Academic literature on the topic 'Nahrávka'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Nahrávka.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Nahrávka"

1

MIHÓK, Martin. "Súkromná nahrávka ako dôkaz v trestnom konaní." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 6, no. 2 (2021): 185–96. http://dx.doi.org/10.37355/fvpk-2021/2-06.

Full text
Abstract:
Vyhotovovanie obrazových, zvukových alebo obrazovo-zvukových záznamov zaraďujeme medzi informačno-technické prostriedky predstavujúce skupinu moderných, cenných, ofenzívnych zaisťovacích inštitútov, zasahujúcich do základných ľudských práv a slobôd, bez využitia ktorých je však v súčasných podmienkach veľmi náročné, neefektívne až nemožné odhaľovanie a dokazovanie sofistikovanej, ako aj latentnej trestnej činnosti. Zákonodarca vymedzil legálne podmienky ich použitia v základnom kódexe trestného práva procesného. Súkromná nahrávka však nemá vždy jasné právne základy, na podklade ktorých by bolo nepochybné, že sa jedná o zákonný dôkaz, a teda aj prípustný v trestnom konaní, čo je odbornou verejnosťou pomerne často diskutovaná téma.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Stradiotová, Eva. "Využitie Web 2.0 aplikácie podcast vo výučbe cudzích jazykov." CASALC Review 10, no. 1 (January 2, 2021): 41. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-4.

Full text
Abstract:
V príspevku sme sa zamerali na sprostredkovanie výsledkov výskum podcastov a ich vplyvu na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením. Cieľom výskumu bolo dokázať, že podcast má vplyv na zlepšenie jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením a na motiváciu študentov venovať sa vo zvýšenej miere počúvaniu nahrávok v cudzom jazyku. Vo výskume sme použili metódy kvantitatívneho výskumu, ako sú experiment, vstupný test, výstupný test a dotazníkovú metódu. Výskum prebiehal na Ekonomickej univerzite v Bratislave a experimentu sa zúčastnilo 60 respondentov. Prostredníctvom vstupného a výstupného testu sme zistili do akej miery bola jazyková zručnosť počúvanie s porozumením ovplyvnená u respondentov experimentálnej skupiny. Na analýzu získaných dát sme použili štatistický program SPSS. Výsledky potvrdili, že používanie podcastu vo výučbe cudzieho jazyka má vplyv na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením. Dotazníkovou metódou sme zisťovali do akej miery malo používanie podcastu vplyv na motiváciu respondentov počúvať vo zvýšenej miere nahrávky v cudzom jazyku. Analýza odpovedí potvrdila, že respondenti vnímali podcast ako novú, netradičnú formu doplnku tradičnej výučby, ktorá mala vplyv na ich motiváciu venovať sa vo zvýšenej miere počúvaniu cudzieho jazyka. Výskum potvrdil, že podcast, ako jeden z nástrojov Web 2.0, má pozitívny vplyv na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

JANEČKA, Martin. "Frekvence pádu v projevech afatických osob ve vztahu k používání gestikulace: srovnání s osobami bez diagnostikované poruchy řeči." Bohemistyka, no. 3 (September 21, 2021): 331–44. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2021.3.5.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá srovnáním frekvence pádu substantiva v přepisech audiovizuálních nahrávek osob s diagnostikovanou afázií a mluvčích bez diagnostikovaného poškození řeči. Pokouší se ukázat na některá specifika v distribuci pádů v projevech afatických osob, která souvisí s obecnou charakteristikou syntaxe afatických projevů. Dále postihuje frekvenci autosémantických slovních druhů (substantiv, sloves a adverbií) v projevech osob s afázií a standardních mluvčích a dává ji do souvislosti s počtem komunikačních gest, kterými je možné tyto autosémantické slovní druhy nejen doprovázet, ale také nahradit. Výsledky ukazují, že osoby s afázií používají na jednu stranu méně autosémantik, na druhou stranu však více komunikačních gest než standardní mluvčí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kucharová, Jana, and Ingrid Kunovská. "Rozvíjanie zručnosti počúvania s porozumením vo výučbe odborného nemeckého jazyka pre stredne pokročilých na Ekonomickej univerzite v Bratislave." CASALC Review 10, no. 1 (September 20, 2020): 14. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-2.

Full text
Abstract:
Komunikatívna výučba cudzích jazykov si vyžaduje rozvíjať u učiacich sa všetky jazykové zručnosti a kompetencie s cieľom nadobudnúť čo najvyššiu komunikatívnu kompetenciu v cieľovom jazyku. Platí to i pre výučbu odborného jazyka. Na jednotlivých fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave absolvujú študenti dvoj- až trojsemestrálne kurzy odborného jazyka v dvoch zvolených cudzích jazykoch. Nemecký jazyk je po angličtine druhým najpočetnejšie zastúpeným cudzím jazykom v rámci výučby na našej univerzite. Študenti si nemčinu vyberajú predovšetkým ako druhý cudzí jazyk. Úroveň jeho ovládania je preto nižšia, v rámci týchto kurzov dosahuje maximálne úroveň B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. O to viac je potrebné ponúknuť študentom možnosť zlepšovať ich komunikačné schopnosti pomocou rôznych metód, foriem i prostriedkov výučby a ukázať im, ako sa jazykovej výučbe môžu venovať aj samostatne, po absolvovaní kurzov odborného nemeckého jazyka v rámci ich vysokoškolského štúdia. Preto sme sa v rámci projektu KEGA (KEGA 005EU-4/2018) rozhodli zaoberať problematikou rozvíjania receptívnej jazykovej zručnosti počúvania s porozumením v rámci výučby odborného nemeckého jazyka pre stredne pokročilých na jednotlivých fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ako prostriedok na rozvíjanie počúvania s porozumením sme si na už existujúcej platforme vytvorili vlastný podcast. Použili sme ho ako médium, prostredníctvom ktorého sme postupne študentom zverejňovali nahrávky s textami na počúvanie s porozumením a rôzne typy úloh k nim. V príspevku prezentujeme čiastkové výsledky našej doterajšej práce a formulujeme východiská pre ďalšie, ešte hlbšie skúmanie zvolenej problematiky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Nahrávka"

1

Urbánek, Radomír. "Odstranění známého signálu z nahrávky." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-386276.

Full text
Abstract:
The goal of this diploma thesis is to design and implement method for removing known signal from recorded sound. In the introductory part of the thesis are described the properties of sound and its propagation through the space, digital signal processing on the computer and the computing of the system impulse response. The sequential development of the methods leading to the removal of the known signal from the recording is described further. The following part contains a description and implementation of this method. It also describes how and at what data the method will be tested. Finally, testing is evaluated, improvements and further possible work is proposed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Terz, Marek. "Databáze akustických nahrávek." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-217314.

Full text
Abstract:
The databsae of accoustical recordings is a web-based application, which is accessible with an usual web browser. There were used technologies, that are ussually used in web applications. This ensures, that the application is open for using by wide range of users. The application enables uploading WAWE files to the server and allows the user to add various description of the recordings. The application allows also comparing the quality of recordings, which were processed with some method for highlighting the accoustical signal from noise. This function is established by listening tests, which are open for every user, who wants to join the tests.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Woff, Frédéric. "Mastering: Poslední technická a umělecká modifikace zvuku nahrávky." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze. Hudební fakulta AMU. Knihovna, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-78185.

Full text
Abstract:
This master thesis deals with audio mastering and focuses on history, theory, technical devices, problems and solutions in practice, taking the various limitations affiliated to audio mastering into account. The last part concentrates on philosophy, deontology and ethics regarding mastering.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kramář, Denis. "Analýza zvukových nahrávek pomocí hlubokého učení." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442571.

Full text
Abstract:
This master thesis deals with the problem of audio-classification of the chainsaw logging sound in natural environment using mainly convolutional neural networks. First, a theory of grafical representation of audio signal is discussed. Following part is devoted to the machine learning area. In third chapter, some of present works dealing with this problematics are given. Within the practical part, used dataset and tested neural networks are presented. Final resultes are compared by achieved accuracy and by ROC curves. The robustness of the presented solutions was tested by proposed detection program and evaluated using objective criteria.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jelínková, Jana. "Rozpoznání hudebního slohu z orchestrální nahrávky za pomoci technik Music Information Retrieval." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-413256.

Full text
Abstract:
As all genres of popular music, classical music consists of many different subgenres. The aim of this work is to recognize those subgenres from orchestral recordings. It is focused on the time period from the very end of 16th century to the beginning of 20th century, which means that Baroque era, Classical era and Romantic era are researched. The Music Information Retrieval (MIR) method was used to classify chosen subgenres. In the first phase of MIR method, parameters were extracted from musical recordings and were evaluated. Only the best parameters were used as input data for machine learning classifiers, to be specific: kNN (K-Nearest Neighbor), LDA (Linear Discriminant Analysis), GMM (Gaussian Mixture Models) and SVM (Support Vector Machines). In the final chapter, all the best results are summarized. According to the results, there is significant difference between the Baroque era and the other researched eras. This significant difference led to better identification of the Baroque era recordings. On the contrary, Classical era ended up to be relatively similar to Romantic era and therefore all classifiers had less success in identification of recordings from this era. The results are in line with music theory and characteristics of chosen musical eras.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Suchánek, Tomáš. "Detektor tempa hudebních nahrávek na bázi neuronové sítě." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-442576.

Full text
Abstract:
This Master’s thesis deals with beat tracking systems, whose functionality is based on neural networks. It describes the structure of these systems and how the signal is processed in their individual blocks. Emphasis is then placed on recurrent and temporal convolutional networks, which by they nature can effectively detect tempo and beats in audio recordings. The selected methods, network architectures and their modifications are then implemented within a comprehensive detection system, which is further tested and evaluated through a cross-validation process on a genre-diverse data-set. The results show that the system, with proposed temporal convolutional network architecture, produces comparable results with foreign publications. For example, within the SMC dataset, it proved to be the most successful, on the contrary, in the case of other datasets it was slightly below the accuracy of state-of-the-art systems. In addition,the proposed network retains low computational complexity despite increased number of internal parameters.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pohnán, Jiří. "Interpretace a zvukové pojetí nahrávek Smetanova kvartetu e moll." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta. Knihovna, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-364693.

Full text
Abstract:
The goal of this study is an interpretative and sound analysis of the recordings of Smetana's quartet in E minor, "From My Life". For this purpose recordings of The Bohemian Quartet, The Smetana Quartet, The Lindsay String Quartet, The Skampa Quartet and The Pavel Haas Quartet were selected. By a method of analysis, we determined character of the components involved in the impression of the composition and then we compared the individual outputs. The results provide a comprehensive view on these issues.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kárník, Radoslav. "Rozpoznávání hudebních nástrojů ze zvukových nahrávek za pomoci technik Music Information Retrieval." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-401984.

Full text
Abstract:
This paper discusses design and implementation of classifying system for recognition of musical instruments from audio records with use of Musical Information Retrieval techniques. In the first part, paper describes parameters used for instrument classification, calculation of said parameters from records and reduction of feature vector. Next part is devoted to tuning and implementation of various classifiers with focus on neural networks. These classifiers ar further tested on records from IRMAS dataset wchich contain 11 musical instruments playing solo or with other instruments. Results of classifiers tested on different parameters and different numbers of instruments are discussed in the last part.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Balcar, Jan. "Tvůrčí přínos zvukové režie při zpracování hudebního snímku." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta. Knihovna, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-172854.

Full text
Abstract:
Diploma thesis describes engineering of a music recording and is focused on creative potencial of the discipline. Text covers possible attitudes towards sound design of a musical work and refer that the result is invariably influenced by individual conception and creative vision of the sound engineer. Thesis deals also with music perception in its different forms, recent transformations of music industry, sound aesthetics, dramaturgy, sound image and its qualities. These topics are applied to practical aspect of sound engineering. Thesis is based on author's personal experiences and availabe bibliographical resources.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Stejskalová, Sylva. "Nároky na funkci hudební režie v digitálním vícestopém nahrávacím procesu." Doctoral thesis, Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta. Knihovna, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-390785.

Full text
Abstract:
Recording direction became during 20-century full-fledgede artistic profession. It has developed next to the recording technology from the first hints alongside the phonofraph up to indespensable part of the digital multichannel recording process. Its story has filled the lives of many significant personalities, especially composers, conductors, musicologists. Theirs artificial credit corresponds the difficulty, ensuing the principle of the sound record – mirror of the musical composition and its unique interpretation. The interest to research the spirit of recording direction has emerged from vagues opinions about function of the recording direciton and the sound engineer. Where are theirs mutual boundaries. The listening of a record doesn’t show the influence of the recording direction during its creation. It is possible to co mpare to day knowledge of recording direction posture with the memoirs important personalities artificial world and recording industy. Historical sources and literature are next to the historial recordings only sources of information. The mapping of all the activities of the recording direction and detailed classification rice a division, innternally strongly linked with phases of recording process and types of recordings. They are parallel actions with high pretention of concentration. Umbrella – feature of recording direction is psychology of the communication with the interpreters and the members of recording crew. The recording direction is a part of the recording proces even out of big procuctions of complicated projects. Recorded music needs the supervision and to be assessed from the point of view of the sound quality and musical content of the interpretation, which are stored in the record unchangeable. Recording direction is latently present in every recording project, albeit done by some other vicarious person.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography