Academic literature on the topic 'Potřeby člověka'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Potřeby člověka.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Potřeby člověka"

1

Hábl, Jan. "“You shouldn’t” Three observations on the necessity of moral education." Pedagogická orientace 24, no. 6 (November 24, 2014): 941–55. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-941.

Full text
Abstract:
Cílem této studie je předložit tři fundamentální důvody objasňující důležitost a potřebu etického vychovatelství – nejen ve školách, ale v principu. Studijní otázka zní: Proč člověk potřebuje jakékoli etické vychovávání? Jednotlivé části této studie budou pojednávat jednotlivé odpovědi, resp. důvody k etické edukaci. Ty pokrývají následující tři oblasti: (1) povaha člověka jako morální bytosti, (2) povaha samotné morální reality, (3) specifická povaha doby, ve které potřebu morálního vychovatelství rozpoznáváme. Z analýzy zmíněných jevů vyplývá argument ve prospěch tradičního etického realizmu, který etickou výchovu nejen předpokládá, ale též umožňuje. Z uvedeného vyplývá závěr, že etické vychovatelství je nejen potřebné a nutné, ale též filosoficky legitimní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Džulajová, Olga. "O roli stravy v životě reemigranta. Vliv stravovacích návyků na formování identity československých přesídlenců z Bulharska." Anthropologia integra 7, no. 1 (June 30, 2016): 45–52. http://dx.doi.org/10.5817/ai2016-1-45.

Full text
Abstract:
Text, který držíte v rukou, staví do ohniska svého zájmu stravu a stravování nejen jako ryze biologický akt, jenž je vnímán ´pouze´ jako prostředek k uspokojení základní existenční potřeby člověka, a jako takový je objektivní a unifikovaný pro všechny zástupce lidského druhu, ale poukazuje i na subjektivní, sociálně konstruované vlastnosti stravy a praktiky s ní spojené, jež zaujímají nezanedbatelnou úlohu v každodenním životě lidí. Vycházím zde z myšlenky, že fráze ´Jsme to, co jíme´ není jen prázdná konstrukce, ale sdělení, které v sobě kóduje zprávu – zprávu o tom, že jídlo je kultura na úrovni produkce i konzumace, jelikož je spojeno nejen s faktory ekonomickými či nutričními, ale i se symbolickými hodnotami, které k dané stravě přísluší. Prezentovaný článek se zaměřuje na problematiku stravy ze sociálně-konstruktivistické perspektivy a objasňuje, jakým způsobem a do jaké míry může představovat kultura, odehrávající se na poli stravovacích praktik, prostředek vytyčující hranice mezi ´vlastní´ a ´cizí´ skupinou, posilovat vazby uvnitř jednotky i vědomí vlastní sounáležitosti s ní a vytvářet tak platformu pro etablování specifické skupinové identity.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Sokolíčková, Zdenka. "A nezapomeňte na pokoru. Spor o postavení člověka v environmentální etice." Sociální studia / Social Studies 10, no. 1 (January 23, 2013): 35–62. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-1-35.

Full text
Abstract:
Zhruba od 60. let minulého století je na poli environmentální etiky živý spor mezi antropocentrickou a neantropocentrickou perspektivou. Volba východiska, které ovlivňuje další formování postoje člověka (kultury) ke světu, je klíčové pro teorii, avšak z hlediska potřeb dnešní společnosti nemá jednoznačné dopady na praxi. Neatropocentrismus (zastoupený Klausem Meyer-Abichem a Holmesem Rolstonem III) i antropocentrismus (reprezentovaný Johnem Passmorem a Günterem Patzigem) se často překrývají ve výchozích motivacích i v návrzích konkrétních opatření. Od konce 80. let byly teoretické rozpory nově reflektovány, například v myšlení R. Attfielda, J. B. Callicotta, či V. Hösleho. Provizorním řešením otázky může být koncepce pokorného antropocentrismu, která člověka chápe jako poznávací epicentrum a zároveň jako subjekt schopný morální reflexe, jež přesahuje lidský horizont.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hrdlička, Milan. "Dvě zajímavé marginálie." Bohemistyka, no. 1 (May 8, 2019): 121–24. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2019.1.9.

Full text
Abstract:
V kolokviální češtině se setkáváme s nepříliš početnými případy neopakování předložky ve výpovědích typu Nemám nic proti němu ani ní. I v takových situacích u osobních zájmen dochází ke konsonantické alternaci j – n. Užívání takových spojení nedoporučujeme. Přídavná jména slovesná se tvoří od příčestí minulého nebo trpného. V některých případech, kdy je tvoření možné od obou příčestí, jsou deverbativa po významové stránce synonymní (ochrnutý, ochrnulý člověk), jindy jsou významově odlišena (uznaný gól x uznalý nadřízený). Spolehlivá pravidla vystihující jejich derivaci a významy nejsou pro potřeby jinojazyčných mluvčích formulována. Cizinec se musí řídit územ a jednotlivé lexémy se naučit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Šesták, Jan. "Identification of support necessary for persons with mental involvements in period of early adulthood." Kontakt 7, no. 3-4 (November 22, 2005): 273–79. http://dx.doi.org/10.32725/kont.2005.054.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Žolnerčíková, Veronika. "Prokazování příčinné souvislosti u škod způsobených propojenými autonomními vozidly." Revue pro právo a technologie 11, no. 21 (June 30, 2020): 129–52. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2020-1-6.

Full text
Abstract:
Dnešní silniční doprava funguje díky komplexní sadě pravidel. Klíčovým prvkem je fyzická osoba za volantem, která ovládá vozidlo. Pokud místo fyzické osoby vozidlo kontroluje autonomní systém, může se rozhodovat podobně jako člověk. Zároveň ale komunikuje s dalšími vozidly a okolní infrastrukturou. Představený technologický posun je natolik zásadní, že je potřeba revidovat některé základní právní principy a ujistit se, že budou použitelné i pro autonomní technologie.Takovou revizi vyžaduje například princip prokazování příčinné souvislosti. Stanovení civilněprávní odpovědnosti za škodu způsobenou provozem dopravního prostředku předpokládá prokázání příčinné souvislosti mezi jednáním určité osoby (řidiče) a škodným následkem. U autonomních vozidel by logicky neměla být příčinná souvislosti prokazována ve vztahu k řidiči, ale k jiné osobě (výrobci, provozovateli, programátorovi). Nicméně i tak přetrvává obtíž, že škoda nikdy nebude způsobena jedním jediným vozidlem. Podíl budou do určité míry nést i další vozidla či infrastruktura v kooperativním systému.Článek se zabývá právě touto málo prozkoumanou oblastí a klade si za otázku jakým způsobem prokazovat příčinnou souvislost u multikauzálních škod v kooperativním silničním systému. Článek analyzuje s přihlédnutím k relevantní judikatuře dosavadní přístup k prokazování příčinné souvislosti v českém právu. Následně se zabývá otázkou, zdali by vůbec bylo možné za stávající právní úpravy dosáhnout prokázání příčinné souvislosti v kooperativním systému.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dlouhá, Jana. "Editorial 2019/XIV/1." Envigogika 14, no. 1 (July 17, 2019). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.594.

Full text
Abstract:
Milí čtenáři Envigogiky, naši příznivci, v tomto novém čísle Vám opět nabízíme sérii článků (nejen) pro letní čtení; snad tak podnítíme Vaši fantazii tam, kde se cosi nového otevírá, a povedeme k víceméně exaktnímu myšlení, kde bude potřeba to nové pojmenovat. V těchto souvislostech přemýšlíme také my – jde nám totiž o to, jak být in. Uprostřed dění, které se kolem děje, a přece být nad ním, či vedle něj, v odstupu. Nenechat se strhnout povrchovými proudy, a přece neustrnout v nehybnosti; vnímat pohyb, sestupovat k podstatě, usilovat o její pochopení či uchopení. Zůstat sám sebou ve všeobecném dění, jež člověka unáší, a přitom se ho i přímo, osobně účastnit… O to nakonec jde v naší každodennosti, v životě, který vedeme pro sebe, spolu s jinými, a často i pro ně. Jde o to taky v umění, i ve vědě, pokud má být živým prostředkem poznání. Věda svým objektivním pohledem člověka vylučuje, někdy až na hranici formalismu, ale také jej vtahuje dovnitř, do dějů, které popisuje nezúčastněně, a přece tak, že se o ně člověk bytostně zajímá. A především potom ve výchově a vzdělání – ty mají toto vtahování „v popisu práce“. Formovat člověka, aby rozuměl sobě samému i světu kolem – byl v souladu, a současně aktivně utvářel to i ono. Celý úvodník najdete v pdf verzi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Potřeby člověka"

1

Lacheta, Lukáš. "Pomocná brzda pro eskalátor." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-227977.

Full text
Abstract:
Purpose of engaged task is elaborate a functional mechanism to emergency brake for escalators company Otis. To this purpose is gradually reached up in several phases. In primary phase was taken view on similar products from competitive company and do not get in conflict with patent right, in second phase was needed delimitate working space for brake and exact specification of straining. In next steps the proposal and test phase is blending together. In this moment emergency brake has own shape and first tests are showing the functions, but as well necessity modification of same elements on brake and on escalator.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

SÍVKOVÁ, Ivona. "Důvody devalvace člověka zdravotnickým personálem." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-252881.

Full text
Abstract:
This thesis looks into reasons for devaluation of patient by medical staff. Main objective of the paper is to point at risk factors and summarize present knowledge about devaluation in hospitals. Devaluation manner is behavior, which decreases patient personality and his self-confidence, ignores his needs, opinions and requirements. Actually we had three main tasks in this thesis. To find out, if patients are more devaluated by mistakes in direct medical care and more specifically, if they are more often victims of denying taking care about their biological needs and if patients older than 60 years are more frequent devaluated than others. We focused on demarcation of single characteristics and aspects of this well known risk in behavior, mainly occurred by secondary medical staff. Essential knowledge of this topic are in the theoretical part, which assign attainment about devaluation and evaluation from other researches. Exploration survey was done by two methods. First was statistical research, in which medical staff answers about questions in non-standardized questionnaire. Outcome of this survey was making of tables and after their elaboration into column and sector graphs. Second research method was directed structured interview with hospitalized patients. For elaboration was used Q-methodology and answers of respondents were summarized into graphs. We had three hypotheses. H1: Hospitalized patients are more devaluated by mistakes in direct medical care than by badly interpreted communication. H2: If there are mistakes in direct medical care more often is devaluation by denying taking care about biological needs. H3: Devaluation is more problem of patients older than 60 years. Thank to research we know that hospitalized patients are not more devaluated by making mistakes in direct medical care. However if this mistakes appears denying of taking care about patient biological needs is more often type of devaluation. Third and last hypothesis didn't prove that patient older than 60 years are more frequently devaluated than others. Main benefits of this thesis are summary of knowledge about this behavior and deeper look into this problematic. Simultaneously findings that main devaluation in providing direct care is denying taking care about patient biological needs, which formulate in 1943 A. H. Maslow, is crucial. Legacy of this American psychologist is more than recent and shouldn't be ignored in today's medical practice. Overall thesis collects information from different Czech and foreign resources and completely and clearly describes risks and consequences of devaluation.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ŠKRAŇKOVÁ, Jana. "Potřeba jistoty a bezpečí na vybraných dětských odděleních." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-386688.

Full text
Abstract:
Hospitalization means a lot of changes for a child. A child does not feel well, is isolated from home, friends, and comes to a new unknown environment full of white coats, fear, and different illnesses. After coming to hospital, a child loses the feeling of safety and is afraid. Fulfilling the child´s needs of certainty and safety is crucial for the child´s healthy development that is why the thesis deals with this topic. The aim of the thesis is to map to what extend the needs of safety and certainty of children are fulfilled in chosen departments. The thesis aims to find out in what way the asked children adapt to the hospital environment and to map the nurses´ approach to the children in the context of fulfilling the needs of safety and certainty as well. In the theoretical part, classification of children´s needs is described and the needs of certainty and safety are characterized. This part deals with adaptation of a child to the hospital environment and cooperation with the family, the role of parents during child´s hospitalisation, and the issue of hospitalism. For the empirical part, qualitative research was chosen via a method of semi-structured interviews with hospitalized children and nurses. The research sample was created by 17 children of younger school age and 6 nurses in the same ratio from three children´s department of Motol University Hospital. When interviewing children, we were finding out how they feel at hospital, what they experience, if they have visitors, if they are not afraid, and how they are informed about the diagnosis, check-ups, and the length of hospitalization. We were interviewing nurses about ensuring the needs of certainty and safety, decreasing fear and pain, common hospitalization of parents and children, and preparation of children for check-ups. On the basis of the analysis of results, we made a conclusion that the needs of safety and certainty are fulfilled to a great extend at children. Children generally adapt to the hospital environment well. Nurses treat them with love and try to devote themselves to them, encourage them and substitute their parents if they are not hospitalized with them. We think, however, that they do no devote enough time to psychosocial anamnesis and that is why an adaptation questionnaire was created which will serve nurses after admitting a child to hospitalization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Aghová, Žaneta. "Prevence extrémního vyloučení." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-368720.

Full text
Abstract:
The Diploma thesis the Preventation of the extreme social exclusion is focused on the issue of the long-term homelessness. Using available literature it tries to find information explaining the consequences of the depressive life condition in the form of the extreme social exclusion and life without any home. Furthermore the thesis is focused on the homelessness as a multifactorial pathological phenomenon. The Diploma thesis is therefore focused on the specific terms, facts and consequences connected with the condition of the long-term homelessness. The theoretical part is concentrated on the study of the human needs based on the humanistic conception of a personality and Maslow's hierarchy of needs. Moreover the text describes the methods of the help during the social work with the homeless people and introduces social services according to the monitoring of the needs of the people in the long- term social exclusion. Another part of the thesis is dedicated to the social services in the capital city Prague. The practical part is focused on the needs of the homeless people. The needs and the applicability of the available social services were inquired with the means of interviews, studies of the documentation and observing in the community of homeless people.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

GOLOVKO, Oksana. "Farmaka a další chemikálie pro osobní potřebu člověka - jejich stabilita a osud ve vodním prostředí." Doctoral thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-175346.

Full text
Abstract:
The main objective of this study was to assess the influence of sample storage on analysis, the seasonal changes in concentrations and removal efficiencies (REs) in a wastewater treatment plant (WWTP), and the photostability of pharmaceuticals under different sources of light were studied. Data obtained from stability studies showed that storage conditions had a significant impact on the stability of samples, and thus were very important for reliable determination of target compounds. The season can have an important influence on the variability of concentration and elimination of pharmaceuticals and personal care products (PPCPs) in WWTPs throughout the year. The target analytes were 10 antibiotics, 4 antidepressants, 3 psychotropics, 2 antihistamines, 2 lipid regulators, 4 UV filters, 3 analgesics/anti-inflammatories, and 9 anti-hypertensive/cardiovascular drugs. Wastewater samples (136 influents and 136 effluents) were collected from March 2011 to February 2012 and analyzed using two-dimensional liquid chromatography coupled with tandem mass spectrometry. The concentration of most pharmaceuticals was higher in winter. In most cases, elimination of PPCPs was insufficient, and removal rates varied strongly from 38% to 100%. There were significant seasonal trends in the observed REs, which decreased in winter. Photodegradation of 88 pharmaceuticals was investigated in buffered purified water. These experiments were performed both in sunlight and in the laboratory under artificial UV light. We found that photostability of PPCPs depends on the light sources, and that the rate of photolysis was slower under artificial UV light in most pharmaceuticals.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

DVOŘÁKOVÁ, Jana. "VÝZNAM RODINY V PROCESU ZKVALITNĚNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PÉČE O KLIENTY S DEMENCÍ." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-200442.

Full text
Abstract:
The thesis deals with circumstances of cooperation between members of a family of a person with dementia and social facility staff. The thesis examines the importance of cooperating family in the process of optimizing the institutional care of such clients. The text presents some modern approaches to the care of seniors who suffer from dementia, in which it is essential to know the sufferer's personal biography. Of a great importance not only in this regard is the cooperating family which by placing the senior in a social care institution should not dispose of responsibility towards him or her. Of important are also the approach of the institution and the activity of the facility staff which should engage the family members into the process of providing care to their family member.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

PAREISOVÁ, Lenka. "Mládež a její morálka ve vztahu k současné společnosti." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-110429.

Full text
Abstract:
The thesis deals with the moral thinking of youth in its adolescent age. The first part deals with the basic ethic terms and with historical development of ethic thinking. The thesis deals further with determinants, which influence the moral development of thinking of a man including primary and secondary socialisation and the influence of a state. The theoretical part ends with a chapter dealing with the psychological aspects of development of moral judgement, where are described the particular stages of moral development according to Lawrence Kohlberg. The practical part deals with the research in a given group according to Kohlberg. The research is made with regard to family background of an individual. Except for reactions to Heinz´s dilemma, there are researched the differences between moral attitudes of men and women and the differences between individuals coming from villages or cities. The aim of this thesis is to judge, if it is possible from the stage of a moral judgement of the researched adoloscents, judge a relation according to the context of their experience in the family. The research showed some influences to moral thinking of a man, but it is not possible to determine the convincing conclusions. The man is to complicated human being, whose moral quality shows the concrete and practical situation only.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

KALIVODOVÁ, Kristina. "Je etické zabít sebe sama?" Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-317880.

Full text
Abstract:
The thesis deals with a problem whether it is ethical to end one´s own life. It reflects various situations where life is at stake, such as suicide, self-killing, martyrdom and euthanasia. The thesis is structured to reflect individual phenomena. In the same time, it opines about suicide problems from a point of view of social work and it describes how an individual with suicidal tendencies can be helped.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography