Academic literature on the topic 'Pomocná ruka'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Pomocná ruka.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Pomocná ruka"

1

Králík, Miroslav, Stanislav Katina, and Petra Urbanová. "Distal Part of the Human Hand: Study of Form Variability and Sexual Dimorphism Using Geometric Morphometrics." Anthropologia integra 5, no. 2 (June 1, 2014): 7–25. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-2-7.

Full text
Abstract:
Tradičně se lidská ruka studuje prostřednictvím měření a srovnávání jednotlivých segmentů (prstů, článků prstů, záprstních kostí) bez zohlednění jejich vzájemných prostorových souvislostí. Cílem této studie je výzkum vnitro-populační variability formy lidské ruky jako celku v oblasti tříčlánkových prstů se zvláštním zaměřením na sexuální dimorfismus a vztah mezi velikostí a tvarem ruky. Pravé ruce 99 žen a 70 mužů, převážně vysokoškolských studentů, byly ve standardizované poloze z palmární strany zaznamenány běžným stolním skenerem. Na každém dvourozměrném snímku bylo umístěno 16 význačných bodů a byla studována variabilita mezi těmito konfiguracemi prostřednictvím metod geometrické morfometrie. Pro lepší pochopení vnitřních vzorců variability tvaru byl tvarový prostor rozložen na afinní a neafinní podprostor, které byly dále analyzovány samostatně. Převážná část celkové variability byla spojena s afinními tvarovými rozdíly, které jsou identické v celé studované oblasti ruky. Jejich větší část představovala střižnou změnu v proximodistálním směru, menší část pak napínání odpovídající změnám v šířce ruky. Toto napínání také silně korelovalo s velikostí ruky. Mezipohlavní rozdíly představovala afinní změna, ve které byla proximodistální střižná změna neoddělitelně spojena se změnami v relativní šířce ruky. Lokální neafinní pohlavní rozdíly byly zaznamenány v určitých článcích prstů a mohou souviset s rozdíly v poměrech délek prstů. Domníváme se, že oddělení globálních a lokálních sexuálně dimorfních znaků ruky může pomoci blíže ozřejmit původ/počátek jejich dimorfismu v rané ontogenezi – čím lokálnější znak, tím později se v ontogenezi zakládá. Dimorfní znaky lokální a globální by proto mohly být ovlivněny odlišnými ontogenetickými faktory.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Štěpánek, Lubomír, Čestmír Štuka, and Martin Vejražka. "WEBOVÁ APLIKACE POSKYTUJÍCÍ PODPORU SPRÁVNÉHO VÝBĚRU A REALIZACE STATISTICKÉ METODY." Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 159–64. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_159_164.

Full text
Abstract:
Každý badatel čas od času čelí problému správného výběru statistické metody, která by měla být aplikována, aby vhodně analyzovala jeho data. Naší snahou je zjednodušit tento proces ve smyslu vytvoření webové aplikace, která nabízí pomocnou ruku výzkumníkovi, který řeší statistickou analýzu ve své práci.Aplikace je vytvořena pomocí jazyka R a jednoho z jeho ba-líčků, Shiny, a je volně dostupná online. R je otevřený programo-vací jazyk a prostředí věnované zejména statistickým výpočtům a následným grafickým náhledům.Aplikace je dostupná na R-serveru 1. lékařské fakulty Univer-zity Karlovy na http://shiny.statest.cz:3838/statisticke_nastroje/a je založena na vývojovém diagramu navigujícím k aplikova-telné statistické metodě. Integrovaný vývojový diagram umož-ňuje výzkumníkovi vybrat nejvhodnější statistickou metodu ve smyslu průchodu diagramem krok po kroku tak, jak výzkumník dělá rozhodnutí odpovídáním na kladené otázky. Po určení nej-vhodnější metody je přímým odkazem přesměrován na záložku aplikace, která nabízí provedení dané metody nad daty, která badatel do aplikace nahrál.Poskytnutí uživatelsky přátelské aplikace a vývojového dia-gramu mapujícího rozhodovací proces potenciálních statistic-kých metod a vybírající tu nejvhodnější považujeme za cestu, jak tento proces zjednodušit. Přímé spojení – pomocí odkazu – mezi návrhem metody a záložkou s její realizací může zlepšit uživatelský komfort.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Trogrlić, Stipan. "Hrvatske škole na području Mjesne općine Motovun 1869. – 1918." Histria : the Istrian Historical Society review 6, no. 6 (2016): 35–58. http://dx.doi.org/10.32728/h2016.02.

Full text
Abstract:
Dosta loše stanje hrvatskih pučkih škola u Mjesnoj općini Motovun, izneseno na stranicama Naše sloge 1890., osjetno se popravilo uoči izbijanja Prvoga svjetskog rata, znači nešto više od 20 godina nakon napisa u tom časopisu. Naime, u trenutku iznesenih „jadikovki“ Naše sloge postojala je jedna jedina i to pomoćna pučka škola u Muntrilju. Početkom stoljeća otvorene su pomoćne škole u Karojbi i Rakotulama, da bi 1912. u Močibobima bila otvorena javna pučka škola za Karojbu i Rakotule. Godinu dana ranije otvorena je javna pučka škola u Motovunskim Novakima. Ako tome dodamo škole Družbe sv. Ćirila i Metoda u Sovišćini i Kaldiru te najvjerojatnije onu u Lazama kod Kaldira, onda dolazimo do podatka da su u šest od ukupno devet katastarskih općina Mjesne općine Motovun postojale hrvatske pučke škole, u svima osim u Motovunu, Brkaču i Zamasku. Dok je u Motovunu djelovala talijanska javna pučka škola, u Brkaču je otvorena Legina škola, a u Zamasku nije bilo ni hrvatske ni talijanske škole. Prepoznatljiv zamah hrvatskoga školstva na Motovunštini na početku 20. stoljeća bio je posljedica jačanja hrvatskoga nacionalnog pokreta. Unatoč brojnim poteškoćama pokret je stvorio organizacijsko-materijalnu i intelektualno-političku pretpostavku uspješnoga otpora talijanskim iredentističkim nastojanjima. U mjeri u kojoj je talijanska strana bila svjesna uloge škola u talijanizaciji Hrvata, hrvatska je strana jednako bila svjesna značenja škole i opismenjavanja u očuvanju njihova hrvatskoga identiteta. Zato je borba za škole bila puno više od običnoga kulturnoprosvjetnoga nastojanja. U kratkom razdoblju djelovanja tih škola na području Mjesne općine Motovun zrcali se zanos i romantičnost, odlučnost i hrabrost hrvatske intelektualne i političke elite da ustraje u podizanju svojih škola kao snažnoga bastiona u očuvanju hrvatskoga identiteta. U uvjetima kada se činilo da su istarski Hrvati Motovunštine, uostalom kao i njihovi sunarodnjaci iz drugih dijelova Istre, osuđeni na „prirodni proces“ talijanizacije, pri čemu su upravo škole trebale odigrati ključnu ulogu, progovorio je ponos i dostojanstvo šćava. Taj ponos očitovao se podizanju škola. U uvjetima materijalne oskudice motovunski je Hrvat bio svjestan da je osim kruha i ruha dužan svojim potomcima dati i knjigu u ruke te ih opismeniti kako ne bi bili podložni stranim utjecajima i manipulacijama.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Epsztein, Tadeusz. "Wspomnienie o dr Rucie Sakowskiej (1922–2011)." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 10 (December 1, 2014): 285–96. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.524.

Full text
Abstract:
Ruta Sakowska, historyk, należała do grona najwybitniejszych pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (ŻIH), w którym zajmowała się pracą naukową w latach 1958–2011. Interesowała się głównie losem ludności żydowskiej w Warszawie podczas Zagłady. Zbierając materiały do pracy doktorskiej o getcie warszawskim, zetknęła się z Archiwum Ringelbluma (ARG) w ŻIH, którego opracowaniu poświęciła później dalsze lata swojego życia. Przygotowując nowy inwentarz ARG, miałem możliwość współpracy i korzystania z pomocy dr Ruty Sakowskiej. Rucie Sakowskiej zawdzięczamy także rozpoczęcie w 1997 r. pełnej edycji dokumentów z ARG.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Malaník, Michal. "Důvodové zprávy a úmysl zákonodárce: teoreticko-empirický pohled." Časopis pro právní vědu a praxi 29, no. 2 (June 23, 2021): 325–43. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2021-2-6.

Full text
Abstract:
Tento článek se zaměřuje na přiblížení pojmu důvodová zpráva z teoretického a empirického pohledu, se speciálním zaměřením na koncept „úmysl zákonodárce“. Jeho cílem je připomenout, co důvodová zpráva je, ale zejména k čemu může sloužit v právní praxi (v rámci legislativního procesu a dále při interpretaci práva soudy). Zaměřuje se také na problematiku úmyslu zákonodárce, kdy upozorňuje na možná chápání, přístupy a východiska práce s tímto konceptem v kontextu důvodových zpráv. Krom tohoto teoretického rozměru však článek přichází i s originálními empirickými zjištěními vycházejícími z informací, které byly získány v rámci výzkumu tvorby práva českými legislativci. Článek se ale neomezuje pouze na poznatky vyplývající z tuzemského prostředí, ale srovnává je s vybranými názory zahraničních autorů. Tento článek tedy má potenciál obohatit povědomí o důvodových zprávách, napomoci s uchopením konceptu „úmysl zákonodárce“ a podat pomocnou ruku v otázce jejich pochopení na teoretické úrovni i v rámci jejich praktického využití.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vaňková, Irena, and Naďa Hynková Dingová. "„Člověka hledám”. Člověk v jazyce audioorálně-skripturálním a vizuálněmotorickém sémantické konfrontace." Prace Filologiczne 73 (January 21, 2020): 441–66. http://dx.doi.org/10.32798/pf.510.

Full text
Abstract:
Polskie tłumaczenie skróconej wersji artykułu w tekście. Jaký je obsah (českého) pojmu ČLOVĚK? A v čem se shoduje a v čem liší konceptualizace člověka v perspektivě mluveně-psaného jazyka (jakým je čeština) a v perspektivě jazyka znakového (jakým je český znakový jazyk)? V novějších českých slovnících bývá význam lexému člověk vymezován na základě rysů, jimž se člověk odlišuje od zvířat (dvě nohy, schopnost práce, řeč), v těch starších je vztahován k nadpřirozeným bytostem, resp. k Bohu (tělesnost, smrtelnost, nedokonalost). V jazyce i v textech je však fixována řada dalších aspektů, které se do významu lexému člověk promítají; mnohé lze uchopit v podobě opozic (člověk vs. neživá věc, např. loutka, robot; člověk vs. číslo, administrativní položka aj.). V češtině se systematicky realizuje i řada metonymií exponujících za člověka jednu část jeho těla v daném kontextu relevantní (tvář, hlavu, nohu, ruku). V mnohém podobná i v mnohém odlišná konceptualizace člověka se promítá do znaků českého znakového jazyka, ovšem za pomoci prostředků vizuálně-motorických, často s velkou mírou ikoničnosti. Studie se věnuje zejména znakům a klasifikátorům vztaženým k člověku (s pokusem o výklad jejich motivace) a krátce poukazuje i k tomu, jak se významový prvek člověk (uvedenými klasifikátory nesený) promítá do znaků dalších, sémanticky blízkých. Šíře pak je porovnána konceptualizaci člověka v obou zkoumaných jazycích, zejm. s ohledem na odlišný modus jejich realizace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Pomocná ruka"

1

Pleva, Damián. "Řízení robotické ruky pomocí PLC." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-240818.

Full text
Abstract:
The goals of this diploma thesis were to get acquainted with the model of the robotic arm Beta 6 from Merkur Company. Next design connections between control board and PLC from Rockwell Automation. Then design and realize Add-On instruction for movement in 3D space with appropriate visualization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Hrubý, Jan. "3D rekonstrukce scény pomocí Cliffordových algeber." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-382470.

Full text
Abstract:
Tato diplomová práce má za cíl seznámit čtenáře se stále ještě relativně novou a neznámou oblastí matematiky, s geometrickou algebrou. Nejdříve jsou uvedeny základní definice a poté jsou studovány vlastnosti obecné geometrické algebry. Další velká část textu se věnuje Konformní geometrické algebře, která je v současnosti jedna z nejvíce zkoumaných a aplikovaných geometrických algeber. Jsou popsány její algebraické a geometrické vlastnosti, konkrétně schopnost reprezentovat určité geometrické objekty jako vektory. Taktéž umožňuje počítat jejich průniky a konformní transformace. Další část textu je zaměřena na aplikace Konformní geometrické algebry, nejdříve k popisu kinematiky robotické ruky a poté v binokulárním viděni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Bartoň, Jaroslav. "Podpora pro autentizaci pomocí otisků prstu." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-235492.

Full text
Abstract:
The goal of the thesis is the finger-print authentication support within the Linux operating system and the K Desktop Environment (KDE). Theoretical part of the thesis firstly explains main IT security terms and ways to proof the identity. Secondly it describes biometric systems and types of processed biometric characteristics. Lastly the features of finger-prints, their markants as well as types of scanners used in scanning the finger-prints and ways to analyze the scanned material have been elaborated. Practical solution part of the thesis develops and establishes finger-print management application and plugin for KDM graphics login manager.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Oplatková, Hana. "Žiju tarot." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta výtvarných umění, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-232344.

Full text
Abstract:
Private deck of cards created during six-month survey and documentation of daily experiences. The package contains 49 cards and it is inspired by a set of 78 tarot cards. Text content - reverse side of the card was created using diary notes. Face side of the card was chosen as a representation of processes taking place usually in days when the card was read.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kulíšková, Kamila. "Terapie pomocí technologie Hand Tutor a její vliv na funkci ruky u pacientů s roztroušenou sklerózou." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-404030.

Full text
Abstract:
Introduction: Multiple sclerosis is a chronic autoimmune neurodegenerative affection of the central nervous system with various neurological symptoms. Disability of upper extremities with other symptoms leads to impaired ability to work and ADL-activities of daily living. The purpose of the pilot study was to evaluate the effect of hand training with the Hand Tutor® rehabilitation system. Methods: The study involved 9 probands, completed 6 probands (2 females and 4 males) at an average age of 36 (SD 4), with a mean disease duration of 13 years (SD 4). Patients received a series of 10 Hand Tutor® therapies, 1-2 times a week. The effect of the therapy was evaluated using the Nine Hole Peg Test (9HPT), the Modified Frenchay Scale and the subjective evaluation of the probands. Results: Before the therapies, the average performance in the 9HPT test was 85 seconds and 83 points in the Modified Frenchay scale. After the therapies, the average 9HPT performance was 67 seconds and 86 points in the Modified Frenchay scale. According to the subjective evaluation of probands, the therapy had a positive effect on the tremor of the upper limb and on the use of the upper limb in the ADL. Conclusion: Therapy with a special rehabilitation system provides patients with MS with more intensive hand training using...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography