Academic literature on the topic 'Naukova biblioteka'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Naukova biblioteka.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Naukova biblioteka"

1

Gębołyś, Zdzisław. "Uczeni, poeci i inni – bibliotekarze bibliotek prywatnych (książąt, hrabiów, baronów) na ziemiach niemieckich w XIX wieku." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 10 (December 10, 2019): 143–60. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2016.117.

Full text
Abstract:
Biblioteki książąt, margrabiów i hrabiów niemieckich zaczęły powstawać w XVI w. Ich rozkwit datowany jest na wiek XVIII i XIX. Jako typ bibliotek prywatnych odznaczały się dużym zróżnicowaniem. Z wyjątkami – należały do księgozbiorów małej i średniej wielkości. Na tle innych bibliotek wyróżniały się jednak bardzo cennymi kolekcjami rękopisów, inkunabułów i starodruków. Autor artykułu dokonał socjologicznej charakterystyki bibliotekarzy pracujących w bibliotekach tego rodzaju. W szczególności omówił ich wykształcenie i kwalifi kacje naukowe. Zarysowany został również model kariery zawodowej bibliotekarzy. Zwrócono też uwagę na strukturę zatrudnienia personelu w tych bibliotekach oraz na ruch kadrowy. Nakreślono również aktywność naukową pracowników w zakresie bibliotekarstwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Puchalski, Jacek. "Interdyscyplinarne znaczenie badań nad bibliotekami powszechnymi działającymi w okresie II Rzeczypospolitej." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 3 (September 15, 2020): 73–85. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2009.254.

Full text
Abstract:
Na wstępie Autor przedstawia podstawowe uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, polityczne, etniczne i kulturowe, które miały wpływ na działalności bibliotek różnych typów po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Następnie omawia społeczną rolę i funkcje bibliotek w odrodzonym państwie w latach 1918-1939, skupiając się na bibliotekach powszechnych (oświatowych, publicznych) – ok. 35 000 placówek włącznie z bibliotekami mniejszości narodowych. W ostatniej części artykułu Autor uzasadnia interdyscyplinarne znaczenie badań nad bibliotekami powszechnymi na przykładzie księgozbioru biblioteki parafialnej kościoła rzymsko-katolickiego w Turośni (powiat białostocki), spisanego w inwentarzu sporządzonym po 1930 r. Dowodzi mianowicie, że zawartość tego księgozbioru może stanowić wartościowe, uzupełniające źródło do badań nad wieloetniczną społecznością Turośni – jej problemami zdrowotnymi, poziomem kultury rolnej, problemami społecznymi i sympatiami politycznymi w danym czasie. W podsumowaniu Autor stwierdza, że ustalenia historyków bibliotek mogą być wykorzystywane przez badaczy reprezentujących inne dyscypliny naukowe i odwrotnie – historycy bibliotek mogą korzystać i korzystają z dorobku innych nauk, m.in. historycznych, socjologicznych i ekonomicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Hamryszczak, Artur. "Ks. Ludwik Grzebień SI (1939-2020) – uczeń i asystent naukowy księdza profesora Stanisława Librowskiego." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 113 (June 30, 2020): 187–204. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.10003.

Full text
Abstract:
Jezuita ks. Ludwik Grzebień był studentem, a następnie asystentem naukowym ks. prof. Stanisława Librowskiego. Ich współpraca rozpoczęła się w 1968 r., kiedy opublikowane zostały prace naukowe ks. L. Grzebienia. W tym samym roku podjął studia w Instytucie Historii Kościoła, uczęszczając na seminariom ks. S. Librowskiego. W 1970 r. ks. L. Grzebień przedstawił pracę magisterską pt. Biblioteka biskupa Hieronima Rozrażewskiego (1542-1600). Już po roku od uzyskania magisterium (1971) złożył dysertację pt. Organizacja bibliotek jezuickich w Polsce od XVI do XVIII wieku. Obydwie parce naukowe uzyskały bardzo dobre oceny recenzentów. Po obronie doktoratu w 1972 r. ks. S. Librowski zaproponował ks. L. Grzebieniowi pracę asystenta naukowego w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Metodologii Historii. W czasie pracy naukowo-badawczej w KUL odznaczył się dużą pracowitością naukową. W roku akademickim 1972/1973 opublikował pięć artykułów naukowych. W sierpniu 1973 r. ks. L. Grzebień wyjechał do Anglii na kurs językowy, kwerendy archiwalne oraz w celu odbycia kolejnego etapu formacji zakonnej. Z pobytu tego nie wrócił do pracy w KUL, poświęcając się realizacji swoich planów naukowych związanych jednak z zakonem jezuitów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wojciechowski, Jacek. "Wiesława Budowska, Magdalena Paul, Aldona Zawałkiewicz, Marcin Żynda, Z biblioteką czy bez? Badanie nieużytkowników biblioteki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP 2020 (Nauka – Dydaktyka – Praktyka), s. 187. ISBN 978-83-65741-61-5." Biblioteka, no. 25 (34) (December 30, 2021): 307–9. http://dx.doi.org/10.14746/b.2021.25.19.

Full text
Abstract:
Recenzja: Wiesława Budowska, Magdalena Paul, Aldona Zawałkiewicz, Marcin Żynda, Z biblioteką czy bez? Badanie nieużytkowników biblioteki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP 2020 (Nauka – Dydaktyka – Praktyka), s. 187. ISBN 978-83-65741-61-5
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wojciechowski, Jacek. "Bibliotekarz – biblioteka – historia." Biblioteka, no. 23(32) (December 15, 2019): 325–31. http://dx.doi.org/10.14746/b.2019.23.14.

Full text
Abstract:
Recenzja. Bibliotekarz – biblioteka – historia, red. Andrzej Wałkówski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 2018, s. 282. ISBN 978-83-65741-15-8 (Propozycje i materiały)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jachimczyk, Adam. "Ochrona znaków towarowych przez biblioteki w świetle zawartości bazy danych TMview." Przegląd Biblioteczny 87, no. 4 (December 31, 2019): 483–96. http://dx.doi.org/10.36702/pb.633.

Full text
Abstract:
Teza/Cel artykułu – Celem artykułu jest przedstawienie aktywności europejskich bibliotek w zakresie rejestracji znaków towarowych. Metody badań – Analiza ilościowa objęła następujące zagadnienia: kraj, w którym dokonano zgłoszenia znaku towarowego, biblioteki z największą liczbą znaków zgłoszonych do rejestracji, rok zgłoszenia, status znaku, rodzaj biblioteki, rodzaj i typ znaku towarowego. Źródłem danych była baza TMview zarządzana przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Wyniki i wnioski – Ogółem zidentyfikowano 380 zgłoszeń pochodzących z 24 krajów. Próbę rejestracji znaku podjęło 166 bibliotek. Tylko w 14 krajach biblioteki narodowe dokonały takiego zgłoszenia, biblioteki publiczne zrobiły to w 22 krajach, a biblioteki naukowe w 16. Bazy danych znaków towarowych mogą być wykorzystywane do identyfikowania produktów i usług oferowanych bibliotekom, jak również pokazywać różne formy aktywności związanej z promowaniem książki i czytelnictwa na określonym obszarze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Borodichin, Andrej J. "Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów: kolekcje, działalność naukowa i popularyzatorska." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 9 (December 12, 2019): 41–60. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2015.137.

Full text
Abstract:
Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów GPNTB SO RAN (Госуда́рственная публи́чная нау́чно-техни́ческая библиоте́ка Сиби́рского отделе́ния Росси́йской акаде́мии нау́к – Państwowa Publiczna Naukowo-Techniczna Biblioteka Oddziału Syberyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk) przechowuje znaczące zbiory książek i archiwaliów powstałych w okresie od XIII w. do dnia dzisiejszego. Ogólna liczba zbiorów przekracza obecnie 90 000 jednostek; zbiory są systematycznie uzupełniane. Podwaliny najstarszej części zbiorów stanowi kolekcja starych druków i rękopisów akademika M. N. Tichomirowa, którą Biblioteka otrzymała w latach 1967–1969. Ekspedycje archeograficzne organizowane przez Syberyjski Oddział RAN, przyczyniły się do ponad dwukrotnego powiększenia najstarszej części zasobów Biblioteki i powstania osobnych kolekcji terytorialnych. Do dzisiaj ten kierunek prac Oddziału stanowi perspektywiczny sposób uzupełniania najstarszej części kolekcji. W chwili obecnej Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów dysponuje ponad 1300 staroruskich rękopisów i 2500 rosyjskich starodruków, doliczając do tego zbioru wydania drukarń staroobrzędowców XVIII–XIX w. Z innych kolekcji wyodrębniono książki XVIII w. drukowane tzw. grażdanką, a także wydane za życia autorów utwory rosyjskich pisarzy XIX w. i rosyjskiego srebrnego wieku oraz kolekcję prohibitów – wydanych nielegalnie i zagranicznych. Równolegle do terenowej pracy archeograficznej Oddział gromadzi materiały do zbiorczego katalogu wydań rzadkich i książek zabytkowych przechowywanych w zasobach państwowych bibliotek na terytorium Syberii i Dalekiego Wschodu. Regularnie wydawane są katalogi rękopisów, starych druków i książek rzadkich. W związku z wykorzystywaniem nowych technologii i techniki cyfrowej pojawiają się nowe kierunki pracy Oddziału. Planowo przeprowadza się prace polegające na wykonywaniu cyfrowych kopii zabezpieczających rękopisy i druki, prowadzone są prace nad tworzeniem baz danych – bibliograficznych i pełnotekstowych – zawierających informację o dawnych książkach zabytkowych w regionie syberyjskim. Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów: kolekcje, działalność naukowa i popularyzatorska W oparciu o zbiory Oddziału zostało stworzone i funkcjonuje Muzeum Książki, które prowadzi działalność naukowo-popularyzatorską dla placówek edukacyjnych miasta, mieszkańców Nowosybirska i wszystkich zainteresowanych historią kultury książki.Słowa kluczowe:
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gębołyś, Zdzisław. "Kronika." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 11 (December 29, 2017): 545–95. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2017.52.

Full text
Abstract:
Konferencja naukowa „Wokół Paula Ladewiga i jego Katechizmu biblioteki”, Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, 24-25 IV 2017 r. Zdzisław GębołyśKatedra Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz, Polskazdzislaw.gebolys@ukw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 545-551. Międzynarodowa konferencja naukowa „The Printed Book in Central Europe”, St Andrews (Szkocja), 29 VI – 1 VII 2017 r. Marianna CzapnikGabinet Starych Druków Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskam.czapnik@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 552-556. The Italian Renaissance Book, and afterwards – warsztaty w ramach „Book History Workshop”, Lyon, 4-7 VII 2016 r. Martyna OsuchGabinet Starych Druków Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskamartyna.osuch@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 557-563. Międzynarodowy Kongres „500 lat białoruskiego drukarstwa książkowego” („500 гадоў беларускага кнігадрукавання”) Mińsk (Białoruś), 14-15 IX 2017 r. Lilia KowkielInstytut Historii PAN w Krakowie, Kraków, Polska lkowkiel@gmail.comZ Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 564-566. Konferencja naukowa „200 lat Ossolineum”, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 18-20 X 2017 r. Agnieszka Franczyk-CegłaDział Starych Druków, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Polskaagnieszka.franczyk-cegla@znio.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 567-574. Znawcy opraw w Augsburgu. 22. Kongres zorganizowany przez Arbeitskreis für die Erfassung, Erschließung und Erhaltung historischer Bucheinbände, Biblioteka Uniwersytecka w Augsburgu, 12-14 X 2017 r. Joanna Milewska-KozłowskaGabinet Starych Druków Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskaj.milewska-kozlowska@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 575-579. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ekslibris: znak własnościowy – dzieło sztuki”, Kraków, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, 15 XI 2017 r. „Ekslibris: znak własnościowy – dzieło sztuki”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa, Kraków 15 listopada 2017 Bogumiła CelerKsiążnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, Kalisz, Polskab.celer@interia.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 580-586. Konferencja naukowa „Hinc Omnia. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury: Zbiory XIX-wieczne. Organizacja, terminologia, metodyka badań, konserwacja” Warszawa, 29-30 listopada 2017 r. Marta M. KacprzakGabinet Zbiorów XIX Wieku Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskam.m.kacprzak@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 587-595.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jerzyk-Wojtecka, Justyna. "Konferencja Naukowa Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego „Biblioteka w chmurze czy chmury nad biblioteką” (Łódź, 6–8 czerwca 2017 r.)." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 2, no. 25 (December 30, 2017): 181–87. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.25.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hudzik, Krystyna. "Biblioteka akademicka i nauka w procesie transformacji cyfrowej: próba diagnozy." Biblioteka, no. 22/31 (February 8, 2019): 143–56. http://dx.doi.org/10.14746/b.2018.22.8.

Full text
Abstract:
Rozważania dotyczą bibliotek akademickich oraz nauki w znaczeniubadań naukowych. Obydwa obszary – biblioteka i nauka – od prawie 30 lat znajdują się w procesie przemian określanych ostatnio mianem transformacji cyfrowej. Nauka tworzy nowoczesne technologie cyfrowe, a te z kolei zmieniają ją samą przez dostarczanie nowych narzędzi i metod badawczych oraz sposobów komunikacji. Z kolei zadaniem bibliotek jest dopasowanie się do nauki i nadążanie za jej oczekiwaniami w zapewnieniu potrzebnej do badań literatury i informacji. Podstawowe pytaniebrzmi: czy biblioteka i nauka są dziś na tym samym torze transformacji cyfrowej?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Naukova biblioteka"

1

Kwapisiewicz-Hudzik, Krystyna. "Biblioteki uniwersyteckie w Niemczech w epoce cyfrowej : ciągłość i zmiana." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2017. http://hdl.handle.net/20.500.12128/6651.

Full text
Abstract:
The aim of the present work is to present university libraries in Germany in the context of the country’s library policy. It requires discussing their organisation, structure and functioning in the systemic as well as dynamic perspective, related to the time and the process of transformations which have been taking place since the reunification of Germany in 1990 (Deutsche Wiedervereinigung) until the present time (2016). The last quarter of the century has been above all the period of the modernisation of university libraries in the changing world of the modern science and digital technologies. In order to understand it, both constant moments, related to the tradition of German librarianship and decisive for its continuity, and moments of change should be presented, as the latter show the modernising momentum manifesting itself in the consistently implemented projects which adapt libraries for the challenges of pursuing science “without paper” (in German: papierlose Wissenschaft). The work is composed of five chapters. Together, they are to provide an answer to the main research problem: do the tasks performed by libraries today allow them to preserve the position of important and central units of their universities? This position, in most general terms, is expressed by the metaphor of the library as “the heart of the university” (German: die Bibliothek ist das Herz der Universiät). Chapter One includes a general panorama, or the so-called mapping, of the most important scientific libraries in Germany, and explains their interrelations. It is only in this context that the position and the significance of a group of university libraries can be shown. This part of the work also includes a discussion of the historical process of including the libraries of the former German Democratic Republic into the library structures and systems of the Western Germany after 1990. Chapter Two begins with a short introduction to the organisation of science and higher education in Germany. Its subsequent part is devoted to the political and legal foundations of university library systems, which allow them to be treated as integral elements of scientific and research infrastructure. The priorities of the library policy of the country are determined by central institutions (the Scientific Council, the German Research Foundation, the German Rectors' Conference, the Joint Science Conference of Federations and Lands, and the Standing Conference of the Ministers of Education and Cultural Affairs), which work for the uniformity of the educational system in face of a sort of a dualism of power – the federal government and the governments of particular lands (Bund – Länder). Their influence consists in determining the direction of the development of libraries in the national perspective; in funding them, evaluating their performance and indicating what sort of changes are expected of them by universities and research institutions. Chapter Three presents examples of specific projects realised together by libraries in terms of collecting, describing, digitalising and making the collections available to users. It is assumed that cooperation, made possible thanks to working via the Internet and exchanging data, is the overarching principle of their functioning. Chapter Four includes the presentation and analysis of the activities of selected libraries (case studies) as effective organisations which change their structure in order to develop services which fit the current needs of their users. It discusses, among others, the ideas of management based on quality indicators, adopted from standard models used in business economics, such as Balanced Scorecard and quality management system (German: Qualitätsmanagementsystem). Moreover, the chapter tackles the question of the transformation of the professional profile of scientific librarians (German: Fachreferenten), whose responsibility in modern-day libraries is to create websites offering information services, grouped by areas of knowledge, and to educate users in terms of information competence. One issue discussed in broader terms is the function of collecting in hybrid libraries, especially taking into account its economic aspect and the new methods of developing digital contents. Chapter Five presents current library topics, four of which have been selected as the most broadly discussed nowadays: Open Access, electronic publishing, research data as well as archiving and long-term availability of digital data. These are to be the decisive factors for changes in libraries in the nearest future which the libraries must face in order not to be excluded from the process of mediation in transferring knowledge and information.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wiorogórska, Zuzanna. "Shaping information literacy for enhancing the use of scientific journals. Comparative study on academic users’ behaviour." Doctoral thesis, 2013. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/386.

Full text
Abstract:
The purpose of the research described in this thesis was: to present the problem of information literacy (IL) from the perspective of the previous works in this domain, especially those conducted in France and in Poland; to evaluate the experience, knowledge, and skills of French and Polish doctoral students in the area of use of scientific journals offered by academic libraries; and to prepare and educational project for doctoral students, based on IL international standards and principally aimed at increasing the use of scientific journals. In the first chapter, based on the body of literature, the concepts and models of IL worked up to date were presented as well as the interpretation of the research problems and terminology related to IL, applied in Polish and French literature; and also the current state of IL research in Poland and France. The comparative study, described in the next chapter, conducted among French and Polish doctoral students tended on the one hand to verify the hypothesis of a low use of scientific journals by doctoral students, and on the other hand - to answer the question of what activities librarians and faculty should undertake to increase this use. Three methods were used in the research: survey, observations, and grounded theory. The survey was selected as the most appropriate approach to get a large sample. The survey method relied on a questionnaire instrument and is the most common method used in social science research. The questionnaire used contained 27 questions and was divided into 2 parts: Part 1 – twenty-one detailed questions about information holdings use of University of Warsaw and Universities of Lille libraries Part 2 - six demographic questions, designed to get the basic respondents characteristics, including: gender, year of studies, field of research, English and other languages proficiency. Observation is a classic method in the social research. This is a one-way, directed method. In the case of this research a covert participant observations were applied. Grounded theory - a quantitative research method that aims at developing theory from data systematically obtained from an empirical social research and not at the stage of literature review and definition of hypothesis. In this research the objective was to verify if this method might be appropriate in the comparative study of information needs of French and Polish libraries users. All 3789 doctoral students currently enrolled in studies at different faculties at the University of Warsaw (in total 1771 PhD students) and in five doctoral schools of three universities in Lille: Lille 1, Lille 2, and Lille 3 (in total 2018 PhD students) were asked to take part in survey. The comparative study was conducted on the sample consisted of 578 doctoral students (317 French and 261 Polish) who filled in the online survey. The major findings of the study, related to the reasons of the limited use of scientific journals by this group of users of academic libraries are: the lack of specialised library instruction dedicated to doctoral students (in the case of Poland); and the lack of promotion or popularisation of such instruction among doctoral students and lecturers who could encourage their students to participate (in the case of France). The recommendations in the case of University of Warsaw included developing the offer of the IL training for doctoral students; and in the case of University of Lille – more effective promotion of the existing library instruction offerings. In the two next parts of the thesis the problems and approaches to designing programmes of information literacy education were presented and, basing on the results of the comparative study and discussing all pedagogical issues necessary for IL education, the framework of an IL educational programme for doctoral students was suggested. The programme is addressed to the 1st year PhD students, being at the beginning of their research.
Celem badań omówionych w rozprawie było: przedstawienie zagadnienia edukacji informacyjnej (ang. information literacy) z perspektywy dotychczasowych prac w tym zakresie, w szczególności prowadzonych we Francji i w Polsce, ocena doświadczeń, wiedzy i umiejętności francuskich i polskich słuchaczy studiów doktoranckich w zakresie korzystania z zasobów czasopism naukowych udostępnianych przez biblioteki akademickie oraz przygotowanie programu edukacyjnego skierowanego do doktorantów, opartego na międzynarodowych standardach edukacji informacyjnej, którego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania czasopism naukowych. W rozdziale pierwszym, na podstawie literatury przedmiotu przedstawione zostały wypracowane dotychczas koncepcje i modele edukacji informacyjnej, interpretacja związanych z nią problemów badawczych i terminologii stosowanej do ich opisu w polskim i francuskim piśmiennictwie przedmiotu oraz stan badań w tej dziedzinie w Polsce i we Francji. Omówione w następnym rozdziale badanie porównawcze wśród francuskich i polskich doktorantów miało na ceku zweryfikowanie hipotezy o niskim wykorzystaniu czasopism naukowych przez doktorantów oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie działania powinni podjąć bibliotekarze i wykładowcy, aby je zwiększyć. W badaniu wykorzystane zostały trzy metody: ankietowe badanie sondażowe, obserwacja i teoria ugruntowana. Ankietowe badanie sondażowe wybrano jako metodę najbardziej odpowiednią w dotarciu do dużej liczby badanych. Ankieta bazowała na kwestionariuszu – najpopularniejszym narzędziu badawczym wykorzystywanym w naukach społecznych. Kwestionariusz składał się z 27 pytań. Obserwacja to klasyczna metoda stosowana w badaniach społecznych. Jest to metoda bezpośrednia, jednokierunkowa. W przypadku niniejszej rozprawy zastosowano metodę ukrytej obserwacji uczestniczącej. Teoria ugruntowana to jakościowa metoda badawcza, zakładająca rozwijanie teorii na podstawie systematycznie zbieranych i analizowanych danych, a nie w oparciu o przegląd piśmiennictwa i definiowanie hipotez. W niniejszym badaniu zastosowano teorię ugruntowaną w celu sprawdzenia, czy ta metoda może mieć zastosowanie w badaniu porównawczym potrzeb informacyjnych francuskich i polskich użytkowników bibliotek. Prośba o udział w badaniu ankietowym skierowana została do wszystkich 3789 doktorantów zarejestrowanych obecnie na studiach doktoranckich prowadzonych przez różne wydziały na Uniwersytecie Warszawskim (łącznie 1771 doktorantów) i w pięciu szkołach doktorskich prowadzonych na trzech uniwersytetach w Lille: Lille 1, Lille 2 i Lille 3 (łącznie 2018 doktorantów). Badania porównawcze przeprowadzone zostały na próbie 578 doktorantów (317 francuskich i 261 polskich), którzy wypełnili rozesłaną ankietę online. Głównymi wnioskami z badań dotyczącymi przyczyn ograniczonego wykorzystywania zbiorów czasopism naukowych przez tę grupę użytkowników bibliotek akademickich są: brak wyspecjalizowanej edukacji informacyjnej, skierowanej do doktorantów (w przypadku Polski) oraz brak promocji czy popularyzacji edukacji informacyjnej wśród doktorantów i wykładowców, którzy mogliby zachęcać studentów do uczestniczenia w szkoleniach (w przypadku Francji). Główną rekomendacją w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego jest rozwinięcie oferty szkoleń z zakresu edukacji informacyjnej dla doktorantów, a w przypadku Uniwersytetu Lille – bardziej efektywna promocja istniejącej oferty szkoleń. W dwóch kolejnych częściach rozprawy przedstawiono problemy i podejścia do projektowania programów edukacji informacyjnej, a na podstawie wyników przeprowadzonych badań porównawczych i przedyskutowanych zagadnień pedagogicznych zaproponowano zarys szkolenia z zakresu edukacji informacyjnej dla doktorantów. Program skierowany jest do studentów pierwszego roku, będących na początku swojej pracy badawczej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Naukova biblioteka"

1

Slobodi͡anyk, Mykhaĭlo. Naukova biblioteka: Evoli͡ut͡sii͡a struktury i funkt͡siĭ. Kyïv: Red. z͡hurnalu "Bibliotechnyĭ visnyk", 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Lʹvivsʹka naukova biblioteka im. V. Stefanyka, ed. Lʹvivsʹka naukova biblioteka im. V. Stefanyka NAN Ukraïny: Pokaz︠h︡chyk vydanʹ biblioteky ta literatury pro ïï dii︠a︡lʹnistʹ, 2001-2005. Lʹviv: Lʹvivʹska nauk. biblioteka im. V. Stefanyka NAN Ukraïny, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kvi͡atkovsʹka, L. P. Lʹvivsʹka naukova biblioteka im. V. Stefanyka NAN Ukraïny: Pokaz͡hchyk vydanʹ biblioteky ta literatury pro ïï dii͡alʹnistʹ, 1981-2000 rr. Lʹviv: Lʹvivʹska nauk. biblioteka im. V. Stefanyka NAN Ukraïny, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kvi︠a︡tkovsʹka, L. P. Lʹvivsʹka naukova biblioteka im. V. Stefanyka NAN Ukraïny: Pokaz︠h︡chyk vydanʹ biblioteky ta literatury pro ïï dii︠a︡lʹnistʹ, 1981-2000 rr. Lʹviv: Lʹvivʹska nauk. biblioteka im. V. Stefanyka NAN Ukraïny, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Naukovo-praktychna konferent︠s︡ii︠a︡ "Oblasna universalʹna naukova biblioteka--informat︠s︡iĭno-resursnyĭ t︠s︡entr rehionu--istorychni aspekty i suchasnistʹ" (2004 Dnipropetrovsʹk, Ukraine). Oblasna universalʹna naukova biblioteka--informat︠s︡iĭno-resursnyĭ t︠s︡entr rehionu-- istorychni aspekty i suchasnistʹ: Materialy oblasnoï miz︠h︡vidomchoï naukovo-praktychnoï konferent︠s︡iï, 9 hrudni︠a︡ 2004 roku. Dnipropetrovsʹk: Dnipropetrovsʹka oblasna universalʹna naukova biblioteka, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Biblioteka v istorychnomu prostori trʹokh epokh: Do 125-richchi︠a︡ Kharkivsʹkoï derz︠h︡avnoï naukovoï biblioteky im. V. H. Korolenka : narysy : i︠u︡vileĭne vydanni︠a︡. Kharkiv: PA "IRIS", 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ilʹnyt︠s︡ʹka, L. I. Lʹvivsʹka nat︠s︡ionalʹna naukova biblioteka Ukraïny imeni V. Stefanyka: Pokaz︠h︡chyk vydanʹ biblioteky ta literatury pro ïï dii︠a︡lʹnistʹ, 2006-2009. Lʹviv: Lʹvivsʹka nat︠s︡ionalʹna naukova biblioteka Ukraïny im. V. Stefanyka, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Antonovna, Svoboda Alla, and Rakushina Margarita Semenovna, eds. T͡Sentralʹnai͡a nauchnai͡a biblioteka imeni V.I. Vernadskogo Akademii nauk Ukrainskoĭ SSR: Kratkiĭ putevoditelʹ. Kiev: Akademii͡a nauk Ukrainskoĭ SSR, T͡Sentr. nauch. biblioteka im. V.I. Vernadskogo, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kharkivsʹka derz︠h︡avna naukova biblioteka imeni V.H. Korolenka, ed. Kharkivsʹka derz︠h︡avna naukova biblioteka imeni V.H. Korolenka (1886-2011): Kataloh vydanʹ biblioteky ta publikat︠s︡iĭ pro ïï dii︠a︡lʹnistʹ. Kharkiv: Kharkivsʹka derz︠h︡avna naukova biblioteka im. V.H. Korolenka, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Odesʹka derz︠h︡avna naukova biblioteka imeni O.M. Horʹkoho, ed. Skarbnyt︠s︡i︠a︡ kulʹtury. Odesa: Odesʹka derz︠h︡avna naukova biblioteka im. M. Horʹkoho, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Naukova biblioteka"

1

Siedina, Giovanna. "Humanism and the Renaissance in Recent Histories of Ukrainian Literature." In Biblioteca di Studi Slavistici, 137–66. Florence: Firenze University Press, 2020. http://dx.doi.org/10.36253/978-88-5518-198-3.08.

Full text
Abstract:
In this article, the author analyzes how the broad theme of the reception of Humanism and Renaissance is treated in two important histories of Ukrainian literature, respectively Muza Roksolans’ka. Ukrajins’ka literatura XVI-XVIII stolit’ by Valerij Ševčuk (Kyiv, “Lybid'”, 2004-2005), in two volumes, and Istorija ukrajins’koji literatury in twelve volumes (2014-) published by the publishing house of the Academy of Sciences of Ukraine Naukova Dumka. The disappearance of Soviet ideological constraints has brought about the emergence of various aspects of this theme: the multilingualism (especially as regards literature written in Latin), the multiple identity of writers of the so-called Pohranyččja, the literature written in Latin, are just a few. However, some aspects still need to be addressed: among then the supranational approach should be adequately considered when dealing with the spread of Humanism-Renaissance.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Buzdygan, Dorota, and Marek M. Górski. "Jak biblioteka może wspierać zarządzanie reputacją naukową uczonych i zespołów badawczych." In Biblioteka w społeczeństwie wiedzy. Informacja, Edukacja, Profesjonalizm. Wydawnictwo UŁ, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/8088-191-4.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Olejnik, Dorota. "Repozytorium uczelniane, budowa i koordynacja jego działania, szansą na wzmocnienie pozycji biblioteki w realizacji misji naukowo-edukacyjnej uczelni." In Biblioteka w społeczeństwie wiedzy. Informacja, Edukacja, Profesjonalizm. Wydawnictwo UŁ, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/8088-191-4.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Osiewała, Renata. "Miejsce i rola bibliotek zakładowych w systemie naukowo-dydaktycznym i informacyjnym szkoły wyższej na przykładzie sieci bibliotecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Zarys problematyki." In Biblioteka w społeczeństwie wiedzy. Informacja, Edukacja, Profesjonalizm. Wydawnictwo UŁ, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/8088-191-4.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Karoń, Janina. "Czytanie jako aktywność szkolnie skażona – rozwijanie czytelnictwa przez podnoszenie sprawności czytania." In Książki w życiu najmłodszych. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-789-2.08.

Full text
Abstract:
Czytelnictwo w Polsce nie jest najczęstszą formą spędzania wolnego czasu. Według badań Biblioteki Narodowej ponad połowa Polaków nie czyta w ogóle. Można się zastanawiać, jakie są tego przyczyny. Niektórzy wskazują na ceny książek, inni – na czasochłonność, z jaką wiąże się ich lektura. Młodzież zazwyczaj znajduje inne, bardziej dynamiczne, szybsze, głośniejsze rozrywki, takie jak telewizja, gry czy Internet. Jednak niektórzy pedagodzy uważają, że powodem, dla którego Polacy sięgają po książkę tak rzadko, jest to, że nie potrafią sprawnie czytać. A jeśli nie umieją robić tego sprawnie, robią to niechętnie, nie przynosi im to przyjemności, więc jest rozrywką niszową. Powstaje swoista reakcja łańcuchowa, a sposobem jej przełamania może być dawanie pozytywnego przykładu w tym zakresie przez dorosłych oraz umożliwienie dzieciom osiągnięcia komfortu czytania. Głośne czytanie podczas pierwszych lat nauki zaburza proces percepcji znaków graficznych i opóźnia dotarcie tych informacji do analizatorów mózgowych. Nowa podstawa programowa, w wyniku której nauka czytania zostaje wprowadzona w jeszcze późniejszym wieku niż dotychczas, z pewnością nie poprawi statystyk czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. W artykule zaprezentowano proces czytania z perspektywy psychologii uczenia się, neurodydaktyki oraz treningu tej umiejętności, ponadto pod rozważenie poddane zostały zagrożenia z takich podejść płynące.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Neszew, Vira. "Polsko-ukraińskie spotkania naukowe. Biblioteka ossolińska jako miejsce kształtowania się wielonarodowościowego środowiska twórczego Lwowa przełomu XIX i XX wieku." In Modernizmy Europy Środkowo-Wschodniej. Coraz szersze marginesy. University of Warsaw Press, 2020. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323547235.pp.265-286.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Naukova biblioteka"

1

Jezierska, Małgorzata. "Środowiskowe funkcje bibliotek publicznych i ich wpływ na finansowanie bibliotek." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Gruszewska, Ewa. "Otwarta nauka. Realność czy fikcja." In Konferencja jubileuszowa z okazji 50-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia „Biblioteki Podlasia i Polski północno-wschodniej. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2019. http://dx.doi.org/10.15290/50latbu.2019.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Materska, Katarzyna. "Zarządzanie informacją – dobrze zainwestowane pieniądze biblioteki." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wołodko, Anna. "Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie jako grantobiorca – sukcesy i porażki." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gruszka, Zbigniew. "Budżet obywatelski a biblioteka publiczna. Analiza wniosków na przykładzie Łodzi." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.16.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Perzyńska, Violetta. "Czy pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania biblioteki to szansa na jej rozwój?" In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kołodziejczyk, Edyta. "Analiza strategiczna fundraisingu w bibliotece akademickiej – wybrane przykłady." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Zimnoch, Katarzyna. "Formy wspierania bibliotek w Polsce na przestrzeni wieków – mecenat indywidualny, społeczny, państwowy." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Gębołyś, Zdzisław. "Etyczne aspekty sponsoringu i fundraisingu bibliotecznego (wychodząc od Ladewiga)." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Grygrowski, Dariusz. "Strona internetowa biblioteki i jej system zintegrowany jako narzędzia pozyskiwania dodatkowych funduszy." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography