Academic literature on the topic 'Klasyfikacja statystyczna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Klasyfikacja statystyczna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Klasyfikacja statystyczna"

1

Peretiatkowicz, Lidia, and Michał Wojtas. "Klasyfikacja statystyczna towarów a wybór stawki VAT dla produktów spożywczych." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 3 (2017): 67–76. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.3.87.2-06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Peretiatkowicz, Lidia, and Michał Wojtas. "STATISTICAL CLASSIFICATION OF GOODS AND THE CHOICE OF THE VAT RATE FOR FOOD PRODUCTS." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 87 (2017): 67–76. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.3.87/2-06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Peretiatkowicz, Lidia, and Michał Wojtas. "STATISTICAL CLASSIFICATION OF GOODS AND THE CHOICE OF THE VAT RATE FOR FOOD PRODUCTS." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 87 (2017): 67–76. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.87/2-06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Gudeleva, Elena, and Ekaterina Sudarkina. "Особенности номинации детских телевизионных передач в России." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio FF – Philologiae 37, no. 2 (December 31, 2019): 155. http://dx.doi.org/10.17951/ff.2019.37.2.155-165.

Full text
Abstract:
<p>Celem niniejszych badań jest przeprowadzenie kompleksowej analizy nazw współczesnych programów telewizyjnych dla dzieci w Rosji na przykładzie sieci nadawczej największego federalnego kanału telewizyjnego dla dzieci i młodzieży “Karusel”. Badany materiał stanowi korpus 175 tytułów. Metody badawcze to: systematyzacja, klasyfikacja, analiza statystyczna, badanie grupy docelowej i porównanie, dla których wykorzystywane są nazwy radzieckich programów telewizyjnych. W artykule usystematyzowano nazwy programów i przekazów dla dzieci; omówiono ich cechy strukturalne oraz realizację aspektów funkcjonalnych i pragmatycznych w nominacji medialnej. Wyniki badania ujawniają z jednej strony związek hemeronimu z tematyką i problematyką transmisji, z drugiej zaś jego brak w przypadku gier słownych w tytule. Analiza porównawcza pozwala prześledzić dynamikę strategii nazywania. Wyniki badania ujawniają osobliwości wiekowe postrzegania hemeronimu, koncentrujące się poza skojarzeniami i wewnątrz skojarzeń tekstowych, co jest sposobem na utrwalenie pozycji telewizji w społeczeństwie.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gasztold, Aleksandra. "Badania radykalizacji kobiet do terroryzmu dżihadystycznego." Przegląd Politologiczny, no. 1 (March 15, 2020): 5–18. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2020.25.1.1.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza partycypacji kobiet w ruchach dżihadystycznych z uwzględnieniem perspektyw feministycznych. Hipotezą artykułu jest przypuszczenie, że czynniki warunkujące i inicjujące fascynację przemocą polityczną mogą być inne u kobiet i młodych dziewcząt niż u mężczyzn. Szczególne znaczenie mają uwarunkowania kulturowe i społeczne oraz postrzegane role kobiet w danych społecznościach. Ukazano specyfikę socjalizacji kobiet do przemocy politycznej, nie w kontraście do radykalizacji mężczyzn, ale jako uzupełnienie badań nad terroryzmem. Wykazane zostały przesłanki warunkujące radykalizację postaw i zachowań kobiet, w tym czynniki indywidualne, popychające oraz podtrzymujące zaangażowanie w terroryzm (push and pull factors). W artykule zostały zastosowane metody badań teoretycznych (klasyfikacja i systematyzacja, weryfikacja), metody ogólnologiczne (analiza, synteza, indukcja, dedukcja) i metody empiryczne (obserwacja pośrednia) oraz inne metody typowe dla nauk społecznych: statystyczna, komparatywna, opisowa, analizy i krytyki źródeł oraz piśmiennictwa. W konkluzji stwierdzono, że manipulacja męskością i kobiecością wykorzystywana jest nie tylko przez ugrupowania terrorystyczne w procesach rekrutacyjnych, ale także w analizach samego zjawiska. Relacyjność płci wpływa na przyjęte rozwiązania interpretacyjne w naukach społecznych, przede wszystkim na marginalizację kobiet w badaniach nad przemocą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wieczorkowska, Magdalena. "Role społeczne współczesnych polskich seniorów w świetle wyników badań." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, no. 61 (June 30, 2017): 77–97. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.61.05.

Full text
Abstract:
Artykuł ukazuje sytuację demograficzną w Polsce i w krajach Unii Europejskiej, dowodząc zasadności zajmowania się zagadnieniem życia i społecznego funkcjonowania seniorów. Celem artykułu było ukazanie różnorodności ról społecznych realizowanych przez polskich seniorów w oparciu o dostępne wyniki ogólnopolskich reprezentatywnych badań oraz dane statystyczne. W artykule przedstawiono także ocenę koncepcji ról seniorów zaproponowanej przez Zofię Szarotę i w oparciu o nią dokonano konstrukcji autorskiej klasyfikacji ról społecznych współczesnych seniorów. W pierwszej części zaprezentowano trendy i prognozy demograficzne, zaś w drugiej, w oparciu o autorską klasyfikację ról społecznych, dokonano ich analizy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bednarczuk, Grzegorz, Wiktor Przepióra, Izabela Rutkowska, and Waldemar Skowroński. "Klasyfikacja zawodników w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych w świetle wyników uzyskanych na Igrzyskach Paraolimpijskich w latach 2000 – 2012 / Classification of athletes in athletics track events in terms of results obtained during Paralympics Games in years 2000 – 2012." Advances in Rehabilitation 28, no. 4 (December 1, 2014): 51–58. http://dx.doi.org/10.1515/rehab-2015-0013.

Full text
Abstract:
Streszczenie Wstęp: Zagadnienia związane z klasyfikacją w sporcie niepełnosprawnych to jeden z głównych obszarów badań w tym obszarze. Poszukuje się obiektywnych kryteriów oceny możliwości funkcjonalnych zawodników co ma umożliwić im sprawiedliwą rywalizację, w której wpływ na osiągany wynik ma przygotowanie do startu, a nie rodzaj i stopień niepełnosprawności. Materiał i metody: Analiza wyników uzyskanych na Igrzyskach Paraolimpijskich (IP) w latach 2000-2012 miała na celu próbę oceny obowiązującego systemu klasyfikacji zawodników w lekkiej atletyce (LA) przez pryzmat uzyskiwanych przez nich wyników sportowych. Materiał badań stanowiły wyniki sportowe, na podstawie oficjalnych komunikatów z zawodów uzyskane przez zawodników z niepełnosprawnością narządu ruchu (NNR) w konkurencjach biegowych na IP w latach 2000-2012. Do określenia różnic wyników z IP pomiędzy klasami startowymi wykorzystano test U Manna-Whitney’a. Istotność statystyczną określono na poziomie p<0,05. Wyniki: Największe zróżnicowanie wyników uzyskanych przez zawodników o zbliżonych możliwościach funkcjonalnych z NNR zaobserwowano wśród startujących na wózkach. Brak istotnych statystycznie różnic pomiędzy wynikami zawodników startujących w pozycji stojącej zaobserwowano w klasach T38 i T44 w biegu na 400m, w całym analizowanym okresie. Zbliżony poziom uzyskiwanych wyników zaobserwowano u kobiet z klas T53 i T54 uprawiających lekkoatletyczne konkurencje sprinterskie. Wnioski: Specyfika dyscypliny jaką jest LA (duża liczba konkurencji o rożnym charakterze wysiłków) może powodować problemy w ocenie systemu klasyfikacyjnego, który nie uwzględnia konkurencji w której startują zawodnicy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dominiak, Joanna. "Nowoczesne usługi a czynniki rozwoju społeczno-gospodarczego – analiza relacji w układzie państw Unii Europejskiej." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 34, no. 1 (March 30, 2020): 20–31. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.341.2.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza zmian relacji w zakresie rozwoju nowoczesnych usług, czynników rozwoju oraz poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w układzie państw Unii Europejskiej. W pracy podejmuje się próbę odpowiedzi na następujące pytania badawcze: (1) jak kształtują się zmiany poziomu rozwoju nowoczesnych usług w państwach UE w relacji do zmian rozwoju społeczno-gospodarczego; (2) jak w odniesieniu do tych relacji przedstawia się klasyfikacja państw UE i jakie zaszły w niej zmiany. Badania przeprowadzono dla dwóch momentów czasowych – 2008 i 2017 roku. W analizie wykorzystano wartości wskaźnika syntetycznego Perkala obliczonego dla nowoczesnych usług oraz czynników rozwoju oraz wartość wskaźnika PKB na jednego mieszkańca jako miernika poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego W pierwszym kroku dokonano analizy zmian dotyczących poziomu rozwoju nowoczesnych usług oraz czynników rozwoju. W kolejnym etapie do analizy zależności włączono również poziom rozwoju społeczno-gospodarczego mierzony wartością PKB na jednego mieszkańca i na tej podstawie dokonano klasyfikacji państw UE. Grupowanie przeprowadzono z wykorzystaniem analizy skupień w oparciu o dane statystyczne zaczerpnięte z bazy Eurostat. Analiza prowadzi do wniosku, że większość państw w procesie rozwoju społeczno-gospodarczego podąża ścieżką prowadzącą od wzrostu nowoczesnych usług, przez wzmacnianie czynników rozwoju społeczno-gospodarczego i w konsekwencji do wyższego poziomu rozwoju nowoczesnej gospodarki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Uscka-Kowalkowska, Joanna, Marek Kejna, and Rafał Maszewski. "Wpływ cyrkulacji atmosferycznej na usłonecznienie w Koniczynce k/Torunia w latach 1999-2013." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 70, no. 2 (July 7, 2016): 131. http://dx.doi.org/10.17951/b.2015.70.2.131.

Full text
Abstract:
<p>W opracowaniu przedstawiono zagadnienie związku usłonecznienia z cyrkulacją atmosfery na podstawie badań przeprowadzonych w Koniczyncek/Torunia w latach 1999-2013. Usłonecznienie było mierzone heliografem Campbella-Stokesa, natomiast sytuacje synoptyczne zostały określone wg klasyfikacji T. Niedźwiedzia. W badanym okresie w Koniczynce stwierdzono istotną statystycznie korelację usłonecznienia z częstością typów sytuacji synoptycznych. Największe usłonecznienie wystąpiło w roku o największym udziale antycyklonalnych typów sytuacji synoptycznych. Wykazano, że pogodzie bezsłonecznej zdecydowanie sprzyjają układy cyklonalne, natomiast największym dziennym sumom usłonecznienia typy antycyklonalne.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

SEMYRKA, ROMAN, JADWIGA A. JARZYNA, PAULINA I. KRAKOWSKA, and GRAŻYNA SEMYRKA. "Analiza statystyczna parametrów mikrofacji dolomitu głównego w granicznej strefie platformy węglanowej." Gospodarka Surowcami Mineralnymi 31, no. 1 (March 1, 2015): 123–40. http://dx.doi.org/10.1515/gospo-2015-0011.

Full text
Abstract:
Streszczenie Duża liczba wyników badań laboratoryjnych parametrów zbiornikowych dolomitu głównego na obszarze platformy węglanowej, w rejonie wschodniej części platformy Gorzowa, w zatoce Noteci wraz z mikroplatformą Krobielewka, na półwyspie Grotowa, oraz na fragmencie platformy wiel-kopolskiej, sięgającym rejonu Pniew umożliwiła wykonanie wiarygodnych analiz statystycznych. Standardowe badania na próbkach skał (gęstości objętościowej, porowatości efektywnej i przepuszczalności fizycznej) wzbogacone zostały o wyniki pomiarów porozymetrii rtęciowej. Wyniki badań laboratoryjnych, przede wszystkim porozymetrii rtęciowej, rozszerzyły znacznie informaję o skale zbiornikowej (dolomicie głównym) i przyczyniły się do wydzielenia różnorodnych mikrofacji oraz stref paleogeograficznych. Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy statystycznej porównano parametry petrofizyczne trzech mikrofacji i stwierdzono, że utwory ziarnozwięzłe charakteryzowały się najlepszymi właściwościami zbiornikowymi. Dla tych utworów stwierdzono wysoką srednią porowatość efektywną oraz wysoką średnią porowatość dynamiczną dla gazu i ropy. Utwory te charakteryzowały się także wysoką przepuszczalnością. Stwierdzono duży procentowy udział próbek mikrofacji utworów ziarnozwięzłych w badanej populacji próbek dolomitu głównego. Próbki tej mikrofacji stanowiły 75% (w badaniach porozymetrii rtęciowej) i 72% (w badaniach porozymetrii helowej) całej populacji. Taki wniosek jest korzystny z punktu widzenia dalszych prac poszukiwawczych w dolomicie głównym, gdyż pozwala założyć, że 72–75% przewierconego dolomitu głównego należy do mikrofacji utworów ziarnozwięzłych. Stwierdzono także, że różnica między wartościami parametrów wyznaczonymi dla całej grupy danych i zbioru próbek mikrofacji utworów ziarnozwięzłych nie jest duża. Można zatem przyjąć, że badania parametrów w całym zbiorze danych są reprezentatywne w zakresie właściwości zbiornikowych dla próbek należących do mikrofacji utworów ziarnozwięzłych. Badania przeprowadzone w grupach danych pochodzących z otworów odwierconych w różnych strefach paleogenicznych, związanych ze środowiskiem sedymentacji, pozwoliły stwierdzić, że w strefie bariery węglanowej wybrane parametry przyjmują wartości wyraźnie różniące się od odpowiednich danych w strefach równi platformowej i podnóża platformy. Wykonana analiza statystyczna poszerzyła informację o parametrach zbiornikowych skał i ułatwiła ich szybką klasyfikację pod względem stref sedymentacyjnych na obszarze platformy oraz ocenę mikrofacji utworów ziarnozwięzłych o najlepszych właściwościach do gromadzenia i odda-wania węglowodorów w dolomicie głównym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Klasyfikacja statystyczna"

1

Foremski, Paweł. "Zastosowanie klasyfikacji kaskadowej do rozpoznawania ruchu w sieci Internet." Rozprawa doktorska, 2018. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=54988.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Foremski, Paweł. "Zastosowanie klasyfikacji kaskadowej do rozpoznawania ruchu w sieci Internet." Rozprawa doktorska, 2018. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=54988.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Klasyfikacja statystyczna"

1

Idczak, Adam, and Jerzy Korzeniewski. Statystyczne metody klasyfikacji tekstów. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022. http://dx.doi.org/10.18778/8220-786-6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Budzynski, Ireneusz. Problemy zwiazane z wprowadzeniem systemu klasyfikacji gospodarczych opartych na standardach europejskich (Z prac Zakladu Badan Statystyczno-Ekonomicznych). Zaklad Badan Statystyczno-Ekonomicznych Glownego Urzedu Statystycznego i Polskiej Akademii Nauk, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography