Academic literature on the topic 'Nauka zdalna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Nauka zdalna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Nauka zdalna"

1

Romaniuk, Miłosz Wawrzyniec, Joanna Łukasiewicz-Wieleba, and Svitlana Kohut. "Nauczyciele akademiccy wobec kryzysowej edukacji zdalnej." e-mentor 87, no. 5 (2020): 15–26. http://dx.doi.org/10.15219/em87.1489.

Full text
Abstract:
Edukacja zdalna realizowana w czasach kryzysu, wprowadzana w sposób nagły, bez uprzedniego przygotowania nauczycieli akademickich i uczelni, stanowiła dla wszystkich wykładowców nowe, nierzadko trudne doświadczenie. Konieczność korzystania z własnego sprzętu i domowego dostępu do internetu oraz brak czasu na przygotowanie realizowanych zajęć adekwatnie do wymogów technicznych i merytorycznych dydaktyki zdalnej sprawiły, że jakość edukacji uzależniona była od kompetencji i pomysłowości poszczególnych wykładowców. Proces nauczania utrudniał także brak gotowości studentów do podjęcia nauki w trybie zdalnym. Doświadczenia związane z kryzysową edukacją zdalną stały się udziałem nauczycieli akademickich większości uczelni, w których dotychczas taki tryb nauczania stanowił niewielki procent aktywności dydaktycznej. Celem podjętych w tym artykule analiz było poznanie i porównanie doświadczeń związanych z kryzysową edukacją zdalną zdobytych przez nauczycieli akademickich z dwóch uczelni, polskiej i ukraińskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Godawa, Grzegorz, and Katarzyna Kutek-Sładek. "Zdalne nauczanie w sytuacji pandemii COVID-19 w opinii rodziców uczniów szkół podstawowych." Roczniki Pedagogiczne 12, no. 4 (2020): 121–30. http://dx.doi.org/10.18290/rped20124-9.

Full text
Abstract:
Zdalne nauczanie w sytuacji pandemii COVID-19 niespodziewanie stało się codzienną praktyką wielu polskich rodzin uczestniczących w procesie edukacji dzieci. Nowe okoliczności są uzasadnieniem podjęcia badań empirycznych pokazujących uwarunkowania, przebieg i ewaluację edukacji. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie opinii rodziców dzieci klas 1-6 szkoły podstawowej na temat realizacji procesu zdalnego kształcenia. Aby ukazać zalety i mankamenty zdalnej edukacji przeprowadzono analizę ilości czasu poświęcanego przez rodziców na naukę z dzieckiem oraz ogólną i szczegółową ocenę tego procesu. Analiza wyników badań pokazała, jak nauczanie zdalne wygląda w rzeczywistości i które obszary wymagają dalszej pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Król, Małgorzata. "Trudności i korzyści oraz negatywne skutki pracy i nauki pracy zdalnej z perspektywy gospodarstw domowych." Zarządzanie Zasobami Ludzkimi 143, no. 6 (2021): 59–74. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.6319.

Full text
Abstract:
Celem artykułu było rozpoznanie trudności oraz korzyści i negatywnych skutków pracy/ nauki zdalnej w początkowym okresie pandemii – z perspektywy gospodarstw domowych. Weryfikacji poddano hipotezę stanowiącą, że trudności i korzyści oraz negatywne skutki pracy/ nauki zdalnej są uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego i miejsca zamieszkania. Hipotezę zweryfikowano na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych w styczniu 2021 roku na próbie liczącej 1297 respondentów. Badania wykazały, że trudnością, na którą najczęściej napotykają osoby pracujące zdalnie, jest słabe łącze internetowe. Najliczniej odczuwaną korzyścią pracy zdalnej jest oszczędność czasu na dojazdy do i z pracy, a najbardziej odczuwanym negatywnym skutkiem – brak bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Analiza korelacji pozwoliła na częściową pozytywną weryfikację hipotezy, a stwierdzone istotne zależności miały słaby charakter.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szczygieł, Aleksandra. "Status online – plusy i minusy nauczania zdalnego podczas pandemii COVID-19." Kultura i Wychowanie 20, no. 2 (2022): 9–27. http://dx.doi.org/10.25312/2083-2923.20/2021_01asz.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest analizie pozytywnych i negatywnych konsekwencji nauczania online spowodowanego pandemią COVID-19. Z powodu pandemicznych obostrzeń i kolejnych lockdownów, edukacja online stała się niezbędnym standardem. Brak wcześniejszych doświadczeń we wprowadzeniu e-learningu na krajową, czy wręcz globalną skalę, wymagał błyskawicznego dostosowania się, zarówno uczniów jak i nauczycieli, do funkcjonowania w nowych warunkach – zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt, opanowania aplikacji do nauczania zdalnego oraz pracę w warunkach znacznie ograniczających komunikację niewerbalną. W poniższym opracowaniu podjęta została próba podsumowania najważniejszych zalet oraz wad wirtualizacji nauki na skalę narzuconą przez pandemię COVID–19. Wśród korzystnych aspekty zdalnej formy nauczania i uczenia się, wyróżniona została między innymi, autonomia i elastyczność, wygoda, możliwość personalizacji nauki, czy łatwa dystrybucja materiałów dydaktycznych. Wśród omawianych negatywnych konsekwencje online learning znalazły się takie problemy jak na przykład społeczny i psychiczny dystans, ograniczenie możliwości współpracy, monotonia czy prokrastynacja. Wyżej wymienione zjawiska zostały przedstawione na tle najnowszych badań dotyczących problematyki przedmiotu, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Słowa kluczowe: nauczanie zdalne, nauczanie online, pandemia COVID-19.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Słoniowska, Anna. "Spór o naukowość eugeniki." Studia Ecologiae et Bioethicae 14, no. 3 (2016): 9–23. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2016.14.3.01.

Full text
Abstract:
Jak zakwalifikować eugenikę? Czy jest ona ideologią, światopoglądem czy może nauką? To pytania, które od dawna zadają sobie filozofowie i historycy. Wciąż nie ma na nie odpowiedzi. Nawet ludzie, który stworzyli tę ideę nie potrafili jednoznacznie określić czym ona jest. Zależało im na tym, żeby eugenikę zaliczyć do grona nauk. Mieli jednak duże problemy z metodologią oraz logiką. Popełniali błędy formalne i zbyt mocno zawierzyli indukcji. Problemem był również brak wiedzy na temat dziedziczności. Mimo wszystko próbowali stworzyć teorię naukową oparta na eugenice. Współcześnie większość historyków twierdzi, że próba ta się nie powiodła, jednak niektórzy są innego zdania. Wydaje się, że ta kwestia zależy od indywidualnej, emocjonalnej i subiektywnej oceny badaczy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Krieger, Sylwia. "Praca bibliotekarza szkolnego w okresie nauki zdalnej." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 2, no. 33 (2021): 133–41. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.33.11.

Full text
Abstract:
W artykule opisano doświadczenia zdobyte w pracy bibliotekarza w okresie nauki zdalnej i hybrydowej w czasie pandemii COVID-19. Celem niniejszego tekstu jest wskazanie nowych metod i narzędzi wykorzystywanych podczas pracy w tym okresie (Teams, Forms, Live Worksheet, Vocaroo), a także podzielenie się dobrymi praktykami, które najlepiej sprawdziły się w działalności biblioteki szkolnej. Artykuł powstał na podstawie własnych doświadczeń, działań zrealizowanych w bibliotece oraz materiałów wykorzystanych przez Autorkę w pracy z czytelnikiem, dostępnych w czasopiśmie „Biblioteka w szkole”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Krenz-Brzozowska, Lucyna, and Hanka Błaszkowska. "NAUCZANIE ZDALNE NA KIERUNKU LINGWISTYKA STOSOWANA – MIĘDZY KONIECZNOŚCIĄ A WYBOREM." Neofilolog, no. 57/2 (December 27, 2021): 281–94. http://dx.doi.org/10.14746/n.2021.57.2.8.

Full text
Abstract:
W Instytucie Lingwistyki Stosowanej (ILS) jak na całym Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) zajęcia stacjonarne zostały zawieszone z dniem 11 marca 2019 roku wskutek ogłoszenia stanu pandemii i do chwili obecnej (kwiecień 2021) odbywają się w trybie zdalnym. Władze dziekańskie zezwoliły zarówno na asynchroniczne prowadzenie zajęć, np. droga mejlową, z wykorzystaniem wydziałowej platformy Moodle, jak i synchroniczne, początkowo z wykorzystaniem komunikatorów internetowych takich jak Zoom, MS Teams czy Skype. Obecnie synchroniczne prowadzenie zajęć dozwolone jest wyłącznie z użyciem MS Teams. Konieczność przestawienia się z nauczania stacjonarnego na nauczanie zdalne spadła więc zarówno na wykładowców jak i studentów nagle, powodując chwilową dezorganizację procesu nauczania. W krótkim czasie obie strony musiały jednak zorganizować się na nowo i podjąć nieznane dotąd wyzwanie nauki i nauczania całkowicie na odległość, mimo iż sama forma komunikacji przez Internet nie była przecież nowa. Z jakimi problemami to się wiązało i do jakich wniosków prowadzi przedstawia ten artykuł. Celem jego jest refleksja nad formą i realizacją nauczania zdalnego w ramach wybranych przedmiotów na studiach I i II stopnia lingwistyki stosowanej w ILS w roku akademickim 2019/20 i 2020/21 wypływająca z doświadczeń prowadzących te zajęcia autorek artykułu a także uczestniczących w nich studentów, oraz wyciągnięcie wniosków w zakresie efektywności tej formy nauczania oraz podnoszenia jakości kształcenia w ramach badanych przedmiotów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Nabożny, Marcin. "Sprawozdanie z międzynarodowej konferencji naukowej „I bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18) Kościół wobec kryzysów i wyzwań na przestrzeni wieków." Resovia Sacra 28 (December 31, 2021): 859–72. http://dx.doi.org/10.52097/rs.2021.859-872.

Full text
Abstract:
Kościół na przestrzeni wieków wielokrotnie doświadczany był przez różnego rodzaju kryzysy i wyzwania, którym musiał stawić czoła. Odpowiedź ze strony ludzi Kościoła na wymagania i wyzwania czasu, w którym przyszło im żyć uczyniono tematem rozważań i dyskusji podczas międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Instytut Historii Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Wydział Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kultury Uniwersytetu Gregoriańskiego. Swoim patronatem konferencję objął Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Konferencja odbyła się dnia 10 czerwca 2021 r. (czwartek) w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams. Celem konferencji była interdyscyplinarna dyskusja na temat kryzysów i wyzwań, które Kościół doświadczał na przestrzeni wieków. Zakres tematyczny konferencji obejmował zarówno dzieje Kościoła instytucjonalnego, jak również ludzi związanych z Kościołem. W tematykę spotkania włączono referaty z różnych dziedzin nauki, powiązane jednak z głównym tematem konferencji. Czynny udziału w konferencji wzięli doświadczeni badacze dziejów Kościoła, profesorowie, doktoranci i studenci z USA, Włoch i Polski. Inicjatorem spotkania był ks. dr Marcin Nabożny, asystent naukowy w Instytucie Historii Kościoła KUL pracujący w USA przy współpracy z ks. prof. Markiem Inglotem z Rzymu i ks. dr. hab. Marcinem Wysockim, prof. KUL. Konferencja prowadzona w j. polskim i angielskim przez ks. prof. M. Wysockiego obejmowała trzy sesje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kolasa-Skiba, Agata. "Metody pracy kreatywnej w nauczaniu zdalnym." Edukacja • Terapia • Opieka 3 (October 29, 2021): 48–76. http://dx.doi.org/10.52934/eto.135.

Full text
Abstract:
Zadaniem nauczycieli wychowania przedszkolnego jest stwarzanie atmosfery do optymalnego rozwoju dziecka. Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji. W dobie kryzysu epidemiologicznego nauczyciel organizuje efektywną pracę z dziećmi online.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Krzyszkowska, Małgorzata, Anna Motak, and Maria Zięć. "Nauczanie zdalne – zmiany w kanonie kształcenia ogólnego, innowacje, praktyczne problemy." Edukacja • Terapia • Opieka 3 (October 29, 2021): 174–89. http://dx.doi.org/10.52934/eto.142.

Full text
Abstract:
Realizacja innowacji pedagogicznej ma na celu ubogacenie lekcji, wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów, ułatwianie zapamiętywania, a tym samym poprawę jakości pracy szkoły. Nie ulega wątpliwości, że dobrze zaplanowana i przeprowadzona innowacja nie tylko bardziej angażuje samych uczniów w proces poznawczy, ale także wymaga od nauczyciela dodatkowych, kreatywnych i celowych działań. W warunkach szkolnych, stacjonarnych realizacja działalności innowacyjnej nie powinna przysparzać wielu trudności. Mamy bowiem do dyspozycji mnogość środków dydaktycznych, możemy wybierać spośród szerokiego wachlarza metod. Nieco inaczej sytuacja wygląda podczas nauczania zdalnego.
 Nauczanie online ma zarówno zalety, jak i wady. Istnieje szeroka gama programów i platform, które mogą być bardzo przydatne, np. w nauczaniu języka angielskiego, takie jak: Insta.ling, Learningapps, Wordwall, Liveworksheets oraz Quizlett. Problemem mogą być kwestie technologiczne. Niektórzy uczniowie bez niezawodnego dostępu do Internetu mają trudności w uczestniczeniu w zajęciach online. U pewnej grupy można zauważyć także brak motywacji i samodyscypliny – nie każdy uczeń ma tyle motywacji do nauki oraz samodyscypliny, aby samodzielnie przygotować się do zajęć.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Nauka zdalna"

1

Grucza, Franciszek, Tomasz P. Krzeszowski, Piotr P. Chruszczewski, et al. Między Tekstem a Kulturą: Z Zagadnień Przekładoznawstwa. Æ Academic, 2018. http://dx.doi.org/10.52769/bl1.0014.

Full text
Abstract:
Przedmiotem badania tej monografii jest przekład. Przekład bywa tu pojmowany bardzo wąsko – jako produkt, szeroko – jako proces, a niekiedy wręcz bardzo szeroko – jako akt interpretacyjny, graniczący niemal z aktem stwórczym. Monografia zbudowana jest z prac wielu autorów (teoretyków przekładu, praktyków przekładu, językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, germanistów, polonistów, italianistów, bohemistów, japonistów, hebraistów, latynistów, anglistów, a nawet teologa), zajmujących się różnymi aspektami przekładu. Autorzy tego tomu prezentują różne stanowiska, mieszczące się na skali między Nabokovem a Gadamerem. Część Autorów to badacze już obsypani nagrodami, inni dopiero wchodzą w świat badań i na nich nagrody dopiero czekają. Część zamieszczonych tu prac pięknie ze sobą współgra, a część pokazuje zgoła odmienne punkty widzenia na zgłębiany przedmiot badań. Jesteśmy zdania, że tak właśnie powinno być, jeśli tom ma rzetelnie reprezentować pewien wycinek uprawianej nauki, bowiem nauka opiera się na ścieraniu się poglądów. Pragnęliśmy, aby ta monografia była publikacją prawdziwą, która oddaje piórem swoich autorów faktyczny stan badań nad przekładem i przekładoznawstwem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Nauka zdalna"

1

Lukasek, Aleksandra. "NIEWIDZIALNE DZIECI W SYSTEMIE ZDALNEJ EDUKACJI, PRAWO DZIECKA DO NAUKI. PRÓBA ANALIZY ZJAWISKA." In STATE AND SOCIETY FACING PANDEMIC. Comenius University in Bratislava, 2020. http://dx.doi.org/10.13166/mng/100039.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography