To see the other types of publications on this topic, follow the link: Naukova biblioteka.

Journal articles on the topic 'Naukova biblioteka'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Naukova biblioteka.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Gębołyś, Zdzisław. "Uczeni, poeci i inni – bibliotekarze bibliotek prywatnych (książąt, hrabiów, baronów) na ziemiach niemieckich w XIX wieku." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 10 (December 10, 2019): 143–60. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2016.117.

Full text
Abstract:
Biblioteki książąt, margrabiów i hrabiów niemieckich zaczęły powstawać w XVI w. Ich rozkwit datowany jest na wiek XVIII i XIX. Jako typ bibliotek prywatnych odznaczały się dużym zróżnicowaniem. Z wyjątkami – należały do księgozbiorów małej i średniej wielkości. Na tle innych bibliotek wyróżniały się jednak bardzo cennymi kolekcjami rękopisów, inkunabułów i starodruków. Autor artykułu dokonał socjologicznej charakterystyki bibliotekarzy pracujących w bibliotekach tego rodzaju. W szczególności omówił ich wykształcenie i kwalifi kacje naukowe. Zarysowany został również model kariery zawodowej bibliotekarzy. Zwrócono też uwagę na strukturę zatrudnienia personelu w tych bibliotekach oraz na ruch kadrowy. Nakreślono również aktywność naukową pracowników w zakresie bibliotekarstwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Puchalski, Jacek. "Interdyscyplinarne znaczenie badań nad bibliotekami powszechnymi działającymi w okresie II Rzeczypospolitej." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 3 (September 15, 2020): 73–85. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2009.254.

Full text
Abstract:
Na wstępie Autor przedstawia podstawowe uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, polityczne, etniczne i kulturowe, które miały wpływ na działalności bibliotek różnych typów po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Następnie omawia społeczną rolę i funkcje bibliotek w odrodzonym państwie w latach 1918-1939, skupiając się na bibliotekach powszechnych (oświatowych, publicznych) – ok. 35 000 placówek włącznie z bibliotekami mniejszości narodowych. W ostatniej części artykułu Autor uzasadnia interdyscyplinarne znaczenie badań nad bibliotekami powszechnymi na przykładzie księgozbioru biblioteki parafialnej kościoła rzymsko-katolickiego w Turośni (powiat białostocki), spisanego w inwentarzu sporządzonym po 1930 r. Dowodzi mianowicie, że zawartość tego księgozbioru może stanowić wartościowe, uzupełniające źródło do badań nad wieloetniczną społecznością Turośni – jej problemami zdrowotnymi, poziomem kultury rolnej, problemami społecznymi i sympatiami politycznymi w danym czasie. W podsumowaniu Autor stwierdza, że ustalenia historyków bibliotek mogą być wykorzystywane przez badaczy reprezentujących inne dyscypliny naukowe i odwrotnie – historycy bibliotek mogą korzystać i korzystają z dorobku innych nauk, m.in. historycznych, socjologicznych i ekonomicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Hamryszczak, Artur. "Ks. Ludwik Grzebień SI (1939-2020) – uczeń i asystent naukowy księdza profesora Stanisława Librowskiego." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 113 (June 30, 2020): 187–204. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.10003.

Full text
Abstract:
Jezuita ks. Ludwik Grzebień był studentem, a następnie asystentem naukowym ks. prof. Stanisława Librowskiego. Ich współpraca rozpoczęła się w 1968 r., kiedy opublikowane zostały prace naukowe ks. L. Grzebienia. W tym samym roku podjął studia w Instytucie Historii Kościoła, uczęszczając na seminariom ks. S. Librowskiego. W 1970 r. ks. L. Grzebień przedstawił pracę magisterską pt. Biblioteka biskupa Hieronima Rozrażewskiego (1542-1600). Już po roku od uzyskania magisterium (1971) złożył dysertację pt. Organizacja bibliotek jezuickich w Polsce od XVI do XVIII wieku. Obydwie parce naukowe uzyskały bardzo dobre oceny recenzentów. Po obronie doktoratu w 1972 r. ks. S. Librowski zaproponował ks. L. Grzebieniowi pracę asystenta naukowego w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii i Metodologii Historii. W czasie pracy naukowo-badawczej w KUL odznaczył się dużą pracowitością naukową. W roku akademickim 1972/1973 opublikował pięć artykułów naukowych. W sierpniu 1973 r. ks. L. Grzebień wyjechał do Anglii na kurs językowy, kwerendy archiwalne oraz w celu odbycia kolejnego etapu formacji zakonnej. Z pobytu tego nie wrócił do pracy w KUL, poświęcając się realizacji swoich planów naukowych związanych jednak z zakonem jezuitów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wojciechowski, Jacek. "Wiesława Budowska, Magdalena Paul, Aldona Zawałkiewicz, Marcin Żynda, Z biblioteką czy bez? Badanie nieużytkowników biblioteki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP 2020 (Nauka – Dydaktyka – Praktyka), s. 187. ISBN 978-83-65741-61-5." Biblioteka, no. 25 (34) (December 30, 2021): 307–9. http://dx.doi.org/10.14746/b.2021.25.19.

Full text
Abstract:
Recenzja: Wiesława Budowska, Magdalena Paul, Aldona Zawałkiewicz, Marcin Żynda, Z biblioteką czy bez? Badanie nieużytkowników biblioteki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP 2020 (Nauka – Dydaktyka – Praktyka), s. 187. ISBN 978-83-65741-61-5
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wojciechowski, Jacek. "Bibliotekarz – biblioteka – historia." Biblioteka, no. 23(32) (December 15, 2019): 325–31. http://dx.doi.org/10.14746/b.2019.23.14.

Full text
Abstract:
Recenzja. Bibliotekarz – biblioteka – historia, red. Andrzej Wałkówski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 2018, s. 282. ISBN 978-83-65741-15-8 (Propozycje i materiały)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jachimczyk, Adam. "Ochrona znaków towarowych przez biblioteki w świetle zawartości bazy danych TMview." Przegląd Biblioteczny 87, no. 4 (December 31, 2019): 483–96. http://dx.doi.org/10.36702/pb.633.

Full text
Abstract:
Teza/Cel artykułu – Celem artykułu jest przedstawienie aktywności europejskich bibliotek w zakresie rejestracji znaków towarowych. Metody badań – Analiza ilościowa objęła następujące zagadnienia: kraj, w którym dokonano zgłoszenia znaku towarowego, biblioteki z największą liczbą znaków zgłoszonych do rejestracji, rok zgłoszenia, status znaku, rodzaj biblioteki, rodzaj i typ znaku towarowego. Źródłem danych była baza TMview zarządzana przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Wyniki i wnioski – Ogółem zidentyfikowano 380 zgłoszeń pochodzących z 24 krajów. Próbę rejestracji znaku podjęło 166 bibliotek. Tylko w 14 krajach biblioteki narodowe dokonały takiego zgłoszenia, biblioteki publiczne zrobiły to w 22 krajach, a biblioteki naukowe w 16. Bazy danych znaków towarowych mogą być wykorzystywane do identyfikowania produktów i usług oferowanych bibliotekom, jak również pokazywać różne formy aktywności związanej z promowaniem książki i czytelnictwa na określonym obszarze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Borodichin, Andrej J. "Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów: kolekcje, działalność naukowa i popularyzatorska." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 9 (December 12, 2019): 41–60. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2015.137.

Full text
Abstract:
Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów GPNTB SO RAN (Госуда́рственная публи́чная нау́чно-техни́ческая библиоте́ка Сиби́рского отделе́ния Росси́йской акаде́мии нау́к – Państwowa Publiczna Naukowo-Techniczna Biblioteka Oddziału Syberyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk) przechowuje znaczące zbiory książek i archiwaliów powstałych w okresie od XIII w. do dnia dzisiejszego. Ogólna liczba zbiorów przekracza obecnie 90 000 jednostek; zbiory są systematycznie uzupełniane. Podwaliny najstarszej części zbiorów stanowi kolekcja starych druków i rękopisów akademika M. N. Tichomirowa, którą Biblioteka otrzymała w latach 1967–1969. Ekspedycje archeograficzne organizowane przez Syberyjski Oddział RAN, przyczyniły się do ponad dwukrotnego powiększenia najstarszej części zasobów Biblioteki i powstania osobnych kolekcji terytorialnych. Do dzisiaj ten kierunek prac Oddziału stanowi perspektywiczny sposób uzupełniania najstarszej części kolekcji. W chwili obecnej Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów dysponuje ponad 1300 staroruskich rękopisów i 2500 rosyjskich starodruków, doliczając do tego zbioru wydania drukarń staroobrzędowców XVIII–XIX w. Z innych kolekcji wyodrębniono książki XVIII w. drukowane tzw. grażdanką, a także wydane za życia autorów utwory rosyjskich pisarzy XIX w. i rosyjskiego srebrnego wieku oraz kolekcję prohibitów – wydanych nielegalnie i zagranicznych. Równolegle do terenowej pracy archeograficznej Oddział gromadzi materiały do zbiorczego katalogu wydań rzadkich i książek zabytkowych przechowywanych w zasobach państwowych bibliotek na terytorium Syberii i Dalekiego Wschodu. Regularnie wydawane są katalogi rękopisów, starych druków i książek rzadkich. W związku z wykorzystywaniem nowych technologii i techniki cyfrowej pojawiają się nowe kierunki pracy Oddziału. Planowo przeprowadza się prace polegające na wykonywaniu cyfrowych kopii zabezpieczających rękopisy i druki, prowadzone są prace nad tworzeniem baz danych – bibliograficznych i pełnotekstowych – zawierających informację o dawnych książkach zabytkowych w regionie syberyjskim. Oddział Książki Rzadkiej i Rękopisów: kolekcje, działalność naukowa i popularyzatorska W oparciu o zbiory Oddziału zostało stworzone i funkcjonuje Muzeum Książki, które prowadzi działalność naukowo-popularyzatorską dla placówek edukacyjnych miasta, mieszkańców Nowosybirska i wszystkich zainteresowanych historią kultury książki.Słowa kluczowe:
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gębołyś, Zdzisław. "Kronika." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 11 (December 29, 2017): 545–95. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2017.52.

Full text
Abstract:
Konferencja naukowa „Wokół Paula Ladewiga i jego Katechizmu biblioteki”, Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, 24-25 IV 2017 r. Zdzisław GębołyśKatedra Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz, Polskazdzislaw.gebolys@ukw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 545-551. Międzynarodowa konferencja naukowa „The Printed Book in Central Europe”, St Andrews (Szkocja), 29 VI – 1 VII 2017 r. Marianna CzapnikGabinet Starych Druków Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskam.czapnik@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 552-556. The Italian Renaissance Book, and afterwards – warsztaty w ramach „Book History Workshop”, Lyon, 4-7 VII 2016 r. Martyna OsuchGabinet Starych Druków Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskamartyna.osuch@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 557-563. Międzynarodowy Kongres „500 lat białoruskiego drukarstwa książkowego” („500 гадоў беларускага кнігадрукавання”) Mińsk (Białoruś), 14-15 IX 2017 r. Lilia KowkielInstytut Historii PAN w Krakowie, Kraków, Polska lkowkiel@gmail.comZ Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 564-566. Konferencja naukowa „200 lat Ossolineum”, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 18-20 X 2017 r. Agnieszka Franczyk-CegłaDział Starych Druków, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Polskaagnieszka.franczyk-cegla@znio.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 567-574. Znawcy opraw w Augsburgu. 22. Kongres zorganizowany przez Arbeitskreis für die Erfassung, Erschließung und Erhaltung historischer Bucheinbände, Biblioteka Uniwersytecka w Augsburgu, 12-14 X 2017 r. Joanna Milewska-KozłowskaGabinet Starych Druków Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskaj.milewska-kozlowska@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 575-579. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ekslibris: znak własnościowy – dzieło sztuki”, Kraków, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, 15 XI 2017 r. „Ekslibris: znak własnościowy – dzieło sztuki”, Międzynarodowa Konferencja Naukowa, Kraków 15 listopada 2017 Bogumiła CelerKsiążnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, Kalisz, Polskab.celer@interia.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 580-586. Konferencja naukowa „Hinc Omnia. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury: Zbiory XIX-wieczne. Organizacja, terminologia, metodyka badań, konserwacja” Warszawa, 29-30 listopada 2017 r. Marta M. KacprzakGabinet Zbiorów XIX Wieku Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Warszawa, Polskam.m.kacprzak@uw.edu.pl Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2017, t. 11, s. 587-595.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jerzyk-Wojtecka, Justyna. "Konferencja Naukowa Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego „Biblioteka w chmurze czy chmury nad biblioteką” (Łódź, 6–8 czerwca 2017 r.)." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 2, no. 25 (December 30, 2017): 181–87. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.25.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hudzik, Krystyna. "Biblioteka akademicka i nauka w procesie transformacji cyfrowej: próba diagnozy." Biblioteka, no. 22/31 (February 8, 2019): 143–56. http://dx.doi.org/10.14746/b.2018.22.8.

Full text
Abstract:
Rozważania dotyczą bibliotek akademickich oraz nauki w znaczeniubadań naukowych. Obydwa obszary – biblioteka i nauka – od prawie 30 lat znajdują się w procesie przemian określanych ostatnio mianem transformacji cyfrowej. Nauka tworzy nowoczesne technologie cyfrowe, a te z kolei zmieniają ją samą przez dostarczanie nowych narzędzi i metod badawczych oraz sposobów komunikacji. Z kolei zadaniem bibliotek jest dopasowanie się do nauki i nadążanie za jej oczekiwaniami w zapewnieniu potrzebnej do badań literatury i informacji. Podstawowe pytaniebrzmi: czy biblioteka i nauka są dziś na tym samym torze transformacji cyfrowej?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Kotowski, Robert. "Praca naukowo-badawcza Wacława Olszewicza i jego wkład w rozwój bibliotekarstwa polskiego." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 10 (December 10, 2019): 199–210. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2016.120.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy charakterystyki biograficznej i działalności Wacława Olszewicza (1888-1974), prawnika, ekonomisty, działacza gospodarczego, historyka kultury polskiej, bibliotekarza, bibliotekoznawcy, krajoznawcy, działacza PTK. Wspólnie z bratem, Bolesławem, odziedziczył po swoim ojcu, Adolfie Olszewiczu jeden z największych prywatnych księgozbiorów w początkach XX w. w Polsce. W latach dwudziestych i trzydziestych XX w. obok działalności zawodowej na niwie prawa i ekonomii oddał się aktywności społecznej na polu rozwoju bibliotek i bibliotekarstwa. Jego biblioteka w okresie okupacji niemieckiej została częściowo rozproszona, a w przeważającej części – zniszczona przez Niemców. W. Olszewicz wojnę i okres powojenny spędził we Lwowie, gdzie kontynuował swoją pracę z książkami jako bibliotekarz i bibliograf kolejno w Ossolineum, Ukraińskiej Akademii Nauk i Akademii Nauk ZSRR. Utrzymywał kontakty z polskimi naukowcami, publikował swe prace w polskich czasopismach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Kaliszuk, Przemysław. "Fictive science, scientific fiction and phantom library. "Introduction to imagineskopy" by Śledź Otrembus Podgrobelski." Artes Humanae 2 (February 2, 2018): 155. http://dx.doi.org/10.17951/arte.2017.2.155.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Krupa, Michał. "Kronika." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 10 (December 11, 2019): 411–34. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2016.132.

Full text
Abstract:
I ogólnopolska konferencja naukowa „Ochrona zbiorów bibliotecznych. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”, Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, 19-20 V 2016 r. – Dorota Pietrzkiewicz, Katarzyna Seroka [411-416] Konferencja naukowa „Książka dawna i jej właściciele – stan badań, opracowanie, perspektywy”, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, – 29 IX – 1 X 2016 r. – Martyna Osuch [417-421] Znawcy opraw w Coburgu. 21. Kongres zorganizowany przez Arbeitskreis für die Erfassung, Erschliessung und Erhaltung historischer Bucheinbände (AEB), Biblioteka Krajowa w Coburgu (Landesbibliothek Coburg), 27-29 X 2016 r. – Joanna Milewska-Kozłowska [422-426] Konferencja naukowa „Księgozbiory historyczne w bibliotekach archiwów państwowych”, Archiwum Państwowe w Szczecinie, 29 XI 2016 – Janina Kosman [427-434]
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Jagiełło, Jarosław. "Historia i współczesność Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie." Dzieciństwo. Literatura i Kultura 3, no. 2 (December 31, 2021): 125–38. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.890.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono historyczną oraz współczesną organizację i działalność Muzeum Książki Dziecięcej, które stanowi dział specjalny i czytelnię naukową Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. W pierwszej kolejności zostają skrótowo zaprezentowane historia placówki oraz opis jej obecnej lokalizacji i zbiorów. Następnie autor przybliża funkcje Muzeum dotyczące gromadzenia i opracowywania zbiorów, a także jego najnowszą działalność informacyjną i promocyjną. Pokazuje więc m.in. podejmowane tam formy promocji nauki, kultury i czytelnictwa: konferencje naukowe, warsztaty, konkursy, wystawy, jak również jego działalność dydaktyczną.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Sołomieniuk ks., Michał. "„Oryginał został odnaleziony i nie zmienił właściciela”. Losy gnieźnieńskiego starodruku PL 178, zawierającego Officina ferraria." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 118 (June 29, 2022): 439–56. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.12740.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu są losy starodruku z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, zawierającego m.in. unikat polskojęzycznego poematu Walentego Roździeńskiego pt. Officina ferraria z 1612 roku. Ten druk współoprawny został podarowany gnieźnieńskiej bibliotece kapitulnej jako dar testamentalny ks. Antoniego Dyamenta w 1885 roku. Wartość naukową i historyczną druku odkrył przed II wojną światową bibliotekarz i archiwista kapitulny ks. kan. Leon Formanowicz, a zbadał go naukowo prof. Roman Pollak, który w 1936 roku przygotował jego edycję. Druk, w czasie wojny zabrany przez Niemców do Poznania, wrócił do prawowitego właściciela po wojnie i został ponownie zinwentaryzowany w 1955 roku. W tym też roku ks. dr Stanisław Bross, wikariusz kapitulny archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie uwięzienia prymasa Stefana Wyszyńskiego, wypożyczył go bez powiadomienia kapituły metropolitalnej prof. Kornelowi Wesołowskiemu z Politechniki Warszawskiej. K. Wesołowski przetrzymywał druk do śmierci w 1977 roku, po czym wdowa po nim podarowała go Bibliotece Narodowej. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku kapituła prymasowska w Gnieźnie bezskutecznie starała się o zwrot cennej książki. Ostatnio, w 2017 roku, badał gnieźnieński druk w Warszawie obecny dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie ks. Michał Sołomieniuk. W Bibliotece Katedralnej w Gnieźnie książka wciąż ma sygnaturę BK Pl 178.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Puchalski, Jacek. "Biblioteki klasztorne i kościelne w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim w świetle Kursu bibliografii z 1831 r. Łukasza Gołębiowskiego (1773-1849)." Saeculum Christianum 29, no. 2 (December 30, 2022): 218–28. http://dx.doi.org/10.21697/sc.2022.29.2.16.

Full text
Abstract:
Wiedzę na temat programu nauczania bibliografii (bibliologii) w Polsce w pierwszej połowie XIX w. poszerza Kurs bibliografii – wykład przygotowywany w 1831 r. dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego przez historyka, ludoznawcę, tłumacza, wydawcę i bibliotekarza Łukasza Gołębiowskiego (1773-1849). Został on opracowany przez Jacka Puchalskiego i Elżbietę Maruszak (bibliografia, indeksy) pod redakcją naukową Barbary Bieńkowskiej i wydany w 2017 r. Dorobek rękopisoznawczy i edytorski Ł. Gołębiowskiego doceniano już w XIX w. Jego prace bibliotekarskie oraz informacje zawarte w Kursie bibliografii mają fundamentalne znaczenie dla wiedzy o kodeksach rękopiśmiennych przechowywanych niegdyś w bibliotekach polskich, zwłaszcza klasztornych. Rękopis Kursu bibliografii zawiera również informacje na temat ilości książek zabranych w 1819 r. z bibliotek klasztornych i kościelnych uwzględniające woluminy zarekwirowane z konwentów nieobjętych kasatą. Wśród zgromadzeń, które nie ucierpiały wskutek książkowych rekwizycji, była biblioteka augustianów w Warszawie, krótko opisana przez Ł. Gołębiowskiego na podstawie katalogu opracowanego w 1810 r. Niniejszy artykuł zawiera prezentację i omówienie właśnie tych informacji, ze szczególnym uwzględnieniem książnicy augustianów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Burkiewicz, Łukasz. "Sprawozdanie z konferencji naukowej pt. Cmentarz – dziedzictwo materialne i duchowe zorganizowanej przez Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie‑Skłodowskiej w Lublinie oraz Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” z Lublina (21‑22 października 2019 r.)." Perspektywy Kultury 27, no. 4 (January 1, 2020): 235–45. http://dx.doi.org/10.35765/pk.2019.2704.16.

Full text
Abstract:
W dniach 21‑22 października 2019 r. w salach Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie‑Skłodowskiej w Lublinie odbyła się konferencja naukowa pod hasłem Cmentarz – dziedzictwo materialne i duchowe, zorganizowana przez pracowników tamtejszego Instytutu Kulturoznawstwa oraz Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”. W trakcie konferencji rezultaty swoich badań przedstawiło 40 badaczy różnych specjalności: archeologów, historyków, historyków sztuki, antropologów, etnologów, kulturoznawców, filologów, filozofów, teologów, religioznawców, socjologów, pedagogów, przedstawicieli innych nauk, a także pasjonatów historii lokalnej oraz praktyków zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony cmentarnego dziedzictwa. Reprezentowali oni szerokie środowisko akademickie: Uniwersytet Marii Curie‑Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Jagielloński, Akademię Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, SWPS Uniwersytet Humanistyczno ‑Społeczny, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet w Białymstoku i Katolicki Uniwe-sytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. Ponadto dwie osoby reprezentowały zagraniczne ośrodki naukowe: Uniwersytet Nawarry w Pampelunie oraz Uniwersytet w Hildesheim. Wśród prelegentów znajdowali się również pracownicy naukowi i merytoryczni takich instytucji jak: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, Muzeum Archeologiczno‑‑Historyczne w Stargardzie, Stowarzyszenie „Crux Galiciae”, Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”, Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy, Fundacja Zapomniane, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Pracownia Architektury Krajobrazu Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Nalewajska, Lilianna. "Proces tworzenia oferty edukacyjnej w bibliotece akademickiej – na przykładzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie." Przegląd Biblioteczny 86, no. 2 (December 31, 2018): 165–93. http://dx.doi.org/10.36702/pb.429.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – Celem artykułu jest zaprezentowanie procesu tworzenia oferty edukacyjnej w bibliotece akademickiej. Opis elementów tego procesu, zastosowanych badań diagnostycznych, ich rezultatów oraz sposobów ich wykorzystania do stworzenia oferty edukacyjnej mogą posłużyć innym bibliotekom uczelnianym jako pomoc przy planowaniu oraz późniejszym monitorowaniu i promowaniu zajęć edukacyjnych. Metody badań – Opis etapów kilkuletniego procesu budowania oferty szkoleniowej; analiza stosowanych rozwiązań metodologicznych (formy szkoleń) z lat 2012-2017. Analizie poddano mocne i słabe strony powstałej oferty. W przypadku badania opinii użytkowników jako sposób postępowania badawczego wybrano metodę sondażu diagnostycznego, a jako metodę badawczą zastosowano ankietę. Wyniki – Proces tworzenia oferty edukacyjnej należy poprzedzać szerokim rozpoznaniem dotyczącym oferty szkoleniowej w systemie bibliotecznym uczelni. Niezbędne jest poznanie opinii odbiorców oferty szkoleniowej – studenci wykazali duże zainteresowanie korzystaniem ze szkoleń, z preferencją do dobrowolnego w nich uczestniczenia. Rezultaty badań diagnostycznych wskazały dwie równorzędnie preferowane formy szkoleń: prowadzone na miejscu w bibliotece, z możliwością interakcji z prowadzącym, oraz szkolenia online w formie krótkich tutoriali lub filmów. Wnioski – Tworzenie oferty edukacyjnej bibliotek uczelnianych należy poprzedzać badaniami diagnostycznymi potrzeb i umiejętności informacyjnych użytkowników w celu stworzenia oferty jak najpełniej odpowiadającej oczekiwaniom uczestników. Jest to proces długotrwały, ulegający fluktuacjom związanym z odbiorem oferty. Nieodzowne jest także promowanie szkoleń na uczelni wśród zróżnicowanych kręgów odbiorców (studenci, doktoranci, pracownicy naukowi).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Jerzyk-Wojtecka, Justyna. "Konferencja naukowa Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego „Biblioteka w społeczeństwie wiedzy. Informacja, edukacja, profesjonalizm” Łódź, 9–11 czerwca 2015." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 2, no. 21 (December 30, 2015): 125–29. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.21.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Paszko, Anna, and Piotr Tafiłowski. "The Academic Library: A Partner in the Research and Teaching Process." Folia Bibliologica 55/56 (November 14, 2014): 105. http://dx.doi.org/10.17951/fb.2013.55.105.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Chukanova, Svitlana. "Research Data Management and Digital Curation as a Library Activity." Folia Bibliologica 61 (May 29, 2020): 85. http://dx.doi.org/10.17951/fb.2019.61.85-98.

Full text
Abstract:
<p>W epoce technologii informacyjnych dane badawcze nabrały większego znaczenia niż zwykłe publikacje naukowe bez zbiorów danych. Zbiory danych traktowane są jako teksty, mogą posiadać DOI i mogą być cytowane zgodnie ze standardem opisu bibliograficznego. Zarządzanie danymi badawczymi stanowi wieloetapowy i zawiły proces, który może być realizowany we współpracy z biblioteką lub jednostkami zajmującymi się zachowaniem zasobów cyfrowych w laboratoriach instytucji badawczych. Dla zaawansowanych analityków ważną sprawą jest praca nad tworzeniem sieci umożliwiającej szeroką eksplorację rezultatów badań i włączenie w ten proces także bibliotek i ekspertów danych.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Wierzbicka-Próchniak, Dorota, and Danuta Szewczyk-Kłos. "Platforma czasopism Uniwersytetu Opolskiego przykładem synergii w budowaniu otwartego dostępu do publikacji uczelnianych." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 30 (June 9, 2020): 47–55. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.30.03.

Full text
Abstract:
Narodowe Centrum Nauki we wrześniu 2018 r. zadeklarowało udział w realizacji Planu S, który przewiduje, że od 1 stycznia 2020 r. wszystkie publikacje naukowe powstałe z udziałem finansowania ze środków publicznych muszą być publikowane w czasopismach Open Access lub na platformach Open Access. Na Uniwersytecie Opolskim trwały już wtedy prace nad uruchomieniem platformy, która zapewniłaby otwarty dostęp do uczelnianych czasopism naukowych. Docelowo umieszczono na niej trzynaście tytułów wydawanych przez uczelnię. Zadanie to powierzono do realizacji Bibliotece Głównej UO jako jednostce koordynującej wszelkie prace związane z jej powstaniem. Jest to kolejna – po repozytorium uczelnianym – forma aktywnego uczestnictwa Biblioteki w realizowaniu polityki otwartego dostępu na opolskiej Alma Mater. Platformę uruchomiono w listopadzie 2018 roku. Prace związane z jej utworzeniem nie zostały jednak jeszcze zakończone. Celem artykułu jest przedstawienie etapów budowy platformy przy udziale redakcji czasopism, wydawnictw uczelnianych, Centrum Informatycznego, firmy zewnętrznej oraz zespołu pracowników Biblioteki. Stanowi on też omówienie zakresu prac, które będą realizowane przez uczestników projektu, tak, aby zapewnić płynne funkcjonowanie platformy i wysoki poziom widoczności zasobów w bazach indeksujących treści naukowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Autorzy, Różni. "Notki recenzyjne." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 9 (December 12, 2019): 355–77. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2015.153.

Full text
Abstract:
Historia nauki polskiej, t. 10: 1944–1989, Cz. 1: Warunki rozwoju nauki polskiej, państwo i społeczeństwo; Cz. 2: Instytucje; Cz. 3: Idee i praktyka, pod red. Leszka Zasztowta i Joanny Schiller- Walickiej, Warszawa: Polska Akademia Nauk, 2015, Cz. 1: ss. 447, Cz. 2: ss. 717, Cz. 3: ss. 445, ISBN 978-83-7545-607-3 (całość) – Agnieszka Chamera-Nowak [355-358] Modlitewnik Olbrachta Gasztołda kanclerza wielkiego litewskiego 1528 r. Facsimile, Wstęp Wiesław Wydra, Libri Precationum Illuminati Poloniae Veteris. Facsimilia, editores: Catharina Krzak-Weiss, Raphael Wójcik, Wiesław Wydra, t. 1, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2015, ss. 560, ISBN 978-83232- 2774-8 – Karolina Figaszewska [358-360] Katalog inkunabułów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, oprac. Teresa Dąbrowa, Elżbieta Knapek, Jacek Wojtowicz, Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 2015, ss. 285, ISBN 978-83-7676-223-4 – Agnieszka Chamera-Nowak [360-361] Przyjaźń w kulturze staropolskiej, pod redakcją naukową Agnieszki Czechowicz i Małgorzaty Trębskiej, Lublin: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 2013, ss. 331, ISBN: 978-83-7702-798-1 – Magdalena Bejm [362-364] Olaf Kwapis, Do Rzymu, Warszawa: Stowarzyszenie Pro Cultura Litteraria, Instytut Badań Literackich PAN, 2014, ss. 366, ISBN 979-83-61757-54-1 – Magdalena Bejm [365-367] Urszula Paszkiewicz, Cathalogus cathalogorum. Inwentarze i katalogi bibliotek z ziem wschodnich Rzeczypospolitej od XVI wieku do 1939 roku. Spis scalony, poprawiony i uzupełniony, t. 1–2, Warszawa: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2015, t. 1: ss. 717, t. 2: ss. 772 ISBN 978-83-62622-41-2 (całość) – Agnieszka Chamera-Nowak [367-369] Zdabytki: dokumental’nyja pomniki na Belarusi, Nacyjanalnaja biblioteka Belarusi; Wypusk 16; Minsk 2013 – Michał Pędracki [369-372] Маteryjały IX Мiżnarodnych knigaznauczych czytannjau „Statut Wjalikaga Knjastwa Litouskaga u gistorii kultury Biełarusi”, Мinsk, 18–19 krasawika 2013 g. – Michał Pędracki [372-376] Kasaty klasztorów na obszarze dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i na Śląsku na tle procesów sekularyzacyjnych w Europie, t. 1–4, t. 1: Geneza. Kasaty na ziemiach zaborów austriackiego i rosyjskiego; t. 2: Kasaty na Śląsku Pruskim i na ziemiach zaboru pruskiego; t. 3: Źródła. Skutki kasat XVIII i XIX w. Kasata w latach 1954–1956; t. 4: Dokumentacja, redakcja Marek Derwich, Wrocław: Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, 2014, t. 1: ss. 464, t. 2: ss. 474, t. 3: ss. 520, t. 4: ss. 560, ISBN 978-83- 87843-21-2 (całość) – Agnieszka Chamera-Nowak [376-377]
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Michniewicz-Wanik, Krystyna. "Biblioteki naukowe w procesie transformacji." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 106 (December 20, 2016): 89–99. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.12097.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Tchaczuk, Olga. "Archiwum Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki w kolekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich : charakterystyka i losy zbioru." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 15, no. 2 (July 6, 2021): 247–91. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2021.666.

Full text
Abstract:
Towarzystwo Naukowe im. Szewczenki to najstarsza ukraińska instytucja naukowa, która funkcjonowała we Lwowie w latach 1873-1940. Po likwidacji Towarzystwa przez władze radzieckie jego zbiory zostały rozproszone, część kolekcji podczas II wojny światowej trafiła do Polski, gdzie została podzielona między dwie instytucje: Bibliotekę Narodową w Warszawie i Ossolineum we Wrocławiu. Archiwum NTSz przechowywane w kolekcji Ossolineum to cenny zbiór dokumentów źródłowych dotyczących historii Ukrainy pierwszej połowy XX w. Mają one szczególną wartość dla badań nad historią ówczesnego ukraińskiego życia politycznego i gospodarczego, procesu literackiego oraz ruchu wydawniczego. Archiwum zawiera także ważne dokumenty, które informują o stanie stosunków polsko-ukraińskich z tego okresu. Pod koniec XX – na początku XXI w. fragmenty archiwum NTSz przechowywane w Polsce stały się obiektem polsko-ukraińskich rokowań rewindykacyjnych. Mimo że pomysł wymiany ukraińskich kolekcji przemieszczonych do Polski na pozostałe we Lwowie zbiory Ossolineum nie został ostatecznie zrealizowany, problem udało się rozwiązać dzięki kopiowaniu materiałów oraz zapewnieniu pełnego dostępu do nich obu stronom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Porada, Aleksandra. "Gian Vincenzo Pinelli (1535–1601) i jego biblioteka naukowa." Bibliotekarz Podlaski Ogólnopolskie Naukowe Pismo Bibliotekoznawcze i Bibliologiczne 54, no. 1 (July 15, 2022): 33–60. http://dx.doi.org/10.36770/bp.672.

Full text
Abstract:
Gian Vincenzo Pinelli (1535–1601) became an important figure in late Renaissance Italy due to his library. A son of an extremely wealthy Genovese banker turned Neapolitan aristocrat, Pinelli left his hometown Naples in 1558 to complete his studies at the prestigious university of Padua. Having settled in Padua, however, he soon became involved in the thriving intellectual life of the city, indulging in his passion for Classics and botany instead of pursuing formal studies. Thanks to his father’s money, he was able to spend the rest of his life collecting books. Unlike typical bibliophiles of his age, he allowed scholars working in Padua to use his library, which became one more reason for foreign intellectuals to visit the city. Selfless and friendly, Pinelli often offered them the possibility of staying at his house. Sadly, his great project of establishing an open access library founded by his private means did not became reality due to a series of misfortunes which led to the dispersal of his collection soon after his death.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Shved, Viachaslau. "Варшаўскі перыяд жыцця Я. Ф. Карскага і лёс яго бібліятэкі." Przegląd Środkowo-Wschodni 5/2020 (October 10, 2020): 347–61. http://dx.doi.org/10.32612/uw.2543618x.2020.pp.347-361.

Full text
Abstract:
W artykule analizuje się warszawski okres życia profesora J. Karskiego: jego działalność dydaktyczna, naukowa i społeczna. Autor bada także los biblioteki J.F. Karskiego, która została przekazana do depozytu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie przeniesiona do Mińska i włączona do księgozbioru Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Autor wyraża pogląd, że katalog biblioteki uczonego został stworzony w czasie pobytu w Warszawie. Część tego katalogu zaginęła podczas okupacji niemieckiej (1915-1918).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Łubocki, Jukub Maciej. "Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Człowiek – Biblioteki. Książki. Media”." Toruńskie Studia Bibliologiczne 9, no. 2 (17) (February 13, 2017): 275. http://dx.doi.org/10.12775/tsb.2016.031.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Woźniak, Barbara, and Agnieszka Zawadzka. "Doświadczenia bibliotek akademickich z bibliograficzno-dokumentacyjnej i sprawozdawczej działalności w kontekście współpracy z Polską Bibliografią Naukową w latach 2012-2020/2021 – analiza wybranych zagadnień." Toruńskie Studia Bibliologiczne 15, no. 2 (27) (October 22, 2022): 41–86. http://dx.doi.org/10.12775/tsb.2021.009.

Full text
Abstract:
Zmiany dotyczące nauki w Polsce, szczególnie kwestie związane z jej zarządzaniem, finansowaniem czy procesem oceny i parametryzacji wymuszały na bibliotekach akademickich szereg modyfikacji. Dostosowanie do zmieniających się przepisów prawnych i wymogów było trudnym przedsięwzięciem zwłaszcza w przypadku bibliotek, które stały się partnerem w transferze danych i chciały sprostać wyzwaniom stawianym uczelniom przez Ministerstwo ds. Nauki. Artykuł przedstawia doświadczenia bibliograficzno-dokumentacyjne i sprawozdawcze w kontekście kooperacji z PBN w latach 2012–2021. Wskazuje problemy i korzyści wynikające z działań synergistycznych, których efekty zorganizowanej pracy zespołowej widoczne są we współtworzeniu PBN. Opiera się częściowo na ankiecie przeprowadzonej wśród bibliotek akademickich, która dotyczyła zagadnień: współpracy, zaangażowania, roli, zadań bibliotek w procesie ewaluacji i parametryzacji w powiązaniu z odpowiedzialnością za prawidłowy przebieg sprawozdawczości Uczelni. Szerzej odnosi się także do aspektów związanych ze współpracą w ramach wszystkich modułów PBN i ich funkcjonowaniem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Gębołyś, Zdzisław. "„Od książki do czytelnika”. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji jubileuszu 65-lecia Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, 19-20 kwietnia 2021, Wrocław." Folia Toruniensia 21 (November 24, 2021): 217–28. http://dx.doi.org/10.12775/ft.2021.011.

Full text
Abstract:
W dniach 19-20 kwietnia 2021 r. we Wrocławiu miała miejsce międzynarodowa konferencja naukowa dla uczczenia jubileuszu 65-lecia utworzenia na Uniwersytecie Wrocławskim akademickiego ośrodka kształcenia bibliotekarzy na poziomie wyższym, którego chlubne tradycje kontynuuje dziś Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. W sprawozdaniu z tego wydarzenia zawarto charakterystykę imprezy. Omówiono poszczególne wystąpienia konferencyjne, zestawiając je w wyróżniające się pod względem treściowym bloki tematyczne: czytelnictwo; edytorstwo; źródła informacji o książce; biblioteki; nauka o książce; ruch wydawniczy. Zwrócono uwagę na podstawowe hipotezy i tezy badawcze zawarte w referatach. W omówieniu referatów zagranicznych zaakcentowane zostały obecne w nich polonica. Podkreślona została sprawność organizatora, który wskutek pandemii COVID-19 zmuszony był do przeprowadzenia konferencji w trybie zdalnym. Wyzyskał w pełni wszystkie możliwości, jakie daje ta formuła, a zwłaszcza czat, dzięki czemu możliwe było komentowanie na gorąco prezentowanych referatów, zadawanie pytań referentom oraz wymiana poglądów pomiędzy uczestnikami. Warto też zaznaczyć, że konferencji towarzyszyła międzynarodowa wystawa ekslibrisu pod hasłem wywoławczym: „Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Kosik, Edyta. "Konferencja naukowa „Biblioteka dla dydaktyki III” Chorzów, 26 września 2019." Toruńskie Studia Bibliologiczne 12, no. 2 (23) (September 29, 2019): 197. http://dx.doi.org/10.12775/tsb.2019.022.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

WŁODARCZYK, BARTŁOMIEJ. "JOURNAL OF LIBRARY ADMINISTRATION. ANALIZA BIBLIOMETRYCZNA ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH OPUBLIKOWANYCH W LATACH 2001-2020." Przegląd Biblioteczny 89, no. 3 (July 29, 2022): 317–39. http://dx.doi.org/10.36702/pb.873.

Full text
Abstract:
Teza/cel – Celem pracy jest przedstawienie charakterystyki artykułów opublikowanych w latach 2001-2020 w czasopiśmie „Journal of Library Administration” przy użyciu metod bibliometrycznych. Analizie poddano wszystkie artykuły naukowe wraz ze źródłami oraz publikacje, w których zacytowano teksty z badanego periodyku. Metody badań – Wszystkie dane zostały pobrane z bazy Scopus. Przeanalizowano je z użyciem programu LibreOffice Calc oraz VOSviewer. Wyniki ‒ Analiza pokazuje, że w czasopiśmie publikują głównie autorzy amerykańscy i z innych krajów anglojęzycznych. Pojedyncze artykuły zamieszczają w nim osoby z innych krajów, np. z: Niemiec, Estonii, Gruzji czy Grecji. Wśród autorów cytowanych źródeł i prac cytujących artykuły z „Journal of Library Administration” również przeważają osoby z krajów anglojęzycznych. Warto podkreślić, że są to nie tylko naukowcy zatrudnieni na uczelniach, ale również bibliotekarze-praktycy. Tematyka artykułów koncentruje się wokół administrowania i zarządzania bibliotekami akademickimi, co potwierdzają czasopisma stanowiące podstawę źródłową oraz te cytujące artykuły z analizowanego periodyku, należące głównie do kategorii bibliotekoznawstwo i nauka o informacji. Wśród nich brakuje jednak czasopism z zakresu nauk o zarządzaniu. Wnioski – „Journal of Library Administration” jest przykładem periodyku o średnim poziomie prestiżu, który znalazł się w polskim wykazie czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Pomimo dominacji amerykańskiej autorami artykułów są osoby z wielu państw świata, jednak brakuje wśród nich Polaków. Wydaje się, że warto byłoby, aby na łamach „Journal of Library Administration” oraz innych zagranicznych czasopism bibliotekoznawczych ukazywało się więcej artykułów pokazujących polskie osiągnięcia w zakresie rozwoju bibliotek. Autorami nie muszą być wyłącznie naukowcy, ale mogą być nimi również bibliotekarze, którzy mogliby przedstawić praktyczne rozwiązania stosowane w swoich instytucjach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Kula, Ewa. "Źródła do badań nad zbiorowością nauczycieli Komisji Edukacji Narodowej w zbiorach rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego." XVIII amžiaus studijos T. 7: Giminė. Bendrija. Grupuotė, T. 7 (December 31, 2021): 279–92. http://dx.doi.org/10.33918/23516968-007012.

Full text
Abstract:
Adnotacja. Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego zajmuje najważniejsze miejsce wśród archiwów i bibliotek wileńskich, posiadających zbiory rękopiśmienne dotyczące Wileńskiego Okręgu Naukowego. Wspomniane zbiory są ważnym źródłem dla kwerend naukowych. Okręg Wileński obejmował w latach 1803–1832 osiem guberni: wileńską, grodzieńską, mińską, witebską, mohylewską, podolską, wołyńską i kijowską. Uważna analiza dokumentów zgromadzonych w zespole F.2: Senasis Vilniaus universitetas. Vilniaus švietimo apygardos globėjo kanceliarija (Adomo Čartoriskio kuratoriumas) (Archiwum Kuratorii Wileńskiej x. Adama Czartoryskiego, zawierającym tzw. Depozyt Czartoryskich (f. 2 DC) oraz Kuratorię Czartoryskich (f. 2 KC)), pozwala prześledzić losy nauczycieli zatrudnionych w czasach Komisji Edukacji Narodowej, którzy uczyli nadal w szkołach utworzonego w 1803 roku Wileńskiego Okręgu Naukowego. Najbardziej przydatne do wspomnianych badań są trzy grupy dokumentów. Najwięcej informacji biograficznych zawierają tzw. opisy służbowe, odzwierciedlające przebieg pracy nauczycieli, następnie zawierające nieco mniej informacji o nauczycielach protokoły wizytacyjne szkół Wileńskiego Okręgu Naukowego, oraz dokumenty zgromadzone w Depozycie Czartoryskich pod nazwą „Teki Polińskiego”. W większości przypadków źródła te umożliwiły uzupełnienie danych biograficznych dotyczących nauczycieli, takich jak przebieg zatrudnienia, wykształcenie, pochodzenie, stan rodzinny czy daty urodzenia i śmierci. Słowa kluczowe: Komisja Edukacji Narodowej, Wileński Okręg Naukowy, nauczyciele, źródła rękopiśmienne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Kowalska, Marzena. "Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego w pracy zawodowej i naukowej Profesor Hanny Tadeusiewicz." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 2, no. 31 (December 30, 2020): 43–58. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.31.04.

Full text
Abstract:
W artykule pokazano wpływ Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego na pracę zawodową i naukową Pani Profesor Hanny Tadeusiewicz. Zaprezentowano jej działania jako redaktora Słownika pracowników książki polskiej. Naświetlono szczeble awansu zawodowego, główne kierunki badań naukowych oraz działalność dydaktyczną Pani Profesor. Przywołano wybrane konferencje i wernisaże oraz inne spotkania, w których uczestniczyła Pani Profesor, kiedy nie była już zatrudniona w łódzkiej książnicy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Grażyńska, Iuliana. "Kongres AMMLA 2017 w Londynie." Biblioteka, no. 22/31 (February 8, 2019): 191–204. http://dx.doi.org/10.14746/b.2018.22.11.

Full text
Abstract:
Artykuł podsumowuje 27. kongres naukowy AMMLA (Europejskiego Stowarzyszenia Muzeów, Bibliotek i Archiwów Wolnomularskich) zorganizowany w Londynie z okazji 300. rocznicy powstania masonerii angielskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Gaweł, Hanna. "II Międzynarodowa Konferencja Naukowa Wokół Paula Ladewiga i jego „Katechizmu biblioteki”." Folia Toruniensia 19 (November 29, 2019): 255. http://dx.doi.org/10.12775/ft.2019.017.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Łakomy-Chłosta, Agnieszka, Agnieszka Franczyk-Cegła, and Wanda A. Ciszewska. "Kronika." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 12 (December 24, 2018): 477–96. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2018.23.

Full text
Abstract:
Konferencja „Książka i biblioteki na przestrzeni wieków”, Katowice 23 V 2018 r. – sprawozdanie Agnieszka Łakomy-ChłostaInstytut Bibliotekoznawstwa i Informacji NaukowejUniwersytet Śląski w Katowicach, Katowice, Polskaa.lakomy@interia.plORCID 0000-0002-0024-0691 Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2018, t. 12, s. 477-481. ------------------------------------------------------------------------- Konferencja „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich a problematyka cyfryzacji”, Książnica Pomorska im. St. Staszica w Szczecinie, 24-25 V 2018 r. – sprawozdanie Agnieszka Franczyk-CegłaDział Starych Druków Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Polskaagnieszka.franczyk-cegla@znio.plORCID 0000-0002-1231-925X Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2018, t. 12, s. 481-486. ------------------------------------------------------------------------- Konferencja „Bibliotheca Universitatis: пам’ять – діалог – реінтерпретація”, Lwów, 26 X 2018 r. – sprawozdanie Agnieszka Franczyk-CegłaDział Starych Druków, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Polskaagnieszka.franczyk-cegla@znio.plORCID 0000-0002-1231-925X Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2018, t. 12, s. 486-489. ------------------------------------------------------------------------- Jubileuszowo o cenzurze –V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Niewygodne dla władzy. Ograniczanie wolności słowa”, 18–19 października 2018 r. Wanda A. CiszewskaInstytut Informacji Naukowej i BibliologiiUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruń, Polskatai@umk.plORCID 0000-0001-8716-9869 Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 2018, t. 12, s. 490-496.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Knop, Urszula. "Oferta bibliotek polskich politechnik w zakresie otwartych zasobów naukowych na temat COVID-19." Nowa Biblioteka 37, no. 2 (December 29, 2020): 1–15. http://dx.doi.org/10.31261/nb.2020.37.07.

Full text
Abstract:
Na początku trzeciej dekady XXI wieku, gdy świat zatrzymał się z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2, zasoby informacji związane z COVID-19 zdominowały nowości w sieci. Pandemia uwidoczniła możliwości wykorzystywane przez wydawców w procesie publikowania i upowszechniania cyfrowych zasobów naukowych. Celem artykułu jest rozpoznanie oferty otwartych zasobów naukowych o COVID-19 na stronach internetowych bibliotek politechnik w Polsce. Analiza danych pokazuje, że nieodpłatnie źródła związane z problematyką koronawirusa udostępniają: instytucje naukowe, rządowe, finansowe, stowarzyszenia, wydawcy, badacze i czasopisma. Otwarte zasoby naukowe dostępne są na różne sposoby w ramach rozmaitych projektów ‒ zostały wydzielone przez wydawców z czasopism, książek, baz danych w archiwum oraz w dziale nowości, w blokach tematycznych w zasobach własnych i obcych. Ofertę wzbogacają nagrania audio i wideo, inteligentne narzędzia do dostarczania, archiwizacji i dystrybucji treści online oraz linki do niezliczonych ogólnodostępnych źródeł.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Chorążyczewski, Waldemar, and Paweł Gut. "Historia w archiwach i archiwa w historii. Udział archiwów państwowych w rozwoju historiografii polskiej." Archeion 120 (2019): 50–88. http://dx.doi.org/10.4467/26581264arc.19.002.11811.

Full text
Abstract:
Celem tego studium jest uchwycenie najgłębszych związków metodologicznych pomiędzy archiwami i nauką historyczną, konstytuujących z jednej strony archiwa jako instytucje naukowe, a z drugiej gwarantujących historii status dyscypliny naukowej. Polskie archiwa państwowe są dla nas przestrzenią poddającą się w dziedzinie archiwalnej najłatwiej obserwacji interesujących nas zjawisk i trendów, a jednocześnie pretekstem do rozważań szerszych, dzięki wytyczaniu przez archiwa państwowe w każdym chyba kraju generalnych kierunków rozwojowych całej dziedziny archiwalnej. Podobnie traktujemy historiografię polską, rozumiejąc, że żadna dyscyplina, nawet humanistyczna lub społeczna, nie jest narodowa, a tylko w tym czy innym kraju uprawiana. Podstawą źródłową przy tego typu badaniach są oczywiście w pierwszym rzędzie publikowane tradycyjnie lub w Internecie teksty wyrażające stanowiska i poglądy osób szczególnie aktywnych w zakresie refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością dziedziny archiwalnej. Wzajemne odkrywanie się przez historię i archiwa miało miejsce w dobie oświecenia i romantyzmu, co zakończyło się okrzepnięciem historii jako dyscypliny naukowej uprawianej zasadniczo na uniwersytetach, a także ukształtowaniem się instytucji archiwalnych nowego typu, coraz silniej powiązanych nie z administracją i sądownictwem (choć te związki nigdy nie znikły), ale na pierwszym miejscu z nauką historyczną. Wykształcił się etos zawodu archiwisty już nie jako prawnika i urzędnika, lecz historyka wyedukowanego uniwersytecko. Zdarzały się sytuacje, gdy profesor uniwersytetu, a jednocześnie dyrektor archiwum, specjalnie zatrudniał w archiwum swych seminarzystów, by zdobyli naukową ogładę. Archiwa stawały się kuźnią kadr naukowych, a jednocześnie chętnie zatrudniały historyków wyposażonych w odpowiednie rekomendacje profesorów uniwersyteckich. Fakultety historyczne uniwersytetów kształciły albo wprost archiwistów, albo uczonych użytkowników, dobrze rozumiejących specyfikę pracy archiwów. Archiwa stały się jakby naturalnym warsztatem pracy historyków, obok bibliotek naukowych. Zasób archiwalny do badań naukowych wykorzystywali równolegle lub często wspólnie zarówno historycy zatrudnieni na uniwersytetach, jak i historycy zatrudnieni w roli kustoszy archiwaliów. Archiwa, a szczególnie pracownie naukowe, stały się miejscami spotkań: historyka z ludźmi z przeszłości przemawiającymi poprzez archiwalia, z archiwistami i innymi historykami. Wytworzył się etos zawodu archiwisty jako osoby naukowo kompetentnej, by pożądane archiwalia odszukać, odczytać literalnie i zinterpretować, czyli przeprowadzić pełną krytykę źródła. Wiek XX przyniósł jeden jeszcze obszar działań archiwów, który jest newralgiczny dla nauki historycznej, mianowicie kształtowanie zasobu archiwalnego, w tym decydowanie o tym, co będzie stanowiło źródła historyczne dostępne w archiwach i pozwalające tworzyć uczone konstrukcje przeszłości. Na polu tym podejmowanych jest wiele decyzji kontrowersyjnych. Teoria selekcji zrodzona w łonie historii modernistycznej, procesualnej, nie zadowala obecnych historyków codzienności, mentalności i mikrohistorii. Archiwa państwowe starają się w jakiś sposób sprostać przemianom nauki historycznej, co nie w pełni się udaje. W sukurs przychodzą historii archiwa społeczne, nastawione właśnie na dokumentowanie życia małych grup społecznych. W dobie postulowanej szerokiej dostępności archiwów dla każdego, w tym nieuczonego użytkownika, wiele metod i zasad pracy archiwów podlega rewizji. Nie spowoduje to zniknięcia uczonych historyków z archiwów. Samo ich przygotowanie będzie zawsze ich uprzywilejowywało w archiwach. Z ich wiedzy i doświadczenia w pracy z archiwaliami archiwa będą mogły korzystać w realizacji swojej misji w informacyjnym społeczeństwie przyszłości, zwłaszcza jeśli nie wszyscy archiwiści będą historykami, na co się zanosi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

MATCZUK, ALICJA. "KLASYFIKACJA DZIESIĘTNA W BIBLIOGRAFII POLSKIEJ. HISTORIA I STAN WSPÓŁCZESNY." Przegląd Biblioteczny 88, no. 2 (December 29, 2020): 182–208. http://dx.doi.org/10.36702/pb.774.

Full text
Abstract:
Teza/cel – Celem artykułu jest próba przedstawienia zagadnienia stosowania klasyfikacji dziesiętnej w bibliografii polskiej w perspektywie historycznej i współczesnej. Zaprezentowane zostały fazy rozwojowe zachodzące na tym polu w kontekście zmian organizacyjnych i postępu technologicznego. Metoda – Zastosowano metodę: porównawczą, historyczną oraz analizy i krytyki piśmiennictwa. Wyniki/Wnioski – Badanie pozwoliło na wyróżnienie w historycznym rozwoju stosowania klasyfikacji dziesiętnej w bibliografii polskiej czterech okresów. Okres pierwszy, od początku XX w. do 1939 r. – rozwojem i promocją UKD oraz jej użytkowaniem w praktyce bibliograficznej zajmował się Instytut Bibliograficzny Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Warszawie, następnie – ośrodki kształcenia bibliotekarzy i stowarzyszenia naukowo-techniczne, stosując klasyfikację w spisach bibliograficznych o charakterze oświatowym i technicznym. Okres drugi, od zakończenia II wojny światowej do połowy lat 60. XX w. – symbole UKD wprowadziła bieżąca bibliografia narodowa („Przewodnik Bibliograficzny”), bibliografia księgarska oraz przeglądy dokumentacyjne, które wykorzystywały klasyfikację również do prezentacji piśmiennictwa. Okres trzeci, od poł. lat 60. XX w. do końca lat 90. XX w. – proces kurczenia się zasięgu stosowania klasyfikacji na skutek rozwoju zautomatyzowanych systemów oraz powstania SINTO, w których UKD została pominięta w zestawie języków wyszukiwawczych; wyjątek stanowiło przyjęcie układu dziesiętnego w „Przewodniku Bibliograficznym” (wymóg międzynarodowy). Okres czwarty, od 2000 r. do dziś – układ według głównych działów UKD wprowadziła Biblioteka Narodowa do pozostałych członów polskiej bieżącej bibliografii narodowej. Bibliografie udostępnione są w formacie PDF. Wyszukiwanie za pomocą symbolu UKD oferują regionalne i lokalne bazy bibliograficzne stosujące program PATRON.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

MATCZUK, ALICJA. "KLASYFIKACJA DZIESIĘTNA W BIBLIOGRAFII POLSKIEJ. HISTORIA I STAN WSPÓŁCZESNY." Przegląd Biblioteczny 88, no. 2 (December 29, 2020): 182–208. http://dx.doi.org/10.36702/pb.774.

Full text
Abstract:
Teza/cel – Celem artykułu jest próba przedstawienia zagadnienia stosowania klasyfikacji dziesiętnej w bibliografii polskiej w perspektywie historycznej i współczesnej. Zaprezentowane zostały fazy rozwojowe zachodzące na tym polu w kontekście zmian organizacyjnych i postępu technologicznego. Metoda – Zastosowano metodę: porównawczą, historyczną oraz analizy i krytyki piśmiennictwa. Wyniki/Wnioski – Badanie pozwoliło na wyróżnienie w historycznym rozwoju stosowania klasyfikacji dziesiętnej w bibliografii polskiej czterech okresów. Okres pierwszy, od początku XX w. do 1939 r. – rozwojem i promocją UKD oraz jej użytkowaniem w praktyce bibliograficznej zajmował się Instytut Bibliograficzny Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Warszawie, następnie – ośrodki kształcenia bibliotekarzy i stowarzyszenia naukowo-techniczne, stosując klasyfikację w spisach bibliograficznych o charakterze oświatowym i technicznym. Okres drugi, od zakończenia II wojny światowej do połowy lat 60. XX w. – symbole UKD wprowadziła bieżąca bibliografia narodowa („Przewodnik Bibliograficzny”), bibliografia księgarska oraz przeglądy dokumentacyjne, które wykorzystywały klasyfikację również do prezentacji piśmiennictwa. Okres trzeci, od poł. lat 60. XX w. do końca lat 90. XX w. – proces kurczenia się zasięgu stosowania klasyfikacji na skutek rozwoju zautomatyzowanych systemów oraz powstania SINTO, w których UKD została pominięta w zestawie języków wyszukiwawczych; wyjątek stanowiło przyjęcie układu dziesiętnego w „Przewodniku Bibliograficznym” (wymóg międzynarodowy). Okres czwarty, od 2000 r. do dziś – układ według głównych działów UKD wprowadziła Biblioteka Narodowa do pozostałych członów polskiej bieżącej bibliografii narodowej. Bibliografie udostępnione są w formacie PDF. Wyszukiwanie za pomocą symbolu UKD oferują regionalne i lokalne bazy bibliograficzne stosujące program PATRON.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Andrysiak, Ewa. "Konferencja naukowa „Funkcje bibliotek dawniej i dziś” (Wrocław, 22–23 listopada 2017 r.)." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 26 (June 30, 2018): 141–50. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.26.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Hinc, Michał. "O narracji historii Kaszubów na wystawie stałej w Książnicy profesora Gerarda Labudy w Wejherowie." Annual Review of Museum Anthropology, no. 8 (December 29, 2021): 27–46. http://dx.doi.org/10.12775/zwam.2021.8.03.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia metodę narracyjną i narzędzia komunikacji o dziejach Kaszubów w nowej instytucji kultury na Pomorzu i Kaszubach — Bibliotece prof. Gerarda Labudy należącej do Muzeum Literatury i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. To właśnie ten badacz z Kaszub ustalił przed laty, że rozpoczynając naukowe badanie historii Kaszub należy pisać o dziejach Kaszubów jako historii gminy i etnosu pomorskiego. W ten sposób narracyjny zastosował się również zespół przygotowujący wystawę stałą w Bibliotece.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Mikołajska, Aleksandra. "Małgorzata Kisilowska, Biblioteki publiczne w kryzysie: doświadczenie pierwszego etapu pandemii, Warszawa: SBP 2021 (Nauka – Dydaktyka – Praktyka), s. 276. IS BN 978-83-65741-69-1." Biblioteka, no. 25 (34) (December 30, 2021): 311–23. http://dx.doi.org/10.14746/b.2021.25.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Kulenović, Emira. "Metafizika biblioteke = Metaphysics of the Library." Bosniaca 26, no. 26 (December 2021): 38–45. http://dx.doi.org/10.37083/bosn.2021.26.38.

Full text
Abstract:
Bibliotekarstvo kao nauka i vještina organizacije znanja i njegovih produkata evoluira te je, kao i sve ostale naučne ili praktične discipline, prisiljeno prilagođavati se vremenu. Na tom svom evolucijskom putu, općeprihvaćene teorije i poimanje biblioteke i bibliotekarstva kao struke se mijenjaju te se sve više udaljavaju od tradicionalnih predstava – gotovo do granice naučne fantastike. Pa ipak, do juče fikcijske, književnoumjetničke predstave, danas se posmatraju na krajnje konstruktivan i racionalan način. Jedan od najzanimljivijih primjera je doživljaj i vizija biblioteke u fikcijskom svijetu Jorgea Luisa Borgesa. Na tragu njegovih profetskih zapažanja utkanih u njegov književni univerzum, mnogi naučnici današnjice iz različitih oblasti kroz multidisciplinarni pristup pokušavaju rekonstruirati i kreirati sliku biblioteke budućnosti preoblikovane na način da može odgovoriti zahtjevima novog vremena. Ponajviše zahvaljujući enormnom tehnološkom razvoju i izazovima koje on sobom nosi, vizije sveopšte ili univerzalne biblioteke, biblioteke bez zidova, čine se izvodive i vode ka preispitivanju postojećih i stvaranju novih teorija o budućoj ulozi biblioteke i suštini bibliotečke prakse. Interesantno je i izazovno iz današnje perspektive struke promišljati na koji način će se poimati biblioteka u bližoj ili daljoj budućnosti, kako će izgledati i koja će od postojećih vizija, naučna ili literarna, biti bliže realizaciji u stvarnosti. = Librarianship as a science and skill of the organization of knowledge and its products is evolving and, like all other scientific or practical disciplines, it is forced to keep up with the times. In this evolutionary path, traditional theories and notions of libraries and librarianship as professions are changing and reaching far beyond the traditional ones – almost to the limits of science fictions. Nevertheless, theories which were until recently considered fictional literary and artistic performances are today already seen from an extremely constructive and rational perspective. One of the most interesting examples is the experience and vision of the library in the fictional world of Jorge Luis Borges. Following his prophetic observations woven into his literary universe, many scholars from various fields, are trying through a multidisciplinary approach to reconstruct and create an image of the library of the future reshaped in a way that can respond to demands of modern times. Mostly thanks to the enormous technological development and challenges it brings, visions of a Universal Library seem feasible and lead to rethinking of existing and creating new theories about the future role of the library and the essence of library practice. It is interesting and challenging from today’s professional perspective to think about the way that library will be understood in the near or distant future, what it will look like and which of the existing visions – scientific or literary – will be closer to realization in reality.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Nastalska-Wiśnicka, Joanna. "Konferencja naukowa „Z Petersburga do Lublina. Początki Biblioteki Uniwersytetu Lubelskiego”. Lublin. 27 II 2018." Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne 2018, no. 109 (2018): 489–94. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.2018.109.30.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Warząchowska, Bogumiła. "Nagroda „Lux ex Silesia” dla ks. prof. Wincentego Myszora. Wystawa: Nauka-dydaktyka-organizacja: Ekspozycja przygotowana przez Bibliotekę Teologiczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Księgarnię Św. Jacka w Katowicach [...]." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 101 (June 27, 2014): 413–16. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.11998.

Full text
Abstract:
Pełny tytuł: Nagroda „Lux ex Silesia” dla ks. prof. Wincentego Myszora. Wystawa: Nauka-dydaktyka-organizacja: Ekspozycja przygotowana przez Bibliotekę Teologiczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Księgarnię Św. Jacka w Katowicach (Katowice 5.10. 2013 r. – 31.12. 2013 r.)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Pietrzkiewicz, Dorota. "„Bibliotheca Lindiana. Samuel Bogumił Linde 1771–1847 pierwszy dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. W 165. rocznicę śmierci. Materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, 19–20 listopada 2012 r.” Redakcja naukowa Maria Cubrzyńska-Leonarczyk, współpraca Halina Mieczkowska, Warszawa 2015." Roczniki Biblioteczne 60 (June 8, 2017): 390–95. http://dx.doi.org/10.19195/0080-3626.60.21.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Dąbrowska, Dorota. "Międzynarodowa konferencja naukowa „Colloquia Biblioteki Kultury Polskiej we Włoszech – Polskość w świecie I: Stanisław Brzozowski”." Załącznik Kulturoznawczy, no. 3 (2016): 506–12. http://dx.doi.org/10.21697/zk.2016.3.29.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Kwiatkowska, Magdalena. "„Książka, biblioteka, informacja – między podziałami a wspólnotą”. Piąta Ogólnopolska Konferencja Naukowa (Kielce, 25–26 kwietnia 2016 r.)." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 22-23 (December 30, 2016): 221–26. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.22.23.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography