To see the other types of publications on this topic, follow the link: Partycypacyjny.

Journal articles on the topic 'Partycypacyjny'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Partycypacyjny.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Kopiniak, Marta. "Historia mówiona jako narzędzie partycypacji muzealnej." Wrocławski Rocznik Historii Mówionej 11 (December 23, 2021): 90–113. http://dx.doi.org/10.26774/wrhm.296.

Full text
Abstract:
Historia mówiona jest z natury partycypacyjna, gdyż w swym centrum stawia dialog, za pomocą którego – w ramach wywiadu – współtworzony jest autorski, subiektywny przekaz. Odnosząc się do założeń metodologicznych historii mówionej oraz różnych modeli partycypacji muzealnej, rozumianej jako budowanie społeczności, edukacja i aktywizm, analizuję przenikanie się tych dwóch zjawisk i ich wzajemne zależności w kontekście działalności muzeów. Opisuję również trzy modele działań partycypacyjnych i wybrane projekty historii mówionej realizowane w polskich muzeach, analizując ich cechy charakterystyczne, potwierdzające partycypacyjny potencjał metody oral history w działaniach muzealnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kęszczyk, Rafał. "Wspólne dobro naszą przyszłością – czyli innowacyjny mechanizm budżetu obywatelskiego na przykładzie miasta Gdańska." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 4 (November 19, 2018): 28. http://dx.doi.org/10.21697/mj.2018.4.04.

Full text
Abstract:
Budżet obywatelski to proces decyzyjny, w którym mieszkańcy tworzą lokalny budżet miasta. Pierwsze wzmianki dotyczące budżetu partycypacyjnego powstały w Ameryce Południowej w 1990 roku. Porto Alegre to brazylijskie miasto, w którym zastosowano mechanizm budżetu obywatelskiego. Budżet partycypacyjny to jedna z najskuteczniejszych praktyk partycypacyjnych mających na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania ich miastami. Gdańsk to miasto z ponad 1000-letnią historią. Dziś stolicę województwa pomorskiego zamieszkuje około 462 tys. mieszkańców. Mieszkańcy Gdańska są bardzo aktywni w sprawach miejskich. Roczne wydatki na budżet obywatelski stale rosną. W 2018 r. na ten cel ma być przeznaczone prawie 20 mln zł. W Rzeczpospolitej Polskiej budżet obywatelski zyskuje coraz bardziej na popularności o czym świadczy zaangażowanie wielu miast zarówno na prawach powiatu jak i mniejszych gmin. Budżet partycypacyjny jest idealnym rozwiązaniem do zarządzania środkami przeznaczonymi na dany obszar miejski bez większego sporu politycznego w tym zakresie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Bakalarski, Krzysztof. "Dialog dla rozwoju, czyli o budżetach obywatelskich." Studia Bobolanum 30, no. 2 (April 5, 2019): 93–117. http://dx.doi.org/10.30439/sb.2019.2.5.

Full text
Abstract:
W kontekście kryzysu, jaki w świecie i w Europie przeżywa demokracja przedstawicielska, a zwłaszcza neoliberalne koncepcje funkcjonowania władz samorządowych, narzędzia demokracji partycypacyjnej jawią się jako alternatywa pozwalająca urzeczywistnić zyskujące coraz większą popularność idee tzw. prawa do miasta. Chęć uczestniczenia w odpowiedzialności za współrządzenie i organizację przestrzeni, w której żyjemy, zgłaszają coraz silniejsze nieformalne organizacje mieszkańców nazywane ruchami miejskimi. Stają się one inicjatorami nowych sposobów zarządzania miastami. Jedną z takich idei jest tzw. budżet partycypacyjny, po raz pierwszy zastosowany w brazylijskim mieście Porto Alegre. Niewątpliwy sukces tych działań spowodował ogromną popularność tego narzędzia w świecie. Najpierw jako ciekawostka, a następnie swoista moda pojawił się także w Polsce. Niestety, wdrażając go w naszym kraju, zapomina się o najistotniejszym elemencie partycypacji, jakim jest dialog obywatelski. Prowadzi to często do negatywnych zjawisk społecznych. Mimo tego od początku 2018 r. budżet partycypacyjny został wprowadzony do porządku prawnego, jako obligatoryjny sposób działania największych polskich miast.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Michalska-Żyła, Agnieszka, and Kamil Brzeziński. "Budżet partycypacyjny jako mechanizm współrządzenia miastem." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio K – Politologia 24, no. 2 (June 15, 2018): 205. http://dx.doi.org/10.17951/k.2017.24.2.205.

Full text
Abstract:
<p>Jednym z możliwych sposobów poradzenia sobie ze współczesnym kryzysem demokracji mogą być rozwiązania zmierzające do zwiększania społeczno-politycznej partycypacji obywateli. Rozwiązania te powinny się opierać na założeniach koncepcji governance. Przykładem metody (mechanizmu) włączania obywateli w proces współdecydowania, a tym samym zwiększania ich zaangażowania w kształtowanie polityki miejskiej jest zyskujący coraz większą popularność w polskich samorządach budżet obywatelski. Na ile jednak jest to narzędzie partycypatywne, oparte na rzeczywistym i aktywnym uczestniczeniu mieszkańców w jego realizacji? Celem artykułu jest próba odpowiedzi na tak sformułowane pytanie.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sobol, Agnieszka, and Agnieszka Rzeńca. "Budżet partycypacyjny jako narzędzie polityki rozwoju małych miast województwa śląskiego i łódzkiego." Space – Society – Economy, no. 24 (June 30, 2018): 91–104. http://dx.doi.org/10.18778/1733-3180.24.06.

Full text
Abstract:
Budżet partycypacyjny staje się coraz ważniejszym narzędziem polityki rozwoju polskich miast. Jest częścią debaty publicznej na temat roli mieszkańców w rozwoju lokalnym i budowania kapitału społecznego w samorządach lokalnych. W wymiarze aplikacyjnym budżet partycypacyjny pozwala na częściowe uspołecznienie polityki budżetowej jednostki terytorialnej. Ponadto pełni ważną rolę w edukacji obywatelskiej. Wzrost świadomości samostanowienia przez mieszkańców przynosi realne zmiany podnoszące jakość i komfort życia w mieście. Problemem badawczym, wokół którego koncentruje się treść artykułu jest diagnoza stanu rozwoju budżetów obywatelskich w małych miastach na przykładzie miast województwa śląskiego i województwa łódzkiego. Celem artykułu jest identyfikacja podejmowanych inicjatyw procesu budżetowania obywatelskiego oraz określenie ich zakresu przedmiotowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pytlik, Bogusław. "Budżet partycypacyjny w Polsce. Ewolucja i dylematy." Studia z Polityki Publicznej, no. 1(13) (January 2, 2017): 103–22. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2017.1.6.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie budżetu partycypacyjnego w Polsce. Istotę tej instytucji można sprowadzić do wzięcia przez mieszkańców na siebie odpowiedzialności za swoje otoczenie. Stąd niezbędny jest ich udział w procesie opracowania budżetu, a aktywność ta powinna wykraczać poza ramy tradycyjnych konsultacji społecznych. Analizę budżetu partycypacyjnego w Polsce rozpoczyna przedstawienie genezy tej instytucji, powstałych z czasem modeli oraz złożonego procesu jej projektowania i wdrażania. Początki budżetu partycypacyjnego w Polsce były trudne i uwidoczniły niemal wszystkie zagrożenia oraz trudności, jakie mogą się pojawić. Począwszy od 2013 r. budżet partycypacyjny w Polsce przestał być zjawiskiem odosobnionym, zyskując z czasem coraz większą popularność.Trudno jednak rozstrzygać o jego przyszłości. Na podstawie zebranych danych i przeprowadzonych obserwacji należy stwierdzić, że budżet partycypacyjny w Polsce nadal odznacza się wieloma mankamentami. Brak racjonalności i efektywności podejmowanych decyzji, instrumentalne traktowanie tej instytucji, niewielkie nakłady finansowe czy błędy w procesie projektowania i wdrażania budżetu partycypacyjnego to niektóre z zaniedbań decydujących o tym, że instytucja ta w Polsce nie może przynosić maksymalnych korzyści. Zmiana istniejącego stanu rzeczy może nastąpić dopiero na skutek celowych działań podejmowanych i prowadzonych przez świadome oraz aktywne społeczeństwo obywatelskie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Górniak, Jarosław. "Ustawa 2.0: partycypacyjny model istotnej zmiany regulacyjnej." Nauka i Szkolnictwo Wyższe, no. 2(50) (September 15, 2017): 129–46. http://dx.doi.org/10.14746/nisw.2017.2.6.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawione zostały podstawowe zasady, na których oparty został proces przygotowania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma stanowić fundament reformy sektora akademickiego w Polsce. Ramą dla rozważań są wybrane zasady przygotowania istotnych zmian regulacyjnych, czy szerzej, instytucjonalnych. Należą do nich: celowość, trafne rozpoznanie mechanizmów przyczynowych, wariantowość, partycypacja, zaplanowanie oceny skutków wdrożenia i realizm. W świetle tych zasad został zaprezentowany toczący się od ponad roku proces prac nad nowymi rozwiązaniami dla nauki i szkolnictwa wyższego oraz kluczowe obszary wprowadzanych zmian, które mają służyć doskonałości naukowej, jakości kształcenia i pozycji nauki w społeczeństwie oraz jej odpowiedzialności względem społeczeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Rachwał, Marcin. "Budżet partycypacyjny jako nowa forma współdecydowania o finansach lokalnych." Przegląd Politologiczny, no. 4 (June 21, 2018): 173–86. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2013.18.4.11.

Full text
Abstract:
Jednym z pomysłów na szersze włączenie obywateli (mieszkańców) wspólnot lokalnych w życie polityczne jest idea budżetu partycypacyjnego. Wskazane rozwiązanie to oddolny proces określania priorytetów budżetowych i wskazywania przez obywateli, które inwestycje i projekty należy realizować w ich miejscowości. Po raz pierwszy budżet partycypacyjny został wprowadzony w mieście Porto Alegre (Brazylia) w 1989 roku. Tak więc jest to nowy projekt, który dość szybko został rozpowszechniony w innych wspólnotach lokalnych, przede wszystkim Ameryki Łacińskiej i Europy. Budżet partycypacyjny pokazuje konkretne możliwości stworzenia przestrzeni decyzyjnej dla zwykłych obywateli, którzy okazują się zdolni do zarządzania zasobami publicznymi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż omawiane rozwiązanie skłania do wspólnotowego myślenia o społeczeństwie, gdyż nie ogranicza się do ustalenia przez każdego obywatela własnych potrzeb, lecz zmusza uczestników do rozważenia swoich postulatów w kontekście propozycji innych mieszkańców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Nowak, Magdalena. "BUDŻET PARTYCYPACYJNY TERENÓW ZIELENI NA PRZYKŁADZIE MIASTA OLSZTYN." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 16, no. 1 (May 6, 2018): 29–33. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.9.

Full text
Abstract:
W krajach Europy Zachodniej coraz częściej mieszkańcy miast chcą współdecydować o wyglądzie przestrzeni publicznych. Budżety obywatelskie cieszą się coraz większą popularnością wśród samorządów. Budżet partycypacyjny jest inicjatywą o ogromnych możliwościach i może stać się początkiem zmian w systemie zarządzania miastem. W polskich miastach jest wciąż zbyt mało zieleni. W Olsztynie udział terenów zieleni (włączając las miejski) w ogólnej powierzchni miasta wynosi ok. 24%. Mimo wykonywanych nasadzeń kompensacyjnych i innych działań podejmowanych w celu zwiększenia liczby terenów zieleni, obszarów tego typu jest w mieście wciąż zbyt mało. W artykule przedstawiono propozycję wydzielenia w budżecie obywatelskim zielonego budżetu, ze względu na niski, na poziomie ok. 13%, udział projektów dotyczących zieleni. Zaproponowano także działania, które można zrealizować w ramach „zielonego budżetu” partycypacyjnego w Olsztynie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Leśniewska-Napierała, Katarzyna. "Budżet partycypacyjny jako narzędzie finansowania inwestycji w Łodzi." STUDIA MIEJSKIE, no. 25 (2017): 107–19. http://dx.doi.org/10.25167/sm2017.025.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Niziołek, Katarzyna. "Przestrzeń możliwości. Teatr partycypacyjny jako środek budowania kapitału społecznego." Civitas. Studia z Filozofii Polityki 27 (December 22, 2020): 217–49. http://dx.doi.org/10.35757/civ.2020.27.09.

Full text
Abstract:
The article is an attempt at examining the possibilities for the development of social capital by means of active cultural engagement, as exemplified by participatory theatre. Narrowing the analysis to this particular area of artistic practice is not a coincidence. Theatre constitutes one of the most exclusive social spaces within the cultural field, requiring a high degree of cultural competency, and taking the inequality of position between artists and spectators for granted. On the other hand, it is defined by their immediate, face-to-face encounter, which, as compared to other areas of art, provides theatre with an exceptional social potential. The so-called participatory turn in contemporary art has moved theatre into a new domain of social functionality, which cannot be adequately described and researched without the sociological “toolbox”. Hence, the article is also an attempt at taking an interdisciplinary stance and connecting the study of art and society, as well as outlining a proposal for a practical application of sociological knowledge, used not only for the sake of understanding, but also organising of the artistic practice. In this respect, it addresses the growing interest in applied social research (both filed work, and theory), as shown by political, cultural, and scientific institutions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Kosiorek, Małgorzata. "Partycypacyjny potencjał terenowych rad oświatowych w kreowaniu społeczeństwa obywatelskiego." Studia Edukacyjne, no. 59 (December 15, 2020): 61–73. http://dx.doi.org/10.14746/se.2020.59.5.

Full text
Abstract:
In Poland, since 1989, there have been ongoing processes of decentralization and socialization of state education. One of the fundamental conditions for the democratization of education is the possibility of creating, at various levels of public self-government, advisory, consultative and control authorities in the form of educational councils. Since the 1990s, the legislation has included and described the competences and tasks of educational councils at the level of voivodships, poviats and communes. Unfortunately, the last three decades in educational policy have proved that Polish society cannot create an education policy and build the civil society.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Hetmańczyk, Piotr. "Procesy partycypacyjne – dążenie do miasta odpornego." Przestrzeń Urbanistyka Architektura 2021, no. 1 (June 2021): 7–22. http://dx.doi.org/10.37705/pua/1/2021/001.

Full text
Abstract:
Tematem artykułu jest wskazanie roli narzędzi partycypacyjnych w tworzeniu miasta odpornego oraz kierunku, w jakim ewoluują procesy partycypacyjne w planowaniu przestrzennym. Porównano w nim także proces opracowania planu miejscowego prowadzony na podstawie obowiązujących aktów prawnych z procesem rozszerzonym o działania pozaustawowe oraz zwrócono uwagę na szanse i zagrożenia w rozwijaniu działań partycypacyjnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Hołuj, Dominika, and Paulina Legutko-Kobus. "A participatory model of creating revitalisation programmes in Poland – challenges and barriers." Mazowsze Studia Regionalne, no. 26 (November 2018): 33–59. http://dx.doi.org/10.21858/msr.26.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Laskowska, Elwira. "Budżet partycypacyjny i jego rola na przykładzie miasta stołecznego Warszawy." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 18(67) (December 28, 2017): 73–85. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2017.18.67.24.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest prezentacja istoty i celów budżetu partycypacyjnego oraz próba wskazania jego roli na przykładzie miasta stołecznego Warszawy. Badaniu poddano wysokość kwot budżetu partycypacyjnego, ich udział w budżecie ogółem poszczególnych dzielnic oraz w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Jako mierniki aktywności społeczności lokalnej w zakresie współdecydowania o przeznaczeniu środków budżetowych wykorzystano liczbę zgłaszanych projektów i udział osób biorących udział w głosowaniu na projekty przeznaczone do realizacji w ramach badanego budżetu w odniesieniu do ogółu mieszkańców. Wyniki analiz pozwoliły też na wskazanie problemów związanych z wdrażaniem budżetu partycypacyjnego w Warszawie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Brzeziński, Kamil. "Budżet partycypacyjny jako alternatywny i prosty sposób pomiaru jakości życia w mieście." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 534 (2018): 44–56. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2018.534.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Bigoszewski, Kazimierz. "W starciu z budżetem partycypacyjnym. Praktyka tworzenia i wdrażania." Studia z Polityki Publicznej, no. 1(13) (January 2, 2017): 123–45. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2017.1.7.

Full text
Abstract:
Autor koncentruje się na analizie zagadnienia budżetu partycypacyjnego. Przedstawia doświadczenia trzech lat jego wdrażania w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Wskazuje bardziej na wnioski wypływające z praktyki niż z konfrontacji rzeczywistości z założeniami idei budżetu partycypacyjnego. Budżet partycypacyjny definiuje jako proces, którego celem jest umożliwienie społeczności uzyskania bezpośredniego wpływu na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego. W jego ramach mieszkańcy zgłaszają propozycje przedsięwzięć wartych sfinansowania. Jest to sposób włączenia ich w planowanie wydatkowania środków publicznych, które zostały oddane przez władze do ich dyspozycji.Autor formułuje tezę, że praktyka funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Polsce obciążona jest licznymi wadami proceduralnymi. Samorządy nie zawsze wytwarzają właściwe wzorce dla jego realizacji. Zmagają się z problemem dopasowania tego typu budżetów do swoich realiów. Powielają często wzajemne błędy. Wyzwaniem jest, aby rady jednostek samorządowych wykorzystały swój demokratyczny mandat do aktywniejszego kształtowania procesów wydatkowania środków publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Kawka, Tomasz. "Zaangażowanie i partycypacja finansowa – fundamenty kształtowania wysokiej motywacji pracowników we współczesnej przestrzeni organizacyjnej." Kwartalnik Ekonomistów i Menedżerów 43, no. 1 (January 1, 2017): 27–39. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.7735.

Full text
Abstract:
W niniejszym artykule przedstawiono podstawowe determinanty kształtowania wysokiej motywacji pracowników w warunkach zmieniającego się paradygmatu pracy w nowej gospodarce. Zaprezentowano w nim ewolucję modeli motywowania pracowników w kierunku modelu zarządzania przez zaangażowanie. Przyjęto założenie, iż jednym z najważniejszych czynników kształtującym nowoczesne podejście do ZZL powinien być partycypacyjny system motywowania i wynagradzania. Partycypacja finansowa i zarządzanie przez zaangażowanie pozwalają bowiem uelastycznić i monitorować racjonalne gospodarowanie kosztami płac. Tym samym zapewnia to potencjalnie samofinansowanie się systemu opłacania pracowników, którzy są zainteresowani, aby jak najlepiej pracować. Postuluje się stopniowe zwiększanie udziału tych narzędzi jako źródła empowermentu, a tym samym pobudzanie zaangażowania pracowników oraz wzrostu ich autonomii i odpowiedzialności za efekty własnej pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Żak, Mariola. "Kompetencje zawodowe sędziów a instytucjonalizacja partycypacji społecznej w wymiarze sprawiedliwości." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 82, no. 3 (September 30, 2020): 61–75. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2020.82.3.5.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest określenie relacji między kompetencjami zawodowymi sędziów a rozwojem instytucji partycypacji obywatelskiej i publicznych praw podmiotowych trzeciej generacji o charakterze pozytywno-partycypacyjnym. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej części zostaną scharakteryzowane elementy tzw. „triady” kompetencyjnej sędziego w celu wykazania, że refleksyjne kształtowanie kompetencji stanowi warunek konieczny pełnego uczestniczenia we współczesnej praktyce prawniczej i rozwijania ideału wspólnoty inkluzyjnej. W drugiej części artykułu podjęto próbę weryfikacji tezy, że instytucje demokracji partycypacyjnej tworzą optymalne warunki dla wykorzystania kompetencji sędziowskich w procesach upełnomocnienia obywateli. Perspektywa kompetencji została najszerzej recypowana na gruncie teorii demokracji deliberatywnej. Dlatego filozoficznoprawnego uzasadnienia związku między kompetencjami zawodowymi prawników a ideą partycypacji społecznej należy poszukiwać na gruncie teorii dyskursu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Dubicki, Piotr. "Budżet obywatelski jako element partycypacji społecznej." Studia z Polityki Publicznej 8, no. 1(29) (April 19, 2021): 91–105. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2021.1.5.

Full text
Abstract:
Partycypacja obywatelska staje się ważnym elementem praktyki samorządowej w Polsce. Jednym z narzędzi wspierających proces angażowania mieszkańców w sprawy samorządowe jest budżet obywatelski. Jego zasadnicze znaczenie polega na zapewnieniu mieszkańcom jednostek samorządowych możliwości decydowania o przeznaczeniu części wydatków budżetowych, w szczególności dotyczących inwestycji o charakterze infrastrukturalnym. Budżet partycypacyjny to jedna z najskuteczniejszych praktyk obywatelskich mających na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania ich miastami. Jednak może on być nie tylko narzędziem czy pojedynczym projektem, ale też częścią gruntownej, długofalowej i całościowej reformy polityki miejskiej, opierającej się na reformie administracyjnej miasta. Zaangażowanie obywatelskie jest również postrzegane jako instrument skuteczności państwa. Kiedy obywatele mają możliwość zaspokojenia swoich potrzeb i pociągnięcia instytucji publicznych do odpowiedzialności, środki publiczne będą prawdopodobnie bardziej efektywnie wykorzystywane do dostarczania dóbr i usług publicznych lepiej dostosowanych do potrzeb obywateli. Uznanie potencjału obywatelskiego zaangażowania w sprawy publiczne jest szeroko rozpowszechnione. Celem artykułu jest przedstawienie pojęcia i genezy partycypacji obywatelskiej oraz analiza i porównanie zakończonych edycji Zielonogórskiego Budżetu Obywatelskiego w latach 2013-2020. Szczególną uwagę zwrócono na rodzaje zwycięskich zadań oraz zasady przeprowadzania budżetu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Kamzol, Anna, and Karolina Wrembel. "Partycypacja społeczna w praktyce – schemat postępowania na przykładzie osiedla Maślice (Wrocław) i miasta Międzyborza." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 49 (March 19, 2020): 115–32. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2020.49.09.

Full text
Abstract:
Celem pracy jest określenie schematu postępowania w procesie partycypacyjnym dotyczącym gospodarowania przestrzenią. Badania zostały przeprowadzone w dwóch zróżnicowanych obszarach – w małej miejscowości oraz na osiedlu dużego miasta. Kluczowe było zestawienie wiedzy teoretycznej na temat partycypacji społecznej z jej wdrażaniem w praktyce w różnego rodzaju obszarach. Do opracowania schematu postępowania wykorzystano głównie program partycypacji opracowany przez Pawłowską oraz model poczwórnej helisy. Proces badawczy oparto na metodologii PAR (badania partycypacyjne w działaniu). Natomiast weryfikacja przyjętych założeń miała miejsce podczas bezpośredniego kontaktu grupy badawczej ze społecznością lokalną oraz obserwacjijej zaangażowania w poszczególne etapy procesu partycypacji. W opisywanym badaniu skoncentrowano się przede wszystkim na włączeniu społeczności lokalnej na etapie opiniotwórczym i decyzyjnym. Szczególne znaczenie w pracach badawczych o charakterze społecznym miały opinie na temat przestrzeni oraz funkcjonalności otoczenia wyrażane przez badanych. Przeprowadzona analiza jest próbą usystematyzowania działań w celu wypracowania praktycznego podejścia do współpracy z mieszkańcami w działaniach planistycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Ostachowski, Paweł. "Budżet partycypacyjny jako wskaźnik aktywności społeczności lokalnych… w przebudowie przestrzeni wybranych miast regionu świętokrzyskiego przed i w czasie pandemii COVID-19." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Politologica 26, no. 336 (December 17, 2021): 150–64. http://dx.doi.org/10.24917/20813333.26.12.

Full text
Abstract:
Streszczenie: Problemem badawczym artykułu jest przedstawienie budżetu partycypacyjnego jako nowoczesnego narzędzia rekonstrukcji przestrzeni miejskiej w małych miastach i obserwacja ich funkcjonowanie przed i w warunkach pandemii COVID-19. Artykuł skupia uwagę na wybranych miastach województwa świętokrzyskiego w latach 2019-2020. Główna hipoteza pracy zakłada, że czas pandemii COVID-19 utrzymał problem frekwencji związany z udziałem ludności miejskiej w budżecie obywatelskim w Polsce. Aktywność społeczności lokalnej w odbudowie przestrzeni miejskiej przy pomocy budżetu partycypacyjnego, wymaga wieloletniej pracy władz lokalnych, poszerzania wiedzy o jej funkcjonowaniu i korzyściach płynących z udziału w jej tworzeniu i realizacji. Podstawą metodologiczną artykułu jest analiza stosowanych w Polsce metod budżetu partycypacyjnego oraz narzędzi interakcji ze społeczeństwem w celu ich upowszechnienia. W artykule wykorzystano również dane lokalne dotyczące realizacji budżetów obywatelskich w miastach województwa świętokrzyskiego, archiwalne i dostępne w ramach statystyki publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Figzał-Janikowska, Magdalena. "Miejskie performanse Władysława Hasiora." Pamiętnik Teatralny 71, no. 1 (March 18, 2022): 11–32. http://dx.doi.org/10.36744/pt.903.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest performatywnej twórczości Władysława Hasiora, w szczególności jego działaniom aranżowanym w przestrzeni miejskiej. Potrzeba dialogowania z odbiorcą, początkowo wyrażana przez Hasiora jedynie w eksponatach, począwszy od lat siedemdziesiątych przybiera formę bardzo wyrazistych manifestacji artystycznych zakładających bezpośredni udział widzów w kreowaniu zdarzenia performatywnego, a także znoszenie dystansu między artystą a społeczeństwem. Ze względu na ontologiczny status tych zdarzeń, ich efemeryczny i ulotny charakter, stanowią one jak dotąd najmniej zbadany obszar twórczości artysty. W artykule analizie poddane zostały najważniejsze miejskie i plenerowe performanse Władysława Hasiora, takie jak Pochód sztandarów w Łącku (1973), realizacja Solspann w Södertälje (1973–1976) czy wreszcie uroczysta Przeprowadzka z internatu „Szkoły Kenara” do nowej pracowni w Zakopanem (1984). Działania te autorka rozpatruje w kontekście współczesnych rozważań nad sztuką partycypacyjną, zarówno w świetle antagonistycznej teorii partycypacji Claire Bishop, jak i koncepcji sztuki dialogicznej Granta H. Kestera, zauważając, że Hasior w swoich projektach performatywnych łączył dwie strategie sztuki partycypacyjnej: potrafił współtworzyć efemeryczne dzieła razem z publicznością, a jednocześnie reżyserować działania odbiorców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Barbaros, Claudia. "Professional development of teachers through involvement in action Research." Homo et Societas 5 (2020): 129–40. http://dx.doi.org/10.4467/25436104hs.20.009.13242.

Full text
Abstract:
Towards the end of the twentieth century in education appeared three functional concepts, which are based on the participatory approach to research: action research, participatory research, participatory-action research. It seems that these types of research would be of great use to teachers in the classroom. Several educational policy documents stipulate the idea of lifelong learning. Starting with 1996, the European Year of Lifelong Learning, the Lifelong Learning Strategy is formulated, which talks about the need to develop the professional potential of each person and the teaching / learning methods. But professional development is an ongoing process and requires a huge effort from teachers and the whole community. At the same time, teachers are always concerned with finding solutions to overcome students’ learning problems, avoid school failure, reduce functional illiteracy, etc. In this article we propose some suggestions for the development of literacy and research skills in students, which we consider more important in the instructional process. We would like to mention that there is currently an increasing emphasis on transdisciplinary or integrated training. Only through a constructive collaboration with colleagues from all school subjects will we be able to carry out valuable research and change the precarious situation in the direction of obtaining performance. In the 21st century, the teacher appears as an agent of change, which implies that he will be the basic element of educational reforms. Rozwój zawodowy nauczycieli poprzez zaangażowanie w badania naukowe Pod koniec XX wieku w edukacji pojawiły się trzy koncepcje funkcjonalne, które opierają się na partycypacyjnym podejściu do badań: badania w działaniu, badania partycypacyjne, badania w działaniu partycypacyjnym. Wydaje się, że tego typu badania byłyby bardzo przydatne w pracy nauczycieli. W artykule przedstawiono kilka sugestii dotyczących rozwoju umiejętności czytania i pisania wśród uczniów w kontekście rozwoju zawodu nauczyciela. W teksie zauważono, iż tylko dzięki konstruktywnej współpracy nauczycieli z kolegami ze szkoły jest się w stanie przeprowadzić wartościowe badania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Barełkowski, Robert. "TEARING THE SPACE APART. RESPONSIBLE PARTICIPATION OR SELF-SERVING PARTICIPATION." Space&FORM 45 (March 30, 2021): 77–108. http://dx.doi.org/10.21005/pif.2021.45.c-01.

Full text
Abstract:
Participation in spatial planning has specific origins rooted in the ideology that in the past was responsible for inhuman actions and large-scale social manipulations. This article is an account on participation, written in the context of over twenty years of experience in actively introducing participatory techniques into various planning procedures. The original assumptions about making spatial planning a matter of importance to local communities had to collide with the reality determined both by the authorities and by individual and collective interests. The attempt to reorient the paradigm of social participation is aimed at preserving many of its positive features.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Legutko-Kobus, Paulina. "Partycypacja jako element programowania rozwoju lokalnego." Studia z Polityki Publicznej, no. 3(19) (July 2, 2018): 45–58. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2018.3.3.

Full text
Abstract:
Partycypacja to kluczowy element współzarządzania i programowania rozwoju. W modelach programowania (eksperckim, ekspercko-partycypacyjnym, partycypacyjnym) stosowane są różne formy i narzędzie partycypacji (informowanie, konsultowanie, współpraca). Głównym rezultatem partycypacji (udziału interesariuszy) w podejmowaniu decyzji jest rozwój zdolności/umiejętności zarządzania lokalnego. W artykule, na podstawie krytycznej analizy literatury, web and desk research oraz badań ankietowych w gminach województwa opolskiego, zidentyfikowano bariery dla wdrażania partycypacji do procesu programowania rozwoju lokalnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Rosiak, Łukasz. "MISSION OF ARCHITECT IN PARTICIPATION DESIGN." space&FORM 2018, no. 36 (December 31, 2018): 33–48. http://dx.doi.org/10.21005/pif.2018.36.a-03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Gawroński, Henryk. "Efektywność partycypacyjnych instrumentów zarządzania miastem." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 77, no. 1 (January 1, 2015): 273. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2015.77.1.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Jankowski, Filip. "Fikcja interaktywności. Filmy partycypacyjne i ich ograniczenia." Panoptikum, no. 24 (October 20, 2020): 45–55. http://dx.doi.org/10.26881/pan.2020.24.01.

Full text
Abstract:
This article aims to analyze critically a phenomenon described as “interac­tive films”, represented by Black Mirror: Bandersnatch. The author of the article, pointing out crucial problems with the interactivity of computer media as such, suggests the more pertinent name: “participatory films”. Tracing their history from the 1930s, through full-motion video games, to contemporary hybrids of three-dimensional digital games and film forms, the author shows their poten­tials and constraints. Thus, the author concludes that Bandersnatch is not an innovative phenomenon but an anachronistic continuation of the participatory films’ up-to-date achievements.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Sokalska, Edyta. "Znaczenie konsultacji społecznych w demokracji partycypacyjnej." Opolskie Studia Administracyjno-Prawne 14, no. 3 (May 31, 2016): 163–76. http://dx.doi.org/10.25167/osap.1481.

Full text
Abstract:
Participatory democracy is one of the potential directions of development of the system of social organization. The search of opportunities to improve the current system results from the incompatibility of the present solutions to the times we live in. A significant impact on the devaluation of the system of representative democracy is the development of technology, which results in a faster flow of ideas (the Internet, elimination of barriers to communication). Thus, for several years now there have been made attempts to create different types of communication platforms on the axis citizens-the authority. Solutions of this type progressively enter the democratic practice. Therefore, most probably in the near future, there will dominate the expectation of varied platforms of public consultations, especially “public consultations on the Internet”. This will include all administrative levels – from the national (referenda via the Internet), ministerial level (specific consultations within ministries) to the local government.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Sadowska, Magdalena. "Edukacja partycypacyjna źródłem inspiracji w procesie resocjalizacji nieletnich." Kultura-Społeczeństwo-Edukacja 20, no. 2 (December 26, 2021): 157–71. http://dx.doi.org/10.14746/kse.2021.20.9.

Full text
Abstract:
The article contains considerations on the selected aspects of participatory education model in the process of juvenile rehabilitation. The background of the considerations is the regularities of cognitive and emotional development, as well as the process of shaping human identity in the period of adolescence. The use of the natural aspirations and needs of adolescents, reflected in the model of participatory education (in its values and methods), has become the basis for considerations regarding the implementation of this model in the process of juvenile rehabilitation (run in the conditions of a correctional facility).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Galaktionova, Iryna. "Participatory Democracy – chance or threat for Ukraine?" Wschód Europy. Studia humanistyczno-społeczne 1, no. 2 (June 9, 2016): 107. http://dx.doi.org/10.17951/we.2015.1.2.107.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Wołowicz, Agnieszka. "Badania partycypacyjne jako odpowiedź na założenia społecznego modelu niepełnosprawności?" Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia de Cultura, no. 10(1) (March 2018): 165–77. http://dx.doi.org/10.24917/20837275.10.1.13.

Full text
Abstract:
Participation research as the answer to the assumptions of the social model of disability? The social model of disability, the requirement for the subjective treatment of participants in social research and the availability of research subjects to the research process, resulting from the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, put researchers before the need to seek new research strategies that grasp the world of meanings of the respondents. The model of participatory research, which seems also appropriate for capturing the intersectionality of the gender and disability, seems to meet these challenges. Key words: women with intellectual disabilities, qualitative research, inclusive research
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

STELMACH, Andrzej. "Kierunki ewolucji prawa wyborczego w Polsce a demokracja partycypacyjna." Przegląd Politologiczny, no. 4 (November 2, 2018): 109–22. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2010.15.4.9.

Full text
Abstract:
One highly significant phenomenon demonstrating that public life is becoming increasingly democratic is provided by the formal and material guaranty of the citizens’ political participation. Legitimization of power is an important issue. For the sake of simplicity, it may be said that one political option or another has won the elections. Under Polish conditions, an electoral victory means that a given party won more votes than any other. But by no means does it say that this party has won the support of a majority of voters. Poland has been ruled by the parties that have won anything from 20.41% of the votes, as the Democratic Left Alliance (SLD) did in 1993, to the 41.51% Civic Platform (PO) won in 2007. This shows that power has been exercised by political parties that have not won the approval of a majority of voters. The picture looks even worse when the support rulers enjoy is not measured in terms of approval expressed by voters, but in terms of absolute values, i.e. the proportion of all citizens entitled to vote. The legitimization of power is extremely low when analyzed from this perspective. In the best case it amounts to 21.89% obtained by the victorious party, and 26.58% of all entitled to vote won by the coalition formed by the victorious parties to rule after the elections. Thus it is difficult to talk about democratic governance, understood as the rule of the majority. It should rather be concluded that the ruling parties are those that have won the largest support, which only means that they have collected more votes than any other political power taking part in the same elections. Understood in this way, power is not exercised on behalf of a majority, but by the best organized minority.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Springer, Piotr. "Projektowanie partycypacyjne obiektów służby zdrowia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 16, no. 4 (December 30, 2020): 128–36. http://dx.doi.org/10.35784/teka.2416.

Full text
Abstract:
Artykuł jest próbą zbadania możliwości wykorzystania technologii „Wirtualnej Rzeczywistości” w ramach projektowania partycypacyjnego obiektów architektonicznych realizujących zadania służby zdrowia. Celem niniejszej pracy jest ukonstytuowanie współczesnych narzędzi partycypacyjnych w procesie projektowania zintegrowanego szpitali. W ramach pracy badawczej dokonano krytycznego studium literaturowego oraz analizy istniejących obiektów medycznych, pod kątem wpływu specyfiki funkcji obiektu, na proces jego programowania i projektowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Głogosz, Dorota. "Polityka rodzinna na poziomie lokalnym. Sztuka partycypacji." Teologia i Moralność 9, no. 1(15) (January 1, 2014): 65–76. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2014.15.1.4.

Full text
Abstract:
Samorządy lokalne podejmują coraz więcej działań ukierunkowanych na wspieranie rodzin. Skuteczna polityka rodzinna wymaga upodmiotowienia jej interesariuszy. Szansą jest szeroka aktywność różnych środowisk w procesie tworzenia tej polityki: diagnozowania problemów, proponowania rozwiązań, monitorowania procesu ich wprowadzania, oceny rezultatów i rekomendowania zmian. Dobre praktyki wskazują, że partycypacyjna polityka rodzinna jest skuteczniejsza i tańsza niż polityka kreowana wyłącznie przez samorządy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Magiera, Maciej. "Straż miejska i gminna w obliczu demokracji partycypacyjnej." Przegląd Politologiczny, no. 1 (January 1, 2015): 137. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2015.20.1.9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

López-Sandoval, María F., Joel Salazar, and Diego Gonzáles. "Potentials of Participatory Mapping to Approach Perceived Community Limits in the Central Andes of Ecuador." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 74 (September 10, 2019): 59. http://dx.doi.org/10.17951/b.2019.74.0.59-77.

Full text
Abstract:
<p>W artykule przedstawiono, w jaki sposób mapowanie partycypacyjne może przyczynić się do zrozumienia lokalnych znaczeń w zakresie ograniczeń społeczności i postrzegania bezpieczeństwa posiadania wśród rolno-pasterskich społeczności Andów, które uczestniczą w programie płatności z tytułu świadczeń na rzecz ekosystemu (PES). Literatura przedmiotu wskazuje, że zwiększenie bezpieczeństwa posiadania może być dodatkowym elementem uczestnictwa w takich programach. Autorzy skupili się na programie ochrony „Socio Páramo” w celu przeanalizowania, w jaki sposób włączenie gruntów do tego programu wpłynęło na kwestię postrzegania limitów oraz bezpieczeństwa wśród lokalnych społeczności. Zostały zrealizowane dwa studia przypadków na wysoko położonych pastwiskach (páramo) w Ekwadorze. Najpierw użyto map szkicowych, aby dowiedzieć się, w jaki sposób obszar wpisany w program zmodyfi kował struktury przestrzenne terytorium społeczności i jaki typ ograniczeń znajduje się w danej strukturze. Następnie przeprowadzono spacery narracyjne. Badanie ujawniło, że: a) tytuł własności gruntów uzyskany w ramach wdrażania programu jest postrzegany jako warunek wstępny uczestnictwa w programie; b) kwestia wiedzy na temat ograniczeń społeczności páramo jest głównym problemem w przypadku osób starszych, którzy uważają taką wiedzę za kluczowy aspekt, jeśli chodzi o utrzymanie spójności danej społeczności. Wnioskujemy, że mapowanie partycypacyjne jest skutecznym narzędziem służącym wyjaśnianiu obaw dotyczących ograniczeń, zasad i kontroli użytkowania gruntów oraz trwałości życia wspólnotowego, czyli elementów, które należy uwzględnić przy wdrażaniu PES.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Nowicki, Paweł. "Wpływ organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych na kreowanie polityki przestrzennej Łodzi." Space – Society – Economy, no. 21 (September 30, 2017): 99–122. http://dx.doi.org/10.18778/1733-3180.21.05.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu organizacji pozarządowych i obywateli na tworzenie polityki przestrzennej Łodzi. W pracy podjęto kwestie zakresu aktywności, form oraz skuteczności łódzkich organizacji pozarządowych w procesach partycypacyjnych. Dokonano także analizy uwag składanych podczas konsultacji społecznych dokumentów strategicznych oraz planistycznych Łodzi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Wybieralski, Piotr. "The Application of a Selected Flexible Currency Risk Hedging Strategy in the Otc Market." Studia Oeconomica Posnaniensia 3, no. 9 (September 30, 2015): 94–110. http://dx.doi.org/10.18559/soep.2015.9.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Maj, Anna. "Przestrzeń danych: między projektowaniem informacji a manipulacją. Analiza specyfiki przekazów infograficznych na przykładzie portalu Visualizing Palestine." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis | Studia de Cultura 9, no. 4 (June 29, 2018): 39–52. http://dx.doi.org/10.24917/20837275.9.4.4.

Full text
Abstract:
DOI 10.24917/20837275.9.4.4Celem artykułu jest ukazanie problematyki wizualizacji danych w kontekście komunikacyjnym. Infografika staje się dziś za sprawą dziennikarstwa danych i popularności mediów wizualnych narzędziem powszechnie stosowanym; nie do końca rozpoznane są jednak właściwości manipulacyjne projektowania graficznego, które przedstawiane jest odbiorcom jako ilustrujące, tłumaczące i wyjaśniające treści statystyczne oraz tekstowe w sposób systemowy, uporządkowany i wizualny, co konotuje prostotę i uniwersalność oraz obiektywizm. Autorka stara się wykazać, jak idealistyczne teorie z zakresu projektowania informacji rzutują na proces nadawczo-odbiorczy (z jednej strony dając przestrzeń na manipulację danymi, z drugiej – tworząc idealny obraz projektanta jako strażnika obiektywizmu i posiadacza kompetencji interpretatora, wyzwalają tym samym bezbronność odbiorców w dekodowaniu języka wizualizacji danych i pozbawiają ich czujności, należnej przekazom perswazyjnym). Tymczasem, przekaz graficzny ma charakter nie tylko edukacyjny, ale też często polityczny czy szerzej – ideologiczny. Analiza przekazów graficznych zamieszczonych w portalu Visualizing Palestine (wybranego ze względu na globalny zasięg i popularność, polaryzację polityczną odbiorców oraz nowatorski, partycypacyjny i społecznościowy charakter procesu projektowego), służy tu przedstawieniu technik wizualizacji jako interpretacji i manipulacji danymi, a także potwierdza moc dyskursywną infografiki jako narzędzi komunikacyjnych. Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na problem powszechnego braku kompetencji w zakresie dekodowania znaczeń zawartych w wizualizacjach danych (datavis) oraz celowej (lub nie) nonszalancji projektantów w kwestii podejścia do danych.The Dataspace: Between Information Design and Data Manipulation. The Analysis of Specificity of Infographic Messages Based on Case Study of Visualising PalestineThe goal of the paper is to present the issues concerning data visualisation in communication context. Infographics nowadays becomes – due to data journalism and popularity of visual media – a commonly used tool; but still little recognition is given towards manipulatory features of graphic design which is presented to its recipients as illustrating, translating and explaining statistical and textual content in systemic, ordered and visual way that connotes simplicity, universality and objectivity. The author tries to prove that idealistic information design theories impact the communication process (on one hand giving the space for data manipulation, on the other – creating an ideal image of a designer seen as a guard of objectivism and an owner of an interpreter’s competences, thus they evoke recipients’ vulnerability in decoding the language of data visualisation and deprive them of awareness, which they should devote to persuasive messages). Whereas graphic message is not only of an educational nature but also often of a political or – widely speaking – an ideological one. The goal of the analysis of infographics published at the Visualizing Palestine website (chosen for its global range and popularity, as well as for the political polarisation of its recipients and for innovative, participative and grassroot character of the design process) is to indicate the technics of visualisation as interpretation and also data manipulation, as well as to prove the discoursive potential of infographics as a communication tool. The paper aims at drawing attention to the common lack of competences in the range of decoding meanings of datavis and the nonchalance (whether conscious or not) of designers in their usage of data.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Brzozowska-Brywczyńska, Maja. "Badania partycypacyjne w działaniu (PAR): między produkcją wiedzy a społecznym zaangażowaniem." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 46 (May 9, 2019): 91–101. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2019.46.06.

Full text
Abstract:
Artykuł ma na celu przybliżenie ogólnych zasad prowadzenia partycypacyjnych badań w działaniu, przywołując ich dwutorową historię oraz wynikającą z niej filozofię i praktykę badawczą. Opisuję w nim specyfikę procesu badawczego oraz relacji między badaczem i uczestnikami badań. Jednocześnie moja prezentacja opiera się na założeniu o paradygmatycznej nieoczywistości PAR, która wikła je w szereg istotnych dylematów etycznych i metodologicznych. Związane są one przede wszystkim z przyjmowaniem przez badaczy różnych definicji, a co za tym idzie – celu i formy – partycypacji uczestników badań w działaniu. Znaczenie partycypacji w PAR i jej konsekwencje dla praktyki badawczej są przedmiotem dyskusji końcowej części artykułu, oferując czytelnikowi obok opisu metody, również pretekst do namysłu nad warunkami i konsekwencjami jej stosowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Dziadowiec-Greganić, Joanna. "Badanie dziedzictwa niematerialnego w działaniu. Perspektywa krytyczna, partycypacyjna i mediacyjno-facylitacyjna." LUD. Organ Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Komitetu Nauk Etnologicznych PAN 104 (December 19, 2020): 41. http://dx.doi.org/10.12775/lud104.2020.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Lubasz, Dominik. "Wykorzystanie mediów społecznościowych w sektorze publicznym w kontekście wymogów wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych." Przegląd Prawa i Administracji 125 (December 16, 2021): 269–81. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.125.17.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono problematykę związaną z rosnącym zakresem wykorzystania w sektorze publicznym mediów społecznościowych jako narzędzia realizacji polityki informacyjnej i partycypacyjnej. Omówione zostały zarówno benefity płynące z wykorzystywania nowoczesnych technik informacji i komunikacji, jak i wskazano na problemy wdrożeniowe zwłaszcza z perspektywy wymogów dotyczących ochrony danych osobowych, proponując podejście modelowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Zioło-Pużuk, Karolina. "Photovoice jako metoda badania potrzeb językowych i szkoleniowych. Studium przypadku." Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców 28 (December 30, 2021): 93–104. http://dx.doi.org/10.18778/0860-6587.28.06.

Full text
Abstract:
PhotoVoice to jakościowa, eksploracyjna, partycypacyjna metoda badania potrzeb stosowana w naukach społecznych. Służy ona do wyznaczania obszarów aktywności danej społeczności wymagających działań zmierzających do wprowadzenia pozytywnych zmian. PhotoVoice może być również wykorzystywany w badaniach edukacyjnych jako narzędzie badania potrzeb szkoleniowych lub opisywania, przez uczestników projektu, ich sytuacji edukacyjnej lub życiowej mającej związek i wpływ na uczenie się. Niniejszy artykuł przedstawia projekt pilotażowy, jaki został przeprowadzony podczas lektoratów języka polskiego akademickiego dla cudzoziemców na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dla którego inspiracją była metoda PhotoVoice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Kochanowska, Ewa. "Szkoła jako wspólnota twórczego myślenia i działania – realność czy utopia?" Lubelski Rocznik Pedagogiczny 37, no. 4 (April 29, 2019): 155. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2018.37.4.155-166.

Full text
Abstract:
Rozważania podjęte w artykule osadzone zostały w kontekście współczesnych paradygmatów edukacyjnych, zwłaszcza koncepcji socjokulturowej, zgodnie z którą uczenie się największą skuteczność osiąga wtedy, gdy jest partycypacyjne, nastawione na wspólne poszukiwanie rozwiązań problemów i odkrywanie znaczeń w procesie uczenia się. W kontekście dynamicznych zmian rzeczywistości społeczno-kulturowej i rozwoju technologicznego jedną z kluczowych kompetencji człowieka jest kreatywność. W opracowaniu podjęto próbę poszukiwania modelu edukacji kreatywnej opartej na animowaniu i organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które wymagają obecności i udziału w nich innych osób, a tym samym tworzeniu wspólnoty w procesie rozwijania twórczego myślenia i działania. Poddano analizie czynniki sprzyjające budowaniu takiej wspólnoty oraz wcielaniu w życie idei i założeń pedagogiki współbycia w praktyce szkolnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Gędek, Wojciech. "Koncepcja koprodukcji wiedzy a tworzenie polityki oparte na dowodach. Analiza literatury przedmiotu." Studia z Polityki Publicznej 8, no. 1(29) (April 19, 2021): 107–24. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2021.1.6.

Full text
Abstract:
W ostatnich latach pojęcie koprodukcji wiedzy zyskuje na znaczeniu. Wyrażenie to pozostaje jednak niejasne, podobnie jak jego związek z nurtem tworzenia polityki publicznej opartego na dowodach naukowych (evidence-based policy). Niniejszy artykuł, mający charakter przeglądowy, ma na celu przedstawienie, w jaki sposób, w wybranych publikacjach ważnych z punktu widzenia debaty naukowej na ten temat, rozumiana jest koprodukcja wiedzy. W tym - jak przedstawiane są role podmiotów uczestniczących w procesie koprodukcji wiedzy, a także jak kształtuje się związek między koprodukcją wiedzy a evidence-based policy. Analiza literatury umożliwia m.in. stwierdzenie, że koprodukcja wiedzy traktowana jest przez jej badaczy zarówno jako partycypacyjne podejście metodologiczne, jak i rozwiązanie instytucjonalne służące lepszej implementacji polityki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Legutko-Kobus, Paulina, and Maciej J. Nowak. "Niesprawność władz publicznych w świetle prawno-przestrzennych i partycypacyjnych narzędzi rewitalizacji." Studia z Polityki Publicznej, no. 3(27) (October 28, 2020): 117–35. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2020.3.7.

Full text
Abstract:
W artykule zaprezentowano argumenty wskazujące na niesprawność władz publicznych w systemie polityki przestrzennej. Punktem wyjścia jest analiza wykorzystania narzędzi kształtujących tę politykę, wprowadzonych dzięki uchwaleniu w 2015 r. ustawy o rewitalizacji, m.in. narzędzi związanych ze sferą prawno-przestrzenną i partycypacją. Niesprawność przejawia się w braku umiejętności, woli i determinacji do kształtowania i ochrony ładu przestrzennego. W rewitalizacji zaś przejawia się m.in.: niewłaściwym lub niepełnym zdiagnozowaniem problemów stanowiących podstawę dla przeprowadzenia rewitalizacji, brakiem woli władz publicznych w zakresie adekwatnej reakcji na zdiagnozowane problemy, brakiem aktywnej współpracy z interesariuszami (wynikającym zarówno z niskiego poziomu kapitału społecznego, jak i podejścia urzędów). W konsekwencji tylko władze pełnią funkcję podmiotu realizującego gminny program rewitalizacji, a brakuje innych interesariuszy i aktywności publicznej. Uwzględniając powyższe założenia, bezpośrednim celem artykułu jest określenie, czy i w jakim zakresie narzędzia rewitalizacji mogą ograniczać niesprawność władz publicznych w systemie gospodarki przestrzennej (w odniesieniu do obszarów rewitalizacji). Poniższa analiza wskazuje, że w badanych przypadkach narzędzia rewitalizacji nie są więc wykorzystywane w pełnym zakresie (obejmującym wszystkie powiązane z nimi możliwości). Także narzędzia z zakresu partycypacji nie są w pełni wykorzystane (szczególnie te związane z funkcjonowaniem Komitetu Rewitalizacji).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

HOŁUJ, Dominika. "The participatory approach in shaping city's central spaces. A case study The Settlement of Finnish Houses in Warsaw." Studia Miejskie, no. 28 (2017): 99–119. http://dx.doi.org/10.25167/sm2017.028.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Lasiewicz-Sych, Angelika. "TRADE-OFF GAMES AND METHODS IN PARTICIPATORY DESIGN." space&FORM 2019, no. 39 (September 16, 2019): 57–80. http://dx.doi.org/10.21005/pif.2019.39.b-03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography