Academic literature on the topic 'Národní zájem'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Národní zájem.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Národní zájem"

1

Fazik, Alexandr, Karel Hlavatý, and Kristián Šrám. "Český národní zájem (Příspěvek k tvorbě programu)." HISTORICKÁ SOCIOLOGIE 2018, no. 2 (December 6, 2018): 43–64. http://dx.doi.org/10.14712/23363525.2018.49.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Doležalová, Antonie. "National or individual interest: the case of the first- republic Czechoslovakia." Politická ekonomie 54, no. 5 (October 1, 2006): 661–78. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.578.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Waisová, Šárka. "Změna hodnotových preferencí české společnosti a tvůrců zahraniční politiky jako jeden z předpokladů transformace české zahraniční politiky." Sociální studia / Social Studies 7, no. 4 (October 9, 2010): 145–57. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-4-145.

Full text
Abstract:
Politická emancipace Československa po roce 1989 otevřela prostor pro zásadní restrukturalizaci politických, společenských a ekonomických poměrů. Politická transformace v Československu společně s novým geopolitickým diskursem po skončení studené války a změnou charakteru mezinárodního systému vytvořily podmínky pro (re)konstrukci českého národního zájmu a povahy české zahraniční politiky. Zdrojem této (re)konstrukce se staly zejména vliv českého disentu na tvorbu zahraniční politiky, již zmíněná domácí politická, společenská a ekonomická transformace, změna hodnotových preferencí, idejí a identity společnosti, zejména tvůrců zahraniční politiky, a změna referenční skupiny České republiky či jinými slovy společenství, do něhož je ČR socializována. Tento text se zaměřuje na analýzu jednoho ze zdrojů (re)konstrukce českého národního zájmu a povahy české zahraniční politiky, a to na hodnotové preference, ideje a identitu společnosti a tvůrců zahraniční politiky. Takový přístup nám samozřejmě poskytne jen dílčí odpověď na otázku, jak se mění český národní zájem a povaha české zahraniční politiky a jaké jsou zdroje této změny, nicméně tento text nechce a – s ohledem na svůj rozsah – ani nemůže nabídnout více.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Maixnerová, Lenka. "DOSTUPNOST MEDICÍNSKÝCH ELEKTRONICKÝCH INFORMAČNÍCH ZDROJŮ V ČESKÉ REPUBLICE." Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 115–19. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_115_119.

Full text
Abstract:
V roce 2017 byl zahájen projekt CzechElib, jehož cílem je zlepšit přístup k elektronickým informačním zdrojům (EIZ) v ČR. V rám-ci organizační struktury Národní technické knihovny vzniklo národní centrum CzechElib. Centrum zajišťuje výběr EIZ, kterým bude poskytnuta centrální finanční podpora, provádí výběrová řízení na dodavatele EIZ, sjednává licenční smlouvy a vlastní nákup. Členy projektu jsou vysoké školy, výzkumné ústavy, knihovny a nemocnice. Jedním z členů je i Národní lékařská knihovna, která zajišťuje přístup k EIZ pro obor lékařství a zdra-votnictví. Z dalších institucí, zajišťujících přístup k medicínským EIZ to jsou: 9 nemocnic, 11 výzkumných ústavů a 13 univerzit.Centrální finanční podporu mohou získat pouze instituce, které byly schváleny jako výzkumné organizace na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Centrum zajišťuje pouze EIZ, o které mají zájem minimálně 3 instituce.Prostřednictvím CzechElibu bylo pro rok 2018 zajištěno při-bližně 13 všeobecných EIZ (včetně 2 citačních) a 17 EIZ zaměře-ných na lékařské vědy. Všechny zdroje jsou zahraniční. Přístup k EIZ je vždy ošetřen licenčními smlouvami, některé zdroje mohou využívat pouze zaměstnanci instituce, akademic-ká obec, studenti nebo všichni registrovaní uživatelé, vždy by měla být možnost tzv. walk-in users na místě samém. Možnost vzdáleného přístupu do medicínských EIZ pro širokou veřejnost zajišťují zejména odborné knihovny (Národní lékařská knihov-na, Národní technická knihovna, Knihovna Akademie věd ČR), u některých i Univerzita Karlova.Na vzorku 50 časopiseckých titulů s nejvyšším impact fac-torem pro obor lékařské vědy byla ověřena jejich dostupnost v ČR. Obdobně byla ověřena dostupnost základních časopisů pro obory: všeobecné lékařství, pediatrie a diabetologie.Dostupnost byla ověřována v CzechElibu, v portálu Medvik, v EZB (Elektronische Zeitschriftenbibliothek) a ve VPK (Virtuální polytechnická knihovna).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kavenská, Veronika, and Hana Simonová. "Zkušenost s halucinogenní rostlinou ayahuasca v kontextu šamanského rituálu." Anthropologia integra 5, no. 1 (January 1, 2014): 51–63. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-1-51.

Full text
Abstract:
Výzkum je zaměřen na osoby, které se vydaly do amazonských pralesů užívat přírodní halucinogen ayahuasku v kontextu „šamanského“ rituálu. Tento jev popisovaný antropology od 70. let. 20. stol. jako tzv. „šamanský turismus“ je stále aktuálnější především mezi obyvateli zemí Evropy a USA. Našim cílem bylo zmapovat, jakým způsobem ayahuaskový šamanský turismus probíhá – motivaci osob, které tento druh zkušenosti vyhledávají, přínosy, rizika a následnou integraci této neobvyklé zkušenosti. Sběr dat probíhal v ČR a v peruánské Amazonii na místech známých jako centra ayahuaskového šamanského turismu (města Tarapoto a Iquitos) formou polostrukturovaných rozhovorů, screeningových dotazníků a zúčastněného pozorování. Získali jsme výpovědi 77 osob, které mají zkušenost s ayahuaskou v kontextu rituálu v pralesech Jižní Ameriky, především pak v Peru. Z rozhovorů vyplývá, že hlavní motivací pro užití ayahuasky byla zvědavost a touha po dobrodružství, léčba psychických problémů, potřeba sebepoznání, zájem o psychedelickou medicínu a terapii, spirituální rozvoj a nalezení životního směru. Přínosy byly vnímány především ve vztahu k sobě ve smyslu sebepoznání a sebepřijetí a v rovině duchovní, psychické, somatické a vztahové. Často byl zmiňován životní nadhled, spokojenost a ujasnění si životního směřování. Jako rizika byla uváděna nedůvěra v šamana či organizátora, zkreslení jimi poskytnutých informací a vystavení rizikové situaci. Většina respondentů považuje samotnou zkušenost za bezpečnou a náročné prožitky během sezení s ayahuaskou byly následně hodnoceny kladně ve smyslu zkvalitnění života. Výzkum byl hrazen ze dvou výzkumných projektů UP: IGA (SPP:432101021) a FPVČ (SPP: 452100061).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Národní zájem"

1

Cvetler, Martin. "Ćeské národní zájmy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-234.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Zapletalová, Kristýna. "Srbské národní zájmy a vztah k EU v soudobém politickém spektru." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-18121.

Full text
Abstract:
The aim of this paper is to answer the question how the possible entrance of Serbia into EU fits into definition of national interest on the Serbian political scene. First, the theoretical formulation of the concept "national interest" is laid out. The second chapter includes description of fundamental foreign and political issues, which had to be solved after the fall of the previous regime. The third chapter characterizes current Serbian political system and programmes of main political parties. The fourth chapter compares official goals of the government with public opinion polls as regards the entrance of Serbia into EU. The second part of the paper is dedicated to description of particular steps of Serbia towards full membership and respective attitudes of political parties.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Šoltys, Adam. "Motivace států k účasti v mírových operacích: Případová studie Kanada a Indie." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-142292.

Full text
Abstract:
The master thesis analyses motivation of Canada and India to participate in peacekeeping operations and on the basis of the analysis evaluates whether their motivation is driven by national or ethical interest. Firstly, those two types of interest are defined as antipodes and subsequently operationalized into the analytical apparatus. Secondly, case studies of Canada and India are applied in this apparatus. Furthermore, their motivation is analyzed both on the level of particular peacekeeping operations and long term foreign policy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kotúčová, Michaela. "The Evolution of the Foreign Policy of Italy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-193892.

Full text
Abstract:
This paper work analyses the foreign policy of Italy from its foundation in 1861 until nowadays. Its main aim is to provide a comprehensive overview of the Italian actions and its position within the international system as well as to examine core objectives, means and factors of the Italian foreign policy making. The country went through different stages during its 154-year existence and experienced various types of state organisation and ideologies which were all reflect in its foreign policy making. The analysis verifies that the approach to the foreign policy making, targets and means to achieve them in Italy differed in each phase. These phases were the Kingdom of Italy, the First Republic and the Second Republic. Hence, the foreign policy of Italy is examined in the framework of these stages and each chapter thus corresponds to one of them. A theoretical chapter is also incorporated into this paper work in order to facilitate the understanding of the forthcoming analysis further in the text.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kunertová, Dominika. "Zvláštní vztah, ESDP a britský národní zájem na přelomu nového tisíciletí." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-313558.

Full text
Abstract:
The Master's Thesis "The Special Relationship, the ESDP and the British National Interest at the Turn of the New Millenium" analyses the relationship of the United Kingdom to both the United States and the European Union during the premiership of Tony Blair. By using critical discourse analysis and applying three criteria within the framework of the procedural concept of national interest, the work seeks to determine whether the creation and further development of the European Security and Defence Policy was in the British national interest and whether it was compatible with the close UK-US relationship. After having examined the British public political discourse of three main political parties on security and defence, this thesis arrives at the conclusion that for Britain it was essential to keep NATO at the centre of its security, to maintain the close relationship with the US and to improve Britain's position in Europe. The core attitudes of the British political elite remained unchanged in the respected period. On the discourse level, the ESDP was in the British national interest as it was presented as an effort to strengthen the European pillar within NATO. Predicate and metaphor analysis of Blair's speeches unveiled that the British Prime Minister, considered as the initiator of a more...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Tůmová, Kateřina. "Islandský rybolov jako národní zájem a jeho prosazování v zahraniční politice." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-347999.

Full text
Abstract:
Presented thesis analyzes the Icelandic fisheries as a national interest and its role in foreign policy. Importance of fisheries confirms the fact that in the first half of the twentieth century marine products accounted for over 90% of Iceland's exports and the Icelandic economy was fully dependent on one sector. Gradual diversification of the economy in the seventies, however, caused a decline in exports of fish products to one-third of total exports. The thesis assumes that the Icelandic fisheries have a significant impact on foreign policy, even though its economic importance is declining. The research is carried out on three historical events, such as the cod wars in the fifties and the seventies, mackerel dispute in 2010 and the withdrawal of Iceland's application to the EU in 2015. It would be expected that due to the economic ties and Icelandic membership in international organizations (NATO, EFTA) the Icelandic government would primarily seek peaceful solutions in international conflicts. However, it could be observed in the Icelandic case that due to the pressure of the domestic politics the government does not respond as it would be expected. According to the neoclassical realism the thesis should verify a hypothesis that in a case of security threat, the Icelandic government will give...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hvězda, Martin. "Národní zájem? Analýza sekuritizační strategie české bezpečnostní politiky v rámci boje proti terorismu." Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-436081.

Full text
Abstract:
The analysis of security policy, in its variations, regularly deals with the question of what each actor wants to promote in domestic or international politics, in other words, what is his interest. The term "national interest" is not an abstract category and a rhetorical turn legitimizing government action in front of the public audience or in dispute with political opposition. One of the aims of the presented thesis is to present the concept of national interest as a useful tool enabling closer research of domestic policy within the security context. Our main thematic focus, in which we examine the constitution of national interest, is the Czech counterterrorism policy in the context of the reaction of the Czech government and security forces to the terrorist attacks in Paris in autumn 2015 and in Brussels in March of the following year. An extraordinary measure after the attacks in Brussels in the form of the deployment of the Czech Army performing police tasks in mixed patrols in three Czech cities is for us a key manifestation of counterterrorism policy. This constitution of the security policy, we are further investigating. The main motivation is to explain the reasons why the mentioned security measure took place, which has no analogs in the history of the Czech Republic. We conclude that...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Villegas, Cara Francisco Manuel. "Russia-OSCE relations: a Balance between National Interests and Security Commitments." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-279308.

Full text
Abstract:
The dissertation deals with the state of the relations between the Organisation for Security and Cooperation in Europe and the Russian Federation. The main questions to be addressed are: "Has the Russian attitude towards the OSCE changed? How has Russia dealt with the OSCE in the last years? Do the OSCE security commitments play any role in the formation of the Russian foreign policy?" To answer these questions different approaches from international relations theories have been used, but especially, those that better reflect the importance of national constrains in foreign affairs. The formation of national interests is therefore, a key element to understand and assess the evolution of the Russian foreign policy and, subsequently, the evolution of the OSCE- Russia relations. A case of study is included to show better how Russian policies upon the OSCE have evolved from a positive engagement towards scepticism about the future of Russia within the Organisation. 1
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jiříčková, Veronika. "Odpovědnost chránit (R2P) ve francouzské zahraniční politice 2008 - 2013." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-345230.

Full text
Abstract:
This Master's thesis deals with the emerging international norm Responsibility to Protect (R2P) in French Foreign Policy between 2008 and 2013. Responsibility to Protect was created in 2001 by the International Commission on Intervention and State Sovereignty and endorsed by the UN World Summit in 2005. It has changed the understanding of state sovereignty in international relations by emphasizing the responsibility component of sovereignty. It gives priority to the security of individuals. France has been an active agenda-setter in the field of human protection norms in the 1980s and 1990s and it has showed a supportive approach towards R2P. The thesis examines whether the conceptualization of R2P in current French foreign policy is coherent with this tradition. The research is based on the concepts of ethical foreign policy and alternative national interest. The analysis of strategic documents setting the priorities of French foreign policy between 2008 and 2013 as well as an examination of the three military interventions based on R2P (Libya, Côte d'Ivoire and Central African Republic) in which France played an active role have shown that in the France's foreign policy is based on moral principles which it upholds in strategic documents. In practice ethical foreign policy also prevails over...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Audyová, Petra. "Zájmy ČR v Gruzii: analýza způsobu jejich prosazování." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-307476.

Full text
Abstract:
The diploma thesis analyzes the way of promoting the national interest of the Czech Republic in Georgia and describes possible changes as a result of the Czech EU Presidency. The national interest is examined based on the assumption that the state foreign policy is the expression of the national interest. Therefore, the primary sources for this analysis are official foreign policy documents of the Czech Republic. The aim is to confirm or disprove the hypothesis that Czech foreign-policy towards Georgia in the period from 2007 to 2011 was driven by the aim to maximize own profit through EU structures. Given the size of the Czech Republic and its geopolitical importace, the analysis is based on the theory of neo-liberal institutionalism, and in accordance with this theory the national interest operationalized into four criteria, namely: 1) Compliance of EU and Czech interests, 2) Profiting from the EU presidency to promote the Czech interests, 3) Long-term consistency of interests, and 4) Economic interests as the main priority. The set of criteria helped to identify whether the Czech Republic behaved in accordance with the theory of neo-liberal institutionalism, and whether the Czech interests were promoted either through multilateral or bilateral relations. The analysis shows that in the studied...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Národní zájem"

1

Procházková, Dana, ed. Řízení rizik procesů a bezpečnost složitých technických děl. ČVUT v Praze, 2020. http://dx.doi.org/10.14311/bk.9788001067864.

Full text
Abstract:
Předložený sborník odborných článků dokládá výsledky celoroční odborné a organizační práce v předmětné oblasti. Obsahuje výsledky z širokého spektra oborů, které přispívají k řízení a vypořádání rizik ve prospěch bezpečnosti. Články obsahují výsledky: - teoretických studií, - zpracování rozsáhlých datových souborů, - experimentálních prací, - zkušenosti z praxe. Sdělení ve sborníku jsou uspořádána alfabeticky dle příjmení prvního autora s přihlédnutím k počtu autorů. Řada článků obsahuje výsledky národních projektů. Články v předložené publikaci byly recenzovány a upraveny podle připomínek recenzentů. Výsledky uvedené ve sděleních ukazují, že i navzdory velkému množství poznatků o technických dílech, jejich zařízeních, ́ strukturách, vzájemných propojení, rizicích a bezpečnosti, se havárie a selhání technických zařízení a technických děl stále vyskytují. Příčin je několik: - dynamická proměnlivost světa, - nedostatečné lidské znalosti a schopnosti, - pomalé používání poznatků a zkušeností získaných v praxi, - neuspokojivé povědomí o rizicích a jejich důsledcích pro technická díla a veřejný zájem. Studie havárií a selhání technických zařízení a děl ukazují, že důležitým faktorem pro zajištění bezpečnosti je jak kvalitní technická obsluha, tak správná realizace odpovědnosti na různých úrovních řízení. Obsluha musí být založena na kvalitních datech z měření a na použití správných technických postupů. Lidský faktor se projevuje jako základním činitel při řízení rizik ve prospěch bezpečnosti, a to na všech úrovních řízení a provádění činností. Shromážděné poznatky také ukazují, že při prevenci havárií a selhání je třeba se vyvarovat, jak velkých chyb v prevenci rizik, tak výskytu drobných chyb, jejichž realizace v krátkém časovém intervalu je nebezpečná. Proto u řízení rizik ve prospěch bezpečnosti složitých technických děl je důležitá aplikace systémového pojetí a zvážení proměnnosti limitů a podmínek v prostoru a čase.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography