To see the other types of publications on this topic, follow the link: Obowiązki małżeńskie.

Journal articles on the topic 'Obowiązki małżeńskie'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Obowiązki małżeńskie.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Sztychmiler, Ryszard. "Obowiązki małżeńskie : istotne i nieistotne." Ius Matrimoniale 9, no. 3 (October 15, 1998): 115–34. http://dx.doi.org/10.21697/im.1998.3(9).05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Krzywda, Józef. "Istotne obowiązki małżeńskie w przemówieniach Jana Pawła II." Ius Matrimoniale 7, no. 6/1 (October 15, 1996): 79–99. http://dx.doi.org/10.21697/im.1996.1(6/7).05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Krajczyński, Jan. ""Istotne obowiązki małżeńskie", Ryszard Sztychmiler, Warszawa 1977 : [recenzja]." Ius Matrimoniale 9, no. 3 (October 15, 1998): 234–38. http://dx.doi.org/10.21697/im.1998.3(9).13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Góralski, Wojciech. "Istotne obowiązki małżeńskie w świetle orzecznictwa Roty Rzymskiej: zarys problematyki." Prawo Kanoniczne 52, no. 3-4 (December 10, 2009): 215–28. http://dx.doi.org/10.21697/pk.2009.52.3-4.10.

Full text
Abstract:
La problematica degli obblighi essenziali del matrimonio presenta diverse questioni alle quali si cerca una risposta. Tanto di più, perchè nel can. 1095 CIC si fa riferimento espressamene agli obblighi essenziali del matrimonio (nn. 2 e 3). La più importante domanda è questa: quale è l’oggetto del consenso matrimoniale? Si può affermare che un’adeguata interpretazione del consenso si potrà fare solo se si considera il suo oggetto non tanto come un insieme di diritti e obblighi essenziali, quanto le persone stesse dell’uomo e della donna che si danno nella loro coniugalità, cioè, in quanto marito e moglie. Da questa prospettiva, i diritti e obblighi non sarebbero l’oggetto primario, ma la conseguenza giuridica della reale donazione coniugale. Uno dei compiti più ardui sia della dottrina sia della giurisprudenza è la determinazione di quali siano gli obblighi essenziali, intesi in modo analogo agli iura et officia del can. 1095, n. 2 CIC. Lo studio dell’autore è un’introduzione alla più approfondita ricerca sugli obblighi essenziali del matrimonio nella giurisprudenza della Rota Romana.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sylwestrzak, Anna. "Przysięga małżeńska (art. 7 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 81, no. 4 (December 27, 2019): 73–82. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2019.81.4.6.

Full text
Abstract:
Nowelizacja k.r.o. z 2014 r., wprowadzająca do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego formułę oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, zasługuje na pozytywną ocenę. Z uwagi na doniosłe funkcje, jakie spełnia przysięga małżeńska, właściwe było nadanie jej rangi ustawowej. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie nastąpiła żadna zmiana w zakresie przesłanek koniecznych zawarcia małżeństwa: konstytutywnym elementem zawierania małżeństwa jest bowiem, jak dotychczas, wyrażenie woli wstąpienia w związek małżeński, a nie – wypowiedzenie określonej formuły. Ewentualne uchybienia w jej wypowiadaniu nie mają zatem negatywnego wpływu na zawarcie małżeństwa, o ile nie powstają wątpliwości, że pomimo uchybień została wyrażona wola zawarcia małżeństwa. Formuła przysięgi małżeńskiej powinna być zatem zaliczana do przesłanek porządkowych zawarcia małżeństwa. Jej treść może się okazać pomocna przy wykładni przepisów dotyczących praw i obowiązków małżeńskich i tą drogą, pośrednio, wywoływać konsekwencje w praktyce stosowania prawa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Franceschi, Hector. "Il fondamento antropologico del diritto al Matrimonio e la sua protezione nell’ordinamento canonico." Prawo Kanoniczne 52, no. 3-4 (December 10, 2009): 173–94. http://dx.doi.org/10.21697/pk.2009.52.3-4.08.

Full text
Abstract:
Autor w swoim artykule podjął próbę dotarcia do głębszego zrozumienia podstawowego prawa osoby i wiernego do zawarcia małżeństwa (ius connubii), które było obecne od samych początków kształtowania się prawa małżeńskiego Kościoła. Ze studium systemu prawa małżeńskiego wyraźnie wynika, że ius connubii zajmuje w kościelnym prawie małżeńskim główne miejsce jako jego fundament, który, chociaż nie został sformułowany od samego początku, istniał jako obiektywne kryterium poszukiwań w prawie małżeńskim. Można zatem powiedzieć, że zanim dokonała się w Kościele kodyfikacja, ius connubii było elementem, który stanowił fundament prawa małżeńskiego oraz interpretacji dyspozycji prawnych dotyczących małżeństwa, jak również było istotną płaszczyzną rozwiązywania nowych kwestii, które pojawiały się w całej historii Kościoła. Kościół zawsze strzegł ius connubii rozumianego jako wolność zawarcia małżeństwa zanim nastąpiła jego celebracja i jako ochrona istniejącego węzła małżeńskiego po zawarciu małżeństwa. Mając na uwadze centralną pozycję ius connubii i jego charakter jako podstawowego prawa, które powinno być uznawane, chronione i promowane przez Kościół w poszukiwaniu rozwiązań w konkretnych przypadkach, a zatem jedyną postawą powinno być poszukiwanie prawdy, gdyż tylko w niej znajduje się sprawiedliwość i zbawienie. Główna pozycja ius connubii sprawia, że kanoniczne prawo małżeńskie będzie ujmowane nie jako zbiór pozytywnych norm, których stosowanie będzie uzależnione od poszczególnych przypadków, lecz jako odpowiedź na wymagania małżeńskiej res iusta. W ten sposób ius connubii ukazuje się jako fundament i kryterium interpretacji i stosowania kanonicznego prawa małżeńskiego w jego całości, jak również jako odnawiająca siła samego prawa ilekroć doświadczenie stosowania prawa małżeńskiego będzie napotykało na pewne konkretne braki, które zasługują na lepsze rozwiązania normatywne poszczególnych aspektów małżeńskiej rzeczywistości. Ta świadomość sensu i fundamentu prawa małżeńskiego Kościoła, pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa, które zawsze jest zasadzką dla porządków prawnych odwołujących się do technik kodyfikacyjnych i które uzewnętrzniało się, i to nie rzadko, także w Kościele, zwłaszcza od czasów, w których pojawił się pozytywny zbiór norm, dobrze skonstruowany i zawarty w Kodeksie. Chodzi o ryzyko, w którym kanony Kodeksu mogą stać się zbiorem technicznych norm stosowanych w konkretnym przypadku, bez brania pod uwagę prawdy dotyczącej małżeńskiego węzła oraz praw i obowiązków, które wynikają z samej jego natury.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

LESZCZYŃSKI, GRZEGORZ. "Schizofrenia jako przyczyna nieważności małżeństwa." Prawo Kanoniczne 59, no. 3 (January 18, 2017): 73. http://dx.doi.org/10.21697/pk.2016.59.3.05.

Full text
Abstract:
Współczesne orzecznictwo podaje jednoznacznie brzmiącą zasadę, że stwierdzenie w podmiocie obecności schizofrenii nie jest wystarczającym dowodem stwierdzenia jego niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. W tym względzie bowiem konieczne jest nie tylko określenie fazy, w czasie której podmiot zawierał małżeństwo, ale również realny wpływ określonych objawów na podjęcie decyzji małżeńskiej. Orzecznictwo rotalne jest zgodne, że w fazie schizofrenii kwalifikowanej podmiot nie jest zdolny do stworzenia wspólnoty życia małżeńskiego. Kwestia ta, jakkolwiek jednoznacznie brzmiąca wywołuje jednak pewne wątpliwości w odniesieniu do tzw. stanów remisji. Podmiot podejmuje zobowiązanie w momencie wyrażania zgody małżeńskiej, a więc musi mieć należną zdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich, ale wypełnienie tychże obowiązków następuje w trakcie trwania małżeństwa. Zatem, jeśli nawet w trakcie trwania małżeństwa będą występować stany remisji, w którym podmiot będzie w stanie w miarę normalnie funkcjonować, nie oznacza to, że jest w stanie się zobowiązać do takiego normalnego funkcjonowania. Nie można bowiem podjąć się zobowiązania, którego nie będzie można wypełnić.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Szymańska, Kinga. "Parafilia a nieważność małżeństwa kanonicznego w wybranych publikacjach." Ius Matrimoniale 32, no. 1 (June 15, 2021): 71–86. http://dx.doi.org/10.21697/im.2021.32.1.04.

Full text
Abstract:
Z przeprowadzonych analiz wynika, że przedstawiciele doktryny prawa kanonicznego traktują parafilie jako zagrożenie dla małżeństwa i rodziny, traktując je jako przykład dezintegracji psychoseksualnej danej osoby. Zdaniem kanonistów omawiane odstępstwa mogą uniemożliwić zawarcie ważnego przymierza małżeńskiego ze względu na niezdolność parafilika do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich, takich jak: ustanowienie małżeńskiej wspólnoty życia, ustanowienie więzi międzyosobowej między małżonkami, utrzymanie stałego, wiernego, wzajemnego i długotrwałego związku w celu utrzymania wspólnoty heteroseksualnej, urodzenia i wychowania potomstwa lub urzeczywistnienia współżycia intymnego humano modo. Jednak sama obecność parafilii nie przesądza o niezdolności osoby do zawarcia małżeństwa. W tym zakresie kanoniści zalecają uwzględnienie stopnia nasilenia danej anomalii, odwołując się tym samym do badań Urbano Navarrete i włoskiego psychiatry Gianfrancesco Zuanazziego. Jednocześnie należy unikać pochopnej oceny wagi danej parafilii i uważnie oceniać każdą przedstawioną sprawę, biorąc pod uwagę rodzaj odchylenia, jego cechy, a także osobowość kontrahenta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Nowakowski, Bartosz. "Zaburzenia nastroju jako przyczyna niezdolności osoby do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 32, no. 1 (June 15, 2021): 49–70. http://dx.doi.org/10.21697/im.2021.32.1.03.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono wpływ zaburzeń nastroju na niezdolność osoby do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Najpierw autor przedstawia dwa podstawowe typy omawianego zjawiska: typ depresyjny i typ maniakalny. Następnie aplikuje omówione zjawisko do kanonicznego prawa małżeńskiego, dotyczącego procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Karsten, Kinga, and Piotr Kroczek. "Uzależnienia jako przyczyny nieważności małżeństw w prawie kanonicznym. Obraz na podstawie akt sądowych." Studia nad Rodziną 22, no. 4(49) (December 31, 2018): 137–53. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2018.49.4.08.

Full text
Abstract:
W prawie kanonicznym istnieje instytucja orzeczenia nieważności małżeństwa. Powodem takiego orzeczenia może być jakaś wada zgody małżeńskiej, zaś do kategorii wady zgody małżeńskiej zalicza się psychiczną niezdolności do podjęcia podstawowych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r.). Z kolei w tej grupie umieszcza się różnego rodzaju uzależnienia. W artykule zaprezentowano przypadki spraw sądowych związane z uzależnieniami od alkoholu, hazardu, Internetu, gier komputerowych, seksu, pornografii, pracy, osób, które doprowadziły do orzeczenia nieważności małżeństwa. Celem takiej prezentacji jest pokazanie przykładów zachowań, które będąc z punk-tu widzenia medycznego uzależnieniami, były jednocześnie kanonicznymi przesłankami do orzeczenia nieważności małżeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Szemiel, Małgorzata. "Wymogi prawa a podejście duszpasterskie w przedślubnym badaniu nupturientów." Kościół i Prawo 8, no. 2 (May 4, 2020): 143–54. http://dx.doi.org/10.18290/kip.2019.8.2-9.

Full text
Abstract:
Nierzadko można spotkać się z formalistycznym podejściem wobec przygotowania do małżeństwa. Obecne pokolenie domaga się szybkiego załatwiania spraw i omijania zbędnych formalności. Dlatego też podobne postawy ujawniają się podczas formacji przedmałżeńskiej. Zarówno nupturienci, jak i duszpasterze często kurs przedmałżeński, czynności administracyjne, czy spisanie protokołu traktują jak przykry, lecz konieczny obowiązek. Natomiast spotkanie nupturientów z proboszczem parafii powinno stanowić okazję do dialogu, katechezy i rozmowy. Zadaniem duszpasterza podczas wizyty w kancelarii jest nie tylko zbadanie, czy narzeczeni pragną zawrzeć ważny związek małżeński, lecz także doprowadzenie do owocnego zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Badanie przedślubne powinno mieć charakter prawny i duszpasterski, stanowić okazję do sprawdzenia nupturientów, jak i poznania ich motywów oraz pogłębienia czy skorygowania posiadanej przez nich wiedzy o małżeństwie sakramentalnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Góralski, Wojciech. ""Istotne obowiązki małżeńskie i przyczyny niezdolności do ich podjęcia w wyrokach Roty Rzymskiej z lat 1983-1992 wydanych na podstawie kan. 1095 nr 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego, opublikowanych w "Decisiones"", Jan Cymbała, Olsztyn 2002 : [recenzja]." Ius Matrimoniale 15, no. 9 (October 15, 2004): 263–67. http://dx.doi.org/10.21697/im.2004.9(15).15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Kabza, Ewa. "ZASPOKAJANIE POTRZEB RODZINY W TRAKCIE TRWANIA ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO." Zeszyty Prawnicze 18, no. 1 (June 12, 2018): 39–60. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2018.18.1.03.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie wykładni przepisów o obowiązku wzajemnej pomocy małżonków i ich współdziałania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny w świetle poglądów doktryny oraz orzecznictwa sądów polskich i zagranicznych. W sposób szczególny zaprezentowane zostaną trzy zagadnienia. Po pierwsze, problem kwalifikacji obowiązku z art. 27 k.r.o. jako alimentacyjnego lub tylko podobnego. Po drugie, możliwość umownego kształtowania przez małżonków zakresu omawianego obowiązku. Po trzecie, sposoby jego realizacji a także konsekwencji braku wykonywania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Sztychmiler, Ryszard. "Problem określenia istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 7, no. 6/1 (October 15, 1996): 59–77. http://dx.doi.org/10.21697/im.1996.1(6/7).04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Lubowicki, Kazimierz. "Sakralność życia w ciele w nauczaniu Jana Pawła II." Verbum Vitae 40, no. 1 (March 30, 2022): 99–115. http://dx.doi.org/10.31743/vv.13456.

Full text
Abstract:
Na podstawie katechez środowych Jana Pawła II, poświęconych teologii ciała, artykuł ukazuje zasadnicze elementy etosu cielesności człowieka. Uwypukla nowatorskie podejście papieża, który zmienił perspektywę nauczania w tym względzie, i mówiąc o życiu małżeńskim, wychodzi nie od obowiązków i zasad, ani na nich nie poprzestaje, lecz ukazuje je jako wzniosłe powołanie do świętości, którego te obowiązki i zasady są konsekwencją. W sobie właściwy sposób „wypływa na głębię” i uczy wolności nie tyle „od”, co „do”. W trosce o realizm poznawczy punktem wyjścia tego nauczania uczynił Pismo Święte, gdzie, szczególnie w Księdze Rodzaju, odczytuje „Boży plan względem małżeństwa i rodziny”. Charakteryzując etos ciała, najpierw zwraca się uwagę na piękno ciała, ściśle związane z godnością człowieka, chociażby był on zmiażdżony chorobą i słabościami; piękno, wobec którego dojrzałą odpowiedzią wiary jest wzruszenie i zachwyt. Następnie omawia się dar płciowości, którą charakteryzuje jedność w różnorodności, bezwzględna równość oraz wzajemna komplementarność. Czystość ukazuje się w oryginalny sposób jako konsekwencję poczucia sacrum ludzkiego ciała. Odrzuca się manichejską pogardę dla ciała jako herezję obcą chrześcijaństwu. Ciało ludzkie nie może być podejrzane, ale wezwane. Wymownym znakiem powołania ciała do świętości jest fakt, że współżycie w ciele stanowi integralną część sakramentalnego znaku małżeństwa (ratum et consumatum).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Michalik, Piotr Jan. "Lord Hardwicke’s Marriage Act – „pierwsza” angielska ustawa o małżeństwie." Studia z Prawa Wyznaniowego 23 (December 30, 2020): 177–200. http://dx.doi.org/10.31743/spw.7136.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest w pierwszej kolejności historycznoprawna analiza zjawiska małżeństw potajemnych w nowożytnej Anglii, gdzie instytucja małżeństwa nadal w części podlegała prawu i jurysdykcji kanonicznej. Następnie analiza ta dotyczy uchwalonej przez Parlament w 1753 r. ustawy o lepszym zapobieganiu małżeństwom potajemnym (An act for the better preventing of clandestine marriages). Ustawa ta, uchwalona z inicjatywy ówczesnego Kanclerza Lorda Hardwicke’a (stąd potoczna nazwa Lord Hardwicke’s Marriage Act), miała na celu eliminację z praktyki społecznej małżeństw potajemnych, poprzez wprowadzenie urzędowej formy zawarcia małżeństwa pod rygorem nieważności (przeszkoda zrywająca). Kluczowymi ogniwami nowej regulacji był obowiązek zawarcia ślubu w kościele parafialnym oraz uprzednie uzyskanie przez małoletnich zgody rodziców lub opiekunów na małżeństwo. Rozwiązania przyjęte w Hardwicke’s Act oraz sam fakt ich wprowadzenia ustawą Parlamentu zapoczątkowały proces przejmowania jurysdykcji małżeńskiej Kościoła Anglii przez państwo. Zjawisko to już ówcześnie było przedmiotem debaty, a obecnie pozostaje istotnym elementem badań nad ustawą. Wnioski z przedstawionej analizy potwierdzają szczególne znaczenie Hardwicke’s Act dla dalszej ewolucji instytucji małżeństwa w Anglii, co uzasadnia przyznanie jej miana „pierwszej” angielskiej ustawy o małżeństwie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Niewiadomski, Tomasz, and Kamila Spalińska. "Nieruchomość obciążona hipoteką jako przedmiot postępowania o podział majątku wspólnego w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego." Nieruchomości@ : kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości II, no. II (June 30, 2020): 56–66. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.1592.

Full text
Abstract:
W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej do głównych obowiązków sądu należy ustalenie z urzędu nie tylko składu, lecz także wartości poszczególnych jego składników. Określenie wartości staje się zagadnieniem złożonym m.in. wtedy, gdy w skład majątku wchodzi nieruchomość, na której ustanowiono hipotekę zabezpieczającą wierzytelność banku z tytułu umowy o kredyt hipoteczny. Problematyka ta ma ogromny walor praktyczny, dlatego była analizowana w licznych orzeczeniach Sądu Najwyższego. Na chwilę obecną można jednak stwierdzić, iż ugruntowała się linia orzecznicza wskazująca na brak konieczności uwzględniania obciążenia hipotecznego przy ustalaniu wartości nieruchomości. Autorzy dokonują prezentacji ewoluującego podejścia Sądu Najwyższego do kwestii wpływu hipoteki na wartość nieruchomości będącej przedmiotem podziału na zobowiązania współwłaścicieli względem banku z tytułu umowy o kredyt hipoteczny, jak również na obowiązek ustalenia przez sąd wartości majątku podlegającego podziałowi. Podnoszą również kwestię skutków dokonania podziału majątku, w którego skład wchodzi nieruchomość obciążona hipoteką, dla rozliczeń byłych małżonków jako kredytobiorców w kontekście art. 618 k.p.c.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Sławiński, Henryk. "Wychowawcze znaczenie homilii ślubnej." Teologia i Moralność 7, no. 2(12) (June 2, 2012): 103–19. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2012.12.2.7.

Full text
Abstract:
We współczesnym społeczeństwie istnieje tak wiele małżeństw, które się rozpadło, że można mówić o prawdziwym problemie społecznym. Teoretyczne i praktyczne kontestowanie nierozerwalności małżeństwa we współczesnym społeczeństwie jest problem i wyzwaniem dla Kościoła, albowiem nawet wielu katolików żyje w partnerstwie bez sakramentalnych więzi i zobowiązań. Ponadto wielu młodych katolików nie znajduje wystarczająco dużo motywacji do podjęcia decyzji o sakramentalnym małżeństwie. Jedną z przyczyn tego stanu jest „mentalność recyklingowa” współczesnego społeczeństwa. Zgodnie z nią, łatwiej jest zmienić partnera w życiu aniżeli dbać o naprawę zaburzonych relacji we własnym małżeństwie. Rozwody są nie tylko społecznie akceptowane, ale też bardzo łatwe do uzyskania, mimo iż pociągają one za sobą niemałe konsekwencje materialne. Pozytywną cechą współczesnego społeczeństwa jest uczenie się przez całe życie, obejmujące również edukację i wychowanie religijne. Jednym zaś ze środków wspierających proces edukacji i wychowania religijnego jest homilia ślubna. Jest ona adresowana do wszystkich uczestników uczty. Sondaże organizowane przez Stolicę Apostolską wykazują, że wierni bardzo cenią sobie homilie, które słyszą podczas liturgii. Kaznodzieje nie powinni ignorować tego zapotrzebowania, które jest szansą oddziaływań wychowawczych. Obowiązkiem kapłanów działających w duszpasterstwie jest odpowiadanie na prawo wiernych do duchowego pokarmu. Wspaniałą okazję w tym zakresie stwarza także homilia ślubna. Jest ona doskonałą okazją do promowania katolickiej wizji małżeństwa i rodziny. Wyraża rzeczywistą troskę Kościoła o małżeństwo i rodzinę, a także szacunek wobec tych wszystkich, którzy doświadczają problemów. Zarówno treść, jak i forma homilii odgrywa rolę edukacyjną i wychowawczą wobec małżonków oraz ich gości, wśród których wielu boryka się z problemami życia małżeńskiego i rodzinnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Justyna, Krzywkowska. "Małżeński obowiązek ochrony życia w świetle nauczania Kościoła katolickiego." Białostockie Studia Prawnicze 13 (2013): 67–75. http://dx.doi.org/10.15290/bsp.2013.13.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Żurowski, Marian Al. "Niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich z przyczyn psychicznych." Prawo Kanoniczne 29, no. 3-4 (December 10, 1986): 153–62. http://dx.doi.org/10.21697/pk.1986.29.3-4.10.

Full text
Abstract:
L’uomo, per motivi psichici, puó essere incapace ad assumersi i doveri coniugali sia a causa della sua incapacità ad esprimere il consenso al matrimonio, sia per mancanza di capacità a compiere tali doveri. Il primo stato può essere causato dall’effettiva mancanza dell’uso della ragione, dovuta a motivi psichici, oppure, sempre per gli stessi motivi, dalla mancanza di giudizio valutativo. Di questi due casi parlano il punto primo e secondo del can. 1095. Il punto terzo invece parla dell’incapacità ad assumersi i doveri coniugali. Si può pertanto presumere che si tratti di altri stati. In particolare si tratterà qui dell’incapacità a prendere decisioni, dovuta a motivi psichici, oppure della mancanza della capacità a compiere i doveri coniugali. La mancanza della capacità a prendere decisioni, cioè la mancanza di volontà interiore — come riportano le sentenze del Tribunale della Sacra Rota Romana — dovuta ad idee ossessive, a blocchi emotivi, ad una troppo forte e insuperabile suggestività dell’istinto, ecc., dovrebbe esistere al momento stesso della contrazione del matrimonio. Questi problemi debbono essere analizzati non soltanto individualmente, ma anche proporzionalmente all’atto contratto. Si richiede infatti, e tale esigenza non desta dubbi nella giurisprudenza, che l’uomo debba essere ,,verus dominus” del suo comportamento, ossia domini interiormente le sue decisioni. L’incapacità ad assumersi i doveri coniugali, che dériva dalla mamcanza obiettiva dell’oggetto del cansenso matrimoniale a causa di motivi psichici, dovrebbe invece essere qualcosa di stabile e irreversibile. Si tratta, in questo caso, dell’incapacità di compiere i doveri matrimoniali. In quest’ultimo caso si può parlare di una certa analogia con l’incapacità fisica. Deve pertanto essere uno stato duraturo e inamovibile con i normali mezzi accessibili all’uomo comune. Si parla pertanto in tale caso dell’incapacità — anche se solo relativa — a compiere i doveri coniugali, cioè nei confronti di una concreta persona. Concordemente alla sentenza del Tribunalis Signaturae Apostolicae una simile incapacità riguarda il contenuto dell’obbligazione che la persona interessata non è in grado di compiere. E pertanto non si tratta in tali casi dell’esclusione dello stesso matrimonio, di una caratteristica o di un elemento essenziali, ma della incapacità a compiere i doveri matrimoniali, incapacità che è qualcosa di stabile e irreversibile.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Zyskowska, Emilia. "Osobowość niedojrzała a zdolność do wyrażenia zgody małżeńskiej. Wpływ rodziny pochodzenia na kształtowanie dojrzałości osoby." Ius Matrimoniale 32, no. 1 (June 15, 2021): 87–105. http://dx.doi.org/10.21697/im.2021.32.1.05.

Full text
Abstract:
Wiele spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest prowadzonych z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej (kan. 1095 n. 3 KPK/83). W znacznej części przypadków małżeństwo zostaje uznane za nieważne z powodu niedojrzałej osobowości jednej lub obu stron, która sprawia, że nupturienci od samego początku nie są w stanie podjąć podstawowych obowiązków małżeńskich. Każdy przypadek powinien zostać jednak rozpatrzony bardzo ostrożnie, ponieważ punkt osiągnięcia dojrzałości jest jedynie umowny, a kształtowanie osobowości trwa całe życie.Artykuł ma na celu omówienie możliwych uwarunkowań osobowości niedojrzałej, kształtowanej przez rodzinę pochodzenia. Rodzina kształtuje podstawowe zręby osobowości dziecka, m.in. system postaw i potrzeb, sposoby ich zaspokajania oraz niezwykle ważny mechanizm samooceny. Dzieci wychowujące się w rodzinach dysfunkcyjnych podlegają wpływowi stresogennych i patogennych czynników, stanowiących źródło głębokich urazów psychicznych, powodujących zmiany w strukturze osobowości oraz problemy emocjonalne i zaburzenia w zachowaniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Sztychmiler, Ryszard, Jarosław Ch Fryc, and Bożena Drelich. "Stwardnienie rozsiane a zdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 8, no. 2 (October 15, 1997): 9–38. http://dx.doi.org/10.21697/im.1997.2(8).01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Stolarek, Dorota. "Zabronione zachowania męża pokrzywdzonego cudzołóstwem „Pasterz” Hermasa a lex Iulia de adulteriis." Studia Prawnicze KUL, no. 1 (March 6, 2016): 125–40. http://dx.doi.org/10.31743/sp.4928.

Full text
Abstract:
Analizie poddane zostały fragmenty „Pasterza” Hermasa oraz wyimki z „regulacji julijskich”, wyinterpretowane ze źródeł jurydycznych pochodzących z Digestów justyniańskich, przede wszystkim z tytułu Ad legem Iuliam de adulteriis coërcendis (D. 48, 5), celem ustalenia ewentualnych podobieństw i rozbieżności w zakresie odpowiedzialności męża pokrzywdzonego cudzołóstwem, tolerującego naruszenie obowiązku wierności. Badania skoncentrowane zostały na strukturze grzesznych, przestępnych zachowań męża cudzołożnicy, warunkach wykluczających grzeszność i przestępność oraz na zakazie zawierania ponownego związku małżeńskiego, związanym z cudzołóstwem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Gierat, Krzysztof. "Problematyka małżeństw mieszanych w kontekście wypełniania istotnych praw-obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 11, no. 5 (October 16, 2000): 63–101. http://dx.doi.org/10.21697/im.2000.5(11).04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Stawniak, Henryk. "Uprawnienie-obowiązek zrodzenia i wychowania potomstwa w świetle kanonicznego prawa małżeńskiego." Prawo Kanoniczne 32, no. 3-4 (December 10, 1989): 125–42. http://dx.doi.org/10.21697/pk.1989.32.3-4.05.

Full text
Abstract:
L’article a pour objet de présenter le droit - devoir de procréer et d’éduquer la progéniture à la lumière de la discipline ecclésiastique, à commencer par le Code de 1917, d’indiquer les étapes les plus importantes du développement, de la maturation et de certaines déviations dans la compréhension du problème à l’époque située entre les Codes, pour enfin démontrer la réglementation juridique contemporaine. La réflexion fournit la réponse aux questions détaillées qui surgissent lors de l’analyse des normes contemporaines: la succession des biens cités, d’abord le bien des époux, ensuilte le bien de la progéniture, a-t-elle un sens? Est-ce une dépréciation de' la dignité de la procréation? En outre, un caractère plus communautaire et plus personnaliste du mariage a-t-il un lien avec la conception du problème de l’éducation des enfants? Les réflexions démontrent une certaine évolution du problème et soulignent l’importance de la collaboration de caractère social dans l’activité de l’éducation.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Stępień, Martyna. "Pozycja dziecka w prawie rodzinnym islamu." Przegląd Prawa i Administracji 127 (December 31, 2021): 115–24. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.127.7.

Full text
Abstract:
W tradycji islamu rodzina pojmowana jest jako podstawowa komórka społeczna, w ramach której istnieją dwa rodzaje więzi: małżeńska oraz rodzicielska. Temat artykułu dotyczy jednak tego, jak wygląda sytuacja w rodzinie rozpatrywana z perspektywy jednostek najsłabszych, które potrzebują szczególnej ochrony, a więc z perspektywy dzieci. Poczynione rozważania prowadzą do wniosku, że pozycja dziecka w prawie rodzinnym islamu ma charakter względny — zależy od jego pochodzenia. Z kolei sposób sprawowania władzy rodzicielskiej, a także prawa i obowiązki dzieci w ramach rodziny, stanowią przejaw ich podmiotowego traktowania zarówno jako istot słabszych wymagających szczególnej ochrony i opieki, jak też jako jednostek zdolnych do decydowania o sobie, co wyraża się w uzasadnionych przypadkach nieposłuszeństwa względem rodziców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Góralski, Wojciech. "Niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (próba analizy kan. 1095, n. 3)." Ius Matrimoniale 1 (January 15, 1990): 58–93. http://dx.doi.org/10.21697/im.1990.1.1.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Michalska, Iwonna. "Rodzinne obowiązki kobiety w świetle katolickiego periodyku „Gazeta dla Kobiet” z lat 1918–1938." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 39, no. 1 (April 9, 2020): 27. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2020.39.1.27-41.

Full text
Abstract:
<p>Przedmiotem artykułu jest ukazanie zadań wobec rodziny stawianych kobietom aktywnym zawodowo przez redakcję poznańskiego czasopisma „Gazeta dla Kobiet”, które było przez wiele lat organem Związku Stowarzyszeń Kobiet Pracujących, natomiast od 1936 roku Katolickiego Związku Kobiet – centrali kobiecej Akcji Katolickiej. Analiza 21 roczników tego periodyku wykazała, że kobietę postrzegano jako organizatorkę codziennego życia domowego oraz wykonawczynię wszelkich czynności zapewniających byt najbliższym. Widziano w niej osobę troszczącą się o rozwój więzi małżeńskich i harmonijne układające się kontakty z dziećmi. Wymagano od niej umiejętności pielęgnowania niemowląt i racjonalnego wychowywania potomstwa. Uważano, że jako świadoma wyznawczyni religii katolickiej powinna wprowadzać córki i synów w praktyki tej wiary. Ponadto oczekiwano od niej dbałości o swój wygląd zewnętrzny, wykazywania się intuicją, mądrością życiową i dobrym nastrojem. Periodyk połowicznie akceptował zaangażowanie zawodowe kobiet, z jednej strony doceniał ich wkład w wzbogacanie budżetu rodzinnego, z drugiej – dostrzegał kolizję między rolą gospodyni, żony i matki a ich wielogodzinną pracą poza domem. Stojąc jednak na stanowisku utrzymania dotychczasowego modelu rodziny, dostrzegał dodatkowe pola aktywności pań domu, które umożliwiały im rozwijanie własnych zainteresowań w postaci angażowania się w prace kobiecych stowarzyszeń, głównie katolickich.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Brzeziński, Mirosław. "Przemiany współczesnej rodziny w zakresie obyczajowości." Roczniki Teologiczne 67, no. 10 (December 29, 2020): 19–38. http://dx.doi.org/10.18290/rt206710-2.

Full text
Abstract:
Współczesna rodzina doświadcza różnorodnych przemian w swoim życiu, które obejmują wiele płaszczyzn: moralności, tradycji, obyczajów. Cała ta obyczajowość ukształtowana przez lata i wieki stanowiła niezwykłą wartość i ostoję dla wielu pokoleń. Czasy, w których obecnie żyjemy, niosą wiele zmian w tym zakresie. Przyczyny są niezwykle rozległe, wśród nich największe wydają się być czynniki kulturowe, ideologiczne, społeczne czy demograficzne. W dobie tych przemian rodzina nie może być miejscem, gdzie życie, które się w niej poczyna, jest odrzucone i unicestwione, określenie roli matki i ojca zamienione, a obowiązek wychowania dzieci zlecony środkom komunikacji masowej czy groźnym ideologiom. Konieczne jest podejmowanie działań mających na celu ochronę tożsamości rodziny, budowanie jej jedności i komunii małżeńskiej dla dobra człowieka i społeczeństwa, w którym żyje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Krzywda, Józef. "Obowiązek troski pasterskiej w zakresie przygotowania wiernych do życia w małżeństwie i rodzinie." Ius Matrimoniale 3 (January 15, 1992): 5–16. http://dx.doi.org/10.21697/im.1992.1.1.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Cierpiałkowska, Lidia. "Zaburzenia z pogranicza nerwicy i psychozy a zdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 22, no. 16 (October 17, 2011): 317–32. http://dx.doi.org/10.21697/im.2011.16(22).20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Agata Wilczewska, Maria Goretti. "Przygotowanie dalsze do wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich w świetle prawa partykularnego obowiązującego w Polsce." Ius Matrimoniale 7, no. 6/1 (October 15, 1996): 101–18. http://dx.doi.org/10.21697/im.1996.1(6/7).06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Graczyk, Krzysztof. "Osobowość neurotyczna a zdolność do wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich : próba kanonicznej implikacji medycznych skutków." Ius Matrimoniale 16, no. 10 (October 17, 2005): 53–70. http://dx.doi.org/10.21697/im.2005.10(16).03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Cynkier,, Przemysław, and Zdzisław Majchrzyk. "Nadmierna zależność małżonka od rodziny generacyjnej jako źródło niezdolności w podjęciu istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 24, no. 18 (January 15, 2013): 101–22. http://dx.doi.org/10.21697/im.2013.18(24).04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Nowicka, Urszula. "Biegły psycholog wobec tezy o niezdolności psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Analiza przypadku." Ius Matrimoniale 29, no. 2 (April 16, 2018): 65–81. http://dx.doi.org/10.21697/im.2018.29.2.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Kmiecicka, Jolanta. "Ochrona więzi prawnorodzinnych przepisami o ochronie dóbr osobistych. Zadośćuczynienie za niewypełnienie obowiązków małżeńskich. Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2018 roku (IV CNP 31/17)." Przegląd Prawa i Administracji 125 (December 16, 2021): 317–28. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.125.20.

Full text
Abstract:
Zagadnienie dóbr osobistych i ich ochrony prawnej podlega ciągłej aktualizacji. Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2018 roku wskazuje na problematykę rozwoju orzecznictwa dotyczącego dóbr osobistych na przykładzie tak zwanej zdrady małżeńskiej, odnośnie do której do ochrony więzi prawnorodzinnych między małżonkami nie mają zastosowania przepisy o ochronie dóbr osobistych. Autor aprobuje wyrok Sądu Najwyższego, rozszerzając jego argumentację, oraz wskazuje na zagadnienia prawne, jakie mogą się pojawić w związku z interpretacją wyroku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Para, Maciej. "Bezzasadność karania stosunków kazirodczych a kwestia potomstwa." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica 85 (December 20, 2018): 71–80. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6069.85.06.

Full text
Abstract:
W artykule postawiona została teza, że penalizacja stosunków kazirodczych jest bezzasadna ze względu na niespójność, jaką tworzy w systemie prawa. Z jednej strony bowiem ustawodawca ma obowiązek być neutralny światopoglądowo, nie powinien zatem kształtować prawa w oparciu o jakieś osobiste lub nawet podzielane przez część społeczeństwa tabu kulturowe – a gdyby miał to robić, powinien dokonać tego także w innych przypadkach, co mogłoby doprowadzić na przykład do penalizacji zdrady małżeńskiej. Z drugiej strony – jeśli penalizacja stosunków kazirodczych ma mieć podłoże eugeniczne, to w celu zachowania spójności systemu prawa należałoby karać również stosunki między osobami ciężko chorymi na choroby genetyczne i dziedziczne, wszak one również stanowią zagrożenie dla puli genowej. W konkluzji potwierdzono tezę, że penalizacja stosunków kazirodczych – przynajmniej w kształcie zaproponowanym przez ustawodawcę obecnie, bez dostosowania reszty systemu prawa – jest nieuzasadniona.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Smolińska, Natalia. "Celibat osób duchownych jako przeszkoda do zawarcia małżeństwa." Warszawskie Studia Pastoralne 1, no. 34 (January 1, 2018): 25. http://dx.doi.org/10.21697/wsp.2017.12.1.34.03.

Full text
Abstract:
Opracowanie pt.: „Celibat osób duchownych jako przeszkoda do zawarcia małżeństwa” przybliża tematykę związaną z celibatem i dyspensowaniem od obowiązku jego zachowania. Tekst podzielony jest na cztery punkty. Pierwszy przedstawia rys historyczny instytucji celibatu, poczynając od czasów biblijnych aż po erę nowożytną, ukazując najważniejsze punkty zwrotne rozwoju celibatu duchowieństwa. Drugi punkt przedstawia pokrótce instytucje celibatu we współczesnym nauczaniu Kościoła katolickiego, odnosząc się do Kodeksu prawa kanonicznego oraz dokumentów Soboru Watykańskiego II, a także do nauczania ostatnich Biskupów Rzymu. Punkt trzeci artykułu przedstawia problem święceń jako przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego, nawiązując do kanonów Kodeksu prawa kanonicznego. W czwartej części artykułu omówione jest zagadnienie dyspensowania od celibatu, z mocnym akcentem położonym na fakt, że dyspensa od celibatu nie jest prawem przysługującym kapłanowi porzucającemu kapłaństwo, a raczej aktem łaski udzielanej po rozważeniu każdej sytuacji indywidualnie, na prośbę zainteresowanego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Sobański, Remigiusz. "Wyrok Sądu Metropolitalnego w Katowicach (c. Sobański) z 4.7.2003 : niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 15, no. 9 (October 15, 2004): 223–30. http://dx.doi.org/10.21697/im.2004.9(15).10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Zieliński, Jacek. "Aktualność działań resocjalizacyjnych Ochotniczych Hufców Pracy w świetle badań świadomości istotnych obowiązków małżeńskich młodzieży OHP." Seminare. Poszukiwania naukowe 2016(37), no. 2 (June 30, 2016): 103–214. http://dx.doi.org/10.21852/sem.2016.2.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Stawniak, Henryk. "Niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej : (n. 3 kan. 1095 KPK)." Prawo Kanoniczne 48, no. 1-2 (June 5, 2005): 35–47. http://dx.doi.org/10.21697/pk.2005.48.1-2.02.

Full text
Abstract:
Le canon se base sur la loi naturelle disant que personne ne peut s’obliger à faire ce dont il n’est pas capable faire. Dans l’article présent l’auteur fait analyse et précise de divers points de vue trois les plus importants composants du canon: 1. signification du terme incapacitas assumendi, 2. question sur qualité incapacitas assumendi ou qualité des raisons psychiques?, 3. fondamentales obligations conjugales.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Głuszak, Marcin. "O małżeńskich darowiznach na wypadek śmierci w XVIII w. w świetle akt Metryki Koronnej." Czasopismo Prawno-Historyczne 72, no. 2 (January 2, 2021): 47–62. http://dx.doi.org/10.14746/cph.2020.2.3.

Full text
Abstract:
Darowizna między małżonkami na wypadek śmierci, choć była instytucją regulowaną przez prawo chełmińskie, w XVIII w. zaczęła stopniowo zyskiwać popularność wśród szlachty. Stanowiła atrakcyjną alternatywę dla powszechnie zawieranych umów dożywocia, które wprawdzie zabezpieczały ekonomicznie dożywotnika, nie przenosiły jednak na niego prawa własności i wprowadzały szereg ograniczeń, w tym zakaz alienacji dóbr objętych umową. Darowizna na wypadek śmierci była rozwiązaniem dla małżonków korzystniejszym. Niemniej mogli oni zawrzeć taką umowę tylko w przypadku braku wspólnego potomstwa. Na jej mocy przenoszone było prawo własności. W przeciwieństwie do dożywocia darowizna nie skutkowała więc zawieszeniem uprawnień spadkobierców w czasie, ale wykluczała ich od dziedziczenia. Obowiązkiem obdarowanej strony było jedynie wypłacenie najbliższym krewnym zmarłego rekompensaty, najczęściej w formie sumy pieniężnej wskazanej w umowie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Krzywkowska, Justyna. "Zdolność świadków do składania zeznań przed sądami kościelnymi." Roczniki Nauk Prawnych 29, no. 4 (June 15, 2020): 141–53. http://dx.doi.org/10.18290/rnp.2019.29.4-10.

Full text
Abstract:
Ważnym środkiem dowodowym w procesach przed sądem kościelnym są świadkowie. Obowiązkiem świadków jest szczere i zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy przedstawianie faktów. Tylko świadkowie prawdomówni przyczyniają się do poznania prawdy. Elementami potwierdzającymi prawdomówność świadków są: wrodzona skłonność mówienia prawdy, dobre świadectwo wiarygodności moralnej, odpowiedzialność kanoniczna za składanie fałszywych zeznań. Czynnikiem negatywnym w odniesieniu do prawdomówności jest skłonność do manipulacji i kłamstw, jak również chęć osiągnięcia własnych korzyści w zamian za fałszywe zeznania. W niniejszym artykule ukazane zostało znaczenie zeznań świadków w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa, które toczą się przed sądami kościelnymi. Często prawdy o małżeństwie, jego nieważności, nie można udowodnić za pomocą dokumentu, wówczas osiągnięcie prawdy jest możliwe za pomocą zeznań świadków. Świadkowie wzywając imienia Boga przyrzekają mówić całą prawdę i tylko prawdę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Góralski, Wojciech. "Elementy podmiotowe rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich : (kan. 1095, n. 2 KPK)." Prawo Kanoniczne 48, no. 1-2 (June 5, 2005): 25–33. http://dx.doi.org/10.21697/pk.2005.48.1-2.01.

Full text
Abstract:
La discrezione di giudizio di cui in can. 1095, n. 2 del CJC comporta la capacità intrinseca naturale di essere responsabile e imputabile giuridicamente dell’atto che si compie. Essa consta di tre elementi costitutivi del carattere soggettivo: 1) la conoscenza dell’oggetto del consenso matrimoniale; 2) la valutazione critica del’oggetto del consenso matrimoniale; 3) la libertà interna. Nello suo studio l’autore, riferendosi alla dottrina e alla giurisprudenza rotale, analizza i singoli elementi soggettivi della discretio iudicii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Lubiński, Dominik. "Przyczyny rozpadu małżeństwa i rodziny w nauczaniu Benedykta XVI." Teologia i Moralność 9, no. 2(16) (January 1, 2014): 183–200. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2014.16.2.13.

Full text
Abstract:
Rodzina jest miejscem kształtowania ładu moralnego i przestrzenią humanizacji osoby. Obecnie ze względu na różne czynniki przeżywa kryzys. W artykule zostały omówione najważniejsze przyczyny rozpadu więzi małżeńskiej i rodzinnej w nauczaniu Benedykta XVI. Wyróżniono w nich czynniki: ekonomiczne, polityczne i etyczne. Poznanie ich ma pomóc w wypracowaniu mechanizmów odnowy życia rodzinnego i społecznego. Według Papieża to bowiem kryzys wiary i antropologii człowieka jest źródłem trudności w rozumieniu małżeństwa, jego natury i celów. Ponadto dochodzą do tego czynniki ideologiczne, które są destrukcyjne dla całej tkanki społecznej. Papież podkreśla, że rodzina jest powołana do wzajemnej miłości i jedności, i powinna być otwarta na jej owoce. Przyjęcie daru życia i odpowiedzialności za wychowanie staje się jej prawem i obowiązkiem, oraz wyrazem zachowania porządku ustanowionego przez Boga. Świadectwo życia chrześcijańskiego jest wymownym znakiem zdrowej rodziny, w którym główną i podstawową wartością jest wiara w Boga-Jezusa Chrystusa i służba swoim bliskim we wspólnocie Kościoła i państwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Twardy, Jan. "Głoszenie słowa Bożego do mężczyzn." Roczniki Teologiczne 68, no. 1 (March 12, 2021): 85–105. http://dx.doi.org/10.18290/rt21681-6.

Full text
Abstract:
W XIX i XX w. o kazaniach do mężczyzn pisano ogólnie w ramach teorii misji i rekolekcji parafialnych. Szerzej ujęli ten problem ks. Szczepan Sobalkowski i ks. Ferdynand Machay. Homileci wskazywali na potrzebę akcentowania obowiązków stanowych mężczyzn, podkreślając ich cechy pozytywne i negatywne oraz metody oddziaływania kaznodziei na tych słuchaczy. Autor artykułu podkreśla, że mężczyzna jest powołany do życia chrześcijańskiego, powinien się modlić i dążyć do doskonałości. Omawiając jego powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie, uwydatnił znaczenie miłości i troski o życie. Zaproponował wskazania dla mężczyzn samotnych i w podeszłym wieku. Zwrócił uwagę na takie okoliczności głoszenia słowa Bożego do mężczyzn, jak misje i rekolekcje, niedziele i święta, dni patronalne różnych zawodów czy pielgrzymki. Celowe jest m.in. rozwijanie refleksji na temat roli mężczyzny w rodzinie, narodzie i Kościele.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Rychlicki, Czesław. "Ks. Krzysztof Graczyk, Wpływ schorzeń neurologicznych na zdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, Włocławek 2014, 326 ss." Ius Matrimoniale 26, no. 2 (April 15, 2015): 113–18. http://dx.doi.org/10.21697/im.2015.26.2.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Góralski, Wojciech. "Poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich a nieważność małżeństwa (kan. 1095, n. 2)." Ius Matrimoniale 1 (January 15, 1990): 33–57. http://dx.doi.org/10.21697/im.1990.1.1.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Góralski, Wojciech. "Problem niezdolności relatywnej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095, n. 3 KPK) w świetle orzecznictwa Roty Rzymskiej." Ius Matrimoniale 9, no. 3 (October 15, 1998): 75–87. http://dx.doi.org/10.21697/im.1998.3(9).03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Sobański), Remigiusz. "Wyrok Sądu Metropolitalnego w Katowicach (c. Sobański) z 9.12.1997 r. z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich." Ius Matrimoniale 10, no. 4 (October 15, 1999): 265–71. http://dx.doi.org/10.21697/im.1999.4(10).15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography