Academic literature on the topic 'Postoje žáků k chemii'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Postoje žáků k chemii.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Postoje žáků k chemii"

1

Kubiatko, M., K. Švandová, J. Šibor, and J. Škoda. "Vnímání chemie žáky druhého stupně základních škol." Pedagogická orientace 22, no. 1 (February 21, 2012): 82–96. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-1-82.

Full text
Abstract:
Výzkumných prací týkajících se zkoumání postojů žáků k chemii není mnoho. Ve většině případů se jedná o výzkumné práce zaměřené na vliv genderu na utváření postojů k uvedenému předmětu. V předkládané studii byl kromě vlivu genderu zjišťován i vliv ročníku, oblíbeného předmětu a celkový postoj žáků k chemii. Výzkumný vzorek byl tvořen 379 žáky druhého stupně z osmi českých základních škol. Poměr děvčat a chlapců byl přibližně vyrovnaný. Více žáků bylo z osmého ročníku (n = 236) a žáků s oblíbeným přírodovědným předmětem bylo 102. Jako výzkumný nástroj byl použit dotazník obsahující 25 škálovaných položek Likertova typu. Použitím faktorové analýzy byly položky rozděleny do 4 dimenzí: Zájem o chemii, Význam chemie, Budoucí život a chemie, Chemické experimenty. Na zjištění rozdílů u jednotlivých proměnných byl použit t-test pro nezávislé výběry. Významný rozdíl byl zjištěn pouze u proměnné oblíbený předmět ve prospěch žáků s chemií jakožto oblíbeným předmětem. Děvčata dosahovala pozitivnějšího postoje k chemii než chlapci. Žáci obou ročníků dosáhli přibližně vyrovnaného skóre. Na závěr jsou navrženy možnosti dalšího směřování výzkumu v této oblasti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kubiatko, Milan. "Sémantický diferenciál jako jedna z možností zkoumání postojů k chemii u žáků druhého stupně základních škol." Scientia in educatione 7, no. 1 (July 21, 2016): 2–15. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.277.

Full text
Abstract:
Příspěvek v první řadě poskytuje příklad, jak pracovat se sémantickým diferenciálem, v druhé řadě je zaměřen na zjištění postojů k chemii na základě dat získaných prostřednictvím sémantického diferenciálu. Chemie patří mezi málo oblíbené školní předměty, jak v domácím, tak i zahraničním prostředí. Na zkoumání vnímání chemie se nejčastěji používají dotazníky se škálovanými položkami. Použití sémantického diferenciálu patří mezi málo používané metody získávání dat. Cílem výzkumného šetření bylo zjistit postoje žáků základních škol k chemii za použití sémantického diferenciálu, dále byl zjišťován vliv ročníku a genderu na postoje žáků druhého stupně ZŠ k chemii. Výzkumného šetření se zúčastnilo 71 respondentů, kterým byl distribuován výzkumný nástroj s 20 adjektivy na 7bodové škále. Po obdržení dat byla stanovena reliabilita použitím Cronbachova alfa, která indikovala spolehlivost výzkumného nástroje. Použitím faktorové analýzy byla adjektiva rozdělena do čtyř dimenzí. Na základě průměrného skóre byl indikován neutrální postoj k chemii. Pomocí t-testu byl zjišťován rozdíl mezi skupinami proměnných gender a ročník. Chlapci vnímali chemii významně pozitivněji v porovnání s dívkami, mladší žáci vnímali chemii pozitivněji než starší.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Rusek, Martin. "Efekt zařazení chemie do kurikula středních odborných škol nechemického zaměření." Scientia in educatione 5, no. 2 (December 22, 2014): 13–29. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.113.

Full text
Abstract:
Příspěvek je zaměřen na efekt, který má zařazení chemie do rámcových vzdělávacích programů pro obory vzdělání středního odborného vzdělávání. Tento efekt je zjišťován jako rozdíl mezi postoji žáků k chemii po ukončení základní školní docházky a po ukončení středoškolské výuky chemie, tedy v prvním ročníku střední odborné školy nechemického zaměření. Zjištěné výsledky jsou propojeny s výsledky dříve provedených výzkumů v této oblasti. Z koncepčního hlediska je nutné podniknout potřebné kroky směrem ke zvýšení kvality výuky chemie na těchto školách, jelikož právě na nich studuje většina žáků středních škol tvořící následně všeobecné mínění společnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Greger, David, and Markéta Holubová. "Teachers' Attitudes towards Early Tracking and Their Experiences with Pupils Transition to Selective "Multi-year gymnázia"." Journal of Pedagogy / Pedagogický casopis 1, no. 1 (January 1, 2010): 85–101. http://dx.doi.org/10.2478/v10159-010-0004-7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Rusek, Martin, Iva Bílková Metelková, Vlastimil Chytrý, and Vojtěch Žák. "Standardizace české verze dotazníku DAS." Scientia in educatione 10, no. 2 (January 10, 2020): 44–61. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1406.

Full text
Abstract:
Za jednu z příčin současného negativního postoje žáků k přírodovědným oborům a později i jejich zájmu tyto obory volit jako budoucí profesi, je uváděno pozdější zavádění přírodovědných témat do výuky. Náprava tohoto stavu úzce souvisí s připraveností učitelů na primárním stupni vzdělávání vyučovat přírodovědná témata tak, aby podnítili rozvoj pozitivních postojů u žáků. Podstatnou roli hrají postoje samotných (budoucích) učitelů, které mohou sloužit jako indikátor potřeby změn v této oblasti. Cílem příspěvku je představit českou verzi dotazníku DAS (Dimensions of Attitude toward Science) určeného k zjišťování postojů učitelů na primárním stupni vzdělávání k přírodovědným tématům a jejich výuce. Dotazník obsahuje 28 položek rozdělených do sedmi subškál. Data získaná prostřednictvím tohoto nástroje poskytují celkovou informaci o postoji respondenta, zároveň umožňují vytvoření postojového profilu (vysoký potenciál, slibný, lhostejný a neochotný). Na základě těchto informací je pak možné volit způsoby práce s konkrétním učitelem. Původní verze výzkumného nástroje byla nejprve přeložena, pilotována a následně použita v ostrém šetření. Na základě výsledků statistické analýzy (Cronbachovo alfa = 0,704 pro celý nástroj) je možné českou verzi dotazníku považovat za dostatečně spolehlivou a použitelnou v dalším výzkumu. Vysokou reliabilitu vykazovaly také dílčí subškály nástroje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Straková, Jana, Jaroslava Simonová, and David Greger. "Ověření konceptu akademického optimismu na českých školách druhého stupně povinného vzdělávání." Pedagogická orientace 27, no. 3 (September 30, 2017): 397–418. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-3-397.

Full text
Abstract:
Výzkumy efektivity školního vzdělávání poukázaly na význam přesvědčení a postojů učitelů pro vyučování a učení žáků. Přesvědčení a postoje zásadně ovlivňují chování učitelů a jejich přístup k žákům a jejich rodičům. Změna přesvědčení je nezbytným předpokladem pro změnu práce učitelů a vzdělávání obecně. Přesvědčení učitelů jsou v pedagogickém výzkumu konceptualizována mnoha různými způsoby, tato studie si klade za cíl lokalizovat nástroje na měření konceptu akademického optimismu. Akademický optimismus je konceptualizován ve dvou podobách – jako kolektivní charakteristika pedagogického sboru a jako individuální charakteristika každého jednotlivého učitele – a kombinuje tři důležité aspekty učitelova profesního kréda: vnímání vlastních učitelských dovedností a možností pedagogické práce, důvěru k žákům a jejich rodičům a důraz na studijní výsledky. Studie lokalizuje oba koncepty a klade si za cíl vybrat vhodnější z nich pro české prostředí. Zároveň zkoumá souvislost mezi akademickým optimismem a výsledkem žáků. V analýzách jsou využita data z šetření na 39 základních školách získaná od 325 učitelů a 1316 žáků 9. ročníků v rámci šetření projektu Kalibro v roce 2016. Dvouúrovňová konfirmační analýza ukázala použitelnost obou modelů, přičemž vhodnějším pro české prostředí se jeví model individuální. Dvouúrovňové strukturní modelování neprokázalo na tomto limitovaném výběru žáků souvislost mezi akademickým optimismem a výsledky žáků v matematice, tuto souvislost bude nutno ověřit na reprezentativním výběru s využitím testů více zohledňujících současnou kurikulární normu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Stárková, Dagmar, and Martin Rusek. "Etické a bezpečnostní aspekty využívání ICT ve výuce chemie." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 100–110. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.374.

Full text
Abstract:
Informační a komunikační technologie (ICT) jsou v dnešní době nedílnou součástí edukačního procesu. Při jejich používání je mimo efektivity zapotřebí zohledňovat i možná etická a bezpečnostní rizika, která s sebou využívání moderních technologií přináší. Pro učitele i žáky je důležitá znalost a důležitost pravidel bezpečného, legálního a morálního užívání ICT zejména v prostředí internetové sítě. Konkrétně jde o základní etické kodexy a legislativní rámec, ale i schopnost je správně aplikovat.Příspěvek se věnuje výsledkům dotazníkového šetření kategorizujícího učitele na základě jejich postojů k využívání ICT ve výuce chemie. Následně provedeným šetřením autoři zjišťují, jakým způsobem inovativní učitelé zohledňují problematiku počítačové etiky a bezpečnosti ve své výuce. Z odpovědí respondentů vyplývá, že ICT nacházejí ve výuce chemie své místo prostřednictvím komunikace, vyhledávání informací, nebo jen procvičování znalosti prostřednictvím online testů, aplikací nebo her. Z hlediska počítačové etiky jsou učiteli zmiňovány citace elektronických zdrojů. Další části etiky zůstávají upozaděny (např. síťová etika či autorský zákon). Bezpečnostní aspekty pak učiteli nejsou dostatečně zohledňovány.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mouralová, Magdalena. "Postoje českých učitelů k vnější diferenciaci žáků a možné hodnotové kořeny těchto postojů." ORBIS SCHOLAE 7, no. 3 (February 5, 2018): 11–26. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2015.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Svobodová, Silvie. "Afektivní dimenze environmentální gramotnosti žáků 2. stupně ZŠ." Scientia in educatione 10, no. 2 (January 10, 2020): 80–102. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1319.

Full text
Abstract:
Afektivní dimenze environmentální gramotnosti představuje složku, jíž je v rámci testování environmentální gramotnosti věnována v posledních letech nejvýznamnější pozornost v zahraničí i u nás. Mezi nejčastěji používané nástroje lze řadit NEP (New Environmental Paradigm), 2-MEV (2 Major Environmental Values), NRS (Nature relatedness scale) a MSELS (Middle School Environmental Literacy Survey). Studie představuje výsledky testování uvedených nástrojů. Jsou zde popsány jejich psychometrické vlastnosti, reliabilita a validita, a analyzován vliv demografických proměnných (pohlaví, věk, ročník, velikost bydliště) na environmentální postoje 2. stupně ZŠ. Cílovou skupinu tvořili žáci 6. až 9. ročníků základních škol napříč Českou republikou. Reliabilita a validita všech nástrojů byla prokázána. Koeficient Cronbachova alfa dosahoval přijatelných hodnot (α > 0,7). Obsahová a konstruktová validita byla diskutována v kontextu řady již publikovaných výzkumů, v případě nástroje MSELS byla konstruktová validita potvrzena zvlášť a u zbývajících nástrojů také souběžná kriteriální validita. Analýza vlivu proměnných přinesla protikladná zjištění. Vztah jednotlivých proměnných k míře afektivní dimenze se jako signifikantní jevil pouze u některých z nich, především u 2-MEV a MSELS. Na základě výsledků lze tedy konstatovat, že se jedná o nestálé faktory ve vztahu k afektivní dimenzi environmentální gramotnosti žáků 2. stupně ZŠ. Testované nástroje lze ovšem doporučit k měření uvedeného konstruktu u dané cílové skupiny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Preissová Krejčí, Andrea, Martina Cichá, and Jana Máčalová. "Values and Attitudes Orientation of Czech Teachers and Students Focusing on Accepting or Rejecting the Otherness of Cultural and Ethnic Minorities." Pedagogická orientace 26, no. 4 (December 31, 2016): 677–94. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-4-659.

Full text
Abstract:
Studie zkoumá hodnotovou orientaci českých učitelů a studentů a jejich postoje k rozličným kulturním a etnickým minoritám v České republice. Domníváme se, že klíčovým problémem multikulturního vzdělávání je sdílení stereotypů a předsudků mezi účastníky edukačního procesu. Pro naše téma je nejdůležitější výchovně vzdělávací proces ve vztahu k sociálně znevýhodněným, kterými jsou např. romské děti, děti cizinců apod. Od září 2014 do června 2015 jsme realizovali rozsáhlé výzkumné šetření mezi žáky a učiteli základních a středních škol ve třech krajích České republiky. Hlavní výzkumný záměr spočíval ve zjištění a deskripci postojové a hodnotové orientace žáků a jejich učitelů vůči odlišným kulturním či etnickým skupinám. Naše předpoklady se potvrdily v případě nižší míry tolerance adolescentů k romské minoritě ve srovnání s ostatními etnickými či kulturními menšinovými skupinami, pedagogové i žáci vnímají soužití majority s romskou menšinou jako problematické. Ve vztahu k multikulturní výchově jsme dospěli ke znepokojujícímu zjištění, že pod ní učitelé obecně rozumí „učení se o jiných kulturách“, tzn. že se zdůrazňují rozdíly, namísto toho, aby bylo prezentováno, co mají tyto kultury společného. Důraz je tak kladen pouze na formování kognitivní složky postojů. Takový přístup vede k posilování stereotypního myšlení žáků, namísto rozvoje kritického myšlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Postoje žáků k chemii"

1

Rusek, Martin. "Výzkum postojů žáků středních škol k výuce chemie na základních školách." Doctoral thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-326746.

Full text
Abstract:
TITLE: Students' Attitudes Towards Chemistry According to the Secondary School They Attend AUTHOR: PhDr. Martin Rusek DEPARTMENT: Katedra chemie a didaktiky chemie SUPERVISOR: prof. RNDr. Pavel Beneš, CSc. ABSTRACT: The research presented in this thesis completes the data with the information about so far neglected vocational schools students' attitudes towards chemistry. After the curricular reform, impact put on general education, including chemistry, brings considerable changes in this area. The questionnaire used was focused on three spheres: students' attitudes towards chemistry, didactical facilities used in chemistry education and students' attitudes towards particular chemical topics. The questionnaire was submitted to students (N = 959) at the beginning of the school year after they entered secondary school. That way the results reflect students' attitudes constructed at primary schools. The results show negative students' attitudes. They are mostly affected by the difficulty of the subject and also by students' low interest in the topics. It was also proved that topics close to students' lives play a vital role. Based on the results of the research, proposals may be word in order to solve the situation: emphasizing activating methods such as: experimental work and active observation, also...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Pospíšilová, Barbora. "Postoje budoucích učitelů k chemii." Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-435672.

Full text
Abstract:
1 ABSTRACT The diploma thesis deals with the attitudes of university students, who will become chemistry teachers, to chemistry and their views on various areas related to chemistry. This work follows the author's bachelor thesis, in which the public's opinion to chemistry was ascertained using a questionnaire survey. In the diploma thesis we focused on finding out attitudes of a group of future chemistry teachers through interviews. The theoretical part deals with the role of chemistry in today's world, chemophobia and the topic of attitudes. The practical part is based on interviews with respondents. This part contains basic information about the research - selection and number of respondents, questions used in the interview, the procedure for data collection and data analysis. One of the key findings was that respondents often lack the perspective and vision of chemistry in context. These are important qualities and skills that a chemistry teacher should have. Furthermore, the importance of teachers in the process of forming a relationship/attitude to chemistry was confirmed - teachers with a broader perspective lead students to a positive relationship to chemistry and they are able to enthrall pupils by chemistry. Key words: chemistry, opinion, attitude, chemophobia, interview, chemistry teachers
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

MUŽÍKOVÁ, Barbora. "Postoje žáků základních škol k integraci žáků se sluchovým postižením." Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-252320.

Full text
Abstract:
This thesis deals with the attitudes of primary school pupils to integrate pupils with hearing disabilities. The aim was to highlight the current attitudes of pupils towards intact peers with hearing disabilities and evaluation of attitudes towards peers in the educational environment. In the theoretical part I defined the basic concepts and describe the differences. In the practical part, I described research the hearing-impaired student. The research was conducted in the fourth grade in elementary school Pod Marjánkou, where I examined the position of hearing-impaired individuals in the classroom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

HÁTLOVÁ, Jana. "Postoje žáků staršího školního věku k výtvarnému umění." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-381441.

Full text
Abstract:
This master thesis investigates attitudes of pupils aged 13 to 15 to visual arts. The work is divided into two sections. Within a theoretical section, the focus is on pupils from the point of view of developmental and social psychology. The following section is dedicated to attitudes from the perspective of general and social psychology. Afterwards, the issue of educational institutions and their curricular documents concerning visual arts is discussed - whether the output of the subject fulfils particular goals of visual literacy. The theoretical section also mentions methods, forms and actions which can be used to mediate visual arts. An empirical section researches an answer to the question: "What are the attitudes of pupils aged 13 to 15 to visual arts?" In order to find out the answer, a quantitative research combining questionnaires and a method of semantic differential is conducted.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Czechová, Lucie. "Postoje žáků středních škol k novým náboženským hnutím." Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-266671.

Full text
Abstract:
Na základní škole ani při studiu na gymnáziu jsem se s výukou o nových náboženských hnutích nikdy nesetkala. Informace o sektách a nových náboženských hnutích jsem jen občas zaregistrovala prostřednictvím médií, kdy byly veřejnosti sdělovány aféry, týkající se většinou hromadných sebevražd v zahraničí. O svědcích Jehovových jsem věděla, že nepřijímají krevní transfúzi a neslaví křesťanské svátky, o hnutí Haré Kršna zase to, že pořádají oranžové pochody centrem Prahy a provozují vegetariánské restaurace. Scientologickou církví mi byly několikrát v metru nabízeny Oxfordské testy, které jsem však nikdy neabsolvovala. S projevy satanismu jsem se setkala pouze prostřednictvím amerických hororů a o mormonech jsem ani nevěděla, že existují. Poprvé jsem se s problematikou nových náboženských hnutí setkala až ve čtvrtém ročníku Pedagogické fakulty. V zimním semestru jsem absolvovala povinný kurz - Nová náboženská hnutí - a v následujícím semestru volitelný seminář o nových náboženských hnutích. Oba tyto předměty vyučoval PhDr. Zdeněk Vojtíšek. Jeho přednášky mne velmi zaujaly. V rámci výuky jsem se také zúčastnila několika exkurzí a rovněž jsem měla možnost navštívit veřejné přednášky a semináře pořádané Společností pro studium sekt a nových náboženských směrů, které se konají na Fakultě humanitních studií. Získala...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Holický, Jakub. "Postoje k pohybovým aktivitám u žáků mladšího školního věku." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-300519.

Full text
Abstract:
ATTITUDE TOWARD PHYSICAL ACTIVITY IN CHILDREN OF AGE 8-10 YEARS Objectives: The main objective of this work is to identify attitudes towards physical activities for school children using a questionnaire CATP / Grade Year 3 (Schutz et al. 1985) in deliberately selected schools in 2008/2009 and subsequent comparison with results Málková in 2002. Methods: In our empirical study we used the method to get data questionnaire. It is a specialized questionnaire for primary school children known CATP GRADE / YEAR 3 (Schutz et al.1985). The questionnaire affects six dimensions of attitudes (social sensitivity, health hazards, social experience, aesthetic and pleasure of movement). For proper completion of the questionnaire was a manual for teachers or other examiners who are prepared to answering any questions students. Research was conducted in the third and fourth classes intentionally selected school (one village and a Prague Elementary School). The research was a one- stage and continued the descriptive research of Kaplan (2001). Results: The observed average values of six variables, we found higher value for X5dimensions - aesthetic in girls. For boys the contrary, we increased the value obtained is the dimension X3 - danger. We believe that this is due to the initial awareness of female and male...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Vodrážková, Jana. "Postoje žáků ke školnímu podvádění." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-372651.

Full text
Abstract:
The diploma thesis is focused on the research of school cheating in pupils of the second level of elementary schools. Based on a self-reporting questionnaire survey, the aim of the thesis is to find out what motivates the pupils to cheat and what attitude they take to possibly punish detected fraud. Another goal is to find out the frequency of individual types of school cheating, the influence of gender and the learning benefit of school cheating. It has been found that pupils are relatively often used in cheating on the internet at the primary school. Also, there was greater tolerance for cheating when pupils do not attach the importance of punishment for an exposed fraud, rather they would not punish their exposed classmates. Key words: dishonest behavior, unusual cheating, electronic cheating, elementary school pupils, motivation to cheat
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mastíková, Lucie. "Postoje žáků 2. stupně vybrané základní školy k předmětu přírodopis." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-356419.

Full text
Abstract:
This diploma thesis aims to find out satisfaction of lower secondary school pupils with science lessons, science classroom equipment, environment and topics in science that are missed by the pupils. Their requests regarding improvement and variegation of science education are also determined, which could contribute to increasing their motivation and interest in science. This diploma thesis maps, which topics of science or tools are mostly lacked by pupils. Their opinions are determined using questionnaires, which were filled by 221 pupils of Elementary school in Uhlířské Janovice in Central Bohemian Region. The results show that pupils would like to include more field work, science outings, excursions, group work, laboratory work, science documentaries, work with a microscope and they would also like to include some real animals. Some of the respondents wouldn't change anything regarding the science lessons. With respect to the results of the research, a daylong project with environmental studies, field work, collection of natural products and their processing was suggested for the particular elementary school.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kulichová, Zuzana. "Postoje žáků a učitelů k ruštině jako dalšímu cizímu jazyku." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-390463.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with the attitude of pupils and teachers towards Russian as the second foreign language in the Czech school environment. The theoretical part of the thesis focuses on the role of Russian in the contemporary world, the history and the current position of teaching the language at Czech schools. What is also described are the linguodidactic and psycholinguistic aspects of foreign language teaching. The practical part of the thesis analyzes the data gained via a questionnaire survey focusing primarily on the aspects of the pupils' motivation to studying Russian and their expectations. It also deals with the attitude of teachers towards teaching Russian as the second foreign language. The main aim of the thesis is to clearly prove or prove false statements about what types of pupils choose Russian and why. The thesis discovers that the most frequent reasons for the choice of Russian as the second foreign language are the simplicity of Russian (resemblance to Czech) and its euphoniousness and language attractiveness. The analysis of the gained data proves false the statement that Russian is chosen primarily by the pupils who dislike foreign languages. On the other hand, it proves the statement that it is often chosen by pupils with special educational needs. The survey also...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Křečanová, Veronika. "Postoje žáků k etnickým menšinám na různých typech základních škol." Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-266556.

Full text
Abstract:
My finál thesis provides a complex overview of relationships and attitudes of fifth and nine grade pupils towards selected ethnic minorities, mainly Slovák, Roma, Vietnamese and Ukrainian minorities. This páper studies the history and presence of the above mentioned minorities on the territory of Czech Republic. This páper also analyses the origins, structure and development of the attitudes of the younger and older pupils and points out the influence that school has in formation of these attitudes. It also aims to present the attitudes in a form of stereotypes or prejudices and once again points out how school affects the occurrence of stereotypes as well as how it helps to change these stereotypes. The finál thesis is based on the outcomes of qualitative research and identifies the ways in which the elementary school children are able to identify themselves with their nationality, studies their knowledge of other ethnic groups and what attitudes they exhibit towards other nationalities, especially Slovák, Roma, Vietnamese and Ukrainian. This páper also explores the interlinked relationships between school, family sphere and peers in connection ivith the formation of the attitudes towards ethnic minorities. As a result, it was proven that children attending fifth and ninth grades of elementary school share...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Conference papers on the topic "Postoje žáků k chemii"

1

Rakoušová, Alena. "Postoje žáků k řešení slovních úloh." In 19th Annual Conference of CERA (Czech Educational Research Association). 19. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. Masaryk University Press, 2011. http://dx.doi.org/10.5817/pdf.p210-capv-2012-51.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography