Academic literature on the topic 'Prawy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Prawy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Prawy"

1

Cała-Wacinkiewicz, Ewelina. "„Wpisanie” organów rozstrzygających z zakresu międzynarodowego prawa praw człowieka w system prawa międzynarodowego – rozważania w kontekście humanizacji prawa międzynarodowego i internacjonalizacji praw człowieka." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (December 30, 2020): 85–102. http://dx.doi.org/10.31743/sp.11575.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie, że wpisanie w ogólne prawo międzynarodowe organów rozstrzygających z zakresu międzynarodowego pra­wa praw człowieka jest na tyle silne, iż czyni naukowo koniecznym odrzucenie twierdzeń przemawiających na rzecz pełnej autonomii (niezależności) organów sądowych w prawie międzynarodowym. Powyższe ustalenie nie stanowi jednak celu samego w sobie. Antycypowane wpisanie organów rozstrzygających z zakresu międzynarodowego prawa praw człowieka w prawo międzynarodowe umożliwi udowodnienie istnienia wpływu (oddziaływania) humanizacji prawa międzynarodowego na międzynarodowy porządek prawny. Zwieńczeniem badań z tego zakresu jest konfirmacja hipotezy badawczej, zgodnie z którą organy rozstrzygające z zakresu międzynarodowe­go prawa praw człowieka przyczyniają się nie tylko do humanizacji prawa mię­dzynarodowego, lecz także do daleko idącej internacjonalizacji praw człowieka. Wprowadzenie owych dwóch kategorii (tj. humanizacji prawa międzynarodo­wego i internacjonalizacji praw człowieka) stanowi novum w dotychczas prowa­dzonych badaniach temu poświęconych, a weryfikacja tak postawionej hipotezy wyznacza zakres konstatacji, realizowanych na podstawie metody analitycznej oraz metody formalno-dogmatycznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Jaroszewska-Choraś, Dagmara. "Elektroniczne media w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka." Polski Rocznik Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego, no. 8 (October 8, 2018): 23–41. http://dx.doi.org/10.31648/prpc.1425.

Full text
Abstract:
Europejski Trybunał Praw Człowieka coraz częściej rozstrzyga trudne kwestie związane ze stosowaniem nowych technologii. W pracy poddano analizie wybrane orzeczenia ETPC oraz niektóre przepisy prawa krajowego w kontekście funkcjonowania mediów elektronicznych. W szczególności zwrócono uwagę na zagadnienie związane z naruszeniem dóbr osobistych w internecie oraz stosowanie ukrytych kamer w pracy dziennikarzy. Artykuł ukazuje również, że w niektórych kwestiach prawo nie nadąża za rozwojem technologicznym. W szczególności widać na przykładzie polskiej ustawy o prawie prasowym. Z kolei mało precyzyjne regulacje prawne, mogą prowadzić do naruszeń w sferze praw człowieka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ludera-Ruszel, Agata. "W kierunku ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej – Polska wobec standardów ZEKS w zakresie ochrony trwałości stosunku pracy." Studia Prawnicze KUL, no. 1 (February 18, 2021): 245–67. http://dx.doi.org/10.31743/sp.10636.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł koncentruje się na ocenie zgodności krajowych regulacji prawa pracy ze standardami ochrony trwałości stosunku pracy wynikającymi z art. 24 Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS). Asumptem do podjęcia niniejszych rozważań jest kwestia ratyfikacji ZEKS przez Polskę, która powróciła do dyskursu publicznego po raz kolejny od momentu jej podpisania w dniu 25 października 2005 r. Przyjęcie ZEKS związane było z dążeniem do aktualizacji i dostosowania Europejskiej Karty Społecznej do zmian w dziedzinie stosunków społecznych i gospodarczych. Jednym z „nowych” praw uznanych w ZEKS jest prawo pracowników do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem z pracy, które wraz z pozostałymi prawami zawartymi w Karcie zalicza się do podstawowych praw socjalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szyjewska-Bagińska, Joanna. "Przedmiot zobowiązania z umowy o twórczość naukową." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 1 (October 16, 2020): 93–113. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.1.93-113.

Full text
Abstract:
Cechą szczególną pracy twórczej jest jej faktyczny charakter. Jej zwieńczeniem jest powstanie utworu prawa autorskiego – dobra prawnie chronionego, które z mocy samego prawa w momencie jego ustalenia, staje się przedmiotem prawa. Stosunek prawny wykreowany umową o wykonywanie pracy twórczej jest dość złożony. W pojęciu twórczości można bowiem rozróżnić dwa podstawowe znaczenia: czynnościowe i przedmiotowe. Jeżeli przedmiotem umowy jest wykonywanie twórczości naukowej (również dydaktycznej) uwzględnić należy również regulacje szczególne dotyczące nabywania praw do utworów naukowych przez instytucję naukową oraz cechy szczególne pracy o charakterze naukowym i dydaktycznym. Struktura świadczenia umownego wynikającego z zawarcia umowy dotyczącej twórczości naukowo-dydaktycznej, wskazuje, że przedmiotem takiej umowy w większym zakresie jest twórczość w znaczeniu czynnościowym, aniżeli przedmiotowym. Analiza regulacji szczególnej art. 14 prawa autorskiego oraz specyfiki wykonywania umowy o twórczość naukową, w tym dydaktyczną, doprowadza do stwierdzenia, że w przeciwieństwie do twórczości niemającej charakteru naukowego, przedmiotem umowy o twórczość naukową są obowiązki twórcy związane wykonywaniem oznaczonej pracy lub świadczeniem usług, niż za dysponowanie prawami autorskimi do utworu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Słomiński, Kamil. "PRAWNA EWOLUCJA TREŚCI RYZYKA EMERYTALNEGO – GŁOS W DYSKUSJI." Zeszyty Prawnicze 20, no. 3 (November 26, 2020): 119–39. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2020.20.3.05.

Full text
Abstract:
Ustawowa treść ryzyka emerytalnego ma pierwszorzędne znaczenie dla zasad realizacji prawa do emerytury. Już od końca XIX w. można zaobserwować kształtowanie się odrębności ryzyka emerytalnego względem pozostałych zdarzeń ubezpieczeniowych. Kluczowe znaczenie dla określenia zasięgu ochrony ma konstrukcja zawieszenia prawa do świadczenia. Doktryna prawa ubezpieczeń społecznych uznaje, że regulacja zawieszenia prawa do emerytury powinna uniemożliwiać łączenie świadczenia z zarobkami. Ryzyko emerytalne powinno być określone jako prawo do zaprzestania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Polski ustawodawca często zmienia treść zdarzenia ubezpieczeniowego, co wywołuje spory dotyczące rzeczywistego sformułowania ryzyka. Ponowne wprowadzanie regulacji zawieszenia prawa do emerytury do ustawy emerytalnej wiąże się także z problemami intertemporalnymi i zagadnieniem ochrony praw nabytych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stasiak, Ks Marian. "Prawo w służbie humanizacji życia." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (December 30, 2020): 333–57. http://dx.doi.org/10.31743/sp.11704.

Full text
Abstract:
Artykuł zamierza wykazać wpływ prawa na procesy humanizacji życia w wymiarze osobowym i społecznym. Prawo to powszechne doświadczenie wszystkich ludzi, jest tworzone przez człowieka i dla człowieka: „cum igitur hominum causa omne ius constitutum sit”. Fundament prawa opiera się na jednakowej i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Człowiek posługuje się prawem w wysiłku realizacji swego człowie­czeństwa i lepszej przyszłości. Prawo to także kluczowy regulator życia społecznego, prawo konsoliduje więzi społeczne, wzmacnia struktury państwa, tworzy wspólnotę narodów. Humanizację prawa objawia jego wyzwalająca funkcja. Prawo stanowi opar­cie dla słabszych, człowiek swojej pozycji nie musi bronić siłą, jego miejsce w spo­łeczeństwie gwarantuje mu prawo. Dzięki prawu w sytuacjach konfliktowych został wygaszony dźwięk broni. Człowiekowi w poszukiwaniu procedur organizacji życia przyświeca idea zawarta w twierdzeniu Anaksymandera z Miletu, iż człowiek pragnie być sobą, człowiek zabiega o kształt swego losu. Prawo dąży do realizacji sprawiedliwości, chce oddać każdemu to, co mu się należy. Prawo nie utożsamia się z moralnością – to jednak nie może uznać za słuszne tego, co jest złem z punktu widzenia moralnego. Prawo odwołuje się do prawdy, choć prawdy nie dekretuje, to jednak prawo oparte na kłamstwie byłoby destrukcją samego prawa. W demokratycznym państwie o tym, co jest prawem, stanowi większość oby­wateli. Większość głosów nie orzeka o prawdzie, nie stanowi o tym, co dobre, a co złe etycznie. Decyzja większości stanowi o tym, co jest legalne. System demokracji opiera się na zasadach wolności i równości wszystkich obywateli. Dzięki tym zasadom respektuje się zarazem zdania tych, którzy są w mniejszości. Tworzenie prawa jest sztuką „ars legesferendi”. Prawo nie jest fotografią społe­czeństwa, prawo nie mówi, jak jest, lecz jak być powinno; stąd „lex respicit futura”. Prawo liczy na szansę przemiany człowieka, na budowę świata o bardziej ludzkim wizerunku. Prawnika można porównać z powołaniem lekarza. Lekarz staje nad chorym, aby go leczyć, a nie zajmować się wypisywaniem recept, choć proces leczenia następuje poprzez wypisywanie recept. Podobnie prawnik nie może ograniczać swojej uwagi do świata norm, lecz po­przez normy i ich aplikację czynić świat bardziej sprawiedliwym i godnym człowieka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Grunt-Mejer, Katarzyna. "Gdy więcej to nie lepiej." Etyka 49 (December 1, 2014): 97–104. http://dx.doi.org/10.14394/etyka.473.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gładoch, Monika. "O potrzebie różnorodności w prawie pracy." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica 88 (September 30, 2019): 17–24. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6069.88.02.

Full text
Abstract:
Panuje przekonanie, że skoro prawo pracy ma chronić pracownika, to ze swojej istoty wymaga ograniczeń. Zasada swobody umów powinna być zatem limitowana. W przeciwnym bowiem wypadku dojdzie do naruszenia systemu prawa pracy. Stąd tylko krok do stwierdzenia, że wolność w prawie pracy może stanowić zagrożenie dla realizacji podstawowej funkcji w prawie pracy. Innymi słowy, im większy uniformizm, czyli jednolitość instytucji, tym większa pewność skuteczności działania funkcji ochronnej prawa pracy. Tymczasem funkcja ochrony pracownika nie może i nie powinna stanowić bariery dla rozwoju prawa pracy. Prawo pracy XXI wieku wymaga różnorodności. Tylko dzięki nowym formom zatrudnienia i organizacji pracy oraz elastyczności można sprostać wyzwaniom rynku pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Pawłowska, Aneta. "Klauzula antykonkurencyjna w prawie pracy. Praktyczne zastosowanie art. 300 k.p." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 4 (April 1, 2020): 20–37. http://dx.doi.org/10.21697/mj.6134.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest dwóm powiązanym ze sobą zagadnieniom: złożonemu charakterowi umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy oraz odpowiedniemu zastosowaniudo wskazanej wyżej umowy norm właściwych prawu cywilnemu znajdujących odpowiednie zastosowanie wskutek niewyczerpującego uregulowania rzeczonej umowy na grunciekodeksu pracy. W pierwszej kolejności autorka pokrótce omawia pojęcie oraz charakter wskazanego wyżej stosunku zobowiązaniowego. W szczególności, posiłkując się dotychczasowym dorobkiem doktryny oraz orzecznictwa, autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy winna być zakwalifikowana jako umowa cywilnoprawna, czy też może umowa z zakresu prawa pracy. W dalszej części dokładnie analizuje znaczenie oraz zakres zastosowania poszczególnych norm kodeksu cywilnego w prawie pracy. Dokonując szczegółowej charakterystyki kolejnych przesłanek zawartych w treści art. 300 k.p. autorka artykułu odpowiada, kiedy odpowiednie zastosowanie norm właściwych prawu cywilnemu jest możliwe w zakresie prawa pracy oraz na jakie ograniczenia należy w tym zakresie zwrócić uwagę. Ostatnia część artykułu poświęcona jest szerokiej analizietreści oraz istotnych elementów umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Opisując zakres czasowy obowiązywania rzeczonej umowy, jej treść oraz ewentualnekonsekwencje jej niewykonania bądź nienależytego wykonania, autorka pracy pokazuje zjawisko przenikania się dwóch odmiennych gałęzi prawa, jak również praktyczne zastosowanie norm z zakresu prawa cywilnego w kodeksowej regulacji prawa pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Mielnik, Barbara. "Zgodność prawa krajowego z prawem międzynarodowym na przykładzie Polski. Uwagi ogólne." Przegląd Prawa i Administracji 120 (June 17, 2020): 321–34. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.120.24.

Full text
Abstract:
Państwo polskie pojawiło się na arenie międzynarodowej ponownie po I wojnie świato-wej. Prawo międzynarodowe zawsze odgrywało znaczącą rolę w kształtowaniu się naszego porząd-ku prawnego, gdyż Polska od początku swego istnienia musiała respektować liczne zobowiązania umowne, zarówno wielostronne, będące jeszcze częścią traktatów pokojowych, jak i umowy dwu-stronne. Sądy polskie w okresie międzywojennym były dość przychylne prawu międzynarodowemu, choć nieuregulowanie kwestii kolizyjnych w polskich konstytucjach komplikowało nieco sytuację, co stawiało RP w niekorzystnym świetle na arenie międzynarodowej. W latach 1945–1989 prawo międzynarodowe było obecne w orzecznictwie polskich sądów tylko wyjątkowo. Proponowano za-stosować metodę ex prioprio vigore. Reformy rozpoczęte w roku 1989 i uznanie RP za demokra-tyczne państwo prawa wymusiło jednak zmiany i sądy polskie znów stały się bardziej przychylne normom międzynarodowym. Nowa konstytucja zaś ustanowiła nowy porządek prawny, powołując się na obowiązek państwa do przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym prawa organizacji międzynarodowych. Zagadnienie relacji między prawem wewnętrznym RP a prawem międzynaro-dowym nie jest jednak całkowicie oczywiste, pomimo kilku orzeczeń Sądu Najwyższego i Trybu-nału Konstytucyjnego. Niniejszy artykuł ogólnie przybliża te kwestie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Prawy"

1

Slánský, Karel. "Vnitřní krajina Prahy." Doctoral thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-259686.

Full text
Abstract:
The thesis describe fundamental parts of inner landscape of Prague a compare it with the city of Munchen in basic context. In literary part thesis describe basic terms conected with the topic of research. Structure of green areas, systems of greenery and landscape of Prague and its values have been desribed. In summary of thesis the character of cities, green areas, character of system of greenery and their developement, principles and strategy of the cities and legislative tools of Munchem and Prague have been descibed. Aim of the thesis is to create the conceptual material for planning the systems of greenery in cities (metropolis) with the emphasis of sustainable development.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Maunová, Věra. "Socioekonomická analýza Prahy 8." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-685.

Full text
Abstract:
Diplomová práce se zabývá socioekonomickou analýzou Prahy 8. Pomocí této analýzy se snaží pojmenovat silné, slabé stránky, příležitosti a hrozby Prahy 8. Popisuje základní charakteristiku území, strukturu a ekonomickou aktivitu obyvatelstva, místní ekonomiku, sociální a dopravní infrastrukturu. Na základě tohoto popisu je zpracována SWOT analýza, která vymezuje silné, slabé stránky a bariéry a příležitosti budoucího rozvoje Prahy 8.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kühnel, David. "Silniční okruh kolem Prahy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-10851.

Full text
Abstract:
Prague ring road is one of the most important constructions of Prague and Central Bohemia. When completed, it will become one of routes with the heaviest traffic in the Czech Republic. In my thesis I deal with the past, present and future of Prague ring road. I have mentioned its individual parts as well as its links to urban circuit. The main focus is on the most problematic part of the circuit, namely the northwestern segment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kalíšková, Barbora. "Magistrát hlavního města Prahy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-15980.

Full text
Abstract:
The diploma thesis deals with the statute of the Municipality of the capital city Prague, which is the central authority of public administration and municipal government in the city. The city of Prague is not only province, but also corporate town and the largest domicile in the Czech Republic. The thesis analyses legal boundaries of the capital city in relevant acts (Municipalities Act, Capital City Act) and depicts the historical development of its administration between 1918 - 2009. The authorities of the Municipality of capital city Prague, its inner structure, competencies and major task in the areas of public administration and municipal government are also described within the thesis. It summarizes the relationships between the Municipality and local council (political leadership of the city), central offices of the public administration and subordinate units. In the end, it also sums the internal legal norms (financial management, requirements on the officers etc.) up and provides the evaluation of the contemporary state.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Daud, Siti Khalijah Bte. "Population genetics of Penaeus monodon Fabricius and Penaeus merguiensis de Man in Malaysia." Thesis, University of Stirling, 1995. http://ethos.bl.uk/OrderDetails.do?uin=uk.bl.ethos.295839.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Křeček, Pavel. "Analýza rozpočtování hlavního města Prahy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-3076.

Full text
Abstract:
Diplomová práce se věnuje analýze právního a ekonomického postavení městských částí hlavního města Prahy. Protože jde o poměrně širokou problematiku, práce se soustředí zejména na oblast hospodaření a rozpočtování hl. m. Prahy a jeho městských částí. Práce obecně popisuje financování územních samospráv a teoretické vymezení územních rozpočtů. Práce se rovněž věnuje popisu rozpočtové soustavy České republiky a analýze právních předpisů majících vztah k hospodaření a rozpočtování městských částí. Cílem práce je popsat, analyzovat a zhodnotit právní a rozpočtové vztahy uvnitř hl. m. Prahy a poskytnout tak základní přehled o této problematice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Martinkovič, David. "Analýza MHD Prahy a Singapuru." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-3657.

Full text
Abstract:
Práce se zabývá analýzou a srovnáním Městského hromadného systému v Praze a Singapuru. Ukazuje na problémy a jejich možné řešení použítím určitých specifických rysů srovnávaných systémů. Analýza se týká integrovaného systému, jízdného, dopravních prostředků a jejich provozu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Zika, Ondřej. "Analýza IDS Prahy a Bratislavy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-162145.

Full text
Abstract:
The aim of this thesis is the analysis of integrated transport systems in Prague (Prague integrated transport) and in Bratislava (Bratislava integrated transport). The analysis identifies e. g. means of transport in these integrated transport systems, transport and legal relations, practical knowledge from travelling etc. In the conclusion of this theses there are suggested some recommendations in order to improve the system. This analysis showed that the creation of high-quality transport system is quite difficult.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kremlová, Hana. "Pozice Prahy na trhu kongresů." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-85222.

Full text
Abstract:
The thesis focuses on the congress tourism, situation of Prague and other 4 competing cities. It describes the specifics of marketing in tourism, congress tourism and destination management. Then follows the comparison of destinations and activities of each city convention bureau and the resulting recommendations for the Czech capital.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Marčev, David. "Hodnocení dopravní dostupnosti suburbánních oblastí Prahy." Doctoral thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-259696.

Full text
Abstract:
This doctoral thesis seeks to evaluate the accessibility of the centre of the capital city Prague by people commuting from the suburbs on a daily basis using different types of transport and the related energy performance of these differing types of vehicle. The goal of this academic work is to propose a methodology for measuring transport accessibility by utilising energy efficiency as benchmark. On the basis of energy requirements, obtained by measurements taken during journeys both by car and bus, a method of calculating the energy demands of the two modes of transport was derived. This proposed method of measurement was then applied to journeys from selected suburbs and the results were compared. A part of this work was to propose an "energy information label" whose goal is to inform residents about the energy requirements of the various types of transport when used for their daily commute from the suburbs to the city core. It was verified that the performance of the measured units of energy required are significantly affected by another factor. The main benefit of this work is the proposal of a methodology for the acquisition and measurement of the energy performance during the populations daily commute. Another benefit is the proposal to implement an "energy information label" which serves to inform the population about the energy performance when commuting to their place of work in the city core.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Prawy"

1

Prawy, Marcel. Marcel Prawy erzählt aus seinem Leben. 4th ed. Wien: Kremayr & Scheriau, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Zimowa Szkoła Prawa Pracy (15th 1988 Karpacz, Poland). Prawo pracy wynalazczej: Materiały XV Zimowej Szkoły Prawa Pracy, Karpacz, marzec 1988. Wrocław: Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Góral, Zbigniew. Prawo do pracy: Studium prawa polskiego w świetle porównawczym. Łódź: Wydawn. Uniwersytetu Łódzkiego, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Barzycka-Banaszczyk, Małgorzata. Prawo pracy. Warszawa: C.H. Beck/PWN, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Liszcz, Teresa. Prawo pracy. Gdańsk: Info-Trade, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Florek, Ludwik. Prawo pracy. Warszawa: C.H. Beck, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jończyk, Jan. Prawo pracy. 3rd ed. Warszawa: Wydawn. Nauk. PWN, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Barzycka-Banaszczyk, Małgorzata. Prawo pracy. 2nd ed. Warszawa: C.H. Beck, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Florek, Ludwik. Prawo pracy. Warszawa: C.H. Beck, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Salwa, Zbigniew. Prawo pracy. Olsztyn: Wydawn. ETHOS, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Prawy"

1

"IN MEMORIAM MARCEL PRAWY (1911–2003)." In Richard Strauss-Blätter, 6–7. Hollitzer Verlag, 2003. http://dx.doi.org/10.2307/j.ctvg8p3bj.4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

"Słowo wstępne." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

"Czy spółka cywilna może być uznana za pracodawcę w myśl art. 3 k.p.?" In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

"Oddział spółki handlowej w roli pracodawcy." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

"Nadużycie osobowości prawnej a zasada równego traktowania pracowników – uwagi na tle wyroku Sądu Najwyższego z 18.09.2014 r., III PK 136/13." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

"Zbycie przedsiębiorstwa w świetle art. 231 kodeksu pracy." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

"Ochrona interesu pracodawcy w świetle przepisów prawa pracy i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

"Zatrudnianie członków zarządu w spółce kapitałowej na podstawie umowy o pracę." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

"Zatrudnianie członków zarządu w spółce kapitałowej na podstawie wyboru." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

"Zatrudnianie członków zarządu w spółce kapitałowej na podstawie kontraktu menedżerskiego." In Prawo pracy w systemie prawa. Prawo pracy a prawo handlowe. Wydawnictwo UŁ, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-306.2.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Prawy"

1

Koch, Renate. "Marcel Prawy und das erste Broadway-Musical im Österreich der Nachkriegszeit." In Jahrestagung der Gesellschaft für Musikforschung 2019. Paderborn und Detmold. Musikwissenschaftliches Seminar der Universität Paderborn und der Hochschule für Musik Detmold, 2020. http://dx.doi.org/10.25366/2020.57.

Full text
Abstract:
Marcel Prawy, born in Vienna, graduated in law. In 1936, the couple Kiepura/Eggerth engaged him as private assistant. Two years later Jan Kiepura helped him to emigrate to New York. In 1943, after his employment ended, Prawy joined the US Army. Finally he returned as an elite soldier to Vienna and began his pioneering work for ‘Broadway Musicals’. In 1955, he was appointed dramaturge at the ‘Wiener Volksoper’. One year later in February, Kiss Me, Kate was performed in two Austrian theatres. The Viennese version was produced by Prawy himself and staged by Heinz Rosen. In Graz André Diehl directed the orchestration by conductor Rudolf Bibl on the basis of a piano score. Prawy relied on a mixture of Austrian theatre luminaries and American actors. In the Volksoper 183 performances took place – Graz had only 16. The reviews for the Viennese premiere reaffirmed the cheers. The criticism of the Graz production did not receive the same attention as Prawy’s production did.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wodniak, Katarzyna. "Redaktorki „Mojej Przyjaciółki” (1934-1939) i „Przyjaciółki” w okresie czytelnikowskim (1948-luty 1951)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.12.

Full text
Abstract:
Artykuł ma być próbą przybliżenia środowisk twórczyń najbardziej masowych tytułów prasowych dla kobiet: przedwojennego dwutygodnika „Moja Przyjaciółka” ukazującego się w latach 1934-1939 w Zakładach Wydawniczych Alfreda Krzyckiego oraz wzorowanego na nim tygodnika „Przyjaciółka” z okresu, kiedy jego wydawcą był Instytut Prasy Spółdzielni Wydawniczo-Oświatowej „Czytelnik” (marzec 1948 – luty 1951). Analizie porównawczej poddane zostały sylwetki dziesięciu redaktorek, graficzek i publicystek „Mojej Przyjaciółki” oraz przygotowanie i drogi do zawodu takiej samej liczby dziennikarek związanych z „Przyjaciółką” powojenną. Na jej podstawie można stwierdzić, że pierwsze z pism, o ogólnokrajowym zasięgu, choć powstające w prowincjonalnym Żninie na Pałukach, tworzyły niezamężne dwudziestolatki stawiające swoje pierwsze kroki zawodowe w rodzinnym przedsiębiorstwie Krzyckich i przechodzące tam przez wszystkie etapy pracy redakcyjnej. Drugi z periodyków, będący elementem większego projektu kulturalno-oświatowego „Czytelnika” obliczonego na pozyskanie szerokich rzesz ludowego audytorium kobiecego, mającego dotąd znikomy lub żaden kontakt z prasą, „miały robić przedwojenne, dobrze wykształcone komunistki z inteligenckich domów” specjalnie wyselekcjonowane i przygotowane do pracy w czasopiśmie kobiecym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Staszewska, Ewa. "Ochrona pracy osób niepełnosprawnych." In Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Aksjologiczne i prawne aspekty niepełnosprawności”. Temida 2, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/aipan.2020.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Balash, Cheslav, Neil Bose, Jonathan Binns, and David Sterling. "High Porosity Net Drag at a Low Angle of Attack in Application to a Representative Prawn Trawl." In ASME 2012 31st International Conference on Ocean, Offshore and Arctic Engineering. American Society of Mechanical Engineers, 2012. http://dx.doi.org/10.1115/omae2012-83083.

Full text
Abstract:
The presented work investigated the extent by which Reynolds number determines the drag coefficient for high porosity nets at a low angle of attack. A simple prawn trawl model that incorporates the main design features of prawn trawls employed in Australia was developed. Four trawl models of various high porosities were tested in a flume tank with respect to drag and shape over a range of flow velocities. The physical trawl model was analysed as a system of independent plane net sheets, each with an orientation to the flow estimated from analysis of stereo-vision data. The main finding was that the drag coefficient was weakly dependent on the Reynolds number in the range typical for prawn trawl operations, 1000<Re<1700. These combined findings imply that trawler operators can approximately estimate prawn net drag from a function containing trawl twine area, towing speed and spread ratio.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Williams, Michele A., Amy Hurst, and Shaun K. Kane. ""Pray before you step out"." In ASSETS '13: The 15th International ACM SIGACCESS Conference on Computers and Accessibility. New York, NY, USA: ACM, 2013. http://dx.doi.org/10.1145/2513383.2513449.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Zhabniak, Iryna. "ISTOTA ZAANGAŻOWANIA DO PRACY WE WSPÓŁCZESNYCH ORGANIZACJACH." In PARADIGMATIC VIEW ON THE CONCEPT OF WORLD SCIENCE. European Scientific Platform, 2020. http://dx.doi.org/10.36074/21.08.2020.v1.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Lotfi, Elaachak, Belahbib Amine, Elouaai Fatiha, and Bouhorma Mohammed. "Learning to pray, islamic children's game." In 2014 International Conference on Multimedia Computing and Systems (ICMCS). IEEE, 2014. http://dx.doi.org/10.1109/icmcs.2014.6911271.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Giedrewicz-Niewińska, Aneta. "Wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy." In Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Aksjologiczne i prawne aspekty niepełnosprawności”. Temida 2, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/aipan.2020.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Mátyás, Melinda. "A Hevenesi-, Kaprinai-, Pray-kéziratgyűjtemény feldolgozásának kérdései." In Hagyományok és kihívások V. Múlt és jövő : Országos Könyvtárszakmai Nap, 2016. ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, 2017. http://dx.doi.org/10.21862/hagykihiv_2016.111.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Husba, Dwi Pratiwi S. "Strategi Penerjemahan Film (Subtitling) Eat Pray Love." In Seminar Nasional Struktural 2018. Semarang, Indonesia: Dian Nuswantoro University, 2018. http://dx.doi.org/10.33810/274190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Prawy"

1

Black, Mark E. Pray for Peace. Prepare for War...and Stability Operations. Fort Belvoir, VA: Defense Technical Information Center, March 2013. http://dx.doi.org/10.21236/ada588619.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Gruber, Jonathan. Pay or Pray? The Impact of Charitable Subsidies on Religious Attendance. Cambridge, MA: National Bureau of Economic Research, March 2004. http://dx.doi.org/10.3386/w10374.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Łapińska, Justyna, Agata Sudolska, Joanna Górka, Iwona Escher, Grzegorz Kądzielawski, and Paweł Brzustewicz. Zaufanie pracowników do sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach przemysłowych funkcjonujących w Polsce. Raport z badania. Institute of Economic Research, July 2020. http://dx.doi.org/10.24136/eep.rep.2020.1.

Full text
Abstract:
Sztuczna inteligencja (SI) coraz częściej wpływa na życie jednostek oraz funkcjonowanie społeczeństw jako całości. W ostatnim czasie rośnie również znaczenie sztucznej inteligencji w biznesie, w którym posiada ona coraz szerszy zakres zastosowań. Definicje sztucznej inteligencji różnią się w zależności od kontekstu, w którym to pojęcie jest używane. W najprostszym ujęciu przez sztuczną inteligencję rozumie się systemy lub maszyny na nich oparte, które naśladują ludzką inteligencję podczas wykonywania określonych zadań i dodatkowo mogą się interaktywnie doskonalić (uczyć) na podstawie zbieranych informacji. Postrzegane korzyści i zagrożenia związane z wdrażaniem w przedsiębiorstwach rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji mogą różnić się w zależności od tego, kto dokonuje oceny zjawiska. To, co dla pracodawcy stanowi korzyść (np. obniżenie kosztów pracy), przez pracowników może być postrzegane jako realne zagrożenie związane z utratą pracy (zastąpienie pracownika przez rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję). Ograniczenie wspomnianych obaw będzie możliwe tylko wówczas, gdy sztuczna inteligencja będzie rozwijana i wdrażana w firmach w sposób właściwy, pozwalający zdobyć zaufanie pracowników. Zaufanie ukierunkowane na technologię jawi się jako niezwykle ważna i interesująca poznawczo kategoria. Zaufanie do technologii przejawia się w gotowości człowieka do bycia pod wpływem technologii, wynikającej z użyteczności tej technologii, przewidywalności skutków jej działania a także wiarygodności jej dostawców. Pojęcie zaufania do technologii odnosi się zatem do wiary, iż druga strona relacji – w tym przypadku technologia – będzie działać w sposób przewidywalny i niezawodny, zapewniający pozytywne rezultaty. Nie bez znaczenia jest tu również indywidualna skłonność jednostki do korzystania z technologii, będąca efektem jej cech osobowościowych, związanych m.in. z wcześniejszymi doświadczeniami, otwarciem na nowe doświadczania, chęcią ciągłego poznawania i uczenia się. Identyfikacja oraz pomiar zaufania do sztucznej inteligencji, rozumianej jako najbardziej zaawansowanej formy rozwoju technologii, jest swoistym wyzwaniem z uwagi na latentną naturę rozważanej zmiennej. Biorąc pod uwagę, że zaufanie pracowników do sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie jest konstruktem złożonym, wielowymiarowym i nieidentyfikowalnym bezpośrednio w zrealizowanym badaniu podjęto próbę jego opisu poprzez inne konstrukty badawcze złożone z elementów (zmiennych) identyfikowalnych, które odnoszą się do obserwowalnych cech. Konstrukty badawcze niższego szczebla to: ogólne zaufanie technologiczne, zaufanie do zaawansowanej technologii w przedsiębiorstwie, zaufanie wewnątrzorganizacyjne, indywidualne zaufanie kompetencyjne. Celem przeprowadzonego badania była ocena poziomu zaufania do sztucznej inteligencji pracowników przedsiębiorstw przemysłowych funkcjonujących w Polsce. Poziom wspomnianego zaufania zbadano w oparciu o cztery, wymienione wyżej, konstrukty badawcze niższego szczebla. Z uwagi na stosunkowo niski stopień rozpoznania w teorii i praktyce problematyki zaufania pracowników do sztucznej inteligencji, przeprowadzone badanie miało charakter eksploracyjny. Zostało zrealizowane w okresie luty–kwiecień 2020 r. w 29 przedsiębiorstwach funkcjonujących na terenie Polski. Ich dobór miał charakter celowy i wynikał z możliwości uzyskania w nich zgody na realizację pomiaru. Dobór respondentów w każdym z przedsiębiorstw miał także charakter celowy. Pomiar z udziałem wybranych w ten sposób osób zrealizowano metodą ankiety bezpośredniej. Wzięło w nim udział łącznie 792 respondentów. Opisane jednostki poddano pomiarowi w miejscu pracy. Stosownie do zaproponowanej metody zbierania danych, instrumentem pomiarowym wykorzystanym w badaniu był kwestionariusz ankietowy. Uzyskane wyniki poddano analizie w każdym z czterech zaproponowanych obszarów (konstruktów badawczych niższego rzędu), dokonano także syntetycznej oceny konstruktu złożonego, jakim jest zaufanie pracowników do sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie. Ocena syntetyczna wyniosła S=6,63 (w skali od 0 do 10) . Wynik ten należy interpretować z ostrożnym optymizmem, świadczy bowiem o umiarkowanie wysokim ogólnym zaufaniu pracowników do zaawansowanej technologii, w tym sztucznej inteligencji. Odwołując się do ocen cząstkowych dotyczących poszczególnych obszarów warto podkreślić, że owo zaufanie jest wspierane głównie przez indywidualne zaufanie kompetencyjne oraz zaufanie wewnątrzorganizacyjne. Te dwa komponenty zaufania są ze sobą ściśle powiązane. Wyniki badania wskazują jednocześnie na niższy poziom ocen uzyskanych w dwóch pozostałych komponentach opisywanego konstruktu, jakimi są ogólne zaufanie technologiczne oraz zaufanie do zaawansowanej technologii w przedsiębiorstwie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography