Academic literature on the topic 'Místní komunita'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Místní komunita.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Místní komunita"

1

Burešová, Karolína. "The Educational Function of Language in a Regional Community." e-Pedagogium 15, no. 3 (June 1, 2015): 105–15. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2015.038.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Vachala, Břetislav. "Egypťané, nebo Núbijci? (Tajemné sarkofágy z Naga el-Faríku, Dolní Núbie)." Anthropologia integra 10, no. 1 (June 28, 2019): 55–64. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-1-55.

Full text
Abstract:
Během epigrafického a archeologického výzkumu severní koncese (sahající od Kalábši po Gerf Husén) Českého (bývalého Československého) egyptologického ústavu v Dolní Núbii byly v roce 1964 objeveny poblíž vesnice Naga el-Farík tři opakovaně vyloupené skalní hrobky. Místo bylo vzdáleno přibližně 1,5 km severně od chrámu v Dendúru a nacházelo se v oblasti kdysi označené jako „velice chudé na archeologický materiál“ (Firth 1912, 1). V předsíni a pohřební místnosti hrobky č. 2 a jejím okolí bylo nalezeno mnoho zdobených a popsaných fragmentů dvou pískovcových sarkofágů, které jsou nyní uloženy v Náprstkově muzeu, složce Národního muzea v Praze. Majitelé (zřejmě egyptští úředníci) sarkofágů, jejichž provedení ukazuje na místní řemeslnou práci, měli egyptská jména Betaref (Ten, jehož se nelze zmocnit“) a Nebnisuttavej („Pán trůnů Dvou zemí“). Ve výzdobě sarkofágů a jejich nápisech se objevují mnohé nepřesnosti. V textech nejsou zmíněny žádné tituly zemřelých majitelů. O jejich vzájemném vztahu se bohužel nedá nic říci. Soudě podle typu obou sarkofágů, architektury hrobky, zlomků keramiky a vešebtu z pálené hlíny, který byl nalezen poblíž, je možné je datovat do pozdní 18. dynastie (Nebnisuttavej) a rané 19. dynastie (Betaref). Byly analyzovány četné fragmenty kosterních lidských pozůstatků náležející alespoň 17 jednotlivcům. Morfologické rysy zjištěné u některých z nich ukazují na hornoegyptský typ populace, spíše než na pozdější núbijskou s negroidními znaky (Strouhal 1990, 125). Příslušníci malé egyptské komunity z Naga el-Faríku zřejmě zajišťovali (v období cca 1370-1250 př. n. l.) chod strážního či kontrolního stanoviště při Nilu, po němž egyptské výpravy směřovaly dále na jih. Jejich nejbližším významným cílem byla pevnost Kubbán, odkud vedla pouštní cesta do oblasti bohatých zlatých dolů ve Vádí Allákí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Malý, Tomáš. "Rituál smrti a sociální praxe ve věku konfesí: Historicko-antropologická perspektiva." Sociální studia / Social Studies 8, no. 2 (April 10, 2011): 15–33. http://dx.doi.org/10.5817/soc2011-2-15.

Full text
Abstract:
Historický výzkum umírání a smrti je již dlouhou dobu ovlivňován sociologickými a antropologickými přístupy. Přesto se teprve zhruba od 80. let minulého století historikové zabývají též otázkou sociálního užití smrti, tématem, jež hraje významnou roli v historickém bádání posledních let. To se totiž mj. soustředilo na problematiku rituálů smrti jako prezentace a rekonstrukce sociálního řádu. Epocha raného novověku, která je předmětem této studie, se ovšem vyznačovala řadou specifik, v daném kontextu především významem konfesijního faktoru jako výsledku evropské reformace. Pohřby a rituály smrti se následně často stávaly jednou z oblastí, v nichž byla vyjadřována konfesijní identita. Především v konfesijně smíšených regionech, zejména ve městech, se proto v případech vyhrocení situace jednotlivé (konfesijně definované) komunity snažily napadat rituály jiných konfesí za účelem potvrzení vlastní čistoty a správnosti vyznání. Právě v těchto momentech lze i na příkladu raněnovověké společnosti pozorovat některé ze základních antropologických principů. Členství v komunitě hrálo nanejvýš důležitou úlohu a začlenění do ní prostřednictvím tradičního rituálu a ctnostného pohřbu garantovalo též stálé místo ve společenství křesťanů (věřících). Naopak separace a vyloučení měly za následek zamezení symbolickému kontaktu mezi zemřelými a žijícími, bez něhož nebylo možno dosáhnout spásy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Giesen, Bernhard. "V různém čase, v různém rytmu a s rozdílnou pamětí." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 67–78. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-67.

Full text
Abstract:
Můžeme rozlišit tři odlišná paradigmata časové nesourodosti. „Nesoudobost“ označuje místní a časovou koexistenci jevů, které se vztahují k různým historickým obdobím či různým stupňům společenského vývoje. Toto paradigma předpokládá celkovou jednotu společnosti a opomíjí hybridizaci a synkretismus jako běžnou součást reálně existujících společností. Paradigma „asynchroničnosti“ se soustřeďuje na rozdíly v rychlostech a rytmech v různých společenských systémech nebo institucionálních sférách. Ty často opomíjejí nezbytnost časových rozdílů pro vnímání času a změny. Třetí model nazýváme „rozdělené paměti“, jež jsou důsledkem odlišných zkušenostních východisek při vnímání klíčových událostí. Tento model pojímá generace jako zkušenostní komunity, jež se od sebe liší podle svých zkušenostních východisek. V tomto směru jsou nejdůležitější zážitky triumfů či traumat, které znehodnocují zkušenost rodičovské generace a tvoří rámec kolektivní identity dané generace. Autentičnost takovýchto zkušeností spočívá v tělesné přítomnosti a v tělesných rituálech. Veřejné debaty v poslední době směřují k pojímání generačních rozdílů inflačním způsobem. Takové veřejné pojetí generací se nápadně odlišuje od stírání generačních rozdílů na mikrosociální úrovni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kouřil, Petr. "Displacement a pojem tradiční lidové kultury." Sociální studia / Social Studies 1, no. 2 (August 12, 2004): 43–56. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-2-43.

Full text
Abstract:
Uvažovat o tradiční lidové kultuře - omezené v tomto textu na koncept folklóru - jako o neživém dědictví minulosti by bylo nejen velmi zjednodušující, ale také matoucí. Na jednu stranu zde existuje mnoho lidí, aktuálně praktikujích folklór, kteří v něm nalézají osobní a univerzální zakotvení stejně jako pocit autenticity. Na druhou stranu, folklór a celý koncept tradiční lidové kultury je - navzdory svému antimodernismu - zřetelným produktem modernity, dokreslujícím obecné modernizační procesy jako urbanizace, industrializace a zvláště konstituce národního státu. Prostřednictvím četby příkladů oficiálních současných českých kulturních textů a zkoumáním rozvoje a institucionalizace místních folklórních hnutí se snažím ukázat neadekvátnost tvrzení o folklóru jako pouhém zkamenělém protonacionálním dědictví minulosti. Není to příběh muzejních exponátů, ale spíše příběh uchovávání, tvorby a racionálního plánování, útoků na autenticitu folklórního vyjadřování a nakonec i jeho krize. Znovuobjevení autenticity folklóru neznamená pouze uspokojení těch, kdo ho praktikují, ale také katarzi na konci metaforického narativu o smrti tradiční komunity, emancipaci moderního národního ducha a vymístění těch, kdo jsou vnímání jako uvízlí ve starém světě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Čermáková, Eva. "“Change yourself or leave” – nature of mobile cultures." Anthropologia integra 1, no. 1 (January 1, 2010): 39–41. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-1-39.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá vztahy mezi kulturní změnou a migrací. Zvláště se zaměřuje na problematiku evoluce v rámci nomádských kultur. Východiskem je předpoklad, že fenomén změny, času a migrace jsou vzájemně úzce propojené a z určitého úhlu pohledu až totožné. Změna místa (migrace) tedy umožňuje z tohoto pohledu uniknout změně stavu (například přizpůsobit se kulturními prostředky novým podmínkám). Pohybem v krajině například nomádi do značné míry eliminují nutnost změny v čase – evoluci. Migrací se vrací to, co bylo (hojná pastva, dostatek vody, mírné klima …). Respektive v ideálním případě je udržen status quo. Protiklad tvoří usedlé kultury, které jsou více náchylné ke změnám a evoluci, právě v důsledku setrvávání na jedné lokalitě a tedy nutnosti přizpůsobit se změnám, na něž musí reagovat jinak než odchodem. Tento fakt potvrzuje i skutečnost, že právě nomádské společnosti dneška uchovávají v nejhojnější míře archaický způsob života, zatímco usazené komunity jsou vystaveny mnohem rychlejší modernizaci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Špalek, Jiří, and Zuzana Špačková. "Daňová morálka a daňové úniky v ekonomických experimentech." Sociální studia / Social Studies 12, no. 4 (September 5, 2016): 57–72. http://dx.doi.org/10.5817/soc2015-4-57.

Full text
Abstract:
Dodržování daňové morálky je jednou z oblastí, kde laboratorní experimenty mohou přispět k pochopení individuální racionality ekonomických subjektů. Teoretický model založený na teorii očekávaného užitku a předpokladu racionálního jedince (homo oeconomicus) není schopen pokrýt a vysvětlit komplexitu individuálního rozhodování o (ne)dodržení daňových zákonů. Zároveň platí, že možnosti zkoumat daný jev „v terénu“ jsou omezené. Výsledky získané prostřednictvím laboratorního testování tak mohou pomoci zaplnit prázdná místa ve výzkumu. Námi prezentovaná analýza se v této souvislosti zaměřuje na několik dílčích cílů. Vzhledem k relativně malému povědomí v české odborné komunitě (i) diskutujeme relevanci metody laboratorního experimentu v ekonomii pro zkoumání chování daňových subjektů, přičemž se opíráme o (ii) shrnutí dosavadního stavu poznání ve zkoumané oblasti. Detailněji experimentální metodu (iii) představují výsledky vlastního výzkumu (experimentu). V experimentu, který představuje náš příspěvek, jsme se zaměřili na posouzení vlivu dvou základních fiskálních proměnných na míru dodržování daňové morálky. Cílem je posoudit vliv měnící se pravděpodobnosti daňové kontroly a výši sankce uložené v případě krácení daně. Naší výzkumnou otázkou bylo, zda a do jaké míry měnící se hodnota těchto proměnných ovlivní chování daňového poplatníka, resp. jeho ochotu odvádět daň v řádné výši. Výsledky provedeného experimentu ukazují, že reakce českých subjektů na parametrickou změnu těchto proměnných je velmi obdobná, jako je tomu v zahraničních experimentech. Z obou studovaných faktorů má na ochotu řádně platit daně výraznější vliv rostoucí pravděpodobnost daňové kontroly. Naopak vliv výše uložené sankce je spíše marginální.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Místní komunita"

1

Hlavičková, Alžběta. "Čekyně, místní část města Přerova." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-240866.

Full text
Abstract:
The village of Cekyne is officially registered as a district of the city of Prerov. Village centre consists of the square which is the oldest part of the village. This work is mainly focused on revitalization of the square. It contains small urban interventions like lamps, bus stop, greenery and one major architectural element - community housing for seniors. Until early 1980’s, there’re country houses surrounding the square from all sides. Since then, there’s been a self-service shop which disrupts the rural character of the village. Today the shop is closed and the building, where the shop sited, is deteriorating. The condition of this building and disturbed appearance of the square were the main reasons why I decided to bring a new life to the village centre through the community house for seniors. The concept of the community house is based on typical country houses which had formed the village square in the past. The community house is intended for active old generation as well as people who need professional care. Neighborly ties are the mainstay of this community housing.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Švandová, Andrea. "Význam kulturně-komunitních zařízení pro rozvoj lokality." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta. Knihovna, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-367438.

Full text
Abstract:
This Master's thesis named "The role of cultural community centres for local development" examines the local culture facility's part in development potential in given area. The theoretical part of this thesis deals in general with the significance and the part culture plays in sustainable development within both academic and political realm as well as it offers terminology of problems mentioned in this thesis. The conclusions of the theoretical part are practically verified and proofed on a particular example of cultural and community based facility in Prague using a case study method.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Prochásková, Andrea. "Komunitní přístupy k rozvoji městské části Praha 13." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-359463.

Full text
Abstract:
The diploma thesis is focused on community attitudes to growth of city part Prague 13. The aim is to evaluate using of planning designs witch lay on community and participative attitudes. Theoretical part of thesis describes community planning with its roles, principals, tools and also describes evaluation of land planning, strategy planning and planning of social services. Theoretical part is focused on process and plan of participation with its methods and risks. Practical part describes characteristic of Prague 13, community attitudes to strategy progress of land, land planning, planning of social services and evaluation of the local Agenda 21. One part of the thesis compares city part Prague 13 with city part Prague 9 in evaluating of community attitudes and methods of participation. The result of comparison is the more extensive use of community attitudes and methods of participation in city part Prague 13 compared city part Prague 9. The diploma thesis brings a complex view and evaluation of community attitudes and participation between citizens and city part Prague 13. Closing part brings a recommendation for increasing participation of citizens in part of planning.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Slouková, Hana. "Prázdné urbánní monumenty – aktivace zhlaví Pražského viaduktu v Brně urbanisticko-architektonická studie." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-400735.

Full text
Abstract:
The aim of the urban – architectural study is to connect the historic city centre with the so far problematic and neglected areas along to the viaduct via rehabilitation and conversion of industrial buildings and filling up the city structure with new volumes in order to integrate the area within the organism of the city. Creative efforts are supported by analysis of post-industrial cityscape generally and its problems. The focus will be on sustainable principles, connectivity, eco-friendly transport and creating quality public spaces.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Večeřová, Pavla. "Nová synagoga Frýdek-Místek." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-443707.

Full text
Abstract:
The assignment of the diploma thesis was the elaboration of an architectural study of a new synagogue in the Frýdek-Místek. The solved area includes the original lands of the Jewish community, on which stood a synagogue, a Jewish school and a rabbinate. The synagogue was burned down in 1939 and currently only the rebuilt Jewish school building is located in the area. The main idea of the design is to build a memorial on the site of the original synagogue and a new synagogue with an adjoining community centre. The main goal is to support the development of the Jewish community in the city and to remind citizens and visitors of the history, because of which the Jewish community in Frýdek-Místek disappeared. In contrast to the monument, the entire building is set in the terrain so that the terrain passes freely in a public space with the main entrance to the community centre and a kosher restaurant. The building opens up to the south side of the slope and offers a view of the historic city centre of Frýdek. The area is connected by a footbridge to the park under the castle. Part of the community centre is a space for a ritual bath - Mikveh, the administration of the Jewish community and a multifunctional hall, which can be opened to the area in front of the residential staircase. The area is separated from Revoluční Street by a retaining wall and thus form an attractive place to spend time near the historic centre.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Hanousek, Ondřej. "Nová synagoga Frýdek-Místek." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-443685.

Full text
Abstract:
The thesis deals with a hypothetical project of a new building complex of a synagogue, a kosher restaurant and a community centre at the location of the former synagogue in Frýdek. The proposal includes a memorial of the destroyed synagogue and Jewish community, as well as the incorporation of the complex into the urban structure of the city. The project proposes a building distributed into three volumes. The restaurant and community centre are connected by an underground garage within a U-shaped floor plan. The buildings are axially symmetrical, white, with expressive rhythmical perforations of the facade. They surround the building of the synagogue in the shape of a seven-sided pyramid, which is clad with blue tempered steel and creates a strong contrast with the associated buildings. The whole complex is oriented towards the park and the chateau in Frýdek, from which it is clearly visible and thanks to its distinct volumetric and material expression and axially symmetrical composition creates a new landmark for the city.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Havelková, Iveta. "Princip partnerství na příkladu společných projektů místních akčních skupin Pardubického kraje." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-359478.

Full text
Abstract:
The diploma thesis The partnership on examples of joint projects of the local action groups of the Pardubice region approaches one of the forms of cooperation in which decentralization of the decision-making power is at the level of local actors. The theoretical part focuses on rural areas, local rural development actors, the LEADER method, including Community-Led Local Development, partnerships and local action groups. Rural development groups are made up of representatives of public administration, local entrepreneurs, non-profit organizations and the public. Support is provided by the LEADER method, which works on the bottom-up principle. This method contributes to better targeting of support to rural areas to the well-defined local needs of the population. The practical part focuses on local action groups from the region with a focus on the period of 2007-2013 and the implementation of cooperation projects. The aim of the diploma thesis is to identify the attitudes of local development actors towards cooperation projects, to clarify the relations between groups of local events in the Pardubice Region, to evaluate their elementary cooperation and to identify the bottom-up application rate.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mokrošová, Petra. "Vliv cestovního ruchu na socio-kulturní sféry regionů." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-199968.

Full text
Abstract:
The tourism industry is one of the fastest growing economic branches in the world. Because of a multiplication effect, which is one of it's important characteristics, it creates suitable conditions for increasing an economic and socio-cultural value of a region. Nevertheless, this value increasing depends on a development level of a region, it's potential to develop tourism and a co-ordination of activities which ensure the potential development. Research was mostly focused on economic impacts of tourism development in regions. But it's impacts on socio-cultural environment are very important as well. If tourism development is managed responsibly in a region it can generate considerable positive effects on local communities (first of all an improvement of living standards, development of public facilities etc.). In the opposite case it can generate irretrievable negative effects, especially changes of local community lifestyle , changes in local social and cultural values or changes in physical environment. On one hand tourism contributes to keep cultural diversity in the world and mediates cognition and interaction between different people and cultures , on the other hand it transmits negative aspects of globalization which tend to affect traditions and specific cultures of particular regions in a destructive way. So the aim of the diploma thesis is to point out psychological and sociological aspects of tourism, it's relation to culture and cultural identity and it's impacts on local communities. The analysis is focused on Prague characteristics and tourism impacts on it's socio-cultural environment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Seidl, Šimon. "Architektonická studie kostela pro sídliště Líšeň-Vinohrady v Brně." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-355002.

Full text
Abstract:
The main aim of the diploma thesis was to design a building that meets the requirements provided by the announcer and at the same time has a positive impact on the area in both closer and larger context. This may include increasing the number of ecclesiastical buildings, improving the quality of local architecture, expanding the range of social and leisure activities, and cultivating terrain and greenery. All of above on the basis of the analysis of the locality in its context and further coherences (cultural, historical). The object is not only to provide background to enlisted activities, but also to serve as a representative building attracting new visitors. It is an active space connecting the urban population with culture, nature and above all God - with the help of its location on a visible, attractive place with good access. It will be a dominant building expressing its purpose, related to its surroundings and functionally cooperating with the cultural and social happening in Líšeň with a transition to a city-scale dimension.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Vjaclovský, Jaromír. "Centrum Ponava Brno, Královo Pole." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-226756.

Full text
Abstract:
My diploma thesis is mainly focusing on analyzing the potential of chosen site and it’s possibilities to be used for building a community center. Designed building should serve as a starting point for revitalization of Ponava. It is designed in a way, which makes this building an icon of the whole revitalization process and also is offering a wide variety of cultural events. In a combination with proposed solution for traffic and people flow a meeting point for a wide spectrum should be achieved with designed building as a podium for city life. Office block is then stepping out a bit from this coulisse and is the most dominant part which is supporting the other cantilevered volumes. By doing so, the important role of municipality is captured in the image of the building itself.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Conference papers on the topic "Místní komunita"

1

Sýkora, Tomáš, Josef Miškovský, and Kateřina Vyhnánková. "Význam vnitřních hodnot místních komunit v procesu strategického plánování rozvoje obce." In XXII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno: Masarykova univerzita, 2019. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-9268-2019-42.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography