Academic literature on the topic 'Obozy pracy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Obozy pracy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Obozy pracy"

1

Mędykowski, Witold. "The Jews are Coming Back: The Return of the Jews to their countries of origin after WW II, edited by David Bankier." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 1 (December 1, 2005): 320–24. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.172.

Full text
Abstract:
Czy Zagłada kończy się z chwilą ucieczki nazistów? Czy wojna kończy się z dniem wyzwolenia? A jeśli tak, to co dalej? Powrót do domu, do rodziny, do ziemi ojczystej. Tak było w przypadku wielu ludzi, których wojna rozrzuciła po różnych zakątkach Europy. Powrót do domu! Pieszo, koleją, na ciężarówkach. W chwili wyzwolenia tereny Europy stały się miejscem masowej wędrówki ludów – wracali jeńcy wojenni, robotnicy przymusowi, więźniowie obozów koncentracyjnych, żołnierze.A jak było w przypadku Żydów? Czy dla nich też kończył się koszmar i zaczynało normalne życie czy raczej ciąg dalaszy cierpień i tragedii? Bo z chwilą wyzwolenia wprawdzie kończył się etap koszmarnej rzeczywistości, morderczej pracy, marszów śmierci, ciągłego ukrywania się w lasach, jak szczute zwierzęta, w piwnicach czy wśród tłumu ludzi pod przybranym nazwiskiem i na fałszywych papierach. Ci, którzy przebyli obozy i marsze śmierci, nie przestawali umierać, inni potrzebowali długiego okresu rehabilitacji aby oddalić niebezpieczeństwo śmierci i odzyskać siły witalne. Ci, którzy mogli, gnani nieodpartą siłą, wracali do miejsc rodzinnych, aby odszukać kogoś z rodziny, bliskich, aby zobaczyć, co pozostało z dawnego świata, oznaczyć i upamiętnić miejsca zbrodni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wolsza, Tadeusz. "Od Sillamäe do Goli Otok. Obozy pracy przymusowej i NKWD w krajach nadbałtyckich, Europie Środkowo–Wschodniej i na Bałkanach po drugiej wojnie światowej. Skala zjawiska i codzienność." Dzieje Najnowsze 48, no. 2 (October 1, 2016): 93. http://dx.doi.org/10.12775/dn.2016.2.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Banaś-Maciaszczyk, Jolanta, and Rafał Pióro. "PROBLEMATYKA KONSERWATORSKA I ZAŁOŻENIA OCHRONY OBIEKTÓW DAWNEGO KL AUSCHITZ-BIRKENAU." Protection of Cultural Heritage, no. 3 (March 21, 2017): 19–28. http://dx.doi.org/10.24358/odk_2017_03_02.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia skalę i wyzwania związane z ochroną i zachowaniem byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Kolejność działań podjętych w celu zachowania miejsca, od momentu założenia muzeum w 1947 r., poprzez utworzenie profesjonalnych laboratoriów konserwatorskich w 2003 r., aż do pierwszych prac prowadzonych w ramach długoterminowego programu ochrony (Plan Ochrony) w latach 2012-2016 został w niniejszej pracy opisany w syntetyczny i przekrojowy sposób. Autorzy wskazują główne kierunki i zasady, które były stosowane przez kolejne pokolenia odpowiedzialne za zachowanie byłego obozu. Określają również aktualne wytyczne konserwatorskie sporządzone na podstawie prac wykonanych w latach 1947-2002, które zostały później doprecyzowane przez zespół certyfikowanych konserwatorów zatrudnionych w muzeum. Auschwitz jest przykładem, który pokazuje, że dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom, konsekwentnie realizowanymi, autentyczność miejsca może zostać zachowana. Działania te umożliwiły opracowanie mechanizmów pozwalających na długoterminowe planowanie zabiegów konserwatorskich.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Cienciala, A. M. "Niewolnicza praca wiezniow obozu koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-1945: Organizacja pracy i metody eksploatacji sily roboczej." Holocaust and Genocide Studies 16, no. 1 (March 1, 2002): 124–26. http://dx.doi.org/10.1093/hgs/16.1.124.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Posłuszny, Łukasz. "Przestrzenno-materialny krajobraz obozu koncentracyjnego." Przegląd Socjologii Jakościowej 16, no. 1 (February 29, 2020): 120–42. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.16.1.08.

Full text
Abstract:
W prezentowanym artykule podejmuję problem konstrukcji instytucji totalnej, analizując jej aspekt przestrzenno-materialny. Przedmiotem analizy jest obóz koncentracyjny na Majdanku (KL Lublin), natomiast teoretyczną skrzynkę narzędziową stanowi podejście biograficzne użyte do analizy przestrzeni oraz materialności. Artykuł składa się z trzech głównych komponentów. Rozpoczyna go rekonstrukcja metodologii badań, w której wyjaśniam teoretyczne podłoże pracy i dwa warianty sposobu badania biografii – przestrzeni i rzeczy – oraz określam ramy materiału badawczego i sposób jego interpretacji. Następnie przechodzę do problemu przestrzenno-materialnej historii obozów i konstrukcji Majdanka, rozpoczynając od analizy historii i wzorów organizacji przestrzennej obozów koncentracyjnych, poprzez refleksję nad ich symbolicznym aspektem, po ostatnią część, ujmującą obóz w kategoriach ekologicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kale, EKC, and Mariola Abkowicz. "Wieści z Krymu." Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów, no. 2 (23) (November 19, 2017): 13–14. http://dx.doi.org/10.33229/az.408.

Full text
Abstract:
Pierwszego sierpnia br. Asocjacja Krymskich Karaimów „Krymkarajłar” wraz z wchodzącym w jej skład Centrum Etniczno-Kulturalnym (EKC) „Kale” dokonały otwarcia kolejnego, trzynastego już, międzynarodowego obozu młodzieżowej pracy społecznej w Dżuft-Kale koło Bachczysaraju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Król, Joanna. "Organizacja Pracy Obywatelskiej Młodzieży „Straż Przednia” (1932–1939) jako szkoła formacji propaństwowej." Forum Pedagogiczne 9, no. 1 (September 4, 2019): 139–54. http://dx.doi.org/10.21697/fp.2019.1.10.

Full text
Abstract:
Myśl polityczna obozu piłsudczykowskiego wspierała się na czterech głównych filarach: prymat państwa, idea solidaryzmu społecznego, idea elity społecznej i kult wodza oraz filozofia czynu. Jednym z ideologów obozu piłsudczykowskiego był Adam Skwarczyński. Szczególną wartość upatrywał w młodzieży, jako tej grupie, która ma uzdrowić życie publiczne w Rzeczypospolitej. Ta intencja posłużyła Skwarczyńskiemu w stworzeniu w 1932 roku Organizacji Pracy Obywatelskiej Młodzieży „Straż Przednia”. Organizacja ta, poprzez różnorodne formy aktywności, miała realizować główne idee ideologii sanacji. Działania młodzieży były przeprowadzane zarówno w szkole, jak i w środowisku pozaszkolnym. Przedwczesna śmierć Skwarczyńskiego, stosunkowo mała liczebność grupy i perturbacje wewnątrz niej nie pozwoliły jednak, aby Straż Przednia zrealizowała w pełni wszystkie swoje zadania. Niezależnie od tego stanowiła ona istotny element w dziejach organizacji młodzieżowych Drugiej Rzeczypospolitej, a wartości przez nią głoszone mogą być inspiracją dla współczesnej teorii i praktyki edukacyjnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Grynberg, Mikołaj. "Samuel Willenberg in memoriam." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 12 (November 30, 2016): 28–29. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.406.

Full text
Abstract:
Samuel Willenberg urodził się w 1923 r. w Częstochowie, w rodzinie żydowskiego nauczyciela. Jego matka była prawosławną Rosjanką, która przeszła najudaizm. W czasie wojny razem z rodzicami i dwiema młodszymi siostrami, Itą i Tamar, znajdował się w getcie w Opatowie, skąd trafił do obozu w Treblince. Został tam skierowany do pracy – zajmował się m.in. sortowaniem ubrań po zamordowanych – rozpoznał wśród nich ubrania swoich sióstr. 2 sierpnia 1943 r.podczas buntu więźniów uciekł z obozu. W Warszawie odnalazł ojca, ukrywającego się po stronie aryjskiej. Zaangażował się w konspirację, walczył w powstaniu warszawskim. W 1950 r. wyjechał z żoną i matką do Izraela, został geodetą. Po przejściu na emeryturę zajął się rzeźbą, jest autorem wielu dzieł związanych z Zagładą. W 1986 r. opublikował wspomnienia Bunt w Treblince. Zmarł 19 lutego 2016 r., jako ostatni z żyjących uczestników buntu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Němec, J. "Standardy závěrečných prací pedagogických oborů." Pedagogická orientace 23, no. 4 (September 16, 2013): 535–53. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-4-535.

Full text
Abstract:
Téma kvality závěrečných prací obhajovaných na vysokých školách je v kontextu občasných plagiátorských kauz stále živé. Studie zkoumá dokumenty fakult (standardy), které se svým tématem a obsahem váží k závěrečným pracím. Analyzovanou jednotkou jsou dokumenty z prostředí fakult, ústavů (kateder), které v ČR garantují a zajišťují pedagogické obory. Výchozí pozicí pro studii je popis proměny současného kontextu, především přechod na dvoustupňové studium, vzrůstající počet studentů v terciárním vzdělávání v uplynulém desetiletí, důraz na kvalitu a learning outcomes v kontextu konceptu přístupu zaměřeného na studenta a celostátního projektu Q-RAM. Celkem bylo analyzováno 24 dokumentů prostřednictvím strukturní obsahové analýzy s využitím formálních, obsahových, typizujících a stupnicových forem analýzy. Výsledkem je rozkrytí struktury dokumentů, které nám následně umožnilo popis jejich hlavních charakteristik. Jedno ze zjištění dokládá převahu procedurálních charakteristik těchto dokumentů na úkor zdůraznění obsahových náležitostí a oborových standardů, které by studentům jasnou a srozumitelnou formou sdělovaly, co od nich daná instituce očekává. Závěr studie konstatuje, že se jedná o téma, které garantům pedagogických oborů otevírá prostor pro koncepční a tvůrčí práci při vytváření relace mezi kompetencemi absolventů, výstupů učení jednotlivých disciplín a potřebou formulovat smysluplný standard závěrečné práce daného oboru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jakubik, Michał. "THE KLAIPEDA QUESTION IN THE VILNIUS NATIONAL MOVEMENT’S PRESS IN THE INTERWAR PERIOD." Studia Maritima 30 (2017): 135–50. http://dx.doi.org/10.18276/sm.2017.30-07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Obozy pracy"

1

Kopka, Bogusław. Obozy pracy w Polsce, 1944-1950: Przewodnik encyklopedyczny. Warszawa: Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bogusław, Tracz, ed. Obozy pracy przymusowej Gliwickiego Zjednoczenia Przemysłu We̜glowego 1945-1949. Katowice: Oddział Instytutu Pamie̜ci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Marszałek, Józef. Obozy pracy w generalnym gubernatorstwie w latach 1939-1945. Lublin: Państwowe Muzeum na Majdanku, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ziołkowska, Anna. Obozy pracy przymusowej dla Żydów w Wiekopolsce w latach okupacji hitlerowskiej (1941-1943). Poznań: Wydawn. Poznańskie, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hasag: Historia obozu pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej. Skarżysko-Kamienna: Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Orski, Marek. Niewolnicza praca więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-1945: Organizacja pracy i metody eksploatacji siły roboczej. Gdańsk: Wydawn. Gdańskie, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Waingertner, Przemysław. "Naprawa" (1926-1939): Z dziejów obozu pomajowego. Warszawa: Semper, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dufrat, Joanna. W służbie obozu marszałka Józefa Piłsudskiego: Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet (1928-1939). Kraków: Avalon, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Nowak, Edmund. Cień Łambinowic: Próba rekonstrukcji dziejów obozu pracy w Łambinowicach, 1945-1946. Opole: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Stark, Marceli. Ale jednak czuję i żyję...: Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Obozy pracy"

1

Bończak, Jędrzej. "Akt ogłoszenia „Deklaracji ideowo-politycznej” Obozu Zjednoczenia Narodowego w świetle wybranych tytułów prasy narodowej i konserwatywnej." In Vade Nobiscum, tom XX/2019. Studia z historii politycznej i wojskowej. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-717-3.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography