Academic literature on the topic 'Přírodní národy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Přírodní národy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Přírodní národy"

1

Unger, Josef, Milada Hylmarová, Martin Mazáč, Miroslav Šenkýř, and Miroslav Králík. "Člověk a artefakt. Téma archeologické antropologie." Anthropologia integra 5, no. 1 (January 1, 2014): 7–20. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-1-7.

Full text
Abstract:
Artefakty vytvořené člověkem jsou na jedné straně kulturně univerzální, neboť představují vylepšené prostředky pro naplňování evolučně starých biologických funkcí (získávání potravy, hájení teritoria, prezentace sociálního statusu, reprodukce a organizace života sociální skupiny). Na straně druhé se kultury v jejich detailních formách velmi liší díky rozdílům v technologiích, náboženství, symbolice, módě, aj. Jedním z témat archeologické antropologie je vztah člověka a artefaktu, který lze vyjádřit trojstrannou interakcí artefaktu, člověka a účelu. Artefakt je podřízen dostupnosti (přírodní prostředí) a vlastnostem použité suroviny, současně však bezprostředně odráží vlastnosti člověka (resp. společnosti), který ho používá (tělesné rozměry, věk, pohlaví, zdravotní stav, časové možnosti, technologickou úroveň, materiální zdroje, tradice), zároveň musí v požadované míře respektovat účel, pro který byl vyroben, resp. ke kterému se užívá (pracovní/utilitární funkce, móda, symbolika, náboženství aj.). Každý konkrétní artefakt nezbytně zahrnuje všechny tyto tři komponenty, jejich vzájemný vztah však není triviální. Na příkladu několika artefaktů z archeologických nálezů (opevnění římského krátkodobého tábora, náramek v době římské a stěhování národů, bota a ostruha, hradba a sekera v 9. století, prsten ve starší době bronzové) jsme se pokusili demonstrovat určitou autonomii uvedených tří rovin a současně jejich specifické interakce. Interpretace role každého konkrétního archeologického artefaktu v životě tehdejšího člověka/společnosti by měla zohledňovat všechny zmíněné roviny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Soukup, Václav. "Cestovatelství a kulturní kontakt." Anthropologia integra 4, no. 1 (January 1, 2013): 31–48. http://dx.doi.org/10.5817/ai2013-1-31.

Full text
Abstract:
Předmětem studie Cestovatelství a kulturní kontakt je teoretická analýza fenoménu cestovatelství jako nástroje poznávání neznámých světů a klíče k porozumění světa odlišných etnik, národů a kultur. Cestovatelé jsou prezentováni jako lidé, kteří programově vstupují na území „těch druhých“ a v průběhu svých cest se snaží popsat, klasifikovat a analyzovat cizí přírodu a kulturu. Cestovatelství jako významná součást migračních a difuzních procesů vždy významně ovlivňovalo dějiny lidské kultury a procesy exogenní kulturní změny. Za cestovatele je možné označit jak jednotlivce, tak sociální skupiny, které se ocitly v průběhu akulturačních kontaktů na cizím území. Cestovateli se lidé nestávali pouze z touhy po poznání, ale také díky snaze prosadit své obchodní, ekonomické, vojenské, náboženské nebo ideologické zájmy. Součástí starověkých, středověkých i novověkých dějin jsou proto nejen cestovatelé „badatelé“, ale především cestovatelé „válečníci“, „obchodníci“, „diplomaté“, „poutníci“, „nomádi“, „kajícníci“ a „misionáři“. Bez ohledu na motivy a cíle, které v dějinách formovaly různé typy cestovatelů, v průběhu 18. a 19. století se již jasně profilovala linie „vědeckých cestovatelů“. Snaha vědců vytvořit relevantní vědu studující svět cizích kultur vyústila v průběhu první poloviny 20. století ve zrození kulturní a sociální antropologie. Na vědecké scéně se objevil nový typ cestovatele, jímž byl „terénní antropolog“. Cílem této studie je prezentovat nejvýznamnější zvraty v dějinách odvěké lidské touhy vydávat se na cestu do neznáma. Prezentovat zlomové okamžiky, které z hlediska fenoménu cestovatelství ovlivnily pohled lidí na naší planetu a vedly k vytvoření kulturní antropologie – vědy, která respektuje kulturní pluralitu, multikulturalismus a toleranci ke světu „těch druhých“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Baldík, Vít, Hana Krumlová, David Buriánek, Eva Kryštofová, Jana Janderkova, Jan Sedláček, Roman Novotný, and Martin Dostalík. "MOBILIZACE CHEMICKÝCH SLOŽEK STRUSKOVÉ DEPONIE V NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACI RUDICKÉ PROPADÁNÍ." Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku 25, no. 1-2 (December 17, 2018). http://dx.doi.org/10.5817/gvms2018-1-2-108.

Full text
Abstract:
The Rudice swallow hole (Rudické propadání) National Nature Monument is a locality affected by occasional mass movements and landslides. During exceptional rainfall events, the slag material from the slopes of a small valley called “Ve struskách” (“In the Slags”) slides into an episodic stream, which enters the local karst system near the swallow hole of the Jedovnice Creek (Jedovnický potok).The slag was dumped in the locality in consequence of the past processing of iron ore in blast furnaces, which had been built near Jedovnice by the princely Salm family in the 19th century. Even though the blast furnaces were closed down a hundred years ago, the slag components leaking into the Rudice stream sink cave system still demonstrably damage the speleothems. This was the majorimpulse for us to have a closer look at the geochemical properties of the slag.The chemical composition was determined by silicate analyses carried out in the Institute of Geological Sciences at the Faculty of Sciences of the Masaryk University in Brno and in the ACME laboratories in Canada. The ACME laboratories determined heavy metal contents by atomic absorption spectroscopy (AAS) and by inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). The petrographic characterization of the slag and its enclosures was conducted based on point analyses by a wavelength dispersive X ray (WDX) electron microprobe. Predictions regarding the geochemical behavior of the slag components in an aqueous environment were made using the sequential extraction analysis (SEA) according to Tessier (1979).We have found the expected spatial variability of the basic chemical composition of the slag dumps, as well as the presence of heavy metals (cadmium and especially zinc are present at high concentrations).The slag material exhibits a glassy amorphous structure containing occasional mineral crystals, droplets of pure or oxidized iron and fragments of other materials (such as charcoal or blast furnace bricks). The ongoing weathering of the slag is accompanied by oxidation of crude iron and formation of limonite. Apart from that, the material is not subject to signifi cant secondary transformations. The results of the sequential extraction analyses of slag and soil samples suggest that Cd and Zn are chemically bound to the “carbonate fraction”, which, in general, tends to dissolve under acidic conditions. Even though the environment of the carbonate rock cave systems is typically alkaline, there is a persisting risk of mobilization of heavy metals by acid soil solutions. From the environmental point of view, the slag deposition primarily represents a source of clastic material, which contaminates the cave system and damages speleothems by mechanical abrasion.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Janoušková, Svatava, Pavel Teplý, and Hana Čtrnáctová. "Vývoj přírodovědného vzdělávání v České republice od roku 1989." Scientia in educatione 10, no. 3 (December 16, 2019). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1254.

Full text
Abstract:
V posledních 30 letech prochází český vzdělávací systém řadou změn. Po delší době stagnace vzdělávacích přístupů, realizace jednotného školství a centralizace vzdělávání, založené na tzv. učebních osnovách, došlo v 90. letech k výrazné transformaci vzdělávací soustavy. Za jednu z nejvýznamnějších změn této transformace lze považovat vznik nových škol a postupné zvyšování autonomie škol díky uvolnění učebních osnov. V průběhu posledních 30 let lze také v českém prostředí pozorovat významnou proměnu paradigmatu přírodovědného vzdělávání, která je do značné míry dána otevřeností vzdělávacího systému k novým, globálním trendům ve vzdělávání. Cílem článku je zmapování vývoje paradigmatu přírodovědného vzdělávání v posledních 30 letech. Předmětem tematické kvalitativní analýzy budou relevantní strategické a koncepční dokumenty MŠMT (např. dlouhodobé záměry vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy, vládní strategie v oblasti vzdělávání, i dílčí strategie související s přírodovědným vzděláváním) a další dokumenty tvořené organizacemi jakými jsou např. Výzkumný ústav pedagogický v Praze (nyní Národní ústav pro vzdělávání), či Česká školní inspekce. Na základě těchto dokumentů chceme demonstrovat širší kontext přírodovědného vzdělávání. V druhé části článku se na základě analýzy cílového zaměření kurikul v oblasti přírodovědného vzdělávání od roku 1989 chceme zaměřit na proměnu cílů v oblasti přírodovědného vzdělávání, soustředit se chceme také na promítání alternativních metod a postupů výuky do kurikul přírodních věd. Výběr vhodných dokumentů pro analýzu a jejich objektivní interpretace jsou do značné míry zaručeny týmem autorů, kteří se na řadě reformních kroků přímo nebo poradenstvím podíleli a mohou tak analýzu obohatit expertním pohledem na danou problematiku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Přírodní národy"

1

Vodičková, Lucie. "Strategická analýza firmy Český národní podnik s.r.o." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-205645.

Full text
Abstract:
The aim of this Master´s Thesis is a strategic analysis of the company Český národní podnik s.r.o. It consists of external and internal analysis on the base of the strategic recommendations are made. The thesis itself is divided into theoretical and practical part. In the first one there is described the methodology. The second one is built on practical analysis. Analysis of external environment is consists of PESTLE analysis, Porter´s model of five competitive forces and description of the field. Internal analysis is built on application of VRIO analysis, value chain analysis, financial and portfolio analysis. Synthesis is carried out using the SWOT analysis. Final strategic recommendations are focused on the supporting the strengths of the company based on SWOT analysis and exploit the perspective opportunities.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

HORÁKOVÁ, Petra. "ŠPERK (soubor plastických objektů). Šperk v tvorbě přírodních národů." Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-44487.

Full text
Abstract:
The following dissertation is presented in two parts. The main part is focused on the collection of twelve jewellery pieces, which I designed and produced myself. In case of decorative objects I tried to find a balance of shapes, structures and materials. The jewellery is made from organic and natural resources which I often find charming and fascinating. The greatest inspiration for me had to be the world`s natural civilisations, which don{\crq}t regard the jewellery pieces just as decoration but for them represent also magical and spiritual meaning. In the theoretic part of my dissertation I focused on the comparison of jewellery in natural civilisations with the primate jewellery of mankind. In this part of my work I searched for the roots of magic and art in general and I discovered the connections with todays remaining natural civilisations {--} magical meaning of jewellery, use of material and meaningful ornaments. Here I also mentioned the use and representation of jewellery. Attempting to clarify the concept of amullet, talisman and fetish. All written text is supported by picture documentation. In the last chapter I summarised the main focus of my dissertation and reflected on the creative process of my work. The last part of my dissertation contains all photo documentation of the creative process.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ŠRÁMEK, Pavel. "Hodnocení stability rybničního ekosystému v Národní přírodní rezervaci Řežabinec." Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-181009.

Full text
Abstract:
The first part is characterized by a pond ecosystem and National Nature Reserve Řežabinec in terms of its historical development and creation. Are mentioned methods , the method and system of protection of the site. The paper describes a method of fish farming during the period of the individual plans of care farming in the last five years and the water conditions in the area . The ecosystem is assessed on the basis of available data in the literature to me In our own work we focus on monitoring water chemistry and state recovery tank , especially in terms of development and biomass of zooplankton species representation in the course of one growing season. He also details the fishing and agricultural management and water management conditions in the locality. Marginally judging submerged and littoral vegetation and the presence of water birds. This work demonstrated the dependence of the size of the fish stock on the frequency of a generic representation of zooplankton and the positive impact of lower stocking on the development and stability of the entire ecosystem. Contributes to the stability and sensitive farming in the last period.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Šubová, Zuzana. "Zhodnocení současného stavu a péče o vybraná chráněná území okresu Opava." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-88623.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Šebek, René. "Ekonomické aspekty lesního hospodářství v rámci Národní přírodní rezervace Králický Sněžník." Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-91825.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kadeřábek, Tomáš. "Analýza změn krajinného pokryvu modelového území v Národní přírodní rezervaci Karlštejn." Master's thesis, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-370443.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Marek, Jakub. "Návrh zvýšení rekreačního potenciálu národní přírodní památky Panská skála a jejího okolí." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-428015.

Full text
Abstract:
The subject of the diploma thesis is the elaboration of a proposal for increasing the recreational potential of the national natural monument Panská skála. All work can be divided into two sub-sections. In the first part, the subject of recreology and educational trails is in the form of literary research described. The second part focuses specifically on the solved locality. Here the field of the area was mapped out in the form of a field survey and a proposal for a new solution of the site was created.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kraslová, Lucie. "Využití národní přírodní památky Bílichovské údolí jako modelové lokality pro exkurze studentů a veřejnosti." Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-288108.

Full text
Abstract:
Pro SVOU diplomovou práci jsem zvolila obec Bílichov (16 km od Slaného ve směru na Louny) a její okolí - konkrétně národní přírodní památku Bílichovské údolí zpracovat jako exkurzní oblast především pro žáky základní škol, studenty středních škol a v upravené míře také pro veřejnost. Mým cílem bylo zmapovat fytocenózu a zoocenózu této oblasti a následně vytvořit pracovní listy, které by formou exkurze provedly účastníka zajímavými lokalitami, z nichž je Bílichovské údolí přímo ze zákona chráněným územím.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

VOČADLOVÁ, Martina. "Populační struktura a přežívání hnědáska květelového (\kur{Melitaea didyma}) v Národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step." Master's thesis, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-46704.

Full text
Abstract:
The presented thesis deals with habitat requirements, population size and survival of the Spotted Fritillary (Melitaea didyma) in national nature reserve The Mohelno Serpentinite steppe. The estimated population size is about two thousands of individuals, and the individuals frequently migrate between habitat patches. The optimal habitat structure is characterized by grassy pasture steppe with occurrence of larval host plant and abundant nectar plants for adults. The most frequent male behaviour is searching for females, while the females spend most time by nectaring. Caterpillars were found on two species of family Scrophulariaceae.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hradil, Jakub. "Zhodnocení současného stavu a péče o vybraná chráněná území Beskydska." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-90673.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Přírodní národy"

1

Skautská praxe II. - odkaz přírodních národů. Unknown, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography