Academic literature on the topic 'Kościół Prawosławny w Polsce'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Kościół Prawosławny w Polsce.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Kościół Prawosławny w Polsce"

1

Jemielity, Witold. "Antoni Mironowicz, Kościół prawosławny w Polsce, Białystok 2006, s. 917." Studia Podlaskie, no. 17 (2008): 372–75. http://dx.doi.org/10.15290/sp.2007-2008.17.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Romanowicz, Wiesław. "Rzymskokatolicki i prawosławny Kościół instytucjonalny w opiniach maturzystów pogranicza środkowo-wschodniego w Polsce. Analiza porównawcza." Pogranicze. Polish Borderlands Studies 5, no. 1 (May 20, 2017): 49–68. http://dx.doi.org/10.25167/ppbs391.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono stosunek maturzystów z liceów ogólnokształcących regionu środkowo-wschodniej Polski do instytucji Kościołów: rzymskokatolickiego i prawosławnego. Autor analizuje zebrany materiał badawczy w kontekście następujących wskaźników: stopnia zaufania do Kościoła i księży, autorytetu duchownych, poziomu zaspokojenia potrzeb religijnych oraz stosunku do tradycji. Wykazano, że religijność maturzystów jest kościelnie uformowana lecz równolegle respondenci poszukują nowych, bardziej adekwatnych form zaspokojenia potrzeb religijnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Rutkowska, Grażyna, and Adam Kozak. "Kościół w życiu Heleny moskiewskiej, żony Aleksandra Jagiellończyka." Średniowiecze Polskie i Powszechne 12 (December 16, 2020): 261–307. http://dx.doi.org/10.31261/spip.2020.16.12.

Full text
Abstract:
Artykuł stanowi próbę przedstawienia osobistej pobożności oraz praktyk religijnych spełnianych przez Helenę moskiewską (1476–1513), córkę wielkiego księcia moskiewskiego Iwana III oraz bizantyjskiej księżnej Zoe, która w 1495 roku wyszła za mąż za wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka, późniejszego króla Polski. W tym celu wykorzystano dokumenty i korespondencję z epoki, kroniki ważniejszych historiografów podługoszowych (Bernard Wapowski, Maciej z Miechowa, Marcin Bielski, Marcin Kromer, Maciej Stryjkowski i Jan z Komorowa) oraz przekazy wybranych latopisów (Latopis sofijski I, Kronika Bychowca i Latopis hustyński). W pierwszej kolejności omówiono rolę prawosławia w doktrynie Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, wychowanie Heleny na dworze moskiewskim oraz obowiązujące w Europie i Polsce zwyczaje tyczące się małżeństw dynastycznych z wyznawcami obrządku wschodniego. W drugiej części tekstu zajęto się kwestią swobody sprawowania przez Helenę prawosławnych praktyk religijnych na Litwie i w Polsce, zebrano też przykłady jej donacji na rzecz cerkwi i monastyrów w Wielkim Księstwie Litewskim, na koniec zaś omówiono relację Heleny z Kościołem katolickim (tu m.in. omówiono spór dotyczący ewentualnej konieczności zmiany wiary przez królową i jej ponownego chrztu w obrządku łacińskim).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jurczyszyn, Marek. "Henryk Przeździecki – propagator unii w Polsce." Biografistyka Pedagogiczna 4, no. 1 (December 27, 2019): 235–60. http://dx.doi.org/10.36578/bp.2019.04.05.

Full text
Abstract:
Biskup podlaski ks. dr Henryk Przeździecki (1873-1939) przyjął święcenia kapłańskie dnia 22 grudnia 1895 r. Prawie od początku łączył funkcje kapłańskie z pracą wykładowcy w seminarium duchownym i z obowiązkami publicysty zamieszczającego ważne artykuły i opracowania naukowe w encyklopedii katolickiej i w innych wydawnictwach. Podejmował liczne odpowiedzialne zadania w Kościele mające też znaczenie dla państwa polskiego (np. kształt terytorialny diecezji w II RP, konkordat, neounia). W wieku 45 lat został biskupem wskrzeszonej na nowo diecezji podlaskiej. Jego działalność została wówczas dostosowana do potrzeb wiernych i kapłanów wspomnianej diecezji. Dał się poznać jako znakomity organizator życia religijnego, twórca instytucji kościelnych i działacz społeczny. W wypełnianiu zadań pasterza odrodzonej diecezji podlaskiej pozostał wierny swojemu zawołaniu biskupiemu: Unitis viribus (łac. złączonymi siłami), kładąc akcent na zgodną współpracę członków jednego Kościoła Chrystusowego. Nie stawiał ani na ideologię, ani na zwalczanie mniejszości, ale na Kościół katolicki i jego siłę wychowawczą. Nowy biskup podlaski stał się promotorem akcji unijnej w Polsce. Włożył wiele wysiłku w szerzenie unii kościelnej na Wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej, a szczególnie na Podlasiu. Nie tylko przyjmował wiernych prawosławnych do Kościoła rzymsko-katolickiego, lecz także otrzymał specjalne uprawnienia do zakładania parafii neounickich. Organizował konferencje z kapłanami obu obrządków, wizytował parafie, wspierał materialnie potrzebujących, niestrudzenie głosił słowo Boże, tworzył organizacje katolickie i bractwa neounijne. Wprowadzanie w czyn przykazania miłości Boga i bliźniego uczynił głównym celem wspomnianych organizacji i bractw. Przedstawił ciekawą propozycję dla kapłanów obrządku wschodniego, aby zakładali bractwa modlitwy w intencji unii kościelnej. Aktywnie uczestniczył w zjazdach unijnych w kraju i zagranicą, na których wygłaszał referaty dotyczące unii, organizował „tygodnie” unijne. Uważał motywy polityczne za przeszkodę w działalności unijnej. Dzięki niezłomnej wierze i zaufaniu samemu Jezusowi Chrystusowi pokonywał różne przeszkody związane z działalnością pasterską w diecezji podlaskiej i z promocją unii w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ważniewska, Joanna. "Prawosławie w Polsce: Stefan Dudra, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w obszarze polityki wyznaniowej oraz polityki narodowościowej Polski Ludowej i III Rzeczypospolitej, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2019, ss. 958." Doctrina. Studia społeczno-polityczne, no. 17 (March 15, 2021): 359–68. http://dx.doi.org/10.34739/doc.2020.17.21.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jackowski, Antoni, and Izabela Sołjan. "Pielgrzymki w polskim prawosławiu." Turyzm/Tourism 5, no. 2 (December 30, 1995): 49–64. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.5.2.06.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono główne problemy związane z pielgrzymkami do prawosławnych ośrodków kultu religijnego w Polsce. Po krótkim zarysie historii Kościoła prawosławnego na ziemiach polskich przedstawiono istotę kultu Maryi, kultu świętych oraz specyficzne w prawosławiu znaczenie ikony. One bowiem decydują przede wszystkim o rozwoju pielgrzymek. Następnie, po rysie historycznym prawosławnych pielgrzymek w Polsce, zaprezentowano próbę oceny współczesnego pątnictwa związanego z tym wyznaniem. Główną uwagę poświęcono najważniejszym ośrodkom kultu religijnego wyznawców prawosławia, a więc Grabarce, Jabłecznej, Świętej Górze Jawor oraz ośrodkowi w Supraślu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Krajczyński, Jan. "Wybrane problemy Kościoła katolickiego w PRL w zakresie realizacji własnej misji." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica 80 (September 30, 2017): 55–77. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6069.80.05.

Full text
Abstract:
Przedmiotem zainteresowania autora opracowania są relacje państwo – Kościół w Polsce Rzeczpospolitej Ludowej. Mając na uwadze trojakie zadania Kościoła w świecie, a mianowicie posługę rządzenia, nauczania i uświęcania, podjął on próbę określenia fundamentalnych problemów natury politycznej, społecznej, prawnej i administracyjnej, na jakie natrafił Kościół katolicki w zakresie realizacji wspomnianej misji w Polsce w latach 1945–1989.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mariański, Janusz. "Kościół katolicki w Polsce w procesie przemian." SOCIOLÓGIA A SPOLOČNOSŤ / SOCIOLOGY AND SOCIETY 3, no. 1 (June 8, 2018): 19–36. http://dx.doi.org/10.17846/ss.2018.3.1.19-36.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Perillo, Francesco S. "Echi della battaglia della Piana dei Merli (1389) nella storiografia e nella cultura italiana [Echa bitwy na Kosowym Polu (1389) we włoskiej historiografii i kulturze]." Fabrica Litterarum Polono-Italica, no. 3 (May 28, 2021): 117–50. http://dx.doi.org/10.31261/flpi.2021.03.08.

Full text
Abstract:
W czerwcu 1389 roku wojska serbskie i ich sojusznicy zostali pokonani przez Turków na równinie kosowskiej. W krwawej bitwie poległo wielu dzielnych chrześcijańskich bojowników oraz sam książę Lazar Hrebljanović, który został uświęcony przez Kościół prawosławny. Katastrofa wojsk chrześcijańskich utorowała drogę do inwazji osmańskiej na Półwysep Bałkański, ale klęska nabrała wartości mitu dla narodu serbskiego, który przez wieki towarzyszył jego istnieniu jako wzór poświęcenia i miłości do ojczyzny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kuźma, Andrzej. "Kościół rzymski i pierwszeństwo jego biskupa w eklezjologii ks. Mikołaja Afanasjewa." Studia Oecumenica 18 (February 11, 2019): 161–84. http://dx.doi.org/10.25167/soe/18/2018/161-184.

Full text
Abstract:
Ks. Mikołaj Afanasjew jest jednym z najbardziej znaczących teologów prawosławnych XX w. w dziedzinie eklezjologii. Rozwinął i uzasadnił koncepcję eklezjologii eucharystycznej, w pewien sposób przeciwstawiając ją eklezjologii uniwersalistycznej. Na bazie tych obu eklezjologii poruszył problem prymatu w Kościele. Wychodząc z założeń eklezjologii eucharystycznej, podkreślał równość biskupów poszczególnych lokalnych Kościołów w ich posłudze. Równość biskupów jednak nie jest w sprzeczności z tym, że niektóre Kościoły cieszyły się większym autorytetem od pozostałych. W okresie apostolskim Kościołem, który posiadał największy autorytet, był Kościół jerozolimski, natomiastod II w. stał się Kościół rzymski. Rozwój eklezjologii uniwersalistycznej, przede wszystkim za sprawą św. Cypriana z Kartaginy, jak uważa ks. M. Afanasjew, przyczynił się to tego, że autorytet Kościoła rzymskiego w osobie jego biskupa zyskał wymiar prawny. W ten sposób biskupi rzymscy zaczęli się uważać za zwierzchników całego Kościoła powszechnego. Afanasjew podkreśla, że Kościół prawosławny na bazie eklezjologii eucharystycznej zawsze akceptował pierwszeństwo Kościoła i biskupa rzymskiego, natomiast nie może przyjąć jego prymatu o charakterze jurydycznym na bazie eklezjologii uniwersalistycznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Kościół Prawosławny w Polsce"

1

Urban, Kazimierz. Kościół prawosławny w Polsce, 1945-1970: Z zagadnień stabilizacji życia kościelnego. Kraków: Akademia Ekonomiczna w Krakowie, 1992.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Cerkiew w diasporze: Z dziejów prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Poznań: Wydawn. Poznańskie, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kusztal, Aleksandra. Główne kościoły chrześcijańskie w Polsce wobec integracji Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

The Orthodox Church in Poland. Supraśl: The Monastery, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Mironowicz, Antoni. The Orthodox Church in Poland. Supraśl [Poland]: Monastery of the Annuciation of the Mother of God, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Sosna, Grzegorz. Hierarchia i kler Kościoła Prawosławnego w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej w XIX-XXI wieku. Ryboły: [publisher not identified], 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Oazy ortodoksji: Z wizytą w przemysko-nowosądeckiej eparchii. Krosno: Wydawca Arete Spółka, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w 1938 roku: Uwarunkowania, przebieg, konsekwencje. Chełm: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Mironowicz, Antoni. Kościół prawosławny w dziejach dawnej Rzeczypospolitej. Białystok: Wydawn. Uniwersytetu w Białymstoku, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Mironowicz, Antoni. Kościół prawosławny w państwie Piastów i Jagiellonów. Białystok: Wydawn. Uniwersytetu w Białymstoku, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Kościół Prawosławny w Polsce"

1

Kałużny, Tadeusz. "Kościół prawosławny w drodze do Świętego i Wielkiego Soboru." In Przed Soborem Wszechprawosławnym, 119–49. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wydawnictwo Naukowe, 2016. http://dx.doi.org/10.15633/9788374385121.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nosowski, Zbigniew. "Kościół katolicki w Polsce po 1989 roku. Bliżej społeczeństwa czy bliżej władzy?" In Dialog wiary z nauką i kulturą. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2013. http://dx.doi.org/10.18778/7969-069-5.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography