To see the other types of publications on this topic, follow the link: Książki ilustrowane dla dzieci.

Journal articles on the topic 'Książki ilustrowane dla dzieci'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Książki ilustrowane dla dzieci.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Centner-Guz, Małgorzata. "Wartościowanie wybranych rozwiązań ilustratorskich w książkach dla dzieci przez studentów wczesnej edukacji." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 37, no. 1 (November 6, 2018): 159. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2018.37.1.159-177.

Full text
Abstract:
<p>Kontakt ze sztuką plastyczną i pierwsze doświadczenia w komunikacji wizualnej zapewniają dziecku książki obrazkowe i ilustrowane. Dlatego istotne jest, by miały one określone miejsce w codzienności dziecka i by zapewniały wartościowe pod względem poznawczym i estetycznym bodźce. Miejscem, gdzie małe dziecko może ich doświadczać – obok przestrzeni domu rodzinnego – jest przedszkole, dlatego nauczyciele powinni posiadać kompetencje związane z wprowadzaniem wychowanka w świat dobrej ilustracji książkowej, a przede wszystkim wyrażać osobiste zaangażowanie w wartościowanie tego rodzaju tekstów kultury. W opracowaniu przedstawiono, jakie wartości ilustracji książkowych postrzegają i preferują osoby przygotowujące się do zawodu nauczyciela wczesnej edukacji. Badani wartościowali ilustracje wykonane w różnych konwencjach i stylistyce (realistycznej i fantastycznej, klasyczne i awangardowe) oraz wykonane różnymi technikami (malarskimi i graficznymi). Zgromadzony korpus leksykalny, dotyczący odczuć związanych z percepcją ilustracji książkowej, analizowano z perspektywy kategorii ocen dzieł malarskich oraz kategorii wartościowania leksykalnego, wyrażającego osobisty stosunek do percypowanych obrazów.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Juchnowicz, Anna. "Inna forma: książka artystyczna jako reinterpretacja „czarnej sztuki”." Sztuka Edycji 22, no. 2 (December 1, 2022): 219–22. http://dx.doi.org/10.12775/se.2022.00039.

Full text
Abstract:
Tytuł artykułu jest nawiązaniem do książki Muzeum czarnej sztuki. Katalog inkunabułów Biblioteki Gdańskiej PAN Beaty Gryzio (słowo/obraz terytoria, 2012). Wiele z prezentowanych tam obiektów stało się inspiracją dla autorki, chociażby ze względu na oprawę – jak książki „na łańcuchach” przypominające zakazaną księgę z Imienia Róży Umberta Eco. Inne inspirowały ze względu na treść oraz sposób jej przedstawienia. W dzisiejszych czasach nie powstają już książki, w których tekst napisany jest ręcznie. W artykule omówiono rodzaje oprawy, materiały oraz techniki rysunku i druku lub pisania tekstu, które mogą wywodzić się z inspiracji inkunabułami, by stwarzać interesujące interakcje między współczesną książką artystyczną a jej odbiorcami. Przykłady takich prac to książki miniaturowe z odkrytym, wyokrąglonym grzbietem, twardą okładką i kapitałką szytą na składkach; studencka instalacja z notatnikami zapełnionymi autografami, które autor poddał niszczącym działaniom czterech żywiołów; książka ilustrowana fotografiami ze starego albumu, której narracja opowiada zagadkową przemianę głównego bohatera, a dzieło opatrzone jest odręcznymi notatkami autorki; książka-rekwizyt z juty i gęsich oraz kogucich piór, z ilustracjami na cienkiej bibule i wątkami z XIV-wiecznych książek, które mogłyby być aktualne także dziś. Czasami książka artystyczna w ostatecznej formie może niewiele różnić się od „zwykłej” książki, ale proces jej powstawania jest zupełnie inny. Nie wychodzi ona od tekstu, ale od myślenia obrazami. Często te dwie drogi spotykają się na jakimś etapie i wzbogacają interpretację tematu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Lewandowicz-Nosal, Grażyna. "„Wskazania czytelników – wybory bibliotekarzy” Zakup nowości dla dzieci i młodzieży do bibliotek publicznych i szkolnych – analiza jakościowa." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 26 (June 30, 2018): 55–76. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.26.03.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono zasady gromadzenia zbiorów do bibliotek publicznych dla dzieci i młodzieży oraz bibliotek szkolnych. Do analizy jakościowej wykorzystano listy tytułów książek, jakie planowały kupić 44 biblioteki szkolne w 2014 r. w ramach dotacji rządowej. Zgromadzony materiał podzielono na następujące kategorie: lektury szkolne, klasyka literatury dla dzieci, poezja, baśnie, książki dla najmłodszych, książki Grzegorza Kasdepke, literatura dla najmłodszych, literatura obyczajowa, fantasy, książki edukacyjne, historia i biografie, i inne. Najczęściej biblioteki planowały kupić lektury szkolne, książki edukacyjne (słowniki, encyklopedie). Z literatury pięknej najczęściej planowano kupić książki z gatunku fantasy, powieści dla dziewcząt oraz utwory takich autorów jak m. in. Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Marcin Pałasz, Renata Piątkowska, Małgorzata Strzałkowska. Chętnie kupowano książki ekranizowane i reklamowane w czasopismach młodzieżowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że księgozbiory bibliotek szkolnych i bibliotek publicznych dla dzieci i młodzieży odpowiadają na potrzeby czytelnicze tej grupy odbiorców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Has-Tokarz, Anita Lidia. "Współczesna książka kucharska dla dzieci i młodzieży jako produkt medialny." Folia Bibliologica 60 (May 24, 2019): 59. http://dx.doi.org/10.17951/fb.2018.60.59-79.

Full text
Abstract:
<p>Współczesny rynek książki dla dzieci i młodzieży, mimo obserwowanych krótkotrwałych okresów zapaści, stale jest – jak pokazują branżowe raporty – jednym z bardziej stabilnych i dochodowych segmentów polskiego rynku wydawniczo-księgarskiego. Zyski gwarantują oficynom wydawniczym przede wszystkim globalne bestsellery adresowane tak do najmłodszych czytelników, jak i nastolatków. Artykuł omawia zjawisko brandingu, tj. kreowania globalnych marek w sektorze książki dla młodych odbiorców. Branding staje się obecnie ważnym narzędziem międzynarodowego marketingu książki, a tzw. polityka marki (brandu) zajmuje istotne miejsce w taktyce marketingowej wydawców działających w segmencie książek dla młodych odbiorców. Obserwacja globalnego i krajowego rynku mediów pozwala dostrzec tendencję do profesjonalizacji dziecięcej kultury kulinarnej. Przejawem tego zjawiska jest m.in. rozwój przemysłu zabawkarskiego związanego z produkcją akcesoriów kulinarnych, jak również aneksja przestrzeni medialnej zarezerwowanej dla dzieci i młodzieży. W jej obrębie można zauważyć multiplikację telewizyjnych programów kulinarnych, coraz liczniej powstają internetowe projekty kulinarne, gry online przeznaczone dla małych kucharzy, kulinarne aplikacje na urządzenia mobilne. Kulinarny „zwrot tematyczny” dokonuje się także w obrębie rynku książki dla dzieci i młodzieży. Po 1989 roku w segmencie książek kucharskich dla najmłodszych czytelników doszło do imponujących zmian ilościowych i jakościowych. Ewoluowały ich nowe warianty tematyczne i style edytorskie, jak również formaty medialne (kulinarne audiobooki, e-booki), będące refleksem globalnych mód i idei charakterystycznych dla kultury konsumpcyjnej oraz świadectwem kulinarnej emancypacji najmłodszych. W referacie wskazano różnorodne przykłady współczesnych książek kucharskich, które są powiązane z supersystemami rozrywkowymi dla dzieci.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Czabanowska-Wróbel, Anna. "Literatura dla dzieci – więcej pytań niż odpowiedzi." Polonistyka. Innowacje, no. 3 (May 30, 2016): 83–88. http://dx.doi.org/10.14746/pi.2016.1.3.8.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest postawienie pytań dotyczących współczesnej sytuacji literatury dziecięcej. Rosnące znaczenie książki dziecięcej w XXI wieku powinno budzić optymizm. Jednak ciekawe zjawiska na rynku książki niekoniecznie przekładają się w sposób bezpośredni na trwałe i pozytywne zmiany w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pieciul-Karmińska, Eliza. "O NIEKTÓRYCH ASPEKTACH TRADYCJI CZYTANIA I PRZEKŁADANIA LITERATURY DLA DZIECI. NA KANWIE RECENZJI KSIĄŻKI JOANNY DYBIEC- -GAJER, ZŁOTA RÓŻDŻKA – OD KSIĄŻKI DLA DZIECI PO DRESZCZOWIEC RACZEJ DLA DOROSŁYCH." Porównania 22, no. 1 (March 12, 2019): 383–97. http://dx.doi.org/10.14746/p.2018.22.18228.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest recenzji książki Joanny Dybiec-Gajer pt. Złota różdżka – od książki dla dzieci po dreszczowiec raczej dla dorosłych (Kraków 2017), w której autorka analizuje polską historię przekładu i recepcji światowego bestselleru Heinricha Hoffmanna pt. Struwwelpeter. W dalszej części artykułu zaprezentowany został nowy polski przekład dzieła Hoffmanna pt. Złota różdżka (Egmont 2017). Rezultaty badań Dybiec-Gajer stają się następnie asumptem do refleksji nad tradycją czytania i przekładania literatury dla dzieci w Polsce przy szczególnym uwzględnieniupolskojęzycznej recepcji baśni braci Grimm i związanego z nimi stereotypowego przekonania o ich szczególnym „okrucieństwie”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Wójcik, Magdalena. "Lapbook jako narzędzie promocji książki dla dzieci." Przegląd Biblioteczny 88, no. 3 (December 31, 2020): 375–85. http://dx.doi.org/10.36702/pb.761.

Full text
Abstract:
Teza/cel – Przedmiotem artykułu jest lapbook, analizowany jako forma promocji książki dla dzieci. Celem jest określenie potencjału tej formy pracy z użytkownikiem do wzmacniania procesów aktywizacji czytelniczej. Metoda – Zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. W oparciu o wyszukiwanie prowadzone w katalogu Biblioteki Narodowej i katalogu Worldcat, bazie abstraktowej LISTA oraz wybranych bazach wielodziedzinowych przeszukanych za pomocą narzędzia Google Scholar określono stan badań nad lapbookami. Pod uwagę wzięto wyłącznie prace opublikowane w języku polskim i angielskim w latach 2015-2019. Wyniki – Przeprowadzona analiza literatury przedmiotu pozwala stwierdzić, że wykorzystanie lapbooków nie jest tematem często poruszanym w bibliotekoznawczej literaturze przedmiotu. Wnioski – Lapbook jest narzędziem stosowanym w praktyce bibliotekarskiej o dużym potencjalne dla promocji książki, brakuje jednak omówienia tego zjawiska w piśmiennictwie naukowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Wójcik, Magdalena. "Lapbook jako narzędzie promocji książki dla dzieci." Przegląd Biblioteczny 88, no. 3 (December 31, 2020): 375–85. http://dx.doi.org/10.36702/pb.761.

Full text
Abstract:
Teza/cel – Przedmiotem artykułu jest lapbook, analizowany jako forma promocji książki dla dzieci. Celem jest określenie potencjału tej formy pracy z użytkownikiem do wzmacniania procesów aktywizacji czytelniczej. Metoda – Zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. W oparciu o wyszukiwanie prowadzone w katalogu Biblioteki Narodowej i katalogu Worldcat, bazie abstraktowej LISTA oraz wybranych bazach wielodziedzinowych przeszukanych za pomocą narzędzia Google Scholar określono stan badań nad lapbookami. Pod uwagę wzięto wyłącznie prace opublikowane w języku polskim i angielskim w latach 2015-2019. Wyniki – Przeprowadzona analiza literatury przedmiotu pozwala stwierdzić, że wykorzystanie lapbooków nie jest tematem często poruszanym w bibliotekoznawczej literaturze przedmiotu. Wnioski – Lapbook jest narzędziem stosowanym w praktyce bibliotekarskiej o dużym potencjalne dla promocji książki, brakuje jednak omówienia tego zjawiska w piśmiennictwie naukowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Żygowska, Joanna. "To jest właśnie ta chwila. Uchodźcy w najnowszych polskich książkach i teatrze dla młodych odbiorców (przegląd)." Polonistyka. Innowacje, no. 6 (December 29, 2017): 131–46. http://dx.doi.org/10.14746/pi.2017.6.9.

Full text
Abstract:
Artykuł stanowi przegląd najnowszych książek dla dzieci, które podejmują tematykę uchodźców. Pojawiają się tu także omówienia spektakli dla młodych widzów, które można odczytać w kontekście masowych migracji. Wymienione książki dla dzieci mają szansę przyczynić się do kształtowania i wzmacniania empatycznej i otwartej postawy młodych czytelników, którzy w przyszłości będą odpowiadać za kształt społeczeństwa obywatelskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Zabawa, Krystyna. "Współczesna literatura dziecięca – propozycje." Polonistyka. Innowacje, no. 3 (May 30, 2016): 123–34. http://dx.doi.org/10.14746/pi.2016.1.3.12.

Full text
Abstract:
W artykule zostały przedstawione propozycje lekturowe dla dzieci, przede wszystkim uczniów szkoły podstawowej. Autorka wychodzi z założenia, że powinny to być książki o dużych wartościach artystycznych, zarówno literackich, jak i plastycznych, atrakcyjne ze względu na swoją formę, treść, język. Te kryteria spełnia literatura współczesna, której charakterystyka została szkicowo zaprezentowana w artykule. Kolejno opisane zostały książki obrazkowe, komiksy, tomiki poetyckie. Autorka przedstawiła także kryteria wyboru dobrych książek dla dzieci oraz źródła, do jakich mogą sięgnąć nauczyciel, bibliotekarz czy rodzic w poszukiwaniu wiarygodnych informacji o najnowszej literaturze dziecięcej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Barcik, Katarzyna. "Fińskie książki dla dzieci na polskim rynku wydawniczym." Sztuka Edycji 18, no. 2 (January 20, 2021): 99. http://dx.doi.org/10.12775/se.2020.00032.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Stanulewicz, Danuta. "Literatura dla dzieci w języku kaszubskim: książki i ich czytelnicy." Roczniki Biblioteczne 65 (December 27, 2021): 163–82. http://dx.doi.org/10.19195/0080-3626.65.9.

Full text
Abstract:
Klasyfikacja książek/utworów dla dzieci wydawanych po kaszubsku. Czytelnicy — dzieci uczące się języka kaszubskiego w szkole. Listy bestsellerów księgarni Kaszubska Książka i Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej Czec. Popularność książek w języku kaszubskim wśród czytelników korzystających z bibliotek w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Frużyńska, Joanna. "Od Verne’a do Tulleta. Sto lat obecności francuskiej literatury dla dzieci i młodzieży na polskim rynku książki." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 1, no. 2 (December 31, 2019): 229–41. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.171.

Full text
Abstract:
W artykule recenzyjnym omówione zostały dwie książki Natalii Paprockiej (2018): Bibliografia polskich przekładów i adaptacji francuskiej literatury dla dzieci i młodzie­ży wydanych w latach 1918–2014 oraz Sto lat przekładów dla dzieci i młodzieży w Pol­sce. Francuska literatura dla młodych czytelników, jej polscy wydawcy i ich strategie (1918–2014), wpisujące się zarówno w kontekst translatoryki literatury dziecięcej, jak i bibliologii oraz socjologii sztuki. W artykule scharakteryzowano układ zestawionej przez Natalię Paprocką bibliografii polskich przekładów francuskiej literatury dla dzieci i młodzieży oraz streszczono najważniejsze założenia jej badań: wykorzystano w nich koncepcję pola literackiego Pierre’a Bourdieu, pojęcia importu/transferu i repertuaru kulturowego w rozumieniu Itamara Evena-Zohara oraz teorię aktora-sieci Brunona Latoura. Według badaczki w ciągu całego stulecia wśród polskich wydaw­ców dominowała polityka wznowień klasyki, co pociągnęło za sobą bardzo ograni­czony transfer zjawisk innowacyjnych we francuskiej kulturze dziecięcej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Świetlicki, Mateusz. ""Dzieci imperium..." - Postkolonialny wymiar ukraińskiego rynku książki i prasy dla dzieci i młodzieży." Porównania 15 (December 2, 2014): 233. http://dx.doi.org/10.14746/p.2014.15.10908.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Szyłak, Jerzy. "O Rose Blanche i opowiadaniu o Zagładzie." Ars Educandi, no. 15 (December 10, 2018): 45–54. http://dx.doi.org/10.26881/ae.2018.15.04.

Full text
Abstract:
Rose Blanchejest uważana jest za pierwszą książkę obrazkową dla dzieci, w której podjęta została tematyka Holocaustu. W latach 80. XX wieku powstały dwie anglojęzyczne wersje tej książki. W jej tłumaczeniu na niemiecki pojawiły się nieco inne treści, niż w oryginale. Prześledzenie dyskusji wokół tej książki pozwala dostrzec problemy, jakie stwarza opowiadanie o Holocauście zarówno w tej, jak i w powstałych później książkach o podobnej tematyce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Boguszewska, Anna. "Twórcza działalność na rzecz książki dla dzieci Krystyny Lipki-Sztarbałły." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Poetica 6 (November 30, 2018): 154–67. http://dx.doi.org/10.24917/23534583.6.13.

Full text
Abstract:
Krystyna Lipka-Sztarbałło’s creation for children bookShaping full personality includes an introduction to cultural messages understanding and requires preparation from the earliest years of life. The use of picture books and book illustrations as the key assumption in visual education of children. Picture books represent the first artistic medium as the primary carrier of aesthetic values and a potential chance to stimulate cognitive, social development of a child. History of Polish picture book dates back to the turn of XIX and XX centuries. However, the realizations gaining more widespread range occurred much later. Krystyna Lipko-Sztarbałło, a graphic artist and an animator of Polish book for children, has been of key importance for the development of Polish picture book for the last twenty-odd years. The significance of the illustrations book in child development is proven by the examples of graphic designs taken from Krystyna Lipka-Sztarbałło’s works.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Wojciechowska, Justyna. "„Twarze dzieciństwa” we współczesnych tekstach literackich." Świat i Słowo 33, no. 2 (January 2, 2019): 1. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.7835.

Full text
Abstract:
W artykule opisano „twarze dzieciństwa” przedstawione we współczesnych tekstach literackich. Analizę przeprowadzono w oparciu o wybrane książki dla dzieci, które częściowo stanowią lektury proponowane w podstawie programowej lub mogą być rozwinięciem czytelniczych zainteresowań. Opis odwołuje do klasyfikacji Grzegorza Leszczyńskiego, który wyszczególnił: homo ludens, homo domesticus, homo scholasticus, homo artifex, homo legens, tractatus de arte moriendi. Typologia została poszerzona o kategorie charakterystyczne dla czasów współczesnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Rybak, Krzysztof. "Zagłada (nie) dla dzieci. Nadużycia w polskiej literaturze dziecięcej XXI wieku." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 17 (December 23, 2021): 376–98. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.884.

Full text
Abstract:
Artykuł analizuje trzy utwory dla dzieci mówiące o Zagładzie (Kotka Brygidy Joanny Rudniańskiej, Ta potworna wojna Grażyny Bąkiewicz z ilustracjami Artura Nowickiego i Mama zawsze wraca Agaty Tuszyńskiej i Iwony Chmielewskiej) oraz teksty naukowe i publicystyczne dotyczące tego zjawiska. Holokaustowa literatura dziecięca jest często opisywana jako medium edukacyjne, a także kreujące postawy młodych odbiorców, prezentuje więc różnorakie wartości i stanowi pole napięć ideologicznych. W tym zakresie zidentyfikować można nadużycia zawarte w utworach i wskazywane w opracowaniach, takie jak niejednoznaczność moralna bohaterów, wykorzystanie komizmu i formy komiksowej czy estetyzacji i urynkowienie książki o Zagładzie. Artykuł ma na celu interpretację zjawisk artystycznych i ich recepcję przez dorosłych czytelników, którzy nierzadko obierają wyraźnie subiektywne perspektywy, wyrażając polityczne i moralne osądy dotyczące tekstów dla niedorosłych i prezentowanych tam obrazów Zagłady, a także samego faktu pisania o Szoa dla dzieci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Wandel, Agnieszka. "Książka popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży w oczach krytyków — rekonesans badawczy." Roczniki Biblioteczne 60 (June 8, 2017): 247–69. http://dx.doi.org/10.19195/0080-3626.60.11.

Full text
Abstract:
POPULAR SCIENCE BOOK FOR CHILDREN AND YOUNG ADULTS IN THE EYES OF CRITICS — A RESEARCH RECONNAISSANCEThe aim of the article is to determine the position of popular science books for children and young people in Polish literary criticism and book studies, and to specify the terminology used by scholars. Opinions about such books have been formulated by theorists and practitioners of children’s books since the 19th century, with the criteria of their assessment changing in accordance with the current literary fashions and trends in pedagogy. Critics’ interest in such works was strong until the end of the 19th century, when books for children were expected mainly to serve utilitarian purposes. The phenomenon intensified especially in the era of positivism; among the most enthusiastic advocates of popular science books were Adolf Dygasiński and the co-editor of Bluszcz Maria Ilnicka. The stature of popular science books is also evidenced by the fact that their titles often appeared in recommended bibliographies at the time. A later change in the perception of the tasks of literature for the youngest readers diminished the critics’ interest in such works. In addition, there was a growing rift between literary criticism and pedagogical-library criticism. In communist Poland the perception of popular science books was also affected by the promotion of works not suited to the expectations and needs of the readers. Today, the stature of popular science books rises with their market success and innovative projects in the area. That is why there are numerous reviews of such works in professional journals Guliwer, Nowe Książki, Świat Książki Dziecięcej etc. and websites Mądre książki, 10 książek: na start do nauki etc. as well as studies devoted to the history and evolution in the content and editorial form of such publications, and their usefulness in the teaching and self-education of young readers.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Lewandowicz-Nosal, Grażyna. "„Stary Noe” Zuzanny Orlińskiej jako przykład współczesnej książki religijnej dla dzieci." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Poetica 5 (May 14, 2018): 240–48. http://dx.doi.org/10.24917/23534583.5.18.

Full text
Abstract:
Stary Noe of Zuzanna Orlińska as an example of modern religious care for children The article presents the figure and achievements of the author and illustrator of children’s books Zuzanna Orlińska. Detailed analyzes were book Old Noah awarded in 2016. Kornel Makuszyński price and highlighted by the jury of PS IBBY. Old Noah is an example of modern adaptation of the Biblical story of the flood. Draws attention to the character of Noah and his relationship with God. The author raises many questions about obedience to God’s will and trust.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Zając, Michał. "Aplikacje książkowe dla dzieci młodszych: między książką a grą komputerową." Ars Educandi, no. 10 (December 3, 2013): 63–70. http://dx.doi.org/10.26881/ae.2013.10.04.

Full text
Abstract:
Artykuł porusza tematykę aplikacji książkowych dla dzieci i młodzieży. Przedstawia krótko historia tego medium i najważniejsze etapy jego rozwoju. Dziecięce aplikacje książkowe są omawiane jako część "kultury konwergencji". Artykuł uwzględnia również zarys zarówno aspektów terminologicznych, jak i również informacje na temat wcześniejszych inicjatyw badawczych ukierunkowane na ten rodzaj aplikacji. Głównym tematem tekstu są relacje między aplikacjami i grami komputerowymi. Autor próbuje zbadać te połączenia na kilku poziomach, począwszy od doświadczenia użytkownika struktur gamifikacyjnych zainstalowanych w narracji, kończąc na mikro-grach zawartych w aplikacjach książki jako rodzaj "bonusu".
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Ludwiczak, Joanna S. "Przez gryzmolenie do kultury wizualnej. Książka Jana Bajtlika Typogryzmol jako narzędzie wspierania kompetencji wizualnych dziecka." Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce 14, no. 2(52) (November 12, 2019): 121–32. http://dx.doi.org/10.35765/eetp.2019.1452.08.

Full text
Abstract:
Obrazkowy charakter współczesnej kultury zainicjował sygnalizowany przez coraz większą liczbę badaczy postulat pilnej potrzeby kształcenia kompetencji wizualnych już od najmłodszych lat. Do otoczenia dziecka trafia ogromna ilość bodźców wizualnych, wśród których mieszają się różne jakości wizualne: infantylne wzorce i wartościowe artefakty. Celem artykułu jest próba interpretacji formalno-treściowej książki Jana Bajtlika Typogryzmol jako przykładu sztuki dla dzieci wprowadzającej odbiorcę w świat kultury wizualnej. Jakościowa analiza wybranych cech książki aktywnościowej przeprowadzona została metodą interpretacji kompozycyjnej wywodzącej się z krytycznej metodologii badań nad wizualnością. Na podstawie koncepcji Gilian Rose odniesiono się do wybranych zagadnień z obszaru samej książki jako obiektu sztuki, a także niektórych aspektów z obszaru jej wytwarzania (w szczególności kontekst autora) oraz odbiorczości (potencjalne znaczenie). Wnioski przeprowadzonej interpretacji odwołują się do waloryzacji książki aktywnościowej w kontekście jej doświadczania przez dziecko.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Wądolny-Tatar, Katarzyna. "Estetyka przeszłości w przekazach dla najmłodszych w świetle uwag o filogenezie kulturowej." Polonistyka. Innowacje, no. 3 (May 30, 2016): 99–108. http://dx.doi.org/10.14746/pi.2016.1.3.10.

Full text
Abstract:
Od estetyki przeszłości w literaturze dla najmłodszych zależy charakter transmisji dziejów. Utwory, adresowane do małych odbiorców w różnym wieku, pozwalają na zachowanie zasad filogenezy kulturowej, rozumianej jako konieczne nabywanie kulturowych i społecznych kompetencji przez kolejne ludzkie pokolenia w ciągu całego życia w określonym porządku (między innymi z pierwszeństwem naturalnych środków komunikacji przed sztucznymi, prymatem książki drukowanej nad książką elektroniczną). W estetyzacji przeszłości uczestniczą: (1) synekdocha jako trop wizualny w ilustracjach zawartych w utworach dotyczących drugiej wojny światowej (seria Wojny dorosłych – historie dzieci); (2) strategie biografizacyjne stosowane w prozie dla młodych czytelników przez Annę Czerwińską-Rydel.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Prósinowski, Piotr, and Piotr Krzywdziński. "W nieznane. Zaświaty i tanatyczne katharsis w serialu animowanym Po drugiej stronie muru Patricka McHale’a." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 2, no. 1 (August 3, 2020): 142–68. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.523.

Full text
Abstract:
Śmierć, smutek, wyobcowanie, zagubienie – to tematy, które rzadko kojarzone są z serialami animowanymi dla dzieci. Istnieją jednak wieloodcinkowe programy telewizyjne, które – podobnie jak książki, gry wideo i filmy – poruszają wspomniane kwestie, a są przeznaczone dla młodych odbiorców. W ten sposób nie tylko przełamują kulturowe tabu, lecz także oferują estetykę i wrażliwość, które uzupełniają obraz głównonurtowych produkcji dla dzieci jako beztroskich i wesołych. Ciekawym przykładem animacji, która w nietypowy sposób radzi sobie z opowiadaniem m.in. o strachu czy śmierci, ukazując je na tle przygody i wędrówki, jest serial Po drugiej stronie muru Patricka McHale’a (2014). Autorzy artykułu skupiają się na tym, jak dzieło wchodzi w rezonans nie tylko ze wspomnianymi wyżej motywami, lecz także z historią oraz kulturą popularną. Analiza prowadzi to wniosku, że Po drugiej stronie muru to serial intertekstualny, otwarty na interpretacje zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców, a także umożliwiający przeżycie tanatycznego katharsis – oczyszczenia z negatywnych uczuć związanych ze śmiercią i stratą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Dołowy-Rybińska, Nicole. "Literatura w sytuacji zagrożenia języka: wokół krytyki górnołużyckiego przekładu książki dla dzieci." Litteraria Copernicana, no. 2(30)/ (June 28, 2019): 101. http://dx.doi.org/10.12775/lc.2019.022.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Kowalczyk, Kamila. "Nieznane losy znanej książki. O ponownym odkrywaniu klasycznego utworu Heinricha Hoffmanna." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 2, no. 1 (August 3, 2020): 193–207. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.531.

Full text
Abstract:
W artykule recenzyjnym omówiono książkę Joanny Dybiec-Gajer pt. Złota różdżka – od książki dla dzieci po dreszczowiec raczej dla dorosłych (2017). W tekście zaprezentowano strukturę, metodologię i najważniejsze tezy monografii dotyczącej klasycznego już utworu Heinricha Hoffmanna (1845) oraz wskazano na oryginalne i wartościowe ustalenia badaczki, udowadniające sens ponownego odkrywania dzieł należących do kanonu kulturowego. W artykule zasygnalizowano również produktywność tworzenia mikrohistorii utworu literackiego z uwzględnieniem licznych kontekstów jego funkcjonowania i odniesiono się do rozważań Dybiec-Gajer na temat sposobów pisania tekstu (m.in. struktura, konwencja gatunkowa, mechanizmy adaptacyjne) oraz sposobów jego czytania (m.in. interpretacja, recepcja), co jest szczególnie interesujące w kontekście relacji między niemieckim Struwwelpeterem a rosyjskim Stiopką-Rastriopką (1849) i polską Złotą różdżką (ok. 1858).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Zabrzewska, Adrianna. "O ciałach, które się stają. Feminizm materialny w literaturze dla dzieci i młodzieży." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 1, no. 1 (July 24, 2019): 259–72. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.17.

Full text
Abstract:
W artykule recenzyjnym omówiono monografię Twenty-First-Century Feminisms in Children’s and Adolescent Literature [Feminizmy XXI wieku w literaturze dziecięcej i młodzieżowej] (2018) autorstwa Roberty Seelinger Trites. Jego celem jest nakreślenie znaczenia tzw. zwrotu materialnego w teorii feministycznej dla badań nad płcią społeczno-kulturową w literaturze dla młodych odbiorców. Artykuł rozpoczyna się od przybliżenia sylwetki Trites i jej poprzednich prac. W kolejnej części przedstawione zostają różne sposoby teoretycznego ujmowania ciała w myśli feministycznej. Przywołanie stanowisk zajmowanych przez Susan Bordo, Judith Butler czy Elizabeth Grosz pomaga stworzyć odpowiednie tło dla podstawowych założeń feminizmu materialnego i teorii Karen Barad. Sproblematyzowanie kwestii ucieleśnionej podmiotowości kobiecej pozwala zarazem wykazać, w jaki sposób zastosowanie przez Trites feminizmu materialnego do badań nad literaturą dziecięcą i młodzieżową wyznacza nowe kierunki analizy i interpretacji. W dalszej części artykułu zostają omówione poszczególne rozdziały książki, w których Trites włącza do dyskusji perspektywy kluczowe dla współczesnych feminizmów, w tym m.in. teorię krytyczną rasy, ekokrytykę, teorię queer oraz studia nad niepełnosprawnością.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Bany-Kozub, Iwona, Sława Janiszewska, Beata Kościelna, and Natalia Różycka. "Specjalne zbiory, usługi i użytkownicy w „Bibliotece pod Atlantami” w Wałbrzychu (Oddział Książki Mówionej – współpraca z Oddziałem Psychiatrycznym – gry mobilne)." Nowa Biblioteka 37, no. 2 (December 29, 2020): 1–11. http://dx.doi.org/10.31261/nb.2020.37.03.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono specjalne usługi Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu adresowane nie tylko do specjalnych grup użytkowników. Opisano Oddział Książki Mówionej, stworzony głównie dla osób niewidomych i niedowidzących. Szczególną uwagę zwrócono na jego ofertę i specyfikę zbiorów. Przedstawiono współpracę Pracowni Regionalnej z Oddziałem Psychiatrycznym Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, przede wszystkim na podstawie prowadzonych dla pacjentów zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Omówiono wykorzystanie aplikacji Action Track, służącej do projektowania gier mobilnych, zachęcających do odwiedzin biblioteki zarówno dzieci oraz młodzież, jak i osoby dorosłe. Zaprezentowano przykładowe gry promujące region.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Skowera, Maciej. "Warszawa na ilustracjach w książkach dziecięcych i młodzieżowych – rekonesans." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 3, no. 1 (July 31, 2021): 26–52. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.785.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy reprezentacji Warszawy w ilustracji książkowej dla dzieci i młodzieży (z uwzględnieniem wizerunków polskiej stolicy w książkach obrazkowych). Materiał badawczy stanowią przede wszystkim publikacje ze zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej (działu specjalnego i czytelni naukowej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego) oraz te udostępniane przez Bibliotekę Narodową na portalu https://polona.pl/. W pierwszej kolejności omówione zostają obrazy stołecznego miasta na ilustracjach towarzyszących różnym wersjom legend warszawskich oraz utworom, które do owych legend nawiązują. W następnej części artykułu autor rozpatruje książkowe ilustracje nieodwołujące się do legend, poszukując szczególnie chętnie przedstawianych przez artystów i artystki tzw. miejsc mocnych w przestrzeni Warszawy. Wreszcie, w zakończeniu, poruszona zostaje kwestia map polskiej stolicy pojawiających się m.in. w książkach obrazkowych. Autor dochodzi do wniosku, że ilustracje i inne grafiki książkowe dla dzieci i młodzieży prezentujące Warszawę można postrzegać jako swoiste wizualne archiwum pamięci o rzeczywistej i legendarnej przeszłości miasta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Staniów, Bogumiła. "Od konsumenta do fachowca. O tendencjach we współczesnej książce kulinarnej dla młodych czytelników." Literatura Ludowa 66, no. 1 (September 13, 2022): 25–38. http://dx.doi.org/10.12775/ll.1.2022.002.

Full text
Abstract:
Artykuł opisuje najważniejsze tendencje we współczesnej książce kulinarnej dla dzieci w Polsce. Na podstawie analizy wydawnictw z lat 2016–2020 zarysowano kilka wyraźnych kierunków rozwoju tych publikacji. Wciąż ukazują się książki kucharskie, które edukują i mają dostarczać pomysłów do zabaw małych czytelników w kuchni. Nowościami na rynku są pozycje dotyczące głodu i nadmiaru jedzenia, a także zbilansowanych i zdrowotnych diet. Pojawił się też – powiązany z mediami – nowy trend, który czyni z dziecka smakosza i eksperta w kuchni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Rybak, Krzysztof. "Pandemia koronawirusa w utworach dla dzieci. Analiza w świetle badań nad dziecięcą książką informacyjną." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 2, no. 2 (December 31, 2020): 131–54. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.594.

Full text
Abstract:
Artykuł zawiera analizę e-booków i – kontekstowo – filmów animowanych dotyczących pandemii koronawirusa przeprowadzoną w nurcie badań na dziecięcą książką informacyjną. W pierwszej części tekstu nakreślone zostają kwestie terminologiczne i definicyjne obecne w polskim dyskursie naukowym. Druga część to właściwa analiza wybranych utworów dostępnych w języku polskim przeprowadzona pod kątem trzech istotnych elementów dziecięcej książki informacyjnej: warstwy ilustracyjnej, zawarcia elementów fikcyjnych i fabularnych oraz prezentacji aktualnego stanu wiedzy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Paprocka, Natalia. "Nie tak dawno temu we Francji… Rok 1968 i francuska rewolucja w dziedzinie książki obrazkowej." Ars Educandi, no. 15 (December 10, 2018): 31–44. http://dx.doi.org/10.26881/ae.2018.15.03.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł zawiera omówienie założeń i dokonań nieznanego w Polsce nurtu awangardowej książki obrazkowej powstającej na przełomie lat 60. i 70. we Francji i publikowanej przez niezależne oficyny takie, jak Robert Delpire, Harlin Quist, Éditions des Femmes czy Le Sourire qui mord. Celem przedstawionego zarysu jest nie tylko zapoznanie polskiego czytelnika z tym rodzajem twórczości artystycznej, ale też pokazanie, jak bardzo nieuzasadniona była rozpowszechniona w tym okresie w Polsce opinia o francuskiej literaturze dla dzieci i młodzieży jako o zachowawczej i płytkiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Śmiechowska-Petrovskij, Emilia. "WEZWANIE DO WŁASNEJ AKTYWNOŚCI W KONTEKŚCIE DOBORU LITERATURY DLA DZIECI PRZEZ PEDAGOGÓW." Forum Pedagogiczne 1, no. 2 (November 12, 2016): 281–301. http://dx.doi.org/10.21697/fp.2011.2.13.

Full text
Abstract:
Książka jest ważnym środkiem przekazu kulturowego, źródłem wiedzy, kształtowania postaw i sądów estetycznych. Kontakt dziecka z książką zakłada silny wpływ dorosłego pośrednika, bowiem pojawienie się potrzeb czytelniczych u dzieci nie jest zjawiskiem autonomicznym – lecz efektem procesu inicjacji. W artykule omówiono zapośredniczenie kontaktu dziecka z książką jako efekt określonych wyborów i decyzji pedagoga w kontekście społecznych koncepcji uczenia się. Za kontynuację zagadnienia uznano uporządkowanie i zaprezentowanie obecnych w literaturze przedmiotu kryteriów doboru tekstów literackich dla dzieci w młodszym wieku szkolnym oraz wyników badań dotyczących preferencji profesjonalnych pośredników wobec własnej aktywności lekturowej i refleksyjności. Podjęte zagadnienia przedstawiono w optyce wezwania do samodzielnej aktywności, jako czynności oddziaływania pedagogicznego, sformułowanego przez Dietricha Bennera. W tym kontekście omówiono możliwości oddziaływania pedagogicznego poprzez odpowiedni dobór tekstów literackich, wskazując na nietożsamość funkcji pedagogicznej książki z funkcją wychowawczo-dydaktyczną i ukazując sferę kontaktu dziecka z książką jako obszar kształtowania świadomości istnienia rożnych propozycji kulturowych i umiejętności samodzielnego wyboru z istniejących opcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Ludwiczak, Joanna S. "Spotkania dziecka ze sztuką – wychowanie przez książkę obrazkową." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 38, no. 4 (December 30, 2019): 97. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2019.38.4.97-109.

Full text
Abstract:
<p align="JUSTIFY">Przez lata liczne koncepcje pedagogiczne dowodziły, że sztuka dla dzieci posiada niezwykły potencjał jako medium w wychowaniu. Można ją uznać za znakomite narzędzie pośredniczące m.in. w kształtowaniu percepcji wzrokowej dziecka, co we współczesnej kulturze przesyconej wizualnością nabiera szczególnej wagi. Przykładem ogólnodostępnej, a jednocześnie wartościowej sztuki dla dzieci (jak również dorosłego) jest książka obrazkowa (ang. picturebook). Potencjał tego gatunku kryje się nie tylko w przekazie wizualnym i werbalnym, ale także całej „architekturze” książki. Wszystkie te elementy oraz zależności między nimi mogą stanowić inspirację do działań w obszarze edukacji plastycznej. Jednak kontakt dziecka z książką obrazkową przy współuczestnictwie dorosłego otwiera także przestrzeń do własnych poszukiwań, przemyśleń, interpretacji i stawiania pytań. Tym samym wywołuje refleksję na temat treści ukrytej w obrazach. Celem artykułu jest próba rozpoznania istotnych wychowawczo elementów formy i treści książek obrazkowych na przykładzie twórczości Iwony Chmielewskiej. Wskazane cechy wizualne i przytoczone fragmenty tekstu książek odniesiono do sformułowanych przez Herberta Reada zadań wychowania przez sztukę. Ta fundamentalna dla teorii wychowania estetycznego koncepcja w kontekście przeobrażeń kultury XXI wieku wydaje się nabierać nowych znaczeń i nadal inspiruje licznych badaczy.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Kuczyńska-Kwapisz, Jadwiga. "Książki dla niewidomych dzieci [Śmiechowska-Petrovskij E. (2017). Książki literackie dla niewidomych dzieci w młodszym wieku szkolnym. Perspektywa dorosłych pośredników. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 434 s.]." Forum Pedagogiczne 8, no. 2 (October 6, 2018): 301–5. http://dx.doi.org/10.21697/fp.2018.2.24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Firlej-Buzon, Aneta. "„Dar książki dla Wrocławia i Śląska” – powojenne akcje społeczne na rzecz polskich bibliotek w Okręgu II Dolny Śląsk z lat 1945-1948 w świetle wybranych źródeł." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 15, no. 1 (March 30, 2021): 109–30. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2021.656.

Full text
Abstract:
Polacy przesiedlani na tzw. Ziemie Odzyskane, organizujący tu od podstaw życie społeczne, borykali się z niedostatkiem polskich książek. Dotkliwy brak odczuwany był przez całą przybyłą społeczność, a szczególnie przez dzieci, młodzież szkolną oraz studentów podnoszonych z ruin wrocławskich uczelni. Aby zaspokoić głód polskiego słowa i polskiej książki organizowano liczne akcje społeczne, zarówno ogólnopolskie, regionalne oraz lokalne. Autorami tego rodzaju inicjatyw były władze centralne oraz przedstawiciele dolnośląskiej administracji, a także licznie zakładane w Okręgu II stowarzyszenia i wreszcie osoby prywatne działające w sferze edukacji i oświaty, kultury lub rozrywki. Pozyskiwane dzięki akcjom społecznym książki były zaczątkiem księgozbiorów uruchamianych od podstaw bibliotek publicznych i szkolnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Bednarek, Magdalena. "Kopciuszki dla młodzieży. O rewritingach motywu ATU 510A w literaturze young adult." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 3, no. 2 (December 31, 2021): 11–34. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.840.

Full text
Abstract:
Ludowy motyw ATU 510A jest niezmiernie popularny w literaturze dla dzieci. Kopciuszka spotykamy także w kulturze popularnej, w różnych gałęziach dyskursu publicystycznego, w reklamach, na szyldach. Z pewnością jest więc także znaczącą postacią dla dorosłych. Czy jednak opowieść o sierocie, która poślubia królewicza, może być atrakcyjna dla młodych dorosłych? Artykuł ma na celu zaprezentowanie kierunku zmian w wątku 510A, które czynią możliwym jego obecność w prozie young adult (YA). Autorka poddaje analizie powieści trzech pisarek (Kelly Oram, Ashley Poston oraz Marissy Meyer) adresowane do odbiorców w tej grupie wiekowej obecne na polskim rynku książki. Psychologizacja postaci, rozbudowa tła społeczno-kulturowego oraz wątków pobocznych, dążenie do eliminacji kategorii cudowności, obdarzanie protagonistki sprawczością – są elementami wspólnymi tych rewritingów. Tym, co różni badane narracje, jest ocalenie uniwersalności motywu przez Meyer i jego historyczno-kulturowa konkretyzacja w utworach Oram i Poston.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Uljasz, Adrian. "Powieści historyczne Antoniny Domańskiej w przekazie literackim, audiowizualnym, cyfrowym i teatralnym." Przegląd Nauk Historycznych 19, no. 1 (April 30, 2020): 173–202. http://dx.doi.org/10.18778/1644-857x.19.01.07.

Full text
Abstract:
Krakowska pisarka Antonina Domańska (1853–1917) zajmuje trwałe miejsce w polskiej tradycji kulturalnej jako autorka utworów literackich dla dzieci i młodzieży, głównie powieści historycznych. Jej najbardziej znane książki to Paziowie króla Zygmunta (1910) i Historia żółtej ciżemki (1913). Powieści te doczekały się adaptacji, pierwsza – filmowej Sylwestra Chęcińskiego (1961), druga – serialowej Grzegorza Warchoła (1989). W polskich teatrach były również wystawiane przeróbki sceniczne Historii żółtej ciżemki. Tematem artykułu jest obraz Krakowa w tych powieściach jako kluczowy element edukacji historyczno-patriotycznej A. Domańskiej. Drugie zagadnienie badawcze stanowi recepcja filmowa, telewizyjna oraz teatralna dwóch utworów pisarki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Wójcik-Dudek, Małgorzata. "Horror i troska. Narracje antropocenu dla dzieci na przykładzie Miasta Złotej Daniela Chmielewskiego i Magdy Rucińskiej." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 2, no. 1 (August 3, 2020): 105–24. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.528.

Full text
Abstract:
Autorka artykułu, interpretując książkę Miasto Złotej Daniela Chmielewskiego i Magdy Rucińskiej (2018), nazwaną przez twórców horrorem urbanistycznym, podejmuje próbę rozszerzenia tej kategorii o cechy horroru ekologicznego. Odwołując się do koncepcji antropocenu, humanistyki ekologicznej oraz ekokrytyki, stara się ustalić, na ile postulaty sformułowane przez te idee realizowane są w interpretowanym tekście. Okazuje się, że ich obecność nie tylko w interesujący sposób modyfikuje wyznaczniki gatunkowe horroru, ale przede wszystkim czyni z analizowanej książki minitraktat o wychowaniu do wspólnoty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Ługowska, Jolanta. "Od „księgi źródeł” do książki z obrazkami. O dwu antologiach poezji dziecięcej." Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo, no. 12 (15) (June 12, 2022): 275–90. http://dx.doi.org/10.32798/pflit.833.

Full text
Abstract:
Ukazujące się na rynku wydawniczym antologie literatury dziecięcej pełniły i nadal pełnią różne funkcje: dydaktyczną − związaną z edukacją szkolną, ludyczną − podporządkowaną zabawie z małym dzieckiem, czy estetyczną − wynikającą z potrzeb pojawiających się w procesie literackiej inicjacji młodego czytelnika. Ich adresatem często staje się też odbiorca dorosły, powracający z nostalgią do niegdyś czytanych przez siebie tekstów kojarzących się z „rajem dzieciństwa” albo też towarzyszący w lekturze dziecku rzeczywistemu jako „pośrednik lektury”. Z myślą o wyrobionym czytelniku dorosłym powstała Antologia poezji dziecięcej Jerzego Cieślikowskiego, wydana w 1980 r. jako jeden z tomów renomowanej serii Biblioteka Narodowa, spełniający wszelkie wymagania stawiane wydawnictwom popularnonaukowym i naukowym. Celem tej publikacji było zapoznanie czytelników − przede wszystkim nauczycieli i studentów − z obrazem poezji dla najmłodszych, z uwzględnieniem zróżnicowanych modeli komunikacyjnych charakterystycznych dla tego rodzaju twórczości, ujętych w kontekście przemian zachodzących w szeroko rozumianej kulturze. Na tej wzorcowej antologii oparty został opublikowany w roku 1992 przez wydawnictwo Ossolineum zbiór „Pojedziemy w cudny kraj...”. Wiersze dla dzieci, przygotowany z myślą o młodym odbiorcy przez Jolantę Ługowską i Ryszarda Waksmunda. Przeadresowanie utworów zaczerpniętych z antologii Cieślikowskiego oznaczało w tym przypadku zmianę formatu i szaty graficznej książki. W tej edycji istotną rolę odgrywają więc ilustracje autorstwa Michaliny Cieślikowskiej-Kulmatyckiej, w przemyślany a zarazem dyskretny sposób towarzyszące tekstom werbalnym, pomagając dziecięcemu odbiorcy w zrozumieniu najogólniejszych sensów zawartych w utworach poetyckich − klasycznych i współczesnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Skoczek, Katarzyna. "Literackie patrzenie rękami. Młodzi bohaterowie literaccy z niepełnosprawnościami — zaproszenie do dialogu." Z Teorii i Praktyki Dydaktycznej Języka Polskiego 30 (November 25, 2021): 81–95. http://dx.doi.org/10.31261/tpdjp.2021.30.06.

Full text
Abstract:
Autorka artykułu jego tematem czyni występujących w literaturze dla dzieci i młodzieży bohaterów z niepełnosprawnościami. Przekonuje, by omawiać utwory literackie, których bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami, a dzięki temu na lekcjach poruszać temat odmienności i tego, że inny nie znaczy gorszy. W artykule przedstawiła dwie książki: O Kamilu, który patrzy rękami Tomasza Małkowskiego oraz Wyspę mojej siostry Katarzyny Ryrych, do których można sięgnąć podczas lekcji języka polskiego w szkole podstawowej. Postać z jednego utworu cechuje się niepełnosprawnością sensoryczną, a druga – intelektualną. Ważne jest również ukazanie różnych rodzajów niepełnosprawności. Każdy z nas jest inny, mamy odmienną wrażliwość, ale nikt nie jest gorszy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Mucha-Iwaniczko, Klaudia. "Współczesne książki o sztuce jako narzędzie dydaktyczne na zajęciach języka polskiego jako obcego." Roczniki Humanistyczne 67, no. 10 (January 17, 2020): 113–26. http://dx.doi.org/10.18290/rh.2019.67.10-8.

Full text
Abstract:
Sztuka tworzy przestrzeń do rozmowy na temat emocji, towarzyszących im barw, faktur, przedstawionych przez autora ujęć, sytuacji, bohaterów. Obserwowanie dzieła winno być czynnym aktem twórczej rozmowy z własnym doświadczeniem i wrażliwością. Współczesny rynek książki dla dzieci i młodzieży proponuje bogatą ofertę utworów o tematyce artystycznej. Mają one przedstawić młodszym odbiorcom sztukę i jej historię w przystępny i ciekawy sposób. Pokazują obraz nowoczesnego myślenia o edukacji artystycznej, skupionej na odbiorze sztuki z perspektywy młodego uczestnika kultury i jego kompetencji. Celem artykułu jest omówienie współczesnej oferty wydawniczej wraz ze wskazaniem praktycznych możliwości wykorzystania omówionego materiału podczas nauki języka polskiego jako obcego. Wskazane przykłady dzieł obejmują zarówno polski, jak i zagraniczny rynek wydawniczy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Janusz-Lorkowska, Monika. "Książki obrazkowe a projekty internetowe – podobieństwa w strategiach wizualnych stosowanych przez polskich twórców dla dzieci." Toruńskie Studia Bibliologiczne 13, no. 2 (25) (October 7, 2020): 29. http://dx.doi.org/10.12775/tsb.2020.014.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Wróblewski, Maciej. "Zmącone nadzieje, czyli literatura „czwarta” na najwyższym biegu." Polonistyka. Innowacje, no. 7 (June 2, 2018): 29–40. http://dx.doi.org/10.14746/pi.2018.7.3.

Full text
Abstract:
Autor w artykule analizuje istotną relację między współczesną literaturą dla dzieci i młodzieży a aksjologią w kontekście koncepcji aury Waltera Benjamina. Rozległy obszar literatury „czwartej” obejmuje wiele różnorodnych pod względem artystycznym i prezentowanego w niej systemu wartości tekstów. Mimo że wiele z nich ma formę utworu popularnego, służącego rozrywce, to jednak na polskim rynku książki dziecięcej znaleźć można wiele wartościowych, artystycznie dopracowanych tekstów. Tradycyjne działania krytyka literackiego i badacza literatury nie są dziś wystarczające, aby właściwie opisać rozległy obszar związków między tekstem a aksjologią. Autor artykułu proponuje, by uwzględnić trzy elementy, które współtworzą aurę (wartości) utworu adresowanego do młodego czytelnika: blogokrytykę, dominantę dyskursu publicznego oraz protoautora (dziecięcego pisarza).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Kępa, Rafał. "Nauka i uczeni w biografiach Anny Czerwińskiej-Rydel." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 26 (June 30, 2018): 13–31. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.26.01.

Full text
Abstract:
Publikacje poświęcone nauce stanowią ważną część współczesnego rynku książki dla dzieci. W zdecydowanej większości mają one formę dostosowanych do wieku dziecka leksykonów i miniencyklopedii, zarówno o charakterze ogólnym, jak i poświęconych określonemu wycinkowi rzeczywistości (np. kosmos, dinozaury, zwierzęta, rośliny). Choć są to niewątpliwie pozycje wartościowe, wydaje się, że wychodzą naprzeciw potrzebom specyficznego − i zarazem liczebnie ograniczonego − typu odbiorcy: osób zainteresowanych nauką, niekoniecznie zaś równie chętnie sięgających po literaturę, tzw. „umysłów ścisłych”. Twórczość Anny Czerwińskiej-Rydel, autorki licznych fabularyzowanych biografii (m.in. Marii Curie-Skłodowskiej, Jana Heweliusza czy Daniela Fahrenheita) pokazuje jednak, że można z powodzeniem pisać teksty poświęcone nauce, kierowane do zupełnie inaczej, bardziej „literacko”, nastawionego czytelnika.Artykuł jest próbą prezentacji książek autorki poświęconych znanym (jak wyżej wymienieni) i mniej znanym (np. Jan Czochralski czy Elżbieta Heweliusz) naukowcom oraz ich dokonaniom. W szczególności koncentrować się będzie na sposobach prezentowania skomplikowanych zagadnień z zakresu nauk ścisłych przy pomocy poetyki właściwej dla tekstu literackiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Has-Tokarz, Anita. "Przyjemność (z) konsumowania… Książki kucharskie jako element systemów rozrywki dla dzieci (konteksty kultury konsumpcyjnej i medialnej)." Literatura i Kultura Popularna 25 (July 28, 2020): 127–47. http://dx.doi.org/10.19195/0867-7441.25.8.

Full text
Abstract:
The contemporary market of books for children and teenagers, despite observable short-term periods of decline, is still one of the most stable and profitable segments of the Polish publishing and book market as publishing industry reports show. Publishing houses obtain guaranteed profits first of all from global bestsellers targeted both at the youngest readers and at teenagers. The present article discusses the phenomenon of branding, i.e. the creation of global brands in the sector of books for young readers. Branding has now become an important instrument of international book marketing, while the so-called brand policy occupies a significant position in the marketing tactics of publishers operating in the segment of books for young readers. The observation of the media in the worldwide and domestic market allows us to see a ten-dency towards the professionalisation of children’s culinary culture. A manifestation of this phenom-enon is inter alia the development of the toy industry associated with the manufacture of culinary accessories, as well as the annexation of the media space reserved for children and the young. Within it, we can notice the multiplication of culinary TV programmes, while more and more Internet culin-ary projects, little chef online games, and applications for mobile devices are becoming available. A culinary “thematic turn” is also taking place in the book market for children and young people. After 1989, impressive qualitative and quantitative changes took place in the cookbook segment for the youngest readers. This evolution covered their new thematic variants and editorial styles, as well as media formats (culinary audiobooks and e-books), which reflected the global fash-ions and ideas characteristic of consumer culture, as well as evidenced the culinary emancipation of the youngest. The report will show diverse variants of present-day cookbooks for young readers linked with children’s entertainment supersystems.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Wielgosz, Aneta. "Autocenzura w pierwszych polskich przekładach Gianniego Rodariego." Porównania 26 (June 15, 2020): 256–65. http://dx.doi.org/10.14746/por.2020.1.14.

Full text
Abstract:
Jak dowodzi Gaby Thomson-Wohlgemuth w poświęconej tłumaczeniom anglojęzycznej literatury dziecięcej w NRD pracy Translation under State Control: Books for Young People in the German Democratic Republic, książki dla dzieci i młodzieży, uznawane na przykład przez izraelską badaczkę Zohar Shavit za margines polisystemu literackiego (według teorii Itamara Even-Zohara) w sytuacji, w której władza centralna próbuje kontrolować i podporządkowywać sobie obieg wydawniczy, zaczynają zajmować centralne miejsce w polisystemie jako pierwsze narzędzie służące do wychowywania posłusznych obywateli. W takim przypadku niezwykle ważny staje się też wybór obcojęzycznych książek do tłumaczenia oraz kontrolai cenzura gotowych przekładów.W Polsce po 1945 roku najczęściej tłumaczonymi dziełami literatury dziecięcej, poza klasycznymi pozycjami, takimi jak Pinokio Carla Collodiego czy Serce Edmonda de Amicisa, były książki autorów związanych z marksizmem i z Włoską Partią Komunistyczną – Gianniego Rodariego i Marcella Argilliego. Ich powieści dla młodzieży często zawierały treści antymonarchistyczne, antykapitalistyczne czy związane z równością klasową. Cenzorzy, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Katarzynę Biernacką-Licznar, nie mieli zastrzeżeń do treści tych przekładów. Chciałabym jednak pokazać na przykładzie tłumaczeń pierwszych dwóch powieści Gianniego Rodariego: Opowieści o Cebulku autorstwa Zofii Ernstowej z 1954 roku i Gelsomina w Krainie Kłamczuchów Hanny Ożogowskiej z 1962 roku stosowane przez tłumaczki zabiegi autocenzury, na przykład omijanie kontrowersyjnych fragmentów tekstu. Tłumaczki, mając świadomość istnienia instytucji cenzora, celowo manipulowały tekstem, aby ułatwić bezproblemowe wydanie tych powieści.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Chmielewski, Witold. "Tułacze drogi polskich dzieci. Artykuł recenzyjny." Horyzonty Wychowania 21, no. 58 (June 27, 2022): 153–63. http://dx.doi.org/10.35765/hw.2022.2158.15.

Full text
Abstract:
CEL NAUKOWY: Celem artykułu recenzyjnego jest odniesienie się do kwestii przedstawienia faktów dotyczących ratowania polskich dzieci w czasie rewolucji bolszewickiej po pierwszej wojnie światowej na Syberii i w Mandżurii, ukazanych w książce W. Theissa, i porównanie ich z sytuacją dzieci polskich na uchodźstwie na kilku kontynentach w czasie drugiej wojny światowej w kontekście zachowania ich polskości. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W artykule starano się wykazać pewne podobieństwa sytuacji polskich dzieci na obczyźnie w okresie rewolucji bolszewickiej na Syberii i w Mandżurii oraz ich tułaczego losu w Meksyku, Afryce i Nowej Zelandii. Podstawą rozważań były głównie fakty uzyskane na podstawie źródeł archiwalnych, właściwych dla metodologii badań w zakresie dziejów oświaty i wychowania. PROCES WYWODU: Wywód składa się z dwóch podstawowych części. W pierwszej – przez pryzmat recenzowanej książki – pokazano ewakuację dzieci z sowieckiego Dalekiego Wschodu do ojczyzny trzema drogami. W drugiej ukazano sytuację dzieci na uchodźstwie podczas drugiej wojny światowej i złożoną z przyczyn politycznych kwestię ich powrotu do kraju. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Dokonana analiza wykazała podobieństwo losów polskich dzieci na uchodźstwie i troskę o ustrzeżenie ich przed wynarodowieniem oraz różnice w kwestii powrotu do kraju. Po pierwszej wojnie światowej dzieci z radością i nadzieją jechały do odrodzonej ojczyzny, po drugiej – młode pokolenie Polaków nie miało w większości zamiaru wracać do niesuwerennej ojczyzny, znajdującej się pod wpływem Związku Sowieckiego. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Porównywanie sytuacji obydwu pokoleń dzieci wskazuje, że zawsze jest troska o zachowanie tożsamości narodowej młodego pokolenia na obczyźnie i istnieje wola jego powrotu do kraju. Nie zawsze jednak były ku temu należyte warunki polityczne i społeczne, zwłaszcza po drugiej wojnie światowej. Idea powrotu ma charakter ponadczasowy i jest zawsze aktualna. Jej realizacja ma wymiar emocjonalny, głęboko patriotyczny, wzbogacający naród i państwo polskie niezależnie od okresu, w którym ono funkcjonuje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Wieczorkiewicz, Aleksandra. "Od Piotrusia Pana do Tajemnic motyli. Stefania Szuchowa, Zofia Rogoszówna, James Matthew Barrie i inni – historia (prawie) rodzinna." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 1, no. 2 (December 31, 2019): 58–86. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.102.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy komparatystycznej pokrewieństw tekstowych łączących debiutancki utwór polskiej pisarki Stefanii Szuchowej zatytułowany Tajemnice motyli (1920) z opowieścią Jamesa Matthew Barriego Peter Pan in Kensington Gardens [Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich] (1906), która w literaturze polskiej zaistniała po raz pierwszy w roku 1913 dzięki przekładowi Zofii Rogoszówny jako Przygody Piotrusia Pana. Istotnym kontekstem, który towarzyszy prowadzonym przez autorkę tekstu dociekaniom, jest również niemal nieznana biografia Szuchowej, pisarki debiutującej w dwudziestoleciu międzywojennym, będącym w Polsce szczególnie intensywnym okresem w rozwoju oryginalnej oraz przekładowej twórczości literackiej dla dzieci. Analizę filiacji tekstowych między utworami Szuchowej i Barriego uzupełnia studium porównawcze niezwykłych podobieństw ilustracji Stefana Norblina, które towarzyszą pierwszemu wydaniu Tajemnic motyli, do grafik Arthura Rackhama z książki Peter Pan in Kensington Gardens.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Wincencjusz-Patyna, Anita. "Kolory tonacji, nie zawsze pięciolinie. Polska szkoła ilustracji a druki muzyczne dla dzieci i młodzieży." Prace Kulturoznawcze 25, no. 2 (November 5, 2021): 15–32. http://dx.doi.org/10.19195/0860-6668.25.2.2.

Full text
Abstract:
Intensywny ruch wydawniczy w Polsce w okresie PRL zauważalnie zaznaczył się także w obszarze druków muzycznych. Ofertę skierowaną do początkujących i rozwijających się instrumentalistów i wokalistów przygotowywało nie tylko liczące już ponad 70 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne z Krakowa, lecz także niespecjalizujące się w tej dziedzinie, a przodujące w propozycjach dla młodego czytelnika instytucje stołeczne: Nasza Księgarnia oraz Biuro Wydawnicze „Ruch”. Te dwa ostatnie wydawnictwa publikowały książki, które najczęściej zawierały także prócz zapisu nutowego teksty „okołomuzyczne”, przybliżające wiadomości o kulturze, obyczajach i muzyce ludowej z konkretnych regionów Polski. O wysoki poziom artystyczny tych publikacji dbali uznani polscy graficy, z których na szczególną uwagę zasługują Jerzy Skarżyński oraz Zofia i Andrzej Darowscy — związani z ośrodkiem krakowskim oraz tuzy polskiej szkoły ilustracji: Bohdan Butenko, Józef Wilkoń i Zbigniew Rych-licki — współpracujący ze stołecznymi instytucjami: Naszą Księgarnią i Biurem Wydawniczym „Ruch”. Omówione w artykule realizacje cechowało mistrzostwo rzemiosła, a także różnorodność koncepcji i strategii artystycznych — od graficznej syntezy, przez malarskie impresje, po twórcze czerpanie z bogactwa rodzimego folkloru. W artykule omówiono między innymi serię „Biblioteka Violinka” oraz cykl książek autorstwa Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny w opracowaniu graficznym Zbigniewa Rychlickiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography