Contents
Academic literature on the topic 'Osnovna škola u Jarmenovcima'
Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles
Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Osnovna škola u Jarmenovcima.'
Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.
You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.
Journal articles on the topic "Osnovna škola u Jarmenovcima"
Pehlić, Izet, and Maida Mahmutović. "OSOBENOST PEDAGOŠKE KLIME U VJERONAUČNOJ NASTAVI U KOJOJ SE RAZVIJA KRITIČKO MIŠLJENJE." Zbornik radova Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću 12, no. 12 (December 28, 2020): 149–68. http://dx.doi.org/10.52535/27441695.2020.12.149-168.
Full textRajčević, Petar. "The primary school 'Saint Sava' Žerovnica." Bastina, no. 46 (2018): 395–410. http://dx.doi.org/10.5937/bastina1845395r.
Full textĐorđević, Mariola. "ULOGA NASTAVNIKA U PODSTICANjU PROSOCIJALNOG PONAŠANjA UČENIKA." Zbornik radova, no. 21 (December 2019): 27–44. http://dx.doi.org/10.46793/zbradova21.027dj.
Full textDumančić, Mario, Tihana Levar, and Mirena Maljković. "Školski #digitalni eko čuvari - primjer projekta tagirajmo #otpad." Politehnika 3, no. 2 (2020): 35–41. http://dx.doi.org/10.36978/cte.3.2.4.
Full textRajčević, Petar. "Primary school 'Saint Sava' in Kosovska Mitrovica and the success at the end of the school year 2016/2017 and 2017/2018." Bastina, no. 48 (2019): 421–35. http://dx.doi.org/10.5937/bastina1948421r.
Full textJokić, Rados, and Ognjen Crnogorac. "RELACIJE MORFOLOŠKIH KARAKTERISTIKA I MOTORIČKIH SPOSOBNOSTI KOD UČENIKA." SPORT I ZDRAVLJE 3, no. 1 (October 13, 2017). http://dx.doi.org/10.7251/siz0117025j.
Full textDobrojević, Miloš. "Obrazovanje 4.0: U korak sa industrijskom revolucijom." ZBORNIK RADOVA UNIVERZITETA SINERGIJA 20, no. 5 (March 3, 2020). http://dx.doi.org/10.7251/zrsng1901071d.
Full textDobrota, Snježana, and Antonella Mendiković. "Elementary School Pupils' Music Preferences for Classical Music / Glazbene sklonosti prema klasičnoj glazbi učenika osnovne škole." Croatian Journal of Education - Hrvatski časopis za odgoj i obrazovanje 23 (May 4, 2021). http://dx.doi.org/10.15516/cje.v23i0.4033.
Full textDissertations / Theses on the topic "Osnovna škola u Jarmenovcima"
Snezana, Paravinja Skrbic. "Unapređivanje pismenog izražavanja učenika u mlađim razredima osnovne škole primenom korelacijsko-integracijskog sistema." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2020. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=114151&source=NDLTD&language=en.
Full textRad je zasnovan na teorijsko-empirijskom istraživanju načina kojima je moguće područjem književnosti unaprediti pismeno izražavanje učenika u mlađim razredima osnovne škole primenom korelacijsko-integracijskog sistema pri obradi i utvrđivanju sadržaja iz književnosti. Istražuju se načini kojima se poboljšava recepcija dela i učenici motivišu za stvaralaštvo na osnovu estetskog doživljaja koje je delo kod njih proizvelo. Rad se bavi i motivacijom i istražuje mogućnosti podsticanja učeničkog misaono–emocionalnog potencijala.
Književni tekstovi se mogu sagledavati sa aspekta culture izražavanja, ili jezika, time se ostvaruju bitni programski zahtevi. Istraživanja u našoj disertaciji usmerena su na traganje za inovativnim načinima povezivanja književnosti i kulture izražavanja kako bi se bogatio leksički fond učenika, razvijala, negovala i unapredila njihova kultura pismenog izražavanja. Svi časovi u eksperimentalnim grupama realizovani su u skladu sa korelacijsko-integracijskim metodičkim sistemom u užem smislu funkcionalnim povezivanjem nastavnih područja u okviru predmeta srpski jezik i književnost.
Cilj rada je da istraži, analizira i ukaže na prednosti svrsishodnog, unutarpredmetnog povezivanja sadržaja iz različitih područja srpskog jezika i književnosti u skladu sa programskim zahtevima.
Doktorska disertacija se sastoji iz teorijskog dela i rezultata eksperimentalnog i empirijskog istraživanja. Teorijske hipoteze proverene su putem kauzalne metode, eksperimenta sa paralelnim grupama. Teorijski okvir istraživanja usredsređen je na sagledavanje teorijskih polazišta za definisanje ključnih pojmova istraživanja, utemeljenja metodičkih sistema i sagledavanje metodičkih pristupa obradi književnog teksta u cilju podsticanja učenika na usmeno i pismeno izražavanje. Uz teorijsku analizu, objašnjenja i prikaze date su prikladne metodičke aplikacije.
Za potrebe istraživanja konstruisani su testovi pismenog izražavanja (od I do IV razreda osnovne škole), evidenciona lista sa skalom procene aktivnosti učenika na časovima i metodičke aplikacije. Na osnovu analize dobijenih rezultata uočeno je da se korelacijom i integracijom nastave književnosti i kulture izražavanja književni tekst sagledava sa više stanovišta, omogućuje se raznovrsniji pristup datoj problematici, obogaćuje se leksički fond učenika i povećava motivacija za rad na času. Ovakvim funkcionlalnim načinom pristupanja znanja i veštine se stiču sa više razumevanja, istraživački i stvaralački se prilazi književnom delu. Otkrivanjem značenja nepoznatih,
ili manje poznatih leksema podstiče se kognitivno-emocionalni razvoj učenika. Putem ovakvog pristupa tekstu učenici su motivisani za dublje razumevanje književnog teksta.
Radmila, Suzic. "Jezička anksioznost i uspešnost učenja engleskog jezika u višim razredima osnovnih škola." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2015. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=96015&source=NDLTD&language=en.
Full textOsnovni cilj ove disertacije iz oblasti primenjene lingvistike je da ispita postojanje i uticaj jezičke anksioznosti na učenje engleskog jezika jer su istraživanja pokazala da se veliki broj osoba koje uče engleski jezik, bez obzira da li su to učenici mlađeg uzrasta, adolescenti ili odrasli, susreće se sa problemom jezičke anksioznosti. S obzirom da se dosadašnja istraživanja na ovu temu uglavnom fokusiraju na studente i odrasle polaznike, ova disertacija se bavi proučavanjem problema jezičke anksioznosti među učenicima viših razreda osnovne škole koji se često, učeći jezik u razrednoj situaciji, susreću s nemogućnošću da se adekvatno izraze na engleskom jeziku, što ne samo da utiče na njihov stav prema učenju jezika, već i na uspešnost u savladavanju istog. Uzroci jezičke anksioznosti, kao i situacije koje doprinose pojavi straha od izražavanja na stranom jeziku, dobro su poznate i detaljno opisane u literaturi, a sagledavanje problema sa tačke gledišta onih koji su ga iskusili od izuzetne je važnosti da bi ovaj problem mogaoda se sagleda u celini. Prema tome, u okviru ovog istraživanja, problem jezičke anksioznosti među učenicima viših razreda osnovne škole sagledan je iz više uglova i predstavlja sveobuhvatnu analizu ove pojave na osnovnoškolskom uzrastu.
Istraživanje za ovu doktorsku disertaciju sprovedeno je među učenicima šestog i osmog razreda osnovne škole, a bazirano je na istraživanju mešovitim metodama. Upotrebom ankete čiji je sastavni deo upitnik skaler ispitano je 287 učenika s ciljem da se otkrije da li je i u kojoj meri jezička anksioznost prisutna među učenicima koji engleski jezik uče u razrednoj situaciji. Kvantitativno istraživanje je potom dopunjeno kvalitativnim, gde su putem intervjua ispitana 22 učenika šestog razreda, koji su zahvaljujući ovoj metodi imali priliku da svojim rečima opišu stavove, iskustva i probleme sa kojima se susreću učeći engleski jezik u okviru redovne nastave.
Rezultati dobijeni putem ankete analizirani su kvantitativno, dok su podaci dobijeni putem intervjua analizirani kvalitativno. Na osnovu konačnih rezultata dobijenih u ovom istraživanju može da se zaključi da je jezička anksioznost prisutna među učenicima viših razreda osnovne škole i da je njen uticaj na učenje engleskog jezika u razrednoj situaciji značajan. Drugim rečima, analizom dobijenih rezultata uočeni su stvarni uzroci jezičke anksioznosti u razrednoj situaciji, što daje značajan potencijal ovom istraživanju. Sagledavajući problem jezičke anksioznost iz perspektive učenika jasnije su vidljivi faktori koji direktno utiču na stvaranje pozitivnih stavova prema stranom jeziku što, ukoliko se shvati ozbiljno, može da doprinese smanjenju nivoa jezičke anksioznosti u razrednoj situaciji, a samim tim i da motiviše učenike da engleski jezik što bolje savladaju.
Margareta, Bašaragin. "Interakcija roda, jezika i kulture u formiranju identiteta učenica osmog razreda osnovne škole u procesu dvojezične nastave u Vojvodini." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Asocijacija centara za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije i istraživanja, 2017. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=104427&source=NDLTD&language=en.
Full textThe aim of the research is to show theexistence of implicit gender discrimination in thehidden curriculum in primary education that isreflected in the interaction between the teachersand the pupils in the classes taught in Serbian(with clear grammar gender markers) andHungarian (which does not recognize the gendercategories).The theoretical framework is based on thetheory of multiple identities in gender studies(Batler 2010 [1990], 2001 [1993]) and “doinggender” (West, Zimmerman 1987), wherediscourse analysis is considered to be the mostsuitable tool for investigation of this topic.The paper starts from the hypothesis that theimplicit gender-based discrimination is part ofthe hidden classroom discourse and the explicitlanguage used by teachers in the classroomsetting.The corpus consists of: 1.a classroom talk(the fine transcript of two video and audiorecordings of mother tongue lessons in Serbianand Hungarian classes made in the eighth gradein two primary schools in Subotica), 2. textstaken from the curricula and the eighth gradetextbooks used in classes in Serbian (taughteither as a mother tongue or a second language)and Hungarian (taught as mother tongue); 3.nonverbal and verbal behaviour of pupils duringthe school events (two video recordings madeduring “The School Day” in a bilingual primaryschool where teaching is conducted in bothSerbian and Hungarian).The results of the empirical investigation areas follows: 1. classes in both classrooms werestructured and led by teachers – classroominteraction time was mostly taken by teachers.Also, certain differences have been identifiedconcerning the teacher-pupil discourse strategiesin terms of addressing pupils, interruptions andoverlaps; 2. the gender sensitive analysis of curricula and textbooks has shown that genderequality principle is not their integral part.Instead, textbooks reflect gender bias anddiscrimination by gender/sex; 3. the analysis ofthe types and content of school events has shownthat although these events were aimed atdeveloping multiculturalism, the dialoguebetween cultures was missing.Therefore, the hypothesis has beenconfirmed.It has been concluded that classroominteraction influences the formation of gender,linguistic and cultural identities of both femaleand male pupils. Hence, bilingual schools shouldpay attention to class structure, devising specificteaching contents, and creating spoken andwritten materials which would help to developthe aforementioned values and types ofbehaviour. The general recommendation is thateducational policy makers as well as nationalcurriculum and textbook authors should makeeffort to raise awareness about the importance ofimmediate classroom interaction.
Books on the topic "Osnovna škola u Jarmenovcima"
Jovanović, Miloš N. Sto trideset leta Osnovne škole u Jarmenovcima. Beograd: Papirus, 1994.
Find full textĐurić, Tomislav R. Osnovna škola u Gornjem Taoru. Valjevo: Omladinski savez Valjevo, 1995.
Find full textPlavšić, Nikola. Osnovna škola u Jabukovcu, 1846-1996. Jabukovac: Osnovna škola "25. maj" Jabukovac, 1996.
Find full textNikolova, Maja. Čehoslovačka osnovna škola Masarikova u Beogradu. Beograd: Pedagoški muzej, 2002.
Find full textMadžarević, Radoš Ž. Osnovna škola u Rošcima 1906.-2006. Čačak: Osnovna škola "Božo Tomić", 2009.
Find full textMilošević, Žarko. Osnovna škola "Vuk Karadžić" u Kladovu, 1835-1995. Kladovo: Osnovna škola "Vuk Karadžić", 1995.
Find full textSvrdlin, Đuro. Osnovna škola u životu sela Žitomislić: Sjećanja, činjenice, razmišljanja. Istočno Sarajevo: Matična biblioteka, 2011.
Find full text