Academic literature on the topic 'O Kuanʹ-I︠U︡ne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'O Kuanʹ-I︠U︡ne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "O Kuanʹ-I︠U︡ne"

1

Krznar, Tomislav. "(Ne)mogućnosti emancipacije." Nova prisutnost XIX, no. 1 (March 15, 2021): 77–94. http://dx.doi.org/10.31192/np.19.1.6.

Full text
Abstract:
U ovom radu nastojimo dati temelj za proučavanje misli hrvatskog filozofa Milana Polića (1946.-2015.). Sadržaj rada treba promatrati iz dva kuta, strukturalnog i idejnog. Glede prvog, u radu se nastoji biografski, faktografski i sadržajno oslikati prvo razdoblje u misaonom djelovanju Milana Polića, riječ je o razdoblju od početka rada u obrazovanju 1974. (srednje usmjereno obrazovanje) do zapošljavanja na akademskoj ustanovi. Idejno gledano, ovo je razdoblje bitno obilježeno suradnjom, putem objavljivanja radova i putem rada u uredništvu, s časopisom Žena. To je utjecalo i na izbor tema pa se Polić u tom dijelu svojeg života značajno bavi problemima društvenog statusa žene i uloge žene u odgoju. U radu donosimo pregled i analizu tekstova (ukupno osamnaest) iz tog razdoblja ističući i dovodeći u značenjsku mrežu temeljne strukture mišljenja. Nadalje, donosimo i temeljne bio-bibliografske podatke o Polićevu životu, kao i temeljne podatke o časopisu Žena. U konačnici, nastojimo proniknuti u pozadinu središnjeg pitanja rada, a to je: Koji je konkretan Polićev doprinos u promišljanju problema uloge žene u odgoju, posebno s gledišta filozofije odgoja kao discipline? U radu na više mjesta, izravno i neizravno, donosimo odgovor na ovo pitanje i to prikaz aktualnih tema u kontekstu filozofijskog promišljanja, angažman za konkretnu društvenu zbilju i nastojanje oko jasnoće i primjerenosti misaonih izričaja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Rogić, Biljana, Božo Važić, Mila Savić, Nebojša Savić, and Marina Stamenković Radak. "Efektivna veličina populacije buše i gatačkog govečeta: ekološki i molekularni pristup." АГРОЗНАЊЕ 14, no. 2 (November 29, 2013): 205. http://dx.doi.org/10.7251/agrsr1302205r.

Full text
Abstract:
Efektivna veličina populacije (Ne) je jedan od osnovnih parametara populacione genetike. Praćenje efektivne veličine populacije zajedno sa praćenjem genetičke varijabilnosti je veoma značajno za populaciono genetička istraživanja i ima veliku primjenu u uspostavljanju konzervacione strategije. U radu je izračunata Ne za populaciju buše sa dva lokaliteta (istočna i zapadna Hercegovina) i populaciju gatačkog govečeta iz regije Hercegovina. Korišćene su dvije metode za računanje Ne i to: ekološka i molekularna metoda. Za ekološku metodu izračunavanja efektivne veličine populacije korišćen je broj mužjaka i ženki koje se pare. Ne prema molekularnim metodama je računata na osnovu varijacije broja ponovaka (SSMM), kao i na osnovu očekivane heterozigotnosti (IAM). Ekološka Ne je u odnosu na cenzus (N) u opsegu očekivanom za populacije goveda i kretala se od 7,5 do 18,5. Molekularna Ne prema IAM metodi se kretala od 3040 do 3947, a prema SSMM metodi se kretala od 28875 do 35196. Dobijeni rezultati ukazuju na značaj molekularnih metoda u ocjeni Ne kao parametra u konzervaciji autohtonih goveda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

KALUĐEROVIĆ, ŽELJKO. "PRESOKRATSKE ANTICIPACIJE NE-ANTROPOCENTRIZMA." ARHE 13, no. 25 (May 11, 2017): 151. http://dx.doi.org/10.19090/arhe.2016.25.151-170.

Full text
Abstract:
Zastupnici dovođenja u pitanje dominantno antropocentričke vizure sveta sve glasnije postavljaju (bio)etičke zahteve za novim rešavanjem relacije između ljudi i drugih bića, govoreći da je sleđenje zapadne filozofske i teološke tradicije uzrokovalo sadašnju ekološku, i ne samo ekološku, krizu. Novi odnos pokušava se uspostaviti relativizovanjem razlike između čoveka i ne-ljudskih živih bića, pridavanjem, često, ne-ljudskim živim bićima specifično ljudskih svojstava i kategorija poput dostojanstva, moralnog statusa i prava. Autor u radu istražuje antecedente stanovišta koja odstupaju od glavnog toka zapadne filozofije, u smislu neantropocentričkog proširenja etike, i nalazi ih u fragmentima prvih filozofa prirode, u kojima se apostrofira neka vrsta pomešanosti telesnog i duševnog elementa, odnosno srodstvo svih varijeteta života. Pitagora, Parmenid, Empedokle, Anaksagora i Demokrit su, u tom kontekstu, određene životinje i biljke smatrali za svete tj. bili su na stanovištu da su one, u izvesnom smislu, odgovorne za ono što čine i da, osim što mogu da se pokreću po prirodnoj žudnji, da dišu, osećaju, budu tužne i vesele, imaju i dušu, moć rasuđivanja, svest, sposobnost mišljenja, razum i um. Najviše kontroverzi, po mišljenju autora, izaziva namera da se u savremenom ambijentu, koji je ne samo temporalno nego i duhovno udaljen od presokratske epohe, opravdano staranje o zaštiti ne-ljudskih živih bića pomeša sa pokušajem uvlačenja životinja i biljaka u područje par excellence ljudskog moralnog fenomena. Njima se, u tom kontekstu, pokušava priznati nekakav moralni status odnosno pripisati zajedno sa ljudima slične ili identične emotivne, duhovne i intelektualne karakteristike. Teškoće se, konačno, ogledaju u tome što jedna takva (bio)etika ne može postaviti i opravdati moralne principe koji bi se odnosili samo na životinje i biljke, s obzirom da se i dalje ispravno smatra da je čovek jedino živo biće koje može moralno delati.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

MILENKOVIĆ, DUŠAN. "„METODOLOŠKI POJAM ISTINE“ I EPISTEMOLOŠKE TENDENCIJE U KLASIČNOM PRAGMATIZMU Č. S. PERSA I V. DŽEMSA." Arhe 26, no. 32 (June 18, 2020): 219–43. http://dx.doi.org/10.19090/arhe.2019.32.219-243.

Full text
Abstract:
U radu se analizira Habermasova interpretacija Persovog pragmatizma i njegove težnje ka primeni teorijskih dometa naučne metodologije u rešavanju problema koji pripadaju domenu epistemologije. U skladu sa ovom interpretacijom, u radu se pokazuje kako Pers u svojim najpoznatijim tekstovima ne uspeva da ostane u okvirima teze o promišljanju saznanja iz perspektive metoda naučnog istraživanja, bez obzira na njegovu otvorenu kritiku tradicionalne filozofije. Iako sam Habermas ne govori u knjizi Saznanje i interes o učenju Vilijama Džemsa, u radu se razmatra u kojoj meri ovaj autor takođe zastupa tezu o „metodološkom pojmu istine“, kako u svojoj kritici tradicionalne filozofije, tako i u stavovima u kojima izlaže sopstvenu teoriju saznanja. Rad se približava zaključku da se ni u Persovoj, ni u Džemsovoj filozofiji ne može pronaći Habermasov „dosledni pragmatizam“, budući da oba autora posežu za teorijskim rešenjima preuzetim iz tradicionalne epistemologije, ne ostajući u okvirima zastupanja „metodološkog pojma istine“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Beck, Boris, and Danijel Berković. "Figurativnost abdominalnih organa u hrvatskim prijevodima u Bibliji." Crkva u svijetu 56, no. 2 (June 7, 2021): 233–52. http://dx.doi.org/10.34075/cs.56.2.4.

Full text
Abstract:
U radu se ukazuje na važnost biblijskog leksika povezanog s abdominalnim organima, kako u izvorniku, tako i u hrvatskim prijevodima. Hebrejske riječi za bubrege i jetru u Bibliji na hrvatski se ne prevode uvijek doslovno, kao što se to ne čini ni u prijevodima na druge jezike, nego se katkad prevedu figurativno, zbog čega je provedena semantička i traduktološka analiza tih izraza. Abdominalni organi imaju u Bibliji značajnu ulogu, kako u fiziološkoj funkciji, tako i kao sjedište najdubljih osjećaja, pri čemu se s bubrezima, jetrom i žuči povezuju srdžba i gnjev. Bubrezi i jetra tako govore o psihosomatskim aspektima emocionalnih stanja biblijskih pisaca, zbog čega se na raznim mjestima ne prevode doslovno, nego se shvaćaju kao metonimije osjećaja. Budući da se unutar ove teme znakovito javlja par srce/bubreg, uočljiva je tendencija da se taj izraz shvati figurativno, kao merizam koji obuhvaća cjelokupnost čovjekova razmišljanja i osjećanja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Halužan, Tanja. "“Tko će, ako ne mi sami?”." Narodna umjetnost 57, no. 2 (December 21, 2020): 79–105. http://dx.doi.org/10.15176/vol57no205.

Full text
Abstract:
Rad nudi uvid u istraživanje nezavisnih glazbenih praksi u kontekstu društvenih zajednica promatranih kroz teorijsko-interpretativni okvir scene. S naglaskom usmjerenim lokalnoj interpretaciji stvaranja, izvedbe i potrošnje kantautorske glazbe, razmatra jednu od tvorbenih konvencija ugrađenih u suvremenu kantautorsku scenu u Zagrebu: svestranost glazbenika i preuzimanje inicijative primjenom do-it-yourself (DIY) načela, poetika i estetika. Osim u samom stvaralačkom i izvođačkom procesu, moguće ih je detektirati i na polju promocije i izdavaštva, a upravo otisci njihove primjene nude mogućnost ocrtavanja skice razvoja suvremene kantautorske scene u Zagrebu. Pregledom kroz neke od formativnih DIY programa i projekata koji su poslužili kao platforma za promoviranje glazbenika te njihovo međusobno povezivanje, rad donosi primjere primjenjivosti DIY koncepata te propituje razloge opiranja kantautora ustaljenim obrascima stvaranja i potrošnje popularne glazbe, kao i pojedinim općim društvenim i ekonomskim uzusima.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

VUKSANOVIĆ, DIVNA. "KULTURA: MODELI I VREDNOSTI." ARHE 11, no. 22 (November 26, 2015): 9. http://dx.doi.org/10.19090/arhe.2014.22.9-19.

Full text
Abstract:
Tekst preispituje, u okvirima filozofije kulture, generalno uzevši, kulturne obrasce kao istraživački problem, bilo da je reč o polaznim pretpostavkama o tome da se kultura može svesti na određene moduse postojanja, ili pak da su oni ishod, odnosno rezultat sprovedenih empirijskih istraživanja u oblasti kulturnog života, te polazište za buduće projekcije razvoja u kulturi. U vezi s ovim, nadalje, članak radikalno dovodi u pitanje namere naručilaca ovakvih projekata u oblasti kulture, koje se, po našem uverenju, sastoje u činjenici da se na temelju podataka dobijenih u empirijskim istraživanjima vrednuje, a potom i strateški planira budući kulturni razvoj, odnosno potencijalno upravlja glavnim tokovima kulturnog života određene sredine. Nasuprot empirijskim istraživanima sprovedenim u oblasti kulture, većinom svedenim na kvantitativne pokazatelje ili artefakt-analize, ovde se zalažemo za prethodno kritičko promišljanje šta jeste, zapravo, kultura, a potom i detaljno preispitivanje može li se ona uopšte redukovati na određene pojavne oblike, empirijske date ili obrasce, a da se njen pojam suštinski ne dovede u pitanje. Po našem mišljenju, u tesnom odnosu s pojmom kulture je ideja/ideal slobode, i nema istinske kulture bez procesa emancipacije. Sloboda je, otuda, osnovna pretpostavka (razvoja) kulture, ali ne kao unapred (za)data paradigma, već kao sredstvo i sam rezultat (cilj) kulturnog razvoja. Otuda nikakvi „nagoni za klasifikovanjem“, ničeovski rečeno, ne mogu prethoditi konstituisanju pojma kulture, dok se on u praksi ne identifikuje kao put ka ukupnoj emancipaciji čoveka i njegovog sveta (kulture).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Trifunović, Vesna. "Šala – jedna (ne)bitna humoristička forma." Issues in Ethnology and Anthropology 6, no. 2 (May 30, 2011): 319–32. http://dx.doi.org/10.21301/eap.v6i2.2.

Full text
Abstract:
Šala je vid humora kome u domaćoj folkloristici i antropologiji do sada nije ukazana pažnja kakvu zaslužuje. Jedan od mogućih razloga za to je visoki stepen inkorporiranosti humora u svakodnevnu komunikaciju, zbog čega se šala često previđa kao posebna folklorna forma. Pored toga, šala kao humoristička forma nije ni prepoznata na odgovarajući način, o čemu svedoči nepostojanje njene adekvatne definicije i često mešanje sa folklornim tvorevinama kao što je, na primer, vic. Ovaj rad razmatra oblik, korišćenje i značenje šale u savremenom domaćem kontekstu i u skladu s tim nudi njenu posebnu definiciju, dok paralelno pravi razliku između šale i njoj bliskih humorističkih formi. Na kraju je razmotren i problem svrstavanja šale u folklorni materijal, kao i njen značaj za antropološka i folklorna istraživanja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Lazzarich, Marinko, and Antonia Čančar. "Dječja lektira i novi mediji." Metodički ogledi 27, no. 2 (December 16, 2020): 149–70. http://dx.doi.org/10.21464/mo.27.2.10.

Full text
Abstract:
Kulturu čitanja oblikuje niz individualno i društveno određenih čimbenika koji proizlaze i iz kulturne tradicije neke sredine zbog čega je status knjige neodvojiv od cjelokupnoga vrijednosnoga sustava pojedinoga društva. Učitelj materinskoga jezika ključna je figura u procesu literarnoga sazrijevanja buduće čitateljske publike, a njegova je uloga otežana društvenim promjenama u današnjem »računalnom« svijetu gdje su položaj čitatelja i knjige bitno izmijenjeni u odnosu na ne tako davnu prošlost. Ne možemo u svemu kriviti digitalne medije, pa tako ni za smanjeni interes učenika za čitanje knjiga. U ovom radu raspravljat će se o složenosti obrazovnoga područja, o kulturi čitanja u novonastalom online okruženju te o promjenama koje donosi aktualni predmetni kurikul za Hrvatski jezik. Kritički će se razmotriti prednosti i nedostatci uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije u odgojno-obrazovnome procesu te ponuditi smjernice za funkcionalnu primjenu mrežnih alata i gotovih aplikacija u nastavi Hrvatskoga jezika. Dječje je odrastanje usko povezano s digitalizacijom i društvenim mrežama čiji utjecaj ne mora biti negativan, samo ga treba funkcionalno iskoristiti i usmjeriti pozornost neupitnom potencijalu dobre knjige. Istaknut će se (ne)opravdanost obvezne školske lektire i problem neuvažavanja čitateljskih interesa učenika mlađe školske dobi. U radu će biti ponuđen metodički predložak za interpretaciju lektirnoga naslova uz primjenu kreativnih mrežnih alata.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Levačić, Tomislav. "problematika morfema -te u drugom licu množine imperativa u ruskom i hrvatskom." Croatica et Slavica Iadertina, no. 2 (January 18, 2017): 169. http://dx.doi.org/10.15291/csi.336.

Full text
Abstract:
Razmatrajući karakter morfema -te došli smo do zaključka da je to oblikotvorni sufiks koji slijedi iza rječotvornog sufiksa i u ruskom i u hrvatskom jeziku. Rječotvorni sufiks u ruskome može biti i nulti, a u hrvatskom je uvijek vidljiv u pismu (-j-, -ji-, -i-, -aj-). Nismo se mogli složiti s mišljenjem većine ruskih gramatika da je -te postfiks iz razloga što dva postfiksa ne mogu postojati u jednoj riječi (to je pojmovna kontradikcija); u povratnih glagola već postoji postfiks 2. l. mn. imperativa -сь. Ova povratnost u hrvatskom se označava pomoću povratne zamjenice se ("себя"), a i inače u hrvatskom postfiks kao morfem ne postoji. Većina hrvatskih gramatika drži -te sastavnim dijelom nastavka. No imperativna paradigma nije potpuna (ni u hrvatskom ni u ruskom), te je to razlog zašto -te ne smatramo nastavkom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "O Kuanʹ-I︠U︡ne"

1

Radoje, Simić. "Kliničke i patohistološke karakteristike urođenog rascepa vrata u prednjoj srednjoj liniji i njihov značaj za diferencijalnu dijagnozu i hirurško lečenje." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet u Novom Sadu, 2015. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=94511&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Urođeni rascep sa naborom u prednjoj srednjoj liniji vrata (UR-N PSLV) je retka anomalija sa oko 100-150 bolesnika opisanih u literaturi. Tipičan rascep se sastoji od atrofične, ružičaste kože u obliku žleba, kožne prominencije na gornjem kraju i potkožnog sinusa na donjem kraju tzv. rascepa. Ispod ovih elemenata nalazi se potkožna vezivno-mišićna traka koja izaziva nabor na vratu. Izolovani nabor vrata, kao jedan od tipova rascepa, ima samo potkožnu traku i podbradnu kožnu izraslinu. U radu analiziramo seriju od 11 bolesnika sa UR-N PSLV operisanih u periodu od 12 godina (jul 1998. - jun 2010.). Rezultati lečenja sagledani su u pogledu preciznosti postavljanja dijagnoze (diferencijalna dijagnoza anomalija i oboljenja PSLV) i analize posleoperativnih funkcionalnih i estetskih karakteristika (vrednost cervikomentalnog ugla-CMU, veličina ekstenzije glave i vrata-EGV i karakteristike ožiljka). Rezultati operativnog lečenja rascepa primenom multiple „Z” plastike sa 4-10 kožnih režnjeva poređeni su sa Sistrunkovom operacijom kod bolesnika sa cistom tiroglosnog duktusa-TGDC (ukupno 128 bolesnika u seriji). S obzirom na veliki broj bolesnika sa različitim izgledom anomalije učinjena je podela UR-N PSLV na tipove (I-IV) i podtipove. Rascep se po embriopatogenezi, izgledu i patohistološkim (PH) karakteristikama jasno razlikuje od TGDC. Deskriptivnom embriologijom rascep se definiše kao poremećaj u spajanju prednjih krajeva II (nekad i I) ždrelnih lukova. Kompresija srca u razvoju i odloženo ispravljanje vrata imaju značajnu ulogu. Kožna izraslina je rabdomiomatozni mezenhimalni hamartom kod svih naših bolesnika. Kaudalni sinus po PH izgledu ukazuje na bronhogeno poreklo. Operacijom rascepa vrata ne postiže se normalan CMU i potpuna EGV. Operacijom TGDC više se menja CMU nego EGV, ali su vrednosti bliže kontrolnoj grupi nego kod dece sa rascepom. Ožiljci, posebno kosi delovi „Z” plastike, posle operacije UR-N su lošije  ocenjeni nego posle operacije TGDC (parametrijski testovi pokazuju manju razliku). Na estetiku i funkcionalnost vrata i glave posle operacije rascepa veoma mnogo utiču hipoplazija donje vilice i deficit mekih struktura prednje strane vrata. Nova operativna tehnika (poprečna eliptična ekscizija i incizija u dva nivoa ili step incision, sa dodatnom „Z” plastikom na platizmi) primenjena kod dva bolesnika (pri kraju analize rezultata u studiji) daje nadu u dobijanje boljih posleoperativnih rezultata.
Congenital midline cervical cleft and web (CMCC-W) is a rare anomaly with about 100-150 cases described in the literature. The typical CMCC consists of midline groove of atrophic, erythematous skin with a skin protuberance cranially, and a subcutaneous blind sinus tract on the lower end of so-called cleft. Subcutaneous fibro-muscular band is located underneath, causing the web. Isolated CMCW, as one of the cleft types, includes only subcutaneous band and submental skin prominence. We analyzed a series of 11 patients with CMCC-W during the 12-year period (July 1998-June 2010). Treatment outcomes were evaluated according to precisely established diagnosis (differential diagnosis of anomalies and diseases of midline neck) and analysis of postoperative functional and aesthetic features (value of cervico-mental angle (CMA), head and neck extension (HNE) and characteristics of the scar). The results of the surgical treatment using multiple Z-plasty technique with 4-10 skin flaps were compared with Sistrunk procedure in patients with thyroglossal duct cyst (TGDC) (total of 128 patients in the series). Since a great number of patients had different forms of anomaly, the cases were divided into types (I-IV) and subtypes. Regarding embryo pathogenesis, appearance and histopathology, there was a clear difference between CMCC and TGDC. A cleft is defined, due to descriptive embryology, as a failure of the second (sometimes and first) pharyngeal arches to fuse in the midline. Compression of the heart and postponed extension of the neck played an important role during development period. Skin prominence was a rhabdomyomatous mesenchymal hamartoma in all our patients. Histopathology of the caudal sinus indicated the bronchogenic origin. The normal CMA and complete HNE were not achieved by the operation of CMCC-W. TGDC operation effects more CMA than HNE, but the values are closer to control group than in children having a cleft. Scars, especially oblique parts of Z plasty, after the operation CMCC-W were worse than after TGDC (parametric tests showed lesser difference). Hypoplasia of the mandible and vertical soft-tissue deficit of the anterior neck have a great impact on aesthetics and functionality of the head and neck after cleft surgery. New operative technique (two level transverse elliptical excision and incision or step incision – with the additional Z-plasty of platysma) was applied in two patients (at the end of the analysis of the results in the study) gives a new hope regarding better postoperative results.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ana, Tadić. "Uticaj preparata koncentrovanih faktora rasta na regeneratorne i reparatorne procese u postekstrakcionim ranama." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet u Novom Sadu, 2019. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=110072&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Ekstrakcija zuba je intervencija prilikom koje se zub vadi iz svog ležišta u zubnoj alveoli. Rana koja nastaje kao posledica ove intervncije je takvog oblika da njene ivice nije moguće približiti jednu drugoj , te zarasta per secundam intentionem. Ekstrakcija zuba ima za posledicu mnogobrojne promene na tvrdim i mekim tkivima alveolarnog nastavka u periodu od nekoliko meseci do godinu dana nakon intervencije. Savremena stomatologija se i dalje intenzivno bavi proučavanjem procesa zarastanja ekstrakcione rane iz potrebe da se što bolje razumeju promene u tkivu koje nastaju po gubitku zuba da bi se mogle prevenirati i/ili usmeriti tako da se omogući kasnija lakša protetska rehabilitacija pacijenata. Mnoge studije su pokazale efikasnost faktora rasta u tokom procesa zaceljivanja tkiva.Opisan je veliki broj tehnika za pripremu autolognih krvnih preparata koji sadrže faktore rasta, ali su njihova praktična primena i efikasnost su dalje nejasni zato što svaka od ovih metoda dovodi do izrade različitog produkta sa različitom biologijom i potencijalnim indikacijama za upotrebu. Ekstrakcije mandibularnog trećeg molara spadaju u jednu od najčešćih intervencija sa kojom se u svom radu svakodnevno sreću oralni i maksilofacijalni hirurzi. Ova hirurška procedura je povezana za postoperativnim efektima koji u velikoj meri utiču na kvalitet života pacijenta kao što su bol, trizmus, edem, infekcija i alveolitis. U literaturi postoje dokazi da aplikacija nekog od autolognog krvnog preparata sa visokim sadržajem faktora rasta u određenoj meri može da poboljša proces zarastanja tkiva i da umanji neželjene propratne pojave hirurške intervencije nakon ekstrakcije mandibularnog trećeg molara. Cilj ovog rada je bio da utvrdimo da li primena autolognih krvnih preparata sa koncentrovanim faktorima rasta ubrzava stvaranje koštanog tkiva u ekstrakcionoj rani, kao i da li utiče na učestalost pojave alveolitisa i pojavu aproksimalinih parodontalnih džepova na susednim zubima nakon hirurške ekstrakcije donjeg trećeg molara. Studija je sprovedena kao prospektivna klinička studija split-mouth dizajna. U studiju je bilo uključeno 30 pacijenata kod kojih je indikovana ekstrakcija oba mandibularna treća molara i kod kojih su ovi zubi bilateralno u približno istom položaju u odnosu na drugi donji molar. Nakon hirurške ekstrakcije u jednu alveolu je aplikovan preparat koncentrovanih faktora rasta. Kontrolnu grupu u istraživanju činilo je 30 zubnih alveola u koje nije aplikovan preparat koncentrovanih faktora rasta. U eksperimentalnu grupu spadalo je 30 alveola u koje su aplikovani preparati koncentrovanih faktora rasta nakon ekstrakcije zuba. Pacijentima je prvi obavezan kontrolni pregled zakazivan za 7 dana nakon intervencije, tokom koga su uklanjane suture, a vršen je i klinički pregled rane i parodontološkom sondom je proveravana dubina parodontalnog džepa na distalnoj površini drugog molara. Druga postoperativna kontrola je zakazivana 4 nedelje nakon intervencije, a treća nakon 8 nedelja i na ovim kontrolama je merena dubina parodontalnog džepa na distalnoj površini drugog molara. Ispitanicima su napravljena tri CBCT snimka operisanih regija i to po sledećoj dinamici- prvi snimak neposredno nakon ekstrakcije zuba, drugi 4 nedelje i treći 8 nedelja po intervenciji. Svaki CBCT snimak je analiziran da bi se prikupili željeni podaci: zapremina šupljine alveole koja je ostala nakon ekstrakcije zuba i gustina novostvorenog koštanog tkiva, što su parametri na osnovu kojih procenjujemo proces zarastanja koštanog tkiva nakon intervencije. Ova metodologija je originalna , obzirom da su do sada korišćene dvodimenzionalne radiografske metode snimanja sa ciljem praćenja koštanog zarastanja nakon ekstrakcije zuba manje precizne i pouzdane. Dobijenu podaci su obrađeni odgovarajućim matematičko-statističkim postupcima. Najznačajniji rezultati istraživanja su zatim tabelarno i grafički prikazani. Na osnovu dobijenih rezultata došli smo do zaključka da iako primena koncentrovanih faktora rasta dovodi do intenziviranja procesa koštanog zarastanja i smanjenja dubine parodontalnog džepa na distalnoj površini susednih zuba, ta razlika nije statistički značajna. Obzirom da ni u jednom slučaju nije došlo do pojave alveolitisa, nismo mogli zaključiti na koji način primena koncentrovanih faktora rasta utiče na učestalost ove komplikacije.
Tooth extraction is an intervention during which a tooth is removed from its socket. A wound that remains after this is of specific size and shape and it heals per secundam intentionem. Where once was a tooth, in following months and years, a large number of changes in composition of hard and soft tissues occure. Haeling of extraction wound in still in focus of contemporary dentistry, since it is imperative to understand all tissue changes in order to prevent and/or gide them and enable prosthodontic rehabilitation of the patient. Many studies confirm a benefitial effect of growth factors douring wound healing. A large number of techniques is developed to prepare autologous blood concentrates containing growth factors, like platelet-rich fibrin (PRF) , but their aplicability and efficancy are still unclear because each of these methods results in product with different biology and physical characteristics, as well as different potential indications. Third mandibular molar extraction is one of the most frequent interventions that oral and maxillofacial surgeon face in their everyday clinical practice. This procedure is usually followed by postoperative effects affecting such as pain, trismus, edema, infection and alveolitis. In contemporary literature there is enough evidence to suport beneficial role of autologous blood preparations in wound healing, and some authors even sugest that they can reduce incidence of postextraction complications afther third molar surgery. The aim of this study was to determin weather concentrated growth factors have beneficial effect on bone healing after tooth extraction, as well as their effect on the incidence of alveolitis and do they reduce pocket depth on distal side of adjacent tooth. This study was conducted as prospective clinical split-mouth designed study. 30 patients with both mandibular third molars indicated for the extraction, in similar position, were included in the study. On the same day surgical removal of both mandibular molars was performed, and in one socket PRF was placed. Patients were scheduled for a check-up and suture removals on the 7th postoperative day. During this visit, as well as after 4 and after 8 weeks, depth of distal pocket of the second molar was measured. CBCT was made on the day of surgery, 4 and 8 weeks afther surgery. On these radiographs volume of the bone defect was measured as well as density of newly formed bone tissue in the socket. This is original methodology, while previous studies used two-dimensional radiography methods in order to evaluate bone healing after tooth extractions, with less precision and liability. We processed and analyzed gained data using appropriate mathematical-statistical methods. According to our data we concluded that application of PRF in the extraction socket improves bone healing and reduces depth of pocket on the adjacent teeth, although this effects are not statistically significant. In our study, alveolitis did not occur neither in control nor in the experimental group, so we could not conclude if the application of PRF has any effect on prevention of this complication.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ružica, Mirilov. "Кулинарска терминологија Војводине." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=101013&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Кулинарска лексика уопште, као икулинарска лексика Војводине није до сададетаљније са лексичко семантичког итворбеног аспекта обрађивана (осим упојединим приказима наших дијелектолога илексикографа), али је свакако она (не употпуности) део српских важнијихдијалекатских речника (Од Вукова доРечника српских говора Војводине) иречника општег типа.У истраживачком раду је примењена у насодомаћена теорија семантичких поља рускогетнолингвисте Никите Толстоја. У лексичкосемантичкој и творбеној анализи као и улексикографској обради примењен једескриптивни, лингвогеографски икомпаративни метод.Обрађено је шеснаест семантичких поља:Намирнице, Оброци, Припремање хране,Зимница, Млеко , млечни производи и јелаод млека, Супе и чорбе, Јела од теста,Јела од јаја, Јела од меса, Меснепрерађевине, Врсте меса и делови, Умаци,Јела од поврћа, Колачи, слаткиши, Пића,Јела приликом разних светковина.Материјал је и лексикографски уобличен, апотом картографисан.
Kulinarska leksika uopšte, kao ikulinarska leksika Vojvodine nije do sadadetaljnije sa leksičko semantičkog itvorbenog aspekta obrađivana (osim upojedinim prikazima naših dijelektologa ileksikografa), ali je svakako ona (ne upotpunosti) deo srpskih važnijihdijalekatskih rečnika (Od Vukova doRečnika srpskih govora Vojvodine) irečnika opšteg tipa.U istraživačkom radu je primenjena u nasodomaćena teorija semantičkih polja ruskogetnolingviste Nikite Tolstoja. U leksičkosemantičkoj i tvorbenoj analizi kao i uleksikografskoj obradi primenjen jedeskriptivni, lingvogeografski ikomparativni metod.Obrađeno je šesnaest semantičkih polja:Namirnice, Obroci, Pripremanje hrane,Zimnica, Mleko , mlečni proizvodi i jelaod mleka, Supe i čorbe, Jela od testa,Jela od jaja, Jela od mesa, Mesneprerađevine, Vrste mesa i delovi, Umaci,Jela od povrća, Kolači, slatkiši, Pića,Jela prilikom raznih svetkovina.Materijal je i leksikografski uobličen, apotom kartografisan.
Culinary lexicon as such, as well as theculinary lexicon of Vojvodina Region has so farnot been systematically examined in the lexicosemanticand word-formation aspect (except forsome reviews of our dialectologists and lexicographers). However, it is (yet notcompletely) a part of some major Serbiandialect dictionaries (from Rječnik, a dictionaryby Vuk Stefanović Karadžić to Dictionary ofSerbian Vojvodina Speech) as well as therange of general dictionaries.The research implied the semantic fieldtheory developed by Russian ethno-linguistNikita Tolstoy, which is commonly appliedapproach in our region. Lexico-semantic andword-formation analysis as well aslexicographic processing were performedapplying descriptive and linguo-geographicmethods.Sixteen semantic fields were analyzed:Foodstuffs; Meals; Food Preparation; WinterStores; Milk; Dairy Products and Dishes; Soupsand Stocks; Pasta and Savory Dishes; EggDishes; Meat Dishes; Meat Products; MeatTypes and Cuts; Sauces; Vegetable Dishes;Cakes, Cookies and Sweets; Drinks andBeverages; Festive Foods. The material waslexicographically edited and cartographed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "O Kuanʹ-I︠U︡ne"

1

Yu, Yang-u. Ne yŏnghon i chaltoem kachʻi: Yu Yang-u sinang sosŏl. Sŏul-si: Hyŏndae Munhwa Sentʻa, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

editor, Vukčević Dragan K., ed. Ne Crna Gora "mikro država" i zašto ne: Prilog raspravama o ulozi, funkcijama i odgovornosti država u savremenosti i sagledivoj budućnosti. Podgorica: Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Jelena u životu i delu Ive Andrića: Ljubavna stradanja i (ne)ženidbe srpskih spisatelja. Beograd: DIK Književne novine--"Enciklopedija", 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kopaonik, Serbia) Kopaonik biznis forum (2009. Rast u uslovima globalne recesije i finansijske krize: (ne)konvencionalne inicijative. Beograd: Savez ekonomista Srbije, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ne pristajem!: Vrijeme časti i beščašća u Crnoj Gori (1989-2013). Podgorica: Art Gloria, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pois, A. Kto my? U nas vse tak? Ili ne tak? I chto zhe delatʹ? Moskva: Izd-vo "Prist︠s︡elʹs", 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Država ili ne: Ustroj Vojne krajine 1578. godine i hrvatsko-slavonski staleži u regionalnoj obrani i politici. Zagreb: Srednja Europa, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ustav Hercegovačko-Neretvanskog Kantona o ljudskim pravima i slobodama i "Ostalim": O postuliranju krepke (ne)konstitutivne (ne)ravnoteže nauštrb "Ostalih" i ustavnopravnom perverzitetu u Hercegovačko-Neretvanskom Kantonu. Sarajevo: Centar za političke studije, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Use ide, ale ne vse mynai︠e︡--: Pam'i︠a︡tʹ i chas u tvorchosti Liny Kostenko : monohrafii︠a︡. Kiev: Vyd-vo Knyha, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Nacija smo a ne cigani: Pregled aktivnosti romskih i neromskih društvenih i političkih organizacija i pojedinaca o romskoj problematici u nekadašnjoj i sadašnjoj Jugoslaviji. Beograd: Rrominterpress, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "O Kuanʹ-I︠U︡ne"

1

Spahić Šiljak, Zilka. "KOLIKO SE (NE)POZNAJEMO TOLIKO SMO TOLERANTNI? MUSLIMANKE I MUSLIMANI O SEBI I DRUGIMA U BOSNI I HERCEGOVINI." In Koliko se poznajemo. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.195.04.

Full text
Abstract:
U ovom radu analiziramo koliko studentice i studenti koji se deklariraju kao muslimanke i muslimani poznaju sebe i svoju religijsku tradiciju, koliko prakticiraju islam, ali i koliko poznaju druge religijske tradicije u svom okruženju te kakve stavove imaju o svojim komšijama katolicima, pravoslavnim, jevrejima i onima koji se izjašnjavaju kao ateisti i agnostici. Građani Bosne i Hercegovine uglavnom žive u etnički i religijski podijeljenim i homogenim sredinama i mladi se socijaliziraju i obrazuju u takvom okruženju, uz religijsko konfesionalno obrazovanje koje pohađa većina djece. Sociološko istraživanje pod nazivom ”Koliko se poznajemo” ima za cilj pokazati da li u kojoj mjeri nepoznavanje vlastite a posebno religije/ konfesije drugoga doprinosi socijalnog distanci, te da li je to prepreka dijalogu i izgradnji kulture mira. Stupanj religioznosti mladih je analiziran kroz ideološku, obrednu i intelektualnu dimenziju, kako bi se utvrdilo koja je razina religijske pismenosti. Rezultati istraživanja pokazuju koje vrste autostereotipa muslimanke i muslimani imaju o sebi, uglavnom pozitivnih, u odnosu na druge, ali i koje vrste heterostereotipa imaju prema svojim komšijama. U konačnici, koliko muslimani kao najbrojniji u BiH (50,7 procenata ukupne populacije) pokazuju socijalnu distancu prema svojim komšijama jevrejima, katolicima i pravoslavnim, ali nereligioznim osobama, i koliko to utječe na njihovu opredijeljenost za prihvaćanje različitosti, a ne samo pasivnu toleranciju?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Stranjik, Helena. "Književno stvaralaštvo manjina u Hrvatskoj – dio hrvatske književnosti ili ne?" In Periferno u hrvatskoj književnosti i kulturi / Peryferie w chorwackiej literaturze i kulturze, 494–504. University of Silesia Press, 2021. http://dx.doi.org/10.31261/pn.4028.29.

Full text
Abstract:
There are numerous national minorities in Croatia supported by the state in their maintenance of minority languages, cultures and traditions. And many of these minorities with songs, dance and customs cherish their own literature, meaning poetry, prose, and drama written by their members in minority languages or in Croatian. These works are mostly known among members of the minorities, but sometimes it is difficult to find the way to readers of the majority of the population. An example of such a minority literature with a long tradition is literary creation of the Czech, who have been living in today’s Croatia for over two hundred years. Nowadays regularly or occasionally there are about thirty authors who write mostly in Czech, but to come to the readership, some of them have been translating their work into the Croatian language lately or leaving their mother tongue and starting to create in Croatian. Are Croatia’s minority works known and to what extent? What are the possibilities of writers using minority languages to publish their works? Why are minority literary works important, what can they offer to a broader readership and in what way can they enrich Croatian literature? How could they reach the majority population and could they wake up the interest beyond Croatian borders? And what difficulties do minority writers encounter? In the presentation, we will use the example of Czech minority literary works in Croatia to answer these and other issues related to minority literature emerging in Croatia, but remaining unknown to the Croatian public.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Cvitković, Ivan. "KOLIKO STUDENTI KATOLICI U BIH POZNAJU SVOJU, A KOLIKO RELIGIJU SVOJIH SUSJEDA." In Koliko se poznajemo. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.195.02.

Full text
Abstract:
Religijska samoidentifikacija stanovnika Bosne i Hercegovine (popis 2013.). U Bosni i Hercegovini se ne susreću različite religije, već građani s različitim religijskim identitetima. Nakon rata 1991.-1995. trebalo je obnoviti međusobno porušene mostove. Zato je potrebno znanje i o sebi i svom religijskom identitetu, ali i o drugima i njihovim religijskim identitetima. U radu će biti riječi o tome koliko studenti katolici u Bosni i Hercegovini imaju znanja o svojoj religiji (katoličanstvu) i o religiji svojih susjeda (muslimana, pravoslavnih, židova). Da li se više razumijemo ili mrzimo, što se više poznajemo? O uzorku. Kako stoji s religioznošću studenata katolika (vjerska naobrazba; poznavanje abrahamskih religija; poznavanje najrasprostranjenije kršćanske molitve, najpoznatijeg kršćanskog blagdana; poznavanje simbola svoje religije). Analiza podataka o tome koliko studenti katolici poznaju svoju religiju. Može li se religioznost studenata mjeriti odlaskom u crkvu? Posjeduju li Bibliju; je li im poznato kako se nazivaju dva dijela Biblije; vjerovanje u Boga, dušu, zagrobni život, raj … Što znaju o Jeruzalemu, Deset zapovijedi, evanđeljima, franjevcima u BiH, religijskim vođama. Drugi dio rada analizira kako studenti katolici poznaju religiju svojih susjeda: poznavanje židovske religije, islama, pravoslavlja i ostalih religija u BiH. Što studenti katolici misle o ateistima? Pokazatelji (ne)uvažavanja različitosti. Iskustvo života s pripadnicima drugih religija. Kako katolike doživljavaju studenti muslimani, a kako studenti pravoslavci. Zaključak.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ivanić, Mirela, and Jelena Perišić. "Derivacija glagola sa osnovama stranog porekla u srpskom jeziku u svetlu (ne)jasne diferencijacije između srpskog i hrvatskog standarda." In Družbeni in politični procesi v sodobnih slovanskih kulturah, jezikih in literaturah, 177–90. Založba Univerze na Primorskem, 2018. http://dx.doi.org/10.26493/978-961-7023-93-0.177-190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

McFarland, Ben. "Unfolding the Periodic Table." In A World From Dust. Oxford University Press, 2016. http://dx.doi.org/10.1093/oso/9780190275013.003.0007.

Full text
Abstract:
Our starting point is not hidden, nor is it far off. It is not an extreme place like Mono Lake or Freswick Castle, but it is a central concept expressed on a single page. The periodic table is the center of chemistry, and therefore of this book. You can spot it at a distance from its vaguely cathedral-like shape. You can see the chemical symbols that it contains on magnets and T-shirts and restaurant signs. Its regular columns are not quite symmetric, but that is because it has been twisted out of its natural shape by the contingencies of history. Rearrange it just a little and a simple mathematical pattern appears. To see this pattern, imagine that the periodic table is made out of beads on an abacus, arranged in the familiar U shape. Then push all the beads to the left: … Row 1 = H- He Row 2 = Li- Be- B- C- N- O- F- Ne Row 3 = Na- Mg- Al- Si- P- S- Cl- Ar Row 4 = K- Ca- Sc- Ti- V- Cr- Mn- Fe- Co- Ni- Cu- Zn- Ga- Ge- As- Se- Br- Kr Row 5 = Rb- Sr- Y- Zr- Nb- Mo- Tc- Ru- Rh- Pd- Ag- Cd- In- Sn- Sb- Te- I- Xe … By row, there are 2, 8, 8, 18, and 18 elements. The pattern continues in the rows below, but it is obscured by the fact that on most tables 14 elements have been moved out of the sixth and seventh rows. On the table here I have put them where they belong. These rows have 32 elements each. This can be simplified even more. The rows increase, first by 2, then by 6 more (2 + 6 = 8), then by 10 more (2 + 6 + 10 = 18), then by 14 (2 + 6 + 10 + 18 = 32). The series 2, 6, 10, 14 is the doubles of counting up by odd numbers: 1, 3, 5, 7. Put another way, each row is equal to 2n + 1 with n = integers from 0.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

"large fluctuation, which usually think grid is resistive obvious or perceptual characteristics of different. Frequency domain analysis of impedance values As can be seen from the test station area topology, in the Tai area, power line wiring is complex, with many branches, and longer. In such a high frequency, signal propagation environment can large fluctuation, which usually think large fluctuation, which usually think grid is r te i sc i ss t o if v e d if ofe b rv e in o tu . s or perceptual characteristics of different. Frequency doma in analysis of es d nn c vm al u ee s Apo s ne f mi a th t es sw ta ae r ea ori p og l o Ti a im ar ay , oa w eh r , i ne wd i r nn g sr . c o ec x mh a ye q b ancy h agn d go e . g I sn u ch av ir h gm h rt e qu y, ss i n al pm ro p nip at e nr m er n tce c es a l fn o r aq ue m ly-ti." In Structural Health Monitoring and Integrity Management, 152–53. CRC Press, 2015. http://dx.doi.org/10.1201/b18510-48.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

"About the Book This unique synthesis of chapters from top experts in their Abou fi tetlhdAesbBotoauortkg th e e ts Btohoek very important and upcoming area of cancer This b u io nmT iq hauirskeeusrnysinqatunhdestsihysenotnfheeceshdiasfpootrefrbcsehtfatreportmearnstdofprmoemoxrpeteorriptgsoerixnopuetshrtedsierisn ig tnh eir field asntdafriceglleidn ts ictaahlregtvreietasrlys th . iemTvhpeeorrbytoa im onktpaconordtvaeunrptscasonemdveiunrpaglcaoarmsepaienocgftsacaroenfacceoarfnccaenr cer biom mao rk b le eicorusmlaanrrd ke mtrhsaerak ne dresdthferoanrnebgeeidn tt gfeorrfarbnoedmttmeroian re ndorivmgaotoirroenur , sigdsoecrrsoe ig uensidnegs , i gn." In Cancer Biomarkers, 380. CRC Press, 2012. http://dx.doi.org/10.1201/b14318-27.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

"requirement of memory is large. So in this paper we propose an ae q p pu i r oe e a ce h bo a sf e de emo ty h es slli nr r d ie e r to o r en n c ni i s - struction of autocorrela (2) Nyquist sam pr u o le so isoe [ ] e [ ] a i , tp p i or oon cs t non w sn u struction p rop f os aaew he oani hh orrfebg ea s t si modnog oy n o ds tnhlceap eg oir fd . o rr - mance in th st t mm e wes i t t] a h ee p ] l , raota io ch nbfausnecdti on th wei th in d s ir uebc -t recon- plexity. In t mc ueie hn s o dr tauhm , Ct pilloA Fs t [ o i o8 a b lt e aw c s tr iicrcs pl a cg gie mu oon - eh d be y ha e constructed al u cty e o rI nNe at hqt oi s n fe u nh m c td p m io nC s , a[ i7Fn dm iisst ew bbn sh iii ge etn ae l detection is gtr e et d ac r ie n oo f en t pio e fa n s hen sig p n re nals, multi-c ae o r re i et t r sc n ig nl sdea la r i ’ sy gto . g n uI onrm be h e rt mio fe nats uf coub , ctC io AnF , ainsd obtain ai gog rr ef f r ac een do yynpp , eeaoo the length o lsy , m l pl dttir et ccef ir x ( er signal’s number ricP ) p g . Ie ian fe s u te C u rP m e se s t if fce su uinw ea aorrfrriiteehrresstaayU ne d rs i t e system model, OFDM signal is cy-." In Network Security and Communication Engineering, 522–23. CRC Press, 2015. http://dx.doi.org/10.1201/b18660-134.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

"The book provides a description of current trends in seafood Ts h ce i e bn o T co e . epI bt roovo k o dv e p es r r os a v id vd e a rs y a r ni p g dtieo ts n o cp roi ip c si couns ru roe cf n h tcut ar res re nndtstirne nds in isolation aa s eo c te s die o if ni t mc c e tv h ds o ov a g iy e sn gvin op i l es d cn t dts e tail pn l nn a ie o no tda be l o ti oedm al iongvioelsv rine co ie ss s ho o so h etio r a wd s e ec dtd , tnac rl , u te a ca la e ti h et ir health be ne e te s es l e, a ax l t ke s r hw c e se s e tc o prusta in ll provide plth la fealth asuch a t, o dh e ee l v oe p a. q rh e / icssew to i p ll ics will bio ca h lo o dv u se t splatform to Te h elt h ac l tlt quu re a / c ulture/ rea io n e novice and expert fb i e fu l m r/ i n es ential ie cte e sc a lt btr i ts e hh n go y id e nti c ef s , sc t ra a ri o ld s cin e pharmac ical na ma sc ience d icals iences. sc an nutra." In Seafood Science, 603. CRC Press, 2014. http://dx.doi.org/10.1201/b17402-28.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

"acroencdeirsnceud ss w ed i th fur ological drough t u . n th d er Weer st ian Chapter 1. This chapter is progress with parts of the epic problem of drought understanding and pr are ndi edi cctonngcearnndedpriendipcrtiinncg meteor­ prediction may finally be within our grasp. from the n ing deficiencies in ip lreaiw nf i a th ll cha A ra ct deirscoufsspiroenc ip o it f a ti dornou ti gmhet se sro ie osn . Etxuarm ns i na tto io nthoefd fr uorm at isoenvserfarl orm owmeaeoklsetxopdeecc ta atd io ens, tfhoorupgehriw od e s em th paht as liasset any long ne season (three months) to a few v ar a g ri uaebd il i ( ty tiomneaslel ri t e im sreev sc eaallessa ( cFo ig muprleex2 . a1n ) d . S ri ocmhemihxavoefp se rae sons, as these have shown the most potential for of the co e m .g p ., o M ne ann ts d elbrot and Wallis diction so far. of the hydrologi c1a9l6c8y ) clteha ar temsaen lf y ­ tem Tphoeradleb si erheatvoi understand similar -i.e., that they our of rainfal alnhdasprbeede ic ntathmeocto iv map ti lnegxtchhuas ra m cte ay ri s h ti acvseoaflam rg aenuynp ar reedfircatcatballeacnodmcphoanoetn ic t , . K an edyfOon rc eeo in f c th li emaetaerlp ie rsetdikcn ti oownnsirnecfeereean rl cyesretcooraderda in hi gsa to urgye . roacicnu fa rrence rainfall time series are (1) was made in administrative chronicles in India written somet lilmaensosmo al fyvearny large extremes, of either sign, in more than two thousand years ago (Kautilya ‘climate’. Tbheeseexta re smde ( l2y ) lpoenrg io adnsd of extremes that can c. BC). Raingauges were needed because it had to 1704 near Bur , ed Foh ll is anmdeaansd Wales- (1970) gives f." In Droughts, 52–53. Routledge, 2016. http://dx.doi.org/10.4324/9781315830896-37.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "O Kuanʹ-I︠U︡ne"

1

Ramčilović, Zećir. "Bosna i Hercegovina u udžbenicima historije u Republici Sjevernoj Makedoniji." In Međunaordna naučno-kulturološka konferencija “Istoriografija o BiH (2001–2017 )”. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.186.27.

Full text
Abstract:
Uloga znanja i obrazovanja je primarna za razvoj svih segmenata savremenog društva. Sve naučne discipline imaju svoj značaj, svoje postavljene ciljeve u izgradnji kvalitetnog ljudskog potencijala. U ovom pravcu historija je u odgojno-obrazovnom procesu jako značajna, posebno u multietničkim društvima. Historija kao nastavni predmet kroz sticanje znanja o prošlosti stvara predstavu o svakom pojedincu, predstavu o sebi i predstavu o drugim. Zbog toga se često stavlja u funkciju podizanja nacionalne svijesti, patriotizma te homogenosti države, što je najčešće dovodilo do stvaranja predrasuda, podjela i diskriminacije naroda u državama regiona. Države nastale na ruševinama jugoslavenskog ideološkog sistema ne samo da imaju potrebu već moraju raditi na jačanju razumijevanja i povjerenja među narodima, posebno kroz nastavu koja će imati za cilj uklanjanje predrasuda i naglašavanje pozitivnog međusobnog uticaja različitih naroda i država. Republika Sjeverna Makedonija pravi napore da rastereti nastavne sadržaje koji stvaraju podjele i predrasude. Udžbenici trebaju odražavati postavljene ciljeve nastavnih programa, kao i metodologiju pisanja udžbenika. Nastavni programi predviđaju izučavanje historije makedonskog naroda, ali i historije ustavotvornih naroda i država njihovog porijekla srazmjerno njihovom procentualnom učešću u ukupnom stanovništvu. Bošnjaci su ustavotvorni narod RS Makedonije, a njihova matica država je Bosna i Hercegovina. Ovim radom želimo analizirati koliko su sadržaji o Bosni i Hercegovini i Bošnjacima zastupljeni u udžbenicima te koliko su ispravni. Ne samo zbog značaja Bošnjaka za izgradnju i razvoj makedonske države i društva već i zbog mnogih zajedničkih viševjekovnih historijskih procesa, zajedničkih država čiji su dio bili od XV do kraja XX vijeka. Jako je važno da sadržaji o Bosni i Hercegovini i Bošnjacima budu zastupljeni i pravilno predstavljeni mladoj populaciji. Ukoliko obrazovanje ispuni svoju misiju koja predstavlja ključni faktor za međusobno razumijevanje u multietničkom i multireligioznom makedonskom društvu, možemo očekivati i njegov dugoročni socijalni i ekonomski razvoj. Ovim istraživanjem želimo utvrditi faktičko stanje ovog aspekta udžbenika Historije iza kojih stoje institucije koje se brinu za razvoj kompetentnog, kreativnog, građanski orijentiranog i etički izgrađenog ljudskog kapitala.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Duraković, Zijad, Ljerka Ostojić, Marjeta Mišigoj-Duraković, and Zdenko Ostojić. "PROMJENE TERMOREGULACIJE U STARIJOJ DOBI." In Simpozij Neurogerijatrija/ neurologija starijeg životnog doba. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.194.02.

Full text
Abstract:
Navedeni su štetni učinci pregrijavanja (hipertermije) i pothlađivanja (hipotermije) u starijoj dobi. Opasnost smrtnog ishoda u pregrijavanju ovisi više o težini pridružene bolesti nego o težini stresa zbog toga stanja. Štetni učinci stresa su lokalna krvarenja, degeneracija stanica parenhimnih organa cijelog tijela, a napose središnjeg živčanog sustava, oštećenje stanica jetre, bubrega i drugih organa. Letalni ishod može se dogoditi i nekoliko dana nakon hipertermije napose u bolesnika koji boluju od šećerne bolesti, kronične opstrukcijske bolesti pluća, bolesti povišena krvnog tlaka u kojih je 50% viši. Liječenje pregrijavanja treba provoditi u bolničkim uvjetima uz trajno praćenje kliničkih i laboratorijskih parametara. Treba uspostaviti normalnu tjelesnu temperaturu što je prije moguće. Pothlađivanje se može podijeliti u 3 skupine: blago (rektalna temperatura 35–32°C), umjereno (rektalna temperatura 32–28°C); teško (rektalna temperatura niža od 28°C). U tom stanju u starijoj dobi visoka je opasnost letalnog ishoda koji može izgledati kao moždani udar ili kao metaboličke promjene. Oštećenja organizma posebno se događaju u ustrojnim i funkcijskim promjenama malih krvnih žila, stanica, živaca i kože. Neki čimbenici opasnosti za pothlađivanje su smanjenje stvaranja topline, promjene termoregulacije, smanjenje tjelesne aktivnosti. Svako stanje pothlađivanja, pa i blago, treba liječiti u Jedinici intenzivnog liječenja, dok se ne uspostavi potpuni oporavak. Dva su puta u liječenju: primarno je liječenje utopljavanjem, a sekundarno je liječenje komplikacija. Cilj liječenja je sporo povisivanje rektalne temperature, ne brže od 0,6°C na sat. U teškom pothlađivanju postupci reanimacije trebaju biti agresivni i produženi. Ne treba proglasiti smrtni ishod dok se ne ustanovi da je kardio-pulmonalno-cerebralna resuscitacija neučinkovita, no tek nakon što se povisi rektalna tjelesna temperatura na najmanje 35,8°C.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Begić, Zlatan. "Izborni sistem Bosne i Hercegovine: aktuelno stanje i nužne reforme u kontekstu važećih ustavnih rješenja." In Naučno-stručni simpozij: Reforma izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2021.198.04.

Full text
Abstract:
Izborni sistem Bosne i Hercegovine (dalje: BiH) zasniva se na pozitivnim ustavnopravnim rješenjima koja u svom izvornom obliku, kako je poznato, ne omogućavaju konsekventno ostvarenje opšte-prihvaćenih međunarodnih demokratskih standarda u pogledu jednakosti biračkog prava građana. O tome je, u pojedinačnim slučajevima, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu već zauzeo stav. Konstantno ignorisanje obaveza u vezi sa usaglašavanjem unutrašnjeg pravnog poretka BiH sa međunarodnim demokratskim standardima i presudama Evropskog suda za ljudska prava koje predstavljaju obaveze ustavno-pravne naravi dovelo je, ne samo do daljeg kršenja biračkih prava građana po etničkoj osnovi, nego i do daljeg razvoja nedemokratskih političkih koncepata koji teže za uvođenjem novih oblika diskriminacije u fazi izbora. Pri tome se pojmovni instrumentarij tumači i obrazlaže na do sada nepoznat i suštinski pogrešan način u teoriji i praksi ustavnog i javnog prava – poput „legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda”, „autentičnih predstavnika konstitutivnih naroda”, kao i nastojanja na „nacionalizaciji” konstitutivnih naroda i sl., a u namjeri bilo kakvog teorijskog utemeljenja nekonsekventnih političkih stavova. Pored toga, u uvjetima nedemokratskih ustavnih rješenja i uzimajući u obzir stvarnu moć donošenja odluka unutar institucija, izbornog pobjednika presudno ne određuju građani na izborima, što su pokazali i posljednji opšti izbori 2018. godine nego je, između ostalog, apsolutni izborni pobjednik u smislu formiranja vlasti i mogućnosti blokade implementacije izbornih rezultata promovisan odlukom/Uputstvom Centralne izborne komisije BiH u pogledu raspodjele delegatskih mjesta u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, te je tako (gotovo unaprijed!) određen nekonsekventnim ustavnim rješenjima i izbornom geometrijom – što dodatno diskvalificira poziciju građanina i opšte-prihvaćene međunarodne demokratske standarde bez kojih demokratsko društvo ne može da postoji i da se razvija. Sve to ozbiljno dovodi u pitanje demokratski legitimitet i kapacitet institucija javne vlasti i princip vladavine prava, te izvršavanje obaveza pravne i političke naravi na putu evropskih integracija. Suprotno tome, pravne obaveze BiH u pravcu reforme izbornog prava, ma koliko različitih modaliteta mogu da imaju, prilično su jasne i podrazumijevaju, na prvom mjestu, jednakost aktivnog i pasivnog biračkog prava građana bez obzira na etničku pripadnost ili kakvu drugu okolnost, što je i predmet razmatranja ovim povodom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Đelilović-Vranić, Jasminka, Edina Đozić, Merita Tirić-Čampara, Amina Nakičević, and Edina Tanović. "POREMEĆAJI HODA U STARIJOJ DOBI." In Simpozij Neurogerijatrija/ neurologija starijeg životnog doba. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.194.01.

Full text
Abstract:
Poremećaji hoda i poremećaji ravnoteže uobičajeni su klinički problemi za starije osobe. Uzroci poremećaja hoda su individualni, često zbog fiziološkog procesa starenja i somatskih bolesti. Poremećaji hoda dovode do gubitka lične slobode, pada i povreda i rezultiraju značajnim smanjenjem kvaliteta života. Kod starijih osoba, kontrola statičke i dinamičke kontrole položaja i ritma je poremećena, što dovodi do izmijenjenog hoda, smanjuje se korak, povećava se širina hoda kako bi se održala ravnoteža, gornji dio tijela se savija prema naprijed da bi se održala ravnoteža, ruke se ne pomiču dok hodaju, hod je nepravilan, teže je započeti prve korake nakon sjedenja ili stajanja, kao i okretanja. Ako je moguće, najbolje je tretirati etiološki faktor, tj. osnovne bolesti, kao što su parkinsonizam, neki metabolički poremećaji itd. Treba voditi računa o nusefektima nekih lijekova, naročito antiparkinsonika, sedativa, hipnotika i antidepresiva. Također je potrebno uključiti i druge specijaliste, kao što su reumatolozi, fizijatri i fizioterapeuti, kao i internisti, kardiolozi i dijabetolozi. Kognitivne strategije također mogu biti korisne, na primjer usmjeravanje pažnje na svaki pojedinačni korak, a ne čin hodanja kao takav, svjesno pokušavajući napraviti pojedinačne velike korake, ili mentalno brojanje, kao i upotreba pomagala za hodanje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Fejzić, Elvis. "RECEPCIJA AKSIOLOGIJE ZAVNOBIH-a U POSTDEJTONSKOJ BOSNI I HERCEGOVINI: DIVERGENTNO POIMANJE EMANCIPACIJSKE I LIBERTANSKE POLITIKE." In Međunarodna naučna konferencija-75. GODIŠNJICA PRVOG ZASJEDANJA ZAVNOBIH-a: POVIJESNA UTEMELJENOST OBNOVLJENE DRŽAVNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE U 20. I 21. STOLJEĆU. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2019. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.179.19.

Full text
Abstract:
Ideje i političke koncepcije koje su promovirane od strane ZAVNOBiH-a imaju trajnu vrijednost, jer etabliraju načela emancipacijske i libertanske politike. Prava koja su obećana i garantirana – pojedincima ili širim kolektivitetima u Bosni i Hercegovini – u sferi izbornog biranja, udruživanja, okupljanja, izražavanja vjeroispovijesti, informiranja, vlasništva, privatne inicijative, rodne ravnopravnosti, političke participacije, državljanske identifikacije, identitetske politike, pravne jednakosti i nenasilnog žalbenog otpora vlasti, u osnovi, nedvosmisleno potvrđuju da su aksiološki postulati ZAVNOBiH-a kompatibilni s demokratskom, republikanskom i egalitarnom političkom vizijom i praksom. Ideje ZAVNOBiH-a nastale su kao rezultat sinteze dotadašnjih dometa demokratske, slobodarske i pacifističke politike koja je razvijana i prihvaćena nakon Francuske buržoaske revolucije. Zbog toga ne bi trebalo dovoditi u pitanje normativni demokratski potencijal koji u sebi nose i promoviraju ideje ZAVNOBiH-a. Ipak, u postdejtonskoj političkoj epohi bosanskohercegovačke državnosti, uzmimo, recepcija ovih civilizacijskih vrijednosti dovodi se nerijetko u pitanje i, uz to, negira, marginalizira i minimizira – od strane nekih političkih elita koje ne priznaju historijsku genezu, teritorijalni integritet i politički subjektivitet države Bosne i Hercegovine – što predstavlja kamuflirani oblik antidržavnog i protudemokratskog političkog ponašanja
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Mandić, Asja. "Muzeografija i historiografija bosanskohercegovačke umjetnosti u postsocijalističkom stanju krize." In Međunaordna naučno-kulturološka konferencija “Istoriografija o BiH (2001–2017 )”. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.186.25.

Full text
Abstract:
U ovom radu autorica govori o odnosu muzeografije i historiografije u kontekstu kuriranja i pisanja historije umjetnosti u okviru programskog djelovanja Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine, osnovane s ciljem ne samo da prikuplja i izlaže umjetnička djela, već i da kreira i prenosi njihove vrijednosti i utiče na razvoj bosanskohercegovačke umjetnosti. Uspostavljena kao najautoritativnija muzejska institucija u oblasti likovne umjetnosti, učestvovala je u izgradnji bosanskohercegovačke historije, od politika prikupljanja, izlaganja, do odnosa s drugim institucijama kulture i historijsko-umjetničkog znanja, odnosno regulirala je javnu sferu umjetnosti u odnosu na politiku vladajuće ideologije. Kroz izlagačke prakse, koje su zapravo diskurzivne prakse, što konstruiraju historijsko-umjetnički narativ, pogotovo u kontekstu retrospektivnih izložbi bosanskohercegovačke umjetnosti, popraćenih katalozima, galerija je aktivno učestvovala ne samo u izlaganju, već i pisanju, odnosno kreiranju historije umjetnosti. U poslijeratnom, postdejtonskom, tranzicijskom stanju destabiliziranog, etnički podijeljenog društva, kada gubi status institucije od državnog interesa i ostaje bez bilo kakvog pravnog statusa, što je implicitno vezano za načine finansiranja i definiranja njenih nadležnosti i zadataka, Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine više nije u stanju dati značajniji doprinos historiografiji bosanskohercegovačke umjetnosti, već radije i sama postaje kao fragment socijalističkih ruševina ili artefakt, predmet za izučavanje društveno-političkih, ekonomskih, odnosno tranzicijskih procesa koji nastoje uništiti ideju bosanskohercegovačkog identiteta i kulture, i samim tim i muzejskih institucija koje ih izgrađuju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kožar, Azem. "ZAVNOS I ZAVNOBIH U KOMUNISTIČKOJ KONCEPCIJI STVARANJA FEDERATIVNE JUGOSLAVIJE." In Međunarodna naučna konferencija-75. GODIŠNJICA PRVOG ZASJEDANJA ZAVNOBIH-a: POVIJESNA UTEMELJENOST OBNOVLJENE DRŽAVNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE U 20. I 21. STOLJEĆU. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2019. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.179.07.

Full text
Abstract:
U konceptu globalne politike jugoslovenskog ratnog federalizma došlo je i do uspostave partizanske autonomije Sandžaka, osnivanjem ZAVNO Sandžaka u Pljevljima 20. novembra 1943. godine. To je vrijeme uspona NOB-a na širem jugoslovenskom prostoru, kada su formirana i neka druga (ne sva) antifašistička vijeća u federalnim jedinicama nastajuće Jugoslavije. Između ostaloga, tada je, tačnije 25. i 26. novembra 1943. formirano i ZAVNO Bosne i Hercegovine, a što je ubrzo nakon toga zaokruženo stavovima o stvaranju jugoslovenske federacije na Drugom zasjedanju AVNOJ-a u Jajcu 28. i 29. 11. 1943. godine. Doimalo se da je ovim odlukama de fakto uobličena vizija KPJ o državnopravnom (teritorijalnom), ali i nacionalnom pitanju na području nastajuće federativne Jugoslavije. Međutim, u pozadini tih zbivanja, prije, u toku i nakon održavanja Drugog zasjedanja AVNOJ-a, postojale su u rukovodstvu NOP-a brojne dileme i nesuglasice, koje su se u krajnjem, između ostaloga, pozitivno odrazile na poziciju ZAVNOBiH-a na putu njegove afirmacije iz političke u državotvornu funkciju, dok je jedino ZAVNOS od samog osnivanja krenuo silaznom putanjom, da bi na svom Drugom zasjedanju 29. marta 1945. godine bio rasformiran, a Sandžak podijeljen između Srbije i Crne Gore linijom razgraničenja iz Prvog balkanskog rata 1913. godine. Naučna objašnjenja slijeda događanja koji su rezultirali ne samo ukidanjem autonomije Sandžaka već i njegovom podjelom, nisu još uvijek cjelovita, između ostaloga i zbog toga što je to bila jedna od tabu tema socijalističke historiografije. Namjera autora ovog priloga je osvrt na uzroke ukidanja ratne autonomije Sandžaka, prije svega kroz prizmu partijskih stajališta o muslimanskom (bošnjačkom) nacionalnom pitanju, koja su, direktno ili indirektno, došla do izražaja u odnosima prema ZAVNOBiH-u i ZAVNOS-u.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jakovljevć, Miro. "MODEL LEĆE: PROMOCIJA NEUROREZILIENCIJE I ZDRAVLJA MOZGA U STARIJOJ DOBI." In Simpozij Neurogerijatrija/ neurologija starijeg životnog doba. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.194.07.

Full text
Abstract:
Poticanje zdravog i uspješnog starenja i uključenosti starijih osoba u društvene aktivnosti, odnosno učinkovita prevencija negativnih posljedica starenja, iznimno je važna ne samo medicinska i humanistička već i socijalna, ekonomska i politička tema. Promjene mozga koje počinju u pedesetim godinama života ne oštećuju samo pamćenje nego i druge kognitivne funkcije, kao što su naša sposobnost obavljanja više radnji, brzo procesiranje informacija i usmjeravanje pažnje na detalje, a smanjuje se i naša kreativnost, kvaliteta življenja, životna energija i želja za životom. Mnogo je pogrešnih stavova i iskrivljenih mišljenja o mozgu i starenju. Gerontologija se sve više usmjerava na prepoznavanje specifičnih kvaliteta i sposobnosti starijih osoba i njihov mogući doprinos zajednici i društvu. Reziliencija predstavlja skup zaštitnih i salutogenih (kako neurobioloških tako i psihosocijalnih i spiritualnih) čimbenika koji moduliraju pozitivne ishode u stresnim i nepovoljnim situacijama, tijekom starenja i u bolesti. Do unazad dva-tri desetljeća vjerovalo se da naš mozak stvara nove neurone samo u ranoj mladosti. Međutim, istraživanja pokazuju da mozak zahvaljujući svojoj neuroplastičnosti ima sposobnost mijenjati se tijekom cijelog života stvaranjem novih neurona i veza između njih pa čak i povećati svoju veličinu. Naše spoznaje o neuroplastičnosti mozga u stalnom su porastu, a povećanje reziliencije našeg mozga veliki je izazov za temeljne i kliničke neuroznanosti. Individualna SSPP (Snaga, Slabost, Prilike, Prijetnje) analiza, koja uključuje jedinstvene resurse i perspektive ljubavi, moći, slobode, sreće i smisla, predstavlja model leće kroz koju se prelamaju izazovi starije životne dobi i predviđa uspješno starenje. U tekstu se prikazuje model leće za uspješno starenje kroz promociju reziliencije.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Nametak, Muhamed. "UTJECAJ ZAVNOBIH-A NA KULTURU I OBRAZOVANJE U BOSNI I HERCEGOVINI NAKON DRUGOG SVJETSKOG RATA." In Međunarodna naučna konferencija-75. GODIŠNJICA PRVOG ZASJEDANJA ZAVNOBIH-a: POVIJESNA UTEMELJENOST OBNOVLJENE DRŽAVNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE U 20. I 21. STOLJEĆU. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2019. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.179.08.

Full text
Abstract:
Na osnovu arhivske građe i dosadašnjih rezultata historijskih istraživanja autor ovog rada pokušava da analizira promjene u kulturi koje su nastupile kao posljedica komunističkog preuzimanja vlasti. U trajanju od Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a pa do 1950. desile su se brojne promjene u kulturi i prosvjeti Bosne i Hercegovine u odnosu na dotadašnji period. Obrazovanje je postalo dostupno većem broju ljudi, a institucionalna izgradnja bosanskohercegovačkog kulturnog života dala je priliku za stjecanje znanja kao nikad do tada. Međutim, ne treba zanemariti ni činjenicu da je sav kulturni život bio duboko ideologiziran tako da je kultura pored svoje imanentne uloge imala i ulogu indoktrinacije stanovništva i omladine komunističkom ideologijom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Borić, Besima. "Veće učešće žena i Izborni zakon BiH." In Naučno-stručni simpozij: Reforma izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2021.198.05.

Full text
Abstract:
Vrijeme od 1995. godine do danas obilježeno je, između ostalog, i traganjima za mogućim modelima kako obezbijediti veće učešće žena u zakonodavnim tijelima, ali ne samo u njima, nego i u tijelima izvršne vlasti, ukupnom društvenom i političkom životu. To je proces koji se kontinuirano odvija u velikom dijelu svijeta, pa tako i u našoj BiH, a i u Regiji. Hroničan nedostatak žena na mjestima odlučivanja najčešće se adresira našim tradicionalnim kulturološkim i ukupnim sociološkim uvjetima, nedovoljnoj demokratičnosti političkih subjekata, ali i nedostatku adekvatnih zakonskih rješenja koja bi omogućila dobre uvjete za veći broj žena na listama i u tijelima vlasti. Donošenje Zakona o ravnopravnosti spolova BiH, uvođenje kvote manje zastupljenog spola u Izborni zakon BiH, kao i niz drugih rješenja uveliko je uticalo na povećan broj žena u zakonodavnim tijelima. Još uvijek je taj broj znatno manji od proklamovanog, najprije 30, a potom i 40% obaveznog broja manje zastupljenog spola na kandidatskim listama. Vrlo je malo istraživanja koja nude moguće konkretne izmjene zakona koje bi dosegle ovaj procent. Opće je mjesto da sadašnji izborni sistem u BiH pogoduje većoj zastupljenosti žena kao manje zastupljenog spola. Ali ,također, otvara i neke mogućnosti za poboljšanje, a koje se kriju u eventualnoj uspostavi pariteta i ravnomjernoj zastupljenosti muškaraca i žena na listama, eventualnom zatvaranju listi, preraspodjeli kompenzacionih mandata u korist manje zastupljenog spola. Također, korisno bi bilo razmotriti i broj političkih subjekata, izbornih jedinica kao i podizanje cenzusa za ostvarenje mandata. Isto tako, važno bi bilo sačuvati kvotu, na koju se u toku dvadesetak godina nekoliko puta atakovalo, ali i zadržati kaznene odredbe kojima se štiti propisani redoslijed i kvota. Izmjene koje bi pogodovale većem broju izabranih žena traže adekvatnu političku klimu i zato je važno adresirati odgovornost ne samo na zakonodavce nego posebno i na političke stranke, medije, NVO i druge subjekte.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "O Kuanʹ-I︠U︡ne"

1

Shtuni, Adrian. Nužnost Reintegracije: Djeca Povratnici u Zapadnom Balkanu. RESOLVE Network, February 2021. http://dx.doi.org/10.37805/pn2021.3.wb.

Full text
Abstract:
Od 2012. godine 1070 državljana zemalja zapadnog Balkana o šlo je živje i bori se na teritorijima pod kontrolom teroris čkih organizacija u Siriji i Iraku. Od h državljana, otprilike 200 njih bili su maloljetnici u trenutku odlaska. Tijekom godina na području sukoba u Siriji i Iraku državljanima zapadnog Balkana rodilo se još mnogo više djece. Do kraja 2019. godine oko 485 osoba vra lo se domovima, zbog čega regija zapadnog Balkana ima najveću koncentraciju povratnika iz Sirije i Iraka u Europi. Još su sto ne ljudi, uglavnom maloljetnika, ostale zarobljene u nesigurnim uvje ma u Siriji s neizvjesnim izgledima za povratak. Mnoge zemlje nisu sigurne što učini s državljanima koji su otputovali da bi živjeli i borili se u „kalifatu” Islamske države. Među m, iskustvo i razumijevanje u pogledu onoga što olakšava učinkovitu uključenost povratnika iz Sirije, osobito djece povratnika, još je uvijek u početcima. Ovom se studijom o poli ci pružaju preporuke o načinima pristupa rehabilitaciji i reintegraciji djece povratnika na zapadnom Balkanu kombiniranjem novih dobrih praksi s vodećim načelima konvencija, ugovora i protokola usredotočenih na prava djece.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography