Academic literature on the topic 'Převážení materiálu'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Převážení materiálu.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Převážení materiálu"

1

Kekule, Martina. "Výzkum pomocí oční kamery ve fyzikálním vzdělávání." Scientia in educatione 5, no. 2 (December 22, 2014): 58–73. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.107.

Full text
Abstract:
Rešeršní článek představuje metodu oční kamery a její využití ve výzkumech ve fyzikálním vzdělávání. Oční kamera se poměrně často využívá ve výzkumu marketingu, medicíně, výzkumu čtení, vzdělávání sportovců apod.; v oblasti fyzikálního vzdělávání je použití této výzkumné metody poměrně vzácné. Článek uvádí přehled pěti studií, které se zaměřily na přístupy žáků při řešení úloh z mechaniky nebo elektřiny a magnetismu. Navíc uvádí jednu studii z oblasti vzdělávání v biologii. Metoda byla použita jak pro kvalitativní, tak pro kvantitativní typ výzkumu. Nejčastěji byly porovnávány charakteristiky očního zkoumání vizuálního materiálu pro výkonově různě úspěšné skupiny žáků. Zkoumáni byli studenti převážně z VŠ v počtu 11-43. Získané výsledky naznačují několik rozdílů v přístupu mezi žáky s horším a lepším výkonem. Limity metody jsou uvedeny v závěrečné části.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Labischová, Denisa. "Možnosti využití metody eyetrackingu ve výzkumu kompetencí historického myšlení na příkladu analýzy ikonografického materiálu." Pedagogická orientace 25, no. 2 (May 20, 2015): 271–99. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-2-271.

Full text
Abstract:
Empirická studie pojednává o perspektivách využití metody eyetrackingu, založené na sledování očních pohybů při percepci verbálního a ikonického textu, a přináší výsledky předvýzkumu z roku 2014, jehož cílem bylo ověřit výzkumný nástroj pro zkoumání vlivu konkrétního způsobu strukturace analýzy historické karikatury na kvalitu její interpretace respondenty. V první kapitole jsou vymezena teoretická východiska (význam historických pramenů v procesu rozvíjení kompetencí historického myšlení) a jsou zde uvedeny možnosti uplatnění eyetrackingu v pedagogickém výzkumu. Ve druhé kapitole jsou popsány použité metody sběru a zpracování dat. Zvolen byl smíšený výzkumný přístup, zahrnující analýzu audiozáznamů slovních odpovědí studentů a statistických i vizualizovaných dat získaných elektronickým měřením. Testováno bylo 23 studentů učitelství z Moravskoslezského kraje. Ve třetí kapitole jsou prezentována výzkumná zjištění – návrh kategoriálního systému pro interpretaci karikatury, vizualizace dat v podobě heatmap, gaze opacity map a gaze plots a nejvýznamnější kvantitativní data (rozdíly v četnosti a délce očních fixací v průběhu testu). Předvýzkum ukázal, že eyetracking může poskytnout jinými metodami obtížně zjistitelné informace o percepčních strategiích uplatňovaných při interpretaci textu. Výsledky naznačují, že v případě didakticky strukturované analýzy historické karikatury dosahují respondenti vyšší úrovně interpretace než při analýze nestrukturované, kdy se slovní odpovědi omezují převážně na zobrazené osobnosti a jsou opomíjeny důležité symboly, obrazové kódy i širší historický kontext.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ellederová, Eva. "Konstrukční výzkum ve vzdělávání." Pedagogická orientace 27, no. 3 (September 30, 2017): 419–48. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-3-419.

Full text
Abstract:
Cílem této studie je vymezit pojetí konstrukčního výzkumu ve vzdělávání jako výzkumného designu, který klade důraz na vývoj řešení komplexních problémů v pedagogické praxi a na vývoj či validaci teorií o vzdělávacích procesech a vzdělávacích prostředích. Pro objasnění významu konstrukčního výzkumu je vymezena jeho otevřená a intervenční povaha a dualistický přínos. Následně se pokoušíme zmapovat samotný vznik, vývoj a současný stav konstrukčního výzkumu ve vzdělávání, který na začátku 21. století zahájil novou etapu praktické výzkumné metodologie vedoucí k účinnému překlenutí propasti mezi výzkumem a praxí ve formálním vzdělávání. Studie umožňuje porovnat zastoupení konstrukčního výzkumu ve vybraných zemích, oblastech vzdělávání a typech intervencí. Těžištěm je přehledová studie realizovaných konstrukčních výzkumů, které se zaměřují převážně na design učebních materiálů a výuku jazyků. Na základě analýzy empirických studií diskutujeme důležité faktory a doporučení z ní vyplývající a představující teoretická a metodologická východiska pro námi zamýšlený konstrukční výzkum učebnice pro výuku angličtiny pro specifické účely.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Adamovičová, Ana. "Valence partikulí na základě dat z Pražského mluveného korpusu." Prace Filologiczne, no. 75/1 (December 15, 2020). http://dx.doi.org/10.32798/pf.645.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy opisu walencji partykuł w języku czeskim. Oparty jest na materiale Praskiego korpusu języka mówionego (PMK), pierwszego czeskiego korpusu języka mówionego. Po krótkim wprowadzeniu wstępnego materiału korpusowego i głównych wyników badań, artykuł skupia się na opisie walencji partykuł, czyli ich zdolności wiązania się z innymi słowami w zdaniu lub z całym zdaniem, co jest ściśle związane z miejscem ich występowania. Koncentruje się również na kumulacji partykuł w mowie, która z punktu widzenia syntagmatyki jest głównie tekstowa i wychwytuje tylko przypadkowo powtarzające się tekstowe kombinacje dwóch lub więcej partykuł obok siebie, w przeciwieństwie do systemowej, wynikiem które są partykuły wielowyrazowe. Jednak oba procesy wskazują na kombinatoryczne możliwości partykuł. Na koniec przedstawiono bezpośrednie otoczenie wszystkich partykuł, które wystąpiły w PMK. Abstrakt Článek se zabývá popisem valence partikulí v mluvené češtině. Vychází z materiálu Pražského mluveného korpusu (PMK), prvního českého mluveného korpusu. Po stručném představení výchozího korpusového materiálu a hlavních výsledků šetření se soustředí na popis valence partikulí, tj. jejich schopnost vázat se na jiná slova ve větě, nebo na celou větu, což úzce souvisí s místem jejich výskytu. Dále se zaměřuje na kumulacipartikulí v promluvě, která je z pohledu syntagmatiky převážně textová a zachycuje pouze náhodně se opakující textové kombinace dvou nebo více partikulí vedle sebe, na rozdíl od systémové, jejímž výsledkem jsou víceslovné partikule. Oba procesy však ukazují na kombinatorické možnosti partikulí. Nakonec je představeno bezprostřední okolí všech partikulí, které se vyskytly v PMK.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sedláček, Jan, Ondřej Kielar, Daniel Šimíček, and Veronika Kapustová. "Vznik a vývoj mrtvého ramene u Polanky nad Odrou v CHKO Poodří." Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku 24, no. 1-2 (December 20, 2017). http://dx.doi.org/10.5817/gvms2017-1-2-60.

Full text
Abstract:
Předložený článek se zabývá výzkumem sedimentů nově vzniklého mrtvého ramene, které je lokalizováno v CHKO Poodří. Cílem studie je charakterizovat iniciální stadia jeho vývoje. Pro určení základních vlastností sedimentů byly použity metody vysokorozlišující stratigrafie. Byl změřen obsah vody, magnetická susceptibilita, spektrální odraznost ve viditelném světle, zrnitostní rozbor a obsah celkového organického uhlíku (TOC). Studované mrtvé rameno, situované u Polanky nad Odrou, bylo vytvořeno po povodních v roce 2010 protržením meandrové šíje. Na lokalitě byla odebrána dvě jádra o délce 81 cm (POD2) a 108 cm (POD1). Sedimenty sestávají převážně z prachu s vysokým podílem jílové frakce. Materiál s písčitou příměsí byl nalezen v bazálních částech, což nasvědčuje ukládání během iniciálního stadia vzniku mrtvého ramene. Magnetická susceptibilita a CIEL* vykazují určitou variabilitu, která je podmíněna změnami sedimentačních podmínek během roku. Zejména může indikovat jarní povodně a vyšší organickou produkci během letních měsíců. Na druhou stranu je obsah TOC nízký, pravděpodobně v důsledku rychlé degradace organické hmoty. Mrtvé rameno je stále hydraulicky spojeno s hlavním tokem, a proto je dobře okysličené. Rychlost sedimentace je vzhledem k malému akomodačnímu prostoru velmi vysoká, až 18 cm/r. Postupující změlčování a zužování dále vede ke zmenšování vodní plochy mrtvého ramene.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Převážení materiálu"

1

Pavlík, David. "Návrh řízení materiálového toku." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-234782.

Full text
Abstract:
This master’s thesis focuses on the problematics of the material flow management in the company. Thesis is divided into the theoretical, analytical, practical and proposal part. The theoretical part defines basic concepts of selected problematics. The analytical part of the work describes the company where the thesis is processed. The practical part deals with selected indicators of the company and describes the current state of the problem. The proposal part defines possible solutions and selects the best option for the material flow management.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography