Academic literature on the topic 'Kobita'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Kobita.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Kobita"

1

Kunka, Sławomir. "Mężczyzna i kobieta obrazem Boga. Płeć a obraz Boży w człowieku." Teologia w Polsce 7, no. 2 (April 2, 2020): 101–13. http://dx.doi.org/10.31743/twp.2013.7.2.06.

Full text
Abstract:
Dzięki różnicy płci człowiek, mężczyzna i kobieta, ma możliwość realizowania obrazu Boga, który jest Trójjedyny. Nawet czysto intelektualne neutralizowanie różnicy między płciami jest niepotrzebne, bo nie przyczynia się ani do zachowania równouprawnienia kobiet, ani tym bardziej do tłumaczenia stosunku między naturą człowieka a faktem Bożego obrazu w człowieku. Podkreślanie jedności w różnorodności, charakteryzującej człowieka jako mężczyznę i kobietę, ma walor pedagogiczny i służy przyswojeniu klucza interpretacyjnego całego stworzonego przez Trójjedynego Boga świata. Właściwą przestrzenią realizowania się rzeczywistości Bożego obrazu jest wzajemne oddziaływanie na siebie mężczyzny i kobiety. Każdy człowiek jest także obrazem Boga dla drugiego (por. Mt 25,40), mężczyzna dla kobiety i kobieta dla mężczyzny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bacławska, Edyta. "Przemoc domowa wobec kobiet na przykładzie miasta Ostrołęka." Kultura Bezpieczeństwa. Nauka – Praktyka - Refleksje 42, no. 42 (August 5, 2022): 165–79. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.9485.

Full text
Abstract:
Według Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn przemoc wobec kobiet jest przejawem historycznej nierówności sił w stosunkach pomiędzy kobietami a mężczyznami, która doprowadziła do zdominowania i dyskryminacji kobiet przez mężczyzn oraz stanowi barierę dla pełnego awansu kobiet. To właśnie kobiety bardzo często stają się ofiarami przemocy domowej. Jest to zjawisko dość popularne, czego nie należy negować. Szacuje się, że w krajach Europy przemoc domowa mieści się w przedziale od 20% do 50% przypadków i przejawia się ona najczęstszym wskaźnikiem śmiertelności w kategorii wiekowej 15–44 lata1. W 2004 roku przeprowadzono w Polsce badania, z których wynika, że co trzecia kobieta ukończywszy 16 rok życia doznała przemocy fizycznej; szacuje się, że co szósta przemocy seksualnej, a 18% badanych kobiet doznało przemocy fizycznej lub seksualnej w dzieciństwie. Odnotowano, że spośród badanych kobiet żadnej formy przemocy nie doznało 59%, natomiast co szósta kobieta, będąc dorosłą, doznała przemocy ze strony partnera. Przemoc wobec kobiet stanowi bardzo ważny problem, dyskryminuje kobiety i narusza prawa człowieka i podstawowe wolności (na przykład prawo do życia i zdrowia).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Pawłowicz, Jacek Jan. "Ideologia gender realnym zagrożeniem dla małżeństwa i rodziny." Teologia i Moralność 7, no. 1(11) (January 3, 2012): 139–54. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2012.11.1.9.

Full text
Abstract:
Gender jest jedną z tych niebezpiecznych i szeroko dziś lansowanych ideologii, która walczy z tradycyjną rodziną i macierzyństwem. Macierzyństwo i wychowywanie dzieci są według niej formą ucisku kobiety. Dlatego antykoncepcja, aborcja na żądanie, rozpasanie seksualne są warunkami niezbędnymi do „wyzwolenia” kobiet. Ideologia ta zakłada, że człowiek nie rodzi się ani kobietą, ani mężczyzną w sensie kulturowym. To dana kultura konstruuje określenia „kobieta” i „mężczyzna” i w ten sposób determinuje człowieka. Wiele cech „kobiecych” i „męskich” pochodzących z różnic biologicznych teoria gender uważa za mity społeczne. Polaryzacja społeczności na kobiety i mężczyzn prowadzi według niej do szowinizmu i mizoginii. Gender, która przejęła idee i założenia ruchu feministycznego, oddzieliła seksualność od prokreacji, a to w konsekwencji doprowadziło do oddzielenia prokreacji od małżeństwa. Jeżeli zostają odseparowane te dwie sfery, to staje otworem prosta droga do uznania „praw” osób homoseksualnych do małżeństwa i posiadania dzieci (np. przez adopcję lub sztuczne zapłodnienie) oraz do tworzenia tzw. „wolnych związków” bez żadnych zobowiązań i odpowiedzialności. To wszystko stanowi realne zagrożenie dla tradycyjnie pojmowanego małżeństwa i rodziny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kubiś, Adam. "Kobiety głoszące Ewangelię w Nowym Testamencie." Polonia Sacra 26, no. 3 (November 5, 2022): 7–28. http://dx.doi.org/10.15633/ps.26301.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje charakteryzację kobiet, które w Nowym Testamencie określone są explicite lub implicite jako głosicielki Ewangelii: (1) Maria Magdalena i inne kobiety przy grobie Jezusa; (2) kobieta samarytańska w J 4, 4–42; (3) Pryska/Pryscylla; (4) Ewodia i Syntyche z Flp 4, 2–3. Artykuł zwraca uwagę na historyczny i teologiczny kontekst ich działalności oraz definiuje treść i przedmiot ich głoszenia, czyli Ewangelię. W prezentacji każdej z kobiet lub grupy kobiet wskazano na najważniejsze problemy egzegetyczne i współczesne próby ich rozwiązania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Piwko, Aldona Maria. "KOBIETA W ISLAMIE. MUZUŁMAŃSKI FEMINIZM?" Warszawskie Studia Pastoralne, no. 4(29) (September 20, 2016): 25. http://dx.doi.org/10.21697/wsp.2015.10.4.29.02.

Full text
Abstract:
Artykuł podejmuje próbę analizy miejsca i funkcji kobiety w społeczności muzułmańskiej. Islam wyraźnie definiuje obowiązki ludzi względem Boga i między sobą. Kobieta została stworzona przez Boga, a jej szczególnym zadaniem jest urodzenie i wychowanie dzieci. Religia narzuca określone zachowanie kobiecie, wyrażone w ubiorze oraz stosowanymzachowaniu, którego najwymowniejszym przejawem jest chrakterystyczny dla kultury muzułmańskiej damski strój. Dominująca od wieków struktura społeczeństwa patriarchalnego w islamie, stałą się przyczyną zmian w świadomości kobiet. W XX wieku zaczęły powstawać ruchy kobiece, będące początkiem nurtu feminizmu muzułmańskiego. Feminizmw islamie posiada dwa główne nurty. Feminizm muzułmański dba o równydostęp kobiet do edukacji, ochrony zdrowia, praw obywatelskich. Feminizm islamski dąży do postrzegania kobiety zgodnie z nauką Koranu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Drewniak, Ineza. "Jak być kobietą? Kreowanie stereotypów i modele kobiecych zachowań prezentowane w reality shows." Studia Krytyczne/Critical Studies, no. 8 (June 28, 2020): 92–115. http://dx.doi.org/10.25167/sk.2117.

Full text
Abstract:
Autorka w niniejszym artykule stara się przedstawić bliżej ogólną problematykę kształtowaniasię stereotypów dotyczących kobiet w programach reality show. Pragnie równieżskupić się na tworzeniu się modeli kobiecych zachowań, które są jak klasycznaetykietka przypinane wszystkim kobietom. Tekst skupia się na programach, którez reguły stawiają kobiety w negatywnym świetle, opisuje zjawisko uprzedmiotowieniaoraz traktowania kobiet jako towar na sprzedaż. W celu ukazania kontrastu, zderza zesobą dwa skrajne modele kobiet. Kobieta tradycyjna, żyjąca w duchu konserwatywnychwartości przeciwstawiona jest kobiecie nowoczesnej, wyzwolonej. Dodatkowo zwracasię uwagę na obnażanie kobiecych wad programach, które są oglądane przez milionyosób w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Grodź, Iwona. "Taniec i Fantom Lady? Artystka i taniec. Kilka uwag na marginesie dokumentu Siedem kobiet w różnym wieku (1978) Krzysztofa Kieślowskiego." Civitas Hominibus. Rocznik Filozoficzno-Społeczny 18 (November 16, 2023): 103–14. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5145.18/2023_09ig.

Full text
Abstract:
Tematem tekstu jest spojrzenie „powidokowe” na ciało kobiety i taniec jako na znak, schemat, wzorzec. W tym ujęciu biografia kobiety-baletnicy staje się jednym z wielu (choć obecnie nie najczęściej przywoływanych) utrwalonych wzorców linii życia kobiet-artystek. Przykładem jest film dokumentalny o „cyklu życia” baletnic Siedem kobiet w różnym wieku Krzysztofa Kieślowskiego z 1978 roku. Celem jest odpowiedź na pytanie, czy wskazany wzorzec cyklu kobiecej egzystencji może spełniać funkcję paraboli, czy pars pro toto schematów wyobrażeniowych, które ciągle funkcjonują w kulturze współczesnej. Przyjęta perspektywa skłania się więc ku interdyscyplinarności i otwartości na różne konteksty. Pozwala też poniekąd przyjrzeć się szerszym zagadnieniom, takim jak: wzorce kobiecości w debacie publicznej, „polityka ciała” versus tekst kultury. Metodologia: komunikatologia z elementami analizy filmoznawczej. Słowa kluczowe: kobieta i sztuka (taniec), „powidok”, Siedem kobiet w różnym wieku (1978) Krzysztofa Kieślowskiego
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dajnowicz, Małgorzata. "Liga Kobiet Polskich w okręgu łódzkim w latach 1982–1989. Główne kierunki działalności w świetle materiałów sprawozdawczych organizacji." Dzieje Najnowsze 53, no. 2 (September 23, 2021): 143–60. http://dx.doi.org/10.12775/dn.2021.2.08.

Full text
Abstract:
Liga Kobiet Polskich, akceptowana przez władze komunistyczne organizacja kobieca, usiłowała umocnić swoje wpływy zwłaszcza wśród kobiet pracujących. Jako priorytetowy cel działalności wskazywała także upowszechnianie znaczenia szerokich działań Komitetu Gospodarstwa Domowego, w ramach którego organizowano szkolenia zawodowe, promowano gospodarność w prowadzeniu przez kobiety gospodarstw domowych. Schyłek jej działalności przypadł na koniec lat osiemdziesiątych, biorąc pod uwagę zarówno zmniejszającą się liczbę członkiń, jak i słabnącą pozycję jako oficjalnej reprezentacji kobiet polskich.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ziółkowska-Kuflińska, Magdalena. "Po co kobiecie walka z bykiem? Rola kobiet-matadorek w hiszpańskiej tradycji corrida de toros." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, no. 70 (November 13, 2019): 59–69. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.70.04.

Full text
Abstract:
Tradycyjna corrida de toros, należąca do szerokiej kategorii widowisk tauromachicznych, kojarzy się najczęściej z domeną mężczyzn. W istocie dane statystyczne potwierdzają, że większość zatrudnionych w branży osób to mężczyźni. Kobiety stanowią zaledwie kilka procent. Od samego początku istnienia corrida de toros kobiety aspirowały do zawodu matadora. Matador ma prawo, a wręcz obowiązek zabić byka podczas widowiska. Zadanie to jest postrzegane jako niebezpieczne i bardzo trudne. Historia tauromachii pokazuje, że zawsze istniały kobiety, które próbowały przeciwstawiać się obowiązującym stereotypom. Zazwyczaj były to jednostki. Kobiety nie uczyły się tego zawodu masowo. Współcześnie nastroje społeczne są w większości przypadków im przychylne, jednak nadal w porównaniu z mężczyznami kobiet-matadorek jest bardzo mało. Część społeczeństwa uważa nadal, że kobieta nie powinna zabierać życia, bowiem stworzona jest do jego dawania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Szwed-Walczak, Anna. "Prasa jako narzędzie społecznej i politycznej aktywizacji kobiet w latach 1989–1992. Polska prasa dla kobiet w czasie transformacji ustrojowej." Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych, no. 2(9) (2020): 110–48. http://dx.doi.org/10.15290/cnisk.2020.02.09.07.

Full text
Abstract:
Periodyki dla kobiet w Polsce w latach 1989–1992 stanowiły szczególny rodzaj prasy: z jednej strony skierowane były do adresata dominującego liczebnie w społeczeństwie, z drugiej zaś strony będącego dyskryminowaną mniejszością w sferze publicznej. Sytuację kobiet komplikował fakt prawnego równouprawnienia, które nie było realizowane w praktyce. Powyższe opinie znalazły odzwierciedlenie w badaniach. Wybrane do analizy tytuły prasowe: „Kobieta i Życie”, „Przyjaciółka”, „Zwierciadło” w ówczesnym okresie należały do najbardziej poczytnych czasopism w Polsce. Przemiany transformacyjne stanowiły dla nich okazję do promocji udziału kobiet w polityce, gospodarce i kulturze. Celem badania było ustalenie, czy prasa dla kobiet wykorzystała przemiany transformacyjne do aktywizacji społecznej i politycznej kobiet. W związku z tym sformułowano trzy pytania badawcze: 1) Jakie wydarzenia o charakterze politycznym wywołały zainteresowanie redakcji? 2) Jaką rolę dla kobiet dostrzegano w okresie przemian transformacyjnych? 3) W jaki sposób zachęcano kobiety do aktywność społecznej i politycznej?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Kobita"

1

Saha, Jyotsna. "Bangla kabyodharay Dwijendrolal Rayer kobita বাংলা কাব্যধারায় দ্বিজেন্দ্রলাল রায়ের কবিতা." Thesis, University of North Bengal, 1992. http://hdl.handle.net/123456789/1766.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bhattacharya, Gayatree. "Dui mohayuddher ontorbortykalin Bangla kobitar somaj somporko o tar kabyorup : Robindronath দুই মহাযুদ্ধের অন্তর্বর্তীকালীন বাংলা কবিতার সমাজসম্পর্ক ও তার কাব্যরূপ : রবীন্দ্রনাথ." Thesis, University of North Bengal, 1989. http://hdl.handle.net/123456789/1636.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

রায়, Roy বিপ্লব Biplab. "শঙ্খ ঘোষের কবিতা : ঐতিহ্য এবং কবির আত্মপরিচয় সন্ধান Shankho Ghosher kobita: oitijhyo ebong kabir attoporichoy shandhan." Thesis, University of North Bengal, 2018. http://hdl.handle.net/123456789/2812.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Knapik, Wioletta. "Aktywność społeczno-zawodowa kobiet wiejskich na przykładzie gminy Trzebinia." Doctoral thesis, Katowice: Uniwersytet Śląski, 2007. http://hdl.handle.net/20.500.12128/4942.

Full text
Abstract:
Praca stanowi stanowi próbę oceny zjawiska aktywności społeczno – zawodowej kobiet wiejskich z terenu gminy Trzebinia. Do zbadania tej problematyki posłużyła wybrana próba kobiet zamieszkujących wszystkie sołectwa (10) gminy Trzebinia oraz przedstawicieli lokalnych środowisk opiniotwórczych. Kwestionariusz ankiety oraz wywiad pogłębiony posłużyły za narzędzia badawcze. Obszar wiejski gminy Trzebinia, jako teren badań, został wybrany ze względu na szczególne uwarunkowania geograficzno – historyczne. Gmina położona jest w zachodniej części Małopolski, w pobliżu dwóch wielkich ośrodków miejskich : Krakowa i Katowic. Zarówno usytuowanie na mapie Polski jak i ścisłe powiązanie z przemysłem ciężkim, przesądziło o zurbanizowanym charakterze terenów wiejskich tej gminy. Życie kobiet wiejskich dostosowane jest do specyfiki życia na tym terenie. Mocne korzenie kulturowe osadzone w dawnej Galicji, zauważalna działalność społeczna kobiet w tym regionie oraz ich trudna sytuacja ekonomiczna ze względu na wysokie bezrobocie, stanowi tło dla przeprowadzonych badań. Rozdział I pracy jest wprowadzeniem do tematyki badań. Stanowi historyczne tło dla problematyki aktywności kobiet wiejskich, ukazuje życie tych kobiet zmieniające się na przestrzeni lat, proces kształtowania się pozycji rodzinnej i społecznej, określa podstawowe funkcje kobiety wiejskiej. Problematyka aktywności społecznej i zawodowej kobiet wiejskich została przedstawiona w Rozdziale II. Pkt.1 tego rozdziału charakteryzuje pojęcie aktywności i aktywizacji. Omówiona została także działalność społeczna kobiet. Ważnym kontekstem dla tej problematyki jest, szczególnie w przypadku kobiet wiejskich, posiadanie i organizacja czasu wolnego. Rozdział ten omawia również zagadnienia dotyczące aktywności zawodowej kobiet zwracając uwagę na szczególną sytuację kobiet wiejskich pracujących zawodowo. Bezrobocie jest bolączką nas wszystkich. Problem ten najbardziej dotkliwie odczuwają kobiety, a zwłaszcza kobiety wiejskie. Pewną nadzieją na poprawę tego stanu rzeczy są profesjonalne programy mające na celu aktywizację zawodową kobiet w zakresie ich szkolenia, doskonalenia zawodowego,przekwalifikowania, dostosowywania do pracy w nowych warunkach. Jeden z takich programów – Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich, finansowany ze środków Banku Światowego, opisany został w Rozdziale II. Tematem zamykającym tę część pracy jest przyszłość polskiej wsi. Rozdział III dotyczy problematyki metodologii pracy. Opisany w nim został obiekt badań - próba składająca się z 335 kobiet zamieszkujących tereny wiejskie gminy Trzebinia. Określona została procedura związana z przygotowaniem i organizacją badań uwzględniająca metody i techniki badawcze. Wyjaśnione zostały przesłanki przemawiające za sposobem doboru próby do badań oraz kwestie dotyczące pilotażu, a następnie weryfikacji narzędzi badawczych. Sformułowane hipotezy określają główne problemy, zależności odnoszące się do tematyki badań. Szczegółowa specyfikacja problematyki badawczej przedstawiona została przy pomocy zmiennych i wskaźników. Analiza socjologiczna aktywności społeczno – zawodowej kobiet wiejskich z terenu gminy Trzebinia przedstawiona jest w Rozdziale IV. Tę część pracy rozpoczyna charakterystyka społeczno – demograficzna respondentek. Problematykę aktywności społecznej respondentek określają następujące czynniki : zaangażowanie kobiet wiejskich w działalność społeczną, wpływ wychowania, światopoglądu, preferencji na kształtowanie się społecznych postaw respondentek. Kolejnym blokiem tematycznym omówionym w Rozdziale IV jest aktywność zawodowa, która dodatkowo skonfrontowana została z działalnością społeczną respondentek. . Bezrobocie jako nieodłączny czynnik wiążący się z perspektywą utraty pracy, został zbadany i opisany pod kątem przyczyn występowania tego zjawiska, środków zaradczych (kursy, szkolenia) podejmowanych zarówno przez same respondentki jak i instytucje do tego powołane (Powiatowy Urząd Pracy). Zjawisko aktywności społeczno – zawodowej respondentek poddane zostało ocenie przedstawicieli lokalnych środowisk opiniotwórczych. Ocena ta została dokonana przy użyciu narzędzia badawczego jakim jest wywiad pogłębiony przeprowadzony z 28 osobami. Uzupełnieniem tematyki badań są materiały źródłowe dokumentujące działalność społeczną, głównie kobiet, na terenie gminy Trzebinia. Rozdział IV zamyka pkt. 10 będący weryfikacją hipotez badawczych oraz pkt. 11 przedstawiający najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wójtowicz-Zając, Agnieszka. "Ocaleć. Narracja, Z/zagłada, kobieta : proza Magdaleny Tulli." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2019. http://hdl.handle.net/20.500.12128/10882.

Full text
Abstract:
Presented dissertation: Ocaleć. Narracja, Z/zagłada, kobieta. Proza Magdaleny Tulli (To Survive. Narration, Holocaust/Annihilation, Woman. The Prose of Magadalena Tulli) starts with an introductory chapter dedicated to an overview of articles, commentaries and critiques concerning novels by Magdalena Tulli, such as: Sny i kamienie (1995), W czerwieni (1998), Tryby (2003), Skaza (2006), Włoskie szpilki (2011) and Szum (2014). The purpose of overview is not only to refer the state of research, but also to introduce the perspective of the dissertation’s author. In this paper Tulli’s work is considered as an overall literary project with a distinct wirter’s mark, a personal signature and visible trace of her own experience. Following chapters are dedicated to the most important aspects of Tulli’s prose. Second chapter focuses on the problems of an autobiography and a personal aspect of writing. Literary theories of an autobiography are refered, also in context of feminist literary criticism, presenting a theoretical frame for Tulli’s novels interpretation. Inspired by the Nancy K. Miller’s arachnology, the dissertation’s author searches for these spots, where the writer’s signature can be found. Interviews with the writer helped in creating a “map” of “her own issues”, as Tulli refers to personal matters. The chapter contains interpretations focused on personal aspects of writing and trails of a textual self, often hidden in layers of a text, in its deeper levels and between details that construct novels. Third chapter concerns the motif which organises whole work of Magdalena Tulli. The dissertation’s author suggests the term “Z/zagłada”, which is an untranslatable reference both to the Holocaust and to an annihilation in the general sense. A report on hate speech (Zamiast procesu. Raport o mowie nienawiści) by Magdalena Tulli and Sergiusz Kowalski provides frames for an interpretation. Novels are analysed and interpreted in chronological order, showing the evolution of this motif and its functioning throughout Tulli’s work. Fourth chapter focuses on a mother-daughter relationship. Theoretical concepts presented by feminist-oriented phiolosophers and scholars serve as a base for further deliberation. The chapter concentrates on Włoskie szpilki and Szum, the latest Tulli’s novels, which main topic is a relationship between the narrator/main character and her mother. The mother, as presented in these novels, is cold, distant, emotionally mutilated and incapable of creating the relationship with the daughter. The relationship is also presented in a wider context of posttrauma, a social hierarchy and a legacy of humiliation. Interpretations that form this chapter lead to the problem of position/state of being victim and overcoming repetitive cycle of a humiliation. The conclusion of the dissertation focuses on the problem of psychological and ethical survival and presents interpretation of one of the closing scenes in Szum: The Lowest Court trial. This scene is not only summation of Tulli’s work, but also of the dissertation, as it concerns problems of surviving and leaving the position of a victim.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wójcik-Owczarek, Katarzyna. "Demony kobiece w literaturze bizantyńskiej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2015. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5583.

Full text
Abstract:
The thesis’ aim is to demonstrate not only the evolution, but also means of representation and various functions of Byzantine female demons. The thesis discusses a selection of texts (from antiquity to late Byzantine times) concerning female demons, notorious for killing newborn babies and harming women during pregnancy, labour or immediately after it, as well as demonesses, whose main task was to tempt men. Although these female demons had originated from beliefs in different cultures, had different names, they possessed identical attributes, e.g. they appeared in similar situations, had also common traits of appearance and skills: polymorphism or flying. The first chapter serves as a background for the next two chapters. It is a presentation of the female demons of the ancient world: Mesopotamia, Israel, Greece and Rome. The second chapter is an analysis of a late antique text, the so called Testament of Solomon. The third chapter is dedicated to Gello – a demoness, whose origins may be traced back to no less than VII century BC (where her name was mentioned for the first time in a poem by Sappho), and who enjoyed great popularity in Byzantium, remains well-known and is still present in tchem folklore of many countries, whose culture is genealogically connected with the Byzantine/Orthodox tradition.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Lainková, Jana. "Podnikatelský plán restaurace Kovářova kobyla." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-359396.

Full text
Abstract:
The objectiv of the thesis is to create a business plan for a Kovářova kobyla restaurant. The business plan is for first year, which is complete and that is 2017. The plan helps find out if restaurant is cost-effective. At first there will be theoretically explained business plan with all parts. The next step is description legislation for business and legislation for food industry. This thesis continues with processing of business plan including financial plan and financial analysis. At the end of the thesis is business plan evaluated and results summarized.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Wehrhahn, Daniel. "Untersuchungen zur Struktur-Funktionsbeziehung von Kobra-Venom-Faktor Konstruktion und rekombinante Expression von Kobra-Venom-Faktor/Kobra-C3-Hybriden /." [S.l. : s.n.], 2001. http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokserv?idn=961283416.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bartoševič, Miroslava. "Obraz kobiety w tworczosci Marii Rodziewiczowny." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2006. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2006~D_20060612_092914-57072.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Juknevičiūtė, Beata. "Obraz współczesnej kobiety w twórczości Manueli Gretkowskiej." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2006. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2006~D_20061107_092652-95765.

Full text
Abstract:
In this work it is presented the characteristics of the author, in consideration of biography, what critics wrote. Separate autobiographical motives from hers creative work. In this work are also presented main women characters characteristics and famous women from religion, films, literatures, cultures, pop cultures, also women who had influence to history, politics. Likewise are analyzed feminine titles who are defining family relations, work titles, vulgar and nice callings.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Kobita"

1

Zaman, M. Maddhomik Banglashahito kobita. Dhaka: Jatio Shikha Board, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Goon, Nirmalendu. Nirbachita 100 kobita. Dhaka: Anyaprakash, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Rahman, Shamsur. Shamsur Rahmaner shreshtha kobita. Dhaka: Sahityaprakash, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sinha, Shri Murari. Postmodern Rabindranath: A new horizon of discovering Rabindra-kobita. Kolkata, West Bengal, India: Juthika Cowdhury, Kobita Pakshik, 36D, Harish Chatterjee Street, Kolkata-700026, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sinha, Shri Murari. Uchchafalanshil Kobita: A collection of Bengali poems by murari sinha. Kolkata, West Bengal, India: Kobita Dashdine, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

editor, Dhara Samīra, ed. Sirājuddīna Āmeda-era kabitā samagra: Sirajuddin Amed-er kobita samogro. Āgaratalā, Tripurā: Akshara Pābalikeśānas, 2016.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Wielkie nimfomanki. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

), Girard Marie-Aldine (1977, Bicz Marynia Tł, and Wydawnictwo JK, eds. Perfekcyjna kobieta to suka. Łódź: Wydawnictwo JK - Feeria, 2015.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Vademecum singla: Życie w pojedynkę : w drodze do pary. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kobieta i media: Studia z dziejów emancypacji kobiet. Gdańsk: Wydawn. Uniwersytetu Gdańskiego, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Kobita"

1

Hankerson, Darrel, and Alfred Menezes. "Koblitz Elliptic Curves." In Encyclopedia of Cryptography and Security, 705–6. Boston, MA: Springer US, 2011. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4419-5906-5_872.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Hankerson, Darrel, and Alfred Menezes. "Koblitz Elliptic Curves." In Encyclopedia of Cryptography, Security and Privacy, 1–2. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 2021. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-27739-9_872-2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Borszyńska, Sylwana. "Jak kobiety przełamywały dziewiętnastowieczne schematy społeczne? Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka i Paulina Kuczalska-Reinschmit na drodze ku emancypacji." In Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2017. http://dx.doi.org/10.18778/8088-351-2.06.

Full text
Abstract:
Artykuł przenosi Czytelnika w świat kobiet z XIX wieku. Pokazuje sytuację prawną, w jakiej przyszło im żyć oraz wynikające z tego ograniczenia społeczne, które nazwać można konwenansami/schematami. Powszechnie funkcjonowało mniemanie, iż kobieta stworzona została do roli matki, żony i gospodyni. Praca zarobkowa, studia wyższe to elementy często niedostępne dla większości kobiet. Trzy bohaterki artykułu – Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka i Paulina Kuczalska-Reinschmit – swymi żywotami zaprzeczyły stereotypowemu wizerunkowi kobiety „matki Polki”. Prowadząc życie inne niż większość przykładnych gospodyń, stały się inspiracją do pokazania możliwych dróg przekraczania barier społecznych w XIX wieku. Buntujące się przeciwko normom i żądające prawo do innego sposobu bycia, walczące o równouprawnienie kobiet, swoją działalnością na niwie literackiej, oświatowej i społecznej, a przede wszystkim swymi wyborami życiowymi, pokazały, iż dziewiętnastowieczne bariery można było przełamywać.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Desperak, Iza. "Kobiety i kultura Śląska Cieszyńskiego na przykładzie Dory Kłuszyńskiej." In W kręgu myśli Profesora Jana Szczepańskiego. Tom V. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-591-9.05.

Full text
Abstract:
Śląsk Cieszyński wyróżniał się na tle innych ziem będących pod zaborami rosyjskim czy pruskim. Wyróżniał się nie tylko rozwojem edukacji powszechnej, z której korzystały zarówno elity, jak i chłopskie dzieci. Charakterystyczną dla niego była również sprawa związana z pozycją kobiet. Kobiety bowiem były tam bardziej wyemancypowane i wykształcone niż w innych regionach ziem polskich. Panowała tam zasada, że w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (istniejącej od 1918 r.) na sześciu mężczyzn powoływano jedną kobietę. Jedną ze słynnych kobiet Śląskiego Cieszyna była m.in. Dora Kłuszyńska, działaczka socjalistyczna, feministyczna i narodowa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bieniek, Jadwiga. "Pola Gojawiczyńska – „walka piórem” o los kobiet w społeczeństwie." In Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2017. http://dx.doi.org/10.18778/8088-351-2.10.

Full text
Abstract:
W swojej pracy przedstawiłam postać pisarki Poli Gojawiczyńskiej. Była najbardziej popularna w latach trzydziestych XX wieku. Jej twórczość była poświęcona kobietom. Na podstawie utworów: „Dziewczęta z Nowolipek” (1935), „Rajska jabłoń” (1937), „Stolica” (1945) omówiłam problemy, jakie pisarka poruszała w swych utworach: wychowanie i kształcenie kobiet, znalezienie pracy i awans społeczny, rola miłości w życiu kobiety, edukacja seksualna i aborcja, wojna a losy kobiet.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Niedzielska, Ewelina. "Kobieta zakodowana. Przedsiębiorczości kobiet a nowe technologie." In Funkcjonowanie e-biznesu. Zasoby, procesy, technologie. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/8088-106-8.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Sikorska, Marta. "„Kobieta a wiek XX”. Wyzwania, cele i oczekiwania kobiet wielkoprzemysłowej Łodzi przełomu wieków." In Łódź. Miasto modernistyczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2024. http://dx.doi.org/10.18778/8331-276-7.05.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiona została sytuacja kobiet, które żyły w wielkoprzemysłowej Łodzi przełomu XIX i XX w. Łódź była miastem wielu kultur, zamieszkiwana przede wszystkim przez Polaków, Niemców i Żydów ulegała procesom modernizacyjnym. W gwałtownie rozwijającym się mieście na rynek pracy wkroczyły tysiące kobiet z różnych warstw społecznych i różnych narodowości. W artykule zaprezentowane zostały problemy zawodowe i społeczne, z którymi borykały się kobiety na przełomie XIX i XX w. w przemysłowym mieście.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pawlak, Agnieszka. "Kobiety emigrujące, kobiety opuszczane, kobiety porzucane… Analiza emigracji zarobkowej z perspektywy kobiet." In Konteksty feministyczne. Gender w życiu społecznym i kulturze, 111–29. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014. http://dx.doi.org/10.18778/7969-034-3.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Krawczenko, Switłana. "Rozwój ruchu kobiecego w Ukrainie." In Kobiety wobec dominacji i opresji. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-431-8.04.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest rozwojowi ukraińskiego ruchu kobiecego, który kształtował się w dwóch kierunkach na dwóch oddzielnych terenach. Ziemie wschodniej i środkowej Ukrainy były pod zaborem rosyjskim, ziemie zachodniej Ukrainy – pod zaborem austriackim. Sytuacja społeczno-polityczna w tych państwach uwarunkowała rozwój kobiecego ruchu na tych terenach. W obu zaborach można było znaleźć wspólne hasła odwołujące się do niepodległości i praw kobiet. Jednak to na zachodniej Ukrainie zostały sformułowane zasadnicze idee ukraińskiego ruchu feministycznego. Idee ukraińskiego ruchu feministycznego znalazły się na łamach czasopism kobiecych. Czasopisma te były wydawane przez założycielkę ukraińskiego feminizmu pisarkę Natalię Kobryńską. Po roku 1918 ukraiński ruch kobiecy rozwijał się na terenach II Rzeczypospolitej, w Galicji i na Wołyniu. Jednocześnie ruch kobiecy rozwijał się w środowisku emigracji ukraińskiej na terenach Europy Zachodniej i Centralnej oraz Ameryki Północnej. Rozwój ruchu kobiecego był związany z działalnością organizacji kobiecych i funkcjonowaniem czasopism. Natomiast na wschodnich ziemiach Ukrainy, które znalazły się w Związku Sowieckim, władze sowieckie wykorzystywały prawa i ruch kobiet do swoich celów politycznych. Sowieci budowali propagandę na haśle, że władze dbają o kobiety. Sowietom udało się w społeczeństwie ugruntować przekonanie, że prawa kobiet są respektowane, a ruch kobiet ma prawa do realizacji swoich celów. W Związku Sowieckim prawda o prawach kobiet była inna. Kobiety były wyzyskiwane, ich rola w społeczeństwie marginalna. Nowego ducha ukraiński ruch kobiecy zdobył już w okresie Ukrainy niepodległej w końcu XX w. Wówczas zostały wznowione kółka i organizacje kobiece zakazane w okresie reżimu radzieckiego. Przed ruchem kobiet stanęły nowe cele, w tym najważniejszy: udział w walce o budowę społeczeństwa obywatelskiego, o nowoczesność państwa. Wydarzenia lat 2013–2014, kijowski Majdan i wojna na południu Ukrainy postawiły przed ruchem feministycznym kolejne wyzwania. Aktualnie ukraiński ruch feministyczny aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, kreując nowe rozwiązania, dąży do celów cywilizacyjnych, przed którymi stoi Ukraina.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Dadej, Iwona. "„Do czego dążymy?” Niemieckie i polskie akademiczki i ich strategie walki o uznanie w epoce dwudziestolecia międzywojennego. Nowy porządek płci w nauce dzięki ruchowi społecznemu?" In Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2017. http://dx.doi.org/10.18778/8088-351-2.08.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia powstanie i rozwój oraz wybrane pola działalności i organizacji badaczek. Skupione w nich kobiety z wyższym wykształceniem zaangażowane były politycznie na rzecz integracji i uwidaczniania w strukturach i gremiach akademickich kobiet uprawiających naukę. Ramy czasowe artykułu wyznacza epoka między dwoma wojnami – w II Rzeczpospolitej (do 1939 roku) i Republice Weimarskiej (do 1933 roku). Protagonistki tekstu działające w historycznych transnarodowych sieciach samopomocowych oraz w międzynarodowej organizacji International Federation of University Women, a także w filiach narodowych: Deutscher Akademikerinnenbund oraz w Polskim Stowarzyszeniu Kobiet z Wyższym Wykształceniem, stworzyły całą gamę strategii (samo)pomocowych dla kobiet zajmujących się nauką. Strategie te służyły instytucjonalizacji oraz większemu uwidocznieniu roli kobiet zajmujących się „produkowaniem” i fachowym propagowaniem wiedzy. Głównym zagadnieniem analizowanym w niniejszym tekście jest: czy oraz jakimi sposobami w niemieckim i polskim kontekście aktywizm i ruch kobiecy zdołały zapoczątkować zmiany w starym porządku płci w nauce i jej instytucjach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Kobita"

1

Jędrzejski, Łukasz. "Obraz Ligi Kobiet na łamach prasy dla kobiet w okresie gomułkowskim (1956-1970)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.14.

Full text
Abstract:
Artykuł ma na celu przedstawienie propagandowych obrazów Ligi Kobiet największej i najpopularniejszej organizacji kobiecej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Cezury czasowe przyjęte do przeprowadzenia procedury badawczej obejmowały lata 1956-1970 i wyznaczone były przez okres sprawowana funkcji I sekretarza Komitetu Centralnego przez Władysława Gomułkę. Prasa dla kobiet (dedykowana płci) była elementem systemu medialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W toku eksploracji tematu spożytkowano artykuły poświęcone działalności Ligi Kobiet na łamach „Kobiety i Życia” i „Zwierciadła”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Szwed-Walczak, Anna. "Obraz organizacji kobiecych na łamach polskiej prasy dla kobiet w okresie transformacji ustrojowej." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.20.

Full text
Abstract:
Transformacja ustrojowa w Polsce sprzyjała rozwojowi formalnych inicjatyw społecznych. Na tym polu dostrzegalne były również zinstytucjonalizowane działania kobiet. Już 4 października 1989 r. zarejestrowano Polskie Stowarzyszenie Feministyczne. Rozpoczął się proces rozbudzania „solidarności płci”, konstytuowania polskiego ruchu feministycznego i formalizacji działań organizacji nawiązujących do idei równouprawnienia płci. Asumptem do legalizacji działań środowisk kobiecych był projekt ustawy penalizującej aborcję, ale też nieobsadzenie urzędu pełnomocnika do spraw kobiet. W tym kontekście można było spodziewać się wzrostu liczby materiałów prasowych dotyczących zorganizowanej działalności kobiet. Celem badań była rekonstrukcja medialnego obrazu organizacji kobiecych, który był prezentowany w najpopularniejszych polskich pismach dedykowanych kobietom („Kobieta i Życie”, „Przyjaciółka”, „Zwierciadło”) w latach 1989- 1992. Cezura badawcza odpowiadała pierwszej fazie transformacji systemowej w Polsce. Inicjował ją rok, w którym odbyły się Obrady Okrągłego Stołu, a kończył rok uchwalenia tzw. małej konstytucji w 1992 r.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Aoki, Takafumi, Takatsugu Kuriyama, Kazuyuki Asano, Toshihiro Kawase, Itaru Matumura, Takashi Matsushita, Yuichiro Iio, et al. "Kobito." In ACM SIGGRAPH 2005 Emerging technologies. New York, New York, USA: ACM Press, 2005. http://dx.doi.org/10.1145/1187297.1187309.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Zaniewska, Agnieszka. "Liga Kobiet w okręgu białostockim w latach 1956-1975. Kierunki i efekty działalności." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.15.

Full text
Abstract:
Działalność Ligi Kobiet w okręgu białostockim w okresie rządów Władysława Gomułki i pierwszych latach rządów Edwarda Gierka była zgodna z polityką Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Organizacja kobieca działająca w systemie komunistycznym i stanowiąca zaplecze propagandowe partii rządzącej prowadziła działalność popularyzującą panujący ustrój polityczny. Niniejszy artykuł prezentuje główne aktywności podejmowane przez Ligę Kobiet w północno-wschodniej części Polski Ludowej, a także rezultaty jej działalności prezentowane na łamach biuletynu „Nasza Praca” oraz wybranej prasy regionalnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Zajko-Czochańska, Justyna. "Wybrane formy emancypacji kobiet wiejskich na łamach „Przyjaciółki” w latach 1956-1975." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.08.

Full text
Abstract:
„Przyjaciółka” będąca w okresie PRL najpopularniejszym czasopismem kobiecym edukowała kobiety w takich sferach jak rodzina, małżeństwo, gospodarstwo domowe czy rolne. Udzielała porad zdrowotnych, wychowawczych, kulinarnych czy prawnych. Pełniła także funkcję emancypacyjną wśród kobiet wiejskich, do których była kierowana. Stosując metodę analizy zawartości prasy, opracowanie ukazuje w jaki sposób tygodnik kreował proces emancypacji przedstawicielek płci pięknej. Celem opracowania jest próba ukazania propagowanych przez „Przyjaciółkę” sposobów osiągania autonomii przez kobiety wiejskie. Ponadto w oparciu o wybrane numery periodyku z lat 1956-1975 zaprezentowano formy „wyzwolenia” Polek poprzez pracę, edukację, podział obowiązków domowych i relacje w rodzinie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Marcinkiewicz-Kaczmarczyk, Anna. "Pomocnicza Służba Kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (1940–1946). Aktualny stan badań i charakterystyka archiwaliów." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Badania historii kobiet polskich na tle porównawczym. Kierunki, problematyka, perspektywy”, Białystok, 11–13 czerwca 2021. Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 2021. http://dx.doi.org/10.15290/bhkpntp.2021.12.

Full text
Abstract:
Historia Pomocniczej Służby Kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie nie została dotychczas gruntownie zbadana i opisana. Nie powstała jeszcze żadna monografia na ten temat. Najbardziej znanymi opracowaniami są Pomocnicza Wojskowa Służba Kobiet 2 KP (1941–1945) Anny Bobińskiej oraz Pomocnicza Służba Kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych w okresie II wojny światowej Wandy Maćkowskiej. Obydwa zostały napisane przez świadków tamtych wydarzeń (Anna Bobińska należała do PSK), a więc nie są obiektywne i ograniczają się jedynie do ogólnego opisu dziejów formacji, a w zasadzie przedstawienia najważniejszych dokumentów – głównie rozkazów organizacyjnych i sprawozdań. W 1941 r. zaczęto przyjmować kobiety do Armii Andersa i wydawać rozkazy i zarządzenia regulujące zasady ich służby. Jednocześnie od 1942 r. powstawały pododdziały kobiece w Wielkiej Brytanii, gdzie w listopadzie tego roku utworzono Komendę Główną PSK w Londynie. Ostateczny rozkaz organizacyjny regulujący zasady służby kobiet w PSZ na Zachodzie został wydany w lipcu 1944 r.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Sokołowska, Urszula. "Feminizm na łamach „Kobiety i Życia” (1970-1989)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.09.

Full text
Abstract:
Na łamach „Kobiety i Życia” w publikacjach z lat 1970-1989 unikano pojęcia „feminizm”. Pomimo tego, upowszechniano w periodyku hasła będące podstawowymi założeniami ideologicznymi wspomnianego ruchu społeczno-politycznego. Emancypacja kobiet w świetle materiałów zamieszczanych w „Kobiecie i Życiu” postrzegana była jako możliwość swobodnego decydowania o wyborze przestrzeni działalności Polek oraz ewentualnego godzenia obowiązków związanych ze sferą prywatną i publiczną. Redakcja periodyku propagowała wizerunek Polek posiadających równe prawa oraz jednakową pozycję społeczną co mężczyźni. Wielokrotnie przekonywano czytelników o słuszności partnerskiego modelu małżeństwa oraz realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn w przestrzeni pozadomowej, m.in. przejawiającej się w jednakowym dostępie do wyższych stanowisk i możliwości awansowania, otrzymywaniu takiej samej płacy za wykonywaną pracę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dajnowicz, Małgorzata. "Program działalności organizacyjno-propagandowej Ligi Kobiet na podstawie wytycznych Krajowych Zjazdów Ligi Kobiet." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.13.

Full text
Abstract:
Realizacja zadań programowych i plany aktywności Ligi Kobiet ogłaszane były podczas zjazdów, mających charakter propagandowy i informujący odbiorczynie o kierunkach rozwoju organizacji, co miało przynieść rezultat w umocnieniu pozycji Ligi w różnych środowiskach kobiet. Podczas pierwszego w 1951 r. głównym wysuwanym postulatem była walka o pokój i wyznaczanie zadań dla organizacji, związanych z realizacją planu 6-letniego. Okresem podsumowań etapu działalności i form rozwoju Ligi miał być trzeci zjazd z 1962 r. Jednym z najważniejszych w okresie funkcjonowania Ligi Kobiet był zjazd czwarty, zorganizowany w 1966 r. Wówczas to ogłoszono odnowiony program organizacji, formy i metody działania w warunkach „nowego” rozwoju, w okolicznościach, kiedy to kilka miesięcy przed zjazdem organizacja przestała funkcjonować w zakładach pracy. Podczas dyskusji zjazdowej informowano uczestniczki o konieczności rozwoju Ligi w miejscu zamieszkania kobiet, natomiast w podjętej uchwale podkreślano temat aktywniejszego niż przedtem włączenia się kobiet w budowę Polski socjalistycznej. Dotychczasową działalność Ligi oceniano wówczas jako pozytywną lecz niewystarczającą, z powodu m.in. wciąż niedostatecznej liczebności członkiń. Wydarzeniem przełomowym, podczas którego przyjęto uchwałę o zmianie nazwy organizacji z Ligi Kobiet na Ligę Kobiet Polskich, był zjazd z 1981 r. Podczas dziewiątego zjazdu, w 1986 r., mimo odczuwalnej w społeczeństwie polskim nasilającej się atmosfery napięcia, związanej z kryzysem ekonomicznym i politycznym, skupiano się na postulatach propagandowych, dotyczących głoszenia umacniania pozycji kobiety w życiu społeczno-politycznym oraz gospodarce narodowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Zajko-Czochańska, Justyna. "„Przyjaciółka” jako źródło do badań nad tematyką kobiet w Polsce (1945–1989)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Badania historii kobiet polskich na tle porównawczym. Kierunki, problematyka, perspektywy”, Białystok, 11–13 czerwca 2021. Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 2021. http://dx.doi.org/10.15290/bhkpntp.2021.10.

Full text
Abstract:
Tygodnik „Przyjaciółka” będący najbardziej poczytnym czasopismem kobiecym w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej był obiektem zainteresowania socjologów, historyków, politologów, prasoznawców oraz medioznawców. Badacze podejmowali się próby analizy periodyku zarówno w różnych cezurach czasowych, jak i pod względem prezentowanych zagadnień. Prowadzone badania obejmowały szeroki wachlarz tematyczny. Prezentowano materię dotyczącą m.in. kreowanego przez tygodnik modelu rodziny i małżeństwa, zmieniający się obraz i pozycję kobiety, problemy życia codziennego opisane w listach czytelników czy podejmowanie przez pismo zagadnień politycznych i udziału kobiet w życiu publicznym. „Przyjaciółka” była również eksplorowana pod względem jej wpływu na kształtowanie się gustów, stylów życia i obyczajów, a także stanowiła źródło do badań nad literacką zawartością działu beletrystycznego periodyku. Poza omówieniem aktualnego stanu badań nad "Przyjaciółką” zostanie zasygnalizowany niezbadany dotąd obszar ukazujący wpływ tygodnika na życie kobiet wiejskich, do których kierowane było odmienne wydanie „Przyjaciółki”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Bauchrowicz-Tocka, Maria. "Działalność Ligi Kobiet Polskich w okręgach katowickim i krakowskim w świetle publikacji „Naszej Pracy” (1982-1989)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.16.

Full text
Abstract:
Liga Kobiet Polskich zainaugurowała działalność w 1982 r. W stanie wojennym, w trudnych, politycznych, społecznych i gospodarczych warunkach, powoływała koła zakładowe, które skupiały się na organizowaniu pomocy socjalnej i tworzeniu lepszych warunków pracy. Różnorodną działalność (usługową, edukacyjną, praktyczną) prowadziły ligowe ośrodki gospodarstwa domowego. Ich doświadczenia Liga próbowała wykorzystać w czasie transformacji ustrojowej i gospodarczej. Do sztandarowych inicjatyw należało prowadzenie poradni rodzinnych i prawnych. Organizacja konsekwentnie budowała klimat społeczny, w którym kobiety mogłyby awansować i uczestniczyć we władzach. Z powodzeniem zaangażowała się w wybory do rad narodowych. Działaczki Ligi zostały radnymi. Tego sukcesu Liga nie odniosła w wyborach parlamentarnych w 1985 i 1989 r. Liga, „córka partii”, w 1989 r. odchodziła razem z „partią matką”. Powyższe zagadnienia, z którymi „mierzyła się” Liga Kobiet Polskich w okręgach katowickim i krakowskim w latach 1982-1989, wypełniają treść artykułu, napisanego na podstawie publikacji miesięcznika „Nasza Praca”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Kobita"

1

Ostaszewska, Aneta, Magdalena Szafranek, Marta Jadwiga Pietrusińska, and Karolina Ligna-Paczocha. Kobiety na uniwersytetach i pandemia Covid-19. Badania porównawcze na temat pracy kobiet. Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, October 2022. http://dx.doi.org/10.55226/uw.nawa2021.2022.

Full text
Abstract:
Women at universities and the Covid-19 pandemic. Comparative research on women’s work The presented publication is a summary of the project “Women at universities and the Covid-19 pandemic. Comparative research on women’s work”. The project was carried out at the University of Warsaw in partnership with the University of Milan from September 2021 to August 2022. The research study is based on purposive sampling. It fits into a rather bleak and pessimistic picture of the modern university as an institution “in crisis”. The pandemic exacerbated the state of instability by revealing the tensions between the pursuit of progress and constraints, if only financial, and the strong habit to the traditional model of work. The university is not only a place to study, but also to work. And this aspect, more specifically, women’s work, was the focus of our research. We talked about women’s work at the university not only with female academics, but also with administrative, technical and IT support staff. We wanted to find out more about the experience of working under pandemic conditions and the challenges of post-pandemic reality. We believe that the women’s needs recognized in the course of the study and the proposed solutions (recommendations) can provide practical inspiration for change at universities that aim to improve gender equality and build more equal workplaces.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ostaszewska, Aneta, Magdalena Szafranek, Marta Jadwiga Pietrusińska, and Karolina Ligna-Paczocha. Raport z badań. Kobiety na uniwersytetach i pandemia Covid-19. Badania porównawcze na temat pracy kobie. Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, October 2022. http://dx.doi.org/10.55226/uw.nawa2021.2022.0.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Feri, Vanessa. Von Pionieren der Kreislaufwirtschaft lernen. Freiburg: Departement für Sozialwissenschaften, 2023. http://dx.doi.org/10.51363/unifr.lrr.2023.002.

Full text
Abstract:
Dieser Forschungsbericht entstand im Rahmen des SNF-PRIMA-Projekts Urban Bricolage: Mining, Designing and Constructing with Re-Used Building Materials, geleitet von Prof. Dr. Madlen Kobi. An der Schnittstelle zwischen Architektur und Anthropologie erforscht mein Subprojekt Von Pionieren der Kreislaufwirtschaft lernen die Wiederverwendung von Bauteilen in der Schweiz aus einer sozialwissenschaftlichen Perspektive. Die ethnografischen Daten erhob ich im Zeitraum zwischen Juli 2022 und November 2023. In dieser Periode führte ich eine6-monatige Feldforschung bei zirkular, dem Fachplanungsbüro für das Bauen im Kreislauf, und 8 semi-strukturierte Interviews mit unterschiedlichen Vertreter:innen der Schweizer Baubranche durch. Komplementär dazu besuchte ich regelmässig Veranstaltungen zu Kreislaufwirtschaft und Nachhaltigkeit in der Bauindustrie. Diese fanden in mehreren europäischen Ländern, jedoch überwiegend in der Schweiz, statt.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

De Paula, Liana, Letícia Godinho, and Renato Sérgio De Lima. Los gobiernos subnacionales en la gestión de la seguridad ciudadana: la experiencia brasilera. Inter-American Development Bank, February 2014. http://dx.doi.org/10.18235/0007984.

Full text
Abstract:
El documento de discusión del Diálogo Subregional de Política de Seguridad Ciudadana 2013 presenta las principales experiencias brasileiras en la gestión de la seguridad ciudadana por parte de los gobiernos subnacionales desde los años ochenta a la fecha. Entre las experiencias presentadas se encuentran: el modelo Koba de policía comunitaria en São Paulo, el programa Fica Vivo de Minas Gerais, el programa Pacto Pela Vida de Pernambuco, las Unidades de Policía Pacificadora de Rio de Janeiro y el programa Paraná Seguro de Paraná. Se incluyen las experiencias de los municipios de Diadema (SP) y Canoas (RS). El documento también analiza los sistemas de información y evaluación de políticas públicas en seguridad, así como las alianzas con el sector privado. El texto también incluye lecciones aprendidas y orientaciones a futuro. El anexo I contiene las memorias con las principales conclusiones del Diálogo, el cual se llevó a cabo en Porto Alegre (RS) del 18 al 20 de noviembre de 2013. El encuentro reunió a autoridades y delegaciones de 17 gobiernos subnacionales de Argentina, Brasil, Colombia, México, Paraguay y Panamá. Contó también con la participación de representantes y expertos del Instituto Igarapé, el Inter-American Dialogue, el Fórum Brasileiro de Segurança Pública, la Organización de Estados Americanos, la Organización de las Naciones Unidas contra la Droga y el Delito, entre otros. El anexo II describe algunas de las experiencias subnacionales de Argentina, Colombia y México presentadas en el Diálogo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography