Academic literature on the topic 'Pravoslavna crkva'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Pravoslavna crkva.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Pravoslavna crkva"

1

Bremer, Thomas. "Koncept autokefalije u pravoslavlju na primjeru Pravoslavne Crkve u Ukrajini." Crkva u svijetu 54, no. 4 (December 13, 2019): 570–86. http://dx.doi.org/10.34075/cs.54.4.7.

Full text
Abstract:
Tijekom 2018. i 2019. godine crkvene su se prilike u ukrajinskom pravoslavlju bitno promijenile. Uz znatnu pomoć tadašnje ukrajinske vlade, Carigradska patrijaršija jednostrano je proglasila tek stvorenu “Pravoslavnu Crkvu Ukrajine” (PCU) autokefalnom, tj. samostalnom. Ruska Pravoslavna Crkva pak smatra Ukrajinu svojim “kanonskim teritorijem” i ne priznaje PCU valjanom, nego je naziva šizmatičnom organizacijom. Reagirajući na proglašenje autokefalnosti PCU, ruska je Crkva prekinula euharistijsko zajedništvo s Carigradom. Postoji čak opasnost šizme koja bi obuhvatila cijelo pravoslavlje, u ovisnosti o tome kako će reagirati druge pravoslavne crkve. Aktualna rasprava posljedica je činjenice da u pravoslavlju ne postoji konsenzus o tome kako jedna Crkva može postati autokefalnom. U pozadini stoje ekleziološki problemi koji nisu riješeni. Pitanje autokefalnosti pravoslavna je tematika, ali i za Katoličku Crkvu i teologiju, posebno u njezinom trenutačnom položaju, važno je razmišljati o odnosu između sinodalnosti i prvenstva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Subotic, Momcilo. "IDENTITETSKA PITANJA CRNE GORE." Politička revija 63, no. 1/2020 (May 25, 2020): 11–48. http://dx.doi.org/10.22182/pr.6312020.1.

Full text
Abstract:
Autor u članku polazi od stava da aktuelna crnogorska vlastželi da, putem Zakona o slobodi veroispovesti, izvrši „objedinjavanje pravoslavne crkve u Crnoj Gori“, tako što će umesto Srpske pravoslavne crkve ustoličiti tzv. Crnogorsku pravoslavnu crkvu, što bi predstavljalo završni potez u zaokruživanju crnogorske državne nezavisnosti. To bi istovremeno značilo odricanje od srpskog istorijskog i etnojezičkog identiteta i uspostavljanje novog- crnogorskog, čije bi komponente bile:umesto srpskog, „dukljansko“- „crvenohrvatsko“ istorijsko poreklo, umesto SPC, novonastala „Crnogorska pravoslavna crkva, te preimenovani srpski jezik u – crnogorski.Pored pomenutog, ovaj članak, koji ima izrazit društveni i naučni značaj, sadrži i kratak pregled crnogorske istorije i „etnogeneze“, koja je novijeg datuma i kretala se od srpstva ka crnogorstvu, naročito u periodu druge Jugoslavije, za vreme Titove kroatokomunističke vladavine, zatim od crnogorstva ka antisrpstvu, u savremenom periodu crnogorske državne nezavisnosti pod vladavinom Mila Đukanovića, zatim crnogorsko priznanje „Kosova“, te ambivalentan odnos prema Rusiji i ulazak Crne Gore u NATO, kao i najnovije „događanje“ naroda i mogući politički epilog ovog procesa nagoveštene resrbizacije ekskluzivno crnogorskog identiteta. Kao važno, moguće i ključno, pitanje tiče se psihičkih svojstva i mentaliteta Crnogoraca, koji poseduju veoma izražen „konvertitski sindrom“. U radu je o tome konsultovana odgovarajuća literatura.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Majer Jurišić, Krasanka, and Ivana Hirschler Marić. "Crkva sv. Julijana u Šibeniku, povijesne faze i tipologija." Portal, no. 11 (2021): 23–44. http://dx.doi.org/10.17018/portal.2020.2.

Full text
Abstract:
Prvi pisani spomen šibenske crkve sv. Julijana datira u treću četvrtinu 14. stoljeća, kada se ona navodi kao ecclesia sancti Iuliani. U 15. je stoljeću nad tom crkvom dograđena gornja, crkva sv. Nikole, o čemu svjedoči vizitacija koju je kanonik Juraj Šižgorić obavio 1481. godine. Dana 17. ožujka 1569., prema odluci mletačkog Senata, crkva je dana na korištenje pravoslavnim Grcima i uređena je po propisima istočne crkve, no katolički oltar sv. Mihovila i sv. Julijana, tada smješten na bočnom zidu crkve, i nadalje je održavan. Od 1778. godine crkva je postupno bila u sve lošijem stanju, čak je početkom 19. stoljeća služila kao skladište. Dana 25. srpnja 1875. nadarbenik Ivan Belamarić se u korist pravoslavne šibenske crkvene općine odrekao prava na katolički dio. Gornju su pak crkvu pravoslavni Srbi prepustili starokatolicima 1931. godine, a od 1933. godine je u donjem prostoru bila „Nova štamparija“. U prosincu 1943. cijela je građevina znatno stradala u savezničkom bombardiranju Šibenika. Konzervatorsko-restauratorska i arheološka istraživanja provedena 2019. godine ponudila su uvid u povijesni pregled zbivanja i određivanje pojedinih faza, te su ostvareni preduvjeti za buduće korištenje crkve sv. Julijana, valorizirajući njezinu pripadnost malobrojnom tipološkom krugu dvokatnih crkvi na našoj obali, kao i kontinuitet postojanja i održavanja više liturgija na tom mjestu, ispreplićući različite obrede i vjere kroz nekoliko stoljeća.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Damjanović, Dragan. "Pravoslavna crkva sv. Ilije u Poganovcima." Peristil 57 (2015): 91–101. http://dx.doi.org/10.17685/peristil.57.8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Radić, Radmila. "Srpska pravoslavna crkva tokom 90-ih." Poznańskie Studia Slawistyczne, no. 10 (June 4, 2016): 257. http://dx.doi.org/10.14746/pss.2016.10.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vukomanović, Milan. "Srpska pravoslavna crkva, desekularizacija i demokratija." Poznańskie Studia Slawistyczne, no. 10 (June 4, 2016): 269. http://dx.doi.org/10.14746/pss.2016.10.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pătcaș, Sorinel. "Društveno poslanje Crkve." Kairos 13, no. 2 (November 22, 2019): 247–54. http://dx.doi.org/10.32862/k1.13.2.5.

Full text
Abstract:
Mnogi teolozi i sociolozi tvrde kako je za reafirmaciju socijalne i postmoderne izvorne čovjekove slike i sličnosti s Bogom potrebno čovjeka iznova pretvoriti u „cjelovitu osobu“, sa svim njegovim duhovnim, religijskim ili kulturnim potrebama, a za to je svakako potreban složen teološki pristup. Ova vrsta pristupa, poznata kao socijalna teologija, uključuje društvenu i teološku dimenziju u kalcedonskom jedinstvu te moralno regulira odnos čovjeka i društva, napose odnos između Crkve i modernog te postmodernog sekularnog društva. Ovim izrazom Pravoslavna Crkva i teologija žele ponovno afirmirati društvenost, baš kao što „sekularizirana kultura doživljava ponovnu afirmaciju religije, koju je prenijela u sferu privatnosti ljudskoga života“; poziva na društveni dijalog, suradnju i uzajamnu odgovornost, sa svrhom afirmiranja „suvremenog pojedinca“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Peric, Miodrag. "GEOPOLITIČKE TEŽNjE RUMUNIJE KA SEVEROISTOČNOJ SRBIJI I NACIONALNI IDENTITET VLAHA OD KRAJA SEDAMDESETIH GODINA 19. VEKA DO DANAS." Politička revija 68, no. 2/2021 (August 16, 2021): 295–310. http://dx.doi.org/10.22182/pr.6822021.14.

Full text
Abstract:
Autor u članku piše o rumunskim geopolitičkim težnjama ka severoistočnoj Srbiji i Vlasima u njoj od kraja sedamdesetih godina 19. veka do danas. U radu se opisuju metode rumunske agitacije prema Vlasima u severoistočnoj Srbiji, a koju sprovode rumunska država kao i Rumunska pravoslavna crkva. Argumentuje se da je krajnji cilj ovakvih stremljenja prevođenje Vlaha na rumunsku nacionalnost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Radulović, Lidija. "(Hiper)produkcija čuda i čudesnih dela: značenja narodnih i crkvenih interpretacija i njihov značaj za proces desekularizacije u Srbiji." Issues in Ethnology and Anthropology 7, no. 4 (March 4, 2016): 919–33. http://dx.doi.org/10.21301/eap.v7i4.2.

Full text
Abstract:
Čuda i čudesa u Srbiji poslednjih dvadesetak godina bitno su obeležje procesa desekularizacije koji se odvija na različitim nivoima. Srpska pravoslavna crkva teži da revitalizuje crkveno pravoslavlje i privuče što više vernika, međutim, među vernicima se istovremeno revitalizuje i narodno pravoslavlje kroz populističke interpretacije sa elementima narodne religije. U ovom radu se analizira javna produkcija čuda u Srbiji na osnovu medijskih izvora, a zatim, lična iskustva ispitanika koji svedoče o nekim manifestacijama čuda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Matić, Zlatko. "Sveto pismo u životu pravoslavne Crkve." Diacovensia 27, no. 3 (2019): 417–32. http://dx.doi.org/10.31823/d.27.3.2.

Full text
Abstract:
U članku se analizira mjesto i uloga Svetoga pisma u životu Pravoslavne Crkve, ali se i ispituje praksa molitvenoga (duhovnoga) čitanja Svetoga pisma, tradicionalno nazvanoga Lectio divina u zapadnoj Crkvi. Autor ponajprije nudi osnovne elemente teološkoga pristupa pitanju Svetoga pisma, Biblije, Riječi Božje, tako da prvi dio rada ima jaču ekleziološku notu. U drugom analitičkom poglavlju, temeljenom na teološkim hipotezama, autor pokazuje praksu individualnoga čitanja Biblije nekada i sada u Pravoslavnoj Crkvi. Zbog toga su zastupljeni osnovni elementi asketske teologije i pravoslavne antropologije. U zaključnom dijelu pak možemo pronaći autorske vizije o izazovima Biblije pred suvremenim kršćanima.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Pravoslavna crkva"

1

Tomić, Duško. "Položaj SPC u konfliktu na Kosovu i Metohiji." Beograd : Zadužbina Andrejević, 2006. http://catalog.hathitrust.org/api/volumes/oclc/174211413.html.

Full text
Abstract:
Originally presented as author's Master's thesis titled: Savremeni položaj Srpske Pravoslavne Crkve u konfliktu na Kosovu i Metohiji ; defended July 11, 2005, Fakultet civilne odbrane Univerziteta u Beogradu.
Includes bibliographical references (p. 71-75) and index.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Milošević, Radomir M. "Crkveno zadužbinarstvo kod Srba : motivi, obim, kontinuitet." Smederevo Hram Svetog Apostola Luke, 2005. http://bvbr.bib-bvb.de:8991/F?func=service&docl̲ibrary=BVB01&docn̲umber=016666925&linen̲umber=0001&funcc̲ode=DBR̲ECORDS&servicet̲ype=MEDIA.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Micich, Alex. "Bishop Nikolai Velimirovic and the Bogomoljacki Pokret." Online full text .pdf document, available to Fuller patrons only, 2000. http://www.tren.com.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Fotić, Aleksandar. "Sveta Gora i Hilandar u Osmanskom carstvu : XV-XVII vek." Beograd : [Sveta Gora Atonska] : Balkanološki institut SANU : Sveti Arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve ; Manastir Hilandar, 2000. http://catalogue.bnf.fr/ark:/12148/cb39956222h.

Full text
Abstract:
Texte remanié de la thése de l'auteur "Turska i Hilandar u XVI i XVII veku" : Filozofski fakultet Beograd : 1999.
Résumé en anglais. "Rečnik osmanskih termina" p. 439-449. Bibliogr. p. 452-471. Index.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Pravoslavna crkva"

1

Kallistos. Pravoslavna crkva. Beograd: "Zavet", 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Pravoslavna srpska crkva. Kragujevac: Svetlost, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Grujić, Radoslav. Pravoslavna srpska crkva. Beograd: EVRO, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ćosović, Stevo. Srpska pravoslavna crkva u Dubrovniku. Beograd: Svet knjige, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bilinac, Ranko. Srpska pravoslavna crkva u Foči. Foča: Crkvena opština Foča, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dimevski, Slavko. Istorija na Makedonskata pravoslavna crkva. Skopje: Makedonska kn., 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Srpska pravoslavna crkva i fašizam. Zagreb: Globus, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mihail. Našeto sveto pravoslavie: Kratka istorija na makedonskata pravoslavna crkva. Skopje: Makedonskata pravoslavna crkva, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ustaše i pravoslavlje: Hrvatska pravoslavna crkva. Novi Beograd: Beletra, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Trajanovski, Aleksandar. Makedonskata pravoslavna crkva -- Ohridska arhiepiskopija i drugite pravoslavni pomesni crkvi: Po povod 45-godišninata od proglasuvanjeto na avtokefalnosta na Makedonskata pravoslavna crkva -- Ohridska arhiepiskopija (1967-2012). Skopje: Makedonika litera, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Pravoslavna crkva"

1

Škiljan, Filip. "Srpska pravoslavna crkva na Baniji u vrijeme socijalističke Jugoslavije (1945. – 1990.)." In Zbornik Drage Roksandića. Filozofski fakultet, FF-Press, 2019. http://dx.doi.org/10.17234/9789531759021.59.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Cvitković, Ivan. "KOLIKO STUDENTI KATOLICI U BIH POZNAJU SVOJU, A KOLIKO RELIGIJU SVOJIH SUSJEDA." In Koliko se poznajemo. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.195.02.

Full text
Abstract:
Religijska samoidentifikacija stanovnika Bosne i Hercegovine (popis 2013.). U Bosni i Hercegovini se ne susreću različite religije, već građani s različitim religijskim identitetima. Nakon rata 1991.-1995. trebalo je obnoviti međusobno porušene mostove. Zato je potrebno znanje i o sebi i svom religijskom identitetu, ali i o drugima i njihovim religijskim identitetima. U radu će biti riječi o tome koliko studenti katolici u Bosni i Hercegovini imaju znanja o svojoj religiji (katoličanstvu) i o religiji svojih susjeda (muslimana, pravoslavnih, židova). Da li se više razumijemo ili mrzimo, što se više poznajemo? O uzorku. Kako stoji s religioznošću studenata katolika (vjerska naobrazba; poznavanje abrahamskih religija; poznavanje najrasprostranjenije kršćanske molitve, najpoznatijeg kršćanskog blagdana; poznavanje simbola svoje religije). Analiza podataka o tome koliko studenti katolici poznaju svoju religiju. Može li se religioznost studenata mjeriti odlaskom u crkvu? Posjeduju li Bibliju; je li im poznato kako se nazivaju dva dijela Biblije; vjerovanje u Boga, dušu, zagrobni život, raj … Što znaju o Jeruzalemu, Deset zapovijedi, evanđeljima, franjevcima u BiH, religijskim vođama. Drugi dio rada analizira kako studenti katolici poznaju religiju svojih susjeda: poznavanje židovske religije, islama, pravoslavlja i ostalih religija u BiH. Što studenti katolici misle o ateistima? Pokazatelji (ne)uvažavanja različitosti. Iskustvo života s pripadnicima drugih religija. Kako katolike doživljavaju studenti muslimani, a kako studenti pravoslavci. Zaključak.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography