To see the other types of publications on this topic, follow the link: Prostriedkov.

Journal articles on the topic 'Prostriedkov'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 37 journal articles for your research on the topic 'Prostriedkov.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Záhora, Jozef. "Uplatňovanie zásady primeranosti a zdržanlivosti pri využívaní informačno-technických prostriedkov v trestnom konaní v Slovenskej republike." Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 1 (April 13, 2018): 29. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-1-2.

Full text
Abstract:
Účelom trestného konania je náležite zistiť trestné činy a ich páchateľov podľa zákona spravodlivo potrestať, pričom treba rešpektovať základné práva a slobody dotknutých osôb. V trestnom konaní, pri vykonávaní niektorých dôkazných prostriedkov, predovšetkým informačno-technických prostriedkov, dochádza k zásahom do súkromia jednotlivca. Súkromie sa chápe predovšetkým ako sféra života človeka, do ktorej nemožno zasahovať bez jeho súhlasu, informácie ktoré môže jednotlivec zatajovať bez strachu, že bude štátom potrestaný alebo znevýhodnený oproti iným. Do tejto sféry patria zároveň všetky záležitosti jednotlivcov, ktoré nemôže štát alebo iná súkromná osoba bezdôvodne získavať a o ktorých nemožno informovať verejnosť. V rámci rekodifikácie trestného práva procesného bola do Trestného poriadku doplnená zásada zdržanlivosti a primeranosti. Do základných práv a slobôd osôb v prípadoch dovolených zákonom možno zasahovať len v miere nevyhnutnej na dosiahnutie účelu trestného konania, pričom treba rešpektovať dôstojnosť osôb a ich súkromie. Na rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva a Ústavného súdu autor poukazuje na základné východiská pri posudzovaní oprávnenosti zásahov do práva na súkromie pri využívaní informačno-technických prostriedkov v trestnom konaní. V rámci diskusie poukazuje na niektoré úskalia slovenskej trestno-procesnej úpravy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Pšenáková, Ildikó, and Igor Baganj. "Možnosti využitia prostriedkov virtuálneho sveta vo vzdelávaní." Edukacja – Technika – Informatyka 15, no. 1 (2016): 212–18. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2016.1.30.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Tolochko, Svitlana, Valeriia Lymar, and Nataliia Ridei. "Možnosti využitia prostriedkov virtuálneho sveta vo vzdelávaní." Edukacja – Technika – Informatyka 16, no. 2 (2016): 258–63. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2016.2.34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ažaltovič, Viliam, Iveta Škvareková, and Branislav Kandera. "NÁVRH METODIKY VÝCVIKU A UDRŽATEĽNOSTI SCHOPNOSTÍ PILOTÁŽE BEZPILOTNÝCH LIETAJÚCICH PROSTRIEDKOV." AEROjournal 15, no. 1 (2020): 53–56. http://dx.doi.org/10.26552/aer.c.2020.1.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Boroš, Martin, and Vlastimil Mach. "Testovanie mechanických zábranných prostriedkov v podmienkach Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity." Krízový manažment 20, no. 1 (2021): 51–61. http://dx.doi.org/10.26552/krm.c.2021.1.51-61.

Full text
Abstract:
The authors describe the conditions for implementing the tests of mechanical barriers that can be used to protect protected objects. They describe examinations that can be performed directly in the conditions of the Department of Security Management of the Faculty of Security Engineering of the University of Žilina. Moreover, they also present other tests of mechanical barriers, which are not feasible at the Faculty due to insufficient equipment of the test areas. These tests are performed at Certest s.r.o. Žilina - Bytčica, with whom the Department has been cooperating for a long time in organizing various events, including a regular workshop Security Forum.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kucharová, Jana, and Ingrid Kunovská. "Rozvíjanie zručnosti počúvania s porozumením vo výučbe odborného nemeckého jazyka pre stredne pokročilých na Ekonomickej univerzite v Bratislave." CASALC Review 10, no. 1 (September 20, 2020): 14. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-2.

Full text
Abstract:
Komunikatívna výučba cudzích jazykov si vyžaduje rozvíjať u učiacich sa všetky jazykové zručnosti a kompetencie s cieľom nadobudnúť čo najvyššiu komunikatívnu kompetenciu v cieľovom jazyku. Platí to i pre výučbu odborného jazyka. Na jednotlivých fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave absolvujú študenti dvoj- až trojsemestrálne kurzy odborného jazyka v dvoch zvolených cudzích jazykoch. Nemecký jazyk je po angličtine druhým najpočetnejšie zastúpeným cudzím jazykom v rámci výučby na našej univerzite. Študenti si nemčinu vyberajú predovšetkým ako druhý cudzí jazyk. Úroveň jeho ovládania je preto nižšia, v rámci týchto kurzov dosahuje maximálne úroveň B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. O to viac je potrebné ponúknuť študentom možnosť zlepšovať ich komunikačné schopnosti pomocou rôznych metód, foriem i prostriedkov výučby a ukázať im, ako sa jazykovej výučbe môžu venovať aj samostatne, po absolvovaní kurzov odborného nemeckého jazyka v rámci ich vysokoškolského štúdia. Preto sme sa v rámci projektu KEGA (KEGA 005EU-4/2018) rozhodli zaoberať problematikou rozvíjania receptívnej jazykovej zručnosti počúvania s porozumením v rámci výučby odborného nemeckého jazyka pre stredne pokročilých na jednotlivých fakultách Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ako prostriedok na rozvíjanie počúvania s porozumením sme si na už existujúcej platforme vytvorili vlastný podcast. Použili sme ho ako médium, prostredníctvom ktorého sme postupne študentom zverejňovali nahrávky s textami na počúvanie s porozumením a rôzne typy úloh k nim. V príspevku prezentujeme čiastkové výsledky našej doterajšej práce a formulujeme východiská pre ďalšie, ešte hlbšie skúmanie zvolenej problematiky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Felčan, Miroslav, and Michal Kadáček. "Upozornenie prokurátora ako jeden z prostriedkov prokurátorského dozoru v oblasti verejnej správy." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 6, no. 1 (May 2021): 81–93. http://dx.doi.org/10.37355/vpk-2021/1-06.

Full text
Abstract:
The aim of the contribution is to examine and analyse prosecutor’s notice by which prosecutor performs supervision of compliance with the law and generally binding legal regulations by public administration. The contribution’s aim is not just a description of current legal state but in addition of that the authors try to make reference to problem issues of the legislation de lege lata as well as several unclear theoretical and application questions whose analysis and answering is part of the content of this contribution. In connection with processed issues the authors off er certain recommendations and propositions which could pro futuro fi nd its application not only in the legal regulation of the prosecutor’s notice, but also in the case of supervision of compliance with the legitimacy in public administration.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

ŠNAJDROVÁ, A., E. KUZMOVÁ, and V. SITKEY. "Application of antifoams during fermentation of alkaline proteases." Kvasny Prumysl 32, no. 5 (May 1, 1986): 106–8. http://dx.doi.org/10.18832/kp1986024.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Charvát, Tomáš. "Analysis of Financial Support Using from the Willage Renewall Programme in Slovakia." Geografické informácie 16, no. 1 (2012): 116–23. http://dx.doi.org/10.17846/gi.2012.16.1.116-123.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

ORSZÁGHOVÁ, Dana. "THE COMPARISON OF SELECTED SOFTWARE PRODUCTS FOR THE CREATION OF GRAPHICAL OUTPUTS IN MATHEMATICS." Trends in Education 9, no. 1 (July 1, 2016): 211–16. http://dx.doi.org/10.5507/tvv.2016.029.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Pitoňák, Jaroslav, and Miroslav Galbavý. "The use of simulation models for the design of friction shifting elements used in planetary transmissions." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 9, no. 2 (November 1, 2011): 1–7. http://dx.doi.org/10.2478/v10138-011-0007-z.

Full text
Abstract:
ZHRNUTIE Otazka projektovania a navrhovania transmisii nadobuda pri sučasnom využivani softverovych prostriedkov nove rozmery. Vypočtovy system Matlab ponuka široke možnosti pri vytvarani a skumani novych riešeni v prostredi matematickych modelov. Jeho sučasťou je aj modul SimDriveline, ktory nadobuda vyznam hlavne čo sa tyka zjednodušenia zostavenia modelu transmisie, vytvarania vzťahov medzi objektmi modelu, nazornosti, prehľadnosti, prezentacie vysledkov a pod. V tomto pripade sa však jedna o simulačne modely fyzikalne, ktore umožňuju modelovať spravanie sa systemu priamo popisom jeho fyzikalnej štruktury. Taketo simulačne modely nachadzaju využitie pri navrhoch roznych časti pohonov, napriklad i radiacich prvkov planetovych prevodoviek - spojok a bŕzd. Pomocou simulacii možno sledovať priebehy zakladnych veličin, teda aj spravanie sa jednotlivych členov mechanizmu, čo umožňuje značnou mierou prispieť k optimalnemu riešeniu transmisie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Nováková, Veronika. "Účinná ľútosť ako neobmedzená daňová amnestia?" Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 1 (March 21, 2018): 117. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-1-8.

Full text
Abstract:
Daňové príjmy sú jedným z dôležitých finančných prostriedkov, prostredníctvom ktorých sú zabezpečované verejné potreby občanov/obyvateľov štátu. Na to, aby tieto príjmy mohli plynúť do príslušných rozpočtov je nevyhnutné, aby vznikajúce vzťahy medzi štátom a daňovým subjektom, boli náležite upravené v príslušnej právnej norme. Tieto daňovoprávne vzťahy sú natoľko dôležité pre štát, že zákonodarca počíta s možnosťou dodatočného splnenia daňovej povinnosti namiesto samotného potrestania. Cieľom tohto príspevku je podrobná sumarizácia a vývoj inštitútu účinnej ľútosti všeobecne v oblasti daňového práva, pričom sa zohľadňuje konanie daňového subjektu v rámci Daňového poriadku, ako aj samotný inštitút trestného práva – účinnú ľútosť. Ďalej príspevok analyzuje i dôležité skutočnosti prostredníctvom judikátov súdov, ktoré mali významný vplyv na neskoršiu novelizáciu tohto inštitútu, a zároveň komparáciou právnej úpravy účinnej ľútosti v Českej republike poukázať na dôležité odlišnosti, ktoré sú osožné pre ďalšie návrhy pre zlepšenie úpravy. Teda v konečnom dôsledku sa príspevok pokúša zodpovedať neľahkú otázku, či inštitút účinnej ľútosti možno z hľadiska aktuálnej úpravy považovať za neobmedzenú daňovú amnestiu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Danišková, Z. "Môže umenie vypestovať dobrého občana? Aristotelov príspevok vo svetle teórie výchovy." Pedagogická orientace 24, no. 3 (July 28, 2014): 311–29. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-3-311.

Full text
Abstract:
Text pojednáva o význame a vklade politickej filozofie načrtnutej Aristotelom pre aktuálny kontext občianskeho vzdelávania. V prvej časti analyzuje Aristotelove uvažovanie o tom, kto je občan polis, ako sa občanom stáva, akými vlastnosťami má disponovať a v neposlednom rade vysvetľuje, ako sa má takýto občan vychovať. Druhá časť pojednáva o prostriedkoch takejto výchovy, ktorým Aristoteles venoval časť svojej Politiky a Poetiky – o hudbe a o tragédii. Obe sú významným prostriedkom morálnej výchovy; hudba pre jej melodický a rytmický význam, vďaka ktorému občan navyká cnostiam; tragédia ponúka možnosť očistenia sa od strachu a súcitu. V závere textu je Aristotelov koncept výchovy rámcovaný teóriou výchovy, ktorá pestuje prax mýto-poetickej skúsenosti, a ktorá môže byť odovzdávaná práve humanitnými a výchovnými predmetmi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Bisták, Andrej, and Zdenka Hulínová. "VÝSTAVBA LANOVÝCH DRÁH NA SLOVENSKU POMOCOU VRTUĽNÍKOV." Czech Journal of Civil Engineering 7, no. 01 (July 31, 2021): 7–15. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2021.vol7.iss01.pp7-15.

Full text
Abstract:
Lanové dráhy obyčajne sprístupňujú lokality, ktoré nie sú dosiahnuteľné žiadnym iným dopravným prostriedkom, preto je ich výstavba technologicky a logisticky mimoriadne náročná. Stavenisko lanovej dráhy sa väčšinou nachádza v exponovanom teréne, ktorý často pri výstavbe neumožňuje použitie bežných stavebných strojov. V takom prípade je vhodné využiť dopravné prostriedky, ktorých prevádzka nie je závislá od charakteru terénu - vrtuľníky. Vrtuľníky ako „lietajúce žeriavy“ sa v našom stavebníctve používajú už viac ako šesť desaťročí. V druhej polovici 60. rokov 20. storočia použitie vrtuľníkov práve pri výstavbe lanoviek ešte akcentoval podnik Transporta Chrudim, vtedajší monopolný domáci výrobca lanových dráh. Po získaní pozitívnych skúseností, najmä v segmente lanovej dopravy, sa vrtuľníky začali uplatňovať aj v ďalších „konvenčných“ oblastiach stavebníctva. Postupne sa potvrdzovali výhody využitia tejto technológie pri rôznych druhoch stavebných prác a použitie vrtuľníkov bolo začlenené do bežných technologických postupov. Pri výstavbe lanoviek sú jej neodmysliteľnou súčasťou dodnes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Cicoňová, Alexandra, and Hilda Kramáreková. "Disparities of Drawing Financial Resources for Realization of Projects by the Priority Axis 2 Environment and Sustainable Development in the Nitra Self-Governing Region During the Years 2007 – 2010." Geografické informácie 17, no. 1 (2013): 17–34. http://dx.doi.org/10.17846/gi.2013.17.1.17-34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Akimjak, Amantius. "Muzikoterapia hudba ako rapeuticky prostriedok." Student Niepełnosprawny. Szkice i rozprawy, no. 19(12) (December 10, 2019): 197–209. http://dx.doi.org/10.34739/sn.2019.19.16.

Full text
Abstract:
Výchovno-vzdelávací proces prešiel v 20. storočí zásadnými zmenami a vývojom. Už pri letmom pohľade na množstvo alternatív didaktických postu-pov a vyučovacích metód vidíme, že žiaden akokoľvek prepracovaný a dokonalý systém nie je univerzálny a jedine správny. Hudba a predmet hudobná náuka je pre žiaka v mladšom školskom veku predovšetkým hrou, v ktorej môže uplatňovať svoj poznávací a objaviteľský inštinkt. Vyjadruje ňou svoje pocity, zážitky, svoj vnútorný svet a spätne hudba obohacuje jeho osobnosť. Pomáha mu vytvárať životnú energiu a pocit radosti. Hudobné hry sú preto veľmi odporúčanou činnosťou. Môžeme ich realizovať v akejkoľvek etape vy-učovacej hodiny i v rámci všetkých hudobných činností.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Ježko, Ján. "TVORBA A VIZUALIZÁCIA 3D MAPY PRIEMYSELNÉHO ZÁVODU." Czech Journal of Civil Engineering 2, no. 1 (June 30, 2016): 56–63. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2016.vol2.iss1.pp56-63.

Full text
Abstract:
Cieľom príspevku je priblížiť programové prostriedky vhodné na tvorbu účelovej digitálnej mapy. Stručne je popisovaný grafický systém MicroStation, KOKEŠ, podrobnejšie softvér ATLAS a Atlas DMT, vrátane jeho z.kladných vlastnosti, rozširujúcich modulov a samotnej tvorby 3D modelu a jeho vizualizácie na príklade účelovej digitálnej mapy závodu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Makišová, Аna, and Jana Kováčová. "PREDLOŽKY DO, OD A Z V SLOVENČINE A ICH EKVIVALENTY V SRBČINE." Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду 38, no. 1 (December 11, 2013): 47. http://dx.doi.org/10.19090/gff.2013.1.47-59.

Full text
Abstract:
V práci sme výskum zamerali na primárne predložky od, do a z v slovenčine a ich ekvi-valenty v srbčine. Spomínané predložky patria do skupiny primárnych predložiek a v oboch skúmaných jazykoch sa viažu s genitívom. Predložky od a do sú v oboch jazykoch formálne a zvukovo úplne zhodné. Slovenská predložka do je kontaktová a vyjadruje uskutočňovanie kontaktu deja s vnútrom objektu. Srbská predložka do je pozičná. Spoločný význam v oboch jazykoch je význam časovej, miestnej a číselnej hranice. Predložkou do sa v oboch jazykoch vyjadruje časová, miestna a číselná hranica, smerovanie dovnútra, spôsob, miera, účel, cieľ, prostriedok. Predložka od v oboch jazykoch patrí k pozičným predložkám, vyjadruje rušenie pozície deja vzhľadom na blízkosť objektu. Vyjadruje priestorové alebo časové vychodisko, príčinu, dôvod, pôvod, spôsob, zreteľ, účel, cieľ. Predložka z sa zaraďujeme ku kontaktovým predložkám, lebo vyjadruje rušenie kontaktu deja s vnútrom alebo s povrchom objektu. Pred-ložka z v spojení s menom v genitíve vyjadruje miestne vzťahy, čas, pôvod, materiál, príčinu, dôvod, spôsob, mieru, prostriedok, zreteľ. V práci sme uviedli aj javy interferencie, keď pod vplyvom srbčiny sa používajú v spisovnej slovenčine nenáležité predložkové konštrukcie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Ažaltovič, Viliam, Iveta Škvareková, and Pavol Pecho. "PRAVDEPODOBNOSŤ NEHODY BEZPILOTNÉHO LETECKÉHO PROSTRIEDKU NA ZEMI V OBÝVANEJ OBLASTI." Zvyšovanie bezpečnosti a kvality v civilnom letectve - 1/2020, no. 1 (2020): 95–97. http://dx.doi.org/10.26552/zbk.z.2020.1.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Krišková, Zdena. "Pamäťová inštitúcia múzea ako prostriedok formovania vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu." Studia Historica Nitriensia 20, no. 2 (December 31, 2016): 482–89. http://dx.doi.org/10.17846/shn.2016.20.2.482-489.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Vojtek, Matej, Jana Vojteková, Michaela Žoncová, Gabriela Repaská, Andrej Svorad, Alena Dubcová, and Martin Boltižiar. "Geoinformation Technologies – the Tool for Improving Quality of Teaching Geography." Geografické informácie 19, no. 2 (2015): 137–50. http://dx.doi.org/10.17846/gi.2015.19.2.137-150.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Auxová, Darina. "Fixed Expressions in the Moravo-Pannonian Legends." Konštantínove listy/Constantine's Letters 6, no. 1 (June 30, 2013): 93–101. http://dx.doi.org/10.17846/cl.2013.6.1.93-101.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Magová, Lenka. "The Story as an Important Mean of Education towards Morality." Scientia et Eruditio 3, no. 2 (2019): 46–55. http://dx.doi.org/10.31262/2585-8556/2019/3/2/46-55.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Mihalková, Gabriela. "Deixa ako prostriedok aktualizácie cyrilo-metodskej témy v úvode kázne Juraja Fándlyho." Konštantínove listy/Constantine's Letters 13, no. 1 (June 30, 2020): 167–76. http://dx.doi.org/10.17846/cl.2020.13.1.167-176.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

MIHÓK, Martin. "Súkromná nahrávka ako dôkaz v trestnom konaní." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 6, no. 2 (2021): 185–96. http://dx.doi.org/10.37355/fvpk-2021/2-06.

Full text
Abstract:
Vyhotovovanie obrazových, zvukových alebo obrazovo-zvukových záznamov zaraďujeme medzi informačno-technické prostriedky predstavujúce skupinu moderných, cenných, ofenzívnych zaisťovacích inštitútov, zasahujúcich do základných ľudských práv a slobôd, bez využitia ktorých je však v súčasných podmienkach veľmi náročné, neefektívne až nemožné odhaľovanie a dokazovanie sofistikovanej, ako aj latentnej trestnej činnosti. Zákonodarca vymedzil legálne podmienky ich použitia v základnom kódexe trestného práva procesného. Súkromná nahrávka však nemá vždy jasné právne základy, na podklade ktorých by bolo nepochybné, že sa jedná o zákonný dôkaz, a teda aj prípustný v trestnom konaní, čo je odbornou verejnosťou pomerne často diskutovaná téma.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

SOTÁK, Vladimír, Mária MUCHOVÁ, and Miroslav ŠEBO. "ICT AS A MEANS OF ENHANCING THE QUALITY OF TEACHING IN THE FIELD OF OHS." Trends in Education 10, no. 1 (September 26, 2017): 115–20. http://dx.doi.org/10.5507/tvv.2017.016.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Šoltés, Jaroslav. "Samostatná činnosť žiakov, prostriedok rozvoja technického myslenia a technických schopností v predmete technika." Edukacja – Technika – Informatyka 18, no. 4 (2016): 151–57. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2016.4.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

TOMKOVÁ, Viera. "ICT IN EDUCATION AS THE APPLIANCE OF THE DEVELOPMENT OF SPATIAL IMAGINATION OF LEARNERS." Journal of Technology and Information 7, no. 2 (December 22, 2015): 36–44. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2015.016.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Laputková, G., I. Talian, Z. Jendrichovská, V. Schwartzová, Z. Schwartzová, and J. Sabo. "SALIVARY EXOSOME PROTEOME AS A NEW TOOL FOR THE DIAGNOSIS OF ORAL DISEASES." Česká stomatologie/Praktické zubní lékařství 121, no. 3 (September 1, 2021): 75–82. http://dx.doi.org/10.51479/cspzl.2021.010.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Haláková, Milota, and Marína Kšiňanová. "Rozvíjanie relevantnej lexikálnej kompetencie u študentov medicíny na hodinách slovenčiny." CASALC Review 9, no. 2 (December 20, 2019): 85. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2019-2-7.

Full text
Abstract:
V príspevku vychádzame zo skúseností výučby slovenčiny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Výučba slovenčiny je v tom to prostredí vnímaná predovšetkým ako prostriedok odbornej komunikácie pri štúdiu medicíny. Metódy rozvíjania relevantnej lexiky budeme prezentovať prostredníctvom učebných materiálov z pripravovaných konverzačných učebníc: Slovenčina ako liek a Slovenčina ako diagnóza. Cieľom príspevku je ukázať praktické možnosti nadobúdania odborných lexikálnych kompetencií. Na slovo nepozeráme ako na samostatnú lexikálnu jednotku, slovo prezentujeme v kontexte a v danej situácii, kde nadobúda svoj špecifický význam. Naším zámerom je odhaliť možnosti porozumenia významu slov na základe kontextu, ukázať možnosti využitia slovotvornej motivácie, slovných asociácií a väzieb, zamerať sa na vizuálnu pamäť študentov, prezentovať možnosti situačného a komunikatívneho spôsobu učenia lexiky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Svorad, Andrej, Michaela Žoncová, and Alena Dubcová. "Orientation As a Tool of Recognising of Local Landscape: Case Study of the Zobor Hills." Geografické informácie 18, no. 2 (2014): 169–79. http://dx.doi.org/10.17846/gi.2014.18.2.169-179.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Ondrová, Júlia. "Procesné lehoty ako prostriedok odstránenia prieťahov v konaní, v kontexte práva na spravodlivé súdne konanie." Štát a právo 8, no. 2-3 (September 1, 2021): 160–74. http://dx.doi.org/10.24040/sap.2021.8.2-3.160-174.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Záhora, Jozef. "Zaisťovanie digitálnych dôkazov v cezhraničných situáciách." Časopis pro právní vědu a praxi 27, no. 1 (April 11, 2019): 49. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-1-3.

Full text
Abstract:
Skutočnosť, že internet je médium, ktoré nepozná hranice spôsobuje, že elektronické služby môžu byť poskytované z ktoréhokoľvek miesta na zemi bez toho, aby sa vyžadovala fyzická prítomnosť poskytovateľa v štáte, kde sa elektronické služby ponúkajú. Internet však môže byť tiež zneužitý ako prostriedok na páchanie alebo uľahčenie páchania trestného činu, vrátane závažnej kriminality ako napr. teroristických útokov. V tomto prípade kyberpriestor je často jediným miestom, kde vyšetrovatelia môžu zistiť a zaistiť stopy, na základe ktorých sa preukáže, kto trestný čin spáchal a získané dôkazy môžu byť použite pri súdnom konaní. Preto je potrebné vytvorenie účinných mechanizmov na získanie digitálnych dôkazov aj v cezhraničných situáciách. Súčasná situácia sa javí ako neuspokojivá a často prináša zastavenie trestného stíhania z dôvodu dôkaznej núdze. S cieľom uľahčiť a zrýchliť získanie elektronických dôkazov justičnými orgánmi, ktoré sú potrebné na vyšetrovanie trestného činu a následnú obžalobu, Komisia predstavila nové pravidlá, ktoré zabezpečia vytvorenie Európskeho príkazu na predloženie dôkazov, Európskeho príkazu na uchovanie elektronických dôkazov v trestných veciach a zavádza povinnosť poskytovateľov elektronických služieb určiť právneho zástupcu v Európskej únii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Vojtko, Stanislav. "Interpretácia zjaveného Slova pomocou tradície Cirkvi – v otázke podriadenosti ženy mužovi podľa Pavlovho Listu Efezanom (Ef 5, 21–33)." Ruch Biblijny i Liturgiczny 68, no. 3 (September 30, 2015): 197. http://dx.doi.org/10.21906/rbl.18.

Full text
Abstract:
Hlavným cieľom predloženej prednášky je poskytnúť prostredníctvom tradície Cirkvi interpretáciu vážneho sociálneho problému, ktorý apoštol Pavol predostrel vo svojich listoch, najmä v Liste Efezanom (Ef 5, 21–33) – a to podriadenosť ženy mužovi.Prednáška má tri časti:Pavlov pohľad na podriadenosť ženy mužovi v historických okolnostiach 1. storočia kresťanstva.Pohľad tradície Cirkvi na vzťah muža a ženy od poapoštolskej doby až po pápežov 21. storočia.Záverečné zhrnutie v kontexte súčasných pohľadov na postavenie ženy v modernej spoločnosti.V nosnej prvej časti prednášky poukazujeme na Pavlovo chápanie vzťahu Krista a Cirkvi, ktorý on sám označuje ako veľké tajomstvo. Rovnako aj vzťah muža a ženy v manželstve vidí ako „mysterium”, ktoré vo svete sprítomňuje „mysterium salutis” (tajomstvo spásy). Pavol hodnotí ľudské manželstvo v kontexte Krista a Cirkvi, čo znamená, že manželstvo je obrazom zmluvy Boha a vyvoleného národa, ako aj zmluvy Ježiša Krista a jeho Cirkvi. Je teda obrazom „zmluvy novej a večnej”, t.j. veľkonočnej. Touto argumentáciou (Ef 5, 21–33) Pavol poukazuje na mystickú vznešenosť manželstva. Na základe kristologickej a soteriologickej argumentácie Listu Efezanom nadobúda teda problematika podriadenosti ženy mužovi novú dimenziu – nejde tu o prvoplánovú podriadenosť ženy, ale o vzájomnú podriadenosť medzi mužom a ženou.V tomto vidíme geniálnosť vysvetlenia vzájomných vzťahov medzi manželmi, ktoré nie sú ani diskriminačné, ani rovnostárske, ale komplementárne. Mužovi aj žene prisudzujú rovnoprávnosť a rovnakú dôstojnosť; zároveň však mužovi a žene pripisujú vlastné, špecifické, rozdielne a nenahraditeľné úlohy, ktoré im daroval Boh.Pavlovo učenie o podriadenosti ženy mužovi spôsobovalo v tradícii Cirkvi nemalé problémy. Duch Svätý ju však v priebehu stáročí viedol a posúval chápanie vzťahu medzi mužom a ženou v manželstve:od neprijateľných pohanských a judaistických konceptov, ktoré diskriminovali ženu;cez postoje cirkevných otcov, ktoré žene priznávali rovnakú dôstojnosť ako mužovi vďaka vykupiteľskému dielu Božieho Syna; avšak hodnota ženy v Cirkvi a spoločnosti bola nedostatočne oceňovaná;až po geniálnu náuku sv. Jána Pavla II. v teológii tela: vzťah medzi mužom a ženou v manželstve je vzťahom vzájomnej podriadenosti v láske, ktorá je odrazom Božej lásky a symbolom vzťahu medzi Kristom a Cirkvou. Tento vzťah je vo svojej podstate „communiou personarum“ (spoločenstvo osôb), v ktorom sa rozdielnosť ženy a muža vzájomne dopĺňa a vytvára harmóniu.Prednáškou sme chceli poukázať na fakt, že návrat k inšpirovaným biblickým textom vysvetľovaným pomocou Magistéria je spoľahlivým prostriedkom na získanie pravdivého poznania aj v pálčivých otázkach manželského a rodinného života.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

"KOMPARÁCIA ZÁKONNÝCH PODMIENOK PRE DISTRIBÚCIU DOPLNKOVÉHO DÔCHODKOVÉHO SPORENIA V SR A DOPLNKOVÉHO PENZIJNÉHO SPORENIA V ČR." STUDIA IURIDICA Casoviensia 9, no. 1 (2021). http://dx.doi.org/10.33542/sic2021-1-07.

Full text
Abstract:
Činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti aj penzijnej spoločnosti sa predovšetkým zameriava na zhodnocovanie prostriedkov a zvyšovanie príjmu fyzickej osoby prostredníctvom vyplácaných dávok. Nedielnou súčasťou aktivít doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, ako aj penzijnej spoločnosti je zabezpečovanie odbytu ich finančných produktov, k čomu predmetné dohliadané subjekty využívajú rôzne interné, ako aj externé distribučné kanály. Príspevok je zameraný na druhú menovanú skupinu, konkrétne na porovnanie zákonných podmienok pre sprostredkovanie doplnkového dôchodkového sporenia v SR a doplnkového penzijného sporenia v ČR.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Koľveková, Viktória. "SUDCOVSKÁ KONCENTRÁCIA KONANIA VO SVETLE BUDOVANIA SKUTKOVÉHO ZÁKLADU SÚDNEHO ROZHODNUTIA V CIVILNOM SPOROVOM KONANÍ." STUDIA IURIDICA Casoviensia 9, no. 1 (2021). http://dx.doi.org/10.33542/sic2021-1-03.

Full text
Abstract:
Koncepcia silného sudcu v aktuálnom poňatí civilného sporového konania, ktorá korešponduje s princípom arbitrárneho poriadku podľa čl. 10 Civilného sporového poriadku, dáva súdu možnosť „režírovať“ priebeh súdneho konania, a to najmä záväznými pokynmi pre sporové strany, ako aj určovaním lehôt na ich realizáciu. Tento aspekt sporového procesu kladie veľký dôraz na procesnú diligenciu sporových strán, ktoré sú v prevažnej miere zodpovedné za výsledok sporu. Sudcovská koncentrácia konania umožňuje súdu sankcionovať nehospodárne správanie sa strán v prípade, že prostriedky procesného útoku a procesnej obrany uplatnia oneskorene.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Filičko, Vladimír, and Michal Sokol. "ELEKTRONIZÁCIA A DIGITALIZÁCIA AKO PROSTRIEDOK ODŇATIA PRÁVA NA SÚDNU OCHRANU – VYBRANÉ ASPEKTY." STUDIA IURIDICA Cassoviensia, 2021. http://dx.doi.org/10.33542/sic2021-2-03.

Full text
Abstract:
Autori sa v predloženom príspevku, na podklade komparatívnej analýzy dvoch recentných rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, venujú vybraným aspektom vplyvu elektronizácie na právo na súdnu ochranu. Uvedenú problematiku skúmajú v kontexte relatívne novej právnej úpravy upomínacieho konania, ktoré so sebou malo priniesť urýchlenie súdnych konaní a odbremenenie všeobecných súdov Slovenskej republiky od „jednoduchých sporov“. Autori hodnotia odlišný prístup Ústavného súdu Slovenskej republiky prezentovaný v dotknutých rozhodnutiach a na ich podklade ilustrujú prijateľnosť, resp. neprijateľnosť prijatých právnych záverov.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography