Academic literature on the topic 'Příprava učitele na výuku'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Příprava učitele na výuku.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Příprava učitele na výuku"

1

Uličná, Klára. "O stavu didaktické přípravy učitelů anglického jazyka na rozvoj interkulturní komunikační kompetence." Pedagogická orientace 26, no. 1 (April 2, 2016): 76–94. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-76.

Full text
Abstract:
Studie si klade za cíl zmapovat didaktickou přípravu budoucích učitelů anglického jazyka na výuku interkulturní komunikační kompetence (ICC). Pozornost jsme zaměřili především na analýzu forem existence kurikula, a to na analýzu kurikula projektovaného, resp. kurikula didakticky zaměřených studijních předmětů, tj. buď specificky zaměřených na didaktiku ICC, nebo částí předmětů zaměřených na didaktiku anglického jazyka, které jsou věnovány interkulturním aspektům cizojazyčné výuky. Sběr dat proběhl prostřednictvím dotazníků, které byly distribuovány na katedry na 13 fakultách připravujících učitele anglického jazyka v České republice. Výsledky výzkumu ukázaly, že je didaktická příprava na výuku ICC realizována na čtyřech fakultách, a to v devíti studijních programech. Následná kvalitativní analýza kurikula, resp. teoretických východisek, cílů, obsahů a procesů výuky, odhalila, že na fakultách, kde tuto přípravu realizují, se do ní promítají základní současné trendy. Jednak explicitní systematické zahrnutí přípravy na rozvoj ICC, tj. pojetí kompetenční, dále pak pojetí tematické, které pracuje především s vybranými oblastmi interkulturní výchovy a vzdělávání (IVV) v kontextu cizojazyčné výuky. Věříme, že získané výsledky poslouží jako možná inspirace při revizích kurikula přípravného vzdělávání učitelů anglického jazyka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nováková, Hana. "Analýza a priori jako součást přípravy učitele na výuku." Scientia in educatione 4, no. 2 (December 20, 2020): 20–51. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.70.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá výzkumem v rámci didaktického inženýrství tak, jak je zavedeno a rozpracováno v teorii didaktických situací. Zaměřuje se na analýzu a priori didaktických situací a na její vztah k přípravám na výuku matematiky v praxi učitelů matematiky 1. a 2. stupně a budoucích učitelů matematiky. V textu je podrobně popsán a analyzován experiment umožňující odhalit a vysvětlit možné příčiny rozdílů jednak mezi analýzou a priori podle teorie didaktických situací a přípravami učitelů, a také mezi jednotlivými skupinami učitelů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Záleská, Klára, and Alicja Leix. "Učitelská self-efficacy při práci s dětmi-cizinci v širších souvislostech." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 328–56. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-328.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie se zabývá tématem self-efficacy učitelů českých základních škol v práci s dětmi-cizinci a faktory, které ji ovlivňují. Odpověď na výzkumnou otázku, jaká je self-efficacy učitelů v této oblasti, jsme získávaly pomocí analýzy polostrukturovaných rozhovorů s učiteli s různě velkou zkušeností s výukou dětí-cizinců. Výpovědi učitelů jsme analyzovaly mj. s přihlédnutím k základním bodům charakterizujícím chování učitele s vysokým self-efficacy, které jsme sestavily na základě rešerše odborné literatury. Šetření ukázalo řadu faktorů, které hrají roli v tom, jak učitel vnímá svou schopnost práce s dětmi-cizinci, mj. to, že důležitou roli hraje míra zkušeností učitelů s výukou cizinců. Self-efficacy učitelů negativně ovlivňují jejich obavy, a to především obavy z práce s dětmi s nulovou znalostí českého jazyka a s dětmi pocházejícími ze vzdálených kultur. Dotazovaní sami poukazují na možné způsoby, jak zvýšit svou self-efficacy v diskutovaných oblastech. Mezi návrhy jsou např. přípravné třídy pro děti-cizince bez znalosti češtiny či posílení vzdělávání učitelů v několika konkrétních oblastech týkajících se praktických aspektů práce v kulturně nehomogenní třídě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Lojdová, Kateřina. "Sňatek z rozumu? Výzkum a výuka v pregraduální přípravě učitelů na příkladu kvalitativního výzkumu." Pedagogická orientace 26, no. 1 (April 2, 2016): 51–75. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-51.

Full text
Abstract:
Cílem této kritické studie je představit vztah výzkumu a výuky v pregraduální přípravě učitelů na příkladu kvalitativního výzkumu. Studie se skládá ze dvou částí. První část se zabývá historicky a terminologicky vztahem výzkumu a výuky v českém i v zahraničním kontextu. Druhá část se zaměřuje na kvalitativní výzkum v pregraduální přípravě učitelů a pojmenovává benefity i rizika tohoto spojení pro studenty učitelství a vysokoškolské učitele. V závěru shrnujeme efekty spojení výzkumu a výuky pro pedagogickou vědu, autonomii akademiků a pro učitelskou profesi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Mužík, V., J. Šafaříková, V. Süss, and Z. Marvanová. "Cesty ke zkoumání výuky tělesné výchovy: význam Analýzy didaktické interakce (ADI) a její modifikace (MADI)." Pedagogická orientace 23, no. 2 (May 28, 2013): 195–223. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-2-195.

Full text
Abstract:
Výuka tělesné výchovy je zkoumána z různých úhlů pohledu od poloviny minulého století. Pozornost je nejvíce věnována fyzickému zatížení žáků ve výuce, využití času vyučovací hodiny k aktivnímu pohybu žáků a didaktické interakci učitel–žák (žáci). Významnou roli ve zkoumání výuky tělesné výchovy hrají především interakční výzkumy, které se zabývají nejen kvantitativní, ale i kvalitativní charakteristikou výuky tělesné výchovy. Pro tato zkoumání byly vytvořeny četné metody založené především na pozorování. Mezi nimi hraje významnou roli metoda s názvem Analýza didaktické interakce (ADI), umožňující zdůvodňovat vztahy mezi interakcemi učitel–žák (žáci) a výsledky učení žáků. Zjednodušením metody ADI vznikla metoda Modifikovaná analýza didaktické interakce (MADI), která nachází uplatnění především v přípravě budoucích učitelů tělesné výchovy. Tato metoda poskytuje studentům objektivní zpětné informace o tom, jak učivo žákům předkládali a jak se ve výuce tělesné výchovy chovali. Metody ADI a MADI jsou tedy nejen vhodným nástrojem ke zkoumání výuky tělesné výchovy, ale i prostředkem k jejímu ovlivňování a zkvalitňování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Sedláčková, Jitka, and Edit H. Kontra. "Foreign Language Learning Experiences of Deaf and Severely Hard-of-Hearing Czech University Students." Pedagogická orientace 29, no. 3 (December 15, 2019): 336–58. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-3-336.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie popisuje kvalitativní výzkum, jehož cílem bylo získat vhled do zkušeností a názorů čtyř českých neslyšících či těžce sluchově postižených vysokoškolských studentů či absolventů s učením se anglickému jazyku. V rámci mezinárodního projektu byly se dvěma ženami a dvěma muži provedeny rozhovory, které poskytují osobní pohled na potřeby, problémy a preferované výukové a učební strategie studentů se ztrátou sluchu. Na základě deskriptivně-interpretační analýzy dat provedené dle principů kvalitativního výzkumu byla identifikována čtyři hlavní témata: Zkušenosti s učením, Motivace, Jazyková modalita výuky a Učební strategie a autonomie. Výsledky výzkumu ukazují na význam zkušeností s výukou a učením se získaných na základní a střední škole a potřebnost učitelů, kteří důvěřují schopnostem neslyšících studentů a dokáží používat český znakový jazyk. Zjištěn mohou být přínosná pro učitele jazyků a jejich odbornou přípravu stejně jako pro tvůrce vzdělávací politiky a jsou přenositelná pro podobné kontexty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Lojdová, Kateřina. "The End of Academic Freedom in the Era of Neoliberalism?" Pedagogická orientace 26, no. 4 (December 31, 2016): 605–30. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-4-605.

Full text
Abstract:
Tento článek diskutuje možné konsekvence neoliberalismu pro současné university. Zaměřuje se v perspektivě kritické pedagogiky na možné konflikty neoliberalismu s akademickou svobodou jakožto hlavní součástí akademického ducha na univerzitách. Článek je rozdělen do dvou částí. První část přibližuje kritickou pedagogiku, její kořeny a současnou podobu, včetně limitů, které tento koncept má. Druhá část se již v kriticko-pedagogickém pohledu věnuje neoliberální proměně výzkumu a výuky na univerzitách na příkladu pedagogických fakult. Závěr nastiňuje možnosti kritické pedagogiky k pěstování akademického ducha na univerzitách. Shledává je například ve výzkumu nezávislém na grantových schématech, avšak relevantních pro odbornou komunitu, v citlivém managementu univerzit a v kurikulu pregraduální přípravy učitelů akcentujícím spíše svobodného učitele nežli kompetenční orientaci vzdělávání diktovanou shora. Článek tak ústí do smířlivé vize udržitelného akademického života, která balancuje na pomezí mezi ekonomickou dimenzí univerzit na straně jedné a akademickou svobodou nezávislou na trhu práce na straně druhé.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Slavík, Jan, Tomáš Janík, Jitka Jarníková, and Jan Tupý. "Zkoumání a rozvíjení kvality výuky v oborových didaktikách: metodika 3A mezi teorií a praxí." Pedagogická orientace 24, no. 5 (December 15, 2014): 721–52. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-5-721.

Full text
Abstract:
Tato teoreticko-metodologická studie představuje specifický přístup k výzkumu kvality výuky v oborových didaktikách, jenž je založen na anotování – analyzování – alterování výukových situací (metodika 3A). Koncepce metodiky vychází z praktického obratu v sociohumanitních vědách, který je reprezentován dvěma tezemi: (1) Praxe je východiskem teorie. (2) Teorie má být prakticky založená a orientovaná. Text seznamuje s ideovým kontextem, hlavními myšlenkami a koncepčními zdroji metodiky 3A a vysvětluje pojetí výzkumu založeného na Peschlově cyklu sdílení znalostí. Je objasněna souvislost metodiky 3A s koncepcí reflektivní praxe v přípravě učitelů a je vysvětlen teoretický model pro posuzování kvality výuky prostřednictvím metodiky 3A. Tento model, nazvaný Model hloubkové struktury výuky, umožňuje vyhodnocovat integritu mezi obsahem výuky, jejími cíli a konkrétními činnostmi žáků při řešení učebních úloh. Na uvedeném teoretickém základě jsou představeny hlavní kategorie a postupy metodiky 3A a jsou diskutovány některé širší souvislosti jejího uplatnění při profesním rozvoji učitelů (a profesionalizaci učitelství).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Němečková, Linda, and Lenka Pavlasová. "Pedagogická praxe studentů učitelství biologie z pohledu mentorských rozhovorů." Scientia in educatione 10, no. 2 (January 10, 2020): 20–43. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1564.

Full text
Abstract:
Pedagogická praxe je jednou z důležitých součástí přípravy budoucího učitele a klíčové místo v jejím průběhu zaujímají mentorské rozhovory mezi studentem a garantem praxe. Článek popisuje analýzu mentorských rozhovorů u studentů učitelství biologie, které byly vedeny s cílem zjistit, kterými aspekty výuky se studenti zabývají, které opomíjí a které jim případně působí potíže. Zaměřily jsme se na oborově specifické jevy v hodinách přírodopisu a biologie v pěti oblastech: cíle výuky, rozsah a obsah učiva, způsob práce s učivem/pomůckami, chyby učitele a žáků a oblíbenost témat a motivace. Respondenty výzkumného šetření byli studenti učitelství biologie (n = 35), kteří v rámci svého navazujícího magisterského studia absolvovali praxe na základních či středních školách. Nejčastěji studenti stanovovali pouze kognitivní výukové cíle a ty byly formulovány především pomocí obsahu učiva. Klíčové kompetence a aktivní slovesa byla při stanovení cílů použita v malé míře. Rozsah učiva byl nejčastěji určován kmenovou učitelkou příp. zvyklostmi dané školy, prezentované organismy poté nejčastěji pomocí učebnice. Velká část respondentů byla schopna uvést konkrétní chyby, kterých se při výuce dopustili, ovšem k chybám žáků se respondenti až na jednu výjimku nevyjadřovali. Jako nejběžnější způsob motivace žáků byla uváděna názornost použitím různých výukových pomůcek. Domníváme se, že zjištěné výsledky mohou přispět ke zkvalitňování přípravy studentů učitelství biologie zejména v oblasti vedení mentorských rozhovorů při souvislých pedagogických praxích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Čejková, Ingrid. "Žákovské hodnocení výuky na gymnáziu: Výpovědi sexty A." Pedagogická orientace 28, no. 3 (October 15, 2018): 408–34. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-3-408.

Full text
Abstract:
Cílem předloženého textu je prostřednictvím kvalitativního výzkumného šetření zjistit, jak žáci gymnázia hodnotí výuku jednotlivých vyučovacích předmětů, a také načrtnout, zda žákovské hodnocení výuky může disponovat hybnou silou umožňující žákům ovlivňovat podobu výuky směrem k vyšší efektivitě a kvalitě. Tato problematika byla zkoumána za pomoci zúčastněného pozorování výuky a rozhovorů se žáky a vyučujícími jedné středoškolské třídy. Na základě analýzy získaných dat bylo zjištěno, že žáci jsou schopni hodnotit výuku z různých úhlů pohledu a brát při tom v potaz celou řadu prvků. Stěžejními prvky výuky, které žáci sledují, jsou například vlastnosti a jednání učitele, expertnost učitele, didaktické kompetence učitele a s tím související cíle, metody, efekty výuky atd. Žákovské hodnocení výuky je tedy výsledkem rozsáhlé analýzy jednotlivých prvků výuky a jejich opětovné syntézy, která ústí ve formulování finálního stanoviska.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Příprava učitele na výuku"

1

Benetka, Tomáš. "Příprava materiálů pro výuku softwarového nástroje Eplan." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-377047.

Full text
Abstract:
This master’s thesis deals with the development of materials for classwork using EPLAN software tools for "XEPL" course. The introductory part describes issues with design in electrical engineering, with an emphasis on the formal aspects of project documentation standards and software tools for design support. Further in the thesis, there is an introduction to the EPLAN software environment. The EPLAN environment modules are presented one by one and the EPLAN Education software is introduced. The next part of this thesis involves a model project in designing electric installation of car washer in the EPLAN Education. The last part of this thesis includes a set of exercises based on this model project, where basic functions of the EPLAN software and their uses are presented.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nováková, Hana. "Analýza a priori jako součást přípravy učitele na výuku." Doctoral thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-328185.

Full text
Abstract:
5 TITLE: A priori analysis as a part of teacher's lesson planning AUTHOR: Mgr. Hana Nováková DEPARTMENT: Department of Mathematics and Mathematical Education SUPERVISOR: Prof. RNDr. Jarmila Novotná, CSc. This thesis focuses on a priori analysis as a part of teacher's lesson planning. The theoretical background consists of the Theory of didactical situations in Mathematics (TDSM). In TDSM, the a priori analysis is seen as one of the teacher's tools that he/she has when planning a lesson. The goal of the thesis is to analyse differences between a priori analysis as described in TDSM and the reality in teacher's practice, to compare lesson plans of experienced teachers with those of students and demonstrate the significance and application of a priori analysis in teacher's and researcher's practice. The thesis consists of three parts, theoretical, experimental and applicational. In the theoretical part, the main concepts of TDSM linked with a priori analysis are explained and the issue of teacher's lesson planning is presented. The experimental part starts with a pre-experiment. Its results contributed to precise the structure of a priori analysis for further use. During the main experiment, the lesson plans of experienced teachers were compared with those of pre-service teachers. The differences and the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Koukalová, Petra. "Příprava učitelů primární školy na výuku cizího jazyka." Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-275527.

Full text
Abstract:
This diploma thesis is dealing with the training of primary school teachers in foreign languages in the Czech Republic and Austria. It explores the educational systems of both countries, its approaches to foreign language teaching at primary school and models of primary school teacher training within the both, pre-service and in-service training. On the basis of the theoretical background and research among the Czech and Austrian teachers, it tries to find the optimal ways of primary school teacher training to teach foreign language.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mikešová, Lenka. "Příprava učitele na vyučování v malotřídní základní škole." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-365430.

Full text
Abstract:
Small-class school is a kind of school where two or more classes are taught together. This type of organization is demanding for teachers, their lesson planning and the whole learning process. Important part of small-class teacher's activity is indirect pedagogical work. It means organization of regular or irregular activities which are necessary for socio-cultural function of those schools in a village. It is possible to label small-class schools as alternative schools where unconventional teaching methods are used. Main goal of this thesis was to find out which types of teaching methods and didactic tools are used most frequently in small-class schools. Other goals of this thesis were to describe a range of indirect pedagogical work and co-operation of small-class schools with special pedagogues.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Robovská, Martina. "Kompetence začínajících učitelů 1.stupně ZŠ individualizovat výuku." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-337513.

Full text
Abstract:
This Thesis is focused on beginning teachers as absolvents of Charles University Faculty of Education with experience at most three years. There is explained what competences teachers have to individualize lessons at Primary school. This topic is very popular these days and doesn't cover only children with specific needs or children who are gifted, but it includes all pupils. This thesis tries to map this current situation with eight chosen teachers who respond to our requairments. The Teoretic part is divided into five chapters, which describe professional quality of teacher with deep focusing on personal characteristic, the term a beginning teacher and his most frequent problems. Next chapter is focused on pedagogical competences. Subchapters are conected with deep analyzation of teacher's competances to individualize his lessons and introduse some tendences in current preparatory education of teachers at primary schools. In penultimate chapter there is deeper describtion of preparatory education of teacher at primary school and personality. The last chapter of the teoretic part is focused on terms diferenciacion and individualisation. It introduces two alternative programmes know as Dalton plan and Winet system. The research, which belongs to an experimental part, is focused on quality. It was...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

BLÁHOVÁ, Markéta. "Výuka dělitelnosti na základní škole z pohledu začínajícího učitele." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-204465.

Full text
Abstract:
The aim of this thesis is to analyze textbooks and on their basis to compile preparations for teaching of divisibility in elementary schools. The thesis is divided into six chapters including the introduction and conclusion. The second chapter contains the theoretical background of the literature studied. The next chapter offers an anylysis of selected textbooks. The fourth chapter describes the preparations for teaching. The following chapter contains an evaluation of teaching according to the preparations.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Čermáková, Helena. "Výuka cizích jazyků a proces přípravy učitelů cizích jazyků v období 1990-2012." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-336668.

Full text
Abstract:
This work focuses on changes in teaching foreign languages and on new requirements for education and training of foreign language teachers after 1989, including a brief survey of the history of foreign language teaching and the development of teacher training. It observes changes in the area of learning objectives, changes in the teacher - pupil relationship, changes in work methods. It deals with a new approach to the selection and use of teaching materials and the inclusion of new technologies in teaching. It discusses the implementation of both the Common European Framework of Reference for Languages and the European Language Portfolio. The work presents in the form of interviews also personal experience with teaching foreign languages and possible ways to achieve the required qualification.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

WICHE, Hubert. "Příprava učitele německého jazyka na práci s interaktivní tabulí." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-55285.

Full text
Abstract:
This thesis takes account of using IWB (interactive white board) in modern foreign language teaching, especially in German. In the theoretical part there will be a brief description of IWB possibilities: what software is the best in a particular situation and what are the limits of its use. The practical part will focus on effectiveness in using IWB and show what is necessary to be able to work with IWB effectively: creation of new exercise, slide and whole ?workbook?.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Burýšková, Jitka. "Specifika kvalit učitele malotřídní školy a jeho profesní příprava." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-328114.

Full text
Abstract:
The thesis titled Multileveled school's teachers specific qualities and professional preparation focuses on finding specific qualities of multileveled schools, qualities of their teachers in the area of professional competence and quality of institutions for training future teachers. The theoretical background is applied to the research section. Depth group interview, observation and analysis of written sources reveals the essence of teachers' work at multileveled school with all its specifics. Summarize the results and try to find the relations between the observed and the specifics of their qualities. Can not say unequivocally that the multileveled schools'specifics and specific teachers skills are quality guarantee. The teacher always depends his knowledge, skills, values, attitudes and personality traits and the initial training and continuing professional development, as consider the quality of their work and how to proceed further development. Even though specific teacher's job may be a part of a potential professional qualities that teachers want to develop.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Sauerová, Barbora. "Příprava začínajícího učitele na integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami." Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-273277.

Full text
Abstract:
The thesis focuses on the problems of integration of pupils with the special educational needs into the mainstream schools. It deals with the terminology connected with this topic and law adjustment of the integration in the Czech Republic. The author analyses the meaning, contribution and obstacles in the process of the integration at school, describes the conditions and competencies of the relevant factors. The aim of the research is to find out and compare opinions, pieces of experience and needs of students, beginning teachers and integrating teachers in the sphere of the integration of pupils with the special educational needs into the mainstream schools. The thesis isldetermined to beginning teachers.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Conference papers on the topic "Příprava učitele na výuku"

1

Kadlčíková, Kateřina. "Příprava učitele na výuku sexuální výchovy." In 19th Annual Conference of CERA (Czech Educational Research Association). 19. výroční konference České asociace pedagogického výzkumu. Masaryk University Press, 2011. http://dx.doi.org/10.5817/pdf.p210-capv-2012-20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography