To see the other types of publications on this topic, follow the link: Nástroje kvality.

Journal articles on the topic 'Nástroje kvality'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 24 journal articles for your research on the topic 'Nástroje kvality.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Mareš, Jiří. "Idiografická diagnostika." TESTFÓRUM 1, no. 1 (October 9, 2010): 10–17. http://dx.doi.org/10.5817/tf2010-1-4.

Full text
Abstract:
Přehledová studie upozorňuje, že se od dob W. Windelbanda proměnil pohled na nomotetický a idiografický přístup ve výzkumu i diagnostice. Připomíná, že lze rozlišit užší pojem psychologické testování, jež staví na standardizovaných nástrojích, a širší pojem psychologické hodnocení, psychologická diagnostika opírající se o klinický přístup. S oporou o práci Haynese et al. (2009) pak definuje idiografickou diagnostiku a ukazuje, že jde o proud, který se promyšleně snaží o individualizovat psychologickou diagnostiku. Těžiště přehledové studie spočívá v ukázkách, jak se tyto snahy prosazují při diagnostice individuální kvality života lidí. Míru individualizace diagnostický nástrojů lze odstupňovat – podle O’Boyla et al. (2007) existuje šest stupňů. Studie na příkladu diagnostického nástroje SQLP – Subjective Quality of Life Profile (Dazord et al. 1995, 1998) ilustruje konkrétní podobu individualizace. V závěru jsou shrnuty výhody a nevýhody individualizovaných diagnostických nástrojů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Moravcová, Markéta, and Jiří Mareš. "Tools for assessment of quality of life in postmenopausal women." Kontakt 13, no. 4 (December 16, 2011): 434–42. http://dx.doi.org/10.32725/kont.2011.048.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Zlatníček, Pavel, and Karolína Pešková. "Vývoj nástroje pro posuzování vybraných komponent a charakteristik kvality výuky: aplikace v oblasti cizího jazyka." ORBIS SCHOLAE 6, no. 3 (February 6, 2018): 57–76. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2015.32.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Cvrčková, Aneta. "Sebeposuzovací škála depresivity pro děti: Recenze metody." TESTFÓRUM 5, no. 8 (October 24, 2016): 1–5. http://dx.doi.org/10.5817/tf2016-8-128.

Full text
Abstract:
Sebeposuzovací škála depresivity pro děti je jednoduchým nástrojem na administraci, bohužel ale nedosahuje psychometrických kvalit v originální i české verzi. Pro českou verzi nejsou k dispozici důkazy o dosažení psychometrických kvalit a je možné ji použít pouze pro výzkumné účely s cílem rozvoje metody a rozhodně nikoli jako nástroj pro diagnostikování deprese. Bylo by vhodné se zaměřit na adaptaci revidované verze CDI – 2.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kotková, Martina. "Škály na měření úzkosti a úzkostlivosti dětí - revize (ŠAD-R): Recenze metody." TESTFÓRUM 3, no. 4 (September 25, 2014): 68–73. http://dx.doi.org/10.5817/tf2014-4-31.

Full text
Abstract:
Test Škály na měření úzkosti a úzkostlivosti dětí – revize (ŠAD-R) představuje kvalitní psychodiagnostický nástroj, který může být účinnou pomocí v poradenské praxi i při screeningu úzkostných poruch, které již spadají do oblasti psychopatologie. Největší přednost tohoto nástroje spočívá v dualitě pojetí úzkosti jako stavu a stabilnějšího osobnostního rysu. Díky tomu je možné komplexně zmapovat úzkostné prožívání jedince včetně konkrétních projevů úzkosti. Test se dá jednoduše a rychle administrovat i vyhodnotit a je pro uživatele jasně a srozumitelně formulován. Jedinou chybějící částí je doporučení autorů, jak s výsledky testu dále pracovat a jakým způsobem o nich komunikovat s dítětem, resp. jeho rodiči.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Marko, Martin. "Využitie a zneužitie Cronbachovej alfy pri hodnotení psychodiagnostických nástrojov." TESTFÓRUM 5, no. 7 (April 15, 2016): 99–107. http://dx.doi.org/10.5817/tf2016-7-90.

Full text
Abstract:
Na základe výsledkov testovania prebiehajúcom v psychologickej diagnostike, vznikajú závery a rozhodnutia, ktorých validita kriticky závisí od spoľahlivosti využitých posudzovacích metód. Reliabilita nástroja je z tohto dôvodu kľúčovým pojmom pri posudzovaní akéhokoľvek psychologického atribútu. Napriek množstvu alternatív, najvýznamnejším a najpoužívanejším indikátorom kvality testového skóre ostáva sprofanovaný koeficient vnútornej konzistencie - alfa (Cronbach, 1951). Postupne identifikujeme najzávažnejšie omyly a problémy, ktoré sa pri používaní tejto štatistiky opakovane objavujú. K jednotlivým bodom taktiež ponúkame riešenia, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu odhadu kvality skóre testovacích nástrojov a rozhodnutí, ktoré sa o ne opierajú.The validity of inferences and decisions formed on the basis of testing in psychological diagnostics is critically dependent on reliability of utilized assessment tools. Therefore, whenever a psychological attribute is to be scored, reliability of the diagnostic means becomes crucial. Despite many alternatives, Cronbach’s alpha (1951), as profaned internal consistency statistic, remains the most prominent and most widely used indicator of test score quality. Because of this importance, our article is aimed to identify the most serious misconceptions and misapplications which repeatedly occur when using this statistics. For each particular point of this issue, we suggest a simple solution which may improve the estimation of the score quality of tests and therefore enhance decisions that are drawn from them.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Přádka, Miroslav, Jana Benčíková, Ludmila Hermannová, and Michal Reimer. "VYUŽITELNOST A VÝZNAM DAT EXTERNÍHO HODNOCENÍ KVALITY: NÁKLADY PROCESU ŘÍZENÍ KVALITY A SOUVISEJÍCÍ DOPADY DO NÁKLADŮ NÁSLEDNĚ INDIKOVANÉ LÉČBY – REFLEXE LET 2015–2017." Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 138–44. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_138_144.

Full text
Abstract:
K nástrojům standardizace procesů lze použít také periodické externí hodnocení kvality, které je zdrojem dat jak o jednot-livých účastnících hodnotícího procesu, tak i zdrojem průře-zových informací o hodnoceném procesu u všech účastníků hodnocení. Příspěvek se zabývá možnostmi využití získaných dat z procesu externího hodnocení kvality stanovení nádoro-vých markerů karcinomů prsu bioptickou laboratoří za uplynulé období let 2015–2017.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gálová, Lucia. "Multifaktorový osobnostní profil: Recenze metody." TESTFÓRUM 4, no. 5 (March 25, 2015): 93–96. http://dx.doi.org/10.5817/tf2015-5-44.

Full text
Abstract:
Multifaktorový osobnostný profil je inventárom, ktorý má potenciál zaplniť medzeru v testovaniach osobnosti pre použitie v personalistickej praxi. Avšak k vývoju dotazníka vedie dlhšia cesta.Zámer a aplikačné oblasti sú vhodne nastavené. Online nástroj na posúdenie osobnosti je v dnešnej dobe atraktívnejší pre respondentov či zadávateľov (firmy), ktorí chcú o danom jednotlivcovi zistiť konkrétne osobnostné charakteristiky. Aj počítačovo generované správy sú veľkou výhodou v súčasnosti. Avšak je potrebné do úvahy brať aj psychometrické vlastnosti daného nástroja. Validita inventára bola skúmaná v mnohých štúdiách, ale uvedené štúdie neposkytujú dostatočný informačný rámec pre čitateľa, ktorý sa rozumie psychometrike. Rovnako zvýšenú pozornosť vo forme podrobnejších informácií by si zaslúžilo aj sledovanie reliability. Normy a vytvorené referenčné skupiny by potrebovali dopracovať v zmysle detailnejšieho informovania o rozdieloch v rámci pohlavia a iných dôležitých premenných.V súčasnom prevedení je vhodné daný inventár podrobiť detailnejšej analýze a jeho možnosť využitia je v takejto podobe vo výskume. Pri jeho použití pre diagnostiku osobnosti jednotlivca by mala byť Výstupná správa z testovania len doplnkovým meradlom, nakoľko viaceré kroky v analýze psychometrických kvalít je potrebné zvážiť a doplniť.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Gottfried, Jaroslav. "Beckova sebeposuzovací škála depresivity pro dospělé: Recenze metody." TESTFÓRUM 4, no. 5 (February 25, 2015): 20–25. http://dx.doi.org/10.5817/tf2015-5-35.

Full text
Abstract:
BDI-II představuje jednoduchý a psychometricky kvalitní nástroj pro zjišťování závažnosti deprese. V případě české adaptace však nejsou k dispozici důkazy o validitě ani reliabilitě a při interpretaci výsledků se používají zahraniční normy. Dokud neproběhne důkladnější standardizace, odhad validity a reliability, stanovení lokálních norem a zjištění senzitivity a specificity, je tento nástroj lepší používat pouze pro výzkumné účely.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Zeman, Marek. "The concept of SEIQoL as a tool for the assesment of the quality of life." Kontakt 10, no. 1 (July 27, 2008): 140–49. http://dx.doi.org/10.32725/kont.2008.020.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Juklová, Kateřina, Stanislav Michek, Petr Soukup, Jindra Vondroušová, and Daniela Vrabcová. "Studentovo hodnocení výuky: validace a adaptace dotazníku CEQ pro podmínky českých vysokých škol." Pedagogická orientace 30, no. 1 (June 30, 2020): 32–60. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2020-1-32.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je seznámit s průběhem a výsledky validace a adaptace dotazníku CEQ (Course Experience Questionnaire) a diskutovat jeho využitelnost v aktuálních podmínkách českých vysokých škol. Originální verze dotazníku vznikla na základě intenzivních výzkumů učení studentů koncem 80. let v Austrálii a v současné době je jedním z celosvětově nejužívanějších nástrojů pro hodnocení kvality výuky studentem v terciárním vzdělávání. Vzhledem k aktuální potřebě českých vysokých škol realizovat autoevaluační procesy s použitím validních a spolehlivých nástrojů považujeme ověření psychometrických vlastností dotazníku a jeho adaptaci za jedno z možných řešení. V úvodní části textu je nastíněn kontext a okolnosti vzniku australského originálu včetně teoretických koncepcí, které se staly jeho základem. Proces adaptace a validace byl realizován na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové (PdF UHK) a proběhl ve dvou fázích kombinujících kvalitativní a kvantitativní přístup. V prvním kroku proběhla ohnisková skupina se studenty s cílem ověřit soulad mezi pojetím kvality výuky u českých studentů a zaměřením dotazníku. Následně byl přeložený dotazník administrován 661 studentům učitelství z PdF UHK a ověřován z hlediska konstruktové a kriteriální validity a reliability. Analýzy potvrdily originální pětifaktorovou strukturu dotazníku a uspokojivou vnitřní konzistenci všech škál. Výsledky jsou diskutovány a vztaženy ke zjištění zahraničních autorů i ke kontextu příležitostí a omezení pro používání v českém prostředí. V závěru je upozorněno na limity studie a jsou naznačeny další možné směry úprav.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Švihra, Ján. "The tools assessing health-related quality of life in patients with prostate cancer." Urologie pro praxi 17, no. 4 (October 1, 2016): 177–79. http://dx.doi.org/10.36290/uro.2016.044.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Abelovský, Tomáš. "Kyberútok ako vnútorná informácia alebo kedy s pravdou von." Revue pro právo a technologie 8, no. 15 (June 30, 2017): 33–49. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2017-1-3.

Full text
Abstract:
Úvaha sa snaží zodpovedať na otázku, kedy a či vôbec má tuzemský emitent finančného nástroja uverejniť informáciu o kyberútoku na jeho informačný systém? Sú analyzované otázky notifikačnej povinnosti o vnútornej informácii. Úvaha smeruje k záveru, že emitent má povinnosť bezodkladne informovať o prebiehajúcom alebo dokonanom kyberútoku relevantnú verejnosť ak sú splnené niektoré podmienky kladené na kvalitu vnútornej informácie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Gottfried, Jaroslav. "Beckova sebeposuzovací škála depresivity pro dospělé: Recenze metody." TESTFÓRUM 7, no. 12 (September 16, 2019): 47–54. http://dx.doi.org/10.5817/tf2019-12-12451.

Full text
Abstract:
Metodu BDI-II mohu proto vřele doporučit jako kvalitní screeningový nástroj k detekci depresivní symptomatiky a potenciálně též subdepresivních stavů. BDI-II navíc svou strukturou umožňuje zaměřit se na respondentovy odpovědi jednotlivě a spolu s ním potenciálně depresivní symptomy během následného rozhovoru flexibilně prozkoumat. Tyto relevantní informace umožňují snáze dosáhnout vhodného diagnostického závěru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Chmelík, Petr. "The Importance of Direct Democracy Tools for the Quality of Political Competition at the National and Local Levels." Acta Oeconomica Pragensia 17, no. 5 (August 1, 2009): 70–88. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.284.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Jančářová, Ilona, and Jiří Vodička. "Kam se poděly krátkodobé akční plány?" Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 2 (July 2, 2018): 337–55. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-2-8.

Full text
Abstract:
Tento příspěvek se zabývá problémy, jež se týkají implementace koncepčních dokumentů v oblasti ochrany ovzduší. Pozornost je zaměřena na krátkodobé akční plány. Nejprve se příspěvek zabývá akčními plány z unijního pohledu, a to zejména s ohledem na jejich historický vývoj. Následně je analyzována směrnice 2008/50/ES o kvalitě vnějšího ovzduší, a to v souvislosti s povinností členských států přijmout krátkodobé akční plány. Druhá část tohoto příspěvku se zabývá relevantní národní legislativou. Předchozí zákon o ochraně ovzduší vyžadoval přijetí krátkodobých akčních plánů, zatímco současný zákon tuto povinnost neobsahuje. Autoři tohoto příspěvku se pokoušejí odpovědět na otázku, zda je česká legislativa v souladu s unijní, a to právě z důvodu absence krátkodobých akčních plánů. Bylo zjištěno, že směrnice 2008/50/ES obsahuje podmínky, za kterých mají členské státy povinnost přijmout krátkodobé akční plány. Tyto podmínky v České republice nenastaly, navíc zákon o ochraně ovzduší nabízí jiné právní nástroje, pomocí kterých lze regulovat nadměrné koncentrace částic PM10 přesahující limity stanovené unijním právem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Zbíral, Robert. "Návrhy zákonů v meziresortním připomínkovém řízení: zásadní fáze legislativního procesu, nebo přehlídka malicherných podnětů?" Časopis pro právní vědu a praxi 29, no. 2 (June 23, 2021): 261–89. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2021-2-3.

Full text
Abstract:
Kvalita českého legislativního procesu a jeho výstupů je všeobecně hodnocena jako tragická. Přes tato konsenzuální tvrzení toho o řadě důležitých fází přípravy zákonů víme velmi málo. Jedním z takových černých míst je meziresortní připomínkové řízení, sloužící jako unikátní příležitost k připomínkování návrhů zákonů. Tento článek se snaží uvedenou mezeru v poznání zaplnit a nabízí nejen důkladný rozbor formálních základů meziresortního připomínkového řízení, ale především detailní empirickou analýzu průběhu a výsledků připomínkových řízení 623 návrhů zákonů předloženými mezi lety 2010 až 2016. Poznatky z analýzy dokazují, že především ministerstva se účastní připomínkování velmi aktivně (byť v rozdílné míře) a nástroj značně ovlivňuje podobu návrhů zákonů. Spíše než přijímat radikální změny meziresortního řízení by proto bylo vhodné omezit různé výjimky udělované v procesu a ponechat na připomínkování více času.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Rokos, Lukáš, and Jana Lišková. "Kvalita vrstevnické zpětné vazby při badatelské úloze z biologie člověka v hodinách přírodopisu." Pedagogická orientace 29, no. 1 (April 30, 2019): 43–72. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-1-43.

Full text
Abstract:
Příspěvek sleduje kvalitu vrstevnické zpětné vazby, kterou poskytli žáci svým spolužákům při řešení badatelské úlohy z biologie člověka. Cílem studie bylo porovnat hodnocení žáků, učitele a výzkumníka a také posoudit obsahovou stránku poskytnuté zpětné vazby, její propracovanost či emoční zatížení. Do studie se zapojilo 15 žáků ze základní školy a 30 žáků z odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia. Žáci vyplňovali protokol, který poté jejich spolužáci hodnotili a poskytovali jim písemnou zpětnou vazbu. Pro analýzu poskytnuté zpětné vazby byl použit kódovací nástroj, s jehož pomocí se ukázalo, že ve většině případů žáci poskytli svým spolužákům zpětnou vazbu, v níž se snažili poradit, jak vylepšit jejich dosavadní práci. Problémem je ale nízká zkušenost žáků s badatelskými úlohami, která má vliv i na schopnost poskytnout zpětnou vazbu. Malá zkušenost žáků s tímto typem úloh vede v některých krocích bádání k nejistotě při formulování rad, jak vylepšit původní protokol, zejména ve vztahu k hodnocení návrhu provedení pokusu. Zároveň mají žáci problém s použitím popisného jazyka, neboť nedokáží své myšlenky a návrhy formulovat, což může vést až k neposkytnutí adekvátního písemného komentáře. Bylo zjištěno, že efektivním krokem byla diskuze žáků nad formulací zpětné vazby ve skupině, čímž došlo k vyjasnění správného řešení a žáci zároveň prokázali schopnost pracovat s vlastní chybou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Pírko, Martin, and Jiří Čeněk. "Londýnská věž: Recenze metody." TESTFÓRUM 7, no. 12 (September 16, 2019): 55–59. http://dx.doi.org/10.5817/tf2019-12-12452.

Full text
Abstract:
Londýnská věž (Tower of London; dále ve zkratce ToL) je třídimenzionální performační neverbální zkoušku exekutivních funkcí (přesněji plánování nebo řešení problémů). Test je určen pro dospělé od 18 let věku až do stáří. Česká verze ToL je dlouho očekávaným standardizovaným nástrojem s vcelku adekvátními českými normami, který je velice jednoduše administrovatelný, zabere málo času a jež má kvalitně zpracované testové materiály. Nepochybnou výhodou ToL je také jeho dostupnost. Jisté pochybnosti mohou vzbuzovat analýzy reliability metody, ale nízká reliabilita je u testů exekutivních funkcí očekávatelná. Validita metody se pro užití v rámci odlišení poruch plánování od normy jeví adekvátní. Přes mírné nedostatky můžeme ToL doporučit s jistou opatrností k užívání odborníky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Sokolová, Hana, and Hynek Cígler. "Zkoušky čtenářských dovedností: Normativní česká data pro studenty 9. tříd ZŠ a 1. ročníků SŠ." TESTFÓRUM 6, no. 11 (September 23, 2018): 21–36. http://dx.doi.org/10.5817/tf2018-11-198.

Full text
Abstract:
V předkládané studii jsou uvedena normativní česká data pro zkoušky čtenářských dovedností pro žáky 9. tříd základních škol a 1. ročníků středních škol. Dále byly identifikovány faktory, které mohou mít vliv na výkony žáků ve čtenářských zkouškách – jedná se o věk žáků, kdy se rychlost hlasitého i tichého čtení překvapivě mírně zpomaluje, u žáků 1. ročníků má pak na čtenářské výkony vliv typ navštěvované střední školy. Při srovnání výkonů žáků 9. tříd a 1. ročníků středních škol nebyly nalezeny téměř žádné rozdíly. Zabývali jsme se také schopnosti nástrojů odlišit děti s vývojovou poruchou učení, která se na našich datech projevila. Zkoumána byla souvislost potichu čteného textu s porozuměním čtenému. Ověřovány byly také psychometrické charakteristiky jednotlivých zkoušek. Pro praktické využití odbornými pracovníky je v příloze článku uveden metodický list pro práci s normami. Tato data pomohou pracovníkům pedagogicko-psychologických poraden lépe zhodnotit kvalitu čtenářských dovedností žáků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Polčák, Radim. "Legitimita automatizovaného zpracování judikatury." Revue pro právo a technologie 10, no. 20 (December 31, 2019): 41–63. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2019-2-2.

Full text
Abstract:
Moderní metody zpracování velkých datových souborů umožňují mimo jiné provádět i detailní a sofistikované analýzy judikatury. Vedle základních vzájemných vazeb a odkazů lze analyzovat v prakticky neomezeném rozsahu i nejrůznější formální a obsahové aspekty soudních rozhodnutí v libovolně širokých souvislostech. Tento příspěvek se v kontextu aktuálního vývoje příslušných technologií zabývá informační kvalitou soudního rozhodnutí a jejím vztahem k informačním efektům užití judikatury v kontinentálně evropské právní kultuře. V diskusní části tohoto příspěvku pak je argumentována legitimita restriktivního regulatorního přístupu k analytickým nástrojům, jejichž užití by mohlo vést k omezení nezávislosti soudce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Labischová, Denisa. "Možnosti využití metody eyetrackingu ve výzkumu kompetencí historického myšlení na příkladu analýzy ikonografického materiálu." Pedagogická orientace 25, no. 2 (May 20, 2015): 271–99. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-2-271.

Full text
Abstract:
Empirická studie pojednává o perspektivách využití metody eyetrackingu, založené na sledování očních pohybů při percepci verbálního a ikonického textu, a přináší výsledky předvýzkumu z roku 2014, jehož cílem bylo ověřit výzkumný nástroj pro zkoumání vlivu konkrétního způsobu strukturace analýzy historické karikatury na kvalitu její interpretace respondenty. V první kapitole jsou vymezena teoretická východiska (význam historických pramenů v procesu rozvíjení kompetencí historického myšlení) a jsou zde uvedeny možnosti uplatnění eyetrackingu v pedagogickém výzkumu. Ve druhé kapitole jsou popsány použité metody sběru a zpracování dat. Zvolen byl smíšený výzkumný přístup, zahrnující analýzu audiozáznamů slovních odpovědí studentů a statistických i vizualizovaných dat získaných elektronickým měřením. Testováno bylo 23 studentů učitelství z Moravskoslezského kraje. Ve třetí kapitole jsou prezentována výzkumná zjištění – návrh kategoriálního systému pro interpretaci karikatury, vizualizace dat v podobě heatmap, gaze opacity map a gaze plots a nejvýznamnější kvantitativní data (rozdíly v četnosti a délce očních fixací v průběhu testu). Předvýzkum ukázal, že eyetracking může poskytnout jinými metodami obtížně zjistitelné informace o percepčních strategiích uplatňovaných při interpretaci textu. Výsledky naznačují, že v případě didakticky strukturované analýzy historické karikatury dosahují respondenti vyšší úrovně interpretace než při analýze nestrukturované, kdy se slovní odpovědi omezují převážně na zobrazené osobnosti a jsou opomíjeny důležité symboly, obrazové kódy i širší historický kontext.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Formánková, Lenka. "Ideály péče v kontextu nových sociálních rizik." Sociální studia / Social Studies 7, no. 2 (April 8, 2010): 69–92. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-2-69.

Full text
Abstract:
Teorie tzv. nových sociálních rizik otevírají kritickou diskusi schopnosti moderních systémů sociální politiky sloužit v postindustriální společnosti jako nástroj ochrany před chudobou a sociálním vyloučením. Život v postmoderní společnosti sebou nese tzv. nová sociální rizika, která souvisejí se změnou výrobních procesů a organizace práce, s globalizací výroby a také s masovým vstupem žen na trh práce. Postavení žen na pracovním trhu závisí na fungujícím systému programů a služeb, který umožňuje kombinaci práce a rodinného života. Pokud nejsou vhodná opatření sociálního státu dostupná, rodičovství s malými dětmi se stává možným rizikovým faktorem vzniku chudoby. V tomto textu je řešena otázka, do jaké míry se převládající socio-kulturní konstrukty kvalitní péče, ideály péče, jak je definuje Monique Kremer, podílejí na reprodukci sociálních rizik spojených s rodičovstvím. Z analýzy politik péče v České republice vyplývá, že opatření rodinné politiky zaměřené na rodiny s dětmi do tří let reprodukují ideál mateřské péče na plný úvazek. Volby, které politiky umožňují, snižují šance žen s malými dětmi na trhu práce. Tím je výrazně ohrožena ekonomická situace rodin s dětmi, zvláště pak rodiny matek-samoživitelek. Přes objektivní socio-ekonomické tlaky, které ohrožují rizikem ekonomické marginalizace rodiny s dětmi, je v rámci opatření české rodinné politiky konzervován tradiční genderový řád.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Ansorge, Libor, Lada Stejskalová, Jiří Dlabal, and Jiří Kučera. "Šedá vodní stopa jako ukazatel udržitelného vypouštění odpadních vod – případová studie Povodí Ohře." Entecho 2, no. 2 (2019): 12–18. http://dx.doi.org/10.35933/entecho.2019.12.001.

Full text
Abstract:
Cíle udržitelného rozvoje OSN požadují mimo jiné i zlepšit kvalitu vody snížením jejího znečišťování, zamezením vyhazování odpadů do vody a minimalizací vypouštění nebezpečných chemických látek do vody. Jedním z nástrojů, který lze využít pro posouzení udržitelnosti vypouštění znečištění do vod je vodní stopa. V článku je popsána analýza šedé vodní stopy velkých komunálních čistíren v povodí Ohře. Pro analýzu byly vybrány komunální čistírny odpadních vod uvedené státním podnikem Povodí Ohře ve zprávách vodohospodářské bilance. Byla stanovena asimilační kapacita toku pro jednotlivé znečišťující látky hlášené provozovateli čistíren odpadních vod pro účely vodohospodářské bilance, spočtena šedá vodní stopa látek vstupujících na čistírnu odpadních vod (produkované znečištění) a vypouštěných do recipientů v odpadní vodě. Posouzení udržitelnosti bylo provedeno k dlouhodobému průměrnému průtoku recipientem. Analýza ukázala, že asimilační kapacita vodních toků je nejvíce vytěžována vypouštěním celkového fosforu a amoniakálního dusíku. Zároveň z analýzy vyplynulo, že čistírny odpadních vod, až na výjimky, čistí vodu dostatečně a asimilační kapacita vodního toku nebývá vyčerpána. ----------- The Sustainable Development Goals (SDGs), adopted by all United Nations Member States in 2015, call, among others, for the improvement of water quality by reducing water pollution, avoiding waste disposal in water and minimizing hazardous chemicals discharge into water. One of the tools that can be used for the sustainability assessment of pollution discharge into water is the water footprint. The paper calculates the grey water footprint of large municipal wastewater treatment plants in the Ohře River basin, located in the Czech Republic. Municipal wastewater treatment plants listed by the state-owned enterprise Povodí Ohře in Water Balance Management reports were selected for the analysis. The receiving body assimilation capacity for individual pollutants was determined and the grey water footprint at the inlet and outlet of the WWTP was calculated. Subsequently, the sustainability assessment of the WWTP discharges were carried out and related to the long-term average flow rates in the receiving water body. The analyses showed that the assimilation capacity of the watercourse is mostly utilized by the discharge of total phosphorus and ammonia nitrogen. The analysis also showed that (with some exceptions) the wastewater treatment plants treat water sufficiently and the assimilation capacity of the watercourse is not exhausted.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography