Academic literature on the topic 'Przestrzenne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Przestrzenne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Przestrzenne"

1

Duć-Fajfer, Olena. "«Заспівати свою пісню на своім подвірю». Достоменніст простору/достоменніст в просторі." Rocznik Ruskiej Bursy 17 (December 26, 2021): 59–80. http://dx.doi.org/10.12797/rrb.17.2021.17.02.

Full text
Abstract:
„Zaśpiewać swoją pieśń na swoim podwórzu” – tożsamość (w) przestrzeni W artykule ujęte zostały kwestie dynamicznej relacji przestrzenno-tożsamościowej w kontekście destrukcji łemkowskiej przestrzeni etnicznej po wysiedleniach lat 1945-1947. W pierwszej części nakreślone zostało tekstualne wyrażanie się symbiozy, konsolidowania łemkowskiego świata wspólnotowego przez wartości i symbole przestrzenno-pejzażowe, mające cechy archetypiczne. Następnie rozpoznany i wskazany został mechanizm mitu reinwencyjnego, który dąży do ocalenia mocy przestrzeni ojczystej poprzez skontrastowanie jej z przestrzenią obcą z zastosowaniem podziału sacrum- -profanum. Powolne wyczerpywanie się tego mechanizmu w świecie odczarowanym wprowadza do symbolicznego uniwersum coraz więcej obrazów przestrzeni pragmatycznej. Mechanizm mitu uaktywnia się natomiast w rytualnej migracji kolistej, która łączy rozbity świat łemkowski poprzez celebrowanie dorocznych rytuałów/ świąt wspólnotowych ustanawiających nowe sensy przestrzenne. Termin „nowe” nie oznacza ich oderwania od tożsamości przestrzeni i tożsamości przestrzennej bazowej dla łemkowskiej podmiotowości. W części drugiej zasygnalizowany został wpływ czynnika przestrzennego na tożsamość językową Łemków. W oparciu o dane statystyczne, korzystanie z praw językowych oraz zaobserwowane postawy i praktyki językowe wysunięta została teza o zasilaniu przez rodzime wartości przestrzenne mechanizmów i działań rewitalizacyjnych w zakresie języka łemkowskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Lamprecht, Mariusz. "Ubóstwo w Łodzi. Ujęcie przestrzenne." Space – Society – Economy, no. 31 (September 21, 2020): 61–81. http://dx.doi.org/10.18778/1733-3180.31.04.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest przestrzennemu wymiarowi ubóstwa w Łodzi. Podstawą przeprowadzonych analiz są dane Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, zawierające informacje o rozmieszczeniu zasiłkobiorców, zagregowane przestrzennie do poziomu kwartałów. Zmienność przestrzenną poziomu ubóstwa badano za pomocą wskaźnika lokalizacji oraz lokalnej statystyki Morana (LISA). Wyniki badań pozwoliły wskazać wyraźny wzorzec przestrzenny manifestujący się w postaci podwyższonego poziomu ubóstwa w centrum Łodzi. Wyróżniono także szereg klastrów, tj. skorelowanych przestrzennie kwartałów o wysokim udziale zasiłkobiorców oraz towarzyszące im obszary wysokich kontrastów analizowanego zjawiska.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Biłozor, Andrzej, Małgorzata Renigier-Biłozor, and Natalia Julia Zielińska. "PRZESTRZENNE I SPOŁECZNO-GOSPODARCZE SKUTKI BUDOWY DROGI EKSPRESOWEJ S7 NA ODCINKU OLSZTYNEK – NIDZICA WRAZ Z OBWODNICĄ OLSZTYNKA W CIĄGU DROGI EKSPRESOWEJ S51 – STUDIUM NA PRZYKŁADZIE WSI SUDWA." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 16, no. 1 (May 6, 2018): 5–17. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.3.

Full text
Abstract:
Rozwój transportu samochodowego przyczynił się do budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej. Planowanie nowych dróg, szczególnie szybkiego ruchu, wywiera jednak znaczący wpływ na strukturę przestrzenną terenów niezurbanizowanych. Przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia, którym jest budowa nowej drogi ekspresowej, pociąga za sobą wiele trwałych skutków dotyczących zarówno przestrzeni, środowiska, jak i aspektów społecznych i gospodarczych. Gospodarowanie przestrzenią na obszarach wiejskich wymaga kompleksowego ujęcia elementów struktury przestrzennej z uwzględnieniem wszystkich czynników społecznych, gospodarczych i przyrodniczych. W artykule przedstawiono przestrzenne oraz społeczno-gospodarcze skutki budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi ekspresowej S51 na przykładzie wsi Sudwa. Badania dotyczyły analizy stanu władania i użytkowania gruntów oraz rozdrobnienia i rozproszenia gruntów indywidualnych. Oceniono również wpływ wybudowanej drogi ekspresowej na strukturę przestrzenną wsi Sudwa oraz strukturę przestrzenną gruntów wybranego gospodarstwa. Społeczno-gospodarcze skutki budowy drogi określono na podstawie przeprowadzonych badań sondażowych wśród mieszkańców wsi Sudwa i okolic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Olszewski, Marcin. "Bliskość przestrzenna jako determinanta współpracy uczelni wyższych i przedsiębiorstw sektora usługowego – studium empiryczne." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 34, no. 1 (March 30, 2020): 49–61. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.341.4.

Full text
Abstract:
Problematyka uwarunkowań współpracy uczelni i przedsiębiorstw budzi coraz większe zainteresowanie. Wynika to z faktu, że z jednej strony istnieją duże oczekiwania związane z efektami kooperacji, np. w formie wzrostu innowacyjności, a z drugiej strony, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw usługowych, zakres współpracy jest nadal niewielki. Do istotnych czynników mających wpływ na nawiązanie współpracy należy bliskość przestrzenna. Dzięki osobistym kontaktom i efektywnej komunikacji opartej na zaufaniu mały dystans przestrzenny ułatwia transfer złożonej i nieskodyfikowanej wiedzy akademickiej. Celem artykułu jest identyfikacja roli bliskości przestrzennej jako determinanty współpracy uczelni i przedsiębiorstw. Osiągnięcie tego celu wymagało przeprowadzenia badania empirycznego na próbie 383 losowo wybranych przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki wskazują, że związek między bliskością przestrzenną a skalą i intensywnością współpracy jest niejednoznaczny. Z uczelniami współpracują najczęściej przedsiębiorstwa zlokalizowane najbliżej i najdalej w stosunku do ośrodków akademickich. Bliskość przestrzenna sprzyja natomiast intensyfikacji współpracy. Praca poszerza rozumienie bliskości przestrzennej jako determinanty współpracy, dzięki uwzględnieniu w analizie nie tylko bezpośredniego wpływu dystansu na podejmowanie i intensywność współpracy, ale także przez identyfikację przestrzennego zróżnicowania sposobów, motywów i efektów zaangażowania się przedsiębiorców we współpracę z uczelniami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Stryjakiewicz, Tadeusz, Robert Kudłak, Jędrzej Gadziński, Bartłomiej Kołsut, Wojciech Dyba, and Wojciech Kisiała. "Czasoprzestrzenna analiza rynku nowych samochodów osobowych w Polsce." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 3 (September 27, 2017): 64–79. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.313.5.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest próba czasowej i przestrzennej analizy rynku nowych samochodów osobowych w Polsce (zakupionych przez indywidualnych użytkowników), wykorzystującej różnorodny aparat metodologiczny. Analiza ta obejmuje trzy główne grupy problemów: -ogólną charakterystykę rynku samochodów osobowych w Polsce w wymiarze czasowym i przestrzennym, –identyfikację czynników wpływających na sprzedaż nowych samochodów osobowych klientom indywidualnym oraz ich przestrzenne zróżnicowanie, –wyróżnienie różnych typów zmienności popytu na nowe samochody osobowe w wymiarze przestrzennym i prognozowanie przyszłego popytu. Na podstawie przeglądu literatury zidentyfikowano czynniki, które mogą wpływać na wielkość popytu na samochody, a następnie określono ich rolę za pomocą modeli ekonometrycznych. Regresja wielokrotna wykazała, że na wielkość efektywnego popytu na nowe samochody w Polsce w latach 2008–2015 największy wpływ miały: poziom dochodów konsumentów, uwarunkowania demograficzne, poziom rozwoju lokalnego oraz poziom nasycenia rynku. Dalsze analizy dokonane za pomocą lokalnych modeli geograficznie ważonej regresji ujawniły ogólne trendy przestrzenne oddziaływania zidentyfikowanych czynników. W ostatnim etapie badań za pomocą analizy harmonicznej dokonano próby typologii powiatów z punktu widzenia zmienności popytu na nowe samochody osobowe oraz estymacji przyszłego popytu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Zysk, Elżbieta, and Patrycja Wawrowska. "INSTRUMENTY PLANISTYCZNE – KREOWANIE POLITYKI PRZESTRZENNEJ W ODNIESIENIU DO ZABUDOWY JEDNORODZINNEJ I WIELORODZINNEJ W WYBRANYCH GMINACH PODMIEJSKICH OLSZTYNA." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 17, no. 1 (March 30, 2018): 87–100. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.475.

Full text
Abstract:
W ostatnich dziesięcioleciach podmiejskie obszary wiejskie zmieniają swój charakter, dotyczy to głównie ich funkcji rolniczej, którą zastępuje funkcja mieszkaniowa. Czynniki społeczne, ekonomiczne i przestrzenne oddziałują na transformację tych terenów. W istotny sposób na obszary wiejskie wpływają migracje ludności z miasta na obszary wiejskie gmin podmiejskich. Prezentowany artykuł ma na celu wskazanie problemu, który dotyka większość gmin podmiejskich w Polsce: przyrost ludności pociąga za sobą zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni. Polityka przestrzenna stosowana przez władze samorządowe stara się sprostać napływowi potencjalnych mieszkańców. Gminy podmiejskie, jeśli mogą (posiadają tereny atrakcyjne do zamieszkania), przekształcają przestrzeń dotychczas użytkowaną jako rolnicza na tereny z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową za pomocą miejscowych planów zagospodarowaniu terenu oraz decyzji o warunkach zabudowy. Do badań wytypowano dwie gminy podmiejskie – Dywity i Stawigudę. Analiza dotyczy instrumentów planistycznych w zakresie zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dyba, Wojciech. "Klastry meblarskie na tle struktury przestrzennej przemysłu meblarskiego w Polsce." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 1 (March 29, 2017): 38–51. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.311.3.

Full text
Abstract:
Przemysł meblarski to ważna gałąź polskiej gospodarki, a meble w 2016 roku były jednym z trzech głównych produktów eksportowanych z Polski (obok samochodów i komponentów branży motoryzacyjnej oraz artykułów spożywczych). Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań nad strukturą przestrzenną przemysłu meblarskiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem klastrów. Klastry rozumiane są dwojako: jako przestrzenne skupienia (koncentracje) firm meblarskich i zatrudnienia w me- blarstwie, jak również jako sformalizowane porozumienia: inicjatywy i organizacje klastrowe zrzeszające podmioty branży meblarskiej na pewnym obszarze. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem zarówno metod wskaźnikowych (iloraz lokalizacji, wskaźnik koncentracji Florence’a), jak i metod klasycznie stosowanych w geografii ekonomicznej oraz metod ekonometrii przestrzennej – lokalnych związków przestrzen- nych stanowiących terytorialne rozwinięcie tzw. autokorelacji przestrzennej. Wyniki badania wskazują ponadprzeciętną – w stosunku do innych branż przemysłu – koncentrację przestrzenną przemysłu meblarskiego w Polsce: na poziomie regionalnym i subregionalnym (powiatowym, np. w południowej i środkowej Wielkopolsce oraz w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego). Inicjatywy i organizacje klastrowe są rozmieszczone na terenie siedmiu województw, nie tylko na tych obszarach, w których wystę- pują klastry – skupienia firm meblarskich. Szczegółowa analiza zrzeszonych w nich przedsiębiorstw oraz ich funkcjonowania pozwala jednak stwierdzić, że jakkolwiek zatrudnienie w trzech największych klastrach stanowi ok. 20% zatrudnienia w kraju, w meblarskich inicjatywach i organizacjach klastrowych zrzeszonych jest mniej niż 1% firm obejmujących niespełna 1% wszystkich osób zatrudnionych w meblarstwie w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kossowski, Tomasz M. "Wybrane zagadnienia modelowania matematyczno-statystycznego struktur i procesów przestrzennych." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 50 (October 15, 2020): 159–74. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2020.50.09.

Full text
Abstract:
Niniejsze opracowanie jest przeglądem wybranych zagadnień z zakresu modelowania matematyczno-statystycznego struktur i procesów przestrzennych. Ogólny charakter tego artykułu obejmuje dyskusję nad podstawowymi pojęciami, takimi jak: układ przestrzenny, struktura przestrzenna, proces przestrzenny, i ich wzajemnymi relacjami. Następnie definiowany jest w sposób ogólny (stochastyczny) proces przestrzenny i jego składniki, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentacji struktury przestrzennej. Artykuł omawia sposób budowy modelu stochastycznego procesu przestrzennego, analizując jednocześnie najważniejsze problemy pojawiające się na etapie jego specyfikacji, estymacji i weryfikacji. Uwypuklono również wkład poznańskich geografów w rozwiązywanie problemów teoretycznych związanych z modelowaniem struktur i procesów przestrzennych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Zuziak, Zbigniew. "Węzły miejskości a modele przestrzenne struktur miejskich. Z notatek nt. synergii w urbanistycznych konstrukcjach śródmieść." Budownictwo i Architektura 17, no. 3 (December 10, 2018): 107–29. http://dx.doi.org/10.24358/bud-arch_18_173_08.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy roli miejsc węzłowych w planistycznych modelach przestrzennej struktury miasta. Wiodący temat monografi i, czyli: problem synergii w teorii architektury i urbanistyki, jest tu rozważany w kontekście problemu dezintegracji przestrzeni urbanistycznej badanych miast. Akcent położono na współczesne kwestie modelowania struktur tworzących śródmiejskie rdzenie obszarów metropolitalnych. Po krótkim wprowadzeniu do zagadnień synergetyki w urbanistyce oraz przeglądzie modeli struktur miejskich w teorii i praktyce urbanistycznej w Polsce, autor prezentuje modelowe interpretacje stosowane w planach zagospodarowania przestrzennego i studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego sporządzonych dla Krakowa w ostatnim półwieczu. Na tym tle przedstawia rozwiązania modelowe opracowane w ramach projektu badawczego wykonanego ostatnio na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa przez zespół z Politechniki Krakowskiej. W modelu tym uwagę skupiono na węzłach mobilności, które dzięki odpowiedniemu uformowaniu przestrzeni publicznej przejmują funkcje węzłów miejskości. Identyfi kacja tej kategorii miejsc węzłowych, ich typologia i ocena potencjału strukturotwórczego tych miejsc, to istotne składowe procedur badawczych opisywanego modelu. Zasada synergii oznacza w tym przypadku, że wzdłuż śródmiejskich korytarzy transportu publicznego będących również głównymi elementami sieciowej konstrukcji urbanistycznej należałoby skupiać strategiczne projekty miejskie. W podsumowaniu zaproponowano, aby prezentowaną koncepcję metodologiczną potraktowano jako punkt wyjścia do badań porównawczych na temat zmian strukturalnych w przestrzeni śródmiejskiej polskich miast pełniących metropolitalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Churski, Paweł. "Wprowadzenie." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 52 (December 30, 2020): 5–9. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2020.52.01.

Full text
Abstract:
Przedstawiamy Państwu numer 52 czasopisma „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” przygotowywanego przez Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stanowi on czwarty zeszyt serii poświęconej wyzwaniom rozwojowym naszego regionu. Dostrzegając niedostatek aktualnych opracowań dotyczących problemów społecznych i ekonomicznych Wielkopolski, Redakcja, przy aprobacie wówczas Rady Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, postanowiła, że począwszy od 2016 r. każdy czwarty w danym roku zeszyt naszego czasopisma będzie miał charakter tomu zbierającego wyniki badań regionalnych odnoszących się do naszego województwa. Zakładamy, że podjęta inicjatywa przyczyni się do powstania cennego poznawczo zbioru wyników analiz, których zakres przestrzenny będzie dotyczył województwa wielkopolskiego. W numerze tym zebraliśmy aż 15 artykułów, których problematyka obejmuje zróżnicowanie przestrzenne rozwoju społeczno-gospodarczego Wielkopolski, zagadnienia osadnicze i demograficzne regionu, czynniki lokalizacji działalności przemysłowej, zróżnicowanie działalności rolniczej, wyzwania środowiskowe oraz możliwości wykorzystania turystycznego zasobów środowiskowych i kulturowych województwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Przestrzenne"

1

Kamiński, Zbigniew Józef. "Pojęcie konfliktu w planowaniu przestrzennym." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2002. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=8807.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kafka, Krzysztof. "Modele współdziałania uczestników planowania przestrzennego." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2013. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=19783.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Adamczyk-Łojewska, Grażyna. "Uwarunkowania strukturalne i przestrzenne rozwoju gospodarczego Polski." Rozprawa habilitacyjna, Wydaw. Uczelniane Akademii Techniczno-Rolniczej, 2003. http://dlibra.utp.edu.pl/Content/193.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Zamorowski, Jan. "Przestrzenne konstrukcje prętowe z geometrycznymi imperfekcjami i podatnymi węzłami." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2013. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=47967.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Dwulit, Zofia. "Zróżnicowanie przestrzenne zawartości całkowitej i bioprzyswajalnych form metali ciężkich w glebach Basenu Unisławskiego." Rozprawa doktorska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, 2016. http://dlibra.utp.edu.pl/Content/999.

Full text
Abstract:
Celem podjętych badań było ustalenie przestrzennego i pionowego zróżnicowania zawartości formy całkowitej i bioprzyswajalnej metali ciężkich w glebach uprawnych oraz zbadanie wpływu wód rzeki na zawartość metali ciężkich w glebach badanego obszaru
Streszcz. ang
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Gasidło, Krzysztof. "Problemy przekształceń terenów poprzemysłowych." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1998. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=7681.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Winnicka-Jasłowska, Dorota. "Przestrzeń nauki współczesnego uniwersytetu : rola badań przedprojektowych w programowaniu nowych funkcji wyższych uczelni." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2016. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=68568.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Winnicka-Jasłowska, Dorota. "Przestrzeń nauki współczesnego uniwersytetu : rola badań przedprojektowych w programowaniu nowych funkcji wyższych uczelni." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2016. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=68568.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Mazur-Belzyt, Katarzyna. "Małe miasta w dobie równoważenia rozwoju." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2018. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=68571.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Gorawski, Marcin. "Zaawansowane hurtownie danych." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2009. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=13190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Przestrzenne"

1

Kuciński, Kazimierz. Przestrzenne aspekty przedsiębiorczości. Warszawa: Szkoła Gówna Handlowa, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Przestrzenne aspekty zatrudnienia. Warszawa: Ksiązka i Wiedza, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Frąckiewicz, Lucyna. Przestrzenne rozmieszczenie kwestii społecznych. Katowice: Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kostołowski, Andrzej. Alojzy Gryt: Gry przestrzenne. Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

author, Komornicki Tomasz, Solon Jerzy author, and Więckowski Marek author, eds. Planowanie przestrzenne w gminach. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Sedno, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kudłacz, Tadeusz. Funkcjonalno-przestrzenne struktury mikroregionalne. Kraków: Akademia Ekonomiczna w Krakowie, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Słodczyk, Janusz. Przestrzenne powiązania migracyjne województw nadodrzańskich. Opole: Instytut Śląski, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Węcławowicz-Bilska, Elżbieta. Uzdrowiska polskie: Zagadnienia programowo-przestrzenne. Kraków: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Szczęsny, Roman. Przemiany struktury przestrzennej rolnictwa Polski w latach 1970-1980: Przestrzenne zróżnicowanie typów rolnictwa. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Andrzej, Nowak. Wyobrażeniowe mechanizmy przetwarzania informacji: Myślenie przestrzenne. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Przestrzenne"

1

Wyszniewski, D. "SYSTEMATYCZNOŚĆ KATEGORII PLANOWANIE PRZESTRZENNE." In Scientific foundations of solving engineering tasks and problems, 633–41. International Science Group, 2021. http://dx.doi.org/10.46299/isg.2021.mono.tech.ii-633-641.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Malikowski, Marian, and Beata Szluz. "Wstęp. Rzeszów w połowie II dekady XXI wieku. Problemy społeczno-przestrzenne." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 7–12. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Jasina, Karolina, and Kinga Szubart-Jaszczur. "Problem bezpieczeństwa w mieście." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 166–81. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Przepióra, Sabina. "Działania promocyjne jako element budowania marki miasta – przegląd działań promocyjnych miasta Rzeszowa." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 182–200. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Malikowski, Marian, and Radosław Malikowski. "W kierunku usprawniania i zobiektywizowania metod konsultacji i partycypacji społecznej w projektach miejskich. Przykłady Rzeszowa i Kielc." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 13–24. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Tuziak, Arkadiusz. "Innowacyjność a rozwój regionu w percepcji rzeszowskich przedstawicieli regionalnego systemu innowacji." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 25–41. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Droba, Grzegorz. "Sektor kreatywny w gospodarce Rzeszowa." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 42–55. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Tłuczek-Tadla, Ewa. "Struktura systemu edukacyjnego Rzeszowa." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 56–78. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Błaszczuk, Katarzyna. "Opieka zdrowotna i promocja zdrowia w Rzeszowie. Kontekst opieki medycznej i zachowań zdrowotnych mieszkańców Rzeszowa." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 79–112. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Zatorska-Zoła, Małgorzata. "Opieka zdrowotna i zdrowie publiczne w Rzeszowie." In Problemy społeczno-przestrzenne współczesnego Rzeszowa, 113–30. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016. http://dx.doi.org/10.15584/978-83-7996-337-9_7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Przestrzenne"

1

Sokołowska, Urszula. "Feminizm na łamach „Kobiety i Życia” (1970-1989)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.09.

Full text
Abstract:
Na łamach „Kobiety i Życia” w publikacjach z lat 1970-1989 unikano pojęcia „feminizm”. Pomimo tego, upowszechniano w periodyku hasła będące podstawowymi założeniami ideologicznymi wspomnianego ruchu społeczno-politycznego. Emancypacja kobiet w świetle materiałów zamieszczanych w „Kobiecie i Życiu” postrzegana była jako możliwość swobodnego decydowania o wyborze przestrzeni działalności Polek oraz ewentualnego godzenia obowiązków związanych ze sferą prywatną i publiczną. Redakcja periodyku propagowała wizerunek Polek posiadających równe prawa oraz jednakową pozycję społeczną co mężczyźni. Wielokrotnie przekonywano czytelników o słuszności partnerskiego modelu małżeństwa oraz realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn w przestrzeni pozadomowej, m.in. przejawiającej się w jednakowym dostępie do wyższych stanowisk i możliwości awansowania, otrzymywaniu takiej samej płacy za wykonywaną pracę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Starek, Anna, and Magdalena Piech. "Biblioteka – centrum edukacyjne czy miejsce spotkań. Hybryda przestrzeni w bibliotekach akademickich." In Konferencja jubileuszowa z okazji 50-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia „Biblioteki Podlasia i Polski północno-wschodniej. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2019. http://dx.doi.org/10.15290/50latbu.2019.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Zimnoch, Katarzyna. "Formy wspierania bibliotek w Polsce na przestrzeni wieków – mecenat indywidualny, społeczny, państwowy." In VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”. Zakład Poligraficzny ARES S.C., 2018. http://dx.doi.org/10.15290/pdbcfb.2018.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Brzezińska-Winkiel, Anna, and Anna Gańko. "Miastokształty – poezja konkretna w przestrzeni miejskiej Wrocławia na przykładzie realizacji utworów Stanisława Dróżdża." In Slavica Iuvenum 2021. University of Ostrava, 2021. http://dx.doi.org/10.15452/slavicaiuvenum.xxii.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Szudarek, Agnieszka. "Kwestia kobieca, transnarodowość i social network. Międzynarodowe zjazdy działaczek organizacji kobiecych do 1914 roku." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.22.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest ukazanie międzynarodowych kongresów działaczek organizacji kobiecych jako narzędzi w komunikacji międzynarodowej, a także jako wydarzeń kluczowych dla poszerzania transnarodowej sieci kontaktów między aktywistkami i budowania kanałów transferu treści programowych ruchu kobiecego do narodowych przestrzeni dyskursu na temat kwestii kobiecej. Kongresy były wyrazem dojrzałości środowiska aktywistek. Nadanie im charakteru międzynarodowego w 1878 r. miało służyć ukazaniu kwestii kobiecej jako istotnego problemu wymagającego rozwiązania. Początkowo taki charakter miały tylko z nazwy. Dopiero te, które współorganizowała założona w 1888 r. Międzynarodowa Rada Kobiet w rzeczywistości zbierały działaczki z szeregu państw należących co zachodnioeuropejskiego kręgu cywilizacyjnego. Sprzyjała temu nie tylko organizacja Rady oparta na kryterium narodowym (państwowym), ale także jej umiarkowany program. Transferowany poprzez prasę, osobiste kontakty, publikacje, korespondencję czy wykłady uczestniczek zjazdów mobilizował lokalne działaczki, wskazywał kierunki i formy aktywności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pędich, Marcin. "Analiza organizacji przestrzennej biblioteki z punktu widzenia kultury organizacyjnej na przykładzie gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia i Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego." In Konferencja jubileuszowa z okazji 50-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia „Biblioteki Podlasia i Polski północno-wschodniej. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2019. http://dx.doi.org/10.15290/50latbu.2019.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Miodowski, Adam. "Środowiska naukowe związane z Instytutem Studiów Kobiecych w Białymstoku i ich wkład we współczesne polskie badania z zakresu historii kobiet (2011-2019)." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.01.

Full text
Abstract:
W 2011 r. powstał w Białymstoku Instytut Studiów Kobiecych. Działające od blisko dziesięciu lat stowarzyszenie podjęło w tym czasie szereg inicjatyw ukierunkowanych na prowadzenie i upowszechnianie badań z zakresu historii kobiet oraz ich współczesnej aktywności w przestrzeni społecznej, kulturalnej, medialnej, politycznej, gospodarczej i naukowej. Wśród najważniejszych projektów realizowanych przez Instytut należy wskazać wieloletni cykl debat naukowych pod ogólnym tytułem Kobiety w życiu publicznym. Zainicjowano też ogólnopolską serię konferencji naukowych Polityka i politycy w prasie XX i XXI wieku, która uzyskała rangę międzynarodowej. Ukazały się też cenione tomy pokonferencyjne. Kluczowe znaczenie dla szerszej prezentacji wyników prowadzonych badań z zakresu historii kobiet i ich współczesnej aktywności było utworzenie „Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych” oraz jego wprowadzenie na listę czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeszcze ważniejszym osiągnięciem Instytutu Studiów Kobiecych stało się powołanie Ośrodka Badań Historii Kobiet. W jego prace zaangażowane są badaczki i badacze z Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i innych uczelni. Wykrystalizowanie się tego ogólnopolskiego, międzyuczelnianego środowiska naukowo-badawczego uznać należy za zwieńczenie pierwszej dekady działalności kierowanego przez prof. Małgorzatę Dajnowicz Instytutu Studiów Kobiecych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography