Academic literature on the topic 'Rozpoznávání jazyků'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Rozpoznávání jazyků.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Dissertations / Theses on the topic "Rozpoznávání jazyků"

1

Matějka, Pavel. "FONOTAKTICKÉ A AKUSTICKÉ ROZPOZNÁVÁNÍ JAZYKŮ." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233466.

Full text
Abstract:
Práce pojednává o fonotaktickém a akustickém přístupu pro automatické rozpoznávání jazyka. První část práce pojednává o fonotaktickém přístupu založeném na výskytu fonémových sekvenci v řeči. Nejdříve je prezentován popis vývoje fonémového rozpoznávače jako techniky pro přepis řeči do sekvence smysluplných symbolů. Hlavní důraz je kladen na dobré natrénování fonémového rozpoznávače a kombinaci výsledků z několika fonémových rozpoznávačů trénovaných na různých jazycích (Paralelní fonémové rozpoznávání následované jazykovými modely (PPRLM)). Práce také pojednává o nové technice anti-modely v PPRLM a studuje použití fonémových grafů místo nejlepšího přepisu. Na závěr práce jsou porovnány dva přístupy modelování výstupu fonémového rozpoznávače -- standardní n-gramové jazykové modely a binární rozhodovací stromy. Hlavní přínos v akustickém přístupu je diskriminativní modelování cílových modelů jazyků a první experimenty s kombinací diskriminativního trénování a na příznacích, kde byl odstraněn vliv kanálu. Práce dále zkoumá různé druhy technik fúzi akustického a fonotaktického přístupu. Všechny experimenty jsou provedeny na standardních datech z NIST evaluaci konané v letech 2003, 2005 a 2007, takže jsou přímo porovnatelné s výsledky ostatních skupin zabývajících se automatickým rozpoznáváním jazyka. S fúzí uvedených technik jsme posunuli state-of-the-art výsledky a dosáhli vynikajících výsledků ve dvou NIST evaluacích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Povolný, Filip. "Detekce změny jazyka při hovoru." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-234890.

Full text
Abstract:
This master's thesis deals with code-switching detection in speech. The state-of-the-art methods of language diarization are described in the first part of the thesis. The proposed method for implementation is based on acoustic approach to language identification using combination of GMM, i-vector and LDA. New Mandarin-English code-switching database was created for these experiments. Using this system, accuracy of 89,3 % is achieved on this database.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Barotová, Štěpánka. "Využití řečových technologií při výuce výslovnosti cizích jazyků." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-417206.

Full text
Abstract:
Tato diplomová práce pojednává o využití algoritmu Dynamic Time Warping (DTW) pro automatické hodnocení výslovnosti anglického jazyka. Práce se zaměřuje na vylepšení již existující aplikace pro výuku výslovnosti, a to ve třech oblastech: uživatelské rozhraní, samotný algoritmus a korektivní zpětná vazba uživateli. První část se věnuje přehledu technik používaných v této oblasti, následně je představen nový design uživatelského rozhraní, popsán navržený systém a experimenty. Experimenty se zaměřují na problematiku detekce chyb na úrovni fonémů, na detekci chyb v primárním důrazu na úrovni slabik a na hodnocení intonace na úrovni slov. Všechny použité metody jsou navrženy tak, aby poskytovaly korektivní zpětnou vazbu uživateli. V poslední části je popsáno, jak byly všechny tři vylepšené oblasti aplikace otestovány.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Rylko, Vojtěch. "Rozpoznávání pojmenovaných entit." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-236043.

Full text
Abstract:
In this master thesis are described the history and theoretical background of named-entity recognition and implementation of the system in C++ for named entity recognition and disambiguation. The system uses local disambiguation method and statistics generated from the  Wikilinks web dataset. With implemented system and with alternative implementations are performed various experiments and tests. These experiments show that the system is sufficiently successful and fast. System participates in the Entity Recognition and Disambiguation Challenge 2014.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Navrátil, Michal. "Rozpoznávání emočních stavů pomocí analýzy řečového signálu." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-217263.

Full text
Abstract:
The diploma thesis deals with the analysis of human emotional states speaker by the help of analyse speech signals. The thesis has two parts. In the first part, the process of speech generating is described in addition to the description of the commonly used pre-processing methods such as denoising or preemphasis. The first part also deals with the major and minor prosody features, these features are: the fundamental frequency, energy, spectral features and time domain features such as the speech rate. The second part of this thesis deals with a task of emotion recognition from the speech signal. When we accumulate sufficient of the number of recordings emotive state will be able to rekognize emotive state with high probability. All project is prepared for use in real time. The last part of this thesis thesis contains description and results of the experiments made on a large number of speech records.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Michalko, Boris. "Extrakce informací z textu." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2840.

Full text
Abstract:
Cieľom tejto práce je preskúmať dostupné systémy pre extrakciu informácií a možnosti ich použitia v projekte MedIEQ. Teoretickú časť obsahuje úvod do oblasti extrakcie informácií. Popisujem účel, potreby a použitie a vzťah k iným úlohám spracovania prirodzeného jazyka. Prechádzam históriou, nedávnym vývojom, meraním výkonnosti a jeho kritikou. Taktiež popisujem všeobecnú architektúru IE systému a základné úlohy, ktoré má riešiť, s dôrazom na extrakciu entít. V praktickej časti sa nacházda prehľad algoritmov používaných v systémoch pre extrakciu informácií. Opisujem oba typy algoritmov ? pravidlové aj štatistické. V ďalšej kapitole je zoznam a krátky popis existujúcich voľných systémov. Nakoniec robím vlastný experiment s dvomi systémami ? LingPipe a GATE na vybraných korpusoch. Meriam rôzne výkonnostné štatistiky. Taktiež som vytvoril malý slovník a regulárny výraz pre email aby som demonštroval taktiež pravidlá pre extrahovanie určitých špecifických informácií.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Novák, Miroslav. "Chatbot v podnikovém informačním systému." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-403114.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with problems of development of chatbots. The theoretical part of the thesis introduces the concept of the conversational interface in general and analyzes available technologies for its development. The practical part deals with the design and implementation of a particular chatbot, whose goal is to be a virtual assistant in the process of selecting and purchasing goods. This is accomplished by connecting the chatbot to the product information management system using OData web services. One of the biggest problems was to determine the order of questions asked about product properties. For the implementation was used decision tree theory.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Hubeika, Valiantsina. "Intersession Variability Compensation in Language and Speaker Identification." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-235432.

Full text
Abstract:
Variabilita kanálu a hovoru je velmi důležitým problémem v úloze rozpoznávání mluvčího. V současné době je ve velkém množství vědeckých článků uvedeno několik technik pro kompenzaci vlivu kanálu. Kompenzace vlivu kanálu může být implementována jak v doméně modelu, tak i v doménách příznaků i skóre. Relativně nová výkoná technika je takzvaná eigenchannel adaptace pro GMM (Gaussian Mixture Models). Mevýhodou této metody je nemožnost její aplikace na jiné klasifikátory, jako napřílad takzvané SVM (Support Vector Machines), GMM s různým počtem Gausových komponent nebo v rozpoznávání řeči s použitím skrytých markovových modelů (HMM). Řešením může být aproximace této metody, eigenchannel adaptace v doméně příznaků. Obě tyto techniky, eigenchannel adaptace v doméně modelu a doméně příznaků v systémech rozpoznávání mluvčího, jsou uvedeny v této práci. Po dosažení dobrých výsledků v rozpoznávání mluvčího, byl přínos těchto technik zkoumán pro akustický systém rozpoznávání jazyka zahrnující 14 jazyků. V této úloze má nežádoucí vliv nejen variabilita kanálu, ale i variabilita mluvčího. Výsledky jsou prezentovány na datech definovaných pro evaluaci rozpoznávání mluvčího z roku 2006 a evaluaci rozpoznávání jazyka v roce 2007, obě organizované Amerických Národním Institutem pro Standard a Technologie (NIST)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Burdík, Vojtěch. "Detekce ochranných pomůcek v obrazovém signálu." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-220986.

Full text
Abstract:
This work is devoted to the relatively new field of computer – computer vision. It focuses on the recognition of people, positioning and colour detection of clothing placed on person. The aim is to build an algorithm that would be able to locate the person in the picture and would make colours tests of clothing and helmets. For image processing were used OpenCV library functions and from algorithms was compiled program solving this problem. The output of the program is the answer, what colour is person at stated locations wearing, and if clothing and helmet are the same colour, the person is evaluated as properly dressed. The resulting program is then disassembled and parts of the code are in detail described in this work. There is explained how to use correctly each OpenCV function used in program.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Barták, Jakub. "Rozpoznávání obrázkových jazyků." Master's thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-293850.

Full text
Abstract:
We present a transformation of one-dimensional shrinking restarting automaton concept into two-dimensions. The resulting automaton (called Two-dimensional Restarting Automaton - 2RA) proved to have an interesting closure properties as well as close relation to the class or recognizable languages (REC) which qualify it as a notable member of two-dimensional language hierarchy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography