Academic literature on the topic 'Před válkou'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Před válkou.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Před válkou"

1

Ceska, Jaroslav. "Czechoslovak Statistical Society Before the Second World War." Informační Bulletin České statistické společnosti 22, no. 1 (2011): 37–40. http://dx.doi.org/10.5300/ib/2011-1/37.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Żygadło-Czopnik, Dorota. "Pamięć/wspomnienie. Uwagi do tekstu Lubomíra Doležela „Život s literaturou. Vzpomínky a rozhovory”." Slavica Wratislaviensia 173 (October 7, 2020): 411–21. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1150.173.34.

Full text
Abstract:
Studie se věnuje otázce poznávací hodnoty ego-dokumentu, jehož autorem je Lubomír Doležel, Život s literaturou. Vzpomínky a rozhovory (2013), vydaném jako šedesátý svazek v edici Paměť pražským nakladatelstvím Academia. Díky analýze textu dostáváme informace nezbytné pro vytvoření obrazu minulosti generace Čechů narozených před druhou světovou válkou, jako je duchovní atmosféra tohoto historického období, kterou nelze reprodukovat na základě jiných dokumentů. Pro naše účely se jednalo o náčrt reflexe části autobiografických závěrů Doležela, česko-kanadského lingvisty, teoretika literatury řazeného mezi zástupce třetí generace českého strukturalismu, generace spojené sdíleným prožitkem války a působící v podobném politicko-intelektuálním kontextu (dominance marxismu a strukturalismu). Jeho text je záznam jisté reality, záznamem a svědectvím viděných míst, potkaných osob, událostí, jichž byl svědkem, a zanecháním stopy po sobě a světě, ve kterém byl účastníkem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Vajda, Júlia, Dóri Szegő, and Gergely Kunt. "Paměť versus obchod: Znovuzrození pešťské židovské čtvrti." Sociální studia / Social Studies 11, no. 4 (October 21, 2014): 97–118. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-4-97.

Full text
Abstract:
Studie se zabývá obrozením budapešťského židovské čtvrti. Část města, kterou dnes takto označujeme, leží v centru Budapešti, konkrétně ve čtvrtích Erzsébet a Teréz, na hranici šestého a sedmého městského obvodu. Ve studii jsou na příkladech několika restaurací, knihkupectví, prohlídkových okruhů a tzv. barů na staveništi popsány nové tendence, ke kterým v židovském městě dochází. Svou typickou architektonickou podobu získalo židovské město během 19. století a před první světovou válkou. V roce 1944 bylo na jeho území „velké ghetto“. Na zničení architektonicky cenné zástavby se nepodepsala ani tak válka, jako spíše období socializmu, které následovalo po ní. Budovy chátraly, různým vlnám modernizace a přestaveb však čtvrť nepodlehla. Po změně režimu dávalo město stále větší prostor investorům, kteří staré budovy demolovali. Proti těmto necitlivým zásahům se vzedmula vlna občanských iniciativ. Hospodářská krize, která vypukla v roce 2008, pomohla snahám aktivistů o záchranu čtvrti. Mnoho parcel zůstalo po stržení budov prázdných a další demolice byly odloženy. V zachovalých budovách a na volných prostranstvích začaly vznikat různé podniky se zvláštní atmosférou dočasnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kovář, Martin. "Enemies or Allies?" Acta Oeconomica Pragensia 16, no. 1 (February 1, 2008): 66–73. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.21.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Drnovský, Pavel, Petr Hejhal, and Ladislav Rytíř. "Polní opevnění u Jaroměře za války o bavorské dědictví (1778–1779) : obrana strategického prostoru na soutoku Labe, Metuje a Úpy před stavbou pevnosti Ples/Josefov." Archaeologia historica, no. 1 (2019): 185–203. http://dx.doi.org/10.5817/ah2019-1-8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Seebauer, Renate. "„Učitelky“: jejich dlouhá cesta k rovnoprávnosti a uznání se zaměřením na feminizaci a její důsledky." Pedagogická orientace 24, no. 5 (December 15, 2014): 699–720. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-5-699.

Full text
Abstract:
Vycházeje z aktuální situace v oblasti feminizace na rakouských školách, bude v historické studii zahrnující časové rozmezí od r. 1870 do konce první světové války načrtnuta dlouhá cesta učitelek k rovnoprávnosti a uznání, jak ji lze sledovat v historických odborných pedagogických časopisech. Kořeny feminizace, především v oblasti primární školy, sahají hluboko do 19. století (tehdy školy obecné – Volksschule). Přes veškeré překážky ze strany mužských kolegů a obtížné pracovní podmínky bylo až do roku 1896, kdy byly dívky/ženy poprvé připuštěny ke složení maturity, povolání „učitelky“ jedinou možností, jak mohly dosáhnout uznávaného vzdělání, které přesahovalo rámec povinné školní docházky. Během krátké doby tudíž vzdělávací ústavy „vyprodukovaly“ nadbytek učitelek, které se často musely jako soukromé učitelky za „skývu chleba“ tvrdě protloukat životem. Dnešní vysoká míra feminizace, jejímž důsledkem je nedostatek mužů na rakouských primárních školách, oslabuje především u chlapců možnost setkávat se s příklady mužských rolových vzorů; chlapci tak v dětském věku nenacházejí modely chování příslušníků stejného pohlaví, se kterými by se mohli identifikovat; zdá se, že chlapci s migračním pozadím – speciálně z jiných kulturních kruhů – jsou tím obzvláště postiženi. Argumentace podložené teorií genderu ukazují na rozmanitost důvodů, proč v učitelském povolání vládne feminizace a proč jen málo mužů volí studium učitelství pro primární školu. Mnohé jevy, se kterými se v nejnovějších studiích setkáváme (obsazování vedoucích míst, aspekty pracovní psychologie…), nacházíme již v pojednáních z let na přelomu mezi 19. a 20. stoletím.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Moldanova, Dobrava. "Románová reflexe 28. října 1918." Bohemistyka, no. 3 (December 30, 2019). http://dx.doi.org/10.14746/bo.2019.3.1.

Full text
Abstract:
Studie Románová reflexe 28. října 1918 se zabývá několika českými romány, vzniklými ve 20. letech 20. století, jejichž autoři, K.M. Čapek Chod, A.M. Tilschová a B. Benešová reflektují změnu společenského klimatu za války a bezprostředně po ní. Proměnu spojují nejen se změnou společenského zřízení, se vznikem demokratické republiky, ale především s představou osvobození se od společenských norem, spojených se světem před válkou. Postavy těchto románů procházejí katarzí, která je osvobozuje a otvírá jim nové životní perspektivy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ducháčková, Michaela. "Daniele Ganser: Nezákonné války: Jak země NATO sabotují OSN: Kronika doby od Kuby po Sýrii." Mezinárodní vztahy, December 1, 2018, 1–4. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1576.

Full text
Abstract:
Kniha se zaměřuje na aktivity NATO, které jsou zcela v rozporu s původním zaměřením Charty OSN z roku 1945, podle níž válku smí vést pouze země, která je napadena, a válka proti nějakému státu smí být vedena pouze s mandátem OSN. Již přes 70 let jsou vedeny války, které tento mandát vůbec nemají, jsou tedy nezákonné, jsou zločinem proti lidskosti, agresí prosazovanou zájmy určitých mocenských skupin. Ganser neúprosně odhaluje vlastní pozadí těchto chtěných eskalací konfliktů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Před válkou"

1

Touchan, Shourouk. "Využití evropských zkušeností při obnově válkou zničených měst v Sýrii – příklad města Aleppo." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233274.

Full text
Abstract:
• Objective of this research study urban planning for the city of Aleppo after internal conflicts and civil war. • We will choose the city of Berlin is an example of the European experience for comparison. As a result of exposure to destruction after World War II, this led to changes in urban planning and social, economic and political. • These changes have attracted specialists for reconstruction and according to modern methods, and turned from the city of devastating to the city of sophisticated and contemporary. • As a result, can benefit from the European experience in this area in the urban planning of the city of Aleppo. With the study of the positive and negative aspects in this experiment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Vrzal, Tomáš. "Hospodářské a politické důsledky občanské války v USA." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-76823.

Full text
Abstract:
This diploma thesis aims to show, whether main changes introduced to American economy due to Civil War in 1861 to 1865 had or had not positive effect on post-bellum economic development. were following antebellum development, or whether they go against it. To reach this objective, ante-bellum development of policies, which were changed the most during or after the war, is outlined; main political and social changes are introduced; application of the American system and its effects, mostly of protectionism and national banking system, are presented; and changes in size and role of federal government and effects of war on economy, mainly in the South, are analysed. I draw a conclusion from this evidence, that emancipation did not lead to immediate economic development in South, but rather due to other reasons. Also, I find that neither policy of protective tariffs, nor changes to the banking system had any positive effect on American economic growth in the last third of 19th century, and that their contribution was probably negative. Therefore, it can be stated, that American system, brought by the war, was not the cause of country's economic success.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Soukup, Jiří. "České podoby Franze Kafky před druhou světovou válkou." Doctoral thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-375117.

Full text
Abstract:
The present study focuses on the analysis of the changes of Franz Kafka's reception in the Czech context before World War II, i. e. on the analysis of Czech translations and critical reflections in Czech language of his works. The study is divided into two symmetrical (in time) parts: the first one focuses on Kafka's reception in his lifetime (1909-1922), the second one on the reception after his death (1924-1939). In the first part, translations of Kafka's office publications are analyzed in the context of their origin, Kafka's part (as an author) in the formation of the original texts as a source for their translation and set in the context of his belletristic works; in the prosopographically oriented analysis the aim is further focused on the reception of Kafka's belletristic texts in his lifetime and on different strategies of translation by authors who translated his texts into Czech during his lifetime (Milena Jesenská, Milena Illová, Jaroslav Dohnal), Kafka's responses and how they are reflected in his work. The analysis in the second part is structured mainly according to the tendencies of reception whose focus shifts gradually from expressionist to surrealistic interpretations; the analysis of gradual changes of Kafka's image in the Czech press which reflects the changing reception of his...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Rohlíková, Monika. "Vlna baladismu v české poezii před první světovou válkou." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-304240.

Full text
Abstract:
This work describes a wave of ballads in the czech poetry before WWI. The work has two parts. The first part maps teoretical basis of studied scientific works about ballads and baladism. Part two contains interpretation of partial texts of poetical ballads or balladic poems. This part try to catch the interpretation from the sight of traditional view of ballads and also to define individual, the tradition exceeded, conceptions. Key words Ballad, the czech poetry before WWI, Antonín Sova, Jaroslav Durych, Petr Bezruč, Viktor Dyk, Fráňa Šrámek, balladic motives.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Havlíčková, Lidmila. "František Soukup a sociální demokracie před I. světovou válkou." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-331198.

Full text
Abstract:
ANOTATION The thesis focused on František Soukup (1871-1940) and political party Czechoslavic Social Democratic Party, because he was the member of this party since 1896. Text describes his life before World War I. The work combines biography of František Soukup and development of the workers and social democratic movement in the context of political modernization - first at the example of party's newspaper, in which Soukup works. In the centre, there is a main theme of the party before World War I - the universal suffrage. Conclusion presents Soukup's activities after the legalization of this requirement, i.e. his work and speeches in House of Deputies, which are placed in contrast with his activities in the Socialist International. The aim of the thesis is write the biography of an important representative of the party and on this basis - analyze political discourse of social democracy at the end of the century. KEY WORDS: political parties, social democracy, František Soukup
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jílek, Tomáš. "Srovnání strategických kultur Československa a Finska před druhou světovou válkou." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-322444.

Full text
Abstract:
Aim of the thesis is to examine the influence of strategic culture on states and their most substantial decisions. The concept of strategic culture introduced first by Jack Snyder in the 1970s is today generally accepted, there are even warnings that culturalism may become too fashionable, indeed some authors say this is already happening. Most works however focus on strategic cultures of countries with long and rich history, historical experience and a great amount of various doctrinal documents - such as USA, Russia, China or India. My aim is to identify the influence of strategic culture in small countries, with a rather short period of independence - Finland and Czechoslovakia before World War II. They differ in one crucial decision: Czechoslovakia had decided to yield to German territorial demands, while Finland had decided not to do so and as a result faced a war against the Soviet Union. Hypothesis of this work is that this crucial difference is caused by different strategic cultures in the two contexts.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

BÁČOVÁ, Pavla. "Itálie pohledem českých autorů cestopisných textů z období před první světovou válkou." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-153438.

Full text
Abstract:
This thesis is devoted to the topic of representation of Italy in the travel literature by Czech writers in the period before the First World War. The corpus contains the following lyrics: Rome 1906-1907 by Josef Svatopluk Machar, Memories from a journey to Italy by Josef Stejskal and Summer in Italy by Jaroslav Hilbert. In the first part I will introduce and describe historical and cultural development of Italy and also the fact how the Czech lands looked up on Risorgimento. Then I describe the individual authors, their literary works and selected corpus works. I define the circumstances of the origin of the text and find the answer to the question why cited authors focused just on Italy. In the second part I analyse the selected works thematically, I create a synthesis and in conclusion I assess, how in the period before First World War, the Czech society was looking up on Italy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

BERGEROVÁ, Lucie. "Vztah T. G. Masaryka a K. Kramáře v době před první světovou válkou." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-252625.

Full text
Abstract:
This master thesis presents an analysis of two personalities Tomáš Garrigue Masaryk and Karel Kramář before the First World War. The main theme of this paper is to description their complicated relationship. Next part of this paper describes their political and social activities, their opinions and life attitudes at this time. This thesis is based on examination of their mutual correspondence. The purpose of this paper is to present comparison, analysis and interpretation of the relationship of T. G. Masaryk and K. Kramář in the Austro-Hungarian Empire.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Havel, Jakub. "Postavení vědy a vědeckých autorit v mediální agendě před první světovou válkou (výzkumná sonda)." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-304780.

Full text
Abstract:
The aim of this work is at least partially to map the position of the scientific theme in magazines produced in the end of 19th century and by the beginning of 20th century with focus on technical progress reflection and partial presence of additional scientific themes. The theoretical part of this work summarizes the role of science in the Czech society from the end of 18th century and presents the main personalities, turning points and processes (mainly industrial revolution) that formed the media discourse by the end of the 19th century. The practical part is dedicated to analyzing of chosen magazines Čas, Naše doba, Česká revue, Český svět a Světozor (Illustrovaný svět) in various periods of time. Firstly, there is a connection concerned with the year 1886, the age of manuscript polemics and "our two questions". Subsequently, it is analyzed the position of science at the turn of the century that was considerably influenced with the general process of technique penetration through society praxis. The last period researched is the pre-war time between years 1912 - 1914, when technical inventions were highly used in the military sphere and were also responsible for a massive militarization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

PROCHÁZKA, Filip. "Proměny struktury čimelického obyvatelstva v období před první světovou válkou a po vytvoření Československé republiky." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-385173.

Full text
Abstract:
The bachelor thesis is devoted to the description and evaluation of population changes in the South Bohemian village of Čimelice between 1890 and 1921. These changes have been described on the basis of a set of four population censuses which were taken during the above-mentioned period. The first aim of the thesis is to describe the village population from the point of view of historical demography and to compare it with general development in the Czech lands. The second aim of the thesis is to survey the population, divided according to their occupation or, more precisely, according to their socioeconomic status, through the microhistorical approach. Subsequently, the thesis examines the influence of the First World War on the population of Čimelice in terms of the fallen and of the men serving in the Czechoslovak Legion. In the last chapter of the thesis, the main aspects of the changes in the rural population in the perspective of the examined village have been summarised, and the possibilities for further scientific research have been mentioned.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Před válkou"

1

Promarněná šance: Edice dokumentů k česko-německému vyrovnáni před první světovou válkou : korespondence a protokoly 1911-1912. Praha: Narodní archiv, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography