Academic literature on the topic 'Literární skupina'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Literární skupina.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Literární skupina"

1

Pražáková, Martina, and Lenka Pavlasová. "Neformální vzdělávání dětí a mládeže v České republice zaměřené na geovědní obsah." Pedagogická orientace 27, no. 4 (February 28, 2018): 599–619. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-599.

Full text
Abstract:
Cílem tohoto příspěvku je revidovat domácí českou a mezinárodní anglicky psanou literární tvorbu na téma neformální geovědní vzdělávání, která byla publikovaná v posledních dvaceti letech, s ohledem na situaci ve vzdělávání v České republice. Zjištění z literatury se soustředí na vzdělávání dětí a mládeže (věková skupina žáků od šesti do devatenácti let). Informace o neformálním vzdělávání se specifickým geovědním obsahem jsou dány do souvislostí s literaturou v přírodovědném vzdělávání. Přehledová studie pojednává o soudobé české vzdělávací realitě, zahrnuje vztah k formálnímu vzdělávacímu systému. Studie obsahuje literární prameny o neformálním, podobně tomu mimoškolním, volnočasovém a zájmovém vzdělávání. Jsou popsány dřívější poznatky a budoucí vize v oblasti geovědního vzdělávacího výzkumu. V literatuře byly nalezeny terminologické limity v uvedené oblasti. Studie nastiňuje dva vědecké přístupy, které se tématem zabývají. Je prezentována možná klasifikace geovědních neformálních aktivit, založená na poznatcích z literatury. Nakonec studie ukazuje přehled vybraných geovědních aktivit, které se konají pro děti a mládež v zázemí univerzitních kampusů v České republice. Tyto aktivity jsou uvedeny do praxe s cílem motivovat a stimulovat zájem dětí o geovědy, s cílem předat jim základní vědecké znalosti, zlepšit jejich dovednosti a schopnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Vrajová, Jana. "Proměna literární reprezentace stáří skrze postavu staré ženy v povídkové tvorbě autorů 80. a 90. let 19. století." Slavica Wratislaviensia 163 (March 17, 2017): 499–510. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1150.163.42.

Full text
Abstract:
Forms of literary representation of age through changes in characters of old women in Czech short stories of 80s and 90s of the 19th centuryThe study deals with different representations of the character of old women in Czech literature of the second half of the nineteenth century. It focuses mainly on three short stories which show exceptof the literary image of old age also the proof of the vertical stratification of Czech literature of the end of the nineteenth century. The study also shows the literary controversy related to literary movements and intertextual relations. The latest short story which the study refers to is called Babiččin pohřeb and was written by Rudolf Karel Zahrádka. It has a specific position in the context of thinking about the use of motifs associated with old age: not only could it be characterized as a subversive text due to the intertextual passages referring to Babička by Božena Němcová, but it can be also identified as a proof of the penetration of the modernistic tendency in Czech literature.Obrazy literackich reprezentacji starości na podstawie postaci starej kobiety w opowiadaniach autorów z lat 80. i 90. XIX wiekuArtykuł dotyczy sposobu reprezentacji postaci starej kobiety w literaturze czeskiej drugiej połowy XIX wieku. Autorka skupia swoją uwagę zwłaszcza na opowiadaniach, które, oprócz literackiego obrazu starości, są również wertykalną stratyfikacją czeskiej literatury końca XIX wieku, jej wewnętrznych dyskursywnych polemik i związków intertekstualnych. Jako najbardziej interesujące jawi się opowiadanie Rudolfa Karla Zahálki Babiččin pohřeb, które można, biorąc pod uwagę związki intertekstualne, oznaczyć za tekst subwersyjny i pokazać na jego podstawie przenikanie do literatury czeskiej tendencji naturalistycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Vala, Jaroslav. "Komenského spisy jako četba žáků základní školy?" Pedagogika 67, no. 3 (December 23, 2017). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2017.763.

Full text
Abstract:
Cíle – Studie reaguje na aktuální diskusi o obsahu a celkovém pojetí literární výchovy na základních školách. Hlavním cílem je analýza čtenářské recepce osmi odlišných literárních ukázek žáky devátého ročníku základní školy, následné posouzení rozdílů v jejich čtenářském přijetí a zhodnocení adekvátnosti pro danou věkovou kategorii čtenářů.Metody – V kvantitativní části výzkumu jsme použili metodu sémantického diferenciálu a pomocí upravené a faktorovou analýzou ověřené posuzovací škály jsme zkoumali čtenářské prožitky 203 respondentů z hlediska tří faktorů: srozumitelnosti, hodnocení a působivosti. Kvalitativní část šetření jsme realizovali metodou ohniskových skupin. V pořízených audionahrávkách jsme sledovali, jak žáci vnímali jednotlivé texty a jak nad nimi uvažovali.Výsledky – Z reakcí žáků vyplývá, že náročný a pro ně nesrozumitelný jazyk znemožňuje sémantické vyznění některých literárních děl objevujících se v čítankách (J. W. Goethe: Faust, J. A. Komenský: Labyrint světa a ráj srdce). K jeho myšlenkovému poselství se přes vlastní text nedostanou. Žáci oceňovali především texty, které jsou schopni vztáhnout ke svému životu i dnešnímu světu.Závěry – Výsledky výzkumu mohou sloužit jako základní informace užitečné pro úvahy nad inovací obsahu výuky i nad jejím posunem směrem k potřebám a možnostem žáků. Setkávají-li se žáci s texty v dosahu své úrovně chápání, můžeme rozvíjet i jejich poznatkovou bázi, a to nejen ve vztahu k literární historii a teorii. Je žádoucí a užitečné ovlivňovat čtenářství dětí směrem k vyšší kvalitě. Zároveň však nesmíme ztratit kontakt s jejich bazálním porozuměním, jinak naše výuka ztratí sdělnost a opravdovost a stane se ryze formální.Klíčová slova: čtenářství, recepce textu, porozumění textu, literární výchova, čítanka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Činčera, Jan, Michal Medek, and Miroslav Lupač. "Hodnocení kvality terénních programů digitální interpretace přírodního dědictví." Envigogika 13, no. 1 (April 5, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.560.

Full text
Abstract:
Studie diskutuje otázku kvality terénní digitální interpretace přírodního dědictví. Popisuje proces vymezení kategorií kvality, který zahrnoval kombinaci literární rešerše, diskuse s experty v rámci ohniskové skupiny a terénní průzkum. V poslední části představuje a diskutuje klíčové kategorie kvality, které by se mohly stát doporučením pro další autory digitální interpretace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Píšová, Michaela, and Světlana Hanušová. "Začínající učitelé a drop-out." Pedagogika 66, no. 4 (October 20, 2016). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2016.353.

Full text
Abstract:
AbstraktJedním z faktorů ovlivňujících kvalitu vzdělávání je nedostatek učitelů, způsobený mj. vzrůstající mírou odchodů učitelů z profese, tzv. drop-outem. Nejohroženější profesní skupinou jsou přitom učitelé - novicové. Text nabízí literární přehled studií drop-outu začínajících učitelů v různých kulturních rámcích. Analýza studií byla zaměřena (1) na míru drop-outu začínajících učitelů a (2) na faktory, které drop-out způsobují, a to zejména na kontextuální proměnné – tzv. objektivní determinanty profesní dráhy v učitelství. Výsledky mohou být informativní pro českou odbornou veřejnost, pedagogický výzkum i vzdělávací politiku, které zatím drop-outu příliš pozornosti nevěnují. Cílem článku je proto iniciovat odbornou diskusi a výzkum k problematice drop-outu začínajících učitelů u nás. Klíčová slova: literární přehled, učitelé a drop-out, začínající učitel, míra drop-outu, exogenní příčiny drop-outu / objektivní determinanty
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Literární skupina"

1

BROUČKOVÁ, Veronika. "Poezie básníků Literární skupiny." Doctoral thesis, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-51282.

Full text
Abstract:
The submitted thesis concentrates on poetry of the Czech art group "Literární skupina", which was established in 1921. This thesis is divided into several chapters, in which the author interprets the poetry of single authors on the basis of several flag features. There are terms and motives of death and life as two inseparable parts of human being, religiousness and religion and shifting of the original meanings, further conception of an individual in terms of community. Another chapter deals with the motive of heart and reflections of sensibility and emotive involvement in interest of creation of "the new world". The last chapter displays reflections of "Literární skupina" by temporal critics and discussions between this art group and Prague avantgarde group "Devětsil". The author is interpreting the poetry in the context with expressionism, which meaning she feels in the wide word sense, not just as an artistic movement, but as a "stream", which goes through all spheres of human activity. From this point of view the group "Literární skupina" can be also seen - as an art group which was not distanced from expressionism, but on contrary in the beginning joined it via its speaker František Götz. The autor of this study analyzes the theoretical thoughts of "Literární skupina" which obviously in strong contrast to practical artistic gesture in poetry can be found.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

ČADOVÁ, Eva. "Literární text v hodinách španělštiny jako prostředek rozvoje interkulturní kompetence." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-115896.

Full text
Abstract:
The thesis addresses the use of literary texts to support the need for development of intercultural competence. It is defined as a precondition for the correct use of a foreign language reflecting knowledge of a culture in all aspects of communication. In the theoretic section are presented theories and methodical accesses to the work with literary texts and the exact definition of intercultural competence. The thesis also consists of the practical section which provides specific examples of practical applications.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Malínek, Vojtěch. "Kapitán generace?Zdeněk Kalista a nejmladší česká literatura v letech 1919 - 1924." Doctoral thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-342257.

Full text
Abstract:
The aim of this thesis is to present the literary activities of Zdenek Kalista in 1919- 1924, a period which saw him becoming one of the most prominent figures of the young post- war generation of writers. The research has been primarily based on materials that had been so far ignored or insufficiently reflected (literary remains of Zdenek Kalista, Antonin Matej Pisa, Cestmir Jerabek, Lev Blatny, Jiri Wolker etc., as well as articles from contemporary magazines and daily newspapers) together with Kalista's memoirs. The thesis is divided into five chronologically sorted parts, each reflecting one year of Kalista's life and work and relating them to the literary situation of that time, while continuously describing them from multiple perspectives. In the first part, Kalista's personal life and the activities of the youngest literary generation are analyzed. After that, the focus shifts to the contemporary art groups (Umelecky klub, Literarni skupina, partly Devetsil) and Kalista's relationship with his contemporaries and various key figures of the literary scene (Jiri Wolker, Antonin Matej Pisa, Frantisek Gotz, Stanislav Kostka Neumann etc.). Then, Kalista's activities in the respective years are analyzed, be it for his work in contemporary magazines (Den, Orfeus, Host), his books (collections of...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Malá, Zuzana. "Skrytá avantgarda. Próza české poválečné avantgardy mezi individualismem a kolektivismem." Doctoral thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-330419.

Full text
Abstract:
in English This work focuses on the Czech afterwar avant-garde and its fiction in the wider European context. The main goal of our writing was diversifying literary historical field by integrating genre of short story and its authors into the interpretive frame of the prepoetistic avant-garde. We could intrude a canonic picture of the Czech avant-garde by enriching the interpretive frame of the new genre (short story) and new, often hardly known or forgotten, writers. Last but not least by doing so we were able to questioned and problematized basic oppositions such as expressionism × avant-garde, and mainly individualism × collectivism. We introduce the principal opposition individualism × collectivism, which in our opinion, organizes afterwar literary discourse, as a main connecting line between Czech avant-garde art and European art (collective and one of its manifestation - crowd, as one of the main themes of modernism and avant-garde). We interpretate beyond this scope the fictions of French unanimism as the main inspiration of the Czech afterwar avan-garde and its (collective) fiction as well.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sieberová, Jana. "Socialistický realismus a tzv. totální realismus: charakteristika básnické poetiky a pokus o komparaci." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-298096.

Full text
Abstract:
This diploma thesis mainly deals with the relationships between the poetic manifestations of socialist realism and so called total realism in the early fifties. The first part focuses on general issues; within it I try to describe characteristic features of both poetics, for total realism it is done mostly in the background of comparison with like-minded concepts (Hrabal's poems from the fifties, the works of former members of Group 42). In other chapters of the text I am thinking about a total realism from two aspects: first, as an alternative form of realism, which defines itself against the official art, as well as a program that is dependent on the official art to some extent by paraphrasing or using some of its means and resources.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

ROUDNICKÁ, Martina. "Analýza enviromentálního konfliktu - názory hlavních skupin obyvatel rybničních oblastí ve vztahu k výskytu kormoránů (rybáři a místní obyvatelé) a analýza médií." Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-49083.

Full text
Abstract:
This thesis is concerned with environmental conflict between local population and the protection of cormorants. In the introduction, I deal with biology, bionomics and taxonomy of cormorants. The literature retrieval is worked out in other part of the thesis. On the basis confrontation of current report made by international program COST, project MSMT Czech Republic and the evaluation of the information from the local survey the plan is suggested in terms of interdisciplinary access to the problem. I also worked out European analysis of media.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Literární skupina"

1

Chaloupka, Otakar. Příruční slovník české literatury od počátků do současnosti: Významní autoři a jejich tvorba, díla neznámých tvůrců staré literatury, nejčastější literární termíny, hlavní literární skupiny a směry, historická období. Brno: [s.n.], 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography