Academic literature on the topic 'Osobní zkušenost'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Osobní zkušenost.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Osobní zkušenost"

1

Rokos, Lukáš, Jana Lišková, Lucie Váchová, Magdalena Cihlářová, Magdalena Chadová, and Jana Strapková. "Pohled žáků vybraných základních škol a gymnázií na hodnocení při hodinách přírodopisu a biologie s akcentem na formativní hodnocení." Scientia in educatione 10, no. 1 (March 13, 2019): 90–112. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1234.

Full text
Abstract:
Formativní hodnocení je aktuálně často diskutovaným hodnoticím přístupem, který může vést ke zvýšení kvality výsledků žáků v přírodovědných předmětech. ASSIST-ME byl evropský projekt, jehož hlavním cílem bylo pomoci efektivní implementaci formativního a sumativního hodnocení do badatelsky orientovaného vyučování přírodovědných předmětů a matematiky na základní a střední škole v různých evropských vzdělávacích prostředích a také ověřit připravenost současných a budoucích pedagogů k využití formativního hodnocení ve výuce.Tento příspěvek prezentuje výsledky sondy zjišťující zkušenosti žáků vybraných základních škol a nižšího cyklu víceletých gymnázií v Jihočeském kraji s různými hodnoticími metodami při výuce přírodopisu a biologie. Důraz byl také kladen na znalost a osobní zkušenost žáků s formativním hodnocením. Celkem byla dotazníkovým šetřením získána data od 1 848 respondentů. Bylo zjištěno, že na vybraných školách převládá zejména sumativní hodnocení, které však samotní žáci shledávají jako vyhovující způsob hodnocení a preferují jeho upřednostnění před jinými hodnoticími způsoby. Žáci shodně uvedli, že jsou převážně zkoušeni písemnou formou, v níž se učitelé zaměřují zejména na jejich znalost obsahu. Zhruba polovina respondentů měla osobní zkušenost s formativním hodnocením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bartošová, Michaela. "Mezi Bohem a církví - pluralizace náboženské zkušenosti v římskokatolické církvi." Sociální studia / Social Studies 5, no. 3-4 (October 1, 2008): 89–106. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-3-4-89.

Full text
Abstract:
Výsledky realizovaného kvalitativního výzkumu, který využil metody zakotvené teorie, ukazují privatizaci náboženské zkušenosti uvnitř církevních organizací, zvláště na příkladu případové studie osmi mladých lidí, kteří se považují za aktivní členy římskokatolické církve. Všichni respondenti žili v čase realizace výzkumu v podobných podmínkách: byli finančně soběstační, stále nesezdaní a žijící sami, bez partnera. Z hloubkových rozhovorů s nimi vzešly tři ideální typy věřících, jež se zakládají na postojích dotyčných respondentů k církevní organizaci na straně jedné a jejich subjektivní víře na straně druhé. V prvním případě se jedná o subjektivní, intimní a individualizovanou náboženskou zkušenost, která předurčuje postoj věřícího k církvi, včetně jejích rituálů a pravidel. Ve druhém případě jsou subjektivní víra a členství v církvi neoddělitelně propojené. Do třetice se pak osobní náboženská zkušenost jeví být takřka zcela výsledkem internalizovaných náboženských norem a účasti na církevních obřadech.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Červenka, Karel. "Stigmatizace, morální netečnost a expertní pojmy: možné uchopení fenoménu displacement/vymístění." Sociální studia / Social Studies 1, no. 2 (August 12, 2004): 215–29. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-2-215.

Full text
Abstract:
Pro hledání odpovědi na otázku, jakých podob může fenomén displacement/vymístění nabýt, v jakých oblastech a jakými způsoby se může objevovat a projevovat, jsem zvolil linii tématu morální indiference (morální netečnosti), jakožto tématu morálního vymístění. Právě toto téma se v textu objeví hned v několika podobách; ty se do jisté míry odrážejí v názvech jeho třech hlavních částí. Počáteční částí textu povedu úvahu po linii Goffmanova pojetí procesů stigmatizace. Stigmatizaci chápu jako specifickou osobní, případně skupinovou situaci vymístění morální dimenze sociálních interakcí. Druhou část věnuji zamyšlení nad tématem morální indiference ve specifické situaci modernity. Spolu s Giddensem probádám povahu moderní společnosti a vliv moderních institucí na každodenní praxi jejich aktérů. Pozornost věnuji rovněž zvláštním moderním praktikám, které Giddens označuje jako „vyloučení zkušenosti“ a jejichž projevy lze zaznamenat i na institucionální úrovni organizací, v expertních systémech. Třetí část je vyústěním částí přecházejících. Objasním zde vztah procesů stigmatizace, „zkušenost vylučujících“ praktik a expertních systémů. Přitom se zaměřím na důsledky, které s sebou některé z expertních pojmů mohou nést. Takto se vrátím zpět k tématu morální indiference/morálního vymístění. Tentokrát však ve specificky moderním případě zdánlivě neutrálních, avšak hodnotově-zatížených, expertních pojmů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sedláčková, Jitka, and Edit H. Kontra. "Foreign Language Learning Experiences of Deaf and Severely Hard-of-Hearing Czech University Students." Pedagogická orientace 29, no. 3 (December 15, 2019): 336–58. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-3-336.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie popisuje kvalitativní výzkum, jehož cílem bylo získat vhled do zkušeností a názorů čtyř českých neslyšících či těžce sluchově postižených vysokoškolských studentů či absolventů s učením se anglickému jazyku. V rámci mezinárodního projektu byly se dvěma ženami a dvěma muži provedeny rozhovory, které poskytují osobní pohled na potřeby, problémy a preferované výukové a učební strategie studentů se ztrátou sluchu. Na základě deskriptivně-interpretační analýzy dat provedené dle principů kvalitativního výzkumu byla identifikována čtyři hlavní témata: Zkušenosti s učením, Motivace, Jazyková modalita výuky a Učební strategie a autonomie. Výsledky výzkumu ukazují na význam zkušeností s výukou a učením se získaných na základní a střední škole a potřebnost učitelů, kteří důvěřují schopnostem neslyšících studentů a dokáží používat český znakový jazyk. Zjištěn mohou být přínosná pro učitele jazyků a jejich odbornou přípravu stejně jako pro tvůrce vzdělávací politiky a jsou přenositelná pro podobné kontexty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kabancová, Naďa, and Kateřina Machovcová. "„Koukala jsem na to, jak si hrajou a mluví na sebe řečí, kterou vůbec nevnímám“: Jinakost u dětí s migrační zkušeností." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 269–89. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-269.

Full text
Abstract:
V článku si klademe za cíl předložit zkušenosti žáků a žákyň s vnímáním vlastní jinakosti ve školní třídě. Konkrétně se zaměříme na porozumění zkušeností 1,5 generace mladých imigrantů z Ukrajiny. Naši respondenti, v současné době mladí dospělí, se v rozhovorech zabývají svou zkušeností se začleňováním do české společnosti. Pro předkládaný článek se soustředíme na období mladšího školního věku. Výzkum vycházel z provedení rozhovorů se čtyřmi respondenty, jimiž byly mladé osoby ve věku 24–29 let žijící v České republice, které se do České republiky přistěhovaly z Ukrajiny ve věku od šesti do devíti let. Rozhovory byly zpracovány pomocí tematické analýzy (Braun & Clarke, 2006). Cílem předkládaného textu je detailní analýza toho, jak vnímali sekundární školní socializaci s důrazem na utváření jinakosti a stejnosti ve vrstevnickém kolektivu. Analýza vybraného období koresponduje s časovou osou postupného začleňování do české společnosti od prvotního „nárazu“ po zvládnutí a vyrovnání se s nároky osobní situace. Zaměříme se na identifikované aspekty tohoto procesu a strategie zvládání. Bohatá data získaná z rozhovorů ukazují, jakým způsobem v konstrukci jinakosti působí (ne)znalost jazyka a jaké emočně náročné zážitky spojené s vyloučením z kolektivu a izolací s sebou nese období potřebné pro zvládnutí místní řeči, u našich respondentů poměrně krátké. Ve školní třídě byly tyto děti často terčem posměchu, dokonce se objevovaly i narážky týkající se jejich inteligence – právě z důvodu nedokonalé znalosti jazyka. Rozhovory poukazují na to, že s touto skutečností nijak nepracovali učitelé, kteří by jinak mohli negativní vývoj alespoň zmírnit, ne-li mu zcela předejít. Po osvojení jazyka už bylo pro tyto děti navazování vztahů lépe realizovatelné. Pozorujeme snahu zdůrazňovat stejnost s majoritou a paralelně strategii začlenění skrze repertoár vlastních kvalit. Jako nejúspěšnější a v zásadě očekávaná se v českém školství jeví strategie asimilace, tedy splynutí s většinou (Berry et al., 2002). Neustálé přizpůsobování a adaptování se tak stává u dětí migrantů jakýmsi základem fungování v každodenních interakcích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Švec, V. "Tacitní znalosti jako most mezi teorií a praxí v pedagogické přípravě budoucích učitelů." Pedagogická orientace 22, no. 3 (June 16, 2012): 387–403. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-3-387.

Full text
Abstract:
Studie si všímá tacitních znalostí v pedagogické přípravě budoucích učitelů. Tyto znalosti chápe jako – metaforicky řečeno – most mezi teorií a praxí. Charakterizuje pojem tacitní znalosti, který u nás není dosud v pedagogické literatuře příliš frekventován. Tacitní znalosti jsou osobní, individuální znalosti, které vznikají na základě zkušeností subjektu a vyznačují se těmito rysy: jsou procedurální, ale obtížně navenek vyjádřitelné, jsou relevantní pro dosahování cílů, které subjekt považuje za důležité, vznikají jen s malou pomocí druhých nebo zcela bez této pomoci, jsou vázány na kontext. V pedagogické přípravě si je student učitelství osvojuje řešením praktických situací. Rozvoj a tedy i zdokonalování tacitních znalostí studentů předpokládá, že jsou tyto znalosti zexplicitněny. Nástrojem zexplicitnění je sebereflexe, avšak ta sama o sobě nestačí k tomu, aby si student uvědomil, jak jeho činnost vypadá a jak ji lze zlepšit. K tomuto cíli lze dospět sdílením zkušeností a tacitních znalostí studentů s kolegy a vzdělavatelem učitelů (cvičným učitelem na škole, oborovým didaktikem apod.).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kopa, Martin. "Domestic Judicial Treatment of European Court of Human Rights Case Law – příběh o kabátu, který naše soudy nosí dál než košili." Časopis pro právní vědu a praxi 29, no. 2 (July 14, 2021): 375–87. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2021-2-9.

Full text
Abstract:
Tento článek nabízí kontextuální kritické postřehy při čtení knihy Domestic Judicial Treatment of European Court of Human Rights Case Law: Beyond Compliance (KOSAŘ, D. et al. Routledge, 2020) s přesahy do současných diskuzí ohledně legitimity judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Autor vychází ze své osobní zkušenosti s fungováním Evropského soudu pro lidská práva, Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu a konfrontuje své postřehy se zjištěními knihy. Poukazuje na slabší momenty knihy, přidává svá pozorování a také návrhy na další výzkum, který by se mohl zaměřit zejména na práci s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva ze strany nižších soudů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Brůhová-Foltýnová, Hana. "Application of microsimulation models in passenger transport: results from the Czech republic and abroad." Politická ekonomie 57, no. 2 (April 1, 2009): 194–212. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.681.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Půtová, Barbora. "Aromaterapie jako součást antropologického diskurzu." Anthropologia integra 10, no. 2 (December 9, 2019): 31–45. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-2-31.

Full text
Abstract:
Studie je věnovaná aromaterapii jako nové oblasti výzkumů medicínské antropologie a etnomedicíny. Upozorňuje na skutečnost, že západní biomedicína sice disponuje monopolem na určité lékařské praktiky a poskytování zdravotních služeb, ale zároveň umožňuje koexistenci tradičních nebo alternativních léčebných praktik a metod. V první části studie je pozornost kladena na vymezení aromaterapie, která představuje jednu z přírodních holistických metod, používající esenciální oleje jako léčebné látky působící jak na fyzickou, tak psychosociální dimenzi lidského těla. Zvláštní pozornost je věnována analýze aromaterapie z hlediska osobní účasti pacienta na léčbě, její kontrole a vytváření prostoru k uplatnění hodnot a norem ovlivňujících kvalitu zdraví a života. V další části jsou přiblíženy esenciální oleje, jejich účinky a technologické postupy jejich získávání. Studie neopomíjí ani způsoby aplikace esenciálních olejů. V poslední části studie je představena historie a současnost vnímání esenciálních olejů, jejich objektivní farmakologické vlastnosti, vliv na osobní zkušenosti, kulturní kontexty nebo utváření marketingových mýtů. V této souvislosti je rozvedena problematika komodifikace aromaterapie a esenciálních olejů, které se proměňují v tržní produkty. Primární se proto stávají způsoby spotřeby esenciálních olejů. Nad vlastnostmi esenciálních olejů tak začíná dominovat sémiotická vrstva související s významy a symboly jejich užívání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Ryšavý, Dan. "První generace lokálních a regionálních politických lídrů." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 115–30. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-115.

Full text
Abstract:
Text se věnuje otázce identifikace prvních generací lokálních a regionálních politiků v České republice po roce 1989. Krátce přibližuje proměny politických a ekonomických elit a poté věnuje zvláštní pozornost ustavení, personálnímu složení a dalším charakteristikám prvních lokálních politiků. Specifičnost první generace místních lídrů spočívá v nutnosti naučit se vykonávat množství rolí spojených s obnovenými institucemi místní samosprávy. S nástupem nové generace lze očekávat rostoucí propast mezi názory a postoji lokálních politiků na jedné a občanů na druhé straně. První regionální lídři se vyznačují osobní zkušeností z předchozích funkcí v místní politice. Vykazují relativně vysokou míru interpersonální a institucionální důvěry, mají rovněž vysoké sebevědomí. Etablovaní členové regionální elity se začínají prosazovat ve špičkách politických stran, před lokální politiky staví otázku větší politizace. Otevřeným tématem zůstává postavení regionálních reprezentací v širším, evropském měřítku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Osobní zkušenost"

1

Poláková, Barbora. "Výstavba herecké postavy a osobní zkušenost." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze. Divadelní fakulta AMU. Knihovna, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-78120.

Full text
Abstract:
The ideal would be if through this thesis I could find the most efficient way of building dramatic character ? which itself sounds very improbable. At least I will try to find elementary aspects which are affecting actor?s work on the character.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Váňová, Gabriela. "Panel art." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta výtvarných umění, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-232434.

Full text
Abstract:
The main theme of the thesis are surface mines in northern Bohemia, the Most. Grasping the subject is moving mainly in personal as well as social aspects. The basis for practical thesis served theoretical thesis. Exploring the phenomenon of a block of flats in theoretical thesis led to turn to the topic of the panel surface mines. At first glance unrelated topics, however, contains an important connection. The coal industry forms an essential part of the development of the current form of North Bohemia, a form of large prefabricated housing. Interest in the originality of the construction in the settlements led to this issue. The work consists of several authentic records and materials from surface mines in Bílina processed in painting and video.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Vyčichlová, Soňa. "Podnikatelský záměr - založení reklamní agentury." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2625.

Full text
Abstract:
Podnikatelský plán je vypracován pro nově vznikající reklamní agenturu, kterou se zakladatelé rozhodli založit jako sdružení fyzických osob bez právní subjektivity s výhledem na transformaci na společnost s ručením omezeným do 1-2 let. Agentura bude používat obchodní jméno GOOD ONE. Základní pilíře úspěchu spatřuje v lidském potenciálu všeobecně a ve zkušenostech zakladatelů získaných předchozím působením v reklamní oboru. Hlavní specializací agentury budou podlinkové aktivity, produkci a incentivní turistiku. Plánovaný obchodní plán a na něj navazující finanční výkazy prokazují reálnost tohoto podnikatelského záměru a dokládají kladný hospodářský výsledek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Socháňová, Šarlota. "Charakteristické rysy a témata současné kolumbijské literatury. Drogové násillí a osobní zkušenost." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-398785.

Full text
Abstract:
The aim of this diploma thesis is to point out how personal experience and memories on the drug violence that was common in Colombia during 80's - 90's reflect in the novelistic works of a few contemporary Colombian writers. The thesis is based on the following five novels: Noticia de un secuestro (Gabriel García Márquez), El olvido que seremos (Hector Abad Faciolince), El ruido de las cosas al caer, Reputaciones (Juan Gabriel Vásquez) a La luz difícil (Tomás González). Aforementioned books were published after the year 2000 (Noticia de un secuestro makes an exception), thus they come from the writers that represent same generation. Almost all of the analyzed books are connected with the topic of terrorism of drug mafia and they take interest in the life of ordinary people. By analyzing novels, the thesis tries to point out also another topics, such as death or power of the fame and public opinion in the country. In each novel are analyzed also autobiographical features, language style and the process of the creation of the text. The last chapter contains memories and opinions of ten Colombian respondents which we can compare with the memories of the writers. Thanks to these opinions we can imagine not only the past of Colombia but partly also her current state. Key words: contemporary Colombian...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Šimková, Hana. "Mentoring v prostředí školství ČR se zaměřením na možné bariéry při jeho využívání." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-343204.

Full text
Abstract:
The diploma thesis deals with one of the professional support - mentoring, its use in education and its models and consequently its risks. The aim of this work is to determine what barriers both general and specific type appear in the use of mentoring programs in schools and to create overview. The need for a comprehensive view were approached respondents who are most often confronted with mentoring or experiencing a particular experience. They are mentors, mentoring, along with school principals. The combination of these perspectives creates expert insight on the themes explored. Mentoring opens new horizons in education, the theoretical part of us familiar with the development and insights into this unique professional support. It refers to the introduction of this phenomenon difficult to practice, supported by mistrust and low awareness by teaching the public. Research is based on the information available in the literature, the outputs mentoring associations and organizations of articles or contributions from professional journals. Evaluates approach to introducing mentoring along with its risks and recommendations for optimal development and implementation of mentoring support. The aim is to promote a clear and obvious form for the development of professional competencies of educators at all...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Mertinová, Aneta. "Interakce učitelka MŠ-dítě při řešení problémových situací." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-350176.

Full text
Abstract:
This thesis deals with manners of interaction of teachers with children in kindergartens and focuses mainly on solving problematic situations. We are examining question on how to strengthen resilience of children and what ways of interactions with teachers contribute to this process. To find recommendations for interactions with preschool children, we are looking at needs and characteristics of preschool children and comparing various models of resilience in the theoretical part of the work. The theories of Bandura and Seligman form a basis for our approach, but we also contrast them with other sources. At the same time, we are looking at results of international studies describing nature of interactions in their preschool institutions. In the empirical part, we look at the question, which interactions teacher-child occur with highest frequency when solving a problematic situation and if these interactions from teacher to child can be considered as supportive for strengthening resilience of the child. Our research is based on the analysis of 242 events recorded in preschool institutions in Prague. We compare our results with German study of König (2006), from which we have adapted part of the coding scheme. Keywords: resilience, self-efficacy, mediated learning experience, children (preschool...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Klikarová, Andrea. "Problematika péče o duševní zdraví v ČR se zaměřením na osobní zkušenosti uživatelů péče." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-397276.

Full text
Abstract:
In my diploma thesis I would like to introduce the readers to the issue of mental health care in the Czech Republic. I will focus on mental health definition, classification of mental illnesses, and also introduce services provided to people with mental illness. Furthermore, I will deal with the systém of mental health care in the Czech Republic, where I will try to point out the greatest positives and also some negatives of this system. The reader will also learn about Czech legislation related to this issue. Finally, I will inform about the psychiatric care reform, which started in 2013 in the Czech Republic - I will mention the main milestones, plan and strategy of this reform, and the benefits of this reform will be demonstrated on particular steps and realized projects. In the research section, I will focus on personal experience of care users, where thanks to the interviews, I can mediate the biggest mental health care problems from users point of view. KEYWORDS mental health, mental illness, psychiatric care system, psychopathology, psychiatric care reform
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dally, Andrea. "Analýza zkušenosti osob s bipolární afektivní poruchou." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-406117.

Full text
Abstract:
The aim of the diploma thesis is to survey characteristics in the experience of people with bipolar disorder. The choice of the topic is based on the lack of research of the experience of people suffering with bipolar disorder in the Czech environment. The aim of this thesis is to comprehend the life of people with bipolar disorder. The theoretical part of the thesis is focusing on the description of the historical and contemporary concept of bipolar disorder including the so-called bipolar spectrum. This part presents treatment options as well as comorbidities which are often a part of the clinical course of the disease. The aim of the theoretical part is to introduce the reader to the issue of bipolar disorder which allows a better understanding of the empirical part. In the empirical part, six respondents were interviewed to collect data. The grounded theory method was chosen for data processing and the Atlas.ti software was used for coding purposes. As a result of the data processing a process of learning how to live with bipolar disorder has emerged. The process of learning how to live with bipolar disorder is an active process that leads to a deeper understanding of the disease and skill gains mitigating manifestation of the disease. At the beginning of the learning, there are motivation...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kosová, Barbora. "Zaměstnávání osob se zdravotním postižením - zkušenosti zaměstnavatelů z Libereckého kraje." Master's thesis, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-289263.

Full text
Abstract:
Rok 2007 byl Evropským parlamentem a Radou vyhlášen Evropským rokem rovných příležitosti pro všechny. K této iniciativě se připojilo všech 27 členských států Evropské unie a demonstrovalo tak svůj úmysl bojovat s diskriminací, která některé občany Evropské unie stále postihuje. Mezi tyto občany patří i lidé se zdravotním postižením, kterým je kampaň, provázející Evropský rok rovných příležitostí, také určena. Podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí evidovaly úřady práce ke konci 2. čtvrtletí roku 2007 celkem 370 791 uchazečů o zaměstnání. Z toho bylo 67 701 osob se zdravotním postižením, které tedy tvoří 18,3% z celkového počtu nezaměstnaných. Znamená to, že téměř každá pátá osoba hledající zaměstnání prostřednictvím úřadu práce je osobou se zdravotním postižením. Kvůli omezení svého pracovního výkonu patří osoby se zdravotním postižením do skupiny osob na trhu práce obtížně umístitelných1, a tudíž i ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností a sociální exkluzí. Právě sociální vyloučení2 a s ním spojená chudoba jsou klíčovými problémy (nejen) současné společnosti. Efektivním nástrojem pro- aktivní sociální politiky, který tyto neduhy léčí, je zaměstnanost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Franzová, Drahomíra. "Zkušenosti se zaváděním modelu peer konzultantů do vybrané organizace poskytující služby osobám s duševním onemocněním." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-353195.

Full text
Abstract:
Peer support is gaining increasing interest of professional public abroad and at home in recent years. Peer support consists in the active participation of people with personal experience with mental illness to mental health care system. This thesis presents this model as one of the forms of participation of people with mental illness in the services provided to them. Using a concrete example of an organization it describes the experience of its implementation in practice. The theoretical part shows how peer support is related to the transformation of attitudes of the society in which there is a remarkable shift to the recognition and enforcement of fundamental human rights and freedoms of people with mental illness. The practical part focus on a specific organization providing social services to people with mental illness. A new position of peer specialist has been introduced into practice the organization in recent years. Using methods of case studies there is for more than a year monitored, as whether and how the implementation of this position has affected the organization, staff, service users and the actual peer consultant. Subsequently, we discussed what the findings say on the topic of participation of people with mental illness and whether the introduction of peer specialist position...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Conference papers on the topic "Osobní zkušenost"

1

Osman, Robert, and Ondřej Šerý. "Proměna teritoriality ve zkušenosti osob po ztrátě zaměstnání." In XX. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. Kurdějov: Masaryk university, 2017. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8587-2017-73.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography