To see the other types of publications on this topic, follow the link: Relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem.

Journal articles on the topic 'Relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Węcławski, Jerzy. "Wybrane aspekty współpracy przedsiębiorstw rodzinnych z bankami. Analiza porównawcza na przykładzie Polski i Austrii." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 5, no. 338 (September 28, 2018): 97–113. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.338.06.

Full text
Abstract:
Przedsiębiorstwa rodzinne nastawione są na długookresowe istnienie i utrzymywanie opartych na zaufaniu więzi z otoczeniem. Nastawienie to przekłada się na wybór źródeł finansowania, a przede wszystkim na korzystanie w szerokim zakresie z obsługi bankowej. Celem badań było określenie zakresu i charakteru współpracy przedsiębiorstw rodzinnych z bankami, w szczególności w od­niesieniu do takich elementów składowych bankowości relacyjnej, jak: liczba banków obsługujących przedsiębiorstwo, przesłanki ich wyboru, długość współpracy, charakter relacji, zakres wykorzystywa­nej oferty bankowej i przesłanki jej zmiany, nastawienie do współpracy w przypadku występowania problemów finansowych w przedsiębiorstwach i sektorze bankowym. W opracowaniu przedstawiono wyniki własnych badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych w latach 2014–2015 w Polsce i Austrii. Pozwoliły one na stwierdzenie, że przedsiębiorstwa rodzinne prowadzą długookresową współpracę ze stosunkowo nieliczną grupą banków. Polskie firmy dokonują wyboru banku, kierując się przede wszystkim ofertą asortymentową i warunkami cenowymi, podczas gdy austriackie cenią sobie głównie dobre relacje i bliskość banku (regionalność). Zakres wykorzystywanej obsługi finan­sowej jest w Austrii szerszy, ale jednocześnie przedsiębiorcy z tego kraju silniej odczuwają restrykcyj­ność regulacji nadzorczych w dostępie do finansowania kredytem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wojnarowska, Halina. "Wizerunek a reputacja przedsiębiorstwa. Istota, znaczenie, wzajemne relacje." Kwartalnik Ekonomistów i Menedżerów 30, no. 4 (October 31, 2013): 11–23. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.4615.

Full text
Abstract:
Rosnąca konkurencja i wzrastające wymagania interesariuszy wobec przedsiębiorstw rodzą konieczność profesjonalnego kształtowania ich relacji z otoczeniem biznesowym i społecznym. Kreowanie wizerunku, budowanie wiarygodności i reputacji przedsiębior‑ stwa staje się, obok kwestii jego finansowej efektywności, osiągania przewagi konkuren‑ cyjnej, zwiększania rynkowej wartości równie ważnym, jak nie najważniejszym celem, często bowiem determinującym możliwość realizacji pozostałych. W niniejszym artykule, w świetle literatury przedmiotu podjęto rozważania dotyczące pojęcia, znaczenia, ewolu‑ cji i wzajemnych relacji między wizerunkiem a reputacją przedsiębiorstwa. W ich efekcie zasugerowano konkretne działania, które przedsiębiorstwa powinny podejmować, aby być bardziej wyrazistymi, przewidywalnymi i godnymi zaufania
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Marks-Krzyszkowska, Małgorzata. "Relacje przedsiębiorstw z otoczeniem na wsi." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, no. 63 (December 30, 2017): 59–74. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.63.05.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest prezentacja opinii przedsiębiorców na temat ich relacji z przedstawicielami władzy lokalnej oraz społeczności gminnej. Rozważania oparto na wynikach jakościowych badań terenowych przeprowadzonych w 2016 roku techniką indywidualnych wywiadów pogłębionych z siedmioma przedstawicielami firm działających na obszarach wiejskich. Analizy, osadzone w koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, prowadzą do wniosków, iż w relacjach biznesu z władzami gminy (podobnie jak z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością) dominuje tzw. dyskrecjonalna filantropia i reaktywne zaangażowanie. Wynikały one głównie z nacisku społecznego, nie zaś z potrzeb przedsiębiorców. Przedsiębiorcy odwoływali się do poczucia odpowiedzialności społecznej wobec wspólnoty gminnej w zakresie ekonomicznym, prawnym i filantropijnym. Brakowało zaś argumentów o charakterze etycznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

WOŹNIAK, Jacek, and Piotr ZASKÓRSKI. "RISK MAP IN PROCESS ORGANIZATION DESIGN." National Security Studies 1, no. 1 (December 1, 2011): 327–47. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/129737.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy tematyki związanej z wykorzystaniem mapy ryzyka w projektowaniu organizacji procesowej. Prezentowane są podstawowe wyznaczniki funkcjonowania tego typu struktury uwzględniające przede wszystkim jej relacje z otoczeniem zewnętrznym, jak również zależności wewnętrzne w ujęciu holistycznym. Scharakteryzowano także istotę ryzyka, sposoby jego identyfikacji oraz wartościowania. Ponadto dokonano identyfikacji modelu organizacji procesowej w aspekcie kryterium ryzyka. W projektowaniu struktury skoncentrowano się przede wszystkim na pięciu etapach metodyki tworzenia organizacji procesowej od podstaw. W artykule zawarto również studium przypadku obrazujące praktyczną analizę ryzyka w kontekście projektowania przedsiębiorstwa „Trans”, które według założeń będzie wdrażało zarządzanie procesowe z wykorzystaniem uwarunkowań logistycznych. W oparciu o działania związane z analizą otoczenia oraz identyfikacją źródeł ryzyka stworzona została mapa ryzyka. Na tej podstawie dokonano oceny głównych kategorii zagrożeń, zarówno dla poszczególnych etapów projektowania przedsiębiorstwa, jak i jego późniejszego funkcjonowania. Stworzono także katalog działań zapobiegawczych, związanych z minimalizacją prawdopodobieństwa wystąpienia danego zagrożenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wierzbicka, Anna. "The social responsibility of enterprises as an element of building competitiveness." Nowoczesne Systemy Zarządzania 13, no. 3 (September 24, 2018): 259–73. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129507.

Full text
Abstract:
Coraz ważniejszym elementem kreowania przez przedsiębiorstwa przewagi konkurencyjnej jest potencjał ludzki, jak również klimat organizacyjny uwzględniający nie tylko relacje zachodzące wewnątrz firmy, ale również te, które łączą ją z otoczeniem oparte na odpowiedzialności, rzetelności i uczciwości. Dzięki wdrożeniu pożądanych praktyk przedsiębiorstwa dążąc do wypracowania oczekiwanego poziomu zysku starają się osiągnąć go w taki sposób, aby nie tylko nie obarczać interesariuszy niewłaściwymi kosztami, ale wspierać zaspokojenie ich potrzeb i podnieść jakość ich życia. Dlatego celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, zgodnie z którą wytyczne z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu są ważnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej. Artykuł został przygotowywany w konwencji hipotetyczno-dedukcyjnej z wykorzystaniem literatury krajowej, zagranicznej, jak również wyników badań wtórnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Karaś, Anna. "Alianse wiedzy i ich wpływ na działalność innowacyjną przedsiębiorstwa." Zeszyty Naukowe Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie 51, no. 3 (September 30, 2021): 75–85. http://dx.doi.org/10.25944/znmwse.2021.03.7585.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie motywów zawierania aliansów między podmiotami oraz próba ukazania ich wpływu na innowacyjność i działalność innowacyjną przedsiębiorstwa. W pierwszej części artykułu zaprezentowano dyskusję na temat pojęć związanych z innowacyjnością i potencjałem innowacyjnym przedsiębiorstwa, jak również klasyfikację, cechy i cele współpracy w ramach aliansów strategicznych. W artykule przyjęto, iż potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa to zespół cech społeczno-gospodarczych, kształtowanych w ramach rozwoju danego przedsiębiorstwa, stanowiących bazę dla jego działalności innowacyjnej. Silny wpływ na innowacyjność przedsiębiorstwa ma również jego otoczenie sektorowe, tj. klienci, konkurenci czy kooperanci oraz łączące ich relacje. Oceną zaś stopnia prowadzonej działalności innowacyjnej jest liczba wdrożonych innowacji, rodzaj innowacji czy uzyskane wartości z innowacji. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki analizy metodą case study. W zaprezentowanych przykładach przedsiębiorstw działalność innowacyjna jest wynikiem prowadzenia efektywnej współpracy z innymi podmiotami poprzez zawieranie aliansów łączenia sił lub aliansów wiedzy. Dzięki aliansom przedsiębiorstwa mają możliwość poszerzania własnego potencjału innowacyjnego, pozyskiwania wiedzy niezbędnej do tworzenia innowacji oraz budowania pozycji rynkowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dominiak, Joanna. "Rola otoczenia biznesu we wspieraniu przedsiębiorczości i innowacyjności gospodarki. Przykład Wielkopolski." Przedsiębiorczość - Edukacja 12 (October 1, 2016): 98–113. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.12.7.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest charakterystyka funkcjonowania otoczenia biznesu w województwie wielkopolskim i jego wpływu na rozwój przedsiębiorczości oraz innowacyjności gospodarki. Analiza ta uwzględnia zarówno podaż usług otoczenia biznesu, jak i popyt tworzony przez przedsiębiorstwa korzystające z tych usług. Artykuł powstał na podstawie badań terenowych przeprowadzonych na obszarze województwa wielkopolskiego. Ze względu na fakt, że instytucje i firmy otoczenia biznesu lokalizowane są przede wszystkim w dużych miastach, badania ankietowe prowadzone były w: Poznaniu, Koninie, Kaliszu, Lesznie i powiecie poznańskim. W analizie strony popytowej otoczenia biznesu (przedsiębiorstw) uwzględniono także powiaty: słupecki, kaliski, pleszewski. Badanie ankietowe dotyczyło z jednej strony funkcjonowania instytucji i firm otoczenia biznesu, a z drugiej strony – zapotrzebowania na usługi otoczenia biznesu ze strony przedsiębiorstw. W szczególności badanie zmierzało do: 1. analizy funkcjonowania instytucji i firm otoczenia biznesu, zakresu świadczonych przez nie usług i zasięgu ich oddziaływania oraz 2. identyfikacji natężenia i zakresu relacji występujących między przedsiębiorstwami a instytucjami otoczenia biznesu. Artykuł prezentuje wyniki projektu badawczego: „Rozwój społeczno-gospodarczy a kształtowanie się obszarów wzrostu i stagnacji gospodarczej”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (N N306 791940), a realizowanego w Zakładzie Analizy Regionalnej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dominiak, Joanna. "Wpływ kryzysu gospodarczego na rynek usług otoczenia biznesu na przykładzie województwa wielkopolskiego." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 28 (January 3, 2014): 78–103. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.28.5.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza funkcjonowania rynku usług otoczenia biznesu w województwie wielkopolskim w warunkach spowolnienia gospodarczego obserwowanego w Polsce po 2008 roku. Analiza ta uwzględnia zarówno podaż usług otoczenia biznesu, jak i popyt generowany przez przedsiębiorstwa korzystające z tych usług. Artykuł powstał w oparciu o badania terenowe przeprowadzone w województwie wielkopolskim. Ze względu na fakt, że instytucje i firmy otoczenia biznesu znajdują się przede wszystkim w dużych miastach, a te na podstawie analizy poziomu rozwoju społeczno- -gospodarczego zostały zaliczone do obszarów wzrostu, badania ankietowe prowadzone były wyłącznie na zidentyfikowanych wcześniej obszarach wzrostu: w Poznaniu i powiecie poznańskim, Koninie, Kaliszu oraz Lesznie. Analiza strony popytowej otoczenia biznesu (przedsiębiorstw) uwzględnia także wyróżnione obszary stagnacji: powiaty słupecki, kaliski, pleszewski. Badanie ankietowe dotyczyło funkcjonowania instytucji i firm otoczenia biznesu, a także zapotrzebowania na usługi otoczenia biznesu ze strony przedsiębiorstw. W szczególności badanie zmierzało do: (1) analizy zmian zasięgu oddziaływania instytucji otoczenia biznesu oraz zmian zakresu świadczonych przez nie usług i ich sytuacji finansowej w dobie kryzysu, (2) identyfikacji zmian natężenia i zakresu relacji występujących między przedsiębiorstwami a instytucjami otoczenia biznesu w czasie kryzysu. Artykuł prezentuje wyniki projektu badawczego: „Rozwój społeczno-gospodarczy a kształtowanie się obszarów wzrostu i stagnacji gospodarczej”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (N N306 791940), realizowanego w Zakładzie Analizy Regionalnej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Skrzypek, Adam, and Sylwia Sagan. "Otwarte innowacje w modelach biznesowych." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio H – Oeconomia 52, no. 6 (July 18, 2019): 97. http://dx.doi.org/10.17951/h.2018.52.6.97-109.

Full text
Abstract:
<p><span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;">Koncepcja otwartych innowacji często bywa utożsamiana z procesem systematycznej zewnętrznej<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> eksploracji i eksploatacji wiedzy. W procesie tym przedsiębiorstwa podejmują decyzje dotyczące włączania<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> albo ograniczania aktywności i zaangażowania różnych podmiotów w procesy bieżącego rozwoju innowacji<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> oraz aktywności w obszarze komercjalizacji. Otwarta innowacja wydaje się naturalnym kierunkiem zmian<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> w ewolucji modeli biznesowych, tworzy bowiem odpowiednie miejsce dla działań badawczych i rozwojowych oraz takich, które przywiązują wagę do współpracy i wspólnego wytwarzania wartości. Relacje<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> otwartych innowacji z odpowiedzialnym biznesem są bardzo ważne ze względu na idee dialogu społecznego,<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> poszukiwanie rozwiązań generujących zysk dla przedsiębiorstwa i społeczeństwa, odpowiedzialność za<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> produkt oraz słuchanie głosu interesariuszy. Wybór modelu otwartych innowacji zależy od modelu biznesowego przedsiębiorstwa [Sopińska, 2017]. Model biznesowy opisuje, w jaki sposób i w jakim stopniu firma<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> wykorzystuje współpracę z zewnętrznymi podmiotami w celu generowania wartości dla klientów, a także<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> określa sposób zamiany technicznych parametrów produktu lub usługi na wartość ekonomiczną. Otwarte<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> innowacje to otwartość organizacji na wiedzę, która znajduje się w otoczeniu, w celu maksymalizacji<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> zysków dla wszystkich podmiotów współpracujących, przechwytywania wartości, korzystania z zasobów<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> zewnętrznych, budowania przewagi konkurencyjnej, wykorzystywania pomysłów pochodzących z wnętrza<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> i otoczenia przedsiębiorstwa. Celem artykułu było: wskazanie na istotę otwartej innowacyjności; określenie<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> zależności, jakie zachodzą pomiędzy innowacjami otwartymi i zamkniętymi; przybliżenie modeli otwartych<span style="font-family: TimesNewRomanPSMT; font-size: 9pt; color: #231f20; font-style: normal; font-variant: normal;"> innowacji. Przyjęta metoda badawcza to analiza dostępnej literatury i wnioskowanie.</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span><br /><strong></strong></p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kolemba, Aleksandra. "THE DETERMINANTS OF BUILDING RELATIONSHIPS BETWEEN SMALL- AND MEDIUM-SIZED ENTERPRISES WITH STAKEHOLDERS." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 88 (2017): 29–43. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.88/2-11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Wilk-Woś, Zofia. "Tomasz z Uniejowa i środowisko uniejowskich „litterati” w późnym średniowieczu." Biuletyn Uniejowski, no. 7 (November 23, 2018): 5–15. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.07.01.

Full text
Abstract:
Tomasz z Uniejowa, notariusz publiczny i pleban w Wieleninie, należał do środowiska mieszczańskich „litterati”, czyli ludzi, którzy na co dzień posługiwali się pismem. W artykule ukazano znane źródłowo fragmenty z jego życia na tle środowiska w którym działał i jego relacje z otoczeniem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Wybieralski, Piotr. "The Regulatory Enviroment Governing the Functioning of Transactional Treasury Limits in Relation With Non-financial Companies in the Otc Market." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 79 (2016): 441–48. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2016.79-34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Wysocka, Katarzyna, and Tomasz Nowak. "Badanie stanu relacji inwestorskich na polskim rynku giełdowym." Ekonomia Międzynarodowa, no. 30 (June 30, 2020): 107–32. http://dx.doi.org/10.18778/2082-4440.30.03.

Full text
Abstract:
Relacje inwestorskie są istotnym narzędziem zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie. Odpowiednia komunikacja między podmiotami występującymi na rynku oraz efektywne ustalanie kwestii finansowo-ekonomicznych między spółkami i inwestorami to główne obszary ich działania. Celem artykułu jest przedstawienie stanu relacji inwestorskich w Polsce. Dokonano przeglądu polskich i anglojęzycznych pozycji literaturowych. Skupiono uwagę na istocie, celach i narzędziach relacji inwestorskich. Najlepsze wyniki na współczesnym rynku kapitałowym osiągają wyłącznie spółki, które angażują się w nowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane, np. wideokonferencje, conference call, telekonferencje, Facebook, Twitter. Przeprowadzone badanie ankietowe wśród polskich inwestorów indywidualnych wskazuje jakie preferencje informacyjne i wymagania mają inwestorzy w Polsce. Co więcej, analiza odpowiedzi inwestorów ukazała, iż temat jest ważny i aktualny, lecz w Polsce świadomość o relacjach inwestorskich jest na przeciętnym poziomie. Autorzy wskazali rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia zaangażowania polskich spółek giełdowych w komunikację wykorzystując nowe technologie. Autorzy wskazali dostępne na rynku kapitałowym modele IR, a przede wszystkim zarekomendowali współczesny model relacji inwestorskich z konkretnymi propozycjami zmian. Przeprowadzone badanie własne potwierdza, iż spółki zauważają jak ważne są nowe technologie, natomiast nie wdrażają ich do swojej działalności. Z jednej strony chcą się rozwijać i przekazywać otoczeniu biznesowemu transparentne i aktualne informacje, a z drugiej strony przyzwyczaili się do tradycyjnego modelu i nie chcą angażować się w nowinki technologiczne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Wrzosek, Stanisław. "Koncepcja współzarządzania w administracji publicznej — ujęcie z punktu widzenia nauki administracji." Prawo 333 (February 25, 2022): 477–87. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.333.32.

Full text
Abstract:
Współzarządzanie w administracji publicznej jest koncepcją mającą istotne znaczenie w wyznaczaniu celów działania administracji w ramach samorządu terytorialnego. Musi ono odzwierciedlać misję administracji. Realizacja koncepcji współzarządzania wymaga analizy w ramach nauki administracji procesu decyzyjnego w jednostkach administrujących (urzędach). W tym zakresie przedstawiciele nauki administracji mogą korzystać z dorobku nauk o zarządzaniu. Należy wypracować niezbędne do realizacji koncepcji współzarządzania relacje podmiotów administracji z ich otoczeniem zewnętrznym. Szczególnie ważne jest określenie relacji z podmiotami wchodzącymi w skład wspólnoty samorządowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Czapliński, Paweł. "Przemiany w polskim przemyśle przetwórstwa rybnego." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 2 (June 27, 2018): 60–72. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.322.4.

Full text
Abstract:
Przemysł przetwórstwa rybnego od kilku lat jest uważany za jeden z najszybciej rozwijających się działów przemysłu spożywczego w Polsce. Odgrywa on również znaczącą rolę w zaopatrywaniu rynku Unii Europejskiej w przetwory rybne. Istnieje jednak szereg zagrożeń dla jego dalszego funkcjonowania, tkwiących zarówno w otoczeniu zewnętrznym (bliższym i dalszym), jak i w otoczeniu wewnętrznym. Aktualne problemy krajowego przetwórstwa rybnego mają bardzo zróżnicowaną genezę. Istnieją takie, jak np. problem zaopatrzenia w surowiec, które były sygnalizowane już przed akcesją do struktur UE, ale są również nowe problemy, związane np. z niedoborem zasobów pracy czy brakiem nowoczesnego wsparcia instytucjonalnego. Rozpoznane trudności należy postrzegać nie tylko w perspektywie krótko- czy długookresowej. Warto także dostrzegać ich wagę i wzajemne relacje, które mogą wzmacniać lub osłabiać wyniki działalności gospodarczej pojedynczych podmiotów lub całego sektora. Nie bez znaczenia jest również oddzielenie zjawisk epizodycznych i cyklicznych, które mogą zakłócać poprawną interpretację trendów, zwłaszcza długookresowych. Celem pracy jest identyfikacja podstawowych problemów związanych z działalnością krajowych przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego oraz próba określenia ich wpływu na podstawowe struktury przemysłu, w tym na strukturę produkcji, zatrudnienia, zbytu, a ostatecznie także na strukturę przestrzenną.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Zioło, Zbigniew. "Wpływ uwarunkowań międzynarodowych na rozwój przedsiębiorstw przemysłowych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 30, no. 3 (January 15, 2017): 7–24. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.303.1.

Full text
Abstract:
W pracy podjęto problematykę wpływu międzynarodowych uwarunkowań na funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłowych. Określono funkcje przedsiębiorstw przemysłowych w przestrzeni geograficznej (podstawowe, komplementarne, standardowe, regionalne, lokalne), przedstawiono główne uwarunkowania międzynarodowe i krajowe rozwoju firm (m.in. takie jak: rynki, światowa sytuacja gospodarcza i polityczna, struktura własności, polityka gospodarcza) oraz określono rodzaje powiązań przedsiębiorstwa z otoczeniem międzynarodowym (produktowe, surowcowe, kapitałowe, finansowe, technologiczne, informacyjne, pracy). Przedstawione rozważania potraktowano jako aktualne kierunki badań w dziedzinie geografii przemysłu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Żurek, Janusz. "Koncepcja społecznej odpowiedzialności i jej wpływ na kreowanie wizerunku rynkowego przedsiębiorstwa." Studia i Materiały Instytutu Transportu i Handlu Morskiego, no. 14 (December 31, 2017): 190–200. http://dx.doi.org/10.26881/sim.2017.4.11.

Full text
Abstract:
Koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa odgrywa coraz większe znaczenie w poprawie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa, sprzyja efektywności, a ostatecznie buduje i utrwala wizerunek rynkowy przedsiębiorstwa. Wzrost zaangażowania przedsiębiorstwa w realizację celów prospołecznych, środowiskowych, świadczy pozytywnie o przedsiębiorstwie, które obok celu podstawowego, związanego z efektywnością działania na rynku, dostrzega potrzeby środowiska, w którym funkcjonuje i od którego jest zależne. Stawiane cele prospołeczne znajdują swoje miejsce w strategii przedsiębiorstwa i stają się tym samym pewnym zobowiązaniem w stosunku do otoczenia. Koncepcja społecznej odpowiedzialności nie jest żadnym nakazem dla przedsiębiorstw, należy ją traktować jako dobrowolne włączanie się przedsiębiorstwa w obszar działań społecznych i środowiskowych, mające sprzyjać integracji przedsiębiorstwa z otoczeniem rynkowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Koziara, Łukasz. "Podstawowe cele i funkcje reklamy w procesie komunikowania rynkowego." Nowoczesne Systemy Zarządzania 12, no. 2 (June 30, 2017): 189–201. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129437.

Full text
Abstract:
Reklama jest podstawową formą komunikowania się przedsiębiorstwa ze swoim otoczeniem. O ile forma i nośniki reklamy nieustannie się zmieniają, o tyle jej główne cele oraz pełnione przez nią funkcje nie ulegają tak gwałtownym zmianom w czasie. Dlatego zrozumienie istoty pojęcia reklamy, pełnionych przez nią funkcji oraz głównych celów wpływa na sposób postrzegania wagi tego narzędzia komunikacji. W niniejszym artykule przybliżono istotę procesu komunikowania, usytuowano w nim reklamę i wyróżniono ją z pozostałych narzędzi systemu komunikowania marketingowego. Następnie przedstawiono jej główne cele, w oparciu o modele oddziaływania przedsiębiorstwa na zachowanie konsumenta: AIDA, DAGMAR, model hierarchii efektów, koncepcja H. Krugmana, macierz FBC. Pełnione funkcje reklamy w procesie komunikowania zostały zestawione na dwóch płaszczyznach: (1) opierającej się na koncepcji etapów życia produktów oraz (2) etapów podejmowania decyzji przez konsumentów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Szczerbak, Monika. "Financial audit in the context of the enterprise restructuring." Nowoczesne Systemy Zarządzania 16, no. 1 (March 6, 2021): 35–47. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/134025.

Full text
Abstract:
Współcześnie różnorodne przedsięwzięcia innowacyjne i restrukturyzacyjne na trwałe zostały wpisane w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Umożliwiają one drogą zasadniczych, gruntownych zmian – zachowanie w przedsiębiorstwie równowagi wewnętrznej i równowagi z otoczeniem, a w konsekwencji wzrost jego wartości rynkowej i konkurencyjności. Celem opracowania jest pokazanie roli audytu finansowego jako narzędzia in-formacyjno-kontrolnego wspierającego proces restrukturyzacji przedsiębiorstw. Postawiono tezę, że audyt finansowy stanowi ważny element procesu restrukturyzacyjnego wspomagający skuteczną i efektywną odbudowę przedsiębiorstwa. Stwarza szanse zdynamizowania procesów strategicznych przedsiębiorstwom o trudnej kondycji ekonomiczno-finansowej, oraz zdrowym firmom, zarówno tych stojących przed koniecznością sprostania wyzwaniom współczesnej konkurencji jak i tym, które zmiany w otoczeniu inicjują. Przedsiębiorstwa, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, a zatem nie sporządzają sprawozdań finansowych mają ograniczone informacje o kondycji finansowej i majątkowej. Praktyka pokazuje, że sprawozdania finansowe nadal pozo-stają głównym źródłem informacji finansowych, natomiast ich wiarygodność, przejrzystość i jakość ujawnień są kluczowe dla pozyskania zaufania uczestników rynku oraz wzbogacają wiedzę i doświadczenie kadry zarządzającej przedsiębiorstwem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Wojciechowska, Maja. "Rola zaufania w budowaniu kapitału społecznego w środowisku zawodowym bibliotekarzy. Wyniki badania." Biblioteka, no. 24 (33) (June 8, 2021): 277–301. http://dx.doi.org/10.14746/b.2020.24.10.

Full text
Abstract:
W artykule podjęto zagadnienie „zaufania”, które uważane jest za warunek niezbędny do budowania kapitału społecznego. Kapitał społeczny oraz zaufanie odgrywają istotną rolę w działalności wielu instytucji i społeczności, także bibliotek. Wzmacniają relacje z otoczeniem, usprawniają współpracę z partnerami i współpracownikami, ograniczają lęk i konflikty, są również stymulantami rozwoju. W celu dokonania diagnozy tego zjawiska w środowisku bibliotek przeprowadzono badania, które objęły 20 krajów świata. Analiza zaprezentowana w artykule objęła zarówno ustalenie poziomu zaufania wśród grupy zawodowej bibliotekarzy, jak i skorelowanie z innymi czynnikami (zmienne niezależne, takie jak wiek, typ biblioteki, stanowisko itd.) oraz zmienne zależne. Ustalono, że bibliotekarze posiadają wysoki poziom zaufania do innych ludzi, natomiast respondenci, którzy zadeklarowali, że ufają innym, charakteryzują się również wyższym poziomem indywidualnego kapitału społecznego, mają większą sieć społeczną, bardziej angażują się w działania charytatywne i obywatelskie, są też bardziej nastawieni na życie rodzinne oraz kontakty przyjacielskie. Wydaje się, że takie postawy społeczne mogą być szczególnie pożądane na określonych stanowiskach bibliotecznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Staniewska, Ewa. "Selected aspects of supply chain security management." Systemy Logistyczne Wojsk 54, no. 1 (July 20, 2021): 135–48. http://dx.doi.org/10.37055/slw/140379.

Full text
Abstract:
W obecnych warunkach pojęcie bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia zarówno w aspekcie społecznym jak i gospodarczym. Celem pracy jest wskazanie kluczowych składników wpływających na bezpieczeństwo oraz obszarów i elementów doskonalenia podejmowanych działań w łańcuchach dostaw. Osiągnięcie celu pracy wymaga identyfikacji istoty łańcuchów dostaw oraz kluczowych obszarów ich bezpieczeństwa. W pracy wskazano na kluczowe obszary wpływające na bezpieczeństwo łańcuchów dostaw oraz elementy doskonalenia podejmowanych działań w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Jako metodę badawczą zastosowano analizę literatury przedmiotu dotyczącą zarzadzania łańcuchem dostaw i bezpieczeństwem. Ponadto uwzględniono opinie specjalistów i analityków biznesu oraz praktyków z obszaru logistyki. Jednym z ich kluczowych wyzwań łańcuchów dostaw, ze względu na ich rolę w gospodarce, jest zapewnienie ciągłości i niezawodności realizowanych zadań, które ściśle wiąże się z pojęciem bezpieczeństwa. Odnoszą się one zarówno do realizacji potrzeb społecznych jak również celów podmiotów gospodarczych i pozostałych organizacji. Skutki dotyczące zakłóceń mogą dotyczyć zarówno zaopatrzenia ludności w niezbędne dobra jak również funkcjonowania całej gospodarki. Ich znaczenie szczególne odczuwane było w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw oraz poszczególnych firmy podczas zakłóceń spowodowanych pandemią COVID-19, które zmusiły przedsiębiorstwa do podejmowania istotnych i szybkich decyzji celem ich minimalizacji i zapewnienia ciągłości biznesu. Skutki ekonomiczne zakłóceń globalnych łańcuchów dostaw okazały się bardzo niekorzystne dla wielu organizacji. Wśród istotnych działań w związku z możliwymi zagrożeniami wskazano miedzy innymi na opracowanie i wdrożenie strategii zarządzania ryzykiem łańcucha dostaw i zapewnienia ciągłości działania, budowanie silnych relacji z kluczowymi dostawcami, wdrożenie systemów zapewniających widoczność sieci dostaw oraz zastosowanie nowych technologii w celu ograniczenia ryzyka związanego z funkcjonowaniem w niestabilnym otoczeniu biznesowym, przygotowanie i dostosowanie się do nowych sposobów pracy w celu zapewnienia ciągłości działania, analizę wpływu różnych elementów na cały łańcuch dostaw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Sawczuk, Magdalena. "Kształtowanie kapitału relacyjnego w muzeach regionalnych." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 13 (December 30, 2019): 202–14. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.13.15.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest przedstawianie oraz wykorzystywanie kapitału relacyjnego przez instytucje muzealne. Uwaga została skierowana szczególnie w stronę muzeów regionalnych. Celem pracy jest omówienie oraz analiza, które składniki kapitału relacyjnego są wskazywane w literaturze dotyczącej zarządzania muzeami oraz w jaki sposób są one wykorzystywane w praktyce funkcjonowania tych instytucji. Podjęto także próbę wskazania, które komponenty wymagają głębszej analizy. Do zrealizowania celu wykorzystana została metoda analizy literatury oraz analizy danych. Podczas analizy wykorzystano kilka przykładów instytucji muzealnych. Rezultatem było wykazanie obszarów, w których zasadne byłoby prowadzenie dalszych badań. Zaobserwowany został niedostatek opracowań dotyczących podejścia strategicznego w muzeum, jak i lojalności osób odwiedzających muzea. Relacje z odwiedzającymi muzea są najczęściej podejmowanym zagadnieniem, jednakże i tutaj zaobserwowano pewne luki zarówno w teorii, jak i praktyce działalności instytucji. Nawiązywanie nowych relacji z podmiotami otoczenia, jak i praca nad wzmacnianiem dotychczasowych, ma istotne znaczenie dla efektywnego działania muzeum na rynku. Aby kapitał relacyjny był jakościowy, ważne, aby praca nad jego kształtowaniem i umacnianiem miała charakter strategiczny, a nie jedynie okazyjnej współpracy. Obszar relacji muzeum z otoczeniem może być analizowany na wielu poziomach- relacji z konkurencją, interesariuszami, organizatorami. W przyszłości wartościowe byłoby zrealizowanie badań terenowych na większej liczbie obiektów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Gulski, Bogusław. "Nieetyczne zachowania w relacjach między przedsiębiorstwami jako zagrożenie dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i wynikających z nich zadań." Nowe Tendencje w Zarządzaniu 1, no. 1 (December 22, 2021): 7–43. http://dx.doi.org/10.31743/ntz.13156.

Full text
Abstract:
Artykuł ma charakter studium teoretycznego, choć odwołuje się również do wyników badań empirycznych. Bodźcem do jego napisania stały się opinie o niewystarczającym stopniu zaawansowania realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W artykule przyjęto założenie, że niewystarczające zaawansowanie może wynikać w pewnym stopniu z możliwych zachowań nieetycznych dużych przedsiębiorstw podejmowanych w trakcie relacji z mniejszymi podmiotami, które nominalnie mogłyby służyć realizacji wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z celów artykułu jest zidentyfikowanie sytuacji sprzyjających nieetycznym zachowaniom przedsiębiorstw. W tekście określono, na czym ogólnie polegają zachowania nieetyczne przedsiębiorstw oraz wskazano, na czym mogą polegać zachowania nieetyczne przedsiębiorstw podejmowane w związku z realizacją zadań służących osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Innym celem artykułu było zidentyfikowanie cech małych i średnich przedsiębiorstw sprzyjających podejmowaniu wobec nich zachowań nieetycznych przez podmioty nawiązujące z nimi relacje. Cechy te wskazano, odwołując się do wyników badań empirycznych. Na tej podstawie przedstawiono, co mniejsze przedsiębiorstwa mogą przedsięwziąć, by być w mniejszym stopniu narażonymi na zachowania nieetyczne w trakcie relacji, co może sprzyjać realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Kowalczyk, Barbara, and Marcin Olszewski. "Znaczenie relacji z klientami w działalności innowacyjnej przedsiębiorstw hotelarskich." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 2 (June 29, 2018): 299–310. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.322.21.

Full text
Abstract:
Przedsiębiorstwa, nawet te najmniejsze, znajdują się obecnie pod silną presją wdrażania innowacji, postrzeganych jako jeden z kluczowych czynników funkcjonowania i rozwoju firmy. Ze względu na immanentne cechy przedsiębiorstw hotelarskich wiedza pochodząca z relacji z klientami może odgrywać istotną rolę w ich działalności innowacyjnej. Artykuł ma na celu identyfikację znaczenia relacji z klientami w działalności innowacyjnej przedsiębiorstw hotelarskich w Polsce. Przybliżono w nim pojęcie innowacji pochodzących od klienta (User-Driven Innovation), a także zaprezentowano aktualny stan badań nad tym zagadnieniem w odniesieniu do podmiotów gospodarki turystycznej, a szczególnie przedsiębiorstw hotelarskich. Kluczową część artykułu stanowią wyniki badania empirycznego prowadzonego w 400 losowo wybranych hotelach w Polsce. Z badania wynika, że relacje z klientami mają istotne znaczenie w działalności innowacyjnej przedsiębiorstw. Dodatkowo przedstawione zostały podstawowe źródła innowacji, a także sposoby zaangażowania klientów w działalność innowacyjną. Z badania wynika, że ważną rolę w pozyskiwaniu i wykorzystaniu wiedzy pochodzącej od klientów odgrywają pracownicy, którzy bezpośrednio kontaktują się z gośćmi. Ponadto ustalono, że polskie hotele są jeszcze na wczesnym etapie procesu adaptacji koncepcji innowacji pochodzących od klienta. Wykorzystanie wiedzy od klienta w działalności innowacyjnej wymaga intensyfikacji działań w zakresie zarządzania wiedzą i zarządzania kadrami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Kawa, Arkadiusz, and Bartłomiej Pierański. "ŚWIADOMOŚĆ SIECIOWA WE WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE — WYNIKI BADAŃ." Przegląd Organizacji, December 31, 2015, 21–27. http://dx.doi.org/10.33141/po.2015.12.03.

Full text
Abstract:
Zagadnienie sieci w gospodarce stanowi przedmiot wielu badań. Tematyka to jest na tyle istotna, że nawet mówi się o paradygmacie sieciowym w naukach o zarządzaniu. Potwierdza to liczna i powiększająca się liczba badaczy, którzy zajmują się problematyką sieci w kontekście przedsiębiorstwa. Kluczowym zagadnieniem wydaje się być podejście sieciowe, w którym bierze się pod uwagę relacje firmy (formalne, nieformalne, bezpośrednie i pośrednie) i jej pracowników z otoczeniem, które tworzą rozbudowaną sieć powiązań. Świadomość funkcjonowania przedsiębiorstwa w szerokim spektrum zróżnicowanych relacji można określić mianem tzw. świadomości sieciowej przedsiębiorstwa. Zakłada się, że świadomość sieciowości relacji gospodarczych wśród przedsiębiorstw jest bardzo różna. Wyższa świadomość przynosi przedsiębiorstwom korzyści m.in. poprzez zwiększenie ich potencjału konkurencyjnego. Mimo że istnieje pewien fenomen sieci w literaturze, to nadal brakuje badań, które diagnozują świadomość sieciową przedsiębiorstw. W artykule przedstawione są wyniki badań empirycznych, których celem było zdiagnozowanie stanu świadomości sieciowej wśród polskich menedżerów, czyli zdiagnozowanie, na ile są oni świadomi "osadzenia" przedsiębiorstwa, którym zarządzają w wielorakich (formalnych, nieformalnych, bezpośrednich i pośrednich) relacjach rynkowych. Proces badawczy składał się z dwóch etapów, w ramach których przeprowadzono badania jakościowe i ilościowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Bubel, Dagmara. "Behawioralne aspekty zarządzania zasobami niematerialnymi w przedsiębiorstwach." Przegląd Organizacji, July 31, 2017, 59–66. http://dx.doi.org/10.33141/po.2017.07.09.

Full text
Abstract:
Dynamika zmian politycznych i społecznych, a także warunków gospodarczych spowodowała, że przedsiębiorstwa zmuszone zostały do zmian w sposobie myślenia i funkcjonowania, a zarazem do zmian systemów zarządzania. Okazuje się, że zasady klasycznego zarządzania stają się już mało przydatne, a spojrzenie na przedsiębiorstwo tylko przez pryzmat jego funkcji i tradycyjnych zasobów jest niewystarczające. Należy bowiem podkreślić fakt, iż działalność współczesnych przedsiębiorstw w dużej mierze determinowana jest poprzez skupienie uwagi na zarządzaniu kapitałem intelektualnym, poprzez dostrzeganie istotnej roli kultury organizacyjnej w kształtowaniu pozycji na rynku, poprzez relacje z otoczeniem oraz poprzez szeroko rozumiane zasoby niematerialne, co poparte zostało wynikami badań empirycznych przeprowadzonych w małych i średnich przedsiębiorstwach w Niemczech.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Kot, Janusz, and Ewa Kraska. "Współpraca przedsiębiorstw zlokalizowanych w klastrach z otoczeniem naukowym w procesach rozwoju regionalnego (na przykładzie województwa Świętokrzyskiego)." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 4, no. 324 (February 15, 2017). http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.324.02.

Full text
Abstract:
Artykuł zawiera analizę relacji między przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w klastrach województwa świętokrzyskiego a otoczeniem naukowym. Relacje te są przedmiotem badania zarówno w odniesieniu do zasięgu przestrzennego (regionalnego i ponadregionalnego), jak i form współpracy. Prezentowane w artykule wyniki badań są podstawą do formułowania wniosków w odniesieniu do znaczenia współpracy między obiema sferami (gospodarczej i naukowej) dla rozwoju klastrów, przedsiębiorstw w nich zlokalizowanych, jak i rozwoju regionalnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Wodecka-Hyjek, Angelika. "Determinanty tworzenia i rozwoju przedsiębiorstwa z branży IT - studium przypadku." Przegląd Organizacji, January 31, 2011, 33–36. http://dx.doi.org/10.33141/po.2011.1.8.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest identyfikacja czynników odgrywających kluczową rolę w procesie tworzenia i rozwoju przedsiębiorstwa należącego do branży IT. Badanie zostało zrealizowane metodą studium przypadku przy uwzględnieniu czterech perspektyw: osoby przedsiębiorcy, tworzonej organizacji, otoczenia oraz procesu, w ramach którego firma zaczęła istnieć. Do wyjaśnienia istoty analizowanego zjawiska i specyfiki przedsięwzięć technologicznych przyjęto teorię zasobów i kompetencji oraz teorię przedsiębiorstwa zdeterminowanego przez kapitał intelektualny. Badany przypadek potwierdza kluczową rolę czynników niematerialnych, takich jak wiedza, kompetencje oraz relacje z klientami i partnerami biznesowymi, w procesie kreacji i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Nowak, Hanna. "Determinanty tworzenia i rozwoju przedsiębiorstwa z branży IT - studium przypadku." Przegląd Organizacji, January 31, 2011, 33–36. http://dx.doi.org/10.33141/po.2011.01.08.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest identyfikacja czynników odgrywających kluczową rolę w procesie tworzenia i rozwoju przedsiębiorstwa należącego do branży IT. Badanie zostało zrealizowane metodą studium przypadku przy uwzględnieniu czterech perspektyw: osoby przedsiębiorcy, tworzonej organizacji, otoczenia oraz procesu, w ramach którego firma zaczęła istnieć. Do wyjaśnienia istoty analizowanego zjawiska i specyfiki przedsięwzięć technologicznych przyjęto teorię zasobów i kompetencji oraz teorię przedsiębiorstwa zdeterminowanego przez kapitał intelektualny. Badany przypadek potwierdza kluczową rolę czynników niematerialnych, takich jak wiedza, kompetencje oraz relacje z klientami i partnerami biznesowymi, w procesie kreacji i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Mączyńska, Elżbieta, and Ewa Okoń-Horodyńska. "Przedsiębiorstwo i jego otoczenie w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej - Wyzwania, szanse i zagrożenia." Przegląd Organizacji, January 31, 2020, 9–21. http://dx.doi.org/10.33141/po.2020.01.01.

Full text
Abstract:
<p class="MsoNormal" xss=removed><span xss=removed>Artykuł ma charakter merytorycznej refleksji. Starano się w nim wykazać, na podstawie analizy prezentacji zawartych w polskiej i zagranicznej literaturze przedmiotu, przeprowadzonych dotąd badań obcych i własnych, iż wdrożenie Przemysłu 4.0, (I4.0) to nie tylko kwestia nowych technologii i / lub narzędzi i / lub metod produkcji, w przedsiębiorstwie ale implikuje ono zmiany we wszystkich aspektach działania przedsiębiorstwa, nie tylko na poziomie wewnętrznym, ale także w relacjach z partnerami i, bardziej ogólnie, z otoczeniem (z jego głównymi aktorami państwem i rynkiem)</span><span xss=removed>.</span><span xss=removed> </span><span xss=removed><o></o></span></p><p class="MsoNormal" xss=removed><span xss=removed>Celem analitycznym jest tu wskazanie, że nadzwy</span><span xss=removed>czaj szybkie tempo pojawiania się nowych technologii</span><span xss=removed> </span><span xss=removed>wyprzedza możliwości wcześniejszego przygotowania się producentów, konsumentów i mechanizmów regulacji </span><span xss=removed> </span><span xss=removed>na zmiany z nich wynikające </span><span xss=removed>oraz identyfikacja w związku z tym niezbędnych kierunków modyfikacji zarządzania przedsiębiorstwami i funkcjonowania otoczenia instytucjonalnego kreujące nowe szanse ale i bariery, a nawet zagrożenia.<o></o></span></p><p class="MsoNormal" xss=removed><span xss=removed>Stawia się tezę, iż otwarcie gospodarki na potencjał czwartej rewolucji przemysłowej staje się niezbędnym warunkiem utrzymania zdolności do rynkowego konkurowania oraz sprostania nowym, choć niezmiennie ukierunkowanych efektywnościowo wymogom rynku, wymuszających zmianę filozofii funkcjonowania biznesu, co przejściowo prowadzi do rozmaitych asymetrii i niedostosowań społeczno-gospodarczych, zarządczych oraz regulacyjnych. Chodzi więc o włączenie </span><span lang="X-NONE" xss=removed> przedsiębiorstw do </span><span xss=removed>łagodzenia tych asymetrii i realizacji celu, jakim jest</span><span lang="X-NONE" xss=removed> potrójnie zrównoważony </span><span lang="X-NONE" xss=removed> </span><span lang="X-NONE" xss=removed>rozwój</span><span xss=removed> inkluzywny, nauczenie się godzenia w procesie zarządzania celów społecznych, gospodarczych, technologicznych i ekologicznych przy równoczesnym ograniczaniu do minimum marnotrawstwa zasobów materialnych i ludzkich.<o></o></span></p><p> <span xss=removed>Zawarte w opracowaniu oceny i wnioski w znacznej mierze oparte są na hermeneutyce. W opracowaniu sygnalizuje się trzy wątki, pierwszy odnosi się do teoretycznych podstaw kształtowania się zrębów otoczenia przedsiębiorstwa kształtowanego przez relacje państwo-rynek i konieczności jego ewolucji w nowych warunkach technologiczno-społecznych; drugi dotyczy podstawowego warunku dynamizmu 4RP, jakim jest cyfryzacja i adekwatności jej postępów do wyzwań, zaś w trzecim wątku podjęto dyskusje i ocenę gotowości do wdrożenia Przemysłu 4.0.</span><br></p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Stanisławski, Robert. "ZASOBY RELACYJNE INSTYTUCJI OTOCZENIA BIZNESU W KONTEKŚCIE ROZWOJU INNOWACYJNEGO MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW." Przegląd Organizacji, June 30, 2016, 9–18. http://dx.doi.org/10.33141/po.2016.06.02.

Full text
Abstract:
Zasoby relacyjne stanowią kluczowy element w zakresie rozwoju innowacyjnego małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Relacje te mogą być kształtowanie wertykalnie lub horyzontalnie. Do najczęściej wykorzystywanych należą kontakty na tym samym poziomie, czyli pomiędzy przedsiębiorstwami. Duże znaczenie ma także współpraca MSP z jednostkami otoczenia biznesu (IOB), co stanowi przedmiot analizy w niniejszym artykule. Jego zasadniczym celem jest więc ocena zasobów relacyjnych (i relacji) przekładających się na określone formy współpracy pomiędzy IOB a MSP na rzecz innowacyjnego rozwoju omawianego sektora przedsiębiorstw. Dokonano tego w oparciu o badania przeprowadzone w ramach naukowego projektu finansowego ze środków NCN na próbie 25 IOB rozmieszczonych w 6 województwach w Polsce. Badania te dowodzą, że główny obszar funkcjonowania tych instytucji koncentruje się na działaniach miękkich (szkolenia i doradztwo) a nie twardych, które związane są bezpośrednio z wdrażaniem rozwiązań innowacyjnych. Oznacza to przewagę relacji "usługowych" nad relacjami "wdrożeniowymi".
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Jóźwiak, Jacek. "Zarządzanie strategiczne wobec wyzwań wynikających ze zmiennego otoczenia." Przegląd Organizacji, May 31, 2015, 37–44. http://dx.doi.org/10.33141/po.2015.05.06.

Full text
Abstract:
W procesie zarządzania strategicznego dla usprawnienia planowania, implementacji i kontroli strategii przedsiębiorstwa szczególnego znaczenia nabierają liczne narzędzia zarządzania, które stają się dla organizacji istotne z uwagi na dynamicznie zmieniające się otoczenie. Celem opracowania jest przedstawienie wybranych narzędzi w zakresie zarządzania strategicznego oraz prezentacja projektu strategicznej karty wyników. W pierwszej kolejności w opracowaniu scharakteryzowano zarządzanie strategiczne jako proces zorientowany na optymalizowanie relacji pomiędzy celami przedsiębiorstwa a jego zasobami wewnętrznymi oraz szansami i zagrożeniami występującymi na rynku. W dalszej części omówiono ujęcie strategii w trzech perspektywach: strategicznej karty wyników, szkoły opcji realnych oraz koncepcji okazji. W końcowej części artykułu na podstawie przeprowadzonych badań w wielozakładowym przedsiębiorstwie produkcyjnym opracowany projekt strategicznej karty wyników.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Marjański, Andrzej. "Orientacja strategiczna w procesie rozwoju przedsiębiorstwa rodzinnego." Przegląd Organizacji, November 30, 2018, 36–42. http://dx.doi.org/10.33141/po.2018.11.05.

Full text
Abstract:
Przedsiębiorstwa rodzinne funkcjonują w coraz bardziej złożonym otoczeniu, co powoduje, że konieczne jest posiadanie orientacji strategicznej determinującej możliwości i kierunki ich rozwoju, a także pozwalającej na wykorzystywanie szans, jakie pojawiają się w ich otoczeniu. Artykuł koncentruje się na kwestii orientacji strategicznej opierającej się na wykorzystaniu familistycznych cech przedsiębiorstwa rodzinnego, elastyczności działania, wiedzy i rozwoju relacji międzyorganizacyjnych. W przedsiębiorstwach rodzinnych poznanie orientacji strategicznej nie jest łatwe z powodu nakładania się czynników biznesowych i rodzinnych. Familizm ma istotny wpływ na kształt orientacji strategicznej i dostarcza wartościowych i rzadkich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych. Tworzy także kapitał społeczny oparty na zaufaniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Dyduch, Wojciech. "Tworzenie i przechwytywanie wartości w przedsiębiorstwach w Polsce: ocena podejmowanych działań, identyfikacja kluczowych zmiennych oraz ich wpływ na efektywność." Przegląd Organizacji, June 30, 2021, 7–16. http://dx.doi.org/10.33141/po.2021.06.01.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie procesów, mechanizmów i elementów strategii dotyczących tworzenia i przechwytywania wartości w organizacjach oraz przedstawienie wyników badań dotyczących tworzenia i przechwytywania wartości wśród przedsiębiorstw w Polsce. Na początku w artykule syntetycznie omówiono teoretyczne aspekty tworzenia i przechwytywania wartości, z uwagą skierowaną na tworzenie wartości oparte na wprowadzaniu innowacji, podejście zasobowe oraz przechwytywanie wartości w otoczeniu zadaniowym poprzez budowanie relacji i ustalanie reguł z interesariuszami. W dalszej części przedstawiono wyniki badań dokonujące oceny podejmowanych działań przez przedsiębiorstwa w Polsce, identyfikujące najważniejsze zmienne charakterystyczne dla tworzenia i przechwytywania wartości w organizacjach w Polsce oraz mające największy wpływ na efektywność ich funkcjonowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Zimniewicz, Natalia. "Polityka rachunkowości w zarządzaniu przedsiębiorstwem." Przegląd Organizacji, August 31, 2004, 62–64. http://dx.doi.org/10.33141/po.2004.78.16.

Full text
Abstract:
W artykule zwrócono uwagę, że rozwiązania stosowane w rachunkowości mogą przybrać postać tzw. polityki rachunkowości i stać się skutecznym instrumentem zarządczym, służącym do kształtowania pożądanych przez przedsiębiorstwo relacji z otoczeniem. Omówiono znaczenie sprawozdania finansowego oraz istotę i instrumenty polityki rachunkowości.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Lachiewicz, Stefan. "Rola otoczenia instytucjonalnego w rozwoju przedsiębiorczości technologicznej." Przegląd Organizacji, February 28, 2016, 16–21. http://dx.doi.org/10.33141/po.2016.02.03.

Full text
Abstract:
W artykule podjęto problem wpływu otoczenia instytucjonalnego na rozwój przedsiębiorczości technologicznej w małych i średnich firmach. Przedsiębiorczość technologiczna wiąże się ze współpracą tych firm z jednostkami ze sfery badań i rozwoju oraz sektora finansów i wspierania biznesu. Służy ona zapewnieniu wyższego poziomu technologicznego i wytwarzania innowacyjnych oraz konkurencyjnych produktów. W oparciu o badania ankietowe w grupie 300 firm z regionu łódzkiego określono szereg wniosków i tendencji dotyczących relacji tych firm z organizacjami z otoczenia instytucjonalnego. Badane przedsiębiorstwa wykazują się zdolnością do identyfikowania organizacji z otoczenia, które charakteryzują się odpowiednim poziomem wsparcia. Z drugiej strony jednak wiele firm nie docenia istotnej roli różnorodnych instytucji w procesie transferu nowych technologii do sektora MSP.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Jedynak, Piotr. "Relacje organizacji z otoczeniem. Perspektywa znormalizowanych systemów zarządzania." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 376 (2015). http://dx.doi.org/10.15611/pn.2015.376.23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Urban, Stanisław, and Mariola Michałowska. "Wpływ relacji z otoczeniem na ekonomiczno-społeczny wymiar funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim." Ekonomia XXI Wieku, no. 1 (5) (2014). http://dx.doi.org/10.15611/e21.2015.1.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Szymura-Tyc, Maja. "Technologie informatyczne w procesie zarządzania marketingowego." Przegląd Organizacji, March 31, 2004, 30–33. http://dx.doi.org/10.33141/po.2004.03.07.

Full text
Abstract:
Omówiono problematykę wpływu technologii informatycznych na proces tworzenia wartości dodanej dla przedsiębiorstwa i dla klienta (nabywcy). Podkreślono, że Internet i oparte na nim technologie informatyczne stają się nowym narzędziem budowy przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Silnie wpłynęły one na proces zarządzania marketingowego przedsiębiorstwem i jego powiązania z otoczeniem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Tomaszewski, Albert. "Open source - przykład modelu organizacji funkcjonującej w warunkach dużej zmienności." Przegląd Organizacji, May 31, 2009, 19–22. http://dx.doi.org/10.33141/po.2009.05.06.

Full text
Abstract:
Okres ostatnich 50 lat jest uznawany jako czas dynamicznych przeobrażeń ekonomicznych i społecznych, które wpływają na architekturę relacji biznesowych na ogromną skalę. Przedsiębiorstwa mierzą się z ciągłą presją turbulentnego otoczenia, a w konsekwencji ich struktury podlegają zmianom ukierunkowanym na elastyczność, innowacją i redukcją kosztów. Model open source, jako przykład organicznej i otwartej struktury sieciowej zbudowanej na wiedzy, który ma już na koncie sukcesy rynkowe, może być postrzegany jako inspiracja dla firm poszukujących sposobu na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej opartej na zasobach, będących poza granicami organizacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Lizak, Dariusz. "Zasobowy charakter kapitału społecznego organizacji." Przegląd Organizacji, February 28, 2009, 13–16. http://dx.doi.org/10.33141/po.2009.02.03.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł opisuje diagnozę znaczenia i roli kapitału społecznego w relacjach związanych z wykorzystaniem zasobów przedsiębiorstwa, poszerzoną o pilotażowe badania empiryczne polskich przedsiębiorstw. Opisane relacje stanowią syntetyczne ujęcie znaczenia kapitału społecznego w odniesieniu do organizacyjnego wyboru, podziału, alokacji oraz zarządzania ekonomiczną użytecznością zasobów firmy. Na podstawie analizy związanej z zagadnieniami kapitału społecznego i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w odniesieniu do efektów badań, zaproponowano uproszczony model relacji pomiędzy elementami kapitału społecznego a badanymi zmiennymi wyjaśniającymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Szczepański, Robert. "Partnerstwo w outsourcingu jako źródło przewagi konkurencyjnej - wyniki badań." Przegląd Organizacji, March 31, 2008, 20–24. http://dx.doi.org/10.33141/po.2008.03.06.

Full text
Abstract:
Funkcjonujące we współczesnej gospodarce przedsiębiorstwa nieustannie poszukują rozwiązań prowadzących do stosowania coraz bardziej efektywnych strategii Jednym z rozwiązań od wielu lat już wykorzystywanych w celu podniesienia efektywności funkcjonowania firmy jest outsourcing. Obserwując zachowanie przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie Polski można również zauważyć bardzo dynamiczny rozwój różnych form outsourcingu oraz offshoringu. Zjawiska te z pewnością są jednym z bardziej interesujących obszarów zachowań przedsiębiorstw we współczesnym biznesie międzynarodowym i stanowią niewątpliwie ciekawy przedmiot zainteresowań badawczych. Celem artykułu jest analiza wybranych aspektów działalności outsourcingowej polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Analizie poddano relacje partnerskie w ramach kontaktów z podmiotami zagranicznymi oraz wyniki osiągane przez przedsiębiorstwa wykorzystujące outsourcing.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Kowalik, Krzysztof. "„Dystrybucja emocji” jako forma komunikacji samorządów lokalnych w serwisie Facebook.com Próba kategoryzacji przekazu w kontekście public relations." Studia Medioznawcze (Media Studies) 74, no. 3 (2018). http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2018.3.54.

Full text
Abstract:
Platformy społecznościowe są kanałem komunikacji wykorzystywanym przez samorządy lokalne do budowania relacji z otoczeniem, w której istotnym elementem jest otrzymywanie informacji zwrotnej. W artykule przedstawiono wyniki badania komunikacji miast w serwisie Facebook.com. Zastosowano wskaźnik rankingowania gmin w portalu. Zbudowano kategoryzację przekazu i dokonano jego analizy w kontekście PR. Wyniki wskazują, że samorządy budują relacje przez „dystrybucję emocji”, która polega na publikowaniu treści wywołujących najliczniejsze reakcje użytkowników serwisu społecznościowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Zakrzewska-Bielawska, Agnieszka. "KREATYWNA WSPÓŁPRACA JAKO ATRYBUT RELACYJNEJ STRATEGII PRZEDSIĘBIORSTWA." Przegląd Organizacji, March 31, 2018, 23–29. http://dx.doi.org/10.33141/po.2018.03.04.

Full text
Abstract:
Dynamiczne relacje międzyorganizacyjne, ich kształtowanie i rozwój, stanowią podstawę relacyjnej strategii przedsiębiorstwa, której realizacja jest źródłem dodatkowej renty ekonomicznej. Z uwagi na różnorodność tych relacji strategie relacyjne wyróżniają się określonymi cechami, w tym oryginalnością opartą na kreatywnej współpracy. Na podstawie badań przeprowadzonych metodą wywiadu w 53 firmach funkcjonujących w Polsce stwierdzono, że oryginalność strategii relacyjnej jest silnie związana z jej różnorodnością i stopniem sformalizowania poszczególnych relacji. Układy sieciowe o względnie wysokiej trwałości są dominującym układem tworzenia relacji międzyorganizacyjnych z poszczególnymi interesariuszami, jednak w przypadku podmiotów konkurujących, badane firmy kształtowały układy relacyjne w większym stopniu charakteryzujące sitwy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Wściubiak, Łukasz. "Motywy współpracy międzyorganizacyjnej w działalności innowacyjnej - perspektywa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce." Przegląd Organizacji, August 31, 2019, 12–18. http://dx.doi.org/10.33141/po.2019.08.02.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest identyfikacja motywów podejmowania przez przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce współpracy międzyorganizacyjnej w zakresie działalności innowacyjnej. W opracowaniu dokonano porównania motywów współpracy z instytucjami naukowo-badawczymi oraz podmiotami z sektora przedsiębiorstw, a następnie podjęto próbę określenia wpływu wybranych cech badanych przedsiębiorstw na deklarowane motywy współpracy międzyorganizacyjnej. Podstawą zaprezentowanych analiz były wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na celowo dobranej próbie przedsiębiorstw produkcyjnych z terenu całej Polski. Zakres czasowy badań obejmował lata 2014-2016. Zasadniczą przesłanką zaangażowania badanych przedsiębiorstw w relacje międzyorganizacyjne była chęć uzyskania dostępu do zasobów i kompetencji partnerów. Czynnikami najsilniej różnicującymi znaczenie poszczególnych motywów okazały się wielkość przedsiębiorstwa oraz poziom jego innowacyjności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Tutaj, Jerzy. "Digitalizacja usług w modelu biznesowym przedsiębiorstwa uzdrowiskowego na przykładzie programu Kuracjusz." Przedsiębiorczość - Edukacja 15, no. 2 (December 28, 2019). http://dx.doi.org/10.24917/20833296.152.12.

Full text
Abstract:
Zachowanie właściwych proporcji pomiędzy technologią a zarządzaniem staje się współczesnym wyzwaniem dla wielu menadżerów, zwłaszcza tych, którzy uwierzyli, że świat artefaktów jest rzeczywistością. Kształtowane w procesie zarządzania relacje z klientami, a także relacje pomiędzy pracownikami powinny determinować rozwój technologiczny, zwłaszcza w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Ponadto rodzaj biznesu, kultura organizacyjna i segment klientów powinny stymulować wybór odpowiednich modeli z wykorzystaniem digitalizacji. Tylko połączenie relacji wirtualnych z relacjami bezpośrednimi może przedsiębiorstwu uzdrowiskowemu przynieść sukces. Styczność przestrzenna – jako najważniejsza kategoria w naukach społecznych – jak się wydaje, nie powinna być w tym sektorze usług wyparta w całości przez internet. Celem artykułu jest wskazanie znaczenia digitalizacji w modelu biznesowym, a także ukazanie barier w jego wdrażaniu na przykładzie przedsiębiorstwa uzdrowiskowego. W artykule przedstawiono zatem przegląd stanowisk na temat modelu biznesu oraz propozycję własną modelu biznesowego, a także znaczenie digitalizacji w modelach biznesowych oraz wykorzystanie e-narzędzi na przykładzie programu Kuracjusz w uzdrowisku. Autorską propozycją jest model harmonia jako rozwiązanie pomiędzy zarządzaniem tradycyjnym opartym na relacjach bezpośrednich a zarządzaniem wirtualnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Krawczyk-Bryłka, Beata, Michał Tomczak, Katarzyna Stankiewicz, and Paweł Ziemiański. "Zasada szalonego patchworku – efektuacja jako inspiracja do kształtowania relacji i postaw biznesowych." Przedsiębiorczość - Edukacja 16, no. 1 (June 25, 2020). http://dx.doi.org/10.24917/20833296.161.18.

Full text
Abstract:
Jedną z zasad efektuacyjnego podejścia do przedsiębiorczości jest zasada szalonego patchworku (crazy quilt), która dotyczy budowania relacji z otoczeniem biznesowym. Zgodnie z nią przedsiębiorca powinien korzystać z kontaktów z osobami z otoczenia, zbudowanych jeszcze przed założeniem firmy, a także aktywnie kształtować nowe relacje w środowisku, w którym firma działa. Silny networking i znajomość wielu osób pozwalają na czerpanie inspiracji i wspólne poszukiwanie nowych szans biznesowych. W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych, których celem była ocena, na ile polscy przedsiębiorcy korzystają z zasady szalonego patchworku podczas realizacji celów swoich firm. Sprawdzono również, na ile studenci kierunku menedżerskiego doceniają wartość tej zasady, planując założenie własnej działalności gospodarczej. Wobec niewielkiego dorobku polskich badaczy dotyczącego efektuacji, zrealizowane badanie jest ważnym elementem budowania zasobów wiedzy z tego zakresu. Zgodnie z uzyskanymi wynikami, studenci okazali się w swoich przekonaniach bardziej zgodni z tradycyjnym, czyli przyczynowym (a nie efektuacyjnym) sposobem myślenia ze względu na wyraźną tendencję do rywalizowania, a nie kooperacji z konkurentami firmy. Efektem badań jest opracowanie katalogu rozwiązań, które powinny być włączone do procesu edukacji przedsiębiorczej, by uwrażliwiać obecnych i przyszłych przedsiębiorców na wartość budowanych relacji, a także wartości biznesowych w oparciu o stosunki interpersonalne z otoczeniem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Bajdor, Paula, Tomasz Lis, and Aleksandra Ptak. "APLIKACJE MOBILNE JAKO DETERMINANTA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA — BADANIE WŚRÓD MIKROPRZEDSIĘBIORSTW." Przegląd Organizacji, May 31, 2018, 54–60. http://dx.doi.org/10.33141/po.2018.05.08.

Full text
Abstract:
W dzisiejszych czasach prowadzenie działalności jest nierozerwalnie związane z wykorzystaniem Internetu co z kolei wymusza konieczność posiadania stałego dostępu do sieci. Dzięki niej, przedsiębiorstwo nawiązuje oraz utrzymuje relacje ze swoimi dostawcami, klientami czy partnerami biznesowymi, które mają wpływ nie tylko na utrzymanie pozycji na rynku ale również warunkują dalszy jego rozwój. Aplikacje mobilne dzięki np. opcji integracji oraz interaktywności umożliwiają zintegrowanie ze sobą wszystkich urządzeń (korzystających z sieci) w jeden "organizm", umożliwiający ciągłe pozyskiwanie jak również rozpowszechnianie informacji, ważnych z punktu widzenia działalności przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich mikro przedsiębiorstw w zakresie wykorzystania przez nich aplikacji mobilnych. (
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Ulewicz, Robert, and Joanna Rosak-Szyrocka. "ROLA MODELU EFQM W POSTRZEGANIU JAKOŚCI W POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTWACH." Przegląd Organizacji, May 31, 2017, 10–16. http://dx.doi.org/10.33141/po.2017.05.02.

Full text
Abstract:
Celem publikacji jest określenie stopnia dojrzałości polskich przedsiębiorstw ubiegających się o certyfikat Jakość Roku w oparciu o model doskonałości EFQM. Badania przeprowadzono za pomocą ankiety (CAWI - Computer Assisted Web Interview). Przedsiębiorstwo, aby uzyskać certyfikat Jakość Roku musiało uzyskać z zakresu samooceny przeprowadzonej za pomocą modelu EFQM minimum 56%. Wyniki badań i ich analiza wykazały, że wśród 49 analizowanych dużych przedsiębiorstwach ubiegających się o certyfikat Jakość Roku tylko 3 uzyskały wartość 80% i powyżej. Wśród 10 wybranych do analizy przedsiębiorstw tyko 3 podejmowały działania doskonalące. Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy wykazali, że analizowane przedsiębiorstwa, które uzyskały certyfikat Jakość Roku, są dojrzałe i świadome jakości, stale się doskonalą, a także stosują nowoczesne techniki (tradycyjne narzędzia zarządzania jakością, nowe narzędzia zarządzania jakością, metody zarządzania jakością). Czynnikami, które decydują o dojrzałości oraz świadomości przedsiębiorstwa w zakresie jakości, są elementy wchodzące w skład modelu EFQM (1. Przywództwo. 2. Wizja, strategia, polityka. 3. Zarządzanie ludźmi. 4. Zarządzanie zasobami. 5. Zarządzanie procesami. 6. Satysfakcja klienta. 7. Satysfakcja pracowników. 8. Współpraca z otoczeniem. 9. Osiągnięcia przedsiębiorstwa w stosunku do założonych celów), a także świadomość i umiejętność stosowania nowoczesnych technik.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Lulewicz-Sas, Agata. "IDENTYFIKACJA DZIAŁAŃ SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNYCH W OBSZARZE FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW." Przegląd Organizacji, May 31, 2016, 37–42. http://dx.doi.org/10.33141/po.2016.05.05.

Full text
Abstract:
Działania realizowane w ramach koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw charakteryzują się dużą różnorodnością ponieważ skierowane są do różnych grup interesariuszy. Ich celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstwa na wszystkie grupy interesariuszy i/lub uniknięcie negatywnych konsekwencji prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności - działania prewencyjne. W artykule przedstawiono wyniki badań zrealizowanych w ramach projektu badawczego na temat Ewaluacja społecznie odpowiedzialnej działalności przedsiębiorstw finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Celem artykułu jest zbadanie, w oparciu o badania ankietowe, podejścia do planowania działań społecznie odpowiedzialnych, a także ustalenie, w jakich obszarach są te działania realizowane. Przeprowadzone badania miały także na celu ustalenie czy czas realizacji analizowanej koncepcji ma wpływ na stopień jej ukierunkowania na obszary CSR takie jak: ład organizacyjny, relacje z pracownikami, relacje z konsumentami, uczciwe praktyki rynkowe, zaangażowanie społeczne, prawa człowieka, środowisko naturalne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography