To see the other types of publications on this topic, follow the link: Porovnávací.

Journal articles on the topic 'Porovnávací'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 31 journal articles for your research on the topic 'Porovnávací.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Kmecová, Svetlana. "Reflexia nadprirodzených schopností žien vo frazeológii: slovensko-slovinský porovnávací aspekt." Jezikoslovni zapiski 25, no. 2 (December 23, 2019): 113. http://dx.doi.org/10.3986/jz.25.2.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Sobek, Tomáš. "Srovnávat nesrovnatelné." FILOSOFIE DNES 9, no. 1 (September 28, 2017): 3–23. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v9i1.246.

Full text
Abstract:
Tento článek se zabývá problémem těžké volby při srovnávání dvou velmi odlišných alternativ. Takové srovnání můžeme akceptovat jako skutečné dilema, nebo odmítnout jako chybné posouzení, protože se srovnává něco nesrovnatelného. Ale co přesně namítáme, když někoho kritizujeme, že srovnává nesrovnatelné? Co vlastně znamená, když o někom řekneme, že srovnává jablka s hruškami? Ukážeme si, že hlavním zdrojem problému není skutečnost, že se srovnávají položky různého druhu, ale spíše potřeba zohledňovat relevantní kontexty. Náročnost porovnání je úzce svázána s náročností jeho zdůvodnění. Skutečnost, že se srovnává nesrovnatelné, se pak projevuje ve vadách takového zdůvodnění. Zejména v tom, že se nedostává uspokojivá odpověď na praktické otázky, proč se v daném kontextu porovnávají zrovna tyto dvě položky, proč se zde porovnávají podle tohoto a ne jiného kritéria a co z takového porovnávání pro tento kontext vlastně vyplývá. Problém srovnávání nesrovnatelného bude ilustrován na příkladech z estetiky, etiky a teorie práva. This article deals with the hard choice when comparing two very different alternatives. Such a comparison can be accepted as a true dilemma or it can be rejected as a wrong evaluation because it is compared something incomparable. But what exactly do we object to by criticizing someone for comparing the incomparable? What does it mean to say that someone compares apples with oranges? I will show that the main source of the problem is not the fact that items of different kinds are compared, but rather the need to take into account relevant contexts. The difficulty of comparison is closely linked to the hardness of its justification. The fact that it is comparing the incomparable is then reflected in the defects of such a justification. Especially in the absence of a satisfactory answer to the practical questions why just these two items are compared in the given context, why they are compared here according to this and not another criterion, and what follows from such a comparison for this context. The problem of comparing the incomparable will be illustrated by examples drawn from aesthetics, ethics and legal theory.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Minárechová, Michaela, and Zuzana Bánovčanová. "Komparácia slovenských a českých školských klubov (družín) s vybranými krajinami." Pedagogická orientace 26, no. 2 (July 1, 2016): 228–51. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-2-228.

Full text
Abstract:
Predkladaný príspevok v prvej časti reflektuje problematiku pedagogiky voľného času, ktorá je aj v súčasnosti nie presne vymedzenou a ujasnenou oblasťou samotnej pedagogiky. Hlavným cieľom príspevku je opísať základné znaky zariadení venujúcich sa starostlivosti mimo vyučovania a porovnať naše (české a slovenské školské kluby detí a školské družiny) zariadenia s podobnými zariadeniami v anglicky hovoriacich krajinách. V ďalšej časti preto príspevok porovnáva školské zariadenia zabezpečujúce starostlivosť o deti v čase mimo vyučovania vo vybraných krajinách (UK – Anglicko, USA – Michigan) so slovenskými a českými školskými zariadeniami (realizované činnosti, časová a priestorová organizácia). Okrem objasnenia základnej terminológie spojenej s uvedenými zariadeniami sa príspevok sústreďuje aj na nariadenia a požiadavky, ktoré sú na ne kladené zo strany jednotlivých štátov. Aj napriek malým variáciám zariadení, môžeme konštatovať, že ich význam a potřeba má celospoločenský charakter. Najmä v našom prostredí považujeme porovnávané školské zariadenia za komplexnejšiu a praktickejšiu starostlivosť o deti v čase mimo vyučovania. Naproti tomu v zahraničí je zase viditeľnejší rozmach súkromnej sféry v oblasti pedagogiky voľného času a v podobných zariadeniach starostlivosti o deti v čase mimo vyučovania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Krajníková, Magdaléna, and Soňa Masnicová. "Význam porovnávacích materiálov pre kriminalistickú identifikáciu pisateľa." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 5, no. 2 (2020): 138–46. http://dx.doi.org/10.37355/fvpk-2020/2-02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Marková, Jana, and Božena Hrvoľová. "Share Valuation Using the Comparative Method." Acta Oeconomica Pragensia 24, no. 6 (October 1, 2016): 16–37. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.544.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Bašková, Renáta. "KOMPARÁCIA VYĽAHČENÝCH BETÓNOVÝCH STROPNÝCH KONŠTRUKCIÍ – PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA." Czech Journal of Civil Engineering 1, no. 2 (December 31, 2015): 7–14. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2015.vol1.iss2.pp7-14.

Full text
Abstract:
Výber technológie zhotovenia vyľahčenej konštrukcie stropu prebieha zväčša vo fáze konštrukčného návrhu stavby. Vyľahčovanie vodorovných konštrukcií stavieb má priamy vplyv na zníženie stáleho zaťaženia, čím sa otvára možnosť vytvoriť a navrhnúť otvorené dispozície pre budovy aj optimalizovať základové konštrukcie. Príspevok ponúka stručný prehľad vyľahčených monolitických, prefabrikovaných aj prefa-monolitických bet.nových stropných konštrukcií stavieb. V príspevku sú prezentované parciálne výsledky prípadovej štúdie, v ktorej boli porovnávané vybrané varianty betónovej vyľahčenej stropnej konštrukcie z hľadiska hmotnosti aj nákladov na ich realizáciu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

ČECHOVÁ, Marie. "Kam spěje vývoj nejen flexe proprií?" Bohemistyka, no. 3 (September 21, 2021): 345–60. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2021.3.6.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zaměří na formální morfologii v širším slova smyslu, tedy i na odvozování proprií, nejen na jejich skloňování, a to i se zřetelem k tendencím u apelativ. Budou se porovnávat propriální podoby systémové a novotvary užívané v současné komunikaci, shody a diference mezi apelativy a proprii. Klade se otázka, do jaké míry si současná čeština drží ohýbání jako podstatný rys flexivního jazyka a zda si udrží ohebnost u propriálních pojmenování, event. do jaké míry.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Tížik, Miroslav. "Na východ od Česka alebo ako porovnávať náboženstvo v Česku a na Slovensku." Czech Sociological Review 57, no. 1 (March 25, 2021): 105–21. http://dx.doi.org/10.13060/csr.2021.009.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Pultznerová, Alžbeta, Lukáš Bavlna, and Peter Zvolenský. "STAVEBNÉ A MATERIÁLOVÉ MOŽNOSTI ZNIŽOVANIA HLUKU V ŽELEZNIČNEJ DOPRAVE." Czech Journal of Civil Engineering 1, no. 2 (December 31, 2015): 99–104. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2015.vol1.iss2.pp99-104.

Full text
Abstract:
Príspevok uvádza príklady a možnosti stavebných úprav ako na železničnej trati tak aj na železničnom vozidle, ktoré znižujú hluk. Ďalej sa zaoberá materiálovými možnosťami a to hlavne novým materiálom STERED z pohľadu protihlukových vlastností. Porovnáva ho s akustickými vlastnosťami minerálnej vlny pomocou 2D počítačovej simulácie. V príspevku sú uvádzané možnosti použitia tohto materiálu ako pri odhlučnení železničného vozidla, tak aj na vonkajšie použitie v stavbe železničnej trate.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Wilson, Peter. "It might work. I -- String Comparisons." Zpravodaj Československého sdružení uživatelů TeXu 20, no. 4 (2010): 297–301. http://dx.doi.org/10.5300/2010-4/297.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Čukan, Jaroslav, Linda Čukanová, Boris Michalík, and Marian Žabenský. "Kontexty minoritnej kultúry." Anthropologia integra 8, no. 2 (December 15, 2017): 43–58. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-2-43.

Full text
Abstract:
Cieľom našej štúdie je predstaviť a interpretovať jedinečný, no vo všeobecnosti málo známy spôsob života beduínov ako kultúrnej a jazykovej minority v zložitých procesoch kultúrnych zmien od 70. rokov 20. storočia do roku 2010. Naznačujeme ekologické, sociálne, konfesionálne, ekonomické aj politické kontexty beduínskej identity. Spôsob života a kultúru beduínov porovnávame s majoritným prostredím. Problematika zasahuje do sociokultúrnej antropológie (etnológia, kultúrna ekológia) a kultúrnej geografie. Opakované krátkodobé terénne výskumy beduínskej kultúry v priestore Sýrskej púšte vykonal etnológ J. Čukan (Slovák), ktorý je aj autorom fotografií, s kolegom – historikom a žurnalistom Al-Absim (Arab zo Sýrie) v rokoch 2006–2010.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Bašová, Silvia, and Lucia Štefancová. "MESTSKÝ PRIESTOR - STRATY A ZISKY PEŠIEHO ŽIVOTA." Czech Journal of Civil Engineering 1, no. 1 (June 30, 2015): 50–57. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2015.vol1.iss1.pp50-57.

Full text
Abstract:
Živé, pulzujúce mesto je predpokladom a základom plnohodnotného urbánneho života. Typické prekážky ku komplexnému využitiu jeho verejných priestorov sú hlavne: podhodnotený priestor pre život peších, nízka atraktivita parteru ulíc a spoločenského využitia námestí, hluk dominantnej automobilovej dopravy, znečistenie, riziko nehôd, dehumanizácia a pod. Dvadsiate prvé storočie volá po verejných priestoroch príjemných pre peších, priateľským k ich priamym užívateľom, priestoroch s čitateľnou identitou a možnosťou stretnutia. Vybrané príklady bratislavských verejných priestorov averejných priestorov z Európy vyhodnocujú a porovnávajú straty, zisky a nádeje pretvorenia VP pre mestskosť, identitu, kvalitu či zapamätateľnosť pre účastníka deja - návštevníka. Tiež ponúkajú stratégiu „domino efektu“ pre mestské priestory príjemné pre peších, pre „city friendly spaces“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Česák, M., J. Holický, P. Česák, and V. Bunc. "Comparison of body composition by children from different socio-economic regions." Studia Kinanthropologica 15, no. 3 (September 30, 2014): 153–60. http://dx.doi.org/10.32725/sk.2014.052.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Čentéš, Jozef, Andrej Beleš, and Jana Čipková. "Kategorizácia škôd spôsobených trestným činom (I. časť)." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 2 (June 8, 2020): 225–46. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-2-4.

Full text
Abstract:
Autori sa v štúdii zameriavajú na komparáciu pojmu „škoda“ v slovenskom a českom právnom poriadku, a to v zmysle porovnania zákonom ustanovených výšok škôd, ako aj ich použitia a vplyvu na výšku hroziacich trestných sadzieb. Porovnávajú tak zdanlivo väčšiu benevolenciu všeobecného ustanovenia § 125 ods. 1 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon (v porovnaní s ustanovením § 138 ods. 1 zákona č. 40/2009 Sb. trestní zákoník), a prílišnú represiu prejavujúcu sa v osobitnej časti zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon. Súčasne prichádzajú k viacerým záverom, z ktorých formulujú námety k lepším trestnoprávnym úpravám zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon, a to aj za súčasného rešpektovania princípu ultima ratio v normotvornej činnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Linkov, Václav, and Pavel Šmerk. "Rozdíly mezi pravdivou a lživou online textovou komunikací." Sociální studia / Social Studies 6, no. 2 (May 3, 2009): 73–95. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-2-73.

Full text
Abstract:
V článku porovnáváme „běžnou“ a „lživou“ internetovou komunikaci vedenou přes Windows Live Messenger. Respondenti měli v experimentálně pojatém výzkumu nejprve za úkol komunikovat s druhou neznámou osobou, poté dostali za úkol komunikovat s jinou osobou a přitom předstírat identitu opačného pohlaví a lhát. Následně jsme porovnávali jazykové prostředky, které byly v obou typech komunikace používány. Výsledky ukázaly, že lživá komunikace obsahovala větší počet slovesných tvarů v prvním stupni, více příslovcí, vět a otázek a menší počet číslovek a slov v druhém pádě a jejich vzkazy byly kratší. Rozdíly mezi klamavou a běžnou komunikací se lišily u mužů a žen: u mužů se při klamavé komunikaci oproti pravdivé změnily spíše lingvistické charakteristiky jejich projevu (počet příslovcí), kdežto u žen spíše charakteristiky strategie komunikace (počet otázek). Článek může sloužit jako výchozí bod pro práci na nástrojích umožňujících automatickou analýzu klamání na internetu v českém jazyce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Smetáčková, Irena, and Petr Pavlík. "Genderově motivované a sexuální obtěžování na středních školách: hranice vhodného chování." Sociální studia / Social Studies 9, no. 3 (July 19, 2012): 11–30. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-3-11.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá otázkou hranic mezi vhodným a nevhodným chováním vyučujících vůči studentkám a studentům na středních školách. Na základě dotazníkového šetření s účastí 1237 respondentů/ek ukazujeme, jaké učitelské chování se znaky sexuálního obtěžování, je studujícími považováno za nepříjemné a zároveň jak četné s ním mají zkušenosti. Jedna z částí použitého dotazníku byla inspirována dotazníkem SEQ, na jehož základě je možné české výsledky orientačně porovnávat s výskytem a mírou uvědomění sexuálního obtěžování v zahraničí. Z této komparace vyplývá přibližně obdobný výskyt obtěžujícího chování na středních školách v ČR, avšak výrazně nižší citlivost vůči jeho nevhodnosti, která se projevuje v tom, že čeští studující jsou tolerantnější vůči učitelskému chování s charakteristikami obtěžování. Míra kritičnosti je výrazně vyšší v případě dívek a dále v případech, kdy studující posuzují chování zasazené do konkrétního situačního kontextu. Toto zjištění má konsekvence pro formy prevence sexuálního obtěžování na školách a zároveň otevírá metodologické otázky užívání tzv. scénářů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Bomba, L. "Skryté kurikulum vo svetle metodologického holizmu a metodologického individualizmu." Pedagogická orientace 23, no. 1 (February 28, 2013): 27–47. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-1-27.

Full text
Abstract:
Štúdia analyzuje problém skrytého kurikula v škole ako problém teoretickometodologický. Porovnáva individualistické a holistické prístupy pri skúmaní, meraní a analyzovaní skrytého kurikula. Cieľom štúdie je ukázať, že nezrovnalosti v chápaní a v definovaní skrytého kurikula pramenia z jeho paradigmatického neukotvenia, a to ako teoretického, tak metodologického. V štúdii sú teórie skrytého kurikala rozdelené na dve skupiny. Teórie prvej skupiny sú charakterizované ako individualistická paradigma a teórie druhej skupiny zase ako holistická paradigma. Následne sú identifikované v týchto paradigmách základné východiská, z ktorých vychádzajú. Na príkladoch empirických štúdií sa príspevok snaží ukázať, ako je teoretický základ paradigmy aplikovaný v empirickom skúmaní skrytého kurikula. Prichádzame k záveru, že definovanie a chápanie skrytého kurikula podmieňuje metodologický prístup jeho skúmania, ktorý spätne vytvára teóriu skrytého kurikula. V individualistickej paradigme je tak skryté kurikulum chápané skôr ako súčasť každodenného procesu implicitnej socializácie dieťaťa cez jednotlivé konanie, či akty jednotlivcov, zatiaľ čo v holistickej paradigme má skryté kurikulum nadindividuálnu inštitucionalizovanú povahu ako ideológia, či mechanizmus reprodukcie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Chleborád, K., K. Zvára, T. Dostálová, M. Seydlová, R. Ivančaková, K. Zvára, and J. Zvárová. "Lifetime Electronic Health Record in Dentristry versus WHO Paper Card." Česká stomatologie/Praktické zubní lékařství 111, no. 3 (September 1, 2011): 57–64. http://dx.doi.org/10.51479/cspzl.2011.035.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Chleborád, K., K. Zvára, T. Dostálová, M. Seydlová, R. Ivančaková, K. Zvára, and J. Zvárová. "Lifetime Electronic Health Record in Dentristry versus WHO Paper Card." Česká stomatologie/Praktické zubní lékařství 111, no. 3 (September 1, 2011): 57–64. http://dx.doi.org/10.51479/cspzl.2011.035.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kimáková, T., D. Čarnogurská, M. Korchňáková, and J. Schuster. "Comparative study of selected physiological and anthropometric parameters influencing lifestyle university student medical and non-medical trade union." Studia Kinanthropologica 14, no. 3 (September 30, 2013): 205–7. http://dx.doi.org/10.32725/sk.2013.048.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Marek, David, and Pavla Žížalová. "R&D infrastructures supported by the Operational Programme Research and Development for Innovation - regional structure and beneficiaries." Ergo 7, no. 1 (January 1, 2012): 9–17. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-012-0002-2.

Full text
Abstract:
Infrastruktury pro výzkum a vývoj podpořené z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - udržitelnost v regionálním a individuálním pohleduDosavadní deficit výzkumné infrastruktury v Česku bude v následujících letech zčásti redukován 42 novými centry vznikajícími s podporou Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dojde tak do značné míry k uměle vyvolanému snížení koncentrace výzkumných kapacit v hlavním městě, neboť Praha nepatří mezi cílové regiony tohoto operačního programu. Jsou však regiony připraveny využít nabízenou příležitost, mají dostatečné lidské zdroje na obsazení vzniklých pracovních míst novými výzkumníky a jsou místní ekonomiky schopny chytit se lana spleteného z evropských peněz a posunout se díky novým výzkumným infrastrukturám blíže znalostně založené ekonomice? První krok nutně podmiňuje ty další. Detailní pohled na dosavadní vývoj regionální zaměstnanosti ve VaV ukazuje, že v některých krajích nejsou v příslušném vědním oboru přítomny dostatečné lidské zdroje pro obsazení vznikajících center novými zaměstnanci, a hrozí tak částečné oslabení tohoto impulzu formálním přesunem stávajících výzkumníků z jedné instituce do druhé. V porovnávání se stávající strukturou zdrojů mateřských institucí se navíc ukazují jako neúměrně vysoké odhady podílu smluvního výzkumu a zahraničních grantů u budovaných center. Snížení některého z těchto zdrojů může mít za následek výrazné utlumení činnosti centra, neboť státní rozpočet nebude pravděpodobně schopný tento výpadek kompenzovat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Blažková, Martina, and Richard Macků. "Socioedutainment v prostředí letního tábora? Nevyužitá příležitost!" Pedagogická orientace 27, no. 4 (February 28, 2018): 558–74. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-558.

Full text
Abstract:
Text se zabývá obecným přesahem dětských táborů do běžného života jeho účastníků s důrazem na potenciál, který dětský tábor má pro rozvoj v období mladšího školního věku. Pojednává krátce o ideových kořenech dětských táborů, které jsou typické pro český kontext. Klíčovým tématem, které autoři příspěvku otvírají, je teorie socioedutainmentu. Tento koncept autoři staví na tzv. edutainmentu a rozšiřují tak chápání pojmu na sociální rozměr osobnosti, přičemž za základní metodu pro rozvoj osobnosti je považována hra. Hra pojímaná teorií sociedutainmentu jako činitel umožňující učit se sociálním dovednostem v sociálním prostředí. Celý koncept následně propojují s procesem socializace. Druhá část příspěvku popisuje koncept socioedutainmentu pomocí empirické sondy provedené mezi bývalými účastníky dětských táborů. Autoři využili pro získání dat polostrukturované rozhovory s bývalými účastníky dětských táborů a s rodiči těchto účastníků. Pro zpracování dat byla využita rámcová analýza. Autoři popisují detailní postup rámcové analýzy dat včetně jejího teoretického zakotvení. Následně předkládají podrobný popis zjištěných informací. Výstupy jsou autory vzájemně propojovány a zobecňovány, a přináší tak komplexní popis zjištění celého šetření. Zjištění jsou autory prezentována odděleně pro danou skupinu respondentů, což autorům následně umožňuje zjištění vzájemně porovnávat a poukázat tím na shody či neshody v pojetích obou skupin respondentů. V závěru příspěvku autoři shrnují zjištění z empirického šetření a staví je do kontrastu s realitou skutečných dětských táborů a tím, jak instruktoři těchto táborů využívají prostředků pro dosažení edukačního potenciálu tábora.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Adamec, Petr. "Editorial." Lifelong Learning 10, no. 3 (2020): 271–72. http://dx.doi.org/10.11118/lifele20201003271.

Full text
Abstract:
Vážení čtenáři, milé kolegyně a milí kolegové, přátelé celoživotního vzdělávání, právě si prohlížíte třetí číslo časopisu Lifelong Learning – Celoživotní vzdělávání, které formálně patří ještě do roku 2020. Na tento rok budeme určitě ještě dlouho vzpomínat – a s poukazem na celosvětové události pravděpodobně ne úplně v dobrém. Doufejme, že rok 2021 bude alespoň o něco lepší a neponese v podobném – koronavirovém – duchu. Určitě vás zajímá, co zajímavého se v tomto čísle dočtete. Toto polytematické číslo vám nabízí tři studie, jednu recenzi a jednu zprávu. Kolegyně Lenka Emrová z Masarykova ústavu vyšších studií Českého vysokého učení technického v Praze se ve svém příspěvku zaměřuje na oblast zdravotnictví a zabývá se vnímáním sociálních kompetencí lékaře. Akcentuje zde potřebu sociálněpsychologické průpravy lékařů jak v pregraduální přípravě, tak i v postgraduální fázi, při výkonu povolání. Konkrétně se zaměřila na obor gynekologie. Při svém výzkumu realizovala ohniskové skupiny s lékaři a rozhovory s pacientkami. K jakým výsledkům došla, tedy jaké kompetence preferuje pro svoji vzájemnou interakci jedna či druhá skupina, se dočtete v její zajímavé studii. Přátelé z Pedagogické fakulty Univerzity Konštantina Filozofa v Nitre Ctibor Határ a Petra Jedličková se rozhodli ve své studii věnovat problematice aktivního stárnutí a aktivního stáří. Porovnávají a analyzují vzdělávací a sociální politiky tří států – konkrétně Slovenska, Německa a Španělska. Při své práci využívali zejména metod srovnávací andragogiky. Pomocí obsahové analýzy národních dokumentů tak dokázali identifikovat určité společné i rozdílné znaky. Aktuálnost tématu této studie rozhodně vzbuzuje touhu po jejím přečtení. Jedním z velmi zajímavých témat současnosti je také mezigenerační vzdělávání, kterému se věnujeme i u nás na Mendelově univerzitě v Brně. Kolegyně Barbora Tallová z Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně představuje ve svém článku téma mezigeneračních vztahů na příkladu dětí předškolního věku a seniorů. Pokládá si otázku, jaké jsou možnosti podpory těchto vztahů mezi uvedenými skupinami a do jaké míry se na jejich rozvoji podílejí různé mezigenerační projekty či rodinné prostředí. Petr Novotný s Miroslavou Dvořákovou z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity nám zaslali k otištění zajímavou recenzní stať k publikaci Michala Černého, který nedávno vydal monografii pod názvem Digitální kompetence v transdisciplinárním nahlédnutí: mezi filosofií, sociologií, pedagogikou a informační vědou. Jejich podnětnou reflexi této knihy je určitě možné doporučit. I v letošním roce, konkrétně 9. září 2020, proběhla v brněnském hotelu Avanti pod záštitou rektorky Mendelovy univerzity v Brně, hejtmana Jihomoravského kraje a dalších významných osobností mezinárodní vědecká konference ICOLLE 2020, které se zúčastnili zástupci z několika evropských zemí. Podrobnou zprávu shrnující veškeré podstatné informace o této události připravila vedoucí marketingového oddělení vysokoškolského ústavu Institutu celoživotního vzdělávání Martina Urbánková. Vážené kolegyně a kolegové, přeji vám nejen příjemné chvíle ve společnosti našeho odborného časopisu, ale hlavně hodně sil, pedagogického optimismu, tvůrčích úspěchů, štěstí a ze všeho nejvíce zdraví v novém roce 2021. Petr Adamec předseda redakční rady
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Hajdúk, Michal, Barbora Mesárošová, and Anton Heretik. "Skrátená verzia škály reziliencie – psychometrická analýza prostredníctvom IRT." TESTFÓRUM 4, no. 6 (June 30, 2015): 14–22. http://dx.doi.org/10.5817/tf2015-6-81.

Full text
Abstract:
Škála reziliencie (Wagnild, Young, 1993) patrí v súčasnosti medzi najčastejšie používané metódy na skúmanie reziliencie ako osobnostnej črty. Výsledky výskumov poukazujú na veľmi dobré psychometrické charakteristiky škály. Cronbachovo α sa pohybuje od .72 do .94. Výsledky zahraničných aj lokálnych výskumov potvrdzujú dobrú konštruktovú validitu škály. Pôvodná verzia obsahuje 25 položiek. Autori vytvorili aj skrátenú verziu, ktorá pozostáva zo 14 položiek. Cieľom výskumu bolo overiť psychometrické vlastnosti skrátenej verzie škály. Výskumný súbor tvorilo 609 uchádzačov o štúdium na Katedre psychológie na FiF UK, ktorí vyplnili kompletnú 25 položkovú verziu. Pri analýze sme porovnávali psychometrické ukazovatele klasickej teórie testov a taktiež sme pri analýzach aplikovali aj Teóriu odpovede na položku (IRT). Na odhad parametrov položiek sme použili Samejimovej model. Priemerná bodovo-biseriálna korelácia skrátenej verzie škály bola r = .513. Odhad úrovne reziliencie (prostredníctvom IRT) zo skrátenej verzie škály bol takmer identický ako pri použití 25 položkovej verzie (R2 = .932). Obidve verzie škály merajú dostatočne presne na pomerne širokom intervale úrovne reziliencie a prinášajú najviac informácií o ľuďoch s podpriemernou až priemernou úrovňou reziliencie. Pôvodná 25 položková verzia meria trochu presnejšie, čo je spôsobené väčším počtom položiek. Z výsledkov vyplýva, že skrátená verzia Škály reziliencie je vhodný a dostatočne reliabilný nástroj, ktorý je časovo menej náročný ako pôvodná plná verzia Škály reziliencie. Resilience Scale (Wagnild, Young, 1993) is currently one of the most frequently used questionnaire for research about resilience as a personality traits. The research findings have showed very good psychometric characteristics of the scale. Cronbach's α ranging from .72 to .94. The results of foreign and local studies confirmed good construct validity. The original version contains 25 items. The authors have developed a shortened version consisting only of 14 items. The aim of the research was to investigate the psychometric properties of shortened version of the scale. Sample consisted of 609 applicants for study at the Department of Psychology at the Faculty of Arts UK, who filled the entire 25 item version. In the analysis, we compared the psychometric properties of Classical Test Theory and Item Response Theory (IRT). We used Samejima`s model. The average point-biserial correlation of shortened version scale was r = .513. Estimated level of resilience (through IRT) with a shortened version of the scale was almost identical to estimate from 25 item version (R2 = .932). Both scales measure with sufficient accuracy on relatively wide range level of resilience. Both scales bring the most information about people with below-average to average level of resilience. The original 25 item version measured more accurately, due to a larger number of items. Shortened version of Resilience Scale is truly suitable and sufficiently reliable tool to measure resilience, which is less time consuming than the original full version scale.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Čulík, Kristián, Alica Kalašová, and Ambróz Hájnik. "VYUŽITIE NÁSTROJA DAQ V DOPRAVNO-PSYCHOLOGICKOM VÝSKUME." Perner's Contacts 15, no. 1 (June 30, 2020). http://dx.doi.org/10.46585/pc.2020.1.1552.

Full text
Abstract:
Bezpečnosť cestnej premávky a s tým spojená ochrana ľudského života je cieľom v každej vyspelej krajine. Viac ako 90% dopravných nehôd po celom svete je spôsobených ľudskou chybou. Z toho vyplýva jednoznačná povinnosť zaoberať sa ľudskou psychikou a predovšetkým páchaním priestupkov vodičmi na cestách. Dopravno-psychologický výskum obsiahnutý v tomto článku bol realizovaný na vzorke takmer štyristo respondentov, pričom išlo o mladých vodičov vo veku 18 až 26 rokov. Na výskum bol použitý dotazník postojov vodiča, ktorého výsledky boli následne porovnávané so všeobecnými údajmi tiež zisťovanými v prieskume. Výsledky bolo v globále možné porovnávať aj so zahraničnými štúdiami, pretože dopravno-psychologický nástroj, ktorý bol využitý má presne stanovenú štruktúru a je možné ho použiť v akejkoľvek krajine. Cieľom výskumu bolo predovšetkým hľadanie štatistických podobností medzi výsledkami nástroja DAQ a uvedeným počtom a druhom dopravných priestupkov respondentov. Taktiež je cieľom porovnanie dosiahnutých výsledkov s inými štúdiami, ktoré získali dáta rovnakým nástrojom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Senko, Šimon, and Jozef Gnap. "POROVNANIE VÝŠKY NÁKLADOV ZA PRÍSTUP NA DOPRAVNÚ INFRAŠTRUKTÚRU V CESTNEJ A ŽELEZNIČNEJ NÁKLADNEJ DOPRAVE NA VYBRANÝCH ÚSEKOCH V PODMIENKACH SLOVENSKEJ REPUBLIKY." Perner's Contacts 15, no. 1 (June 30, 2020). http://dx.doi.org/10.46585/pc.2020.1.1543.

Full text
Abstract:
Príspevok sa zaoberá porovnaním nákladov spojených s prístupom na dopravnú sieť v cestnej a železničnej nákladnej doprave na vybraných úsekoch v podmienkach Slovenskej republiky. Analyzuje náklady na vybraných trasách z hľadiska absolútnej a jednotkovej ceny a porovnáva faktory vplývajúce na tieto náklady.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Kirst, Jozef. "VYDEDENIE, NE/PLATNOSŤ, PROCESNÁ OCHRANA." STUDIA IURIDICA Casoviensia 9, no. 1 (2021). http://dx.doi.org/10.33542/sic2021-1-02.

Full text
Abstract:
Autor sa v tomto článku zaoberá inštitútom vydedenia v podmienkach Slovenskej republike vo svetle domácej a českej judikatúry. Zameriava sa na podmienky, formálne a materiálne náležitosti listiny o vydedení, posudzovanie jej platnosti, ako aj súvisiacej procesnej ochrany v dedičskom konaní. Účelom tohto článku je analytické spracovanie danej témy z pohľadu posudzovania platnosti listiny o vydedení v súdnej praxi. Autor zároveň porovnáva konštrukciu tohto inštitútu s právnou úpravou v Českej republike.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Novanská, Viera, and Alexandra Platková. "Adaptívna pamäť – jej vplyv na vedomosti a emócie žiakov voči živočíchom." Envigogika 13, no. 1 (July 31, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.566.

Full text
Abstract:
Adaptívna pamäť je nepochybne jednou z oblastí, ktorá je nedostatočne prebádaná a to najmä u detí v školskom veku. Komplexnosť tejto problematiky je dôkazom množstva výskumov, ktoré sa adaptívnou pamäťou zaoberajú a porovnávajú v rámci jednotlivých skupín ľudí. V predkladanom článku sa venujeme vplyvu adaptívnej pamäti u detí na základnej škole. Zisťovali sme, ako ovplyvňuje adaptívna pamäť vedomosti a emócie žiakov šiesteho a siedmeho ročníka ZŠ voči vybraným živočíchom. Výsledky výskumu, ktorý bol realizovaný v školskom roku 2015/2016, potvrdili vplyv adaptívnej pamäti na kognitívne a emočné procesy žiakov. Učitelia by mali pri výučbe venovať pozornosť aj pamäťovým mechanizmom, ktoré ovplyvňujú žiakovo vnímanie a zapamätávanie si informácií.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Schubertová, Romana, and Michaela Bednárová. "Využitie pojmového mapovania pri skúmaní predstáv žiakov a študentov o prepojení orgánových sústav." Scientia in educatione 9, no. 1 (June 28, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.999.

Full text
Abstract:
Skúmanie predstáv žiakov a študentov o biologických objektoch a javoch sa v súčasnom didaktickom výskume realizuje pomocou viacerých metód. Podobne ako kresba, aj pojmové mapovanie je jednou z projektívnych metód, vie však poskytnúť informácie o kognitívnej štruktúre poznatkov žiaka. V prezentovanom výskume popisujeme predstavy žiakov a študentov o prepojení orgánových sústav človeka a porovnávame ich. Do výskumu sa zapojilo 83 žiakov 7. ročníka na úrovni vzdelávania ISCED 2 a 20 študentov učiteľstva biológie v 1. ročníku magisterského štúdia. Z jeho výsledkov okrem iného vyplynulo uprednostňovanie nervovej sústavy vo vzťahu k ostatným sústavám, ale aj pevne zakorenená mylná predstava o prepojení vylučovacej sústavy s tráviacou. Naopak, žiaci a študenti vidia malý súvis medzi obehovou a pohybovou sústavou, ktorý je z odborného hľadiska zjavný v prenose živín a dýchacích plynov. V závere poskytujeme návrhy pedagogických implikácií, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu a transformáciu identifikovaných mylných predstáv.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Bartáková, Irena, Martin Chvál, and Patricia Martinková. "Predikční validita zkoušek zakončujících středoškolské vzdělávání a přijímacích testů na vysoké školy." Pedagogika 68, no. 1 (May 2, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2017.1016.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Přehledová studie mapuje vybrané výzkumy predikční validity zkoušek zakončujících středoškolské vzdělávání a přijímacích testů na vysoké školy. Predikční validita je důležitou vlastností testu a vyjadřuje jeho schopnost předpovídat budoucí úspěch. Mezi nejužívanější prediktory patří právě výsledky v přijímacích testech a hodnocení ze středních škol, přičemž porovnávání jejich vlivu je jedním z často diskutovaných témat. Ač existuje několik kritérií akademického úspěchu, nejčastěji je využíván studijní průměr během prvního ročníku studia, postup do druhého ročníku nebo úspěšné dokončení studia. Analyzované studie jsou rozděleny do kapitol podle jejich hlavního cíle, od studií zaměřujících se na středoškolské zkoušky ke studiím zjišťujícím predikční validitu přijímacích zkoušek. Dalším kritériem řazení je země původu dat. Samostatná část je věnována výzkumům v České republice. Ze studií jednoznačně vyplývá, že využití přijímacích testů i prospěchu ze střední školy je v rámci přijímacích řízení na vysoké školy opodstatněné. Oba tyto parametry dokáží předpovědět, zda student bude ve studiu úspěšný i zda studium zdárně dokončí, přičemž nejlepších výsledků bývá dosaženo při zohlednění obou těchto parametrů současně.Klíčová slova: predikční validita, průměr známek, středoškolský prospěch, přijímací testy, prediktor, akademický úspěch, prospěch na VŠ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Matulčíková, Mária. "Súčasné vyučovanie medzi paradigmami tradičného a pragmaticko- humanistického vyučovania zameraného na žiaka." Roczniki Pedagogiczne, August 18, 2020, 21–33. http://dx.doi.org/10.18290/rped20122-3.

Full text
Abstract:
Współczesne nauczanie pomiędzy paradygmatami tradycyjnego i pragmatyczno-humanistycznego nauczania skoncentrowanego na uczniach Zastanawiając się nad obecnym koncepcyjnym ukierunkowaniem nauczania, nakłada się kilka aspektów: potrzeby ekonomiczne społeczeństwa, nowsze badania mózgu, wpływ technologii cyfrowych, personologiczne podejścia do uczenia się, z naciskiem na koncepcję uczenia się skoncentrowanego na uczniu. W tym artykule postaramy się podejść do specyfiki koncepcji uczenia się zorientowanej na ucznia (SCL – Student centered learning) w oparciu o wstępną analizę porównawczą tradycyjnej i nowoczesnej koncepcji dydaktycznej. Przedmiotem analizy będą teoretyczne podstawy SCL i praktyczne pytania dotyczące jego zastosowania w edukacji szkolnej, dydaktyczne pytania dotyczące organizacji i metodyki nauczania w SCL. Súčasné vyučovanie medzi paradigmami tradičného a pragmaticko-humanistického vyučovania zameraného na žiaka V reflexii súčasného koncepčného zamerania vyučovania sa prelína viacero aspektov: ekonomické potreby spoločnosti, novšie výskumy mozgu, vplyv digitálnych technológií, personologické prístupy k vyučovaniu s dôrazom na koncept vyučovania zameraného na žiaka (SCL). V tomto príspevku sa pokúsime na základe východiskovej porovnávacej analýzy tradičného a moderného didaktického konceptu priblížiť špecifičnosti konceptu Student centered learning (SCL). Predmetom analýzy budú teoretické základy SCL a praktické otázky jeho aplikácie v školskej výchove, didaktické otázky organizácia a metodiky vyučovania v rámci SCL.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography