To see the other types of publications on this topic, follow the link: Kvalifikovaný.

Journal articles on the topic 'Kvalifikovaný'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 16 journal articles for your research on the topic 'Kvalifikovaný.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Spilková, V., and R. Wildová. "Potřebujeme kvalitní nebo kvalifikované učitele?" Pedagogická orientace 24, no. 3 (July 28, 2014): 423–32. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-3-423.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Handrlica, Jakub. "Qualification Problem in Administrative Law." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 3 (September 29, 2020): 337–52. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-3-2.

Full text
Abstract:
Jakým způsobem kvalifikovat právní povahu cizích správních aktů, které podle předpisů našeho vnitrostátního práva vyvolávají právní účinky v rovině našeho práva? Tato otázka, označovaná v odborné literatuře jako „kvalifikační problém“, dlouhodobě budí zájem nejenom právní teorie, ale také právní praxe. Při kvalifikaci cizích správních aktů má tuzemský správní orgán v zásadě tři možnosti: kvalifikace na základě legis fori, legis causae, nebo kvalifikaci na základě autonomního pojetí. Tento článek předkládá argumenty pro kvalifikaci cizích správních aktů na základě legis fori.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Sliužinskas, Rimantas. "Folklorni život u multikulturalnom gradu Klaipeda (1990-2015)." Bosnian / Croatian / Serbian, no. 10 (October 22, 2018): 177–93. http://dx.doi.org/10.51515/issn.2744-1261.2018.10.1.177.

Full text
Abstract:
Krajem Drugog svjetskog rata u gradu Klaipėda došlo je do fatalnih društvenih katastrofa. Poslije 1945.godine, u Klaipėdi se moglo sresti vrlo malo lokalnih bilingvalnih ljudi (koji govore litvanski i njemački). Gotovo svi preživjeli odselili su u Njemačku da bi izbjegli sovjetsku okupaciju. Sovjetske vlasti stvorile su povoljne društvene uslove za kvalifikovane volontere, koji su došli u napušteni grad iz drugih regija Litvanije i iz cijelog Sovjetskog Saveza, da rade u luci Klaipėde i obnove cijelu brodogradnju u periodu između 50-ih i 60-ih godina. Rusi, Bjelorusi, Nijemci, Jevreji, Ukrajinci, Poljaci, Latvijci, Tatari, Armenci, Azerbejdžanci i druge nacionalne manjine postali su sastavni dio društvenog i kulturnog života savremene Klaipėde. U svjetlu tih historijskih činjenica, cilj ovog članka je da razmotri mogućnosti najreprezentativnijih nacionalnih društava i promoviše njihove etničke korijene, tradicije i autentični folklor u današnjem gradu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ćurčić, Mihailo, Iva Matić, and Irena Milojević. "The relation between macroeconomic ambient and qualified healthcare workers: The case of the Republic of Serbia." Anali Ekonomskog fakulteta u Subotici 57, no. 45 (2021): 67–77. http://dx.doi.org/10.5937/aneksub2145067c.

Full text
Abstract:
Taking into account that the available capacities of human and material resources are key for a stable and sustainable health system of a country, this paper deals with the relation between the macroeconomic environment and the movement of the number of employees in the health system in the case of the Republic of Serbia. The aim of this paper is to make recommendations for further research based on the conducted analyses and to review the existing trends critically, in order to raise the level of public awareness in efforts to reduce the outflow of professional staff. The available official data of the institutions of the health system of the Republic of Serbia were used in the research, and time series from 2010 to 2018 were included.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Vachala, Břetislav. "„Provedu! Zde jsem!“ (Vešebt staroegyptského kresliče Parahotepa)." Anthropologia integra 9, no. 2 (December 14, 2018): 29–33. http://dx.doi.org/10.5817/ai2018-2-29.

Full text
Abstract:
Publikace vešebtu (20,4x5,3x3,5 cm) staroegyptského kresliče Parahotepa (obr. 1), známého a váženého člena privilegované komunity kvalifikovaných řemeslníků a umělců v Dér el-Medíně, kteří tesali a zdobili skalní hrobky faraonů a členů jejich rodin v Údolí králů a Údolí královen v období Nové říše (cca 1545-1081 př.n.l.). Parahotepův vešebt z malované pálené hlíny, který byl součástí jeho pohřební výbavy, umožňuje identifikovat zaznamenaný titul a jméno. Kurzivní hieroglyfický text (obr. 2, 3), uspořádaný v 8 řádcích, obsahuje 6. říkadlo Knihy mrtvých. Památku je možné datovat přibližně do doby poloviny vlády Ramesse II. (okolo roku 1260 př. n. l.). Vešebt byl pravděpodobně součástí velké egyptské sbírky barona Franze von Kollera (1767-1826), přičemž ho následně vlastnil český průmyslník Votěch Lanna (1836-1909). Nyní se nachází v soukromé sbírce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Záhora, Jozef. "Potrebujeme nový trestný čin - „Femicide“?" Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 1 (March 24, 2020): 21. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-1-2.

Full text
Abstract:
Problematika rodovo podmieneného násilia vo svete je starým problémom, možno povedať starým ako ľudstvo samo. Osobitnou kategóriou rodovo podmieneného násilia je vražda, obeťou ktorej je manžel, resp. druh či bývalý manžel. V ostatných rokoch bola táto problematika predmetom skúmania viacerých výskumov. Autor vymedzuje základné metodologické východiská a predstavuje výsledky medzinárodných a zahraničných výskumov týkajúcich sa „femicide“. Predstavuje štatistické ukazovatele vrážd intímnym partnerom v podmienkach Českej republiky a Slovenskej republiky. Vzhľadom na nízky index vrážd žien intímnym partnerom v Slovenskej republike a znaky skutkovej podstaty trestného činu vraždy, autor prichádza k záverom, že situácia v Slovenskej republike nevyžaduje osobitné legislatívne riešenie pre vraždy žien intímnym partnerom. Vraždu intímneho partnera je možné postihnúť ako vraždu s použitím kvalifikovanej skutkovej podstaty – usmrtenie chránenej osoby – blízkej osoby alebo spáchanie trestného činu z osobitného motívu – z nenávisti pre pohlavie, s trestom odňatia slobody na dvadsať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kostić, Miroslav. "Inovační výkonnost ČR v mezinárodním srovnání Innovation Union Scoreboard v letech 2004–2014." ERGO 10, no. 2 (June 1, 2015): 13–20. http://dx.doi.org/10.1515/ergo-2015-0005.

Full text
Abstract:
Potřeba mezinárodního porovnání inovační výkonnosti se zvyšuje spolu s rostoucím významem vytváření, uplatňování a šíření inovací pro výkonnost a konkurenceschopnost národních ekonomik. Základní analytický nástroj pro porovnání inovační výkonnosti evropských zemí představuje Innovation Union Scoreboard (IUS). Cílem příspěvku je shrnutí vývoje pozice ČR v IUS v průběhu posledních deseti let. Článek se zároveň podrobněji věnuje inovační výkonnosti ČR dle jednotlivých ukazatelů a identifikuje hlavní silné a slabé stránky českého inovačního systému. V souhrnném porovnání států podle inovační výkonnosti je ČR po celé období řazena do třetí ze čtyř výkonnostních skupin, do skupiny tzv. mírných inovátorů. Vývoj inovační výkonnosti ČR vzhledem k průměrné inovační výkonnosti EU lze nicméně charakterizovat jako převážně konvergenční. Hlavní slabiny českého inovačního systému byly identifikovány v nižší dostupnosti finančních zdrojů i kvalifikovaných pracovních sil pro výzkum a vývoj a další znalostně náročná odvětví, jakož i v nedostatečném využívání nástrojů ochrany práv duševního vlastnictví.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Valić Nedeljković, Dubravka. "DEKONSTRUKCIJA UREĐIVAČKE POLITIKE DNEVNOG LISTA „DANAS” U VREME PARLAMENTARNE PREDIZBORNE KAMPANJE U SRBIJI 2016." Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду 41, no. 1 (February 22, 2017): 481–95. http://dx.doi.org/10.19090/gff.2016.1.481-495.

Full text
Abstract:
Način praćenja predizborne kampanje se smatra najboljim testom stepena profesionalnosti za koji se zalaže uređivačka politika nekog medija. Cilj rada je dekonstrukcija uređivačke politike dnevnog lista „Danas” u vreme predizborne kampanje za vanredne parlamentarne izbore 2016. Korišćena metoda je kvantitativno-kvalitativna analiza sadržaja. Korpus obuhvata 12 brojeva dnevnog lista „Danas” i isto toliko brojeva dodatka „Izborna Groznica: informiši se i glasaj!”, ukupno 330 tekstova. „Danas” je u izveštavanju o predizbornoj kampanji 2016. očuvao profesionalne standarde i u osnovnom izdanju i u dodatku. Uredništvo je izbalansirano predstavilo najznačajnije liste i kandidate, nije se bavilo marginalnim listama i kandidatima. Odabralo je važne događaje, a izbegavalo da izveštava o događajima koji su kvalifikovani kao otvoreno državno reklamiranje. U dodatku posvećenom izborima dominirala je medijska inicijativa i novi formati, te je tako izbegnut kliše u praćenju predizbornih aktivnosti stranaka. Najprisutniji pojedinačni subjekt je predsednik tehničke vlade. Muškarci dominiraju i kao subjekti i kao objekt. Najzastupljenija stranka je SNS, najzastupljenija tema su izbori kao takvi i proceduralna pitanja. Komentar se izdvaja kao najprisutniji žanr u inače dobroj ponudi različitih medijskih žanrova. Iako je „Danas” dnevna novina sa nacionalnom pokrivenošću, ostao je beogradocentričan.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kučera, Zdeněk, and Tomáš Vondrák. "Key Enabling Technologies – pozice České republiky v rámci EU a porovnání s vybranými zahraničními zeměmi." ERGO 10, no. 2 (June 1, 2015): 3–12. http://dx.doi.org/10.1515/ergo-2015-0004.

Full text
Abstract:
„Klíčové umožňující technologie“ (Key Enabling Technologies, KETs) představující technologie náročné na znalosti a spojené s intenzivním VaV, rychlými inovačními cykly, vysokými kapitálovými náklady a vysoce kvalifikovanými pracovními místy, jsou zdrojem inovací v celé řadě technologických oblastí. KETs proto stojí v popředí zájmu tvůrců politiky výzkumu, vývoje a inovací a jsou zapracovány do řady strategicko-koncepčních dokumentů zaměřených na oblast VaVaI. V ČR jsou KETs zapracovány do Strategie pro inteligentní specializaci (RIS3) a také některé nově připravené programy na podporu VaVaI svými cíli a zaměřením zohledňují tyto technologické oblasti. Jak však vyplývá z provedené analýzy, ČR ve VaV zatím ve většině KETs zaostává nejen za předními technologicky vyspělými zeměmi, jako jsou USA či Korejská republika, ale i za průměrem zemí EU-28. Uspokojivou pozici má ČR pouze v případě nanotechnologií, kde patentová i publikační aktivita předstihuje většinu členských států EU. Naopak největší „zaostávání“ je patrné v případě mikro- a nanoelektroniky. Také podíl produktů využívajících KETs v celkovém vývozu je v ČR poněkud nižší, než je tomu v případě technologicky vyspělých zemí zařazených do této srovnávací studie. Vzhledem k tomu, že KETs jsou zapracovány do národní RIS3 strategie a do připravovaných operačních programů i některých programů připravených na národní úrovni, lze očekávat, že kvalita VaV se v těchto významných technologických oblastech bude v ČR postupně zvyšovat a nové poznatky budou využívány efektivněji v podnikových inovacích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Alavi, Hamed, and Tatsiana Khamichonak. "Immigration of Highly–Skilled Workers to Estonia: Current Trends and Legislative Framework / Imigrácia Kvalifikovanej Pracovnej Sily Do Estónska: Súčasné Trendy A Právny Rámec." EU agrarian Law 4, no. 2 (December 1, 2015): 7–14. http://dx.doi.org/10.1515/eual-2015-0008.

Full text
Abstract:
Abstract Estonian immigration policies have been largely influenced by its historical development. The figures from 1989 show that the population was only 61.5 percent Estonian by origin with the remaining 38.5 percent belonging to other ethnic backgrounds. Remarkably, 26 percent of the Estonian population were foreign born.(1) After joining the European Union in 2004, Estonia faced a high rate of outward migration, which was connected, inter alia, to the higher average salaries of the other Member States. The rapid expansion of the Estonian economy and growth of employment coupled with the negative population growth contributed to the need of foreign skilled labour.(2) Besides, the recent reform in the education system accounts for shortage of technical specialists in some labour areas.(3) It is thus not surprising that Estonian government employs focused, selective and demand-based immigration strategies to fight the ‘global war for talents’.(4),(5) The objective of the restrictive immigration policy is to attract first and foremost highly qualified professionals in the strategic economic areas while avoiding uncontrolled immigration and increase the sustainability and competitiveness of the Estonian economy. First part of current paper provides an overview of who falls under the classification of a ‘skilled’ worker and the Estonian perspective on talent attraction and retention. The second part lays down the existing legal framework, which covers the conditions and procedures of knowledge-worker’s immigration to Estonia. Particularly, this includes the relatively recent amendments to the Aliens Act 2004, which came into force in 2008 and set forth a facilitated approach towards entry and residence requirements.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Dočkal, Vladimír. "Lesk a bieda matematických riešení v psychodiagnostike." TESTFÓRUM 5, no. 7 (February 2, 2016): 31–40. http://dx.doi.org/10.5817/tf2016-7-102.

Full text
Abstract:
Keď pred sto rokmi začala psychológia kvantifikovať svoje zistenia, získala si rešpekt a možnosť zaradiť sa do sveta vedy – tak ako sa veda v tých časoch chápala. Kvantitatívny prístup je charakteristický najmä pre psychometriku, ktorá sa v duchu pozitivizmu stala keď nie úplným synonymom psychodiagnostiky, tak aspoň prevládajúcim smerom v nej. Aj dnes má pozitivistická paradigma v psychológii silnú pozíciu, no čoraz viac sa uplatňujú rôzne nové (kvalitatívne) pohľady. Je preto namieste zamyslieť sa nad úlohou matematiky v psychologickom poznaní, osobitne v psychodiagnostike. Príspevok kriticky hodnotí možnosti matematiky pri koncipovaní teórie, na ktorej je psychologický test založený, pri výbere položiek a overovaní psychometrických charakteristík testu a pri tvorbe testových noriem. Dokladá užitočnosť matematických prístupov, ale upozorňuje aj na ich limity. Matematika je v psychodiagnostike nezastupiteľná, je však iba pomocníkom, ktorý nemôže nahradiť kvalifikované psychologické usudzovanie. When a hundred years ago psychology started to quantify its findings, it won its respect and an opportunity to integrate itself into the world of science – that is, as science was understood in those days. The quantitative approach is characteristic mostly for the psychometrics, which has become almost a complete synonym of psychodiagnostics in the light of positivism; if that is not so, then it has become at least a prevalent direction in it. Even today, the positivist paradigm in psychology has a strong position; however, rather new and diverse (qualitative) views receive an increasing support. It is therefore appropriate to reflect on the role of mathematics in psychological knowledge, particularly in psychodiagnostics. The contribution critically evaluates the possibilities of mathematics in framing the theory on which the psychological test is based, in selecting the items, and in verification of psychometric characteristics of the test and in development of test standards. It demonstrates the usefulness of mathematical approaches, but also draws attention to their limits. Mathematics is unsubstitutable in psychodiagnostics; however, it has only an assistant role that cannot replace qualified psychological reasoning.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Vondrová, Naďa, Jana Cachová, Jana Coufalová, and Magdalena Krátká. "„Lesson study“ v českých podmínkách: Jak učitelé vnímali svou účast a jaký vliv měla na jejich všímání si didakticko-matematických jevů." Pedagogika 66, no. 4 (October 20, 2016). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2016.321.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Cílem článku je uvést do českého prostoru tzv. lesson study jako specifickou formu dalšího vzdělávání učitelů založenou na spolupráci učitelů při zkvalitňování výuky prostřednictvím plánování, realizace a vyhodnocení experimentální hodiny. Lesson study má společné rysy s akčním výzkumem a souvisí s pojmy kvalifikovaná reflexe a rozvíjející hospitace. Kromě popisu konkrétní realizace lesson study se článek zaměřuje na otázku, jaký vliv měla na zúčastněné učitele (n = 13) z hlediska jejich subjektivního vnímání i z hlediska všímání si didakticko-matematických jevů. Data zahrnují písemné odpovědi na reflektivní úkoly a záznamy diskusí. Data byla analyzována technikami založenými na zakotvené teorii i s použitím existujícího kategoriálního systému. Učitelé považovali práci v lesson study za smysluplnou a subjektivně vnímali, že došlo k posunu jejich schopnosti reflektovat výuku matematiky. Analýza reflektivních úkolů posun ve všímání si didakticko-matematických jevů neukázala. Byly zjištěny rozdíly v hloubce individuální a společné reflexe výukové situace. Závěrem jsou uvedeny předpoklady a bariéry rozšíření lesson study u nás. Klíčová slova: Lesson study, kvalifikovaná reflexe, rozvíjející hospitace, další vzdělávání učitelů
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Chvál, Martin, Tomáš Kasper, Dalibor Kučera, Anna Kucharská, Jiří Mareš, Karel Rýdl, Vladimíra Spilková, Iva Stuchlíková, Stanislav Štech, and Klára Uičná. "Nedostatek kvalifikovaných učitelů nelze řešit rezignací na kvalifikaci." Pedagogika 71, no. 1 (April 8, 2021). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2020.1912.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Ubiparipović, Suzana, and Anđelko Tadić. "KRIVIČNO DJELO OTMICA U KRIVIČNOM ZAKONU REPUBLIKE SRPSKE S POSEBNIM OSVRTOM NA ZAKONSKA RJEŠENJA ZEMALJA U OKRUŽENJU." АНАЛИ ПОСЛОВНЕ ЕКОНОМИЈЕ 10, no. 18 (May 6, 2019). http://dx.doi.org/10.7251/ape1818062u.

Full text
Abstract:
U ovom radu naša pažnja će prije svega biti usmjerena na analizu zakonskog određenjakrivičnog djela otmica u krivičnom zakonu Republike Srpske. Na samom početku ćemo rećiriječ, dvije o pojmu, karakteristikama i pravnoj prirodi otmice. S obzirom da u našemkrivičnom zakonu pored osnovnog postoje tri kvalifikovana i jedan privilegovani oblik unastavku rada ćemo posebno obraditi svaki od ovih oblika dajući pojašnjenja koja se odnosena radnju i sredstva izvršenja, zatim na cilj koji se želi postići, kao i na posljedice koje semogu javiti usljed izvršenja ovog krivičnog djela. U trećem dijelu ovog rada ćemo izvršitipoređenje zakonskog opisa krivičnog djela otmica u Republici Srpskoj u odnosu na zakonskarješenja koja postoje u zemljama okruženja navodeći sličnosti i razlike, dajući kritički osvrtna data rješenja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Milutinović, Milovan. "ULOGA MEDIJA U SATANIZACIJI SRPSKOG NARODA TOKOM GRAĐANSKOG RATA U BOSNI I HERCEGOVINI." ПОЛИТЕИА 1, no. 5 (March 16, 2017). http://dx.doi.org/10.7251/pol1305073m.

Full text
Abstract:
Politika i mediji nikada neće imati odnos koji će jednako odgovaratijednima i drugima. Fenomeni negativne simbioze, kakvih je dosta u novije vreme,podstiču disfunkciju političkog i medijskog sistema. Na sceni su masovne zloupotrebemedija, od strane političke moći, kroz zamagljivanje, otežavanje ili čak blokiranjeprocesa objektivnog izveštavanja i kvalifikovanog odlučivanja o događajima.Tokom građanskog rata u BiH na sceni je bilo ograničeno izveštavanje medija,cenzurisanje podacima i činjenicama, a manipulacijama i dezinformacijamaproizvođenje, zamagljivanje ili skrivanje istinitosti događaja, što je onemogućavalo,i/ili potpuno ograničavalo, slobodu informisanja i iznošenje istinitih informacija.Od strane moćnih krugova blokirani su kanali za protok informacija, koje su dolazilesa srpske strane, a mnogi novinari zapadnih agencija ponašali su se suprotnonovinarskom kodeksu, pristrasno izveštavajući o događajima čime su stali na jednustranu, u BH sukobu, a srpsku stranu, nipodaštavali i neprekidno i orkestrirano satanizovaliu međunarodnoj javnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Hodžić, Abid. "UPRAVLJANJE INTELEKTUALNIM KAPITALOM U FUNKCIJI PRIVREDNOG RAZVOJA I UNAPREĐENJA KONKURENTNOSTI." EMC Review - Časopis za ekonomiju - APEIRON 2, no. 2 (October 12, 2017). http://dx.doi.org/10.7251/emc1102291h.

Full text
Abstract:
Ljudski resursi, naročito visokoobrazovani, postaju pokretač razvoja svake ekonomije bazirane na znanju. BiH mora pronaći recept kako da generiše i zadrži kvalitetne kadrove, posebno u uslovima kada je suočena sa problemom “odliva pameti”, kako zbog političkih tako i zbog ekonomskih razloga. Trendovi govore da će se migracije nastaviti, a posebno tokom procesa približavanja EU-i. Cilj ovog istraživanja je da se sagleda značaj ljudskih resursa za razvoj zemlje, te analiziraju napori koji su uloženi u državi na polju povratka kvalifikovanih kadrova, kao i zadržavanja mladih stručnjaka unutar BiH-e. Planiranje kadrova mora postati dio sveukupne strategije zemlje u svrhu postizanja međunarodne konkurentnosti, kao i privrednog napretka. S tim u vezi, procesi u menadžmentu ljudskih resursa zahtijevaju vrijednosni sistem, kriterije i postupke koji generišu znanje. Drugim riječima, potrebna je čvrsta sinhronizacija planiranja ljudskih resursa, dizajniranja posla, izbora kadrova, obuke, ocjenjivanja radne uspješnosti i nagrađivanja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography