Academic literature on the topic 'Pedagogický výskum'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Pedagogický výskum.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Pedagogický výskum"

1

Gavora, Peter. "Obsahová analýza v pedagogickom výskume: Pohľad na jej súčasné podoby." Pedagogická orientace 25, no. 3 (July 19, 2015): 345–71. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-3-345.

Full text
Abstract:
Množstvo metodologických vplyvov zapríčinilo, že obsahová analýza nadobudla rôzne podoby a že jej súčasný stav je dosť komplikovaný. Cieľom tejto štúdie je opísať jej súčasné podoby opierajúc sa o zdôvodnený výber literatúry. Rôzne podoby obsahovej analýzy sú v jednotlivých kapitolkách štúdie postupne opísané podľa tzv. konštitučných komponentov. Týchto komponentov je šesť: typ analyzovaného obsahu, výskumná vzorka, hĺbka analýzy, smer postupu, druh kontroly kódovania a forma vyjadrenia výsledku výskumu. V štúdii budú podrobne charakterizované rôzne náplne týchto komponentov. Výsledkom štúdie je zistenie, aké konkrétne konfigurácie uvedených náplní existujú a v akom sú vzťahu. Celkový záver štúdie vedie k potvrdeniu, že rozdelenie obsahovej analýzy na kvantitatívnu a kvalitatívnu je nepresné, a preto nefunkčné a že lepšie je hodnotiť podobu obsahovej analýzy v konkrétnej výskumnej štúdii podľa špecifických náplní jej konštitučných komponentov.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

MIKUŠOVÁ, Michaela, and Vladimír SOTÁK. "ACTION RESEARCH IN EDUCATIONAL SCIENCE." Journal of Technology and Information 5, no. 2 (August 1, 2013): 11–15. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2013.019.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Lintner, Tomáš. "Siete vo vzdelávaní: možnosti využitia analýzy sociálnych sietí v pedagogickom výskume." Studia paedagogica 25, no. 3 (October 26, 2020): 153. http://dx.doi.org/10.5817/sp2020-3-6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ušáková, Katarína. "Reflexia na stav a perspektívy didaktiky biológie z pohľadu situácie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave." Scientia in educatione 5, no. 2 (December 22, 2014): 74–89. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.130.

Full text
Abstract:
Príspevok popisuje východiská a impulzy rozvoja didaktiky biológie na Slovensku z pohľadu skúseností edukačnej a výskumnej práce na Katedre didaktiky prírodných vied, psychológie a pedagogiky PRIFUK v Bratislave. Cez stručný historický prehľad od povojnového obdobia až po súčasnosť upriamuje pozornosť na osobnosti, ktoré sú s formovaním didaktiky biológie úzko spojené. Poukazuje na niektoré spoločné problémy prírodovedného vzdelávania v kontexte spoločensko-politických zmien spojených so vstupom do EU a dôsledkami reformného úsilia s cieľom konvergencie vzdelávacích systémov krajín EU. Podrobnejšie sa venuje problémom v doktorandskom štúdiu a výskumu v didaktike biológie, od kvality ktorého sa odvíja aj úroveň učiteľskej prípravy budúcich učiteľov biológie. Konkretizuje zmeny v obsahu aj v štruktúre didaktických predmetov s cieľom zvýšiť kvalitu a funkčnosť prípravy učiteľov. V závere príspevku autorka upozorňuje na pretrvávajúce problémy didaktiky biológie, ktorých riešenie si vyžaduje potrebu vyššej miery spolupráce všetkých zainteresovaných zložiek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Uhlarik, Jasna S. "ZDRAVOTNÁ VÝCHOVA A STAROSTLIVOSŤ O ZDRAVIE VOJVODINSKÝCH SLOVÁKOV NA ROZHRANÍ 19. A 20. STOROČIA (na príklade ľudovej školy v Kysáči)." Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду 46, no. 1 (July 19, 2021): 161–76. http://dx.doi.org/10.19090/gff.2021.1.161-176.

Full text
Abstract:
Verejná zdravotná starostlivosť sa v Uhorsku dostala do záujmovej sféry štátu a súčasne sa začala intenzívne rozvíjať v období osvietenstva. Jednou z najdôležitejších úloh štátu (na čele ktorého bola Mária Terézia v čase najintenzívnejšieho sťahovania Slovákov na Dolnú zem) bolo chrániť obyvateľstvo pred často sa šíriacimi nákazlivými chorobami. Školy boli inštitúcie, prostredníctvom ktorých sa najrýchlejšie mohli uskutočňovať tieto výchovno-vzdelávacie intencie osvietenských panovníkov a cez tlačené médiá, hlavne katechizmy o zdraví a školské učebnice, preniknúť medzi všetky (gramotné) vrstvy obyvateľstva. Cieľom tohto výskumu bolo zistiť úroveň zdravotnej výchovy a starostlivosti, ako i hygienické podmienky a zdravotné opatrenia v každodennom živote konkrétnej slovenskej dolnozemskej ľudovej školy v Kysáči na rozhraní 19. a 20. storočia prostredníctvom Zápisnice zasadnutí školskej stolice cirkvi evanj. a. v. Kysácskej od r. 1895. Skúmaním obsahovej náplne učebníc, ktoré sa používali v ľudovej škole v Kysáči bolo zistené, aké vedomosti z oblasti zdravovedy boli žiakom dostupné a tiež aj aké informácie o zdravotnej starostlivosti mohli sprostredkovať učitelia z dostupnej odbornej literatúry. Na doplnenie informácií sú použité školské zákony a zákonné zdravotné články a predpisy, učiteľské príručky, ako i pedagogické časopisy tej doby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Šmideková, Zuzana. "Eye-tracking v prostredí školskej triedy." Pedagogika 68, no. 1 (May 2, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/10.14712/23362189.2017.773.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Predkladaný text predstavuje možnosti využitia technológie umožňujúcej sledovanie a zaznamenávanie pohybu očí − eye-trackingu − v pedagogickom výskume. Tvorený je kombináciou teoretickej stati približujúcej podstatu a mechanizmus očných pohybov, metódy ich sledovania a napokon samotnú technológiu eye-trackingu. Následne, v druhej časti, sa text opiera o výsledky prehľadovej štúdie, ktoré sú prezentované dvojstupňovo. V prvom kole bolo identifi kovaných 94 zahraničných empirických výskumných správ z oblasti pedagogiky a následne je formou ilustračných príkladov bližšie predstavená jedna z oblastí výskumu, a to výskumy realizované priamo v prostredí školskej triedy počas prebiehajúcej reálnej výuky. Cieľom oboch častí je určité priblíženie témy eye-trackingu českému a slovenskému čitateľovi a prostredníctvom vybraných výskumov aj ilustrovanie a dokázanie, že aj v pedagogickom výskume má eye-tracking svoje miesto.Kľúčové slová: eye-tracking, mapovanie očných pohybov, učiteľ, žiaci, procesy v školskej triede, prehľadová štúdia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Šmideková, Zuzana. "Eye-tracking v prostredí školskej triedy." Pedagogika 68, no. 1 (May 2, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2017.773.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Predkladaný text predstavuje možnosti využitia technológie umožňujúcej sledovanie a zaznamenávanie pohybu očí â eye-trackingu â v pedagogickom výskume. Tvorený je kombináciou teoretickej stati približujúcej podstatu a mechanizmus očných pohybov, metódy ich sledovania a napokon samotnú technológiu eye-trackingu. Následne, v druhej časti, sa text opiera o výsledky prehľadovej štúdie, ktoré sú prezentované dvojstupňovo. V prvom kole bolo identifi kovaných 94 zahraničných empirických výskumných správ z oblasti pedagogiky a následne je formou ilustračných príkladov bližšie predstavená jedna z oblastí výskumu, a to výskumy realizované priamo v prostredí školskej triedy počas prebiehajúcej reálnej výuky. Cieľom oboch častí je určité priblíženie témy eye-trackingu českému a slovenskému čitateľovi a prostredníctvom vybraných výskumov aj ilustrovanie a dokázanie, že aj v pedagogickom výskume má eye-tracking svoje miesto.Kľúčové slová: eye-tracking, mapovanie očných pohybov, učiteľ, žiaci, procesy v školskej triede, prehľadová štúdia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Krišťák, Ľuboš, Ján Stebila, and Zuzana Danihelová. "Experimentálna podpora vo vyučovaní fyziky na základných školách." Scientia in educatione 4, no. 1 (October 26, 2013). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.41.

Full text
Abstract:
V príspevku poukazujeme na možnosti použitia moderných interaktívnych metód pomocou doplnkovej učebnej pomôcky vo forme multimediálneho DVD vo vyučovaní tematického celku venovaného jadrovej fyzike na základných školách na Slovensku. Ťažiskom príspevku je pedagogický výskum, ktorého cieľom bolo prakticky overiť efektívnosť použitia multimediálneho DVD z jadrovej fyziky v reálnych podmienkach základnej školy. Predpokladáme, na základe pilotného prieskumu, že multimediálne DVD zvýši efektívnosť vyučovania tematického celku venovaného jadrovej fyzike v predmete Fyzika v 9. ročníku ZŠ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Schubertová, Romana, and Michaela Bednárová. "Využitie pojmového mapovania pri skúmaní predstáv žiakov a študentov o prepojení orgánových sústav." Scientia in educatione 9, no. 1 (June 28, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.999.

Full text
Abstract:
Skúmanie predstáv žiakov a študentov o biologických objektoch a javoch sa v súčasnom didaktickom výskume realizuje pomocou viacerých metód. Podobne ako kresba, aj pojmové mapovanie je jednou z projektívnych metód, vie však poskytnúť informácie o kognitívnej štruktúre poznatkov žiaka. V prezentovanom výskume popisujeme predstavy žiakov a študentov o prepojení orgánových sústav človeka a porovnávame ich. Do výskumu sa zapojilo 83 žiakov 7. ročníka na úrovni vzdelávania ISCED 2 a 20 študentov učiteľstva biológie v 1. ročníku magisterského štúdia. Z jeho výsledkov okrem iného vyplynulo uprednostňovanie nervovej sústavy vo vzťahu k ostatným sústavám, ale aj pevne zakorenená mylná predstava o prepojení vylučovacej sústavy s tráviacou. Naopak, žiaci a študenti vidia malý súvis medzi obehovou a pohybovou sústavou, ktorý je z odborného hľadiska zjavný v prenose živín a dýchacích plynov. V závere poskytujeme návrhy pedagogických implikácií, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu a transformáciu identifikovaných mylných predstáv.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Pedagogický výskum"

1

Sotáková, Ivana. "Účinnost badatelsky orientované výuky v tématu Chemický děj na základních školách a gymnáziích." Doctoral thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-388756.

Full text
Abstract:
The Dissertation work is focused on finding the effectivity of the inquiry-based science education of Chemistry subject at elementary schools and grammar schools concerning the topic of Chemistry process. The theoretical part proves the knowledge of inquiry-based science education (IBSE) in the 21 century, specifies the level of research, learning cycle 5E, its positives and negatives. The practical part is created by the files of methodology, particularly the methodological worksheets for teachers and worksheets for pupils as well, regarding the topic Substance Transformation for the elementary schools and for the grammar schools the topic Chemical Reactions and Chemical Equations. In the research part, there are shown the results of paedagogical research aiming at verifying the influence IBSE on to develop the higher mind operations according to Bloom taxonomy, to develop the scientific skills, as well as the survey of pupils' attitudes to this particular educational teaching process. The results obtained from the IBSE implementation and its verification performed by the cognitive tests and further by statistical evaluation, have confirmed the validity of the set hypotheses - the level of pupils' knowledge and skills has been increased, especially at weaker pupils in both degree of schools. By...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography