Academic literature on the topic 'Mechanické vlastnosti proteinových materiálů'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Mechanické vlastnosti proteinových materiálů.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Mechanické vlastnosti proteinových materiálů"

1

Marušáková, Daniela, Jan Berka, and Petr Sajdl. "Testování mechanických vlastností Inconelu 713 a 738 pro pokročilé reaktory." Koroze a ochrana materialu 59, no. 4 (December 1, 2015): 103–6. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0021.

Full text
Abstract:
Abstract Mezi kovové konstrukční materiály pro komponenty pokročilých plynem chlazených reaktorů patří niklové superslitiny Inconel 713 a 738. V rámci projektu aplikovaného výzkumu řešeného na VŠCHT Praha a CV Řež byly testovány mechanické vlastnosti těchto slitin ve výchozím stavu a po expozici vzorků v heliu obsahujícím stopové nečistoty (CO, H2, CH4, H2O) při teplotě 900 °C po dobu 1000 hod. Vzorky testovaných slitin byly vyrobeny: a) z původního litého materiálu (virgin), b) přepracovaného materiálu z výroby (revert 100R) a c) materiálu získaného slitím těchto materiálů v poměru 50V/50R. K určení mechanických vlastností materiálů po expozicích byly provedeny tahové zkoušky a strukturní analýza pomocí SEM. Porovnány byly změny vlastností po expozici jednotlivých testovaných slitin i stejné slitiny vyrobené různými postupy. Zatímco mez kluzu a mez pevnosti poklesly u Inconelu 713 jen zlehka, u Inconelu 738 poklesly výrazně. Stav 50V/50R vykazoval lepší mechanické vlastnosti než stav revert 100R.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Chocholoušek, M., Z. Fulín, and J. Janoušek. "Vývoj autoklávu pro zkoušení materiálù v prostøedí tìžkých tekutých kovù / Development of autoclave for testing materials in the environment of heavy liquid metals." Koroze a ochrana materialu 59, no. 3 (November 1, 2015): 73–76. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0017.

Full text
Abstract:
V rámci projektu SUSEN rozšiřuje společnost CVŘ oblast výzkumu na prostředí těžkých tekutých kovů se zaměřením korozního vlivu média na mechanické vlastnosti materiálů. Součástí je vývoj korozních autoklávů pro zkoušení tahových a únavových vlastností a také vlastností v oblasti tečení. Zkušební cela je určena pro zkoušky do teplot 600 °C s regulací obsahu kyslíku v médiu (olovo, eutektikum olovo-bismut). Pro zabezpečení těsnosti a umožnění regulace obsahu kyslíku je v systému udržována ochranná atmosféra argonu s provozním přetlakem do 2 bar. Systém je řešen jako dvoukomorové provedení, kde jedna komora slouží k přípravě korozního média a druhá komora je určena pro materiálové zkoušky. Tavící komora je řešena jako mobilní cela, kterou je možno připojit na další zkušební cely a provést přečerpání média. Zkušební cely jsou umístěny v pracovním prostoru zkušebních strojů a dimenzovány na maximální tahové zatížení 10 kN. Jsou vybaveny adaptéry pro uchycení tyčových vzorků bez závitových hlav a malých CT-vzorků. Navazující činnost bude zaměřena na vývoj měření deformace v tekutých těžkých kovech.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Roztočilová, Hedvika, Diana Mariaková, and Klára Anna Mocová. "Stavební odpad jako náhrada jemné frakce v betonech – hodnocení fytotoxicity vůči okřehku." Entecho 4, no. 1 (June 2021): 10–14. http://dx.doi.org/10.35933/entecho.2021.002.

Full text
Abstract:
Stavebnictví patří mezi největší odběratele nerostných surovin, s čímž souvisí i následná produkce odpadů. Výroba nejvíce využívaných produktů v tomto odvětví, jako jsou například cihly a betony, je v současné době závislá na neustálé těžbě primárních materiálů z neobnovitelných zdrojů. Značný potenciál pro ušetření primárních zdrojů má ve stavebnictví opětovné využívání recyklátů. Pro využití odpadních materiálů jako náhrady určité složky betonu je důležité, aby byly zachovány jeho mechanické a chemické vlastnosti. Současně je na místě posoudit také míru dopadu na životní prostředí. Jednou z možností je provést výluhové zkoušky a následné testy ekotoxicity s vodními organismy. Cílem této práce bylo posoudit a porovnat fytotoxické účinky výluhů cihelného prachu, tří druhů písků z betonových recyklátů a referenčního materiálu (přírodního písku). Hodnocen byl růst biomasy a množství chlorofylu. Výsledky ukázaly velké rozdíly mezi vzorky. Písek nepůsobil toxicky, účinky výluhu cihelného prachu se téměř nelišily od kontroly. Beton, který byl již jednou ecyklován, působil mírně inhibičně, zatímco výluhy podlahového betonu s obsahem epoxidového lepidla a betonu pocházejícího z dálnice měly výrazné toxické až letální účinky. Abstract (EN) Construction sector is one of the largest consumers of mineral resources, which is also related to the subsequent production of waste. The production of the most widely used products in this sector, such as bricks and concrete, is currently dependent on the constant extraction of primary materials from non-renewable resources. The reuse of recycled materials in the construction industry has considerable potential for saving of the primary resources. For the use of waste materials as a substitute for a certain component of concrete, it is important that its mechanical and chemical features remain unchanged. At the same time, it is appropriate to assess the degree of impact on the environment. One option is to perform leaching tests and subsequent ecotoxicity tests with aquatic organisms. The aim of this study was to determine and compare the phytotoxic effects of brick powder extracts, three types of recycled concrete aggregate and reference material (natural aggregate). Biomass growth and chlorophyll levels were evaluated. The results showed large differences among the samples. The sand was not toxic, the effect of brick dust was almost the same as the control. Concrete, which has already been recycled once, had a slightly inhibitory effect, while extracts of floor concrete containing epoxy glue and concrete from the highway had significant toxic to lethal effects.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Mechanické vlastnosti proteinových materiálů"

1

Kopuletá, Ema. "Struktura a vlastnosti nanokompozitních sítí kolagen/HAP." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233390.

Full text
Abstract:
Polymerní biomateriály jsou jedním ze současných populárních témat vzhledem k možnosti potenciální aplikace v tkáňovém inženýrství a řízeného dávkování léčiv v organismech. Kolagen je jako jeden z nejčastěji se vyskytujících proteinů zvláště zajímavý díky svým rozmanitým vlastnostem bez imunoreakce organismu příjemce. Tato práce je zaměřena na samouspořádávací procesy, kinetiku, obecné zákonitosti řídící proces samouspořádání a mechanické vlastnosti kolagenních roztoků. Dále je zkoumán efekt hydroxyapatitových nanočástic na samouspořádávání kolagenu a mechanické vlastnosti výsledných nanokompozitních hydrogelů. Jsou objasněny možné mechanismy interakcí mezi kolagenem I a hydroxyapatitem spolu s popisem vývoje struktury a vlastností na různých úrovních struktury. Byly měřeny a molekulárně interpretovány závislosti viskoelastických veličin na smykové rychlosti spolu s viskoelastickým chováním. Dále byla studována struktura kolagenních scaffoldů a určen vliv HAP a síťování. Závěrem byly diskutovány výsledky v souvislosti s jejich aplikovatelností v tkáňovém inženýrství chrupavek tvrdých tkání a v regenerativní medicíně.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Janiš, Adam. "Mechanické vlastnosti materiálů pro 3D tisk." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442479.

Full text
Abstract:
This thesis focuses on the description of 3D printing technologies using the FDM method, which uses deposition of molten thermoplastics and their subsequent cooling and solidification layer by layer. This unique structure then shows a strong anisotropy of mechanical properties and, as a result, their testing and print settings are very important. Tensile testing of plastic materials, including indicators of mechanical properties, are described in this thesis according to ČSN EN ISO standard. The practical part presents the concept of a device capable of performing these tests. The block diagram indicates the functional elements and the connections among them. Tensile strength test is described together with results processing. Necessary product documentation is also included.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wasserbauer, Jaromír. "Mechanické vlastnosti mikrostrukturních komponent anorganických materiálů." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233368.

Full text
Abstract:
Disertační práce se zabývá studiem strukturních a mechanických vlastností anorganických materiálů. Cílem je nalezení jednotlivých fází ve zkoumaném materiálu a hlavně lokalizace (mechanicky) nejslabšího místa, jeho ovlivnění a následně výroba materiálu o lepších mechanických vlastnostech. Z důvodu velkého množství použitých metod je základní teorie vložena vždy na začátku příslušné kapitoly. Taktéž z důvodu značného množství výsledků jsou na konci kapitol uvedeny dílčí závěry. Práce je rozdělena na tři části, kdy první se zabývá seznámením s možnostmi modelování mikro-mechanických vlastností a provedením experimentů umožňujících posouzení rozsahu platnosti některého modelu. V druhé části je provedeno shrnutí současných možností indentačních zkoušek pro měření mechanických vlastností strukturních složek betonu a praktické zvládnutí metodiky vhodné k užití pro výzkum materiálů zkoumaných domovským pracovištěm. V třetí části je navržena metoda identifikace nejslabších článků struktury anorganických pojiv a její ověření na konkrétním materiálu zkoumaném na domovském pracovišti. V této dizertační práci jsou použity tyto metody: kalorimetrie, ultrazvukové testování, jednoosá pevnost v tlaku, nanoindentace, korelativní mikroskopie a rastrovací elektronová mikroskopie s energiově disperzním spektrometrem. Dílčími výsledky jsou kompletní charakterizace cementových materiálů, upřesnění stávajících poznatků a nalezení optimálního postupu pro charakterizaci. Hlavním výsledkem je inovativní přístup vedoucí k pozitivnímu ovlivnění materiálu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Doubrava, Marek. "Mechanické vlastnosti materiálů připravovaných pomocí procesu SLM." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-400835.

Full text
Abstract:
The diploma thesis deals with the selection of process parameters used for manufacturing of high-strenth materials using SLM technology. The feedstock material was powder with a chemical composition according to standard DIN X3NiCoMoTi 18-9-5. Influence of change in process parameters on mechanical properties was examined by hardness tests and tensile tests. Metallographic and fractographic analysis were conducted with an aim to understand mechanisms of failure present in this type of material. Selection of optimal process parameters was based on the analysis of mechanical properties of manufactured samples. Possible future steps related to the improvement of the process were proposed. Results of this experiment were compared with literature regarding parts produced by SLM technology and conventional methods.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hyspecká, Klára. "Mechanické vlastnosti materiálů připravovaných pomocí procesu SLM." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-400836.

Full text
Abstract:
The final thesis determined the properties of alloys formed from mixtures of powders processed by the SLM method. Powders of alloy AlSi12 and EN AW 2618 were fused in the proportion 75 wt. % AlSi12 + 25 wt. % 2618, 50 wt. % AlSi12 + 50 wt. % 2618 and 25 wt. % AlSi12 + 75 wt. % 2618. Metallographic analysis, EBSD analysis and line EDS microanalysis were made on the samples. Tensile test at room temperature and hardness were carried out to determine the mechanical properties. Fractographic analysis was performed after tensile test.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vašáková, Kristýna. "Mechanické vlastnosti materiálů připravovaných pomocí procesu SLM." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-400837.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with properties of multi-materials interface composed of pure iron and Cu7Ni2Si1Cr alloy produced by SLM process. The theoretical part of thesis is focused on selective laser melting technology, and on description of defects connected with the production of SLM parts. Furthermore, one section deals with the production of multi-materials prepared by the SLM process. The experimental part of this thesis deals with selections of the SLM process parameters appropriate for bulk samples preparation. Mechanical properties were determined by the tensile tests at room temperature. Metallographic and fractographic analyses were performed for evaluation of the microstructure and description of the fracture mechanisms.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Zeman, Dominik. "Mechanické vlastnosti dopovaných piezokeramických materiálů na bázi BaTiO3." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442597.

Full text
Abstract:
This master‘s thesis deals with study of basic physical, microstructural and mechanical properties of doped piezoceramic materials based on BaTiO3 prepared by electrophoretic deposition. The dopants used were rare earth oxides, i.e. Eu2O3, Er2O3, CeO2, Dy2O3 and Tb4O7 in amounts 1, 3 and 5 wt. %. The influence of dopants and their amount on density, phase composition, mean grain size, hardness, elastic modulus, fracture toughness, and flexural strength was examined. Suitable dopant choice enabled decrease in mean grain size and increase in relative density, hardness, elastic modulus, fracture toughness and flexural strength of sintered specimens. Relative densities up to 99 %, mean grain size below 1 m, hardness up to 13,1 GPa, elastic modulus up to 199 GPa, fracture toughness above 1 MPa·m1/2 and flexural strength above 115 MPa were achieved.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pleskalová, Kateřina. "Struktura a mechanické vlastnosti materiálů na bázi hořčíku připravených metodou SPS." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442747.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with the processing of the magnesium-based powder materials with the addition of zinc by the spark plasma sintering. The aim of this thesis is to evaluate influence of sintering parameters and zinc content on the microstructure and mechanical properties of the material. First part of the thesis is literary research which is divided into two main chapters. The first chapter describes magnesium-based materials and mentions their use as biomaterials. The second chapter discusses powder metallurgy, specifically magnesium powders and spark plasma sintering. In the experimental part the powders were sintered at temperatures 300 °C and 400 °C and an analysis was performed using optical microscope, scanning electron microscope, then also EDS analysis and hardness, microhardness and three-point bending tests were performed. An increase in hardness was observed with increasing zinc content and with increasing sintering temperature. The flexural strength was higher for materials sintered at a temperature of 400 ° C.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Poloprudský, Jakub. "Struktura a mechanické vlastnosti materiálů na bázi hořčíku zpracovaných metodou HPT." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-400834.

Full text
Abstract:
This thesis is focused on processing of pure magnesium by high pressure torsion method (HPT). This process belongs to the group of intensive plastic deformation methods (SPD). SPD methods are in the centre of scientific interest for several decades. Theoretical part of this thesis puts an effort to summarize basic knowledge and principles of SPD methods with extra focus on method HPT. As theoretical part continues magnesium as technical material is presented. Influence of SPD on use and properties of pure magnesium is then presented. This trend is further developed in effort to describe the effect of individual HPT process variables on the properties of pure magnesium and its alloys. Focus of practical part of this thesis is in influence of number of revolutions. Samples were processed at 1/8, 1/4, 1/2, 1, 4 and 8 turns at room temperature. Speed of process was 1rpm and applied pressure was 6 GPa. The structure of commercially pure magnesium prepared by casting and moulding were observed with focus on differences caused by input material. The structure was observed by both light microscopy and back scattered electron diffraction (EBSD), focusing on structure development, grain size and grain orientation. Compared to other works on similar topic, the emphasis here is on observing the microhardness on the vertical edge of the sample. The hardness shows a steep increase right after 1/8 of a turn. With increasing number of turns gradual homogenization of microhardness is presented accompanied by slight decrease in microhardness. No trend in microhardness relative to the distance from anvil has occurred. Structure observed with EBSD shows a bimodal character with larger grains oriented in the same direction. The three-point bending test didn’t end up as expected, and the approach to evaluation of magnesium-based HPT needs to be re-evaluated for future work. A three-point bending test was designed for the initial assessment of the basic mechanical properties of the material.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Vlk, Václav. "Mechanické vlastnosti a lomové chování svarových spojů a základních materiálů přívodního potrubí vodní turbíny." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-231314.

Full text
Abstract:
The master thesis is focussed on evaluation of mechanical properties and fracture behaviour of basic materials and weld joints of a water turbine supply pipe. The results of tensile tests, fracture toughness tests, hardness and micro-hardness tests and further chemical and metallography analysis are used for operating degradation level evaluation of the construction material and also for a residual operating recognition of the second, identical specimen of supply pipe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography