Academic literature on the topic 'Muzej grada Rijeke'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Muzej grada Rijeke.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Muzej grada Rijeke"

1

Karković Takalić, Palma, and Kerol Rabar. "Potječe li kasnoantički portret muškarca iz Tarsatike? Još jednom o pitanju provenijencije rimskih spomenika iz fundusa Pomorskoga i povijesnoga muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i zbirke Lavala Nugenta." Histria, no. 9 (2019): 53–92. http://dx.doi.org/10.32728/h2019.03.

Full text
Abstract:
U radu se raspravlja o provenijenciji kasnoantičkoga muškog portreta, jedinoga primjera rimske kamene portretne plastike u zbirci Pomorskoga i povijesnoga muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. S ciljem utvrđivanja njegova podrijetla donosi se kratak pregled povijesti toga muzeja, koji nastaje kao rezultat ujedinjenja dviju muzejskih institucija: riječkoga Musea civica i sušačkoga Gradskog muzeja. Obje su se institucije od utemeljenja 1893., odnosno 1933., nekoliko puta selile do objedinjavanja u Guvernerovoj palači 1948. Ne čudi, stoga, što su brojnim umjetninama današnje zbirke Pomorskoga i povijesnoga muzeja Hrvatskog primorja Rijeka izgubljeni podaci o mjestu, okolnostima nalaza ili donaciji. Pridruženi su joj i neki spomenici koji su pripadali Muzeju Nugent. Taj je muzej funkcionirao između 1843. i sedamdesetih godina 19. stoljeća na Trsatu, a činili su ga rimski spomenici koje je grof Laval Nugent von Westmeath iskopao u talijanskome Minturnu i kupio na tržištima antičkih i drugih umjetnina sjevernoga Jadrana. Dio zbirke je ukinućem toga muzeja prodan Narodnom, danas Arheološkom muzeju u Zagrebu. Iz toga razloga Ante Rendić-Miočević drži da je i riječka kasnoantička glava pripadala Nugentovoj zbirci, odnosno da je pri prodaji rimskih kipova u Zagreb jedina ostala u Rijeci. Analizom i usporedbom svih nama poznatih popisa Nugentovih antičkih spomenika, poput onih E. Wolffa, B. Biasoletta, R. Schneidera i J. Brunšmida, nismo pronašli naš kasnoantički portret. Smatramo, stoga, da bi se njegovo podrijetlo moglo povezati s Tarsatikom s obzirom na intenzivan razvoj toga grada upravo u kasnoantičkom razdoblju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Višković, Olja, and Tullio Vorano. "Tiskana i rukopisna ostavština u spomeničkoj Knjižnici »Giovanni Antonia Martinuzzi«." Vjesnik Istarskog arhiva 28 (2021): 197–217. http://dx.doi.org/10.31726/via.28.10.

Full text
Abstract:
Giuseppina Martinuzzi (Labin, 1844. – Labin, 1925.), labinska pedagoginja, učiteljica, pjesnikinja, društvena i politička djelatnica, u oporuci napisanoj 1897. godine izrazila je želju da svoju ostavštinu, sastavljenu od mnoštva knjiga, novina, mapa, bilježnica i rukopisa objedinjenih u Knjižnicu Giovanni Antonia Martinuzzi, nakon smrti ostavi rodnom gradu Labinu. Nakon Giuseppinine je smrti 1925. godine njenoj želji udovoljeno te je Knjižnica ostala u Labinu, ali krajem Drugoga svjetskog rata, zbog neadekvatnih uvjeta čuvanja, dio je ostavštine premješten u današnju Sveučilišnu knjižnicu u Rijeci, a dio je ostao u Labinu. Godine 1961. labinski je dio pohranjen u Narodnom muzeju Labin i tu je ostao do današnjega dana. Na inicijativu Narodnoga muzeja Labin i Grada Labina te uz pristanak Sveučilišne knjižnice u Rijeci, 2018. godine Ministarstvu kulture RH upućen je zahtjev za povratom riječkoga dijela Giuseppinine ostavštine u Labin, čemu je udovoljeno u srpnju 2019. godine. Građa iz Sveučilišne knjižnice u Rijeci, sastavljena od mapa različitih sadržaja, prenesena je u Narodni muzej Labin u studenom 2019. godine te je time Knjižnica Giovanni Antonia Martinuzzi ponovno dobila svoj izvorni oblik i postala cjelina kakvom ju je formirala Giuseppina Martinuzzi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Blažević, Milivoj. "Ogled o urbanim i prirodnim vrijednosnicama Šibenika u kontekstu turističke perspektive." Glasilo Future 1, no. 5-6 (December 31, 2018): 28–40. http://dx.doi.org/10.32779/gf.1.5-6.3.

Full text
Abstract:
Povijesne gradske jezgre na našoj obali danas su postale pozornica mnogobrojnim turistima. Uz pozitivne aspekte navedenog kroz zapošljavanje lokalnog stanovništva i jačanje gospodarstva pojavile su se i negativne posljedice. Sve se pokušava uskladiti turističkoj ponudi, što utječe na sezonski karakter života u gradskoj jezgri. Ovim radom se kroz sažeti prikaz urbanističkih, kulturnih i prirodnih vrijednosti želi usmjeriti budućnost u uprizorenje i novi život zaboravljenih šibenskih vrijednosti u cilju turističke valorizacije. Bogata šibenska baština jednostavno od nas traži da se u suvremenosti izvuče iz naslaga zaborava kao moderna brandirana slika u razvoju turizma. Šibenik posjeduje veliku cjelinu starog grada, crkve, muzeji, biblioteke, tvrđave, nautičke luke itd. koje uz mjesnu gastronomiju i sport čine glavni temelj turizma. Stoga je i komunalno i krajobrazno uređenje grada prioritet u cilju toga postignuća. Također se kao naš značajni adut moraju izdvojiti i prirodne vrijednosti (razvedenost šibenskog zaljeva, areal Gornjeg i Donjeg polja, rijeka Krka itd.). Šibenik je mjesto rođenja i djelovanja čitavog niza humanista, književnika, umjetnika i prirodoslovaca. Ove godine se bilježi i 140-ta godišnjica od smrti šibenskog i svjetskog botaničara R. Visianija.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Čimin, Robert. "Počelo srednjovjekovnog Đurđevca na položaju Sošice." Vjesnik Arheološkog muzeja u Zagrebu 54, no. 1 (2021): 411–44. http://dx.doi.org/10.52064/vamz.54.1.22.

Full text
Abstract:
Na arheološkom lokalitetu Đurđevac-Sošice kroz četiri arheološke kampanje Muzeja grada Koprivnice, između 2016. i 2019. godine, istražen je razvoj srednjovjekovnih sakralnih objekata i pripadajućeg im groblja kroz četiri horizonta pokapanja. Lokalitet je poznat duže vrijeme, a u literaturi se naziva „Pri turnu“ ili „Za turnom“ prema ostacima crkvenog zvonika vidljivima još u prvoj polovini 20. stoljeća. Istraživanjima je potvrđeno korištenje položaja kao groblja prije najstarije potvrđene crkve iz 12. ili prve polovine 13. stoljeća, a koja je kroz naselje sv. Jurja posredno dokumentirana i u jednoj ispravi iz 1270. godine. Crkva je tada mogla biti drvena, dok je prva zidana crkva izgrađena oko 1300. godine i u svom je osnovnom tlocrtu uz manje građevinske intervencije u uporabi sve do prijelaza 15. u 16. stoljeće, kada se izgrađuje veća kasnogotička crkva sa zvonikom na zapadnom pročelju. Kroz čitavo to vrijeme prostor crkve i okoliš korišten je kao groblje, od kojeg su istražena 243 kosturna groba. Brojnost grobnih nalaza pokazuje da je riječ o značajnom sakralnom lokalitetu oko kojega se prostiralo naselje prema sjeveru (Sošice 2) i jugoistoku (Sošice 3). Provedena arheološka i povijesna istraživanja potvrdila su da se tijekom razvijenoga i kasnoga srednjega vijeka na Sošicama nalazilo središte važne Župe sv. Jurja u crkvenoj organizaciji Gornjokomarničkog arhiđakonata, kao i (trgovišnog) središta vesnikata u upravnoj organizaciji dvojnog vlastelinstva Prodaviz/Đurđevac.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ugarković, Marina, and Martina Čelhar. "Pojasne kopče tipa Nadin." Archaeologia Adriatica 15, no. 1 (February 18, 2022). http://dx.doi.org/10.15291/archeo.3590.

Full text
Abstract:
U nošnji brojnih prapovijesnih, a i kasnijih povijesnih zajednica pojas je bio važan funkcionalan, ali i dekorativan element, koji je nerijetko imao i naglašenu simboličku funkciju. Svojom formom, odabranim materijalom i načinom izrade te osmišljenim ornamentalnim sustavom mogao je prenositi različite poruke društvenog, ekonomskog i simboličkog karaktera. Na području istočnog Jadrana i neposrednog zaleđa, a napose na liburnskom prostoru, tijekom posljednja 2. stoljeća pr. n. e. jedan specifični tip pojasnih kopči postaje istaknut i omiljen dio nošnje. Riječ je o lijevanim trapezoidnim pojasnim kopčama sa središnjim motivom koplja/strijele. Korpus nekolicine prethodno poznatih nalaza navedenog tipa uvelike se obogatio zahvaljujući sustavnim arheološkim istraživanjima nadinske nekropole gdje ih je otkriveno čak 44 primjerka. Njima se pridodaje i određen broj dosad nepubliciranih nalaza pohranjenih u zbirkama Arheološkog muzeja u Zadru i Muzeju grada Šibenika. S obzirom na njihovu iznimnu zastupljenost u Nadinu, u kvantitativnom i kvalitativnom pogledu, te izostanak elaboriranog figuralnog narativa po čemu se već na prvi pogled razlikuju od oblikom srodnih pojasnih kopči pronađenih na japodskom, daorskom, labeatskom i isejskom kulturnom prostoru, predlaže se izdvajanje ovih specifičnih predmeta odore u zaseban tip Nadin.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Muzej grada Rijeke"

1

Dušević, Marija Lazanja, and Ema Anic̆ić. (R)evolucija u Muzeju grada Rijeke: (R)evolution in the City Museum of Rijeka. Rijeka: Muzej grada Rijeke, 2016.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Dušević, Marija Lazanja. Pozdrav iz Rijeke: Un saluto da Fiume. Rijeka: Muzej grada Rijeke, 2018.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Dubrović, Ervin. Čarobna igla: Zbirka gramofona i riječka diskografija. Rijeka: Muzej grada Rijeke, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Branko, Cerovac, and Moderna Galerija (Rijeka Croatia), eds. Ciklus izložbi: Odabrani akvareli iz zbirki hrvatskih muzeja i galerija : 1. izložba iz ciklusa : akvareli iz fundusa Moderne galerije Rijeka-muzeja moderne i suvremene umjetnosti : MGR-MMISU, Rijeka, 18. svibnja-12. lipnja 2000., zavičajni muzej grada Rovinja, 14. lipnja-1. srpnja 2000., Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda, rujan 2000. Rijeka: MGR-MMISU, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Akvizicije 1994.-1998: Zbirke, predmeti, umjetnička djela. Rijeka: Muzej grada Rijeke, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography