Academic literature on the topic 'Legie česká'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Legie česká.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Legie česká"

1

Malaník, Michal, and Klára Malaníková. "Vacatio legis – nenápadná změna tuzemského folklóru." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 3 (September 29, 2020): 415–28. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-3-6.

Full text
Abstract:
V současné době se často setkáváme s názorem, že právní předpisy se v České republice mění příliš rychle a příliš často. Tato přebujelost právního řádu je předmětem kritiky zástupců akademie i právní praxe. Přesto se dá naleznout řada právních norem, které jsou zářnými stálicemi, které se tomuto trendu nepoddávají. Tento článek se bude věnovat právě jedné z nich – operativní normě stanovující obecnou legisvakanční dobu mezi platností a účinností právních předpisů. Přestože se jedná o ustanovení právních předpisů, délka obecné legisvakanční doby je mezi právníky relativně neměnným folklórem, jehož znalost hraničí s notorietou. Tento článek upozorňuje na důležitou změnu koncepce legisvakanční doby, která zpočátku zůstala bez povšimnutí širší veřejnosti, a nabízí zamyšlení nad možnými implikacemi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Králíčková, Zdeňka. "Úvahy nad českým rodinným právem ve světle stého výročí tzv. manželské novely." Časopis pro právní vědu a praxi 27, S (November 22, 2019): 59. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-s-4.

Full text
Abstract:
Článek je věnován vývoji manželského práva ve světle tzv. manželské novely přijaté před sto lety. Lze říci, že tento zákon z počátku dvacátého století představuje významný počin, který české rodinné právo ovlivnil na dlouhá léta. Byl nastolen správný směr svobodné volby civilní či církevní formy uzavření manželství, došlo k omezení překážek manželství a rozvod manželství se významně zjednodušil. Klade se otázka, jaké jsou potřeby současné české společnosti? Je na místě de lege ferenda zakotvit v rámci legislativního „prorodinného balíčku“ tzv. rozvod u notáře?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Horvat, Matej. "Prechod administratívnoprávnej zodpovednosti na právneho nástupcu právnickej osoby." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 1 (March 24, 2020): 95. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-1-6.

Full text
Abstract:
Príspevok sa venuje prechodu administratívnoprávnej zodpovednosti na právneho nástupcu právnickej osoby. Analyzuje danú tému z viacerých hľadísk. V prvej časti príspevku je pozornosť venovaná východiskám prechodu zodpovednosti, ak ide o právnické osoby. Popisuje preto pôvod myšlienok tohto inštitútu z angloamerického právneho systému a ich prechod do kontinentálneho právneho systému a osvetľuje problematiku respondeat superior. V druhej časti sa analyzujú možnosti prechodu administratívnoprávnej zodpovednosti na právneho nástupcu právnickej osoby v krajinách V4 s osobitným zreteľom na Českú republiku, pretože v tejto krajine je tento inštitút aj inštitútom de lege lata. V tretej časti je pozornosť venovaná téme už z pohľadu Slovenka, kde sa s týmto inštitútom stretla právna prax a existuje k nemu aj relevantná súdna judikatúra. Z pohľadu de lege lata je však prechod zodpovednosti riešený len v trestnom práve a nie v správnom práve. V poslednej časti príspevku venuje autor pozornosť legislatívnemu návrhu, ako by mohol byť prechod zodpovednosti upravený v právnych predpisoch Slovenskej republiky. Tieto návrhy de lege ferenda predstavujú syntézu poznatkov z predchádzajúcich častí tohto článku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Valc, Jakub. "Má opravdu „každý“ právo na život?" Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 4 (December 19, 2016): 597. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-4-7.

Full text
Abstract:
Cílem daného článku bude kriticky zhodnotit současnou koncepci ústavněprávní ochrany lidského života v České republice, a to v počátcích jeho přirozeného vývoje. Za tímto účelem bude nejprve pomocí filozoficko-právní analýzy moderních embryologických poznatků stanoven morální a právní status nenarozeného dítěte. Takto zjištěné poznatky budou následně konfrontovány se současnou českou právní úpravou dané problematiky. V této souvislosti budou rovněž uvedeny úvahy de lege ferenda, dle kterých by měla příslušná legislativa reflektovat současný stav vědeckého poznání, podle něhož je nutné již zygotu považovat za lidskou osobu mající právo na život a lidskou důstojnost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Brunová, Markéta. "K problematice stavu a vývoje vězeňství po roce 1989 v Československu a na území samostatné České republiky." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 5, no. 1 (2020): 7–15. http://dx.doi.org/10.37355/fvpk-2020/1-01.

Full text
Abstract:
Otázky výkonu trestu odnětí svobody jako nejpřísnější z trestních sankcí, které jsou ukládány fyzickým osobám, představují soustavně aktuální problematiku. Současně je to problematika velmi zajímavá, protože trest odnětí svobody v jeho nepodmíněné podobě představuje nejuniverzálnější ze sankcí ukládaných fyzickým osobám, sankci nejpřísnější a prováděnou ve specifckých podmínkách výkonu trestu – v ústavech nebo ve věznicích. Je důležité mít na zřeteli, že česká a slovenská úprava mají společné kořeny, společná východiska, která pramení z několika desítek let trvajícího soužití obou národů v jednom státním celku. Je zajímavé poznávat základní východiska právní úpravy výkonu trestu odnětí svobody, a to jak ty hmotněprávní (trestní), tak i procesní a v konečném důsledku i ty penologické – právní předpisy upravující přímo výkon trestu odnětí svobody, podzákonné či interní normy. Aktuální stav lze srovnávat, hodnotit, kriticky na něj nahlížet v kontextu sousední právní úpravy a v neposlední řadě mohou tyto úvahy směřovat i k pozitivní inspiraci a změnám právní úpravy formou návrhů de lege ferenda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kudrna, Jan. "Ústavní rámec zajišťování bezpečnosti České republiky – zhodnocení současného stavu a úvahy de lege ferenda." AUC IURIDICA 2017, no. 4 (December 20, 2017): 159–74. http://dx.doi.org/10.14712/23366478.2017.29.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hrib, Michal, Marcel Riedl, Petra Hýsková, Jaroslav Maršík, and Martina Jarkovská. "State forest administration performance in the Czech Republic: A case study of forestry legislation implementation in the South Bohemian Region." Central European Forestry Journal 67, no. 4 (November 15, 2021): 248–57. http://dx.doi.org/10.2478/forj-2021-0020.

Full text
Abstract:
Abstract In the Czech Republic, the present state forest administration is incorporated into general state administration. Municipalities with extended competence (MECs) as first-instance forest administration bodies thus perform the so-called “mixed” administration. Besides forestry, MECs cumulatively perform hunting and fishing administration, observing several different laws. On an example of three MECs in South Bohemia (České Budějovice, Týn nad Vltavou and Písek), the paper analyses the decision-making processes and control activities concerning the implementation of administrative activity, particularly the Forest Act. The findings show that during the observed period 2011–2015, the most frequently conducted administrative proceedings under the Forest Act involved binding opinions regarding permission for buildings at a distance of fewer than 50 m from the forest and decisions on timber harvesting. Other frequently performed acts somewhat surprisingly concerned issuing licenses for professional forest managers and decisions whether or not the land fulfils forest functions. Based on the findings, the paper also suggests stimuli and suggestions (de lege ferenda) for changes in the Forest Act and other regulations relating to this issue.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Grinc, Jan, and Marek Antoš. "COVID-19 a volby a referendum v České republice: zkušenosti, otevřené otázky a podněty de lege ferenda." Časopis pro právní vědu a praxi 31, no. 3 (November 14, 2023). http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2023-3-1.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá různými aspekty právní úpravy voleb a referenda v České republice v kontextu pandemie onemocnění COVID-19, ale potenciálně i jiných zdravotních hrozeb a mimořádných situací. Je rozdělen do dvou částí. V první části se článek zabývá výkladem ústavních podmínek pro odložení voleb, kriticky hodnotí případ odložení doplňovacích voleb do Senátu, upozorňuje na některé otevřené otázky ústavní úpravy a zaujímá k nim stanovisko. Ve druhé části článek hodnotí přijaté i nepřijaté změny volebních pravidel, které reagovaly na šíření onemocnění COVID-19. Pozornost je věnována především jednorázovým zákonům o zvláštních způsobech hlasování. V návaznosti na to se článek zamýšlí nad ústavností současné právní úpravy překážky výkonu volebního práva z důvodu ochrany veřejného zdraví a nad otázkou distančního hlasování jako prostředku pro zmírnění zdravotních rizik voleb. Článek dospívá k závěru, že Česká republika jako demokratický právní stát v obtížné situaci způsobené onemocněním COVID-19 v oblasti voleb celkově obstála. Bylo by ale vhodné zohlednit získané zkušenosti i odhalené nedostatky při revizi volebních předpisů, k čemuž zatím nedošlo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jirásko, Vojtěch. "Vybrané problematické okruhy agenturního zaměstnávání v poměrech české a německé právní úpravy." Časopis pro právní vědu a praxi 30, no. 1 (April 7, 2022). http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2022-1-1.

Full text
Abstract:
Článek nabízí analýzu stěžejních parametrů agenturního zaměstnávání v zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce a dále navazuje analýzou agenturního zaměstnávání v německé legislativě. Zevrubně je rozebrána možnost přenositelnosti některých pracovněprávních instrumentů do tuzemské právní úpravy, a to jednak ve smyslu de lege ferenda, tak i v rámci výkladu a dotváření práva de lege lata. Pozornost je zvláště zaměřena na otázky doby dočasného přidělení, délky trvání pracovního poměru či fenoménu fikce pracovního poměru v agenturních vztazích. Článek přináší úvahy nad dalším normativním vývojem této oblasti, přičemž nezůstává jen v teoretické rovině, ale závěry a doporučení podepírá konkrétními daty empirického výzkumu. Záměrně čtenáře vede k zamyšlení nad současnou praxí a prostřednictvím právní metodologie hledá vhodná juristická řešení. V závěru poměřuje optikou principu proporcionality jednotlivé dotčené hodnoty a doporučuje posílit postavení agenturních zaměstnanců, zejména poté dovozením fikce pracovního poměru mezi agenturním zaměstnancem a uživatelem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hutečka, Jiří. "Kamarádi frontovníci: maskulinita a paměť první světové války v textech československých c. a k. veteránů." Dějiny – teorie – kritika, no. 2 (December 1, 2014). http://dx.doi.org/10.14712/24645370.2699.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá analýzou procesu vzpomínání a paměťových diskursů na první světovou válku, jak ji prožívali čeští a slovenští veteráni v meziválečném období. Konkrétně je hlavní pozornost věnována většině českých vysloužilců, kteří strávili válku v rakousko-uherských uniformách, a jejichž válečná paměť v novém československém státě nabyla poněkud nejednoznačných rozměrů. Museli se vyrovnávat nejen s faktem, že léta, která strávili v zákopech byla zcela zastíněna oficiálním diskursem „hrdinného legionáře“ (to jest člena československých legií, jichž ovšem byla jen malá hrstka z těch, kteří ve válce bojovali), ale zároveň i se skutečností, že se od počátku 20 let široká veřejnost snažila konstruovat svou (nelegionářskou) válečnou paměť na více či méně promyšleném konceptu „dobrého vojáka Švejka“, to jest flinka, podrývajícího C.a K. válečné snažení, jenž čeká na první příležitost k dezerci. Vzhledem k tomu, že homogenní pojetí maskulinity se v té době točilo minimálně částečně kolem obrazu hrdinské služby (ztělesněné legionářským mýtem), sleduje autor různorodé cesty, jimiž se C. a K. vysloužilci snažili začlenit do obecného válečného diskursu „budování národa“ a zároveň do linie hegemonního obrazu mužství. Je zřejmé, že po velké depresi a zvláště ve 30. letech, vyústily tyto jejich snahy ve skupinovou kolektivní paměť první světové války, zdůrazňující znamenitě provedenou (i když nechtěnou) povinnost, hodnou dobrých mužů a občanů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Legie česká"

1

Řehoř, Václav. "Právní úprava střetu zájmů v České republice de lege lata a de lege ferenda." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-280427.

Full text
Abstract:
Legal regulation of conflict of interests in Czech republic de lege lata and de lege ferenda Resumé: This work deals with the institute of conflict of interests. This legal institute is typical for all types of state systems, however efforts to legally regulate it as appropriate exist usually only in certain systems (in particular in democratic systems). This institute can be basically divided in so called incompatibility of functions and the conflict of interests as such (i.e. the conflict between the public and the private interest). Incompatibility of functions can be characterized as the basic requirement of each democratic legal state, which is reflected in the impossibility to concentrate functions (and related powers) which represent individual elements of state power. This first of all pre-empts misusing the entrusted public function and trust, further it also pre-empts misusing power up to the potential possibility of establishing authoritarian or totalitarian regimes. Therefore incompatibility can arise in particular where the division of powers exists, thus in particular in a democratic legal state. Separation of three individual basic pillars (i.e. legislative, executive and judicial powers) thus has its value in impossibility to concentrate functions from any of those pillars in the hands of...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kislingerová, Gabriela. "Regulace lobingu v České republice včetně návrhu de lege ferenda." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-348231.

Full text
Abstract:
Regulation of lobbying in the Czech Republic including a proposal de lege ferenda Transparent lobbying and his regulation is natural and necessary part of functioning of democratic states. Regulation of lobbying done by legislation is supposed to be a fundamental element of transparency of democracies in 21st century; an essential element of an integrated system of development in approximation of civil society and public institutions, mutual trust and transparency in mutual relations. Regulated lobbying should enable citizens of a democratic society to exercise their right to public control of processes associated with the formation of laws, legal norms of lesser legal force and other important decisions. This thesis describes the current situation (March 2016) in the regulation of lobbying in the Czech Republic and choses, by author, suitable alternatives of solution to the lobbying regulation in the future. Due to the fact that lobbying is not regulated or defined by any law in the Czech Republic, lobbying is often pejoratively confused with corruption and generally misunderstood and negatively perceived by the public. The aim of the thesis is to present possible views on the solution to the problematic of regulation of lobbying in Czech Republic. The thesis is divided into two chapters. The...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Lukeš, Martin. "Plukovní kroniky v kontextu české prvorepublikové legionářské literatury." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-368076.

Full text
Abstract:
Thesis maps out the position of the legionnaire regimental chronicles within context of the legionnaire literature as a whole. It attempts to define legionnaire literature as a distinct literary area, to identify unique position of regimental chronicles and to advert its commemorative, propagational and cultural significance. In connection with legionnaire regimental chronicles is also decribed the original background of Austro-Hungarian regimental histories.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

PROCHÁZKOVÁ, Jana. "Trestné činy v souvislosti s insolvenčním řízením." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-394409.

Full text
Abstract:
Criminal activity is mapped in this thesis, which subjects can commit in connection with insolvency proceedings. Czech Criminal Code No. 40/2009 Coll. lays down a total of six crimes, while the Swedish Criminal Code (Brottsbalk) has seven such crimes. The current legal regulation of bankruptcy offenses in the Czech Republic is analyzed in the theoretical part. In the practical part, the foreign legislation is analyzed and several proposals de lege ferenda are set on the basis of this analysis.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Legie česká"

1

Zářecká, Klára, Jan Buchta, and Ema Katrovas. Na bojištích I. světové války. Hradec Králové: Galerie moderního umění v Hradci Králové, 2018.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

editor, Ferenčuhová Bohumila, ed. Milan Rastislav Štefánik a česko-slovenské zahraničné vojsko (légie): Kapitoly a príspevky. Bratislava: Spoločnosť pro Historia, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Tazzer, Sergio. Banditi o eroi?: M.R. Štefánik e la legione ceco-slovacca. Vittorio Veneto TV: Kellerman editore, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Volkov, Sergeĭ. Prizrak zolotogo ėshelona Kolchaka: Krugobaĭkalʹskai︠a︡ zheleznai︠a︡ doroga. Irkutsk: [s.n.], 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gašpar, Ján. Po stopách bojů Československého vojska a legionářů v okolí Košic v roku 1919: Průvodce po naučné stezce, Kysak, Košická Belá, Medzev, Turňa nad Bodvou. Košice: Český spolek na Slovensku, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Gregorovič, Miroslav. První československý odboj: Čs. legie 1914-1920. Praha: H&H, 1992.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Emmert, František. Českoslovenští legionáři za první světové války. Praha: Mladá fronta, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Československá obec legionářská v Praze, ed. Chekhoslovat͡sʹke viĭsʹko v Ukraïni pid chas Pershoï svitovoï viĭny: Korotkyĭ istorychnyĭ narys. 2nd ed. Praha: Chekhoslovat͡sʹka hromada legioneriv, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Řehounek, Jan. Příběh legionáře: V zavšivené košili a se šrapnelem v těle kolem světa. Nymburk: Kaplanka, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Čejka, Zdeněk. Československé Nieuporty. Praha: Z. Čejka, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Conference papers on the topic "Legie česká"

1

Priateľová, Natália. "Smernica DAC7 ako nástroj spravodlivého zdaňovania v digitálnej oblasti." In IV.SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, 2021. http://dx.doi.org/10.33542/scd21-0043-1-22.

Full text
Abstract:
Príspevok sa zaoberá administratívnou spoluprácou členských štátov EÚ v daňovej oblasti so zameraním na automatickú výmenu informácií o ekonomických činnostiach vykonávaných prostredníctvom digitálnych platforiem. Rozšírenie pôsobnosti smernice o administratívnej spolupráci v oblasti daní na prevádzkovateľov digitálnych platforiem predstavuje na poli zdaňovania digitalizovaného hospodárstva posun vpred. Európska únia dlhodobo vyvíja snahu o prijatie pravidiel zdaňovania digitalizovaných ekonomických činností a rozšírenie pôsobnosti smernice na operátorov digitálnych platforiem je jedným z prvých prijatých legislatívnych aktov Únie v tejto oblasti. Príspevok zahŕňa návrhy de lege ferenda smerujúce k dosiahnutiu tých cieľov smernice, ktoré sú zamerané na transparentnosť digitalizovaného hospodárstva a jeho zdaňovanie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Hrabčák, Ladislav. "Na ceste k digitálnemu euru." In IV.SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, 2021. http://dx.doi.org/10.33542/scd21-0043-1-11.

Full text
Abstract:
Digitálna (priemyselná) revolúcia 4.0 prináša so sebou viaceré fenomény, medzi ktoré nepochybne patrí aj digitálne euro, ktorého zavedenie je momentálne v štádiu ideí. Predostretý príspevok pojednáva o vybraných otázkach súvisiacich so zavedením digitálneho eura, na ktoré ponúka aj určité odpovede. Cieľom tohto príspevku je na základe analýzy recentných iniciatív v uvedenej oblasti výskumu a aktuálneho právneho rámca na úrovni európskej a národnej sformulovať určité závery a návrhy v rovine de lege ferenda súvisiace so zavedením digitálneho eura. Za účelom naplnenia takto formulovaného cieľa sme si nastolili aj hypotézu - primárne právo EÚ a súvisiace právne akty vytvárajú pre úniových normotvorcov dostatočný právny základ a mandát pre zavedenie digitálneho eura, ktorú sme podrobili overovaniu. Pri výskume boli využité viaceré metódy písania vedeckých prác, no najmä analýza, syntéza a dedukcia, ktoré sme aplikovali v ich vzájomných súvislostiach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Štrkolec, Miroslav, and Ladislav Hrabčák. "POSKYTOVANIE SLUŽIEB KRYPTOAKTÍV VO SVETLE NARIADENIA MICA." In V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike. Vydavateľstvo ŠafárikPress, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, 2023. http://dx.doi.org/10.33542/vscd-0269-5-18.

Full text
Abstract:
Článok pojednáva o problematike právnej regulácie poskytovania služieb kryptoaktív. Načrtávame v ňom aktuálny právny stav v podmienkach Slovenskej republiky ako aj zmeny, ktoré majú nastať v uvedenej oblasti v súvislosti s prijatím nariadenia MiCA a ostatných právnych aktov na úniovej úrovni. Cieľom predmetného príspevku je analýza právnej úpravy poskytovateľov služieb kryptoaktív za súčasnej identifikácie nedostatkov a formulácii záverov v rovine de lege ferenda. Pri spracúvaní uvedenej problematiky boli použité viaceré metódy písania prác tohto druhu, no predovšetkým analýza, syntéza, komparatívna metóda a čiastočne aj metóda historická.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography