Academic literature on the topic 'Porozumění textu'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Porozumění textu.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Porozumění textu"

1

Doležalová, Jana. "Strategie porozumění textu a studenti učitelství." ORBIS SCHOLAE 9, no. 3 (February 1, 2018): 111–24. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2016.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Skopečková, Eva. "Porozumění textu v mateřském a cizím jazyce: odlišnost, podobnost, přenositelnost." ORBIS SCHOLAE 9, no. 3 (February 1, 2018): 27–38. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2016.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Mannheim, Karl. "Problém generací." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 11–44. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-11.

Full text
Abstract:
Mannheimův text představuje konceptuální model analýzy generačního fenoménu. Podle autora neutváří historickou generaci pouze blízkost dat narození. Formování historických generací (se specifickým generačním vědomím) je výsledkem průsečíku tří sociálních charakteristik: životního cyklu či věku, prostorového umístění a historického zasazení. Autor upozorňuje, že sociolog sehrává důležitou roli při analýze problému generací. V textu představuje dvě dominantní tradice formulující generační problematiku: pozitivistickou a romanticko–historickou. Opakovaně zdůrazňuje, že generace je mnohem více než pouhá skupina lidí narozených v blízkém časovém intervalu. Důkladně rozlišuje mezi generační lokací (jedinci narození ve stejné historickém a kulturním výseku), generací aktuální (jedinci zažívající stejné konkrétní historické problémy) a generačními jednotkami (skupiny v rámci aktuální generace, vnímající společnou zkušenost specifickými způsoby). Mannheim upozorňuje na význam sociálních a kulturních elementů v životě člověka při vysvětlování role generací v dějinách. Porozumění generačnímu fenoménu je klíčovým pro jakékoliv hlubší porozumění rychlosti sociální změny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hanušová, Světlana, Michaela Píšová, Klára Kostková, Věra Janíková, and Petr Najvar. "Subjective determinants of the development of foreign language teacher expertise." Pedagogická orientace 24, no. 6 (November 24, 2014): 857–77. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-857.

Full text
Abstract:
Článek přináší parciální výsledky výzkumného projektu, který se zabýval charakterem expertnosti učitelů cizího jazyka. Zatímco první dvě fáze projektu se zaměřovaly na expertní výkon učitele, poznatkovou bázi a vhled ze synchronní perspektivy, třetí fáze výzkumu byla orientovaná diachronně a jejím cílem byla identifikace subjektivních i objektivních determinant rozvoje expertnosti učitele. V textu představujeme výsledky vztahující se k subjektivním determinantám profesního rozvoje. Data jsme získali prostřednictvím narativních rozhovorů s osmi učiteli anglického a německého jazyka na nižším sekundárním stupni škol v České republice. Procesem otevřeného kódování jsme indukovali následující kategorie: učitelovo sebepoznání, vnitřní motivaci, hodnotový systém, pracovní spokojenost, otevřenost ke změně a zvládání náročnosti profese. Výsledky přispívají k porozumění procesu rozvoje a udržování expertnosti a též k porozumění potřebám učitelů a rozvoji podpůrných procesů jejich profesního rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Marková, Blanka, and Ondřej Slach. "Governance kulturou tažené urbánní regenerace: Případová studie Černá louka v Ostravě." Sociální studia / Social Studies 10, no. 4 (October 25, 2013): 127–43. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-4-127.

Full text
Abstract:
Cílem textu je hodnocení plánovaného projektu kulturního klastru Černá louka na území města Ostravy. Pro potřeby hodnocení byl využit koncept urbánní governance, politických cyklů a kulturou tažené regenerace. Projekt kulturního klastru byl „vlajkovým“ projektem neúspěšné kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a vzhledem ke svému rozsahu a zaměření nepochybně představoval jednu z největších výzev pro město v jeho novodobých dějinách. Z povahy projektu vyplývá společenská relevance pro předložený text, a to i přesto, že projekt nebyl úspěšný, skýtá řadu implikací pro porozumění budoucího rozvoje nejen města Ostravy, ale i dalších měst s podobnou historií v post-socialistickém kontextu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Tůma, František. "Konverzační analýza a interakce ve třídě: východiska a metodologické aspekty." Pedagogická orientace 26, no. 3 (October 15, 2016): 415–41. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-415.

Full text
Abstract:
Cílem předkládané metodologické studie je pojednat o etnometodologické konverzační analýze jako o metodě uplatnitelné ve výzkumu interakce ve třídě. Studie nastiňuje stav teoretické a metodologické reflexe v této oblasti pedagogického výzkumu (část 1), vymezuje pozici konverzační analýzy a pojednává o intersubjektivitě v interakci, k jejímuž hlubšímu pochopení může konverzační analýza přispět (část 2). Studie dále pojednává o východiscích konverzační analýzy, ze kterých jsou odvozeny principy a postupy při transkribování a analýze dat (část 3). Tyto principy a postupy jsou na vybraných datových ukázkách názorně ilustrovány, přičemž je pozornost věnována i párovým sekvencím, střídání mluvčích a opravám, které představují oblasti zájmu konverzační analýzy (část 4). V závěru textu je pojednáno o kritice konverzační analýzy a některých vývojových tendencích v konverzačněanalytickém výzkumu. Je vyvozeno, že konverzační analýza umožňuje postihnout lokálně utvářené vzájemné porozumění mezi účastníky v interakci a zároveň zohlednit institucionální (didaktické) aspekty interakce ve třídě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jindráček, V., J. Škoda, and P. Doulík. "Dětské čtenářství v didaktických souvislostech a perspektivy neurovědních poznatků." Pedagogická orientace 23, no. 5 (December 12, 2013): 691–716. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-5-691.

Full text
Abstract:
Cílem této přehledové studie je vyhledat výzkumné práce, které funkčními či elektrofyziologickými metodami vyšetřovaly aktivaci korových oblastí mozku v průběhu čtení vyprávění (tj. narativu či diskurzu), a s pomocí přehledových studií podat systematický souhrn výsledků, k nimž vybrané výzkumy dospěly. První část příspěvku je věnována současnému dětskému čtenářství v didaktických souvislostech a didaktické transformaci obsahu v literární výchově. V následující části je podán přehled výzkumných studií mapujících aktivaci korových oblastí mozku v průběhu čtení a porozumění narativu/diskurzu. Jako zdroj dat byly použity databáze (2007–2012): Medline, Bibliomedica, Science Direct, Web of Science, Google Scholar.Do analýzy bylo zařazeno 16 výzkumných studií. Ukázalo se, že dohledané práce jen ojediněle zohledňovaly specifika pubescentních a prepubescentních čtenářů, i přesto však podaly široký přehled možností, jimiž lze objasňovat mechanismy procesu čtení narativního textu na úrovni korové aktivace mozku. Velký význam byl v hodnocených článcích přisouzen zejména výzkumu činnosti mozkových oblastí/hemisfér v průběhu konstrukce tzv. situačních modelů (ev. během segmentace vyprávění do jednotlivých akcí/událostí) a vymezování kontrastů, které charakterizují neuronální koreláty inferenčních procesů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mareš, J. "Přehledové studie: jejich typologie, funkce a způsob vytváření." Pedagogická orientace 23, no. 4 (September 16, 2013): 427–54. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-4-427.

Full text
Abstract:
Studie seznamuje čtenáře s tím, jak napsat kvalitní přehledovou studii, která by shrnula soudobé poznatky o zvoleném výzkumném tématu. Cílem studie je předložit typologii přehledových studií; charakterizovat různé funkce, jež mohou jednotlivé typy přehledových studií plnit; ukázat, jak se má postupovat při výběru témat, při přípravě podkladů a při vlastním sepisování přehledové studie. V první části je představeno 11 typů přehledových studií, jak těch obecně známých, tak i méně známých. Ve druhé části je podán stručný přehled žánrů, které nepatří do kategorie přehledových studií. Třetí část charakterizuje rozdílné funkce, které přehledové studie plní (usnadňují porozumění předkládanému výzkumu, jsou přínosem pro autora studie, pro vývoj oboru, pro ostatní badatele). Čtvrtá část textu přibližuje problémy, před nimi stojí autor při volbě tématu pro přehledovou studii a nabízí možná řešení. Pátá část shrnuje postup při přípravě podkladů pro přehledovou studii (rešerše literatury, zúžení prvotního výběru prací, kritické čtení, analýza textů, tvorba přehledových tabulek). Šestá část nabízí rady, jak postupovat při samotném sepisování přehledové studie. Tam, kde je to účelné, jsou vedle doporučení, jak správně postupovat, zmiňovány i typické chyby, jichž by se měl autor vyvarovat. Ve vyspělých zemích mají zájemci k dispozici tři typy materiálů, které učí studenty a mladé vědecké pracovníky, jak mají psát přehledové studie. Jsou to doporučení, která lze nalézt na webových stránkách univerzit (obvykle v rámci tzv. Writing Centres), jsou k dispozici časopisecké články na toto téma anebo vycházejí obsáhlejší příručky. V České republice zatím takový soubor doporučení nebyl k dispozici. Předkládaný přehled se snaží tuto mezeru zaplnit. Kromě obecných rad a doporučení je přehled doplněn konkrétními ukázkami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kabancová, Naďa, and Kateřina Machovcová. "„Koukala jsem na to, jak si hrajou a mluví na sebe řečí, kterou vůbec nevnímám“: Jinakost u dětí s migrační zkušeností." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 269–89. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-269.

Full text
Abstract:
V článku si klademe za cíl předložit zkušenosti žáků a žákyň s vnímáním vlastní jinakosti ve školní třídě. Konkrétně se zaměříme na porozumění zkušeností 1,5 generace mladých imigrantů z Ukrajiny. Naši respondenti, v současné době mladí dospělí, se v rozhovorech zabývají svou zkušeností se začleňováním do české společnosti. Pro předkládaný článek se soustředíme na období mladšího školního věku. Výzkum vycházel z provedení rozhovorů se čtyřmi respondenty, jimiž byly mladé osoby ve věku 24–29 let žijící v České republice, které se do České republiky přistěhovaly z Ukrajiny ve věku od šesti do devíti let. Rozhovory byly zpracovány pomocí tematické analýzy (Braun & Clarke, 2006). Cílem předkládaného textu je detailní analýza toho, jak vnímali sekundární školní socializaci s důrazem na utváření jinakosti a stejnosti ve vrstevnickém kolektivu. Analýza vybraného období koresponduje s časovou osou postupného začleňování do české společnosti od prvotního „nárazu“ po zvládnutí a vyrovnání se s nároky osobní situace. Zaměříme se na identifikované aspekty tohoto procesu a strategie zvládání. Bohatá data získaná z rozhovorů ukazují, jakým způsobem v konstrukci jinakosti působí (ne)znalost jazyka a jaké emočně náročné zážitky spojené s vyloučením z kolektivu a izolací s sebou nese období potřebné pro zvládnutí místní řeči, u našich respondentů poměrně krátké. Ve školní třídě byly tyto děti často terčem posměchu, dokonce se objevovaly i narážky týkající se jejich inteligence – právě z důvodu nedokonalé znalosti jazyka. Rozhovory poukazují na to, že s touto skutečností nijak nepracovali učitelé, kteří by jinak mohli negativní vývoj alespoň zmírnit, ne-li mu zcela předejít. Po osvojení jazyka už bylo pro tyto děti navazování vztahů lépe realizovatelné. Pozorujeme snahu zdůrazňovat stejnost s majoritou a paralelně strategii začlenění skrze repertoár vlastních kvalit. Jako nejúspěšnější a v zásadě očekávaná se v českém školství jeví strategie asimilace, tedy splynutí s většinou (Berry et al., 2002). Neustálé přizpůsobování a adaptování se tak stává u dětí migrantů jakýmsi základem fungování v každodenních interakcích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Stradiotová, Eva. "Využitie Web 2.0 aplikácie podcast vo výučbe cudzích jazykov." CASALC Review 10, no. 1 (January 2, 2021): 41. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-4.

Full text
Abstract:
V príspevku sme sa zamerali na sprostredkovanie výsledkov výskum podcastov a ich vplyvu na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením. Cieľom výskumu bolo dokázať, že podcast má vplyv na zlepšenie jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením a na motiváciu študentov venovať sa vo zvýšenej miere počúvaniu nahrávok v cudzom jazyku. Vo výskume sme použili metódy kvantitatívneho výskumu, ako sú experiment, vstupný test, výstupný test a dotazníkovú metódu. Výskum prebiehal na Ekonomickej univerzite v Bratislave a experimentu sa zúčastnilo 60 respondentov. Prostredníctvom vstupného a výstupného testu sme zistili do akej miery bola jazyková zručnosť počúvanie s porozumením ovplyvnená u respondentov experimentálnej skupiny. Na analýzu získaných dát sme použili štatistický program SPSS. Výsledky potvrdili, že používanie podcastu vo výučbe cudzieho jazyka má vplyv na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením. Dotazníkovou metódou sme zisťovali do akej miery malo používanie podcastu vplyv na motiváciu respondentov počúvať vo zvýšenej miere nahrávky v cudzom jazyku. Analýza odpovedí potvrdila, že respondenti vnímali podcast ako novú, netradičnú formu doplnku tradičnej výučby, ktorá mala vplyv na ich motiváciu venovať sa vo zvýšenej miere počúvaniu cudzieho jazyka. Výskum potvrdil, že podcast, ako jeden z nástrojov Web 2.0, má pozitívny vplyv na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Porozumění textu"

1

Doležal, Jan. "Komponent pro sémantické obohacení." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-385991.

Full text
Abstract:
This master's thesis describes Semantic Enrichment Component (SEC), that searches entities (e.g., persons or places) in the input text document and returns information about them. The goals of this component are to create a single interface for named entity recognition tools, to enable parallel document processing, to save memory while using the knowledge base, and to speed up access to its content. To achieve these goals, the output of the named entity recognition tools in the text was specified, the tool for storing the preprocessed knowledge base into the shared memory was implemented, and the client-server scheme was used to create the component.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bosáková, Markéta. "Porozumění čtenému textu." Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-273267.

Full text
Abstract:
Psycholingvistická analýza procesu porozumění čtenému textu. Sledování analyzovaných úrovní procesu porozumění u žáků 8. tříd. Vymezení nejčastějších obtíží s porozuměním, sledování úspěšných, neúspěšných strategií a způsobů kompenzace neporozumění při řešení otázek. Kazuistická studie způsobu čtení u žáka s diagnózou dyslexií a u žáka bez dyslexie. Vztah školního prospěchu a schopností porozumění.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Honková, Tereza. "Funkce inferencí při porozumění textu." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-298177.

Full text
Abstract:
The thesis deals with inferences and their function in text understanding. The theoretical part involve a survey of various definitions of inference, a setting of notions which are related to inferences and at last classification of inferences based on linguistic and psychological literature. The empirical part is based on analysis of cook recipes (and technical instruction partially). We have set five means of language which indicate a necessity of making inference (pronouns, ellipsis, hyponyms-hypernyms relation, pronoun vše and adjectivizated participles) - in all cases these inferences are necessary for comprehension. We confronted these inferences with classification described in the theoretical part. Another inferences we make as the text is read are infereces which are not associated with a concrete means of language: bridging inferences and instrumental inferences. Knowledge of the language, general knowledges and experiences take part in inferencing.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Benediktová, Diana. "Pracovní návody z hlediska porozumění textu." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-321554.

Full text
Abstract:
The thesis deals with Work Instructions from the Perspective of Text Comprehesion. It gives the description of Work Instructions in general, then focuses on two specific kinds of Instructions - Recipes and Consumer Medicine Information. Information about Vocabulary, Syntactics, Semantics, Coreference and Inferences are involved. There is a research of Text Comprehension in the empirical part of this thesis, it is divided into two parts, one for each kind of Instruction. This thesis draws on findings of Czech and foreign linguists.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

VOLFOVÁ, Lenka. "Porozumění čtenému textu u žáků na 1. stupni ZŠ." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-136541.

Full text
Abstract:
This diploma thesis was called Understanding of reading text on the first level of basic schools. My thesis is focused on reader´s literacy issue, because recently this topic is often discussed. I decided to make a research that is concerned to this problem. The research was carried out on the first level of the basic school in Ledenice. Fifty pupils from five classes were tested. These pupils filled special tests after reading a given text. The goal of carried research was to find out the level of reader´s literacy. At the beginning of my research some hypothesis were set. These hypothesis could be largely confirmed after the research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Cimerová, Barbora. "Role ilustrace na porozumění textu LPDM na 1.st.ZŠ." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-354606.

Full text
Abstract:
The aim of this thesis is to explore the region of illustrations in the books for children and youth not only from the illustration itself, but also in the context of the relationship of illustration and text. The theoretical part deals with the development of the illustrations, visual and reading literacy and areas of reading comprehension. It touch upon topics of the maps of learning progress. The thesis bringing the possibilities of work with illustrations in lessons of literature education at primary school. The practical part of the thesis fucuses on the particular teached hours of literary education in the first, third and fifth grade, in which the work with illustrations with the aim of text comprehension is used. Furthermore, the practical part brings a range of other interesting books suitable for similar work in lessons of literary education to the reader. Keywords: Illustration, books for children and youth, reading comprehension, literary education, reading literacy
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hájková, Veronika. "Porozumění digitálnímu versus tištěnému textu u žáků 9. tříd na základních školách." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-357884.

Full text
Abstract:
v anglickém jazyce Title: How the students of the 9th grades of elementary schools understand the digital versions of texts comparing to the printed ones. Goal: The dissertation aims at drawing the comparaison between the digital and the printed versions of the identical materials. The research was held in a number of selected schools. The materials were presented via personal computers, tablet personal computers and in printed versions. Our goal is to determine the differences among all the three kinds of media in terms of understanding the presented texts. Procedure: The essay is primarily based on the historical and the present days research of comprehensive reading. It also follows the bachelor essay written in 2014. Output: The theoretical processing of basic terms and the review of both the previous and the latest outcomes of the scientific literature. The most important part of the essay were focus on the research and the subsequent assessment of the findings. The research itself was preceded by a pre - research. The essay included the qualitative research which was reached through one of the comprehension test methods. The students were provided with the questionnaire comprising questions. The text was distributed both in the digital and in the printed versions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kubíková, Adéla. "Porozumění textu u žáků mladšího školního věku - hlasité čtení versus poslech." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-386902.

Full text
Abstract:
The main aim of the thesis are the mapping the level of understanding narrative text for student of fifth grade primary school with the typical development of reading skills. The thesis deal with the relationship between listening comprehension and reading comprehension. The thesis is traditionally divided into a theoretical and empirical part. The first part of the thesis prestnts the theoretical background research problems of comprehension the text. Attention is focused mainly on the domain of listening comprehension and reading comprehension, including a summary of the current state of knowledge about the relationship between both skills in foreign and Czech studies, as well as the diagnostics of reading and prerequisites that are reflected on the comprehensions the text. In the practical part are conclusions expected on its own research, which was attended by 40 students taught by the analytic-synthetic metod of reading, are compared with the results of the three year research project GAČR - Reading complrehension - typical development and its risks, where attended 59 students of fifth grade primary school taught by the same reading method. In addition to comprehension level will be monitored by level of basic language skills.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Richterová, Kristýna. "Práce s ilustrací v mateřské škole jako podpora porozumění předčítanému textu." Master's thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-397099.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with the topic of work with illustration in kindergarten as support to understanding a text that is read aloud. The aim is to design and verify methods of working with illustrations in kindergarten that support the understanding of a text that is read aloud to preschool children. In the theoretical part of the thesis, I deal with illustration, visual literacy, method of working with a book, understanding a text (read aloud) and the characteristics of preschool children with regard to the topic of the thesis. Subsequently, I apply this knowledge in the practical implementations. In the practical part, I propose and verify methods of working with illustration in kindergarten which should support the understanding of a text that is read aloud to preschool children. The thesis is focused on qualitative research in which I compared differences between research and experimental group sample. First, I tested the level of skill of all twenty children when working with illustrations and understanding of a text read aloud (both research and experimental group samples). Then I put together seven preparations where I focused on the development of reading strategies and I supported the children in the understanding of the text read aloud on the basis of selected expected outcomes...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Macibobová, Edita. "Kladení otázek jako podpora porozumění předčítanému textu u dětí předškolního věku." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-330765.

Full text
Abstract:
This dissertation deals with the issue of reading skills of pre-school aged children, their abilities to understand the text being read out to them and answer the questions related to the text meaningfully, but also to ask individual questions. It addresses a possible usage of some methods of critical thinking for this age group in the field of nursery schools. The dissertation is based on the fact that the role of the pre-school education is irreplaceable in this respect. The theoretical part concentrates on the problems related to answering the questions and asking them, on the development of cognitive processes and speech, growth of self- confidence and self-assurance as an important precondition for a pre-school child's expressing and the creation of a positive pedagogical communication in the class. It offers opportunities to use some methods of the programme called " By Reading and Writing to Critical Thinking " (RWCT) at nursery schools. The practical part of this dissertation introduces a programme based on working with the texts of different genres intended for the pre-school age. In individual lessons it is verified whether the chosen methods from the RWCT programme are suitable and if the questions asked, and the request for asking them, correspond to the abilities of pre-school aged...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography