To see the other types of publications on this topic, follow the link: Klasyfikacja statystyczna.

Journal articles on the topic 'Klasyfikacja statystyczna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 18 journal articles for your research on the topic 'Klasyfikacja statystyczna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Peretiatkowicz, Lidia, and Michał Wojtas. "Klasyfikacja statystyczna towarów a wybór stawki VAT dla produktów spożywczych." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 3 (2017): 67–76. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.3.87.2-06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Peretiatkowicz, Lidia, and Michał Wojtas. "STATISTICAL CLASSIFICATION OF GOODS AND THE CHOICE OF THE VAT RATE FOR FOOD PRODUCTS." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 87 (2017): 67–76. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.3.87/2-06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Peretiatkowicz, Lidia, and Michał Wojtas. "STATISTICAL CLASSIFICATION OF GOODS AND THE CHOICE OF THE VAT RATE FOR FOOD PRODUCTS." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 87 (2017): 67–76. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.87/2-06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Gudeleva, Elena, and Ekaterina Sudarkina. "Особенности номинации детских телевизионных передач в России." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio FF – Philologiae 37, no. 2 (December 31, 2019): 155. http://dx.doi.org/10.17951/ff.2019.37.2.155-165.

Full text
Abstract:
<p>Celem niniejszych badań jest przeprowadzenie kompleksowej analizy nazw współczesnych programów telewizyjnych dla dzieci w Rosji na przykładzie sieci nadawczej największego federalnego kanału telewizyjnego dla dzieci i młodzieży “Karusel”. Badany materiał stanowi korpus 175 tytułów. Metody badawcze to: systematyzacja, klasyfikacja, analiza statystyczna, badanie grupy docelowej i porównanie, dla których wykorzystywane są nazwy radzieckich programów telewizyjnych. W artykule usystematyzowano nazwy programów i przekazów dla dzieci; omówiono ich cechy strukturalne oraz realizację aspektów funkcjonalnych i pragmatycznych w nominacji medialnej. Wyniki badania ujawniają z jednej strony związek hemeronimu z tematyką i problematyką transmisji, z drugiej zaś jego brak w przypadku gier słownych w tytule. Analiza porównawcza pozwala prześledzić dynamikę strategii nazywania. Wyniki badania ujawniają osobliwości wiekowe postrzegania hemeronimu, koncentrujące się poza skojarzeniami i wewnątrz skojarzeń tekstowych, co jest sposobem na utrwalenie pozycji telewizji w społeczeństwie.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gasztold, Aleksandra. "Badania radykalizacji kobiet do terroryzmu dżihadystycznego." Przegląd Politologiczny, no. 1 (March 15, 2020): 5–18. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2020.25.1.1.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza partycypacji kobiet w ruchach dżihadystycznych z uwzględnieniem perspektyw feministycznych. Hipotezą artykułu jest przypuszczenie, że czynniki warunkujące i inicjujące fascynację przemocą polityczną mogą być inne u kobiet i młodych dziewcząt niż u mężczyzn. Szczególne znaczenie mają uwarunkowania kulturowe i społeczne oraz postrzegane role kobiet w danych społecznościach. Ukazano specyfikę socjalizacji kobiet do przemocy politycznej, nie w kontraście do radykalizacji mężczyzn, ale jako uzupełnienie badań nad terroryzmem. Wykazane zostały przesłanki warunkujące radykalizację postaw i zachowań kobiet, w tym czynniki indywidualne, popychające oraz podtrzymujące zaangażowanie w terroryzm (push and pull factors). W artykule zostały zastosowane metody badań teoretycznych (klasyfikacja i systematyzacja, weryfikacja), metody ogólnologiczne (analiza, synteza, indukcja, dedukcja) i metody empiryczne (obserwacja pośrednia) oraz inne metody typowe dla nauk społecznych: statystyczna, komparatywna, opisowa, analizy i krytyki źródeł oraz piśmiennictwa. W konkluzji stwierdzono, że manipulacja męskością i kobiecością wykorzystywana jest nie tylko przez ugrupowania terrorystyczne w procesach rekrutacyjnych, ale także w analizach samego zjawiska. Relacyjność płci wpływa na przyjęte rozwiązania interpretacyjne w naukach społecznych, przede wszystkim na marginalizację kobiet w badaniach nad przemocą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wieczorkowska, Magdalena. "Role społeczne współczesnych polskich seniorów w świetle wyników badań." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, no. 61 (June 30, 2017): 77–97. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.61.05.

Full text
Abstract:
Artykuł ukazuje sytuację demograficzną w Polsce i w krajach Unii Europejskiej, dowodząc zasadności zajmowania się zagadnieniem życia i społecznego funkcjonowania seniorów. Celem artykułu było ukazanie różnorodności ról społecznych realizowanych przez polskich seniorów w oparciu o dostępne wyniki ogólnopolskich reprezentatywnych badań oraz dane statystyczne. W artykule przedstawiono także ocenę koncepcji ról seniorów zaproponowanej przez Zofię Szarotę i w oparciu o nią dokonano konstrukcji autorskiej klasyfikacji ról społecznych współczesnych seniorów. W pierwszej części zaprezentowano trendy i prognozy demograficzne, zaś w drugiej, w oparciu o autorską klasyfikację ról społecznych, dokonano ich analizy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bednarczuk, Grzegorz, Wiktor Przepióra, Izabela Rutkowska, and Waldemar Skowroński. "Klasyfikacja zawodników w lekkoatletycznych konkurencjach biegowych w świetle wyników uzyskanych na Igrzyskach Paraolimpijskich w latach 2000 – 2012 / Classification of athletes in athletics track events in terms of results obtained during Paralympics Games in years 2000 – 2012." Advances in Rehabilitation 28, no. 4 (December 1, 2014): 51–58. http://dx.doi.org/10.1515/rehab-2015-0013.

Full text
Abstract:
Streszczenie Wstęp: Zagadnienia związane z klasyfikacją w sporcie niepełnosprawnych to jeden z głównych obszarów badań w tym obszarze. Poszukuje się obiektywnych kryteriów oceny możliwości funkcjonalnych zawodników co ma umożliwić im sprawiedliwą rywalizację, w której wpływ na osiągany wynik ma przygotowanie do startu, a nie rodzaj i stopień niepełnosprawności. Materiał i metody: Analiza wyników uzyskanych na Igrzyskach Paraolimpijskich (IP) w latach 2000-2012 miała na celu próbę oceny obowiązującego systemu klasyfikacji zawodników w lekkiej atletyce (LA) przez pryzmat uzyskiwanych przez nich wyników sportowych. Materiał badań stanowiły wyniki sportowe, na podstawie oficjalnych komunikatów z zawodów uzyskane przez zawodników z niepełnosprawnością narządu ruchu (NNR) w konkurencjach biegowych na IP w latach 2000-2012. Do określenia różnic wyników z IP pomiędzy klasami startowymi wykorzystano test U Manna-Whitney’a. Istotność statystyczną określono na poziomie p<0,05. Wyniki: Największe zróżnicowanie wyników uzyskanych przez zawodników o zbliżonych możliwościach funkcjonalnych z NNR zaobserwowano wśród startujących na wózkach. Brak istotnych statystycznie różnic pomiędzy wynikami zawodników startujących w pozycji stojącej zaobserwowano w klasach T38 i T44 w biegu na 400m, w całym analizowanym okresie. Zbliżony poziom uzyskiwanych wyników zaobserwowano u kobiet z klas T53 i T54 uprawiających lekkoatletyczne konkurencje sprinterskie. Wnioski: Specyfika dyscypliny jaką jest LA (duża liczba konkurencji o rożnym charakterze wysiłków) może powodować problemy w ocenie systemu klasyfikacyjnego, który nie uwzględnia konkurencji w której startują zawodnicy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dominiak, Joanna. "Nowoczesne usługi a czynniki rozwoju społeczno-gospodarczego – analiza relacji w układzie państw Unii Europejskiej." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 34, no. 1 (March 30, 2020): 20–31. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.341.2.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza zmian relacji w zakresie rozwoju nowoczesnych usług, czynników rozwoju oraz poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w układzie państw Unii Europejskiej. W pracy podejmuje się próbę odpowiedzi na następujące pytania badawcze: (1) jak kształtują się zmiany poziomu rozwoju nowoczesnych usług w państwach UE w relacji do zmian rozwoju społeczno-gospodarczego; (2) jak w odniesieniu do tych relacji przedstawia się klasyfikacja państw UE i jakie zaszły w niej zmiany. Badania przeprowadzono dla dwóch momentów czasowych – 2008 i 2017 roku. W analizie wykorzystano wartości wskaźnika syntetycznego Perkala obliczonego dla nowoczesnych usług oraz czynników rozwoju oraz wartość wskaźnika PKB na jednego mieszkańca jako miernika poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego W pierwszym kroku dokonano analizy zmian dotyczących poziomu rozwoju nowoczesnych usług oraz czynników rozwoju. W kolejnym etapie do analizy zależności włączono również poziom rozwoju społeczno-gospodarczego mierzony wartością PKB na jednego mieszkańca i na tej podstawie dokonano klasyfikacji państw UE. Grupowanie przeprowadzono z wykorzystaniem analizy skupień w oparciu o dane statystyczne zaczerpnięte z bazy Eurostat. Analiza prowadzi do wniosku, że większość państw w procesie rozwoju społeczno-gospodarczego podąża ścieżką prowadzącą od wzrostu nowoczesnych usług, przez wzmacnianie czynników rozwoju społeczno-gospodarczego i w konsekwencji do wyższego poziomu rozwoju nowoczesnej gospodarki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Uscka-Kowalkowska, Joanna, Marek Kejna, and Rafał Maszewski. "Wpływ cyrkulacji atmosferycznej na usłonecznienie w Koniczynce k/Torunia w latach 1999-2013." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 70, no. 2 (July 7, 2016): 131. http://dx.doi.org/10.17951/b.2015.70.2.131.

Full text
Abstract:
<p>W opracowaniu przedstawiono zagadnienie związku usłonecznienia z cyrkulacją atmosfery na podstawie badań przeprowadzonych w Koniczyncek/Torunia w latach 1999-2013. Usłonecznienie było mierzone heliografem Campbella-Stokesa, natomiast sytuacje synoptyczne zostały określone wg klasyfikacji T. Niedźwiedzia. W badanym okresie w Koniczynce stwierdzono istotną statystycznie korelację usłonecznienia z częstością typów sytuacji synoptycznych. Największe usłonecznienie wystąpiło w roku o największym udziale antycyklonalnych typów sytuacji synoptycznych. Wykazano, że pogodzie bezsłonecznej zdecydowanie sprzyjają układy cyklonalne, natomiast największym dziennym sumom usłonecznienia typy antycyklonalne.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

SEMYRKA, ROMAN, JADWIGA A. JARZYNA, PAULINA I. KRAKOWSKA, and GRAŻYNA SEMYRKA. "Analiza statystyczna parametrów mikrofacji dolomitu głównego w granicznej strefie platformy węglanowej." Gospodarka Surowcami Mineralnymi 31, no. 1 (March 1, 2015): 123–40. http://dx.doi.org/10.1515/gospo-2015-0011.

Full text
Abstract:
Streszczenie Duża liczba wyników badań laboratoryjnych parametrów zbiornikowych dolomitu głównego na obszarze platformy węglanowej, w rejonie wschodniej części platformy Gorzowa, w zatoce Noteci wraz z mikroplatformą Krobielewka, na półwyspie Grotowa, oraz na fragmencie platformy wiel-kopolskiej, sięgającym rejonu Pniew umożliwiła wykonanie wiarygodnych analiz statystycznych. Standardowe badania na próbkach skał (gęstości objętościowej, porowatości efektywnej i przepuszczalności fizycznej) wzbogacone zostały o wyniki pomiarów porozymetrii rtęciowej. Wyniki badań laboratoryjnych, przede wszystkim porozymetrii rtęciowej, rozszerzyły znacznie informaję o skale zbiornikowej (dolomicie głównym) i przyczyniły się do wydzielenia różnorodnych mikrofacji oraz stref paleogeograficznych. Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy statystycznej porównano parametry petrofizyczne trzech mikrofacji i stwierdzono, że utwory ziarnozwięzłe charakteryzowały się najlepszymi właściwościami zbiornikowymi. Dla tych utworów stwierdzono wysoką srednią porowatość efektywną oraz wysoką średnią porowatość dynamiczną dla gazu i ropy. Utwory te charakteryzowały się także wysoką przepuszczalnością. Stwierdzono duży procentowy udział próbek mikrofacji utworów ziarnozwięzłych w badanej populacji próbek dolomitu głównego. Próbki tej mikrofacji stanowiły 75% (w badaniach porozymetrii rtęciowej) i 72% (w badaniach porozymetrii helowej) całej populacji. Taki wniosek jest korzystny z punktu widzenia dalszych prac poszukiwawczych w dolomicie głównym, gdyż pozwala założyć, że 72–75% przewierconego dolomitu głównego należy do mikrofacji utworów ziarnozwięzłych. Stwierdzono także, że różnica między wartościami parametrów wyznaczonymi dla całej grupy danych i zbioru próbek mikrofacji utworów ziarnozwięzłych nie jest duża. Można zatem przyjąć, że badania parametrów w całym zbiorze danych są reprezentatywne w zakresie właściwości zbiornikowych dla próbek należących do mikrofacji utworów ziarnozwięzłych. Badania przeprowadzone w grupach danych pochodzących z otworów odwierconych w różnych strefach paleogenicznych, związanych ze środowiskiem sedymentacji, pozwoliły stwierdzić, że w strefie bariery węglanowej wybrane parametry przyjmują wartości wyraźnie różniące się od odpowiednich danych w strefach równi platformowej i podnóża platformy. Wykonana analiza statystyczna poszerzyła informację o parametrach zbiornikowych skał i ułatwiła ich szybką klasyfikację pod względem stref sedymentacyjnych na obszarze platformy oraz ocenę mikrofacji utworów ziarnozwięzłych o najlepszych właściwościach do gromadzenia i odda-wania węglowodorów w dolomicie głównym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Ozga, Krzysztof. "O nienaukowym umiłowaniu języka." Półrocznik Językoznawczy Tertium 6, no. 2 (December 29, 2021): 69–110. http://dx.doi.org/10.7592/tertium.2021.6.2.187.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza treści (postów, memów) publikowanych przez administratora społeczności wirtualnej „The Language Nerds” w serwisie społecznościowym Instagram, a także wybranych, powiązanych z nimi komentarzy zamieszczanych przez członków społeczności zarówno na Instagramie jak i Facebooku. Badanie jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakiego typu treści stanowią zasadnicze spoiwo grupy. W tym celu dokonana została klasyfikacja postów w oparciu o wyróżnione w procesie ich kreowania dominanty funkcjonalne. Wyodrębniono sześć zasadniczych klas: 1. memy o dominującej funkcji humorystycznej, 2. zagadki logiczno-językowe, 3. posty kreowane w oparciu o specyfikę obrazowania pojęć w danym języku (Językowy Obraz Świata), 4. posty o dominującej funkcji metajęzykowej, 5. posty o dominującej funkcji prezentatywnej (charakteryzujące prototypowego członka grupy własnej), 6. posty o charakterze wypowiedzi argumentacyjnych. Następnie każda z klas została szczegółowo opisana i zilustrowana wybranymi przykładami spośród 220 przebadanych postów. Zawartość treściowa wszystkich wyróżnionych klas wskazuje, że zasadniczym czynnikiem integrującym społeczność jest język, przy czym istotna jest wykazana w badaniu różnorodność perspektyw jego wykorzystania jako narzędzia konstruowania tożsamości członków społeczności. W świetle przeprowadzonej analizy statystycznej największą rolę w generowaniu homogeniczności grupy odgrywa humor językowy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Sobol, Maria, and Przemysław Kwasiborski. "QUALITY IN MEDICINE Selected methods for the statistical analysis of qualitative data exemplified by the New York Heart Association and Canadian Cardiovascular Society classifications." Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery 1 (2013): 84–86. http://dx.doi.org/10.5114/kitp.2013.34311.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Klonowska-Matynia, Maria. "Przestrzenna analiza kapitału ludzkiego w obszarze zdrowia w Polsce w powiązaniu z sytuacją społeczno‑ekonomiczną w regionach." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 4, no. 343 (September 13, 2019): 159–80. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.343.10.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest pomiar i diagnoza struktury zasobów kapitału ludzkiego definiowanego w obszarze zdrowia. Podjęto próbę oceny jego przestrzennego rozmieszczenia, a także zbadano związek między kapitałem zdrowotnym a poziomem rozwoju społeczno‑gospodarczego. W badaniu wykorzystano wybrane taksonomiczne metody hierarchizacji (bezwzorcowe) oraz klasyfikacji obiektów wielocechowych. W efekcie każdemu obiektowi (jednostce terytorialnej) przypisano miarę syntetyczną – tzw. względny wskaźnik poziomu kapitału ludzkiego definiowanego w obszarze jakości zdrowia (WSKLz). Weryfikacji poddano założenie o występujących dysproporcjach w poziomie kapitału zdrowotnego WSKLz i o jego zróżnicowanej strukturze oraz o istniejącym dodatnim związku między poziomem kapitału zdrowotnego WSKLz a poziomem rozwoju społeczno‑gospodarczego danej jednostki wyrażonego miarą LHDI. Wyniki badań potwierdzają, że przestrzeń społeczno‑ekonomiczna w Polsce wykazuje cechy zróżnicowania zarówno pod względem samego poziomu kapitału zdrowia, jak i jego cech strukturalnych. Zauważalne są pewne prawidłowości w rozkładzie przestrzennym tego zasobu w układzie międzyregionalnym i w układzie centrum–peryferie. Wyniki testów statystycznych pozytywnie weryfikują hipotezę o istniejącym dodatnim związku między poziomem kapitału zdrowia WSKLz a poziomem rozwoju danej jednostki LHDI, przy czym siłę związku ocenia się na poziomie co najwyżej średnim. Analizę empiryczną przeprowadzono na poziomie powiatów w Polsce. Główne źródła danych to: Główny Urząd Statystyczny, Bank Danych Lokalnych, Narodowy Spis Powszechny 2011 (NSP) oraz dane dotyczące poziomu rozwoju lokalnego LHDI pochodzące z Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym. Polska 2012.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Dominiak, Joanna. "Zmiany struktury sektora usług w Polsce w latach 1995–2012." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 29, no. 2 (June 1, 2015): 79–93. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.292.6.

Full text
Abstract:
Obecny poziom rozwoju sektora usług w Polsce jest przede wszystkim konsekwencją uwarunkowań politycznych i gospodarczych, jakie istniały w państwie w ostatnich dziesięcioleciach. W okresie realnego socjalizmu polityka społeczno-gospodarcza ukierunkowana była na rozwój przemysłu. Udział zatrudnionych w usługach w latach osiemdziesiątych był w porównaniu z rozwiniętymi krajami europejskimi znacznie niższy. Dopiero zmiany polityczne, społeczne i gospodarcze zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku stworzyły podstawy do bardziej dynamicznego rozwoju tego sektora. Lata dziewięćdziesiąte charakteryzowały się szybkim wzrostem zatrudnienia w działalności usługowej. W latach 1990–2011 udział pracujących w tym sektorze zwiększył się z 37% do 55%. Wzrastał także udział sektora w wytwarzaniu wartości dodanej brutto. Rozwój sektora usług był zróżnicowany regionalnie – wysoką dynamiką cechowały się województwa z dużymi aglomeracjami miejskimi: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie. Celem artykułu jest prezentacja przemian zachodzących w sektorze usług w Polsce na tle innych państw Europy, a także charakterystyka zróżnicowania przestrzennego tego procesu w Polsce w ujęciu regionalnym. Analiza zmian strukturalnych zostanie przeprowadzona w oparciu o Polską Klasyfikację Działalności 2004 i 2007, na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Dynamicznemu rozwojowi usług, jaki następuje w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych, towarzyszą przemiany związane ze strukturą sektora usług. Zmiany w strukturze sektora usług polegają na zmianach udziału poszczególnych rodzajów usług w sektorze trzecim, najczęściej analizowanych w oparciu o miernik zatrudnienia i udział w tworzeniu WDB. Analiza zachodzących zmian prowadzi do wniosku, że coraz większego znaczenia w sektorze usług nabierają usługi wyspecjalizowane, wymagające zatrudnienia pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych, wśród nich usługi o wysokim nasyceniu wiedzą, oraz grupa usług dla producentów i dla biznesu. Nabierają one dodatkowo jeszcze większego znaczenia w związku z rozwojem gospodarki opartej na wiedzy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Soćko, Renata, and Jan Gromiec. "4-Toliloamina." Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy XXXVI, no. 2(104) (June 30, 2020): 37–59. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.1927.

Full text
Abstract:
4-Toliloamina (p-toluidyna) ma postać białych, połyskujących płatków. Substancja ta jest wytwarzana i/lub importowana do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ilości 1 000 ÷ 10 000 t/rok. Związek jest używany jako półprodukt w syntezach substancji organicznych, m.in. przy produkcji barwników, żywic jonowymiennych, pestycydów oraz farmaceutyków. Około 1 000 t 4-toliloaminy/rok stosuje się do produkcji pestycydów, m.in. insektycydu o nazwie Fipronil oraz fungicydu Tolylfluanid. Substancja jest stosowana także w laboratoriach jako odczynnik do wykrywania: ligniny, nitrylu oraz floroglucynolu. W projekcie dyrektywy ustanawiającej 5. wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zamieszczono wartości dla 4-toliloaminy na poziomie: OEL (TWA) – 4,46 mg/m3; STEL – 8,92 mg/m3. Wartość średnia ważona jest dwukrotnie mniejsza od obowiązującej wartości NDS dla 4-toliloaminy w Polsce – 8 mg/m3. Podczas narażenia zawodowego na 4-toliloaminę duże znaczenie ma droga inhalacyjna i skórna. Według danych o narażeniu na 4-toliloaminę uzyskanych od Głównego Inspektora Sanitarnego za 2017 i 2018 r., nie odnotowano w warunkach zawodowych przekroczenia obowiązującej wartości NDS (8 mg/m3). 4-Toliloamina jest klasyfikowana jako substancja: działająca toksycznie po połknięciu, przez drogi oddechowe i w kontakcie ze skórą, działająca drażniąco na oczy oraz uczulająca w kontakcie ze skórą. Ponadto 4-toliloaminę zaklasyfikowano jako substancję rakotwórczą kategorii zagrożenia 2, czyli substancję, co do której podejrzewa się, że jest rakotwórcza dla człowieka. Na podstawie dostępnych danych wykazano, że krytycznymi skutkami narażenia na 4-toliloaminę są krew (methemoglobinemia) i wątroba. Podstawą do wyliczenia wartości NDS było działanie methemoglobinotwórcze 4-toliloaminy odnotowane w badaniu na szczurach Wistar, którym podawano związek z paszą o zawartości 4 lub 14% tłuszczu, w dawkach: 0, 40; 80 lub 160 mg/kg mc./dzień przez 1- i 3-miesięce. 4-Toliloamina powodowała u zwierząt narażanych istotny statystycznie, w porównaniu do zwierząt z grupy kontrolnej, wzrost poziomu methemoglobiny we krwi. Przyjmując za wartość LOAEL dawkę 40 mg/kg mc./dzień wyliczono z niej wartość NDS. Na podstawie wyników przeprowadzonych obliczeń zaproponowano dla 4-toliloaminy wartość NDS na poziomie 4,46 mg/m3, tj. takim jaki jest podany w projekcie dyrektywy ustanawiającej 5. wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zgodnie z dyrektywą 98/24/WE. Wartość NDSCh zaproponowano na poziomie 8,8 mg/m3. Ustalona wartość NDSCh powinna zabezpieczyć pracowników przed możliwym podrażnieniem oczu. Ze względu na działanie drażniące 4-toliloaminy na oczy zaproponowano oznakowanie związku literą „I” (substancja o działaniu drażniącym), a ze względu na wartość LD50 po podaniu na skórę królika wynoszącą 890 mg/kg mc. – opatrzenie informacją o wchłanianiu przez skórę („skóra” – wchłanianie substancji przez skórę może być tak samo istotne, jak przy narażeniu drogą oddechową). 4-Toliloamina zgodnie z klasyfikacją zharmonizowaną została zaklasyfikowana jako substancja działająca uczulająco na skórę, dlatego zaproponowano wprowadzić również oznakowanie literą „A” – substancja o działaniu uczulającym. Działanie uczulające na skórę wykazano u świnek morskich oraz ludzi uczulonych na p-fenylenodiaminę, u których odnotowano reakcję krzyżową na 2% 4-toliloaminę. Zaproponowano pozostawić zalecaną wartość dopuszczalnego stężenia w materiale biologicznym (DSB) dla 4-toliloaminy na poziomie ustalonym dla związków methemoglobinotwórczych, tj. 2% methemoglobiny we krwi. Zakres tematyczny artykułu obejmuje zagadnienia zdrowia oraz bezpieczeństwa i higieny środowiska pracy będące przedmiotem badań z zakresu nauk o zdrowiu oraz inżynierii środowiska.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Marsz, Andrzej A., and Anna Styszyńska. "Zmiany usłonecznienia rzeczywistego w Polsce i ich przyczyny (1966–2018)." Prace Geograficzne, no. 165 (2021): 23–52. http://dx.doi.org/10.4467/20833113pg.21.008.14585.

Full text
Abstract:
Changes in sunshine duration in Poland and their causes (1966–2018) The study discusses changes in the sunshine duration in Poland, occurring in the years 1966–2018. The main analysis was carried out on a series of annual area sunshine duration, calculated from 11 stations, distributed relatively evenly throughout the area of Poland (variable UPLRK). A discontinuity was found in the course of UPLRK, consisting a quantum leap of this value in the years 1987–1989, and then the appearance of a statistically significant positive trend in the course of UPLRK. A change in the course of UPLRK and the total change in the sunshine duration regime occurred at the moment of change in ‘circulation epochs’, characterized by a change in the frequency structure of the mid-tropospheric circulation of macro-types W, E and C according to the Wangengejm-Girs classification. The frequency of these macro-types, by controlling the variability of the lower circulation (SLP fields), controls changes in sunshine duration. An increase in the frequency of the W macro-type, with which the UPLRK values are positively correlated, and a simultaneous decrease in the frequency of the E macro-type, with which sunshine duration is negatively correlated, which occurred at the time of change of macro-circulation epochs in 1987–1989, resulted in corresponding changes in the behavior of the sunshine duration process in Poland. Changes in the frequencies of the W and E macro-types are controlled by changes in the distribution of heat resources in particular waters of the North Atlantic. These changes are controlled by changes in the North Atlantic Thermohaline Circulation (NA THC). As a result, the changes in the UPLRK observed in the years 1966–2018 reconstruct changes in both the macro-circulation conditions in the Atlantic-European circulation sector and changes in the NA THC phases. This allows for a conclusion that the variability of UPLRK is a result of the internal dynamics of the climate system, and not, as it has been believed so far, the effects of anthropogenic changes in the concentration of aerosols in the atmosphere. Zarys treści: W pracy omówiono zmiany usłonecznienia rzeczywistego nad Polską, zachodzące w latach 1966–2018. Zasadniczą analizę przeprowadzono dla szeregu rocznego usłonecznienia obszarowego, obliczonego z 11 stacji względnie równomiernie rozłożonych na obszarze Polski (zmienna UPLRK). Stwierdzono w przebiegu UPLRK wystąpienie nieciągłości, polegającej na skokowym wzroście tej wielkości w latach 1987–1989, a następnie pojawienia się w nim statystycznie istotnego trendu dodatniego. Zmiana przebiegu UPLRK i całkowita zmiana reżimu usłonecznienia nastąpiła w momencie zmiany „epok cyrkulacyjnych”, charakteryzowanych przez zmianę struktury frekwencji makrotypów cyrkulacji środkowotroposferycznej W, E i C według klasyfikacji Wangengejma-Girsa. Frekwencja tych makrotypów, poprzez sterowanie zmiennością cyrkulacji dolnej (polami SLP), steruje zmianami usłonecznienia. Wzrost frekwencji makrotypu W, z którym wartości UPLRK skorelowane są dodatnio, i jednoczesny spadek makrotypu E, z którym usłonecznienie skorelowane jest ujemnie, jaki nastąpił w momencie zmiany epok makrocyrkulacyjnych w latach 1987–1989, pociągnął za sobą odpowiednie zmiany zachowania się przebiegu usłonecznienia nad Polską. Zmiany frekwencji makrotypów W oraz E sterowane są przez zmiany rozkładu zasobów ciepła w poszczególnych akwenach Atlantyku Północnego. Tymi zmianami sterują zmiany cyrkulacji termohalinowej na Atlantyku Północnym (NA THC). W rezultacie obserwowane w latach 1966–2018 zmiany UPLRK odtwarzają zmiany zarówno warunków makrocyrkulacyjnych w atlantycko-europejskim sektorze cyrkulacyjnym, jak i zmiany faz NA THC. Pozwala to na twierdzenie, że zmienność UPLRK stanowi rezultat działania wewnętrznej dynamiki systemu klimatycznego, a nie stanowi, jak do tej pory się uważa, skutków antropogenicznych zmian koncentracji aerozoli w atmosferze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Gibka, Magdalena. "Analiza cytogenetyczna zespołów mielodysplastycznych*." Pomeranian Journal of Life Sciences 64, no. 3 (September 26, 2018). http://dx.doi.org/10.21164/pomjlifesci.438.

Full text
Abstract:
ABSTRAKTWstęp: Zespoły mielodysplastyczne (myelodysplastic syndromes – MDS), wg klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia nowotwory mielodysplastyczne, to heterogenna grupa klonalnych chorób komórki macierzystej szpiku charakteryzująca się nieefektywną hematopoezą, cytopeniami we krwi obwodowej oraz skłonnością do transformacji w ostrą białaczkę szpikową. Celem pracy była ocena aberracji chromosomowych dorosłych pacjentów z zespołem mielodysplastycznym metodami cytogenetyki klasycznej i molekularnej. Materiały i metody: Materiał badawczy stanowił wynik badania szpiku kostnego. Dla każdego pacjenta została założona 24-godzinna niestymulowana hodowla szpiku kostnego. Na preparatach uzyskanych po hodowli in vitro wykonano analizę technikami cytogenetyki klasycznej GTG oraz fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH). Poszczególne etapy pracy obejmowały analizę wyników badania kariotypu oraz wybranych aberracji chromosomów Y, 3, 5, 7, 8 i 20 pary za pomocą techniki FISH. Porównano skuteczność metod klasycznych i molekularnych w diagnostyce cytogenetycznej zespołów mielodysplastycznych oraz przeprowadzono analizę statystyczną badającą korelację uzyskanych wyników cytogenetycznych z danymi klinicznymi pacjentów. Badanie cytogenetyczne przeprowadzono u wszystkich 38 pacjentów, analizy statystycznej dokonano u 30, u których potwierdzono klinicznie zespół mielodysplastyczny. Wyniki: Aberracje chromosomowe wykryto u 14 (47%) chorych. Do najczęściej występujących zmian cytogenetycznych należały: delecja długiego ramienia chromosomu 5 pary (13,3%), trisomia chromosomu 8 pary (6,6%) oraz delecja długiego ramienia chromosomu 20 pary (6,6%). Wyniki analizy statystycznej wykazały istotny statystycznie związek pomiędzy wiekiem zachorowania na MDS a płcią pacjentów (p = 0,035) oraz zbliżony do progu istotności statystycznej związek pomiędzy wiekiem zachorowania pacjentów z prawidłowym wynikiem badania kariotypu i pacjentów z wynikiem kariotypu obejmującym charakterystyczne aberracje chromosomów (p = 0,07). Wnioski: Powyższe wyniki dowodzą zasadności wykonywania badań kariotypu oraz badań techniką FISH u pacjentów z podejrzeniem MDS. Analiza cytogenetyczna w połączeniu z innymi kryteriami diagnostycznymi zwiększa skuteczność diagnostyczną, a także pozwala na dokładniejsze określenie grup ryzyka oraz wybór odpowiedniej metody leczenia pacjentów z MDS.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Małecki, Piotr Paweł. "GŁÓWNE ELEMENTY METODYCZNE PROCESU PRZYGOTOWYWANIA DANYCH SPRAWOZDAWCZYCH Z ZAKRESU PODATKÓW ZWIĄZANYCH ZE ŚRODOWISKIEM W ŚWIETLE NOWYCH REGULACJI PRAWNYCH UNII EUROPEJSKIEJ." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 2, no. 313 (June 29, 2015). http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.313.09.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest problemom metodycznym dotyczącym procesu przygotowywania danych sprawozdawczych z zakresu podatków związanych ze środowiskiem, obowiązujących w Polsce. Konieczność tworzenia tej sprawozdawczości wynika z nowych regulacji prawnych Unii Europejskiej, które nakładają na kraje członkowskie obowiązek przekazywania odpowiednio przygotowanych danych do Eurostatu. W artykule podjęto próbę rozstrzygnięcia pewnych dylematów metodycznych z tym związanych. W pierwszym rzędzie chodziło o ustalenie listy podatków związanych ze środowiskiem obowiązujących w Polsce, zgodnie z przyjętą definicją Eurostatu. Pozostałe problemy metodyczne, podjęte w artykule, dotyczyły przyporządkowania poszczególnych zidentyfikowanych podatków związanych ze środowiskiem do jednej z czterech grup rodzajowych (energia, transport, zanieczyszczenia środowiska i zasoby naturalne), a następnie – odniesienia ich do wydzielonych grup działalności gospodarczych w Unii Europejskiej (zgodnie z klasyfikacją NACE Rev. 2). Takie przyporządkowanie wymagane jest przez nowe regulacje unijne. W artykule dokonano też analizy obowiązującej, w świetle najnowszej interpretacji Eurostatu, definicji podatków (i opłat) ekologicznych określanych jednolicie jako „podatki związane ze środowiskiem”. Ponadto zaprezentowano prawne uwarunkowania wiążące się z całym procesem tworzenia sprawozdawczości statystycznej z zakresu tych podatków.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography