Academic literature on the topic 'Narodni muzej Slovenije'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Narodni muzej Slovenije.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Narodni muzej Slovenije"

1

Kos, Mateja. "Od Deželnega muzeja za Kranjsko do Narodnega muzeja Slovenije." Ars & Humanitas 14, no. 2 (December 29, 2020): 15–27. http://dx.doi.org/10.4312/ars.14.2.15-27.

Full text
Abstract:
Evropski nacionalni muzeji, ustanovljeni po letu 1750, so imeli poleg kulturne tudi narodotvorno in celo državotvorno vlogo. Po ustanovitvi je opremljanje muzejev z zbirkami povsod postalo znak prestiža. Z zbirkami so jih opremili bolj, pa tudi manj premožni, ki so razumeli, da mora tak muzej v svojih zbirkah imeti najdragocenejše umetnine in artefakte. Vloga muzejev in njihovih zbirk ni bila samo v prikazovanju najboljšega s področja umetnosti, znanja in narave, ampak je bila tesno povezana z idejo naroda in narodovo zgodovino. Večina avstrijskih muzejev (z izjemo cesarskih zbirk) je bila ustanovljena kot regionalnih, vendar se v nekaterih ustanovitvenih aktih pojavlja tudi termin nacionalni oziroma narodni. Tak primer je Deželni muzej za Kranjsko, sedanji Narodni muzej Slovenije, ki bo leta 2021 praznoval 200-letnico. To se kaže tudi v pismu Jožefa Kamila Schmidburga, guvernerja in predsednika deželnih stanov, v katerem navaja načrt zbiranja gradiva za muzej: »Naš domovinski muzej naj bi zajel prvenstveno vse s področja nacionalnega slovstva (National-Literatur) in narodne ustvarjalnosti (National-Produktion). Prav tako naj združi vse, kar je v domovini ustvarila narava ali človeška pridnost. Shrani naj vse spomine na usodo dežele in na zasluge njenih prebivalcev.« Zbiralna politika muzeja je takrat odražala status muzeja. Precej se je spremenila po razpadu Avstro-Ogrske, ko muzej ni bil več edini muzej na ozemlju sedanje Slovenije, še bolj pa v sodobnosti, ko so slovenski nacionalni muzeji izgubili narodotvorno in državotvorno vlogo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Krapež, Mateja. "Založniška dejavnost muzejev in galerij na Slovenskem do konca druge svetovne vojne." Knjižnica, revija za področje bibliotekarstva in informacijske znanosti 65, no. 3-4 (September 13, 2022): 97–124. http://dx.doi.org/10.55741/knj.65.3-4.5.

Full text
Abstract:
Pregledali bomo začetke muzejev na Slovenskem in njihove prve založniške projekte, od prvih izdaj Kranjskega deželnega muzeja leta 1832, pa vse do konca druge svetovne vojne. Opozorili bomo na njihov pomen pri razvoju znanstvene in strokovne publicistike. Prvi muzej na Slovenskem je bil današnji Narodni muzej Slovenije, ki je bil ustanovljen leta 1821 in je naša najstarejša neprekinjeno delujoča kulturna in znanstvena ustanova. Muzejska društva in muzeji so bile namreč na Slovenskem prve inštitucije, kjer so se zbirali znanstveniki in strokovnjaki in so s svojo zbiralno, razstavno, raziskovalno, pedagoško in publicistično dejavnostjo odigrali eno osrednjih vlog pri razvoju tako domoznanskih kot naravoslovnih strok. Muzeji in galerije po vsem svetu izdajajo publikacije in s tem pomembno dopolnjujejo svoje poslanstvo posredovanja znanja. Slednje so že ob sami ustanovitvi zapisali v ustrezne ustanovne akte tudi ustanovitelji slovenski muzejev, in v večini izpolnili že v prvih letih njihovega delovanja. Prve muzejske publikacije so bile izdane v obliki drobnih knjižic, v katerih so predstavljali svoje poslanstvo, zbiralno politiko, prostorsko problematiko in zbirke. Izdajali so vodnike, v katerih so predstavitve nastajajočih zbirk, razstavne kataloge, separate posebej pomembnih domoznanskih prispevkov, pa tudi znanstvene monografske publikacije, ki so jih pripravljali muzejski kustosi oz. člani muzejskih društev. Predvsem muzejske serijske publikacije so bile velikega pomena za razvoj strokovne in znanstvene publicistike na Slovenskem in v slovenskem jeziku. Prispevku je priložena bibliografija izdaj slovenskih muzejev in galerij med letoma 1832 in 1945.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Berdajs, Tina. "Razumevanje motivike in simbolike na vzhodnoazijskem porcelanu v zbirki Narodnega muzeja Slovenije." Poligrafi 27, no. 107/108 (December 29, 2022): 137–69. http://dx.doi.org/10.35469/poligrafi.2022.351.

Full text
Abstract:
V prispevku je analizirana izbrana motivika na različnih vrstah poslikanega vzhodnoazijskega porcelana, ki ga v zbirki keramike hrani Narodni muzej Slovenije. Članek z analizo primarnih virov in sekundarne literature in neposredne obravnave predmetov predstavi pregled slogov okraševanja ter izbranih rastlinskih in živalskih motivov, ki jih najpogosteje srečamo na porcelanu iz omenjene zbirke, ki spada v obdobje med prvo polovico 17. in koncem 19. stoletja (oziroma začetkom 20. stoletja). V povezavi z analizo motivike in simbolike so predstavljene tudi tri raziskave primerov posameznih predmetov, pri katerih okrasni elementi nudijo vpogled v bogate zgodbe, povezane s kulturno-zgodovinskim ozadjem trgovskih in kulturnih izmenjav med Evropo in Vzhodno Azijo. V prispevku sta obravnavana kitajski in japonski izvozni porcelan, ki so ju masovno proizvajali za zahodne trge, vendar sta bila okrašena z vzhodnoazijsko motiviko. Prispevek vodi v razmislek o vlogi obravnavane simbolike v japonskem in kitajskem kulturno-zgodovinskem okolju in v povezavi s tem tudi (potencialne) vloge te motivike v okolju, kjer so končali predmeti vzhodnoazijskega izvora – na ozemlju današnje Slovenije.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jeraj, Mateja, Špela Kojc, and Jože Podpečnik. "Upravljanje z dokumentarnim in arhivskim gradivom v Narodnem muzeju Slovenije - dejstva in izkušnje." Moderna arhivistika 2020, no. 1 (September 1, 2020): 154–68. http://dx.doi.org/10.54356/ma/2020/1/damq9534.

Full text
Abstract:
Namen članka je predstaviti problematiko ravnanja z dokumentarnim in arhivskim gradivom v Narodnem muzeju Slovenije, njegovo sodelovanje s pristojnim arhivom in prizadevanja za pridobitev dovoljenja za lastno varstvo arhivskega gradiva. Bralca na kratko seznani z zgodovino muzeja in razvojem oblikovanja slovenskega državnega arhiva v njegovem okviru, obširneje pa z vsem gradivom, ki je nastalo (oziroma še nastaja) ob delovanju muzeja, in s pripravo Pisnega strokovnega navodila za odbiranje arhivskega gradiva iz dokumentarnega gradiva Narodnega muzeja Slovenije. Prispevek bo lahko koristil tako drugim podobnim kulturnim ustanovam kakor tudi pristojnim arhivistom pri izpolnjevanju njihovih nalog, še posebej pri pripravi pisnih strokovnih navodil za odbiranje arhivskega gradiva iz dokumentarnega gradiva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Šašel Kos, Marjeta. "Carnaria: praznik boginje Karne." Keria: Studia Latina et Graeca 14, no. 1 (July 24, 2012): 23. http://dx.doi.org/10.4312/keria.14.1.23-40.

Full text
Abstract:
Iz cerkvice sv. Lenarta v Spodnjih Gameljnah, na območju antične Emone, izvira rimski nagrobnik, zdaj v Narodnem muzeju Slovenije, na katerem je omenjena družina Cezernijev in praznik Carnaria, ki sicer v rimskem imperiju ni omenjen nikjer drugje. Zakonca sta v oporoki zapustila združenju obrtnikov 200 denarijev, da bi na dan praznika boginje Karne na njun grob prinesli vrtnice. Napisi, ki omenjajo takšna volila, so znani predvsem iz severne Italije, od koder je izvirala tudi ugledna družina emonskih Cezernijev. Z imenom praznika so le označili zanje pomemben družinski datum. Karni so bile posvečene junijske kalende, torej prvi dan meseca junija, kot je v Rimskem koledarju (6.101–82) zapisal Ovidij. Bila je boginja vratnih tečajev, predvsem pa je z vejico gloga, ki ji jo je dal Janus, odganjala nočne ujede, vešce, ki so ponoči ogrožale življenje dojenčkov. Tudi Grki so verjeli, da vejice gloga odganjajo čarovnice, zgodba o Karni pa kaže, da so bile podobne vraže razširjene tudi med Rimljani. Valvasor omenja primerljiva praznoverja tudi pri nas.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Legović, Sebastijan. "Sumarni inventar zbirke HR-DAPA-862 Zbirka preslika gradiva iz inozemnih arhiva i ustanova." Vjesnik Istarskog arhiva 29 (2022): 13–76. http://dx.doi.org/10.31726/via.29.1.

Full text
Abstract:
HR-DAPA-862, Zbirka preslika gradiva iz inozemnih arhiva i ustanova formirana je u Državnom arhivu u Pazinu. Gradivo zbirke čine preslici arhivskoga gradiva iz arhiva i ustanova iz inozemstva: Državnoga arhiva u Trstu, Arhiva Republike Slovenije, Austrijskoga državnog arhiva, Nacionalnoga arhiva Francuske, Diplomatičkoga arhiva Gradske knjižnice „Atilio Hortis“ u Trstu, Knjižnice talijanskoga parlamenta „Giovanni Spadolini“ u Rimu, Knjižnice Muzeja Correr u Veneciji, Knjižnice prizivnoga suda u Trstu, Nacionalne knjižnice Svetoga Marka u Veneciji, Biskupijskoga arhiva u Trstu, Tajnoga vatikanskog arhiva, Arhiva bečkoga sveučilišta, Biskupijskoga arhiva u Beču, Katoličkoga bogoslovnog fakulteta bečkoga sveučilišta, Sveučilišne knjižnice Maribor, Nacionalne i sveučilišne knjižnice Ljubljana, Literalnog arhiva spomenika narodne pismenosti u Pragu, Povijesnoga arhiva Njemačko-mađarskoga papinskog učilišta te muzeja Châtillonnais. Gradivo zbirke odnosi se na Miscellaneu diplomaticu biskupovoga ureda u Vrsaru, na Franciskanski katastar Istre, na Geografske karte Austrijskoga primorja, Glavnoga intendanta Ilirskih provincija, na Zemaljsko glavarstvo za Kranjsku, Vicedomski ured za Kranjsku, na Reprezentaciju i komoru za Kranjsku, Zemaljske staleže za Kranjsku, Intendanta za Istru, Intendanta Rijeke, na Zbirku karata i zemljovida, Zbirku spisa iz francuske uprave, na Opću seriju isprava, Diplomaciju i vanjsku politiku, na Vanjske poslove Rovinj, Hidrografsku službu mornarice, na istarske statute, na gradivo o biskupu Jurju Dobrili i biskupu Ignaciju Kajetanu te na karte i planove Ilirskih provincija. Iako je gradivo preuzimano u više navrata prije 2004. godine, zbirka dotad nije bila evidentirana u temeljnim evidencijama o arhivskom gradivu, a gradivo je bilo razdvojeno u više arhivskih fondova/zbirki. Objedinjeno je tek 2005. godine za potrebe objedinjavanja podataka u Pregledu arhivskih fondova i zbirki Republike Hrvatske koji je bio objavljen 2006. godine. Jedini su izvor podataka o gradivu bili popisi mikrofilmova koji su izrađeni u tadašnjem Laboratoriju za mikrofilmiranje Državnoga arhiva u Pazinu. Godine 2006. izrađen je arhivski popis za sadašnju podseriju Franciskanski katastar Istre za potrebe korištenja u čitaonici i rješavanja zahtjeva stranaka. Godine 2011. izrađen je sumarno-analitički inventar koji je obuhvaćao samo preslike preuzete zaključno s 2007. godinom. Kako su se u međuvremenu i dalje prikupljali preslici, 2022. godine pristupilo se reviziji i sveobuhvatnom popisivanju i sređivanju svih preslika preuzetih iz inozemnih arhiva i ustanova zaključno s 2021. godinom. Gradivo zbirke višerazinski je opisano, izrađen je arhivistički popis te je izrađen i dovršen sumarni inventar zbirke.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Harding, A. F. "Biba TeržAn. Starejša železna doba na slovenskem Štajerskem/The Early Iron Age in Slovenian Styria. (Catalogi et monographiae 25.) Translated by Barbara Smith-Demo. 1990. 459 pages, 55 text figures, 115 catalogue figures, 83 plates, 28 maps. ISBN 0017449728. Ljubljana: Narodni Muzej (National Museum). Price not stated." Antiquity 66, no. 253 (December 1992): 990–92. http://dx.doi.org/10.1017/s0003598x00044987.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Christie, Neil. "Between the Po and the Danube: Roman state and army from conquest to late antiquity - MARJETA ŠAŠEL KOS and PETER SCHERRER (edd.), THE AUTONOMOUS TOWNS OF NORICUM AND PANNONIA/DIE AUTONOMEN STÄDTE IN NORICUM UND PANNONIEN, vol. 1: NORICUM (Situla 40; Narodni Muzej Slovenije, Ljubljana 2002). Pp. 279, many figs. including colour. ISBN 961-6169-21-1. - M. BUORA and W. JOBST (a cura di), ROMA SUL DANUBIO. DA AQUILEIA A CARNUNTUM LUNGO LA VIA DELL'AMBRA (catalogo del mostra; Cataloghi e Monografie archeologiche dei Civici Musei di Udine, 6; L'Erma di Bretschneider, Rome 2002). Pp. 308, many figs. including 54 colour pls. ISBN 88-8265-208-4. - MAURIZIO BUORA (a cura di), MILES ROMANUS DAL PO AL DANUBIO NEL TARDONTICO. Atti del Convegno internazionale Pordenone–Concordia Sagittaria 17-19 marzo 2000 (Pordenone 2002). Pp. 320, 116 figs." Journal of Roman Archaeology 17 (2004): 699–705. http://dx.doi.org/10.1017/s104775940000876x.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Buora, Maurizio. "Nuovi studi sul Norico - THOMAS FISCHER, NORICUM (Sonderbände der Antiken Welt, Zaberns Bildbände zur Archäologie, Verlag Philipp von Zabern, Mainz 2002). S. iv + 157, 150 Farb-, 13 Schwarzweiß- und 64 Strichabbildungen. ISBN 3-8053-2829-X. Eur. 37.50. - MARJETA ŠAŠEL KOS and PETER SCHERRER (edd.), THE AUTONOMOUS TOWNS OF NORICUM AND PANNONIA/DIE AUTONOMEN STÄDTE IN NORICUM UND PANNONIEN vol. 1: NORICUM (Situla 40; Narodni Muzej Slovenije, Ljubljana 2002). S. 279, many figs. including colour. ISBN 961-6169-21-1. - ULLA STEINKLAUBER (Hrsg.), DAS SPÄTANTIKE GRÄBERFELD AUF DEM FRAUENBERG BEI LEIBNITZ, STEIERMARK (Fundberichte aus Österreich, Materialheft A10, Wien 2002). S. 612, Abb. 261, Taf. 130, Tabellen 25, Beilage 2. ISBN 3-85028-300-3. - GERALD GRABHERR, MICHLHALLBERG. DIE AUSGRABUNGEN IN DER RÖMISCHEN SIEDLUNG 1997-1999 UND DIE UNTERSUCHUNGEN AN DER ZUGEHÖRIGEN STRAßENSTRASSE (Schriftenreihe des Kammerhofmuseum Baud Aussee 22, 2001). S. 392, Abb. 76, Taf. 103, Tabellen 3, Diagrammen 16. ISBN 3-901370-226. - ANTON HÖCK, ARCHÄOLOGISCHE FORSCHUNGEN IN TERIOLA 1. DIE RETTUNGRABUNGEN AUF DEM MARTINSBÜHEL BEI ZIRL VON 1993-1997. SPÄTRÖMISCHE BEFUND UND FUNDE ZUM KASTELL (Fundberichte aus Österreich, Materialheft A 14, Wien 2003). S. 180, Taf. 17, Abb. 53, Tabellen 10, Fundliste 5. ISBN 3-85028-370-4." Journal of Roman Archaeology 17 (2004): 689–96. http://dx.doi.org/10.1017/s1047759400008746.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Narodni muzej Slovenije"

1

editor, Oitzl Gašper, Kotar Jernej editor, and Lazar Tomaž editor, eds. Narodni muzej Slovenije 200 let. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2021.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Slovenije, Narodni muzej. Beloprstena keramika na Slovenskem: Zbirka Narodnega muzeja Slovenije = Cream-colored earthenware in Slovenia : collection of the National Museum of Slovenia. Ljubljana: Narodni Muzej Slovenije, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Slovenije, Narodni muzej. Narodni muzej Slovenije: Zgodovinske in umetnostne zbirke : stalna razstava. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Horvat, Jasna. Zbirka slik Narodnega muzeja Slovenije: The collection of paintings at the National Museum of Slovenia. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Knez, Darko. Od zore do mraka: Križi iz zbirke Narodnega Muzeja Slovenije = From dawn till dusk : crosses in the collection of the National Museum of Slovenia. Ljubliana: Narodni Muzej Slovenije, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Steklo iz 15. in 16. stoletja: Zbirka Narodnega muzeja Slovenije = 15th and 16th century glass : collection of the National Museum of Slovenia. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kos, M. S. The Roman inscriptions in the National Museum of Slovenia =: Lapidarij Narodnega muzeja Slovenije. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

author, Požar Cvetka, Narodni muzej Slovenije, and Muzej za arhitekturo in oblikovanje, eds. Umetnost za vsakdan: Slovensko modernistično steklo = Art for everyday life : modernist glass design in Slovenia. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2017.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Knez, Darko. Svetinjice iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije =: Pilgrimage badges from the collections of the National Museum of Slovenia. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Slovenije, Narodni muzej, ed. Roman military equipment from the river Ljubljanica: Typology, chronology and technology = Rimska vojaška oprema iz reke Ljubljanice : arheološke in naravoslovne raziskave. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2019.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography