska, a sve se više oslanjaju na vlastite profile i stranice na društvenim mrežama. Dakle, mnogi od njih koriste društvene mreže da bi uživo prenosili skupove i govore, nakon čega takve snimke preuzimaju televizijske kuće. Cilj je rada elaborirati na koji su način političke stranke i kandidati iz Republike Hrvatske koji su ušli u Europski parlament nakon izbora u svibnju 2019. godine koristili moderne tehnologije, poput pametnih telefona i društvenih mreža. Rad prikazuje analizu profila društvenih mreža političkih stranaka i kandidata koji su ušli u EU parlament: Jesu li prisutni na pojedinoj društvenoj mreži? Koliki je postotak objava multimedijalnoga karaktera? Postoji li razlika u pripremi istoga videozapisa ovisno o pojedinoj društvenoj mreži? Jesu li kandidati osobno slali videoporuke preko svojih privatnih profila, snimajući sadržaj mobilnim telefonom, dolazeći na taj način do birača u realnom vremenu ili samo nekoliko trenutaka nakon snimanja poruke?
10

Rebetz, Jonathan. "Matej Hriberšek, Slovenski doktorji klasične filologije na dunajski univerzi v obdobju 1872–1918 (recenzija)." Clotho 4, no. 1 (September 29, 2022): 182–87. http://dx.doi.org/10.4312/clotho.4.1.182-187.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Matej Hriberšek z monografijo Slovenski doktorji klasične filologije na dunajski univerzi v obdobju 1872–1918 razširja in nadgrajuje raziskave, ki jih je izvedel za področje klasične filologije v sklopu projekta »Zgodovina doktorskih disertacij slovenskih kandidatov v avstro-ogrski monarhiji (1872–1918)«. Izbira letnic je logična: leta 1872 je v avstro-ogrski monarhiji prišlo do korenite reforme doktorskega študija (odtlej so doktorski kandidati morali pred promoviranjem napisati znanstveno disertacijo ter uspešno opraviti dva rigoroza), leto 1918 pa zaznamuje konec monarhije. Za to obdobje je na dunajski Filozofski fakulteti evidentiranih 11 doktoratov s področja klasične filologije. Hriberškov pogoj za uvrstitev kandidata na seznam ni bil le, da slednji izvira s slovenskega narodnostnega ozemlja, ampak tudi, da je za materni jezik na vpisnici navedel slovenščino. Čeprav za dva kandidata (Janeza Maslja in Franca Omerzo) v arhivski dokumentaciji ni zapisa o promociji, sta v knjigo vseeno vključena, saj sta opravila vse oziroma večino obveznosti, ki so bile zanjo pogoj.

Dissertations / Theses on the topic "Kandidáti":

1

Jan, Jaroslav. "Politické aspekty územní samosprávy – volby a volební chování obyvatel města Blovice." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260764.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Despite the transformation of party systems both at the national and sub-national political decision-making levels of politics, the hallmark of local political life of the municipality of Blovice city is a relative stability of the local party system. This fact is the basis of the Master thesis which aims to assess the nature of the electoral behavior of the local electorate in the elections to the municipal council with the ambition to evaluate the utility of the theory that is based on locally contextual interpretation. Partial objectives of the thesis that contribute to the main goal are the following: a description of the results of elections that are decisive for a development of the party system of Blovice city, a description of variables that underlie the permanent electoral support for the Civic Democratic Party (ODS) and the characteristics of electoral behavior of the local electorate. Thesis will be designed as a case study. A research will be based on voting decisions of electorate of Blovice city. The objects of the research will be the voters who participate in the elections to the municipal council and representatives of local politics and territorial autonomy. Value attitudes and voting behavior of voters will be assessed on the basis of data obtained by questionnaire. Electoral support of parties will be evaluated on the basis of data from unstructured interviews with local politicians (especially those from the party ODS). A local political life and in particular the election results will be described thanks to data published by the Czech Statistical Office (available on www.volby.cz).
2

Zoubková, Romana Bc. "Gender ve veřejné správě: ženy v zastupitelstvech hlavního města Prahy 1998 ? 2006." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2856.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Diplomová práce tak popisuje ukotvení genderu v rámci naší legislativy. Dále pak zkoumá podíl žen na kandidátních listinách do zastupitelských úřadů v hlavním městě Praze a následnému uplatnění žen v případě volebního úspěchu. V diplomové práci jsou analyzovány zkušenosti zastupitelek s případnou diskriminací při výkonu své funkce voleného zástupce. Práce si rovněž všímá podílu žen ve vysokých politických funkcí a přístupu parlamentních politických stran k otázce genderu.
3

Opavský, Michal. "Vývoj místní samosprávy v obci Bohy." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-257165.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
The thesis is a case study dealing with the development of local government in the municipality of Bohy and is devided into theoretical and analytical part. The theoretical part defines the basic terms and issues of municipal elections, local government, local party system and typology of local models of democracy. The analytical part is primarily focused on comparing the results of the municipal elections in 1994 - 2014 and to determine the factors influencing the decision of deputies and voters in the municipality of Bohy. In line with these objectives are analyzed demographic and socioeconomic characteristics in the municipality.
4

Novotná, Michaela. "Politické aspkety územní samosprávy - mechanismus komunálních voleb." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260325.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
The thesis deals with the local elections in 2014. It focuses on the District Děčín. The aim is to assess the importance of preferential votes in the distribution of political seats in municipal councils. Meaning of preferential votes is assessed using the variation coeficient, which is calculated for all the municipalities in district Děčín. The operational objective is to evaluate the use of preferential votes in the electoral behavior, which also results from the values of the variation coefficient.
5

Lindström, Viktoria. "Examensarbete : tvärflöjt, kandidat." Thesis, Kungl. Musikhögskolan, Institutionen för klassisk musik, 2013. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:kmh:diva-1459.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kultová, Dana. "Komparace komunikačních kampaní kandidátů v prezidentských volbách 2013." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-192482.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Direct presidential election is a new phenomenon in Czech Republic which brought a challenge for political marketing. There was no previous experience with presidential campaigns and therefore there were a number of expectations how the candidates are going to carry out the campaigns. The thesis focuses on the election campaigns of individual candidates for Czech president in 2013. On a basis of the theoretical framework is an ambition of the thesis to analyze and compare the campaigns and subsequently to evaluate whether they have played an important role in the election, influenced voters' decisions and election results
7

Zýková, Petra. "Scoring rules -- pokročilé hlasovací systémy s pořadím kandidátů." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-359345.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
This thesis deals with ranked advanced voting systems. The aim is to determine the overall winner and the ranking of candidates based on voters' preferences. The thesis utilises basic voting systems - plurality rules, lexicographical and Borda's method - as well as advanced voting systems with the application of DEA models, specifically DEA/AR model, DEA/AR exclusion model (including variations with penalties), and Llamazares-Peňa model. Compromise programming is used to obtain common vector of weights. The models and their use are demonstrated on Formula One Grand Prix results from season 2016. Formula One World Drivers' Championship and Formula One World Constructors' Championship are being investigated.
8

Repčytė, Skaistė. "Kandidato įvaizdžio formavimas socialinėje erdvėje." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2014. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2011~D_20140627_164139-88426.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Kandidatų įvaizdžio formavimo procesas vis labiau skverbiasi į internetinę erdvę, todėl svarbu išsiaiškinti įvaizdžio formavimo internete specifiką. Magistro darbo tikslas-nustatyti kaip kandidatai formuoja savo įvaizdį tinklaraščiuose. Kad būtų pasiektas šis tikslas, išsikelti šie uždaviniai: remiantis teorine literatūra, išsiaiškinti šiuolaikinės rinkiminės kampanijos dalyvius, išanalizuoti jų sąveiką ir nustatyti vaidmenis ir atliekamas funkcijas; apibrėžti kandidato įvaizdžio sąvoką ir išanalizuoti atskirus įvaizdžio formavimo aspektus ir nustatyti įvaizdžio reikšmę politiniame kontekste; atlikus pusiau struktūruoto ekspertų interviu metodo tyrimą su politikos ir ryšių su visuomene specialistais bei kandidatais į Vilniaus miesto tarybą, išsiaiškinti kaip internetas įtakoja kandidatų komunikaciją su rinkėjais, kaip kandidatai formuoja savo įvaizdį socialinėje erdvėje ir kokiais būdais išnaudoja interneto erdvę ir jos teikiamas galimybes įvaizdžio formavimo kontekste; išsiaiškinti kaip tikslingiau išnaudoti tinklaraščius kuriant kandidato įvaizdį, išvengti klaidų, kurios mažina rinkėjų palankumą kandidato atžvilgiu ir efektyviau pristatyti save visuomenei arba atskiroms tikslinėms grupėms. Darbą sudaro 3 dalys. Pirmojoje- analizuojama rinkiminės kampanijos reikšmė ir pagrindiniai jos dalyviai (kandidatas, žiniasklaida, rinkėjas) bei jų sąsajos. Antrojoje dalyje analizuojamas kandidato įvaizdis, jį sudarantys komponentai. Mokslinės literatūros analizė parodė, kad kandidato... [toliau žr. visą tekstą]
The aim of the master thesis is to define how candidates create their image in social media. The following tasks were set in order to achieve this aim: according to theoretical sources, to define members of modern election campaign, analyze their interaction and determine their roles and functions; according to theoretical and practical material on candidate image formation, to define the concept of candidate image, analyze different aspects of candidate image formation process and define image value in political context; to conduct a qualitative study with public relations and political specialists and candidates for 2011 Vilnius Municipality Council The paper consists of 3 parts. The first part emphasizes the significance of todays’ election campaign and roles of its 3 principal members: a candidate, media and voters. These members are dependent on each other and create a relationship chain (candidate – media – voters). The second part analyses candidate image, its components and formation process. Candidate image closely related to voters perception and is affected by inner and outer environmental factors. Image formation process should include positive media relations, campaign theme, target group expectations, personal and issue-orientated presentation, visual image and social media usage. The third part is a qualitative study. The aim of the study is to find out how candidates create their image through personal websites. The study shows that candidates use websites as... [to full text]
9

Mačiunskaitė, Vaida. "Atrankos proceso ypatumų bei kandidatų asmenybės savybių reikšmė motyvacijos įsidarbinti kitimui." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2014. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2014~D_20140605_154429-36572.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Tyrimo tikslas: Nustatyti atrankos proceso ypatumų bei kandidatų asmenybės savybių reikšmę motyvacijos įsidarbinti kitimui. Tyrime dalyvavo 97 atrankos procese dalyvaujantys asmenys (56 moterys ir 41 vyrai). Tiriamieji buvo apklausiami du kartus: prieš atrankos procesą ir po atrankos proceso. Tyrime naudota kandidato motyvaciją įsidarbinti vertinantis klausimynas (Mačiunskaitė, Bukšnytė-Marmienė, 2013), BFI: didžiojo penketo modelio klausimynas (John, Donahue, Kentle, 1991; vertimą į lietuvių kalbą atliko Endriulaitienė, Ševelytė 2009; Markšaitytė, Endriulaitienė, Šeibokaitė, 2009), atrankos proceso ypatumų klausimynas: kandidatų požiūrį į atrankos procese naudojamus metodus vertinantis klausimynas (Steiner, Gilliland, 1996; vertimą į lietuvių kalbą atliko Endriulaitienė, Sudavičiūtė, 2008) ir subjektyvų atrankos proceso trukmės vertinimą nustatantis klausimynas (Mačiunskaitė, Bukšnytė-Marmienė, 2013). Tyrimo rezultatai parodė, kad kandidatų motyvacijos įsidarbinti lygis yra didesnis po atrankos proceso nei prieš atrankos procesą. Motyvacijos įsidarbinti lygis susijęs su subjektyviai vertinama atrankos proceso trukme: ilgesnis atrankos proceso trukmės vertinimas susijęs su aukštesniu motyvacijos įsidarbinti lygiu prieš atrankos procesą ir po atrankos proceso. Atrankos proceso metu naudojamų metodų teisingumo vertinimas susijęs su kandidatų motyvacijos įsidarbinti kitimu: gyvenimo aprašymas, gebėjimų ir darbo pavyzdžio testų metodų vertinimas neprognozuoja motyvacijos... [toliau žr. visą tekstą]
The aim of the study was to explore importance of characteristic of the selection process and candidate's personality traits to the motivation to find job variation. The study included 97 persons involved in the selection process (56 women and 41 men). Respondents were interviewed twice before and after the selection process. Research methods are: Questionnaire of candidate's motivation to find job (Mačiunskaitė, Bukšnytė-Marmienė, 2013), BFI: big five inventory (John, Donahue, Kentle, 1991; into lithuanian prepared Endriulaitienė, Ševelytė 2009; Markšaitytė, Endriulaitienė, Šeibokaitė, 2009), charactetistic of the selection process questionnaire: questionnaire of fairness reactions to personnel selection techniques (Steiner, Gilliland, 1996; into lithuanian prepared Endriulaitienė, Sudavičiūtė, 2008) and questionnaire for the subjective selection process duration. The results of the research showed that candidate's motivation to find job level is higher after the selection process than before the selection process. Motivation to find job level is associated with the subjective duration of selection process evaluation: longer duration of the selection process assessment relates to a higher level of motivation to find job before and after the selection process. Methods used in the selection process evaluation of justice is related with motivation to find job variation: CV, skills and work sample test evaluation do not indicate changes of motivation to find job. Job... [to full text]
10

Gulati, Sumeet. "Indien - ein potentieller Take-off-Kandidat? : Anwendung eines institutionenökonomischen Erklärungsmodells /." Freiburg [Schweiz] : [s.n.], 1999. http://aleph.unisg.ch/hsgscan/hm00000632.pdf.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Kandidáti":

1

Karpov, Dmitriĭ. Posledniĭ boĭ Mikhaila Prokhorova: [kandidat v kandidaty]. Moskva: Algoritm, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Karpov, Dmitriĭ. Posledniĭ boĭ Mikhaila Prokhorova: [kandidat v kandidaty]. Moskva: Algoritm, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kakabaże, Irakli. Kandidati Joqola: Piesa. Tʻbilisi: "Siesta", 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Merezhko, Viktor. Kandidat: [roman]. Sankt-Peterburg: Amfora, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Popović, Vasa. Kandidat za junaka. Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Raaflaub, Hans. Der Kandidat: Erzählungen. Bern: GS-Verlag, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Borisov, Anton. Kandidat na vybrakovku. Moskva: Tret︠i︡a Smena, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Neznanskiĭ, Fridrikh. Kandidat na ubiĭstvo. Moskva: AST, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

", Informat︠s︡ionno-ėkspertnai︠a︡ gruppa "Panorama. Kandidaty--[99]: Odnomandatnye okruga. Moskva: Informat︠s︡ionno-ėkspertanai︠a︡ gruppa "Panorama", 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

", Informat︠s︡ionno-ėkspertnai︠a︡ gruppa "Panorama. Kandidaty--[99]: Federalʹnye spiski. Moskva: Informat︠s︡ionno-ėkspertnai︠a︡ gruppa "Panorama", 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Kandidáti":

1

Meditz, Michèle, and Andrea Säckl. "Kandidat vor Inhalt?" In Professionalisierte politische Kommunikation, 113–49. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2018. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-20656-7_6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Böhm, Martin. "Die Kandidatin und die Kandidaten." In Bundestagswahl 2021 – Die metaphorischen Konzepte der Kandidatin und der Kandidaten, 27–38. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2022. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-40224-2_3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Dietel, Michael, Kevin Knackstedt, Maximilian Matthies, and Dennis Thering. "Wenn Kandidat und Partei nicht zusammenpassen." In Aktivierung und Überzeugung im Bundestagswahlkampf 2013, 143–57. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2015. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-05050-4_8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Lerch, David Christoph. "Kandidat und Kampagne: Zur Modellierung von Wahlkämpfen." In Wahlkampf in den Bundesländern, 105–45. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2014. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-06269-9_5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lillegraven, Sigrun. "Frausein und Feminismus als Imagestrategie auf Instagram. Hillary Clintons visuelle Wahlkampfkommunikation für die US-Präsidentschaftswahl 2016." In Bilder, soziale Medien und das Politische, 77–102. Bielefeld, Germany: transcript Verlag, 2021. http://dx.doi.org/10.14361/9783839450406-004.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Sigrun Lillegraven beschäftigt sich mit dem bildstrategischen Einsatz des sozialen Netzwerkes Instagram im Rahmen der visuellen Präsidentschaftskampagne Hillary Clintons im US-Wahlkampf 2016. Der Frage nach der Art und Weise der visuellen Selbstinszenierung Clintons und der strategischen Nutzung von Frausein und Feminismus innerhalb der Kampagne wird sich auf Basis einer Methodenkombination aus Bildinhaltsanalyse, Bildtypenanalyse und visueller Frameanalyse gewidmet. Hierfür werden die veröffentlichten Bilder der Kandidatin bis zur Wahlnacht am 9. November 2016 induktiv untersucht. Die Analyse zeigt, dass sich ihre visuelle Kampagne auf fünf spezifische Bildtypen konzentriert, welche Clinton strategisch als Frau, Mutter und jahrelange Frauenrechtsaktivistin rahmen. So gelingt es Clinton, weibliche Charaktereigenschaften auf Bildebene als klaren Vorteil und neues Symbol politischer Macht zu konstruieren. Gleichzeitig verabsäumt es die Bildkampagne jedoch, eine intersektionale Perspektive anzubieten.
6

Howe, Veronika. "Post-Oil-City Venice – ein Kandidat für EGCA?" In VENEZIA VERDE Umwelthauptstadt Europa 20xx, 49–91. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2014. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-06867-7_4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Eckelt, Wolfgang K. "Warum der richtige Kandidat so schwer zu finden ist." In Kandidaten lesen, 13–35. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2017. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-14416-6_1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Holtz-Bacha, Christina. "Bundestagswahlkampf 2013: Der Kandidat, der sich nicht inszenieren lassen wollte." In Die Massenmedien im Wahlkampf, 1–12. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2014. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-06151-7_1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Eckelt, Wolfgang K. "I Warum der richtige Kandidat so schwer zu finden ist." In Kandidaten lesen, 13–35. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2015. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-01414-8_1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Böhm, Martin. "Zusammenfassung des Literaturteils mit Zwischenfazit." In Bundestagswahl 2021 – Die metaphorischen Konzepte der Kandidatin und der Kandidaten, 79–80. Wiesbaden: Springer Fachmedien Wiesbaden, 2022. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-658-40224-2_7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Kandidáti":

1

Turk, Matjaž. "Logistika pri izpeljavi preverjanj NPK-jev v gozdarstvu." In XV. International Conference on Logistics in Agriculture 2021. University of Maribor Press, 2021. http://dx.doi.org/10.18690/978-961-286-538-2.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
NPK se na kmetijski šoli Grm Novo mesto odvija že od leta 2014. Na področju gozdarstva izvajamo tri vrste NPK-ja: gozdar sekač, gozdar traktorist in gozdar gojitelj. Znanje se preverja tako s praktičnim kot tudi s teoretičnih preizkusom. Razpise in člane komisij, ki ocenjujejo kandidate, odobri Razvojni in informacijski center v Ljubljani. Na preizkus NPK-jev se prijavljajo posamezniki, ki potrebujejo ustrezno poklicno kvalifikacijo iz področja gozdarstva. NPK-ji omogočajo hitrejše prilagajanje zahtevam trga, saj kvalificirane delavce dobimo v precej krajšem času. Delavce lahko pridobimo tudi iz drugih poklicev. Kandidat mora za prijavo na preizkus izpolnjevati splošne zakonsko predpisane pogoje. Pred preizkusom NPK-ja se za prijavitelje pripravi tudi ustrezne tečaje iz posameznega področja, kjer se kandidate podrobneje seznani s praktičnim in teoretičnim znanjem ter zahtevam preizkusa. Tečaji niso obvezni, vendar so predvsem zaradi zahtevnosti preizkusov priporočljivi. Organizator preizkusov znanja mora poleg ustreznega delovišča poskrbeti tudi za vso ustrezno tehnično opremo, ki jo pri izpeljavi praktičnega preizkusa potrebujemo. V času SARS-CoV-2 mora organizator poskrbeti za upoštevanje vseh zahtev NIJZ-ja in s tem zagotoviti delovno okolje, ki preprečuje širjenje virusa. Pri tem moramo upoštevati zaščitno opremo, varnostno razdaljo, ustrezne načine prevoza na delovišče itd.
2

Jovandić, Marijana. "Selekcija kandidata putem društvenih mreža- za ili protiv." In Sinteza 2014. Belgrade, Serbia: Singidunum University, 2014. http://dx.doi.org/10.15308/sinteza-2014-1036-1039.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Štilić, Anđelka, and Angelina Njeguš. "Primena metoda višekriterijumske analize u odabiru kandidata za rad u turističkoj privredi." In Sinteza 2019. Novi Sad, Serbia: Singidunum University, 2019. http://dx.doi.org/10.15308/sinteza-2019-505-510.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Vukadinović, Srđan. "Preferencijalno glasanje i otvorene liste ključ reforme Izbornog zakonodavstva." In Naučno-stručni simpozij: Reforma izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2021.198.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Mnoštvo je pitanja koje se u stručnoj javnosti preferiraju kao bitna i opredjeljujuća kada je riječ o reformi izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Nedvojbeno jako je bitno i pitanje vanrednih ili prijevremenih izbora, kao i ograničavanja fenomena preletača ili implementacija presuda međunarodnih sudova, i mnogo drugih, u najmanju ruku problematičnih izbornih instituta. Ali, ono što bi trebalo da je srž suštinskih promjena u sferi izbornog zakonodavstva je institut uvođenja otvorenih lista, i nadogradnje instituta preferencijalnog glasanja. Individualne ili otvorene liste omogućavaju jednom kandidatu da se kandiduje za razliku od trenutnih rješenja gdje je definisano da se vijećnici i poslanici biraju sa lista partija, koalicija ili grupe građana, pri čemu se glasa kolektivno za listu, a ne pojedinca na njoj. Individualne kandidature su nešto što je nesporno i to je pravo birača da shodno svom izbornom postignuću i kapacitetu igra značajniju ulogu u parlamentarnom i političkom ambijentu države i društva. Otvorene liste i preferencijalno glasanja bi državnost i konstitutivnost Bosne i Hercegovine, kao složene države, podigle na viši kvalitativni i stabilniji nivo održivosti. Uz svo uvažavanje ustavne konstitutivnosti naroda, iste bi urušile partijsku državu, povećale odgovornost izabranih dužnosnika i omogućile veći stepen neposredne demokratije.
5

Simović, Miodrag N., and Milena Simović. "Izborno zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini u kontekstu prakse Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine." In Naučno-stručni simpozij: Reforma izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2021.198.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Ustavno političko pravo građana je da konstituišu organe vlasti u političkim zajednicama putem izbora. Izbornost daje legitimitet zakonodavnom tijelu kao najširem neposredno izabranom predstavništvu građana. Činom izbora građani neposredno iskazuju svoje povjerenje u vlast koju konstituišu. Izbori su put sticanja, odnosno gubitka legitimiteta. Mogućnost učešća građana u izboru organa vlasti garantuje izborno pravo, što pretpostavlja postojanje, prije svega, višestranačkog sistema, jer u jednopartijskom sistemu građani, praktično, ne vrše izbor, već plebiscitarno glasaju. Međutim, izborni sistem je dio političkog sistema i, po pravilu, dijeli njegovu sudbinu. Pri svemu tome, važan aspekt u posmatranju uloge i dejstva izbornog sistema predstavlja usaglašenost izbornog sistema koji uspostavljaju ustav, zakoni i drugi propisi i onog izbornog sistema koji stvarno funkcioniše u praksi. To pretpostavlja postojanje kontrole (od strane zakonom određenih organa) poštovanja svih izbornih principa i pravila i sankcionisanje svih povreda koje narušavaju izborni sistem i izborni proces. Moderna ustavna država zasnovana je na suverenosti naroda i vladavini prava, a izbori su spona ta dva stuba moderne države. Kao i svako pravo, tako i izborno pravo može biti povrijeđeno, pa je zaštita tog prava još jedan važan preduslov njegovog ostvarivanja. Ovo pitanje ima širi konstitucionalni značaj, koje komparativna ustavna praksa rješava na različite načine. Pravo da se bira i bude izabran nije apsolutno pravo i državi se priznaje široko polje procjene u pogledu načina na koji će urediti to pitanje, kao i pitanje organizovanja i provođenja izbornog procesa. Obaveza države, koja proističe iz člana 3 Protokola broj 1 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, predviđa aktivno i pasivno biračko pravo naroda: aktivno pravo glasanja na izborima i pasivno pravo da se učestvuje kao kandidat na izborima. Međutim, ova prava se odnose samo na izbor „zakonodavnih tijela“. Evropski sud za ljudska prava ima dosljedno mišljenje da se ovaj član primjenjuje samo u odnosu na izbor tijela koja vrše značajnu zakonodavnu funkciju. Da li određeno tijelo vršidovoljnu zakonodavnu vlast da bi u ovu svrhu moglo da se smatra zakonodavnim tijelom, pitanje je procjene na koje treba da se odgovori u svjetlu uloge tog tijela i njegovog doprinosa demokratskoj izradi zakona u kontekstu ustava u cjelini. Član I/2 Ustava Bosne i Hercegovine utvrđuje da je Bosna i Hercegovina „demokratska država, koja funkcioniše na principu vladavine prava i na osnovu slobodnih i demokratskih izbora“ iz kojeg slijedi princip vladavine prava prema kojem svi ustavi, zakoni i drugi propisi koji se donose moraju da budu usklađeni sa ustavnim principima. U tom kontekstu, treba podsjetiti da države uživaju široko polje procjene u uspostavljanju i regulisanju izbornog sistema koji će primjenjivati. Postoje različiti načini organizovanja i sprovođenja izbora, a ova različitost uslovljena je, između ostalog, i političkim razvojem zemlje. Zbog toga, zakonodavstvo koje reguliše izbore mora da bude sagledano u svjetlu političkog razvoja zemlje koja je u pitanju. Nadalje, prema opštem principu demokratije, pravo na demokratsko odlučivanje ostvaruje se legitimnim političkim predstavljanjem koje mora da bude zasnovano na demokratskom izboru onih koje predstavlja i čije interese zastupa. U tom smislu veza između onih koje predstavlja i njihovih političkih predstavnika na svim administrativno-političkim nivoima je ta koja omogućava legitimitet predstavnicima zajednice. Dakle, samo legitimitet predstavljanja stvara osnov za stvarno učestvovanje i odlučivanje. Izborni zakon BiH usvojen je 2001. godine od kada je u više navrata pretrpio izmjene i dopune, čemu je razlog, između ostalog, bio i složen ustavni, institucionalni i politički koncept u Bosni i Hercegovini. Izborni zakon BiH, kako je to propisano odredbom člana 1.1, propisuje izbore na državnom nivou i „utvrđuje principe za provođenje izbora na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini“. Prema ocjenama različitih međunarodnih organizacija i institucija (npr. OSCE i Venecijanska komisija), Izborni zakon BiH je sveobuhvatan i, generalno, propisuje čvrstu osnovu za provođenje demokratskih izbora. S druge strane, s obzirom na broj i prirodu zakona koji se primjenjuju u vezi s izborima, te imajući na umu kompleksno pravno uređenje u Bosni i Hercegovini, pravni okvir za provođenje izbora u Bosni i Hercegovini takođe može da se smatra kompleksnim. Naime, osim Izbornog zakona BiH, postoje i Izborni zakon Republike Srpske i Izborni zakon Brčko distrikta BiH, dok je u Federaciji BiH donesen Zakon o osnivanju organa za provođenje izbora u Federaciji BiH. Zbog toga, postoji naročita potreba da, s ciljem da se provedu fer i demokratski izbori, kompleksni izborni legislativni okvir bude harmonizovan i da svi zakoni u toj oblasti slijede osnovne principe i standarde utvrđene Izbornim zakonom BiH.

Reports on the topic "Kandidáti":

1

Geyer, Anton, Simon Pohn-Weidinger, and Karin Grasenick. Evaluation der Forschungspreis-Programme der Alexander von Humboldt-Stiftung. Endbericht. Alexander von Humboldt-Stiftung, October 2019. http://dx.doi.org/10.22163/fteval.2019.585.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
Abstract:
Die Alexander von Humboldt-Stiftung (AvH) verleiht seit 1972 Humboldt-Forschungspreise. Mit dem Preis werden hochrenommierte Wissenschaftler/innen aus dem Ausland für ihr wissenschaftliches Gesamtschaffen ausgezeichnet. Zusätzlich vergibt die AvH seit 2001 Wilhelm Friedrich Bessel-Forschungspreise an jüngere Wissenschaftler/innen, die ihre Promotion vor nicht mehr als 18 Jahren abgeschlossen haben und die in ihren wissenschaftlichen Spezialgebieten bereits als „kommende Stars“ wahrgenommen werden. Die Nominierung der Kandidat/inn/en für die Forschungspreise erfolgt durch Wissenschaftler/innen in Deutschland. Mit der Preisverleihung werden die Preisträger/innen zusätzlich zu einem Aufenthalt nach Deutschland von bis zu einem Jahr einladen, um in Kooperation mit Fachkolleg/inn/en in Deutschland ein selbst gewähltes Forschungsvorhaben durchzuführen. Zweck der Evaluation war es zu überprüfen, inwieweit es der Humboldt-Stiftung gelungen ist, mit der Durchführung die angestrebten Ziele der Forschungspreis-Programme zu erreichen: • Erstens soll mit den Programmen die deutsche Forschungslandschaft gestärkt werden, indem Kooperationen zwischen exzellenten ausländischen und deutschen Wissenschaftler/innen gefördert werden. • Zweitens soll durch den Aufbau und die Vertiefung der persönlichen Netzwerke der Preisträger/innen mit Wissenschaftler/innen in Deutschland (und im Humboldt-Netzwerk) eine nachhaltige persönliche Bindung der wissenschaftlichen Eliten im Ausland an Deutschland erreicht werden. • Schließlich sollen drittens die Preisprogramme dazu beitragen, ein modernes und differenziertes Deutschlandbild zu vermitteln und zu verbreiten.

To the bibliography