Academic literature on the topic 'Ochrona'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Ochrona.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Ochrona"

1

Pietruszka, Artur. "Ochrona sygnalistów (whistleblowers) w kontekście wolności wypowiedzi." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 82, no. 1 (March 30, 2020): 115–29. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2020.82.1.8.

Full text
Abstract:
Ochrona sygnalistów jest przede wszystkim przedmiotem zainteresowania prawa pracy, jednakże w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazuje się na związki ochrony sygnalistów z ochroną wolności wypowiedzi. Ujawnienie nieprawidłowości przez sygnalistę jest bowiem realizacją prawa do rozpowszechniania informacji, chronionego przez Konstytucję RP oraz Konwencję o ochronie podstawowych praw i wolności. Sygnalizacja pozwala na kontrolę funkcjonowania instytucji publicznych oraz realizację postulatu transparentności życia publicznego, dlatego w demokratycznym społeczeństwie jest szczególnie istotne, by zapewnić sygnalistom ochronę przed różnego rodzaju sankcjami, które mogą być na nich nałożone w następstwie ujawnienia informacji o nieprawidłowościach. Celem niniejszego artykułu jest ustalenie, w jakich warunkach osobie ujawniającej nieprawidłowości przysługuje status sygnalisty, dokonanie analizy związków ochrony sygnalistów z wolnością wypowiedzi, a także próba rozważenia, czy na państwie ciążą obowiązki objęcia sygnalistów ochroną.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kosieradzka-Federczyk, Agata. "Skutki prawne zmiany stosunków wodnych na nieruchomościach sąsiednich." Nieruchomości@ : kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości III, no. III (September 30, 2020): 69–82. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.3521.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest analiza regulacji dotyczących konsekwencji naruszenia stosunków wodnych na nieruchomości sąsiednich, ze względu na chronione dobro. Regulacje zawarte w ustawie prawo wodne należą do tzw. prawa sąsiedzkiego, uregulowanego w aktach prawnych należących do prawa prywatnego oraz publicznego. Regulacje dotyczące zmian stosunków wodnych w ustawie o ochronie przyrody na terenie form ochrony przyrody, ale również ogrodu botanicznego i zoologicznego, mają za cel ochronę stosunków wodnych (ochrona w formie zakazu zmiany). Zakaz ten nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Wspólny wyjątek pozwalający na odstępstwo od zakazu stanowią potrzeby uzasadnione ochroną przyrody. W przypadku kolizji pomiędzy chronionymi dobrami, gdy zmiana stosunków wodnych wywołująca szkodę na terenach sąsiednich zlokalizowanych na obszarze formy ochrony przyrody jest uzasadniona potrzebami tej ochrony, do organu rozstrzygającego sprawę należy wyważenie wartości oraz udzielenie ochrony każdemu dobru w stopniu jak najdalej idącym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Szmygin, Boguslaw. "Ewolucja założeń ochrony zabytków – przykład miast Światowego Dziedzictwa UNESCO." Protection of Cultural Heritage, no. 9 (December 4, 2020): 129–40. http://dx.doi.org/10.35784/odk.2406.

Full text
Abstract:
Ochrona dziedzictwa jest w okresie transformacji, która polega m.in. na zwiększeniu wpływu interesariuszy na ochronę, zarządzanie i użytkowanie dziedzictwa. Konieczność takiej modyfikacji została sformułowana w dokumentach międzynarodowych – Konwencji z Faro (Rada Europy) i Rekomendacji HUL (Zgromadzenie Generalne UNESCO), które powinny być wdrażane przez państwa - strony tych organizacji. Zadaniem środowiska konserwatorskiego jest dostosowanie teorii i praktyki ochrony dziedzictwa do tych zmian.Wdrożenie nowego podejścia w ochronie dziedzictwa będzie długotrwałym procesem. Obszarem w którym zmiany będą szybko zachodziły jest ochrona miast historycznych. W zespołach staromiejskich konieczne będzie uwzględnienie trzech procesów: ochrony, użytkowania, przekształcania. Konserwatorzy zabytków będą musieli opracować narzędzia służące koordynacji i kontroli tych procesów. Swoistym poligonem tych działań jest zarządzanie miastami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Frydrych, Jarosław, and Monika Ziółkowska. "Badanie skuteczności warstwy przeciwkorozyjnej wytworzonej przez olej ochronny o niskiej lepkości w warunkach polowych." Nafta-Gaz 76, no. 12 (December 2020): 969–76. http://dx.doi.org/10.18668/ng.2020.12.12.

Full text
Abstract:
Zjawisko korozji atmosferycznej metali przynosi znaczne straty ekonomiczne w gospodarce większości krajów rozwiniętych. Chcąc je zmniejszyć, opracowano wiele metod ochrony powierzchni metali przed korozją, wykorzystujących zjawiska fizyczne, jak i reakcje chemiczne. Jedną z metod opartych na zjawisku fizycznej ochrony jest ochrona czasowa metali środkami smarowymi, tj. smarami plastycznymi oraz olejami smarowymi – ochronnymi. Smary plastyczne charakteryzują się bardzo dużą lepkością kinematyczną i wytwarzają szczelne i grube warstwy ochronne na powierzchni metali. Oleje ochronne przeznaczone do ochrony czasowej mają za zadanie utworzyć na powierzchni metalu szczelną, cienką, dobrze przylegającą warstwę ochronną. Ochrona czasowa metali przed korozją olejem ochronnym polega na pokryciu powierzchni metalu łatwo usuwalnymi środkami smarowymi, mającymi za zadanie wytworzenie szczelnej warstwy ochronnej oddzielającej powierzchnię chronionego metalu od niekorzystnego wpływu warunków atmosferycznych. Ochronę czasową metali stosuje się również do zabezpieczenia przed korozją półproduktów pomiędzy etapami produkcyjnymi, a w przypadku gotowych wyrobów – np. podczas magazynowania i transportu. Jedną z najważniejszych cech olejów ochronnych jest wytwarzanie na powierzchni metalu cienkiej warstwy ochronnej mającej za zadanie oddzielenie powierzchni metalu od otaczającego powietrza. Taka warstwa wytwarzana jest przez oleje ochronne o niskiej lepkości kinematycznej. Ze względu na brak jakichkolwiek wymagań dotyczących badań eksploatacyjnych dla olejów ochronnych w warunkach rzeczywistych – podjęto próbę opracowania takiej metodyki i zweryfikowania jej poprzez przeprowadzenie badania w warunkach polowych. W artykule opisana została metoda badania skuteczności ochrony metali przed korozją w warunkach polowych. Przedstawiono sposób przygotowania powierzchni wybranych elementów do ochrony przed korozją i sposób nałożenia warstwy ochronnej na płytki metali o kształcie prostym i o skomplikowanym kształcie powierzchni. Zamieszczono opis stanowiska badawczego, jak i metody wyboru miejsc ekspozycji. Przedstawione zostały wyniki przeprowadzonego badania. Uzyskane wyniki badań mają charakter aplikacyjny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Pankiewicz, Ryszard. "Ochrona życia w prawie kanonicznym i polskim." Kościół i Prawo 9, no. 1 (September 28, 2020): 27–47. http://dx.doi.org/10.18290/kip2091-2.

Full text
Abstract:
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 r. ochrona i obrona życia człowieka wraz z poczęciem została uregulowana w przepisach obejmujących przestępstwa przeciwko życiu i wolności człowieka. Ponadto, Kościół katolicki w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz dokumentach kościelnych wyraża jednoznaczne stanowisko ochrony i obrony życia człowieka. W prawie polskim zgodnie z art. 38 Konstytucji RP z 1997 r. Rzeczpospolita Polska zapewnia prawną ochronę życia każdemu człowiekowi. Określenia dolnej granicy temporalnej życia człowieka ustawodawca dokonał w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka z 2000 r. Zgodnie z jej treścią: „w rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości”, a Rzecznik Praw Dziecka działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności prawa do życia i jego ochrony. Ponadto, w prawie polskim ustawodawca w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. określił sytuacje, w których może być legalnie dokonany zabieg aborcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pietraszko, Milena. "Rozwój chorób grzybowych oraz wysokość plonu bulw w zależności od zakresu ochrony." Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, no. 292 (December 9, 2020): 3–12. http://dx.doi.org/10.37317/biul-2020-0023.

Full text
Abstract:
W latach 2014‒2016 w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Oddział w Jadwisinie przeprowadzono doświadczenie mające na celu ocenę wpływu różnej intensywności ochrony chemicznej na porażenie roślin ziemniaka przez Phytophthora infestans i Alternaria spp. oraz wielkość plonu bulw. Badano odmiany różnej wczesności i odporności na zarazę. Porównywano trzy warianty ochrony fungicydowej: obiekt kontrolny (bez ochrony), ochrona ograniczona (1‒3 zabiegi) i ochrona intensywna (4‒5 zabiegów). Udowodniono wpływ lat badań, ochrony i odmian na rozwój chorób grzybowych oraz wysokość plonu bulw. Średnio dla lat badań, najniższy stopień porażenia roślin alternariozą oraz najwolniejsze tempo szerzenia zarazy i jednocześnie największy plon bulw odnotowano w kombinacji z ochroną intensywną. Wzrost plonów spowodowany działaniem fungicydów wyniósł średnio 19%. Największy średni wzrost plonu – 21,3%, uzyskano dla wariantu ochrony intensywnej w porównaniu do obiektu kontrolnego. Istotne zróżnicowanie pomiędzy ochroną intensywną a ograniczoną pod względem rozwoju chorób i wielkości plonu było uzależnione od presji patogenów w danym roku badań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kapsa, Józefa, Marek Mrówczyński, Tomasz Erlichowski, Hanna Gawińska-Urbanowicz, Konrad Matysek, Jerzy Osowski, Maria Pawińska, Janusz Urbanowicz, and Sławomir Wróbel. "Ochrona ziemniaka zgodna z zasadami integrowanej ochrony roślin. Część I. Niechemiczne metody ochrony." Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, no. 273 (September 30, 2014): 129–43. http://dx.doi.org/10.37317/biul-2014-0023.

Full text
Abstract:
Od 1. stycznia 2014, wszystkie kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do stosowania zasad Integrowanej Ochrony Roślin (IPM), zgodnie z dyrektywą 2009/128/WE oraz rozporządzeniem nr 1107/2009. W pracy omówiono definicje dotyczące integrowanej ochrony roślin i określono różnice między IPM (integrowaną ochroną roślin) a IP (integrowaną produkcją roślin). W ochronie upraw ziemniaka stosuje się więcej fungicydów niż w innych uprawach. Zintegrowana ochrona wymaga zatem połączenie różnych metod postępowania, aby utrzymać niski poziom grzybowych i bakteryjnych patogenów, szkodników i chwastów i jednocześnie zachować dobrą jakość środowiska. Wyniki wieloletnich badań prowadzonych w uprawach ziemniaka przez zespół autorów oraz dane literaturowe pozwoliły uszeregować ważne elementy integrowanej ochrony ziemniaka, wykorzy¬stywane w uprawach ziemniaka na wszystkich etapach jego rozwoju. Działania stosowane w ochronie można podzielić na działania strategiczne i taktyczne. Działania strategiczne (niechemiczne metody) mające na celu zmniejszenie nasilenia i presji agrofagów wykorzystujące elementy, takie jak płodo¬zmian, nawożenie, wybór odmiany i działania ograniczające źródła infekcji zostały przedstawione w tej części pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ćwieląg, Krzysztof, and Marta Maciejasz-Świątkiewicz. "Ochrona niezamożnych konsumentów na rynku usług finansowych." Finanse i Prawo Finansowe 3, no. 1 (March 31, 2016): 51–70. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.3.1.05.

Full text
Abstract:
Opracowanie stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy ochrona osób niezamożnych na rynku usług finansowych powinna być realizowana odrębnie w stosunku do powszechnie obowiązujących zasad oraz jakie elementy powinna obejmować ta ochrona? Ponadto – jakie podmioty powinny jej udzielać – czy te, które już istnieją na rynku, czy inne, nowe? Problem ochrony osób niezamożnych wynika stąd, że w dużej mierze osoby te są wykluczone z rynku podstawowego (mainstream market), objętego ochroną prawną. Część osób korzysta z oferty rynku alternatywnego, czy wręcz nieformalnego. Wydaje się więc, że dodatkowa ochrona osób niezamożnych powinna być ukierunkowana na te właśnie obszary rynku usług finansowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Tkaczuk, Marek. "Sprawy Kościoła prawosławnego, kościołów ewangelickich i gmin wyznaniowych żydowskich w praktyce prawnej Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1919-1939." Kościół i Prawo 10, no. 1 (July 21, 2021): 253–66. http://dx.doi.org/10.18290/kip21101-14.

Full text
Abstract:
W lutym 1919 r. na mocy dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego utworzono Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej. Sejm Ustawodawczy uchwaloną w lipcu 1919 r. ustawą utrzymał w ustroju państwa Prokuratorię i scentralizowany model ochrony interesów prawnych i majątkowych państwa. Sejm Ustawodawczy powierzył Prokuratorii także ochronę interesów majątkowych kościołów. Ochrona Prokuratorii przyjmowała postać pomocy prawnej w drodze zastępstwa prawnego lub czynności konsultacyjnych albo opiniodawczych. Ochrona Prokuratorii, traktowana przez kościoły jako forma nadzoru państwowego, została zniesiona w 1926 r. Agendę prowadzoną przez Prokuratorię po 1925 r. w kategorii określanej jako sprawy wyznaniowe wypełniały czynności zmierzające do ochrony interesów publicznych i majątkowych państwa w stosunkach z kościołami i innymi związkami religijnymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Poniatowski, Michał. "Ochrona danych osobowych świadków w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego." Ius Matrimoniale 30, no. 4 (October 15, 2019): 81–99. http://dx.doi.org/10.21697/im.2019.30.4.05.

Full text
Abstract:
W artykule zostało przedstawione zagadnienie dotyczące ochrony danych osobowych świadków w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego. W pierwszej kolejności przedstawiono ochronę danych osobowych w Kościele. Ochrona ta może być regulowana prawnie w ramach autonomii Kościoła. Ochrona danych osobowych w Kościele ma charakter obowiązku i nie stanowi to novum w kościelnym porządku prawnym. W dalszej części artykuł przedstawiono problematykę uznania autonomii i niezależności Kościoła w zakresie przetwarzania danych osobowych. W tym zakresie wskazano na relację norm prawa kanonicznego i prawa świeckiego. Artykuł zawiera również przedstawienie ochrony danych osobowych świadków mając na uwadze to czy są oni członkami Kościoła czy też nie. Kwestia ta ma odpowiednie skutki prawne w zakresie ochrony danych osobowych. Najważniejsze wnioski przedstawiono w zakończeniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Ochrona"

1

Karaś, Łukasz. "Ochrona praw cudzoziemców w francuskim prawie administracyjnym." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2014. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5554.

Full text
Abstract:
Zasadniczym celem pracy jest przedstawienie modelu ochrony praw cudzoziemców przyjętego na gruncie francuskiego prawa administracyjnego. Konsekwencją tak zakreślonego pola peregrynacji naukowych było ustalenie wpływu prawa europejskiego na rozwiązania prawne przyjęte we Francji oraz w Polsce. Podjęta w pracy charakterystyka tych instytucji, nie w aspekcie cząstkowym, ale jako pewnej zwartej całości charakteryzującej się właściwymi tym instytucjom cechami, pozwoliła nie tylko na przeprowadzenie analizy poszczególnych typów instytucji we Francji i w Polsce, ale również badań prawnoporównawczych umożliwiających uchwycenie różnic oraz cech wspólnych dla tych dwóch systemów prawnych. Podejście takie wydaje się zasadne również z tego powodu, że uchwycenie istoty prawnej i cech charakteryzujących poszczególne instytucje ochrony praw cudzoziemców we Francji i w Polsce umożliwiło sformułowanie odpowiedzi na pytanie, czy możemy mówić o wykształceniu się cech konstytutywnych właściwych dla obu analizowanych systemów prawnych co w znacznym stopniu przyczyniło się do ukazania holistycznej wizji analizowanej problematyki. Należy zwrócić uwagę, że wybór prawodawstwa Republiki Francuskiej nie był przypadkowy. Okolicznością decydującą była zmieniająca się na przestrzeni XX wieku struktura społeczna we Francji. Struktura która z jednolicie narodowej i jednolicie kulturowej ewoluowała w kierunku modelu państwa wielonarodowego oraz wielokulturowego. Jedną z konsekwencji tego procesu była konieczność wprowadzenia adekwatnych rozwiązań prawnych. Warto podkreślić, że doświadczenia Republiki Francuskiej, stanowią swoistą „latarnię morską”, która wskazuje właściwe kierunki prac legislacyjnych prowadzonych nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach. Należy podkreślić, że podjęte w niniejszej pracy rozważania nie zmierzają do sformułowania pod adresem prawodawcy szczegółowych propozycji de lege ferenda, ale są punktem wyjścia do określenia podstawowych zasad, na jakich powinien opierać się teoretyczny model w tym zakresie. Szczególną rolę przypisuje się instytucjom nieznanych w polskim systemie prawnym, które stanowią forpocztę problemów odnoszących się do ochrony praw cudzoziemców z którymi może spotkać się polski ustawodawca.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wilk, Anna. "Ochrona własności nieruchomości przed immisjami w prawie polskim." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2015. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5933.

Full text
Abstract:
Publikacja stanowi kompleksowe opracowanie problematyki ochrony własności nieruchomości przed immisjami w prawie polskim. Przedmiotem analizy są m.in.: konstytucyjne i aksjologiczne podstawy tej ochrony, pojęcie sąsiedztwa nieruchomości i prawa sąsiedzkiego, pojęcie i rodzaje immisji, a także kryteria uznania poszczególnych oddziaływań na nieruchomości za immisje. Omówieniu podlegają również środki ochrony przed immisjami, wynikające zarówno z przepisów kodeksu cywilnego (jak np. roszczenia: negatoryjne, odszkodowawcze, o zapobieżenie szkodzie czy wstrzymanie budowy), ale także z przepisów szczególnych, takich jak ustawa o własności lokali, Prawo ochrony środowiska czy Prawo budowlane. W oparciu o dorobek doktryny i judykatury, Autorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o skuteczność ochrony własności nieruchomości przed immisjami w aktualnym stanie prawnym, a także formułuje wnioski de lege ferenda, mogące tę ochronę zwiększyć.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Gorczyca, Monika. "Ocena skuteczności ochrony wartości botanicznych w wybranych rezerwatach przyrody środkowej i południowej części województwa śląskiego." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2008. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5354.

Full text
Abstract:
Przedmiotem rozważań niniejszej pracy jest Ocena skuteczności ochrony wartości botanicznych w wybranych rezerwatach przyrody środkowej i południowej części województwa śląskiego. Rezerwaty przyrody powoływane sa w celu ochrony obszarów z zachowanymi w stanie naturalnym - lub mało zmienionymi - ekosystemami, a tak e okreslonymi gatunkami roslin i zwierzat oraz elementami przyrody nieo ywionej. Skutecznosc tej ochrony, dla zachowania przedmiotu ochrony i innych cennych wartosci przyrodniczych, zale y od szeregu czynników – ich charakteru, nate enia i stanu ekosystemu, w tym głównie stopnia jego naturalnosci. Stan zachowania chronionego obiektu jest te wynikiem zjawisk zachodzacych na jego terenie przed objeciem go ochrona rezerwatowa (Sokołowski, 1991). Celem podjetych badan była ocena skutecznosci ochrony dla zachowania głównego przedmiotu ochrony i innych cennych wartosci botanicznych w wybranych rezerwatach przyrody srodkowej i południowej czesci województwa slaskiego. Główne zadania badawcze to: 1. przedstawienie aktualnego stanu zachowania szaty roslinnej w badanych rezerwatach przyrody; 2. rozpoznanie zmian, jakie zaszły we florze i roslinnosci badanych obiektów od momentu objecia ich ochrona rezerwatowa do dnia dzisiejszego; 3. okreslenie, jakie działania ochronne powinny byc podjete dla utrzymania bioró norodnosci i zachowania głównego przedmiotu ochrony. Przedmiotem badan była flora naczyniowa i roslinnosc 10 wybranych rezerwatów przyrody sposród 62 istniejacych w województwie slaskim. Do cennych wartosci botanicznych zaliczono rzadkie i chronione gatunki roslin naczyniowych, rosliny górskie i gatunki wskaznikowe starych lasów lisciastych, a tak e zagro one zbiorowiska roslinne. Do miary skutecznosci ochrony rezerwatowej w zbiorowiskach lesnych właczono równie ocene ilosci martwego drewna. 6 Podjete badania miały zweryfikowac nastepujace hipotezy: 1. Badane rezerwaty przyrody podlegaja silnej antropopresji, w zwiazku z czym wartosci botaniczne w tych obiektach sa wyraznie uszczuplone. 2. Niewłasciwie realizowana forma ochrony mo e wpływac negatywnie na stan zachowania flory i roslinnosci w poszczególnych rezerwatach. 3. Pomimo ró norodnych zagro en badane obiekty przyczyniaja sie do skutecznej ochrony najcenniejszych wartosci botanicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Foit, Henryk. "Optymalizacja ochrony cieplnej budynku mieszkalnego, instalacji i źródła ciepła." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2006. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=14009.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wagner, Tomasz. "Architektura - urbanistyka - krajobraz : ochrona i interpretacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska na wybranych przykładach." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2016. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=68441.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Fabijańczyk, Piotr. "Statystyczna i geostatystyczna analiza możliwości wykorzystania pomiarów magnetometrycznych do oceny potencjalnego zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi." Praca doktorska, Warszawa : Politechnika Warszawska, 2010. https://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=2328.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bień, January. "Konwencjonalne i niekonwencjonalne przygotowanie osadów ściekowych do odwadniania." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1986. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=4817.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ambrożkiewicz, Weronika. "Nowe niestopowe nanokoniugaty metaliczne jako katalizatory wybranych reakcji redukcji lub acetalizacji dla zielonej chemii." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2018. http://hdl.handle.net/20.500.12128/7184.

Full text
Abstract:
Pełne teksty dołączonych do pracy publikacji autorki, wg załączonej listy, dostępne są lokalnie w sieci bibliotek Uniwersytetu Śląskiego: http://www.bc.us.edu.pl/publication/17151
Rozprawa doktorska związana jest z projektowaniem nowych katalizatorów oraz badaniem niestopowych synergii metali w takich materiałach, jako potencjalnych katalizatorach wybranych reakcji redukcji lub acetalizacji o dużym znaczeniu w chemii ochrony środowiska. Na potrzebę niniejszej pracy otrzymano i zbadano szereg mono-, bi- i trój-metalicznych nanokatalitycznych układów metali przejściowych (Re, Ru, Rh, Ir, Pd), osadzonych na krzemionce (SiO₂) oraz na nośniku metalicznym (Ni lub Mo). Są to nowe, nie opisane wcześniej nanomateriały o działaniu katalitycznym. Badane układy nanokatalityczne mogą być w sposób powtarzalny otrzymywane opisanymi metodami syntetycznymi. Opisane nanokatalizatory heterogeniczne mogą być wykorzystane w procesach przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem reakcji metanizacji dwutlenku węgla, rozkładu amoniaku i acetalizacji glicerolu. W reakcji niskotemperaturowego rozkładu amoniaku wysoką aktywność wykazał katalizator nano-Pd/Ni. Katalizator ten może być wykorzystany do generowania wodoru w ogniwach paliwowych. Katalizator nano-Ru/Ni wykazuje wysoką aktywność w reakcji niskotemperaturowej metanizacji tlenków węgla i może być wykorzystany do produkcji metanu jako odnawialnego źródła energii przy jednoczesnej redukcji emisji CO₂, pochodzącego ze źródeł stacjonarnych. Uzyskane nanokatalizatory: Re/SiO₂, ReRu/SiO₂, ReIr/SiO₂, ReRuIr/SiO₂, ReRhIr//SiO₂, ReRuRh/SiO₂, RuRhIr/SiO₂, Ru/Mo, RuRh/Mo, RuRhIr/Mo oraz ReRhIr/Mo wykazują wysoką aktywność w reakcjach acetalizacji. Nano-Re na nano-SiO₂ jest wysoce aktywnym i selektywnym katalizatorem acetalizacji glicerolu do pięcioczłonowych cyklicznych acetali (np. solketalu) i może być wykorzystany do przetwarzaniu odpadów glicerolu. We wszystkich badanych układach katalitycznych obserwowano efekty synergiczne między poszczególnymi składnikami katalizatorów. Badane układy katalityczne mogą mieć praktyczne zastosowanie i posłużyć rozwojowi opisanych procesów technologicznych, co niesie za sobą ekologiczne oraz ekonomiczne korzyści.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Mendala, Jacek. "Pękanie wyrobów stalowych podczas cynkowania zanurzeniowego." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2018. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=73190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Široký, Oldřich. "Ochrana osobnosti a kamerové systémy." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-262917.

Full text
Abstract:
The thesis deals with the protection of individual integrity and camera systems, through the lens of valid and effective law regulation. The content of this work is formulation of theoretical basis, an analysis of relevant laws governing the issue of individual integrity protection of natural persons (especially their privacy) and camera systems, specifically for each type of camera system: the camera system with recording, camera system without recording, comparison of both types of camera systems and an account of legal instruments available for protection of individual integrity of each person, whose universal individual integrity rights were violated due to the operation of a camera system (regardless of it's type). The theoretical basis is followed by the main body of work, which explores researching camera system usage within a specific public authority agency. The operation of camera system is subjected to critical legal analysis, where particular aspects of a specific public authority subject's practice is evaluated as part of the findings of the thesis and qualified as compliant or non-compliant with the law. At the end of the work, the author formulates specific recommendations to the public authority agency, aiming to improve the approach to operating a camera system from the legal point of view.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Ochrona"

1

Szklarczyk, Miros¿aw. Ochrona atmosfery. Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmin sko-Mazurskiego, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Symonides, Ewa. Ochrona przyrody. Warszawa: WUW, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Symonides, Ewa. Ochrona przyrody. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szklarczyk, Miroslaw. Ochrona atmosfery. Olsztyn: Wyd-wo Uniw. Warminsko-Mazurskiego, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jan, Boć, and Samborska-Boć Elżbieta, eds. Ochrona środowiska: Źródła. Wrocław: Kolonia Ltd., 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Hoc, Stanisław. Karnoprawna ochrona informacji. 2nd ed. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Próchniak, Ewa. Ochrona własności przemysłowej. Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Ośrodka Postępu Organizacyjnego, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Hoc, Stanisław. Karnoprawna ochrona informacji. Opole: Wydawn. Uniwersytetu Opolskiego, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Mozgawa, Marek. Prawnokarna ochrona zwierząt. Lublin: "Verba", 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Chmielewska-Gorczyca, Ewa. Ochrona środowiska: Mikrotezaurus. Warszawa: Wydawn. Sejmowe, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Ochrona"

1

Modzelewski, Karol. "Ochrona substancji." In Aleksander Gieysztor. Człowiek i dzieło. Warsaw University Press, 2016. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323524977.pp.255-265.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

GRUCHOŁA, MAŁGORZATA. "OCHRONA UŻYTKOWNIKÓW INTERNETU." In Filozofia kultury, 405–30. John Paul II Catholic University of Lublin, Faculty of Philosophy, 2021. http://dx.doi.org/10.2307/j.ctv2vzdgx3.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Holocher, Justyna, and Barbara Krzyżewska. "Domniemanie i ochrona dobrej wiary." In Argumenty i rozumowania prawnicze w konstytucyjnym państwie prawa: Komentarz, 1147–62. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381383370.80.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Czarny-Drożdżejko, Elżbieta. "Prawna ochrona bieżących informacji prasowych." In Funkcjonowanie agencji prasowych : wybrane zagadnienia, 111–49. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2021. http://dx.doi.org/10.15633/9788363241131.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Göztepe, Ece. "Ochrona praw podstawowych w Turcji." In Die Grundwerte- und Grundrechtsordnung in Polen und Deutschland | System podstawowych wartosci i praw w Niemczech i w Polsce, 491–98. Nomos Verlagsgesellschaft mbH & Co. KG, 2019. http://dx.doi.org/10.5771/9783845245522-491.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dudzik, Sławomir. "Podstawy prawne działania e-administracji a ochrona danych osobowych." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 13–28. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.01.

Full text
Abstract:
Rozwój nowoczesnej e-administracji zakłada przetwarzanie (w tym zbieranie, utrwalanie i wykorzystywanie) coraz większej ilości danych, w tym danych osobowych. Mają one służyć optymalizacji różnego rodzaju procesów zachodzących wewnątrz aparatu administracyjnego, jak i usprawniać działanie administracji na zewnątrz, w tym w zakresie świadczonych usług publicznych. Dane osobowe podlegają jednak szczególnej ochronie prawnej. Celem artykułu jest zatem odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ta szczególna ochrona wpływa na kształtowanie się podstaw prawnych działania administracji publicznej, w tym e-administracji. Rozważania dotyczą zasady legalności w działaniu administracji publicznej w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych. Autor wykazuje, że zarówno czynności władcze, jak i czynności o charakterze niewładczym, w tym czynności materialno-techniczne w zakresie, w którym obejmują przetwarzanie danych osobowych, wymagają szczególnej, dostatecznie skonkretyzowanej podstawy prawnej zawartej w aktach rangi ustawowej. Podstawy takiej nie mogą stanowić zaś ogólne normy dotyczące zadań lub ogólnych kompetencji w zakresie czynności niewładczych, a także akty stosowania prawa (np. porozumienie administracyjne, polecenie służbowe lub decyzja administracyjna). Kompetencja administracji publicznej do przetwarzania danych osobowych nie może być również domniemywana.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Niemczuk, Przemysław. "Ochrona mienia ruchomego w świetle ustawy o ochronie osób i mienia." In Dobra chronione w prawie administracyjnym, 261–70. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014. http://dx.doi.org/10.18778/7969-463-1.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Majer, Piotr. "Prawnokanoniczna ochrona dziecka przed nadużyciami seksualnymi." In Prawa dziecka : perspektywa Kościoła, 99–134. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wydawnictwo Naukowe, 2015. http://dx.doi.org/10.15633/9788374384353.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kulesza, Mariusz, and Justyna Wojtkiewicz. "Zabytkowy obszar chroniony w przestrzeni publicznej miasta: na przykładzie Parku Kulturowego – "Miasto Tkaczy" w Zgierzu." In Przestrzeń publiczna miast. XXIV „Konwersatorium Wiedzy o Mieście”. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2011. http://dx.doi.org/10.18778/7525-650-5.07.

Full text
Abstract:
Celem autorów niniejszego opracowania jest prześledzenie realizacji w przestrzeni publicznej miasta, w ramach unijnego programu „Ochrona Kulturowego Dziedzictwa Europejskiego”, unikatowego projektu rewitalizacji zabytków pod nazwą Park Kulturowy „Miasto Tkaczy” w Zgierzu, odtwarzającego historyczny kompleks architektury drewnianej w miejscu powstałej w latach 20. XIX w. osady sukienniczej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Michałowska, Grażyna. "Ochrona różnorodności kulturowej na forum organizacji międzynarodowych." In Kultura w stosunkach międzynarodowych. Tom 2. Pułapki kultury. Warsaw University Press, 2014. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323515180.pp.101-122.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Ochrona"

1

Staszewska, Ewa. "Ochrona pracy osób niepełnosprawnych." In Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Aksjologiczne i prawne aspekty niepełnosprawności”. Temida 2, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/aipan.2020.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Romanová, Renáta. "Autorskoprávna ochrana počítačového programu." In Košické dni súkromného práva IV. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Vydavateľstvo ŠafárikPress, 2022. http://dx.doi.org/10.33542/kds22-0098-1-36.

Full text
Abstract:
Príspevok sa zaoberá autorskoprávnou ochranou počítačového programu. V úvode je popísaný stručný exkurz zaradenia počítačového programu pod právnu ochranu, rovnakú, aká prináleží literárnym dielam. Následne príspevok kriticky analyzuje dĺžku autorskoprávnej ochrany počítačového programu a poukazuje aj na rozdielnosť pojmov počítačový program a softvér. Osobitne sa príspevok venuje výnimkách a obmedzeniam autorskoprávnej ochrany počítačového programu reflektujúc novoprijaté ustanovenia a následne poukazuje na právny inštitút vyčerpania práv k počítačovému programu a k nemu sa vzťahujúcu judikatúru Súdneho dvora EÚ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Varholík, Štefan. "Súdna ochrana know-how." In Košické dni súkromného práva IV. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Vydavateľstvo ŠafárikPress, 2022. http://dx.doi.org/10.33542/kds22-0098-1-21.

Full text
Abstract:
Predmetom tohto príspevku je rámcové vymedzenie prostriedkov právnej ochrany know-how. Autor analyzuje vybrané prostriedky právnej ochrany know-how s poukazom na osobitosti ochrany know-how napĺňajúceho kvalifikačné znaky obchodného tajomstva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Vojčík, Peter. "Ochrana ľudských hodnôt po smrti ich tvorcov." In Košické dni súkromného práva IV. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Vydavateľstvo ŠafárikPress, 2022. http://dx.doi.org/10.33542/kds22-0098-1-02.

Full text
Abstract:
Autor sa v článku zameral na posmrtnú ochranu ľudských hodnôt, ktoré boli vytvorené tvorivou duševnou činnosťou autorov autorských diel, výkonnými umelcami torbou umeleckých výkonov ale aj pôvodcami predmetov priemyselného vlastníctva, ako sú vynálezy, úžitkové vzory, dizajny. Zaoberá sa jednak ochranou ktorú možno po smrti tvorcov uplatňovať subjektmi ktorým to priznáva právny predpis ako aj ochranou ktorú môžu uplatňovať dedičia zdedených práv. Rozoberá a odlišuje dedenie hmotných substrátov na ktorých resp. v ktorých sú zhmotnené autorské diela, výkony výkonných umelcov a na dedenie autorských práv, ktoré umožňujú dedičom disponovať počas doby ochrany s právami k dielam alebo umeleckým výkonom. V práci poukazuje na odlišnosť dedenia absolútnych a relatívnych majetkových práv. Poukazuje na možnosť dedenia predmetov priemyselného vlastníctva o osobitne na možnosť dedenia, know-how, loga alebo obchodného mena. Osobitnú časť venuje dedeniu nehmotného majetku, ktoré tvoria aj výsledky tvorivých hodnôt a to v rámci dedenia podniku. V závere poukazuje na zásadné odlišnosti v dedičskom práve v Českej republike.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hajder, Patrycja. "Problematyka ochrony dziedzictwa taneczno-muzycznego Kujaw." In Studia i materiały z dziedzictwa kulturowego Torunia i regionu. Tom 2. Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, 2018. http://dx.doi.org/10.12775/simdzktir_t2.2018.017.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Galátová, Daniela. "Ochrana osobných údajov po rozsudku Schrems II." In Právne rozpravy on-screen II. Belianum. Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, 2021. http://dx.doi.org/10.24040/pros.13.11.2020.svp.77-83.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Boháček, Martin. "Autorskoprávní ochrana lidských hodnot v digitálním prostředí." In Košické dni súkromného práva IV. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Vydavateľstvo ŠafárikPress, 2022. http://dx.doi.org/10.33542/kds22-0098-1-20.

Full text
Abstract:
Cílem této statě je posoudit úroveň ochrany autorských děl, výkonů výkonných umělců i jejich zvukových a zvukově obrazových záznamů, rozhlasového a televizního vysílání i databází jako lidských hodnot v digitálním prostředí. Stať je zaměřena v první kapitole na zkoumání pojmu lidských hodnot i jejich právní ochrany a práv k nim v českém právu. Analyzován je i jejich vztah k pojmům jiné majetkové hodnoty, nehmotné statky a nehmotné věci. S tím souvisí výzkumná otázka, zda lze předměty chráněné autorským právem chápat jako lidské hodnoty. Druhá kapitola se zaměřuje na vybrané otázky autorského práva a práv s ním souvisejících v digitálním prostředí. Vodítkem je Směrnice EU o autorském právu a právech souvisejících na jednotném digitálním trhu a její implementace v připravované novele autorského zákona ČR. K tomu pak se vztahuje posouzení možné kolize ochrany některých předmětů chráněných autorským právem jako lidských hodnot a ochrany jiných lidských hodnot, k nimž jsou tyto předměty užívány i bez svolení jejich autorů, např. výuky a vzdělávání, svobody projevu, výzkumu a získávání informací. Náměty na řešení této kolize budou opřeny o analýzu autorského a ústavního práva ČR i práva EU a jejich výklad.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Smolková, Simona, and Jakub Dzinko. "Dieťa ako slabšia strana v civilnom procese." In Košické dni súkromného práva IV. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Vydavateľstvo ŠafárikPress, 2022. http://dx.doi.org/10.33542/kds22-0098-1-06.

Full text
Abstract:
Autori sa v predkladanom príspevku zaoberajú otázkou právneho postavenia maloletého dieťaťa ako slabšieho subjektu v civilnom procese, ktorému má byť v súdnom konaní ako slabšej strane poskytnutá zvýšená ochrana. Zvýšená právna ochrana maloletého má svoj odraz vo viacerých medzinárodných právnych aktoch, ale aj vo vnútroštátnej legislatíve. Medzi základné ľudské práva a slobody patrí aj právo na rodinný život. Aj napriek skutočnosti že deti sú mnohokrát opomínanými subjektmi práv a povinností v civilnom procese, nemožno zabúdať na skutočnosť, že ich právo na rodinný život je potrebné rešpektovať a chrániť.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bujna, Erik, and Filip Škultéty. "DETEKCIA A OCHRANA OBJEKTOV PROTI PREVÁDZKE BEZPILOTNÝCH LIETADIEL." In Práce a štúdie. University of Žilina, 2020. http://dx.doi.org/10.26552/pas.z.2020.1.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Solárik, Michal. "Uplatňovanie a ochrana práv odsúdených osôb v slovenskom väzenstve." In Právne rozpravy on-screen II. Belianum. Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, 2021. http://dx.doi.org/10.24040/pros.13.11.2020.svp.270-280.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography